Отиди на
Форум "Наука"

Как ще се отразят санкциите на Русия и как на останалия свят?


Recommended Posts

  • Мнения 1,4k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 8 минути, gmladenov said:

Ако Китай и Индия изкупуват руския нефт, който преди това е бил изкупуван от Запада,
тогава санкциите наистина нямат никакъв ефект. Просто купувачът се е сменил.

Китай в момента няма ресурс да поеме допълнителна нефт от Русия. Всичките пътища на нефта, тръбопроводи, ЖП транспорт, пристанища, позволяват някъде към 86 милиона барела годишно (ако не бъркам цифрата), и този ресурс е запълнен.

По отношение на газта, в момента работи Силата на Сибир-1. Проблемът там е, че Китай финансира строежа чрез заем на РосНефт, който те отдавна изконсумираха, и сега този заем се връща чрез доставката на газа, т.е. газа по този тръбопровод е безплатен още доста време (а самата цена на газа се определя на практика от Китай като "монополен потребител"). Русия предлагаше да построи втори газопровод, по-кратък, през Монголия - Силата на Сбир-2, даже го почна, но Китай категорично се отказва тръбопроводът да минава през трета страна. Сега се достроява Силата на Сибир-3, който трябваше да взема газ от областта около Сахалин, тя се разработваше чрез западни фирми, но те спряха работа и сега не е ясно с какво да го запълват газопровода. Така че за сега на Китай не може да се разчита.

Към Индия газопровод и нефтопровод няма, и не е ясно дали може да има, ще минава през интересни места. Колкото до нефта, тя също има лимитиран ресурс колко може да поеме. В момента и е интересно защото Русия подбива цената - дава го за 60-65 долара при цена 105-115 долара за барел, което е изгодно. Но това намалява печалбата за Русия и до известна степен обезсмисля схемата. Освен това нещо ми подсказва, че цената на нефта постепенно ще тръгне надолу :) Твърде привлекателно би било да се приложи същата схема с нефта, която бутна СССР навремето... Ще видим.

  • Харесва ми! 4
  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 49 минути, Deageltcho2025 said:

Защо? Там тероризират ли се етническите руснаци? Аз си признавам, че тук съм в малко неведение.

Ако Путин иска да възстанови СССР, това е най- логичната следваща цел. Зпадната граница на Русия е обвързана с НАТО, а в Казахстан има природни ресурси, които биха увеличили влиянието на Русия.

Преди 45 минути, scaner said:

Санкциите са си хубави, но голяма част от тях са с дългосрочен ефект - ще им се почувства действието от половин година до няколко години. Затова е ценен факторът време, затова са тези обиколко и разходки. Китай се сниши, преди няколко дена отказа помощ на Русия, експерти коментират че това е по няколко причини - на него му е изгодно съсипването на Русия, не иска да се забърква с вторични санкции на САЩ за фирми които нарушават ембаргото, и най-вече докато оборотът му с Русия е под 200 милиарда долара, оборотът му със Запада е над трилион, така че не трябва да се изпуска питомното и да си разваля отношенията.  Поне това е видимата част на айсберга.

В краткосрочен план е така, но дали в дългосрочен план е така е съвсем друг въпрос. Ако в резултат на тази война, престижа на ЕС и САЩ се сринат, то тогава Китай излиза на челно място на политическата игра. Не знам, може и да греша и по-добре да греша, но това което виждам, не ми харесва.

Преди 50 минути, scaner said:

Колкото до негативният ефект, безусловно ще го има, но определено ще е много по-силен за Русия. Европа и западът ще се справят, Русия икономиката и е сравнима с тази на Нидерландия. Ей на, Путин вчера на практика се отказа от схемата за плащането на газа с рубли - така извъртя схемата, че на практика нищо не се променя - Западът си плаща в евро на ГазпромБанк, той вътрешно си ги обменя в рубли и се разплаща вътрешно с Газпром. Приказките за рублите останаха за пред народа, да не спадне одобрението за вожда. Иначе трябва да спре газа, а това е сериозен проблем за Русия:

https://t.me/rosanticenter/8852

Това доста бързо стана ясно. Русия е обвързана с договори и няма как да избяга от тях. В противен случай, освен санкциите ще има и неустойки. Колкото до издържането на санкциите, смятам че неоправдано пренебрегваш очакваната вълна мигранти към ЕС и ефекта от нея.

Преди 1 час, scaner said:

Проблемът със зърното ще го има и без санкциите, двете големи износителки са във война. Да, ще поскъпнат много неща, инфлацията ще се качи, но в съвсем поносими граници (засега).

За САЩ и ЕС това е вярно. Но дали за останалия свят това ще е в поносими граници?

Преди 1 час, scaner said:

Какво значи Русия да издържи на санкциите? Икономиката и няма да умре, просто ще се свие. Свиват се пазарите. Още сега се вижда остър дефицит на западна окомплектовка, Автоваз спря колите, канят се да възродят Лада, защото е само с руски части, но за това ще им трябват от 2 до 5 години (според самите руснаци). Вероятно скоро ще се напълнят с китайски коли. Силно ще намалеят ресурсите за военната промишленост, там също има голям вносен елемент. Те разчитат силно на пазара на суровинте, промишлеността им е слабо развита, а развиването и изисква много време и средства.  Сега не сме времето на Сталин, хората няма да тръгнат да работят за родината както при военният комунизъм, нямат стимулите за това. Според мен санкциите са добре пресметнати и прицелени, а и няма да ги оставят на самотек - връщане назад няма, ще ги стягат непрекъснато и в движение. Но ще поживеем и ще видим...

Означава Русия да издържи на последиците от санкциите, по-дълго отколкото страните в ЕС. Последиците от санкциите за двете страни на този конфликт са коренно различни. И се изисква коренно различен подход. А засега не виждам разумна реакция от страна на Брюксел.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, resavsky said:

Е сега като ги нападнат грузинците кой ще ги брани?

https://www.aljazeera.com/news/2022/3/31/zelenskyy-recalls-ukraines-ambassadors-to-morocco-and-georgia

Май грузинците засега няма да ги нападат, а и санкции не прилагат, нито пък военни помощи....

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 29 минути, Янков said:

Ако Путин иска да възстанови СССР, това е най- логичната следваща цел. Зпадната граница на Русия е обвързана с НАТО, а в Казахстан има природни ресурси, които биха увеличили влиянието на Русия.

А кой казва че Путин иска да възстанови СССР?

Русия си има достатъчно земя и природни ресурси.

Тя иска мирно и взаимоизгодно съвместно съществуване, без натовски бази наблизо, което да позвали на психопати-политици да плануват "безнаказан" първи удар и без третиране на рускоезичното население в бившите им републики като втора ръка хора.

А пък да нападне други европейски държави като Полша или Германия - за какво, да ги завладее и да почне да плаща пенсиите на германските баби и дядовци ли? Те нали си докараха някои и друг милион доктори и инженери - те да работят и да им плащат пенсиите....

Могат да се правят икономически съюзи, но не и нещо повече - Европейският експеримент им дава добри уроци и те нямат намерение да бъдат "Германия"-та на такъв политически съюз и да плащат сметките на всякакви тарикатчета и мошеници като ББ

Редактирано от Deageltcho2025
  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Янков said:

В краткосрочен план е така, но дали в дългосрочен план е така е съвсем друг въпрос. Ако в резултат на тази война, престижа на ЕС и САЩ се сринат, то тогава Китай излиза на челно място на политическата игра. Не знам, може и да греша и по-добре да греша, но това което виждам, не ми харесва.

Не знам, не съм специалист по тези въпроси. Има параметри, които не познаваме. Тая игра с првстижа е от много време, руските пропагандисти непрекъснато я експлоатират, но не виждам някаква съществена промяна на практика. Ще видим...

Преди 6 минути, Янков said:

Това доста бързо стана ясно. Русия е обвързана с договори и няма как да избяга от тях. В противен случай, освен санкциите ще има и неустойки. Колкото до издържането на санкциите, смятам че неоправдано пренебрегваш очакваната вълна мигранти към ЕС и ефекта от нея.

Мигрантите не са чак толкова много. Прогнозират към 10-12 милиона от Украйна, доста по-малко от Русия. При население към 500 милиона в ЕС не е голям проблем да се впишат, още повече че възрастната част сравнително бързо може да се интегрира икономически. Вероятно ще има търкане между отделните страни, докато тоя поток се разпредели, но не мисля че ще има по-сериозни последици. Преживяхме вече подобна вълна, при това от население с друга култура, доста по-неприемлива за европейците.

Преди 10 минути, Янков said:

За САЩ и ЕС това е вярно. Но дали за останалия свят това ще е в поносими граници?

За останалият свят има хуманитарни организации към ООН. Там ще отидат пари от нашите джобове, ЕС и САЩ, и това ще е част от кризата.  И преди са се случвали хуманиратни кризи свързани с глад, има изработени схеми за решаване. Ще го усетим на наш гръб, но не ми се струва чак да е катастрофално.

Преди 13 минути, Янков said:

Означава Русия да издържи на последиците от санкциите, по-дълго отколкото страните в ЕС. Последиците от санкциите за двете страни на този конфликт са коренно различни. И се изисква коренно различен подход. А засега не виждам разумна реакция от страна на Брюксел.

Пак да попитам, какво значи "да издържи"? Както е стисната за гърлото, тя ще изпадне в автаркия, ще се затвори и ще си произвежда и консумира колкото може, цвекло в лехата пред блока например ще садят хората и ще ядат, ще преоткрият трабанта, и може да "издържи" неограничено време, но ще се върне 30-50 години назад в развитието си. Няма вариант да спре икономиката, винаги ще крета нещо, до тогава, докато народът е съгласен да е така. Въпросът е в съпоставянето на тази икономика с европейската например. Дали европейската икономика ще се върне 30 годинни назад, ако се загърби 1.6% от световната икономика и благата които тя дава? Силно ме съмнява. Да, ще има един преходен период на пренастройка на икономическите процеси и търговските пътища, и толкоз. В краткосрочен план ще поскъпнат някои ресурси, в дългосрочен ще се ускори зелената енергетика.

И да не забравяме, Русия не може рязко да спре да изнася суровини, трябват и средства за съществуване, сериозна част от които идват от тези суровини, поне в кракосрочен план, така че и тя мечтите за автаркия ще си ги претворява бавно. Поне така ги виждам нещата. В по-далечен план, божа работа, но много хора са се впрегнали да го мислят :)

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 32 минути, Янков said:

Ако в резултат на тази война, престижа на ЕС и САЩ се сринат ...

Русия показа пълна некадърност в тази война ... да не говорим каква глупост беше да започне тази война.
След тези руски изцепки единствено руският престиж е сринат.

  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, Deageltcho2025 said:

А кой казва че Путин иска да възстанови СССР?

Русия си има достатъчно земя и природни ресурси.

Тя иска мирно и взаимоизгодно съвместно съществуване, без натовски бази наблизо, което да позвали на психопати-политици да плануват "безнаказан" първи удар и без третиране на рускоезичното население в бившите им републики като втора ръка хора.

А пък да нападне други европейски държави като Полша или Германия - за какво, да ги завладее и да почне да плаща пенсиите на германските баби и дядовци ли? Те нали си докараха някои и друг милион доктори и инженери - те да работят и да им плащат пенсиите....

Могат да се правят икономически съюзи, но не и нещо повече - Европейският експеримент им дава добри уроци и те нямат намерение да бъдат "Германия"-та на такъв политически съюз и да плащат сметките на всякакви тарикатчета и мошеници като ББ

Ами в този форум има хора които предпочитаме да разглеждаме теоритични постановки, без да се ангажираме пряко с личната ни гледна точка. Затова съм написъл "ако", а не "след като". Това е теоретична постановка и изобщо не отразява личното ми отношение към войната в Украйна, която е крайно негативна.

Преди 7 минути, scaner said:

Мигрантите не са чак толкова много. Прогнозират към 10-12 милиона от Украйна, доста по-малко от Русия. При население към 500 милиона в ЕС не е голям проблем да се впишат, още повече че възрастната част сравнително бързо може да се интегрира икономически. Вероятно ще има търкане между отделните страни, докато тоя поток се разпредели, но не мисля че ще има по-сериозни последици. Преживяхме вече подобна вълна, при това от население с друга култура, доста по-неприемлива за европейците.

За останалият свят има хуманитарни организации към ООН. Там ще отидат пари от нашите джобове, ЕС и САЩ, и това ще е част от кризата.  И преди са се случвали хуманиратни кризи свързани с глад, има изработени схеми за решаване. Ще го усетим на наш гръб, но не ми се струва чак да е катастрофално.

В случая не си ме разбрал правилно. Не говоря за вълната мигранти от Украйна. Те в голяма степен са идентични с нас и ЕС можем без проблем бързо и ефективно да ги интегрираме. Говоря за евентуална нова вълна на мигранти от близкия изток и северна Африка. Според мен, това са уязвимите страни, неспособни да издържат на покачването на цените на хранителните продукти. Страни като Сирия, Мароко, Египет, Либия, Алжир, Афганистан и др.

И да се надяваме, че тези схеми за решаване на проблема с глада са достатъчно ефективни. Защото земеделието не може просто ей-така да се пренасочи към определени култури. Трябват години. Затова и в един по-преден мой пост критикувах пасивността на чиновниците в Брюксел. Опасявам се че няма навременна реакция. В допълнение, бих искал да ти припомня един по-страр мой пост в тази тема. За миналата година, населението на земята е изконсумирало 12 милиона тона пшеница в повече, отколкото са произведени. Или иначе казано, яли сме от резервите. А дали тези резерви са допълнени? Съмнявам се.

Преди 28 минути, scaner said:

Пак да попитам, какво значи "да издържи"? Както е стисната за гърлото, тя ще изпадне в автаркия, ще се затвори и ще си произвежда и консумира колкото може, цвекло в лехата пред блока например ще садят хората и ще ядат, ще преоткрият трабанта, и може да "издържи" неограничено време, но ще се върне 30-50 години назад в развитието си. Няма вариант да спре икономиката, винаги ще крета нещо, до тогава, докато народът е съгласен да е така. Въпросът е в съпоставянето на тази икономика с европейската например. Дали европейската икономика ще се върне 30 годинни назад, ако се загърби 1.6% от световната икономика и благата които тя дава? Силно ме съмнява. Да, ще има един преходен период на пренастройка на икономическите процеси и търговските пътища, и толкоз. В краткосрочен план ще поскъпнат някои ресурси, в дългосрочен ще се ускори зелената енергетика.

И да не забравяме, Русия не може рязко да спре да изнася суровини, трябват и средства за съществуване, сериозна част от които идват от тези суровини, поне в кракосрочен план, така че и тя мечтите за автаркия ще си ги претворява бавно. Поне така ги виждам нещата. В по-далечен план, божа работа, но много хора са се впрегнали да го мислят :)

Дано да си прав. Но аз все още съм концентриран върху фактора изхранване на населението. Повече ме тревожат ефектите от войната и санкциите върху "Третия Свят", отколкото директните техни последици върху "Западния Свят". Но ще се види.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 31.03.2022 г. at 6:50, Skubi said:

Цветни хартишки за цветни хартишки....játékpénz" címke | BitcoinBázis

 То всички са цветни хартийки само дето тия се заменят за реален ресур:

India is snapping up cheap Russian oil, and China could be next

https://www.cnbc.com/2022/03/28/russia-india-india-buys-cheap-russian-oil-china-could-be-next.html

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Absurde said:

 То всички са цветни хартийки само дето тия се заменят за реален ресур:

India is snapping up cheap Russian oil, and China could be next

https://www.cnbc.com/2022/03/28/russia-india-india-buys-cheap-russian-oil-china-could-be-next.html

axa szerzői jogdíjmentes gázpalack fotó | Piqsels😂🤣😂

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 часа, scaner said:

Русия подбива цената - дава го за 60-65 долара при цена 105-115 долара за барел

А преди два дни ти твърдеше 30-35 долара.

Пак ще попитам Колко-колко?!

И понеже вчера казах Ватикана се е съгласил сда купува газ за рубли днес го потвърдиха купува за 10млн евро рубли и купува газ...

Между другото сред цитираните държави съгласни да купуват за рубли се цитира и България.

Редактирано от Capitainofmarine
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Capitainofmarine said:

А преди два дни ти твърдеше 30-35 долара.

И десет минути след това ми твърдение се поправих, че това е дискаунта. Ако знаеш какво е това, ще си направиш сметката. Не знам защо се тръшкаш :)

Преди 5 минути, Capitainofmarine said:

И понеже вчера казах Ватикана се е съгласил сда купува газ за рубли днес го потвърдиха купува за 10млн евро рубли и купува газ...

Да купува. Тя е голям пазар, ще измъкне Русия от блатото :)

И България е голям пазар :), макар че ЕС реши да има единен оператор който да отговаря за плащането и цените, а България е част от ЕС.

 

  • Харесва ми! 3
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Технологическая отсталость, безработица и давление на бизнес: сценарии Натальи Зубаревич

Силно препоръчвам!

Таймкоды:

00:00 – Вступление

01:15 – «Что бы вы сделали, если бы работали в правительстве?»

03:06 – О судьбе компаний, чьи собственники решили уйти из России

05:34 – Потери российской экономики: транспорт, нефть и газ

08:33 – Металлургия

09:14 – Сельское хозяйство: «без современной ветеринарии это будет падеж скота»

09:46 – Строительство и льготная ипотека

12:35 – Путь огородами: об адаптивности российского бизнеса

14:52 – «Везде, где Россия включена в глобальный мир, будет нарастать отсталость»

17:15 – Что Россия получит от высоких цен на нефть?

19:28 – «Аграрий тоже будет думать»: сколько сеять, чтобы не прогореть

23:39 – «Назло маме отморожу уши можно, но тогда встают крупные предприятия»

28:10 – Помогут ли «Роснефти» поставки в Китай?

31:15 – Красные точки на карте России

36:03 – «Сильнее всех пострадают те, кто работают в технологически новом времени»

36:54 – Рост безработицы: как власти будут удерживать занятость?

39:55 – «Есть фраза, которая искупает невключенность мозгов»

44:05 – Сработают ли методы, опробованные в локдаун?

47:17 – Варваризация и расцвет экстрасенсов

48:28 – «Главная проблема – это состояние голов российских граждан»

51:20 – «IT-специалисты – это новая нефть»

56:25 – Привычка к выживанию и отъезд из России

Редактирано от scaner
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, scaner said:

И десет минути след това ми твърдение се поправих, че това е дискаунта. Ако знаеш какво е това, ще си направиш сметката. Не знам защо се тръшкаш :)

Да купува. Тя е голям пазар, ще измъкне Русия от блатото :)

И България е голям пазар :), макар че ЕС реши да има единен оператор който да отговаря за плащането и цените, а България е част от ЕС.

 

Годишните нужди от газ на БГ са дневния износ на РФ. 

В интерес на истината в енергийния ни микс руската газ е до 18% и е напълно възможно да бъде заместена безпроблемно след пускането на интерконектора с Гърция. Драмата ще се разреши в най-лошия случай до този Септември. 

След това газпром ще си чупят краката да пътуват до София с куфар пълен с промоции. 

Редактирано от БатеВаньо
  • Харесва ми! 7
  • ХаХа 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, Skubi said:

axa szerzői jogdíjmentes gázpalack fotó | Piqsels😂🤣😂

Мислиш ли
Goldman Sachs warns the dollar is at risk of losing its dominance, and could end up a lesser player like the UK pound
https://markets.businessinsider.com/news/currencies/dollar-dominance-reserve-currency-risk-uk-pound-russia-sanctions-debt-2022-4?utm_source=facebook.com&utm_medium=social&utm_campaign=sf-bi-main&fbclid=IwAR1MZW5TCOprOi3hagra_VKjKpMGbuJi6a0r_P8IPzVdWdzcm8ztmIt1FQo

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Capitainofmarine said:

И понеже вчера казах Ватикана се е съгласил сда купува газ за рубли днес го потвърдиха купува за 10млн евро рубли и купува газ...

Малко ме е страх от отговора, ама ти знаеш ли какво е Ватикана? И знаеш ли какво е “евро рубли”? А знаеш ли дали Ватикана има икономика и директно използва газ? Крайните русофили сте като гладни патета. Като ви насипят топли лайна от Кремъл и нямате търпение да ги изгълтате. 

  • Харесва ми! 6
  • Благодаря! 3
  • ХаХа 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Amazonski said:

Малко ме е страх от отговора, ама ти знаеш ли какво е Ватикана? И знаеш ли какво е “евро рубли”? А знаеш ли дали Ватикана има икономика и директно използва газ? Крайните русофили сте като гладни патета. Като ви насипят топли лайна от Кремъл и нямате търпение да ги изгълтате. 

Ти сега какво от военен специалисдт се преквалифицираш в икономически и даже религиозен?!

Карай го по спокойно и преди да хапнеш слива прави като маймуната - мери костилката ще преминава ли през задника ти.

  • ХаХа 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ебаси санкциите 321милярда $ очаквани приходи за Русия от продажбата на енергоносители с 30% повече от 2021....

https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-04-01/putin-may-collect-321-billion-windfall-if-oil-gas-keep-flowing

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 12 минути, Absurde said:

Ебаси санкциите 321милярда $ очаквани приходи за Русия от продажбата на енергоносители с 30% повече от 2021....

https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-04-01/putin-may-collect-321-billion-windfall-if-oil-gas-keep-flowing

Продължавай да се надяваш.Поне докато на Невский проспект не засадят картофи..... 

Редактирано от resavsky
  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
  • Неясен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Amazonski said:

Малко ме е страх от отговора, ама ти знаеш ли какво е Ватикана? 

Малко ме е страх от отговора, ама ти знаеш ли какво е Ватикана?

Няма значение дали Ватикана купува газ за еквивалента на 10 милиона рубли в евро, или за еквивалента на 10 рубли в евро. Важното е какъв сигнал дава на един милиард католици в света. И какъв сигнал дава на техните лидери.

Редактирано от Янков
  • Харесва ми! 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, resavsky said:

Продължавай да се надяваш.Поне докато на Невский проспект не засадят картофи.....

Има два периода в който на Невски проспект са сели зеленчуци. 

Единият е средата на 18 до края на 19 век. Знаем този период на историята нали?!

Втроият период е 1941-44 година. Също е известно защо?

Ти като модератор история да беше се въздържал от такива алегории, защото с това показваш политическите си пристрастия, което пък поставя под съмнениу адекватноста ти като модератор история...

  • ХаХа 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 18 минути, Capitainofmarine said:

Има два периода в който на Невски проспект са сели зеленчуци. 

Единият е средата на 18 до края на 19 век. Знаем този период на историята нали?!

Втроият период е 1941-44 година. Също е известно защо?

Ти като модератор история да беше се въздържал от такива алегории, защото с това показваш политическите си пристрастия, което пък поставя под съмнениу адекватноста ти като модератор история...

Вярвай ако бях започнал  да проявявам пристрастия като модератор ти щеше да си първия който щеше да го изпита на гърба си.

Редактирано от resavsky
  • Харесва ми! 2
  • Благодаря! 2
  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

https://www.actualno.com/europe/pshenicata-v-ukrajna-shte-e-s-30-po-malko-news_1733646.html

Пшеницата с 30% по-малко в Украйна.

  • ХаХа 1
  • Тъжен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 49 минути, resavsky said:

Вярвай ако бях започнал  да проявявам пристрастия като модератор ти щеше да си първия който щеше да го изпита на гърба си.

Давай! Направи го!

А всъщност не отричаш русофобската си ориентация...

  • ХаХа 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...