Отиди на
Форум "Наука"

Прабългарите ли са говорели на склавински или склавините на български?


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 9 часа, tantin said:

Тома, тая работа не става с познаване, с гадаене. Много ясно че чакра, чекрък са все производни на кръг. Обаче circle , church идват през латински. Докато чакра , чекрък може да ги търсиш през индо-иранските.

 Научи се да ги разпознаваш, щото и латински и влашки и гръцки са все от ИЕ езиците. А прабългарския изобщо не е от тази група. Научи се да разпознаваш също персийски заемки дошли през турския. Най-лесно ще откриеш латинско- италийски - влашки - като каруца например. Тука много от тези думи вече са дискутирани. Отделно като погледнеш етимологичните речници - ще видиш че откриваш топла вода, и при това грешно в повечето случаи .

 

Тaнтин, уважавам мнението и търпението ти, но ние застъпваме две противоположни виждания. И в двата лагера има редица общопризнати капацитети на които можем да се опрем. За династически  разноетносни бракове не споря, но основната маса в народа ни днес има кавказки гени и страшно много езикови заемки. "Кира"(товар, тежест)>гира>карам,нося, превозвам>каруца; Думи като"Ель"(основа)>Темел; "зула"=криво", "сетал"=седло, "урхе"(стръмен)>урва, "Ткъам"(крила)> такъм, оборудване; "Каъж"(висока трева)>Камъш и мн.други не идват с власите в езика ни. Още даже не съм надниквал в останалите няколко наречия. Ако  Жан-Франсоа Шамполион навремето не беше чувал за гръцкия език, още щяхме да броим щъркелите по стените на египетските гробници. За мен е очевадна връзката с нахските наречия, сигурен съм и за теб, но благодаря за съвета все пак, имам го в предвид :)
Пс.
За Греко-бактрия, за "Митра" и зороастризма си мислих че повечето хора знаят. Както и да е. Открихме научно стан-овище("стан"-друг повод за "дискусия":) ) от къде се е взел "Чертог" и според него, той е  персийски дериват. Нали за това спорим, или?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 2 часа, Tomata said:

 Ако  Жан-Франсоа Шамполион навремето не беше чувал за гръцкия език, още щяхме да броим щъркелите по стените на египетските гробници.

Извинявам се за офтопика.

Египетски писар чука надпис в гробницата на фараона "Той беше мъдър мъж, силен воин и велик..." тук се замисля и се обръща към колегата "Колега, велик любовник с една или с две пишки се пишеше".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Tomata said:

Тaнтин, уважавам мнението и търпението ти, но ние застъпваме две противоположни виждания. И в двата лагера има редица общопризнати капацитети на които можем да се опрем. За династически  разноетносни бракове не споря, но основната маса в народа ни днес има кавказки гени и страшно много езикови заемки. "

Това с кавказките гени не е верно и на 10%.  Освен едни писаници на Стамов и Чобанов , никакви сериозни аргументи и доказателства в тая посока няма...

Около Кавказ се случват много неща, но те не ни засягат нас пряко - генетически или езиково.

Разделението -морета, планини, множеството реки са значителна преграда за свободното преминаване на хора от двете страни на Черно Море. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да спомена също че Кавказ се намира в пряка връзка с възхода на  персите .  Като цяло на юг от Кавказ е най-силно персийското / иранското влияние. Единственото по-голямо нахлуване на персите на Балканите и в Европа се обръща в крах на цялата персийска империя по времето на Ал.Македонски.

А за някакви съществени исторически контакти между Кавказците и балканците е почти смешно да се говори. Такива няма особено. Гърците имат някакви колонии и поддържат търговия по морския път. Отделно гърците ползват и сухоземни пътища, но контактите по суша за онова време са бавни и трудни.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Frujin Assen said:

Извинявам се за офтопика.

Египетски писар чука надпис в гробницата на фараона "Той беше мъдър мъж, силен воин и велик..." тук се замисля и се обръща към колегата "Колега, велик любовник с една или с две пишки се пишеше".

За какво се извиняваш? Че това е най-смисленият пост от две-три страници назад ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да не убиваме съвсем ентусиазма на Томата! Нека направи сам още малко проверки из нахски и ингушки езици.  Съвпадения все ще изскочат отнякъде , това важи и по принципа на случайностите ...

Въпроса обаче е да се докаже дали дадено съвпадение е случайно, или закономерно, следствие.

Дали има историческа връзка, или някакви случайни събития и случаен резултат?

За момента няма никакви, ама абсолютно никакви убедителни че дори и неубедителни доказателства. Генетически - нула, близко до нула. Езиково - лингвистични - пак една нула. Исторически сведения, писменост: славяните - кракът им почти не е стъпвал до Кавказ, поне за тази дето нас ни интересуват.

Въпроса обаче е дали той сам ще се усети че е на крив път, или пък ще затъне в поредното блато на автохонизъм, тоя път с Кавказки привкус.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 19.01.2022 г. at 21:51, miroki said:

До сега не използвахте само превод през латински.

През английски има много вариации на преводи. 

Ето, за да няма недоразумения,  внимателно прочетете текста на 22:44 отговорът на въпрос Ви. (Препоръчвам целия клип, както разбирам, говорите английски)
https://www.youtube.com/watch?v=_T9axwXC7BM.
Пс. Всеки който иска,  може да си опресните знанията за Траки, Кимерийци, Келти и т.н. индоеропейските народи и езици.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Tomata said:

 

Ето го в електронен вариант, да не четете между мишката и превъртането нагоре на долу.

https://www.gutenberg.org/files/17328/17328-h/17328-h.htm#linkimage-0025

Аз никога не съм отричал кимерийците.

Но говоря за съвсем друго. Беше ми интересно кога започват на оногурите да казват vulgar, vulgares. Или българи ( знаем за Теофан и Агатон). Защо оногуруте или българите са vulgar. За сега е без отговор. Споменах естествено, че през различни езици означава туземец, местен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, miroki said:

Ето го в електронен вариант, да не четете между мишката и превъртането нагоре на долу.

https://www.gutenberg.org/files/17328/17328-h/17328-h.htm#linkimage-0025

Аз никога не съм отричал кимерийците.

Но говоря за съвсем друго. Беше ми интересно кога започват на оногурите да казват vulgar, vulgares. Или българи ( знаем за Теофан и Агатон). Защо оногуруте или българите са vulgar. За сега е без отговор. Споменах естествено, че през различни езици означава туземец, местен.

Ок:) , видях вавилонските миниатюри с хрътките и ми светна! Ще погледна по-подробно.

Пс. Клипът ми попадна докато се отплеснах в дълги дискусии. Не съм стигал до там, наблягах на кавказките българи- вече като сигурен и упоменат в арменските извори обособен етнос. За Бронзовият бик  и превода през инг. на Ед фу и "небесната крава", изглежда се потвърди изцяло, което прави задачата по-лесна, ако сте чели коментара. Сега поне знаем на кого са се поклонявали. Освен това, благодарение на Вас ми хрумна решение на дилемата с произхода на"чъртогь" при българите и славяните". Поздрави!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, Tomata said:

Ок:) , видях вавилонските миниатюри с хрътките и ми светна! Ще погледна по-подробно.

Пс. Клипът ми попадна докато се отплеснах в дълги дискусии. Не съм стигал до там, наблягах на кавказките българи- вече като сигурен и упоменат в арменските извори обособен етнос. За Бронзовият бик  и превода през инг. на Ед фу и "небесната крава", изглежда се потвърди изцяло, което прави задачата по-лесна, ако сте чели коментара. Сега поне знаем на кого са се поклонявали. Освен това, благодарение на Вас ми хрумна решение на дилемата с произхода на"чъртогь" при българите и славяните". Поздрави!

 

Преди 18 часа, miroki said:

Ето го в електронен вариант, да не четете между мишката и превъртането нагоре на долу.

https://www.gutenberg.org/files/17328/17328-h/17328-h.htm#linkimage-0025

Аз никога не съм отричал кимерийците.

Но говоря за съвсем друго. Беше ми интересно кога започват на оногурите да казват vulgar, vulgares. Или българи ( знаем за Теофан и Агатон). Защо оногуруте или българите са vulgar. За сега е без отговор. Споменах естествено, че през различни езици означава туземец, местен.

Понеже не мога обратното, ще се опитам да докажа, че българите са наследници на кимерииците, траките и келтите, за което ме питате, и следователно са тъждествени твърдения .
Колегите смятат, че така се прави: 1)" Perhaps from a PIE root *wel- "to crowd, throng" 2)Welsh-celtic gwala "sufficiency, enough"; 3) " from vulgus "common people" 4)-то го писах вече,Vulgarian (n.)
"rich person of vulgar manners," 1804, from vulgar (adj.) + -ian. Тук си представям как бай Ганьо гордо се бие по гърдите-"Булгар, булгар!" Ух!Ухуу!  :)

Вижда се попадението в ингуш. "Iул"(тълпа) или немското "Ur"(древен) в сравнение с изглежда по-късното келтско gwala, а също и ранната връзката на тези езици и приликата между тях.
За яснота : от чеч.е. "Туьпана"-(тарапана); "Туьпо, тоаба" (тълпа); "Туп" (лагер, стан, щаб), инг. "Ч1арга"(подпора на палатка, упора)=царга>>>чъргобил Мостич ("беше упора на двама владетели", съветник) >>черга(дом. огн); "Че"= чертог = 100% , а  ако добавим ч.н. Туп(стан) или по мое мнение по-добре инг. "тол"(землянка)= чертог, вместо слепената от персийски и арабски  "чердак" получаваме мн.добро съвпадение. Продължаваме с руското "Чёрт возьми". Който е гледал клипът от предният ми пост, мн. лесно ще разбере логиката. Там се твърди, че кимерите келтите и траките се преливат и разселват в западна Европа, Кавказ и близкият Изток като достигат Индия и Иран тръгвайки на няколко вълни от района на северните Карпати и днешен Крим( б.а има много древна археология в района и ранна  отседнала култура). Наред с многото имена с които са извесни до това, гърците ги наричат кимбри (тъмна мъгла). За тях Омир пише ,че почти не излизат изпод земята, живеят в пещери(.. пещерните хора във филма 13-ят Воин с богинята майката-тъмнина, огньове и пушек..), друг извор, "че се прекланят пред бронзов идол (бик) който винаги носят със себе си". От инг. прв. на по-късни арабск. извори "Ед фу", древният бог на българите разбрахме, че  вероятно става дума за "небесната крава" (Ет, Етт), но> "теле" на бг., в смисъл на богиня майка, а може и телец. (или бик), но е по резонно идолът "Фа" да е бикът, а минималното несъответствие да се дължи на прехода в арабски.. Тук нямаме работа  с "пещерни хора", а с високо развит народ владеещ рударството и металургията и по аналогия с конните южни траки, смятани за кентаври от елините,  там на краят на античния свят, Одисей "среща Химерата"(кимера от кемерийци) огнедишащ звяр (всъщност той вижда пламтящите пещи и димящи комини за топене на метал за оръжията и накитите на траките и скитите лордове в последствие). Бих предположил, че са добивали въглища в донбаският въглищен басейн, където са копали шахти, а контактуващите с тях пред славяни (?келти) заради черният им вид са ги мислили за "дяволи", чортове от черен, изцапан, а шахтите им чертози, по-късно придобиват израз в битов план= жилищата на "дяволите". Черта(линия)>черна следа. За мен по-вероятно е изразът да значи подземно помещение с по-горе споменатото значение и "Чорт" да е адаптирано по късно като антоним с негативно значение (приказките за долното царство  мрачните чертози и т.н ) Черта (линия) > черна следа. но със сигурност e свързано с черния цвятна въглищата. Още повече, кимерите и траките са били известни с бурните си гуляи и по тази причина думата  е придобила смисъл на  стопанско и социално помещение. По късните, гръцките колонии като Фанагория започват с тях търговски отношения включително и с въглища (кюмюр) гръцкото xylánthrakas from PIE root *g(e)u-lo- "live coal" from Proto-Germanic *kula(n) Old English col "charcoal; кIор инг; явно не е производно на "coal", а разпространеният в много тюркски езици "Кюмюр" е продукт съпоставян с името на кимерииците (мястото където са добивани) и където възниква Стара Велика България. Подозирам, че "карабулгар"е пряко свързанo по някакъв начин с въглищата. Сега само ще добавя "кан" (Колос)>великан>кански рев в едно от значенията на чеч. и израза -"буг1а санна" (могъщ ,здрав като бик) или буг1а + гур (ресурс)> (немски ур, пра) и от инг. "Гала" (я) (устар.) Бик> Галагур>>Галгаи (тяхното днш, см.нар.) излиза, че, чеченците също са наследници на "чичовците" (кисенийте) и също са едно от племената оногури.  Надявам се, че се получи  :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здраво си ги измисляш и нагласяваш както ти падне. Кюмюр е турска дума, ама чак пък да имала връзка с кимерийците??? То по тая логика - химера, гимера, кемера - и един куп още близко звучащи думи .. Не стана ли ясно още от времето на Херодот, че скитите слагат края на кимерийското господство. Отпосле Кимерийския Боспор става географско понятие. А това с въглищата е несериозно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Tomata said:

Надявам се, че се получи  :)

Получава ти се манджа с грозде, мед, конфитюр, краставица, бонбони, палачинки и за капак и малко въглища. Вкусна, че да ти се отяде.

Спамиш здраво темата с тези си псевдонаучни лингвистични напъни, още повече като залиташ по антични и древни народи като кимери, траки и шумери.. А звукоподражателни асоциации от рода на "чичовци" - "чеченци", са убида за всеки, кайто може да мисли. Тоест губиш времето на хората да ти четат глупостите. Затова е препорачително да ти ги трият нещата. 

Темата е за езика на склавите и този на средновековните ("пра-")българи. И съответно според мен трябва диренето да е насочено към онези думи от езика им, които на пръв поглед са славянски, но реално могат да идват и от друг степняшки индоевропейски език, какъвто вероятно е ("пра-")българския. Думите, които трябва да се нищят са аз, куче, жена, дете, двери, тича, кара, бог, дан, дар, жив, ... които  ги чуваме като баш славянски, но е много вероятно да са били в речника на степняците-конници от Памир до Карпатите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, makebulgar said:

Получава ти се манджа с грозде, мед, конфитюр, краставица, бонбони, палачинки и за капак и малко въглища. Вкусна, че да ти се отяде.

Спамиш здраво темата с тези си псевдонаучни лингвистични напъни, още повече като залиташ по антични и древни народи като кимери, траки и шумери.. А звукоподражателни асоциации от рода на "чичовци" - "чеченци", са убида за всеки, кайто може да мисли. Тоест губиш времето на хората да ти четат глупостите. Затова е препорачително да ти ги трият нещата. 

Темата е за езика на склавите и този на средновековните ("пра-")българи. И съответно според мен трябва диренето да е насочено към онези думи от езика им, които на пръв поглед са славянски, но реално могат да идват и от друг степняшки индоевропейски език, какъвто вероятно е ("пра-")българския. Думите, които трябва да се нищят са аз, куче, жена, дете, двери, тича, кара, бог, дан, дар, жив, ... които  ги чуваме като баш славянски, но е много вероятно да са били в речника на степняците-конници от Памир до Карпатите.

c. 1200, diggen, "to make a ditch or other excavation," a word of uncertain origin, perhaps related to dike and ditch, either via Anglo-French diguer, from Old French digue "dike" (which is ultimately from Proto-Germanic *dīk-, from PIE root *dheigw- "to stick, fix") or directly from an unrecorded Old English verb. The older native words were deolfan (see delve), grafan (see grave (v.)).  
bur (n.)

"toothed tool for drawing or scraping things together," Old English raca "rake," earlier ræce, from Proto-Germanic *rak- "gather, heap up" (source also of Old Norse reka "spade, shovel," Old High German rehho, German Rechen "a rake," Gothic rikan "to heap up, collect"), from PIE root *reg- "move in a straight line," with derivatives meaning "to direct in a straight line," thus "to lead, rule" (source also of Greek oregein "to reach, stretch out," Latin regere "direct, rule; keep straight, guide").  


The implement is so called perhaps via its action, or via the notion of "implement with straight pieces of wood" [Watkins].
Old English col "charcoal; live coal, piece of wood or other combustible substance, either burning or having been burned," from Proto-Germanic *kula(n) (source also of Old Frisian kole, Middle Dutch cole, Dutch kool, Old High German chol, German Kohle, Old Norse kol), from PIE root *g(e)u-lo- "live coal" (source also of Irish gual "coal").
 От Char+reg>"Чаррег,Чараке(ръка?)>Чартъ>Чертая;   from PIE root *g(e)uo->>"charcoal(жар)>чар>чер>черня>рисувам>просветен> Колобър>коло>хоро>колело>свещен>кръг>чакрък, чакра> ритуален танц >маг>свещенник; Черня(рисувам) "О" (кръг,слънце) т.е char-увам "О"=чакръг=чакра Амон Ра, Ашура, сурва и т.н.
Говорим за неолита, не за времето на Аристотел.
От PIE root *dheigw>>Proto-Germanic *dīk. >char+dīk >"О"-чертано място>"О"градено място за животни, хора и др. Имот, дом,
ограда и т.н. "очертание +ров" ,  очертан изкоп, яма за бойните кучета и др. животни и дори жертвоприношения, може би. (Конан Варварина). Всичко това се наслагва във вярата и традициите на хората. Според мен Чертог и Чердак е едно и също нещо, но придобило различно значение с времето и е пренесено повсемесно като смисъл, както и всяка нова технология, между впрочем.


circle (n.)  Чарк, колело, кръг
c. 1300, "figure of a circle, a plane figure whose periphery is everywhere equidistant from its center point," from Old French cercle "circle, ring (for the finger); hoop of a helmet or barrel" (12c.), from Latin circulus "circular figure; small ring, hoop; circular orbit" (also source of Italian cerchio), diminutive of circus "ring" (see circus)
cirike   Черквъ>Църква
Old English cirice, circe "place of assemblage set aside for Christian worship; the body of Christian believers, Christians collectively; ecclesiastical authority or power," from Proto-Germanic *kirika (source also of Old Saxon kirika, Old Norse kirkja, Old Frisian zerke, Middle Dutch kerke, Dutch kerk, Old High German kirihha, German Kirche).
Да, едното е геом.фигура,  но  с много дълбоко запечатана  окултна природа у човека.  Другото е институция, но и в нейната природа  все още лежи онзи кръг на просвететените, на избраните духовници. Затова през хилядолетията е запазена и тази близост във символиката. Пак давам пример с Колобъра и ако помните, свещенника от романа на Гогол, "Вий", които чертаеше тебеширен кръг за да прогони от злите сили. Кръглите ореоли на светиите, Келтския Бог на бурите и символа на колелото на Таранис,  кръговете в индуската митология и т.н. 

Преди 2 часа, makebulgar said:

Получава ти се манджа с грозде, мед, конфитюр, краставица, бонбони, палачинки и за капак и малко въглища. Вкусна, че да ти се отяде.

Спамиш здраво темата с тези си псевдонаучни лингвистични напъни, още повече като залиташ по антични и древни народи като кимери, траки и шумери.. А звукоподражателни асоциации от рода на "чичовци" - "чеченци", са убида за всеки, кайто може да мисли. Тоест губиш времето на хората да ти четат глупостите. Затова е препорачително да ти ги трият нещата. 

Темата е за езика на склавите и този на средновековните ("пра-")българи. И съответно според мен трябва диренето да е насочено към онези думи от езика им, които на пръв поглед са славянски, но реално могат да идват и от друг степняшки индоевропейски език, какъвто вероятно е ("пра-")българския. Думите, които трябва да се нищят са аз, куче, жена, дете, двери, тича, кара, бог, дан, дар, жив, ... които  ги чуваме като баш славянски, но е много вероятно да са били в речника на степняците-конници от Памир до Карпатите.

Ми писах на колегата мироки, както му обещах.. А аз обещавам, последент пост, дано поне той  не нарушава темата.

c. 1200, diggen, "to make a ditch or other excavation," a word of uncertain origin, perhaps related to dike and ditch, either via Anglo-French diguer, from Old French digue "dike" (which is ultimately from Proto-Germanic *dīk-, from PIE root *dheigw- "to stick, fix") or directly from an unrecorded Old English verb. The older native words were deolfan (see delve), grafan (see grave (v.)).  
bur (n.)

"toothed tool for drawing or scraping things together," Old English raca "rake," earlier ræce, from Proto-Germanic *rak- "gather, heap up" (source also of Old Norse reka "spade, shovel," Old High German rehho, German Rechen "a rake," Gothic rikan "to heap up, collect"), from PIE root *reg- "move in a straight line," with derivatives meaning "to direct in a straight line," thus "to lead, rule" (source also of Greek oregein "to reach, stretch out," Latin regere "direct, rule; keep straight, guide").  


The implement is so called perhaps via its action, or via the notion of "implement with straight pieces of wood" [Watkins].
Old English col "charcoal; live coal, piece of wood or other combustible substance, either burning or having been burned," from Proto-Germanic *kula(n) (source also of Old Frisian kole, Middle Dutch cole, Dutch kool, Old High German chol, German Kohle, Old Norse kol), from PIE root *g(e)u-lo- "live coal" (source also of Irish gual "coal").
 От Char+reg>"Чаррег,Чараке(ръка?)>Чартъ>Чертая;   from PIE root *g(e)uo->>"charcoal(жар)>чар>чер>черня>рисувам>просветен> Колобър>коло>хоро>колело>свещен>кръг>чакрък, чакра> ритуален танц >маг>свещенник; Черня(рисувам) "О" (кръг,слънце) т.е char-увам "О"=чакръг=чакра Амон Ра, Ашура, сурва и т.н.
Говорим за неолита, не за времето на Аристотел.
От PIE root *dheigw>>Proto-Germanic *dīk. >char+dīk >"О"-чертано място>"О"градено място за животни, хора и др. Имот, дом,
ограда и т.н. "очертание +ров" ,  очертан изкоп, яма за бойните кучета и др. животни и дори жертвоприношения, може би. (Конан Варварина). Всичко това се наслагва във вярата и традициите на хората. Според мен Чертог и Чердак е едно и също нещо, но придобило различно значение с времето и е пренесено повсемесно като смисъл, както и всяка нова технология, между впрочем.


circle (n.)  Чарк, колело, кръг
c. 1300, "figure of a circle, a plane figure whose periphery is everywhere equidistant from its center point," from Old French cercle "circle, ring (for the finger); hoop of a helmet or barrel" (12c.), from Latin circulus "circular figure; small ring, hoop; circular orbit" (also source of Italian cerchio), diminutive of circus "ring" (see circus)
cirike   Черквъ>Църква
Old English cirice, circe "place of assemblage set aside for Christian worship; the body of Christian believers, Christians collectively; ecclesiastical authority or power," from Proto-Germanic *kirika (source also of Old Saxon kirika, Old Norse kirkja, Old Frisian zerke, Middle Dutch kerke, Dutch kerk, Old High German kirihha, German Kirche).

Да, едното е геом.фигура,  но  с много дълбоко запечатана  окултна природа у човека.  Другото е институция, но и в нейната природа  все още лежи онзи кръг на просвететените, на избраните духовници. Затова през хилядолетията е запазена и тази близост във символиката. Пак давам пример с Колобъра и ако помните, свещенника от романа на Гогол, "Вий", които чертаеше тебеширен кръг за да прогони от злите сили. Кръглите ореоли на светиите, Келтския Бог на бурите и символа на колелото на Таранис,  кръговете в индуската митология и т.н. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И какъв е смисъла от всички тези словоблудства, при положение, че църква си се знае, че идва от гръцки - κυρικόν от κυριακόν. Кuriakós, “на или за господаря/господ”), от κύριος (kúrios, “господар/господ”). Буквално, място/дом за/на Господ/Господаря. 

Същото като Базилика - βασιλική – „царски дом“.

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, makebulgar said:

И какъв е смисъла от всички тези словоблудства, при положение, че църква си се знае, че идва от гръцки - κυρικόν от κυριακόν. Кuriakós, “на или за господаря/господ”), от κύριος (kúrios, “господар/господ”). Буквално, място/дом за/на Господ/Господаря. 

Същото като Базилика - βασιλική – „царски дом“.

Само излагам логиката си,  Ето пример:
Eтимология
Уикиречник:
старобълг. верига άλυσις (Супр.), цслав. веруга - сръб. верига, слов. veriga. Колебанието i/u сочи по-скоро неслав. произход - вероятно тюркски: тюрко-бълг. *werüg ~ старотюрк. örük, örk „юзда; въже, капистра (за връзване на животни о кол)“, кирг. өрөө „букаи, обхващащи предните и задните крака на коня“, өрүү „плетене“, което съответства на монг. örügen „букаи“.

verb (n.)

"a word that asserts or declares; that part of speech of which the office is predication, and which, either alone or with various modifiers or adjuncts, combines with a subject to make a sentence" [Century Dictionary], late 14c., from Old French verbe "word; word of God; saying; part of speech that expresses action or being" (12c.) and directly from Latin verbum "verb," originally "a word," from PIE root *were- (3) "to speak" (source also of Avestan urvata- "command;" Sanskrit vrata- "command, vow;" Greek rhētōr "public speaker," rhetra "agreement, covenant," eirein "to speak, say;" Hittite weriga- "call, summon;" Lithuanian vardas "name;" Gothic waurd, Old English word "word").
Entries linking to verb

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Exhemus said:

Ти какво ми велиш?          verb = велба  :)

vow   vardas>vard as>варди се
weriga>wer>iga>вели ига(него)
vrata>върви(през вратата)
PIE *kw(e)-kwl-o- "wheel, circle-  ко-лело, ко-ла, ко-мита, ко-мисар, ко-мандир
urvata, vrata- (command) ко-урвата, ко-врата.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 39 минути, Tomata said:

vow   vardas>vard as>варди се
weriga>wer>iga>вели ига(него)
vrata>върви(през вратата)
PIE *kw(e)-kwl-o- "wheel, circle-  ко-лело, ко-ла, ко-мита, ко-мисар, ко-мандир
urvata, vrata- (command) ко-урвата, ко-врата.

 

Tomata,  демонстрираш широки познания по един куп откъснати проблеми и въпроси, но ти липсва системност. Липсва ти взаимо-връзката между тези откъснати познания . И така ти си правиш твои взаимо-връзки, които са повече траги-комични отколкото логични. Врата-Урвата е пореден пример за псевдо-лингвистика. Така не стават нещата.  Хвани една дума само. Една единствена... Не се хвърляй на 10 думи едновременно.  Заплюй си която щеш - кюмюр, врата, небе, звезда, кон, магаре...  Отвори си специална тема за тази специална дума.. Събери инфо.  Покажи чуждите мнения.. Накрая даи си и ти твоето мнение и тогава да обсъждаме.. А така ти летиш от трън та на глог,  подхвръкнеш малко и паднеш тежко.. Не е лесен живота на такива изпитатели ( казвам ти от личен опит , знам го как е...) .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, tantin said:

Tomata,  демонстрираш широки познания по един куп откъснати проблеми и въпроси, но ти липсва системност. Липсва ти взаимо-връзката между тези откъснати познания . И така ти си правиш твои взаимо-връзки, които са повече траги-комични отколкото логични. Врата-Урвата е пореден пример за псевдо-лингвистика. Така не стават нещата.  Хвани една дума само. Една единствена... Не се хвърляй на 10 думи едновременно.  Заплюй си която щеш - кюмюр, врата, небе, звезда, кон, магаре...  Отвори си специална тема за тази специална дума.. Събери инфо.  Покажи чуждите мнения.. Накрая даи си и ти твоето мнение и тогава да обсъждаме.. А така ти летиш от трън та на глог,  подхвръкнеш малко и паднеш тежко.. Не е лесен живота на такива изпитатели ( казвам ти от личен опит , знам го как е...) .

То е ясно, че от Vrata става вра се, навирам, вървя , връв , влизам и т.н. Аз за принципа, трябва да се проверява инфото в Викито. Мн. често заблуждава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Tomata said:

То е ясно, че от Vrata става вра се, навирам, вървя , връв , влизам и т.н. Аз за принципа, трябва да се проверява инфото в Викито. Мн. често заблуждава.

Проверявай колкото искаш. Препоръчвам ти да си направиш твоя система за проверки. Уискито не е най-добър съветник, но все пак много можеш да намериш и от там. За списъците на Свадеш чувал ли си? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 20.01.2022 г. at 0:19, Tomata said:

чертог е славянски (мн.сл. чрутогъ, гр. θάλαμος) приет в палеослав от перс. čārtāk (съставено от čār, което държи ru. четири, и tāk, което държи ru. висока, выступающая част дома, портик, балкон). Хипотезата, че това е местен термин (Васмер), трябва да бъде отхвърлена  " 

Айде пак, за пореден път глупоста чертог=чердак. Това е втория най-лош опит за етимология, след българи=буламач

  • Чертога са царските покои и по-късно става синоним за двореца. Думата е производно на чрьта, от където идват думите чертая, чертеж и чертожник
  • Чардака е вид тераса

Думата чардак е заета от османотурски: çardak в периода XV-XVII век.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

https://en.wiktionary.org/wiki/Appendix:Swadesh_lists

https://ru.wiktionary.org/wiki/Приложение:Списки_Сводеша

 

Това поне е сравнително лесно за ползване.  Ще ти даде възможност лесно да сравняваш по езикови групи и да се ориентираш в базовите думи... Поиграй си повечко с тези листове и виж как се променя базовата лексика по разните групи.. Това ще ти помогне по лесно да различаваш кои са тюркски, славянски, германски или други.. Но виж също и малко ирански, индийски , твоите любими кавказки,  и също унгарски -финландски. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, tantin said:

Проверявай колкото искаш. Препоръчвам ти да си направиш твоя система за проверки. Уискито не е най-добър съветник, но все пак много можеш да намериш и от там. За списъците на Свадеш чувал ли си? 

Не

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, tantin said:

https://en.wiktionary.org/wiki/Appendix:Swadesh_lists

https://ru.wiktionary.org/wiki/Приложение:Списки_Сводеша

 

Това поне е сравнително лесно за ползване.  Ще ти даде възможност лесно да сравняваш по езикови групи и да се ориентираш в базовите думи... Поиграй си повечко с тези листове и виж как се променя базовата лексика по разните групи.. Това ще ти помогне по лесно да различаваш кои са тюркски, славянски, германски или други.. Но виж също и малко ирански, индийски , твоите любими кавказки,  и също унгарски -финландски. 

 

Ok, мерси

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 часа, Tomata said:

Ok, мерси

Тантин, супер, но не става да извадиш от руската салата цяла краставичка. За това е и ПИЕ. Ако искаш, разгледай хетския език по-подробно. Има ку*ва, ~куче, порой и десетки интересни  протогермански и протославянски думи.  Е, както сам разбираш, езикът е на  4000г, трябва и малко комбинативност в подхода. Прим. To blow  (parāi) > Порив> Борей> Буря> Порой(уж заемка от алб. përro, пише във викиречник) ;  To sit  ēsa > езда(ида, движение седнал) >Юзда(To use control); To know (sākki)> Мо-зък ; Earth (tēkan)>Канара>(камък?)Великан(каменен голем). Без историята и археология нищо не става. Днес никой вече не се съмнява в арийското нашествие в Индия като причина за възникналия ИЕ-език. http://www.ancient-wisdom.com/serbiavinca.htm Тук има археологически находки от балканите, ( vinca-културата в днешна Сърбия и България) връстник на варненският некропол, че и по-стара. Виж и системата от писмените знаци от Градешница. Разгледай вероятно първата писменост поне в Европа, ако не и Евразия. Ще ти стане ясно кои са древните германи, келти и българи( Vulgari, тракийци) за  което вече писах.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...