Отиди на
Форум "Наука"

Какво се случва след смърта?


Recommended Posts

  • 1 year later...
  • Потребител
Преди 1 час, Naiden Goshev said:

Тялото си заминава, но душата продължава да съществува. Тук може да прочете за това какво се случва след смъртта!

Имам няколко въпроса:
Къде отива душата след като се отдели от тялото? Трябва да има някакъв масив за съхранение на души. Ако има такъв, трябва да е доста масивен да съхранява всички души, на всички починали от зората на човечеството до ден днешен. А колко ток трябва да плаща и ако е промишлен...
Само душите на хората ли продължават да съществуват? А на животните, на насекомите....?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В института към БАМ за изкуствена и естествена интелигенция тече планопроекта за проучаване това, че имали живот преди смъртта....😆

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, deaf said:

Не знам дали има живот след смъртта,но е сигурно,че няма смърт. Не и в смисъла,че е Абсолютен край. Как може нещо да е мъртво?!

Може би ще е по-точно, ако вместо "мъртво" употребим понятието "неодушевено".

Редактирано от Шпага
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, deaf said:

Не знам дали има живот след смъртта,но е сигурно,че няма смърт. Не и в смисъла,че е Абсолютен край. Как може нещо да е мъртво?!

Абсолютният край се отнася за лиността.

А мъртво е това, което не е живо - в което не протичат физиологични процеси. В този смисъл водата е мъртва, въздухът, пясъкът, скалите са мъртви.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, deaf said:

Под смърт масово се разбира състояние на Нищо. Е,как може да има Нищо?

Ако е състояние, то непременно е структура на Нещо. И то - временно съществуващо - излъчващо/отразяващо информация за себе си. Коментирали сме: самото съществуване на Нещо се установява посредством Взаимодействия. (дори да не сме го установили какво е това нещо, щом взаимодейства-влияе на известното Нещо - както влияе тъмната материя на движението на Галактики, примерно - то пак е Нещо.)

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, scaner said:

Абсолютният край се отнася за лиността.

А мъртво е това, което не е живо - в което не протичат физиологични процеси. В този смисъл водата е мъртва, въздухът, пясъкът, скалите са мъртви.

Може, ама не е сигурно:bn:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Лекар ми е потвърждавал, че в момент на смърт тялото моментално олеква с около двеста грама. Толкова се смята, че тежи душата. Ако приемем, че това олекване се дължи на евентуалната достоверност на твърдението, че душата продължава да живее след смъртта на индивида, напускайки вече мъртвото му тяло, то наистина изниква резонният въпрос къде отива тя впоследствие, къде се съхраняват душите на толкова много мъртъвци?! И тук идва хипотезата, че те се вселяват в нови тела, като така се стига до прераждането. Основен аргумент за него е например честото повтаряне на историята, в смисъл не напълно, но имаме безброй аналогични събития от коренно различни епохи, които адски много си приличат и разликите са чисто технически съобразно съответните времена, но са същите като замисъл и последствия за човечеството. Ако трябва да давам конкретен пример ами гениалността, която проявява Френсис Дрейк при на практика абсурдната си и противоречаща на военната логика победа над Армадата е съизмерима с гениалността на Йозеф Пилсудски при също абсурдната и противоречаща на военната логика победа над Червената армия. Съответно ако някой ден теорията за прераждането посредством душата се докажат научно (едва ли ще се случи, но кой знае), то като нищо ще се окаже, че Йозеф Пилсудски в някой от предишните си животи е бил Френсис Дрейк. Дали и доколко тази хепотеза е вярна може би никога няма да се разбере, но дори и да се разбере, може да минат векове, така че ние сега няма да станем свидетели на такова научно откритие какво наистина се случва след физическата смърт на индивида.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Втори след княза said:

Абе, хора, Руско- Украинската война така ли ви е повлияла? Толкова близо ли ви се види смъртта? 

Да речем, аз като симпатизант на славянска Русия, като се пише за тежкото й положение, да съм угрижен. Ами вие? Я гледайте по- философски!

Сигурно е, че ако има пъкъл, той вече е претъпкан с путинофилски души и разбира се, огласен от руска реч под формата на ругатни и вопли👹

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Малоум 2 said:

Ако е състояние, то непременно е структура на Нещо. И то - временно съществуващо - излъчващо/отразяващо информация за себе си. Коментирали сме: самото съществуване на Нещо се установява посредством Взаимодействия. (дори да не сме го установили какво е това нещо, щом взаимодейства-влияе на известното Нещо - както влияе тъмната материя на движението на Галактики, примерно - то пак е Нещо.)

...

Но все пак трябва да се запитаме:

Как "изчезването" на съзнанието се съчетава със Закона за запазване на информацията? Според мен това "изчезване" на съзнанието след смъртта е в пълно противоречие с този закон.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 58 минути, skorpion1980 said:

Лекар ми е потвърждавал, че в момент на смърт тялото моментално олеква с около двеста грама. Толкова се смята, че тежи душата. Ако приемем, че това олекване се дължи на евентуалната достоверност на твърдението, че душата продължава да живее след смъртта на индивида, напускайки вече мъртвото му тяло, то наистина изниква резонният въпрос къде отива тя впоследствие, къде се съхраняват душите на толкова много мъртъвци?! И тук идва хипотезата, че те се вселяват в нови тела, като така се стига до прераждането. Основен аргумент за него е например честото повтаряне на историята, в смисъл не напълно, но имаме безброй аналогични събития от коренно различни епохи, които адски много си приличат и разликите са чисто технически съобразно съответните времена, но са същите като замисъл и последствия за човечеството. Ако трябва да давам конкретен пример ами гениалността, която проявява Френсис Дрейк при на практика абсурдната си и противоречаща на военната логика победа над Армадата е съизмерима с гениалността на Йозеф Пилсудски при също абсурдната и противоречаща на военната логика победа над Червената армия. Съответно ако някой ден теорията за прераждането посредством душата се докажат научно (едва ли ще се случи, но кой знае), то като нищо ще се окаже, че Йозеф Пилсудски в някой от предишните си животи е бил Френсис Дрейк. Дали и доколко тази хепотеза е вярна може би никога няма да се разбере, но дори и да се разбере, може да минат векове, така че ние сега няма да станем свидетели на такова научно откритие какво наистина се случва след физическата смърт на индивида.

Тоя лаф с двестата грама и аз съм го чувал. Но никой никога ли не се е хваща да направи проучване каква е тая работа? Или са се пробвали вече, но се е оказало, че няма нищо такова? ;)

И как така нематериалната душа ще има тегло? 

Много съм скептичен, че въобще някога науката може да открие нещо в тази насока. Навярно това и не е правилното място където трябва да копаем.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Шпага said:

Може, ама не е сигурно

Замисли се какво означава "сигурно". И каква е разликата му от безконтролната фантазия :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, skorpion1980 said:

Лекар ми е потвърждавал, че в момент на смърт тялото моментално олеква с около двеста грама.

Това са широко разпространени градски легенди. Иначе имаше един съвсем не лош филм по случая, "21 грама"  се казваше, с Шон Пен и Бенисио дел Торо, по друга градска легенда с толкова олеквало тялото :)

Редактирано от scaner
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Warlord said:

Тоя лаф с двестата грама и аз съм го чувал. Но никой никога ли не се е хваща да направи проучване каква е тая работа? Или са се пробвали вече, но се е оказало, че няма нищо такова? ;)

Чел съм, че са правени опити с измервания. И са установили 21 грама олекване на тялот (https://en.wikipedia.org/wiki/21_grams_experiment), а не около 200. Многократни са опитите, както са и многократни изводите, че не се знае защо. Остава сега и да намеря статиите, ам не ми се занимава.

А иначе има изследвания на японци, при които са открили някаква зависимост между информация и енергия ... нещо от рода на 1бит = еди колко си J. ..но нямам спомен къде го бях чел, за съжаление.

Преди 1 час, Втори след княза said:

 “Информацията запазва своето значение в непроменен вид дотогава, докато остава в непроменен вид носителят на информацията – паметта.”. С умирането на мозъчните клетки, носител на паметта, изчезва и информацията. Остава нищо.

Има Тюрингови шаблони, които се възпроизвеждат в живите организмови системи... При взаимодействие. Всичко се променя, но принципите на случване - не.

Преди 1 час, Шпага said:

Как "изчезването" на съзнанието се съчетава със Закона за запазване на информацията? Според мен това "изчезване" на съзнанието след смъртта е в пълно противоречие с този закон.

На този закон, както и на всички описани от нас естествени принципи, под формата на закони, референтната точка за описването им е нашата. 

При условие, че реалността е различна от конвенционално приетото ни - 3-мерен физически свят+имагинерно време, има поне "безкрай -1" варианта "изчезването на съзнанието" да е събитие, при което не се губи информация, а има налична трансформация.

Редактирано от kipen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Шпага said:

Как "изчезването" на съзнанието се съчетава със Закона за запазване на информацията? Според мен това "изчезване" на съзнанието след смъртта е в пълно противоречие с този закон.

Първо, има ли такъв закон? И второ, как си представяш информацията във съзнанието натрупана така, че да не се губи? И защо всъщност забравяме, ако не се губела информацията? В контекста на това, представи си смъртта като система от процеси, водещи до едно пълно забравяне

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Шпага said:

Но все пак трябва да се запитаме:

Как "изчезването" на съзнанието се съчетава със Закона за запазване на информацията? Според мен това "изчезване" на съзнанието след смъртта е в пълно противоречие с този закон.

Според мен се запазва физическата информация (намираща се във фотоните на съответните полета).

Психическата информация не е материална, а идеална. Съществуването й като употреба зависи от ... Субект.

И, затова - изчезва заедно с разпада на субект... 😞

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Warlord said:

Тоя лаф с двестата грама и аз съм го чувал. Но никой никога ли не се е хваща да направи проучване каква е тая работа? Или са се пробвали вече, но се е оказало, че няма нищо такова?

Пробвали са. Документирано е, в началото на миналия век, доктор Дънкан Макдъгъл прави съмнителни експерименти, от там и мита за 21 грама. После се оказало че просто некоректно мерел, пропускайки изтичащата урина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, Втори след княза said:

Моето мнение е, че след смъртта няма нищо. Смърт. Край.

Последно - ти православен християнин ли си или не? 

В основата на всяка религия, включително и християнството, е съществуването на душа, която при смъртта се отделя от тялото

https://pravoslavenhram.com/проповед/безсмъртието-на-душата-задушница/171

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, scaner said:

Замисли се какво означава "сигурно". И каква е разликата му от безконтролната фантазия :)

Трябва да бъдем много "пестеливи" в контролирането на фантазията. Все пак безконтролната фантазия е за предпочитане пред контролираната... която едва ли може да сътвори нещо по-напредничаво от вече сътвореното🙃

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 25 минути, kipen said:

някаква зависимост между информация и енергия ... нещо от рода на 1бит = еди колко си J. ..но нямам спомен къде го бях чел, за съжаление.

 

Намерих измервания за разходът на енергия:

Table 1 Energy expenditure values for the selected activities and sports activities

kJ/h Habitual and physical activities
to 400 kJ sleeping, reading, writing, PC work, watching TV, car driving
400-800 kJ ironing, eating and cooking, washing and hygiene, dressing, washing-up, biliard
800-1000 kJ mopping floors, gardening, lite aerobic, shopping, walking (4 km/h)
1000-1500 kJ srubbing floors, vacuuming, window cleaning, table tenis, volleyball, dancing, walking (6 km/h), most recreational sports
1500-1900 kJ running (8 km/hod), skating, sexual activity, intense aerobic, soccer, mountain hiking, swimming - breast, fitness trainig
1900-2100 kJ cycling (20 km/hod), alpine skiing, tenis, canoeing, spinning, walking up stairs, chopping wood, dancing (competitive), swimming - crawl, basketball
2100-2500 kJ fast running, X-country skiing, swimming (competitive), climbing, snow removal, floorball, jumping rope, squash, badminton

Най-малкото, при осъществяването на съзнателната ни дейност като субекти (а обхватът на субекта е таман до границата в съзнанието, определена от подсъзнателния праг, subliminal treshold), оползотворяваме енергия от анаболизма ни.

В смисъл, че някаква част от енрегийния баланс се "губи в уравнението" при смъртта, а ориентиращ показател би могъл да бъде разхода при сънуването.

Редактирано от kipen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, Шпага said:

Трябва да бъдем много "пестеливи" в контролирането на фантазията. Все пак безконтролната фантазия е за предпочитане пред контролираната... която едва ли може да сътвори нещо по-напредничаво от вече сътвореното🙃

Има едно просто правило: когато от два предполагаемо възможни изхода на един процес се случва изключително само единият, другият възможен ли е? И тук идва преоценката на "сигурно" - сигурно ли е нещо, когато то се случва с верооятност 100%? Защото предположенията не участват в тази оценка.

Физиката е доказала, че не всичко представимо може да бъде реално. За това и са нужни доказателства, а не въображаеми възможности.

А безконтролната фантазия е болестно състояние, и е свързана с шизофренията. За това гениите и лудите са толкова близко :)При нормалните хора фантазията винаги е ограничена, съотвено контролирана - волно или неволно. Всичко напредничаво е в тези рамки. Съответно и всичката шлака е също продукт на такива процеси.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, scaner said:

Първо, има ли такъв закон? И второ, как си представяш информацията във съзнанието натрупана така, че да не се губи? И защо всъщност забравяме, ако не се губела информацията? В контекста на това, представи си смъртта като система от процеси, водещи до едно пълно забравяне

При не чак толкова педантичен контрол върху фантазията бихме могли да съотнесем към съзнанието и това, което е казано във видеото, озаглавено "Защо квантовата информация никога не се губи":

https://enlight.bg/pbs-space-time/why-quantum-information-is-never-destroyed/

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...