Отиди на
Форум "Наука"

Как ще се отразят санкциите на Русия и как на останалия свят?


Recommended Posts

  • Потребител

Роман Абрамович купи турски клуб, сделката ще бъде обявена в петък

https://topsport.bg/football/roman-abramovich-kupi-turski-klub-sdelkata-shte-bade-obyavena-v-petak.html

Ердоганеца какви ги върти, не е истина...

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,4k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Руската централна банка официално пусна инфо, че е загубила 40 млрд долара от резервните си. Които са 640 млрд - 40 млрд - 300 млрд (блокирани в чужбина) остават около 300 на разположение. Ако тази тенденция се запази и войната се проточи 1 г., ще са на нулата до другия април

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, новорегистриран2 said:

 

Приятно филмче, но моделите не са релевантни към нашата епоха, защото не отчитат фактора ядрено оръжие. Без него нищо не може да се прогнозира.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

https://www.mediapool.bg/kitaiskite-darzhavni-rafinerii-izbyagvat-novi-sdelki-s-ruski-petrol-news334268.html

Що ли така китайските комунисти не са се нахвърлили на нефторублата...

Редактирано от новорегистриран2
  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, новорегистриран2 said:

https://www.mediapool.bg/kitaiskite-darzhavni-rafinerii-izbyagvat-novi-sdelki-s-ruski-petrol-news334268.html

Що ли така китайските комунисти не са се нахвърлили на нефторублата...

Да се чудиш на какво да вярваш по-напред:

https://money.bg/companies/golemi-kitayski-kompanii-se-nasochvat-kam-pokupki-na-ruski-vtechnen-gaz.html

Нещо започнаха да ми липсват медиите от времето на социализма. Тогава поне не им вярвахме тотално. Но един конктен въпрос:

https://pogled.info/svetoven/russia/ruskata-tsentralna-banka-ofitsialno-obyavi-che-ot-28-mart-2022-ruskata-rubla-e-obvarzana-sas-zlatoto.141003

Като изключим пропагандата, как подобна идея би се отразила на икономическите взаимоотношения между Русия и ЕС? Имам си някакви идеи, но предпочитам мнението на хора, които са по-навътре в икономиката от мен.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това са поредните изхвърляния на Путин предназначени за руснаците. Никоя държава в света няма толкова златни резерви с които да покрие целият паричен оборот и затова вече няма златен стандарт,и кремълският вожда няма как да "върже" рублата със златото.

Нали знаеш какво е златно покритие? Руската централна банка да обяви,че 100 рубли се равняват на 1гр. злато и всеки свободно и по всяко време да може да си обмени стоте рубли за злато. Мислиш че това е възможно? Как въобще си представяш върлият комуняга и кагебеец Путин да позволи на руснаците да притежават злато?! Дори и да го имаше. Та той сега гледа да им ограби последните долари и евро,но щял да им позволи да имат злато!!!

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 53 минути, Янков said:

Да се чудиш на какво да вярваш по-напред:

https://money.bg/companies/golemi-kitayski-kompanii-se-nasochvat-kam-pokupki-na-ruski-vtechnen-gaz.html

Нещо започнаха да ми липсват медиите от времето на социализма. Тогава поне не им вярвахме тотално. Но един конктен въпрос:

В района на Владивосток и на Сахалин има големи терминали от където се кара газ за Корея и Япония, явно се е освободил някакъв капацитет и китайците гледат да се възползват, преди американците да врътнат кранчето и на тази опция.

Цитирай

https://pogled.info/svetoven/russia/ruskata-tsentralna-banka-ofitsialno-obyavi-che-ot-28-mart-2022-ruskata-rubla-e-obvarzana-sas-zlatoto.141003

Като изключим пропагандата, как подобна идея би се отразила на икономическите взаимоотношения между Русия и ЕС? Имам си някакви идеи, но предпочитам мнението на хора, които са по-навътре в икономиката от мен.

Трябва да си дадем сметка, че руските традиции в капитализма са почти никакви. Едва след 1992 започва формирането на каста от хора с познания за реалната икономика и устройството на световната финансова система. Т.е. не всичко им е ясно на руските капиталисти що се отнася до въпроса с валутите.

В конкретния случай обвързването на рублата със златото изглежда като част от дългосрочна стратегия за превръщането на рублата в твърда валута. Хубаво, нека го направят! Но какво от това?! ЕС да не би да няма собствени златни резерви или залежи от злато?

Не мисля, че този руски ход може да има някакво пряко или поне не веднага въздействие върху ЕС и еврото. Още повече, че стои открит въпроса с войната в Украйна. На икономическото и финансовото направление руснаците все още се държат, имат някакви вътрешни резерви. Но на бойните полета в Украйна нещата не се развиват по желания за Москва сценарии, точно напротив - руските войски загубиха битката за Киев и сега се налага да се прегрупират в опит да нанесат поражение на украинците в Донбас.

Тези неща се гледат от хората взимащи важни решения на държавно и корпоративно ниво. Ако Русия се провали в опита си да си върне Украйна изобщо никой няма да си рискува парите, авторитета и бъдещето, за да потъне заедно с руснаците. Точно напротив, още повече държави ще се присъединят към Запада.

Както е видно, даже китайците, които ужким са дружки (според руската пропаганда), се държат максимално настрани и се намесват само, когато имат някаква изгода.

Така че руснаците може и да си мислят, че правят нещо, но реално то е едно нищо... Могат да продават нефта и газта си и в киргизски сомове, ако искат, и да завържат рублата и за метеор, но това няма да промени почти нищо от факторите, които са нужни, за да се наложи руската валута:

1. Силен флот, който да защитава далечните ползватели на рубли.

2. Промишлена и научна база.

3. Огромни количества младо население.

4. Развита финансова система.

Точка 1 пряко зависи от т. 2 и т. 4.

Точка 2 предстои да видим какво ще изцвъкат, предвид желанието си, едновременно да градят автархичен НЕП и да интернационализират рублата. Малко ще се озорят.

По точка 3 ежедневно виждаме успехите на руснаците в превръщането на младите украинци в бежанци из ЕС...

За 4 точка само ще напомня, че наскоро Глазяев просеше от китайците да дадат на руснаците ноу-хау как да изградят финансовата система на бъдещия руски НЕП... Което ни връща обратно на въпроса за отсъствието на капиталистически традиции, назначените капиталисти и деградирането на отношенията между капиталистическата каста и останалото население до ограбването на последните и изнасянето на откраднатото... на запад. Как пък един руски милиардер не си изнесе парите в Киргизстан, Таджикистан, Боливия или Венецуела, ами все в Лондон...

Редактирано от новорегистриран2
  • Харесва ми! 5
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, новорегистриран2 said:

В района на Владивосток и на Сахалин има големи терминали от където се кара газ за Корея и Япония, явно се е освободил някакъв капацитет и китайците гледат да се възползват, преди американците да врътнат кранчето и на тази опция.

Трябва да си дадем сметка, че руските традиции в капитализма са почти никакви. Едва след 1992 започва формирането на каста от хора с познания за реалната икономика и устройството на световната финансова система. Т.е. не всичко им е ясно на руските капиталисти що се отнася до въпроса с валутите.

В конкретния случай обвързването на рублата със златото изглежда като част от дългосрочна стратегия за превръщането на рублата в твърда валута. Хубаво, нека го направят! Но какво от това?! ЕС да не би да няма собствени златни резерви или залежи от злато?

Не мисля, че този руски ход може да има някакво пряко или поне не веднага въздействие върху ЕС и еврото. Още повече, че стои открит въпроса с войната в Украйна. На икономическото и финансовото направление руснаците все още се държат, имат някакви вътрешни резерви. Но на бойните полета в Украйна нещата не се развиват по желания за Москва сценарии, точно напротив - руските войски загубиха битката за Киев и сега се налага да се прегрупират в опит да нанесат поражение на украинците в Донбас.

Тези неща се гледат от хората взимащи важни решения на държавно и корпоративно ниво. Ако Русия се провали в опита си да си върне Украйна изобщо никой няма да си рискува парите, авторитета и бъдещето, за да потъне заедно с руснаците. Точно напротив, още повече държави ще се присъединят към Запада.

Както е видно, даже китайците, които ужким са дружки (според руската пропаганда), се държат максимално настрани и се намесват само, когато имат някаква изгода.

Така че руснаците може и да си мислят, че правят нещо, но реално то е едно нищо... Могат да продават нефта и газта си и в киргизски сомове, ако искат, и да завържат рублата и за метеор, но това няма да промени почти нищо от факторите, които са нужни, за да се наложи руската валута:

1. Силен флот, който да защитава далечните ползватели на рубли.

2. Промишлена и научна база.

3. Огромни количества младо население.

Аз обаче си мисля за нещо по-различно. Путин обяви че ще продава газ за рубли. След това се намекна, че и други стоки ще последват тази политика. От друга страна, от ЕС се отправиха сигнали че ако Русия иска да продава стоките си рубли, то следва и договорите да бъдат сключени на тази база. Или иначе казано, няма проблем да купуваме на обезценяваща се валута. Днес купуваме газа за 100 рубли за едно евро, утре за 150 рубли за едно евро. ЕС е на сметка от подобна схема на търговия.

От друга страна, рублата не е резервна валута и съответно нека да я наречем условно е " дефицитна валута". ЕС няма откъде да вземе рубли за да плаща на Русия. И не само ЕС, но и много други страни страни по света, които търгуват с Русия.  Могат да получат рублите основно от Русия. С какво обаче ще ги купят, ако Русия откаже да продава рубли срещу долари или евро и при това Русия е обвързала рублата със златото? Според мен със злато или златен еквивалент на други валути. При това при курс определен от Русия.

Според мен ситуацията излиза извън контрола на ЕС и САЩ.

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 минути, Янков said:

Аз обаче си мисля за нещо по-различно. Путин обяви че ще продава газ за рубли. След това се намекна, че и други стоки ще последват тази политика. От друга страна, от ЕС се отправиха сигнали че ако Русия иска да продава стоките си рубли, то следва и договорите да бъдат сключени на тази база. Или иначе казано, няма проблем да купуваме на обезценяваща се валута. Днес купуваме газа за 100 рубли за едно евро, утре за 150 рубли за едно евро. ЕС е на сметка от подобна схема на търговия.

От друга страна, рублата не е резервна валута и съответно нека да я наречем условно е " дефицитна валута". ЕС няма откъде да вземе рубли за да плаща на Русия. И не само ЕС, но и много други страни страни по света, които търгуват с Русия.  Могат да получат рублите основно от Русия. С какво обаче ще ги купят, ако Русия откаже да продава рубли срещу долари или евро и при това Русия е обвързала рублата със златото? Според мен със злато или златен еквивалент на други валути. При това при курс определен от Русия.

Според мен ситуацията излиза извън контрола на ЕС и САЩ.

В момента санкциите се разпростират и върху операции с руския златен резерв. Така че дали рублата ще се равнява със злато или с долара, е все едно. И в двата случая, в крайна сметка, след размяната на газта трябва физически да се превозят доларите и златото. И за двете (и еврото) има санкции за физически превоз към/от западни контрагенти. А САЩ се опитват да налагат и вторични санкции към други участници..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 25 минути, Янков said:

Аз обаче си мисля за нещо по-различно. Путин обяви че ще продава газ за рубли. След това се намекна, че и други стоки ще последват тази политика. От друга страна, от ЕС се отправиха сигнали че ако Русия иска да продава стоките си рубли, то следва и договорите да бъдат сключени на тази база. Или иначе казано, няма проблем да купуваме на обезценяваща се валута. Днес купуваме газа за 100 рубли за едно евро, утре за 150 рубли за едно евро. ЕС е на сметка от подобна схема на търговия.

От друга страна, рублата не е резервна валута и съответно нека да я наречем условно е " дефицитна валута". ЕС няма откъде да вземе рубли за да плаща на Русия. И не само ЕС, но и много други страни страни по света, които търгуват с Русия.  Могат да получат рублите основно от Русия. С какво обаче ще ги купят, ако Русия откаже да продава рубли срещу долари или евро и при това Русия е обвързала рублата със златото? Според мен със злато или златен еквивалент на други валути. При това при курс определен от Русия.

Според мен ситуацията излиза извън контрола на ЕС и САЩ.

Бизнес се прави в мирна и предвидима среда с действащи правила, а не в постоянна конфликтна зона.

Руският замисъл е горе-долу този, който описваш, само че ако няма кой да купува руските полезни изкопаеми целия план отива на бунището. Досега само индийците са се престрашили да купуват руски нефт, но това ще е до време. Натискът върху тях ще ги принуди да се самоограничат до по-приемливи за Запада количества.

Ако ЕС не внася руски суровини, то тогава не му трябват рубли. Това е фокуса на започващата кампания по откъсване на ЕС от руските ресурсни доставки. Вече се случи с желязото и стоманата, предстои да се случи с въглищата. След някоя друга година ще се случи с нефта и газта. Пък нека руснаците си продават газта за рубли, Беларус и Сърбия със сигурност ще компенсират загубата на Полша и Германия като пазари.

Това отново ни връща към липсата на капиталистически традиции и натрупано историческо познание и опит в тази сфера. При китайците има огромна диаспора, която компенсира плюс, че вече 2 или 3 поколение капиталисти поемат контрола в частните фирми, докато руския опит е от 1992 насам и е свързан с един твърде примитивен и агресивен начин на създаване на капиталистическа каста. От там и възприятията за правене на бизнес са такива - мутренски. Което се вижда и по руската външна политика - войната в Украйна.

САЩ и Китай са не по-малко съперници, но и в двете държави има мощни капиталисти, с достатъчно влияние и традиции, чиито интереси са достатъчна причина да усмирят "ястребите" и да наложат една по-мека форма на конфронтация. При руските олигарси нещата стоят по коренно различен начин, те искат да бъдат независими и да могат сами да определят какво се случва в териториите, които Москва контролира.

Китайските милиардери се борят с американските за първенство в сега съществуващата световна икономическа система и при сега съществуващите правила. Руските олигарси и държавни капиталисти/висши чиновници искат да създадат нова, която само те ще контролират. И в която те ще определят правилата, по мутренски...

Естествено, че всички ще странят от такава система, а тези, които имат лошия късмет да са в близост до Русия им се случва украинския сценарии.

 

Редактирано от новорегистриран2
  • Харесва ми! 2
  • Благодаря! 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Цитирай

Крупнейшие российские сталелитейные компании и 60 металлотрейдеров, при участии Минпромторга, договорились уменьшить наценку на металлопрокат почти вдвое — с 20% до 12%. Снижение стоимости металлопродукции удешевит реализацию проектов и конечные цены для потребителей во многих сферах экономики, включая промышленное, коммерческое и жилищное строительство, создание и модернизацию автодорожной и железнодорожной инфраструктуры страны. @banksta

След като повече нямат достъп до европейския пазар руските производители са принудени да намалят маржовете на печалбата си почти двойно. Не стига, че продават много по-малки количества, на един беден пазар като руския, ами сега ще ударят и по маржовете им. Което непременно ще се отрази върху инвестиционните програми на производителите и повишаването на разходите за персонала. Със сигурност олигарсите ще продължат да взимат своето.

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 минути, scaner said:

В момента санкциите се разпростират и върху операции с руския златен резерв. Така че дали рублата ще се равнява със злато или с долара, е все едно. И в двата случая, в крайна сметка, след размяната на газта трябва физически да се превозят доларите и златото. И за двете (и еврото) има санкции за физически превоз към/от западни контрагенти. А САЩ се опитват да налагат и вторични санкции към други участници..

Ако искането на Русия за плащане в рубли се ограничи само до газа или петрола, бих бил съгласен с теб. Но ако се разпростре и до други стоки, като хранителните например, тогава редица правителства ще бъдат изправени пред избор, дали да се съобразят със санкциите наложени на Русия, или да останат на власт.

И нека не пропускаме един факт - световната икономика е притисната не само от санкциите срещу Русия, но и от унищижената икономика на Украйна. Все пак, нека не забравяме следното: войната между Русия и Украйна не се равнява на икономически ефект върху света, както евентуална война между Сомалия и Джибути.

Преди 37 минути, новорегистриран2 said:

Бизнес се прави в мирна и предвидима среда с действащи правила, а не в постоянна конфликтна зона.

Руският замисъл е горе-долу този, който описваш, само че ако няма кой да купува руските полезни изкопаеми целия план отива на бунището. Досега само индийците са се престрашили да купуват руски нефт, но това ще е до време. Натискът върху тях ще ги принуди да се самоограничат до по-приемливи за Запада количества.

Ако ЕС не внася руски суровини, то тогава не му трябват рубли. Това е фокуса на започващата кампания по откъсване на ЕС от руските ресурсни доставки. Вече се случи с желязото и стоманата, предстои да се случи с въглищата. След някоя друга година ще се случи с нефта и газта. Пък нека руснаците си продават газта за рубли, Беларус и Сърбия със сигурност ще компенсират загубата на Полша и Германия като пазари.

Това отново ни връща към липсата на капиталистически традиции и натрупано историческо познание и опит в тази сфера. При китайците има огромна диаспора, която компенсира плюс, че вече 2 или 3 поколение капиталисти поемат контрола в частните фирми, докато руския опит е от 1992 насам и е свързан с един твърде примитивен и агресивен начин на създаване на капиталистическа каста. От там и възприятията за правене на бизнес са такива - мутренски. Което се вижда и по руската външна политика - войната в Украйна.

САЩ и Китай са не по-малко съперници, но и в двете държави има мощни капиталисти, с достатъчно влияние и традиции, чиито интереси са достатъчна причина да усмирят "ястребите" и да наложат една по-мека форма на конфронтация. При руските олигарси нещата стоят по коренно различен начин, те искат да бъдат независими и да могат сами да определят какво се случва в териториите, които Москва контролира.

Китайските милиардери се борят с американските за първенство в сега съществуващата световна икономическа система и при сега съществуващите правила. Руските олигарси и държавни капиталисти/висши чиновници искат да създадат нова, която само те ще контролират. И в която те ще определят правилата, по мутренски...

Естествено, че всички ще странят от такава система, а тези, които имат лошия късмет да са в близост до Русия им се случва украинския сценарии.

 

В случая, се разминаваме с начина на мислене. Ако ЕС и САЩ могат да минат без руски суровини, то те би трябвало да ги вземат отнякъде. Т.е. да изместят пазара на други производители на суровини към себе си. Добре, можем да си го позволим. Но това от своя страна, би предизвикало недостиг на суровини към страните които традиционно са разчитили на източниците на тези суровини за своята икономика. А откъде тези страни могат да компенсират този евентуален недостиг? И с каква валута ще ги закупят? Надявам се, разбираш че света не разполага на склад,с  всички стоки които изнася Русия?

Разработването на нови газови и петролни находища отнема години. Преструктурирането на икономиката отнема години, а даже и десеттилетия. И в случая не говоря само за ЕС и САЩ, а за целия свят. Ако ставаше въпрос само за ЕС и САЩ, бих те подкрепил напълно. Но смятам, че пренебрегването на икономическите потребности на останалата част от света, е грешка.

От друга страна, смятам че "авантюрата" на Путин към златото е балон, който неизбежно ще се спука. Само че кога? Ако се спука утре, добре. Но ако издържи година или две?

За разлика от някои хора тук, не смятам че е важно какво ще е състоянието на руската икономика ако войната продължи още една година. Просто ще сме прекалено заети, как да се спасявяме. Лесно е да се наложат санкции. Обаче нямаме нито храна на склад, нито торове, нито метали. Просто не виждам откъде можем да компенсираме изключването на Русия и Украйна от световната икономика.

Света не е само ЕС и САЩ. Има и други държави. И докато някои можем да си позволим да вървим с рогата напред, то други трябва да стъпват на пръсти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Янков said:

Ако искането на Русия за плащане в рубли се ограничи само до газа или петрола, бих бил съгласен с теб. Но ако се разпростре и до други стоки, като хранителните например, тогава редица правителства ще бъдат изправени пред избор, дали да се съобразят със санкциите наложени на Русия, или да останат на власт.

И нека не пропускаме един факт - световната икономика е притисната не само от санкциите срещу Русия, но и от унищижената икономика на Украйна. Все пак, нека не забравяме следното: войната между Русия и Украйна не се равнява на икономически ефект върху света, както евентуална война между Сомалия и Джибути.

Съгласен съм, но в момента сме изправени пред реалностите на санкциите. За западът търговията с Русия с долари или злато е под един аршин. Други страни могат да търгуват, стига САЩ да не ги притиснат по някакъв начин. Но оборотът със Запада (плюс Китай) за Русия е много по-голям отколкото с останалите. Китай нещо се сншава, Западът се отказва - какво остава? Остава силно снижаване на търгуваният обем, съответно приходите, което е съвместимо с целта на санкциите. Стига западът да устиска единството си.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Янков said:

Ако искането на Русия за плащане в рубли се ограничи само до газа или петрола, бих бил съгласен с теб. Но ако се разпростре и до други стоки, като хранителните например, тогава редица правителства ще бъдат изправени пред избор, дали да се съобразят със санкциите наложени на Русия, или да останат на власт.

И нека не пропускаме един факт - световната икономика е притисната не само от санкциите срещу Русия, но и от унищижената икономика на Украйна. Все пак, нека не забравяме следното: войната между Русия и Украйна не се равнява на икономически ефект върху света, както евентуална война между Сомалия и Джибути.

В случая, се разминаваме с начина на мислене. Ако ЕС и САЩ могат да минат без руски суровини, то те би трябвало да ги вземат отнякъде. Т.е. да изместят пазара на други производители на суровини към себе си. Добре, можем да си го позволим. Но това от своя страна, би предизвикало недостиг на суровини към страните които традиционно са разчитили на източниците на тези суровини за своята икономика. А откъде тези страни могат да компенсират този евентуален недостиг? И с каква валута ще ги закупят? Надявам се, разбираш че света не разполага на склад,с  всички стоки които изнася Русия?

Разработването на нови газови и петролни находища отнема години. Преструктурирането на икономиката отнема години, а даже и десеттилетия. И в случая не говоря само за ЕС и САЩ, а за целия свят. Ако ставаше въпрос само за ЕС и САЩ, бих те подкрепил напълно. Но смятам, че пренебрегването на икономическите потребности на останалата част от света, е грешка.

От друга страна, смятам че "авантюрата" на Путин към златото е балон, който неизбежно ще се спука. Само че кога? Ако се спука утре, добре. Но ако издържи година или две?

За разлика от някои хора тук, не смятам че е важно какво ще е състоянието на руската икономика ако войната продължи още една година. Просто ще сме прекалено заети, как да се спасявяме. Лесно е да се наложат санкции. Обаче нямаме нито храна на склад, нито торове, нито метали. Просто не виждам откъде можем да компенсираме изключването на Русия и Украйна от световната икономика.

Света не е само ЕС и САЩ. Има и други държави. И докато някои можем да си позволим да вървим с рогата напред, то други трябва да стъпват на пръсти.

Зависи от гледната точка, а явно и от политическите пристрастия. Аз наистина не разбирам нито русофилията, нито путинофилията. И обратното, русофил и путинофил не разбират как работи демократичния свят, неговата ценностна система и се чудят и маят как народите не желаят да ги освобождават от лошия капитализъм. 

Да, света не е само ЕС, САЩ, Япония, Канада, Австралия и още около 150 държавици. Има и Русия, Северна Корея, Венецуела, Сирия, дори Китай в тази групичка може да се позиционира срамежливо. Докато първата групичка е начело на всичко градивно на глобално ниво, то света спокойно може да живее и без РФ. Тази страна, както казаха, колкото и нелепо да звучи е една бензиностанция. Светът може без нея и не е нужно западното общество да прави компромиси със своите ценности и ниво на развитие. С устояването на позиция срещу произволното поведение на РФ се помага в дългосрочен план на хората и в по-бедните държави. Аз лично бих платил моя дял от цената за да се неутрализира зависимостта на Европа от руските енергоизточници. Предпочитам нормалния живот пред угрозата някой да не слиза от новините с единственото постижение колко ядрени ракети притежава. Глупава работа.

Русия не е толкова голям фактор на икономическата карта на света. Всъщност ако изключим частичната зависимост на ЕС от руски петрол и газ, то РФ няма нищо друго, което може да предложи и което би било жизнено важно и незаменимо, като стоки и услуги. Пренасочване на производство на торове и култури може да се осъществи сравнително в кратки срокове. Дефицита на световните пазари ще покачи цените, но не фатално. 

Редактирано от БатеВаньо
  • Харесва ми! 4
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Янков said:

Ако искането на Русия за плащане в рубли се ограничи само до газа или петрола, бих бил съгласен с теб. Но ако се разпростре и до други стоки, като хранителните например, тогава редица правителства ще бъдат изправени пред избор, дали да се съобразят със санкциите наложени на Русия, или да останат на власт.

Западът офшорна голяма част от промишлеността си към Източна Азия, НО централите на най-големите добивни компании в света са си все така в няколко западни страни.

В случая с храните, независимо дали някоя страна се съобразява със санкциите или не, износ на зърно от Русия и Украйна няма как да има. Такава е реалността на войната и на поставянето на собствените нужди преди всичко. И дори руснаците да поискат храните им да се купуват в рубли, това как ще помогне на налагането на рублата като твърда валута?! Русия ще крепи икономическото си развитие на износа на зърно ли?! Ако беше 19-и век, да. Само че сме 2022 и икономиките изнасящи предимно земеделски стоки и суровини са на най-ниското равнище на икономическо развитие.

Да вземем за пример Русия и Южна Корея. Едната е най-големия износител на полезни изкопаеми, а другата е най-големия износител на чипове. Коя от двете е по-богата и расте по-бързо?! Коя е предпочитаната за партньор при реализирането на високотехнологични проекти за десетки милиарди долари и коя е избягвана, даже от съюзниците си в ЕАС?

Цитирай

И нека не пропускаме един факт - световната икономика е притисната не само от санкциите срещу Русия, но и от унищижената икономика на Украйна. Все пак, нека не забравяме следното: войната между Русия и Украйна не се равнява на икономически ефект върху света, както евентуална война между Сомалия и Джибути.

Дори сумарно Русия, Украйна и Джибути не представляват някакъв особен икономически фактор. Общата им икономика е колкото южнокорейската, премерено през данните за 2021. А през 2022 украинската икономика е разрушена, руската тепърва ще се съсипва заради липсата на доставки на части.

Цитирай

В случая, се разминаваме с начина на мислене. Ако ЕС и САЩ могат да минат без руски суровини, то те би трябвало да ги вземат отнякъде. Т.е. да изместят пазара на други производители на суровини към себе си. Добре, можем да си го позволим. Но това от своя страна, би предизвикало недостиг на суровини към страните които традиционно са разчитили на източниците на тези суровини за своята икономика. А откъде тези страни могат да компенсират този евентуален недостиг? И с каква валута ще ги закупят? Надявам се, разбираш че света не разполага на склад,с  всички стоки които изнася Русия?

Разработването на нови газови и петролни находища отнема години. Преструктурирането на икономиката отнема години, а даже и десеттилетия. И в случая не говоря само за ЕС и САЩ, а за целия свят. Ако ставаше въпрос само за ЕС и САЩ, бих те подкрепил напълно. Но смятам, че пренебрегването на икономическите потребности на останалата част от света, е грешка.

Вече писах за суровините - техния добив се контролира от Запада, само трябва да се изгради довеждаща инфраструктура до освободилия се пазар. Също така, ЕС е втората по размер икономика в света. Ще компенсира загубата на руските доставки с такива от други региони, което ще вдигне цените не само в ЕС, но и в целия свят. От което Запада няма да пострада, а развиващите се държави, които не могат да се конкурират с богатите.

Цитирай

От друга страна, смятам че "авантюрата" на Путин към златото е балон, който неизбежно ще се спука. Само че кога? Ако се спука утре, добре. Но ако издържи година или две?

Просто ще сме прекалено заети, как да се спасявяме. Лесно е да се наложат санкции. Обаче нямаме нито храна на склад, нито торове, нито метали. Просто не виждам откъде можем да компенсираме изключването на Русия и Украйна от световната икономика.

Света не е само ЕС и САЩ. Има и други държави. И докато някои можем да си позволим да вървим с рогата напред, то други трябва да стъпват на пръсти.

Според мен си прекалил с четенето на руски източници, в които, естествено, значението на руската икономика за света е преувеличено многократно. Стой та гледай как ЕС ще оцелее и без руските доставки, но руската икономика ще страда много. Вече изписах два поста по-горе защо. Едва ли някой се съмнява в това, че за нас ще има затруднения при прехода към други суровинни източници или към нови технологии, но друг избор няма.

Сам пишеш, че вързването на рублата за златото е "балон". Честно казано, ако не беше я постнал новината изобщо нямаше да знам за нея. Толкова е значителна за света, също колкото медийния балон за плащането на газта в рубли. Ужким ще е в рубли, но реално не е съвсем така.

-----

Отново ще повторя. Бизнес се прави на спокойни места, с правила и ред. А не в конфликтни зони.

Китайците обичат спокойствието и затова отиват там, където има правила. Даже, заради престижа, се състезават помежду си. https://www.reuters.com/article/us-daimler-baic-investment-exclusive-idUSKBN1YJ08H

Но едва ли скоро ще чуем за конкуренция между китайските авто гиганти кой да има по-голям дял в АвтоВАЗ.

Редактирано от новорегистриран2
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Россия должна быть исключена из «Большой двадцатки», а Соединенные Штаты бойкотируют «ряд встреч G20», если на них появятся российские официальные лица. Об этом заявила министр финансов США Джанет Йеллен, сообщает Reuters.

 

Индонезия председательствует в G20 в этом году и проведет встречу по финансам в июле и саммит лидеров в ноябре.

Представитель министерства финансов позже заявил, что Йеллен имела в виду встречу министров финансов и управляющих центральных банков G20 20 апреля на полях весенних встреч МВФ и Всемирного банка в Вашингтоне и встреч ассоциированных депутатов.

https://sprotyv.info/politica/rossiya-dolzhna-byt-isklyuchena-iz-g20-ministr-finansov-ssha/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

https://www.dnes.bg/obshtestvo/2022/04/07/prof-petrov-gorivata-mogat-da-stignat-do-4-50-lv-l-prez-liatoto.526057?fbclid=IwAR0HxdkNab_fW1WCjSRS-v4U1vRXdNipAikIR0oPr2djx4QJgkmBWnRzRg0

над 4 лева гориво евентуално през лятото .Видно е ,че горивото пълзи нагоре .Започват и фалити ,дигат се наемите .Съвета ми към всички тук да не правите резки движения с личния си капитал .Нещата ,ще ескалират със всяка следваща година .

 



 
Редактирано от Сармат
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

После распада просоветского блока в Восточной Европе распался, как вы понимаете и сам СЭВ, но не его банк. Банк «типа трансформировался» в такую респектабельную МЕЖДУНАРОДНУЮ финансовую структуру, действующую и организованную по типу западных финансовых институций.

Учредителями МИБ являются 9 бывших стран советского блока, из которых пять – Болгария, Венгрия, Румыния, Словакия и Чехия – ныне входят в Евросоюз и НАТО. Остальные – Вьетнам, Монголия, Куба и Россия. Путинскому Мордору принадлежит более 40% капитала этого банка.

Для Кремля существование этой конторы было очень удобным. Мало того, что при ее помощи можно было финансировать «не публично» в таких специфических странах, как Куба или Вьетнам, самые разные вопросы, но и «задвигать» свои проекты влияния непосредственно в странах НАТО и ЕС. Можно сказать, что это была и есть для Кремля такая финансовая отмычка, при помощи которой можно было и денежку в нужное место завести и нужные «проекты» профинансировать.

Сам «банк», например, в Венгрии финансирует исключительно проекты «под патронатом» господина Орбана и его однопартийцев, а также такие «странные» проекты как покупка СМИ или доли капитала в них на медиа-рынках Балканских стран (Словении, Хорватии, Македонии), а также финансирует ряд организаций, связанных с какими-то мутными антинатовскими протестами в Македонии и т.д.

https://sprotyv.info/analitica/regionalnyj-shpionskij-czentr-kak-kreml-perevel-v-budapesht-bank-speczsluzhb/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, новорегистриран2 said:

Според мен си прекалил с четенето на руски източници, в които, естествено, значението на руската икономика за света е преувеличено многократно. Стой та гледай как ЕС ще оцелее и без руските доставки, но руската икономика ще страда много. Вече изписах два поста по-горе защо. Едва ли някой се съмнява в това, че за нас ще има затруднения при прехода към други суровинни източници или към нови технологии, но друг избор няма.

Сам пишеш, че вързването на рублата за златото е "балон". Честно казано, ако не беше я постнал новината изобщо нямаше да знам за нея. Толкова е значителна за света, също колкото медийния балон за плащането на газта в рубли. Ужким ще е в рубли, но реално не е съвсем така.

Не съм прекалил с четенето на руска пропаганда. Просто обръщам повече внимание на храните и как ще се отрази липсата им на страните от "третия свят". Проблема ми е че Путин спря износа на рапица и слънчоглед. За слънчогледа, иди-дойди, мога да го разбера. Но за рапицата не виждам никакъв смисъл. Така че или го е направил с някаква идея в по-дългосрочен план, или просто от злоба.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Европейският внос на земеделски и хранителни стоки от Русия е минимален. ЕС всъщност има положителен баланс с Русия по това перо, сиреч изнася повече, отколкото внася. Около четири пъти повече като стойност по официални данни. И това е въпреки факта, че Русия преди години наложи забрана на вноса на някои европейски хранителни продукти. Тъй че джуджи нищо не може да постигне със забрани за износ на храни или с аматьорски схеми от типа "плащайте в рубли/злато". Най-много да умори от глад някой свой "съюзник" от типа на Казахстан или някоя африканска държавица.

Реалният проблем е Украйна, която е няколко пъти по-голям търговски партньор на ЕС в сравнение с Русия в селскостопанската и хранителната сфера. Украйна е четъртият най-голям вносител на храни и земеделски продукти в ЕС, Русия e някъде около 20-то място. Където се води война (или "спецоперация"), по прозаични причини няма как да ври и кипи усилена селскостопанска дейност. Слънчоглед се сее сега, доколкото ми е известно. Като няма кой да сее, няма как да има и същите реколти. Сиреч, реалният проблем е, че няма да има какво да се изнася от Украйна, а не, че Русия можело да въведе някакви ограничения. Но дори и от това най-пострадалите ще са отново разни африкански държавици. Тъжно, но факт.

И едно лирическо отклонение. Аз лично оставам с впечатлението, че има хора, които едва ли не се надяват Русия да въведе някакви мерки, с които да се опитва да мори от глад враговете си. Оставям настрана кого точно ще умори от глад, но ми е много любопитно тези хора дали са обръщали някога внимание на това какво внася Русия от тези т.нар. врагове. Едно от основните пера виждали ли сте го? То е на първо място впрочем и за българския износ натам. Лекарства. Дали пък не можем ние да им спрем нацяло лекарствата и да им "гледаме сеира"? Така ли следва да се подхожда в 21 век?

Преди 17 часа, новорегистриран2 said:

4. Развита финансова система.

....

За 4 точка само ще напомня, че наскоро Глазяев просеше от китайците да дадат на руснаците ноу-хау как да изградят финансовата система на бъдещия руски НЕП... Което ни връща обратно на въпроса за отсъствието на капиталистически традиции, назначените капиталисти и деградирането на отношенията между капиталистическата каста и останалото население до ограбването на последните и изнасянето на откраднатото... на запад. Как пък един руски милиардер не си изнесе парите в Киргизстан, Таджикистан, Боливия или Венецуела, ами все в Лондон...

Да. И не просто развита, ами и достатъчно прозрачна, стабилна и предвидима финансова система. Да са ясни механизмите, по които действа тази система. Да са предвидими и без резки движения мерките от страна на правителство и/или централна банка и т.н. Сиреч, да не може дори теоретично да е възможна ситуация, при която вождът се събужда сутринта с някаква гениална финансова идея и айде да я въвеждаме от утре. Въобще, държава, в която не се знае с достатъчно дълго предизвестие какви монетарни мерки се предвиждат, и държава, в която е възможно хрумките и прищевките на отделни лица радикално да променят финансовия пейзаж и да няма никакви механизми срещу подобни действия, няма абсолютно никакви шансове да наложи валутата си в световната търговия. Нула шанс. Това са и сред основните пречки юанът да не може да измести долара и дори изобщо да се конкурира реално с него, въпреки че Китай е икономически гигант. А руската финансова система е в примитивно състояние дори и в сравнение с китайската.

  • Харесва ми! 6
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
  • Потребител
Преди 55 минути, sir said:

Европейският внос на земеделски и хранителни стоки от Русия е минимален. ЕС всъщност има положителен баланс с Русия по това перо, сиреч изнася повече, отколкото внася. Около четири пъти повече като стойност по официални данни. И това е въпреки факта, че Русия преди години наложи забрана на вноса на някои европейски хранителни продукти. Тъй че джуджи нищо не може да постигне със забрани за износ на храни или с аматьорски схеми от типа "плащайте в рубли/злато". Най-много да умори от глад някой свой "съюзник" от типа на Казахстан или някоя африканска държавица.

Реалният проблем е Украйна, която е няколко пъти по-голям търговски партньор на ЕС в сравнение с Русия в селскостопанската и хранителната сфера. Украйна е четъртият най-голям вносител на храни и земеделски продукти в ЕС, Русия e някъде около 20-то място. Където се води война (или "спецоперация"), по прозаични причини няма как да ври и кипи усилена селскостопанска дейност. Слънчоглед се сее сега, доколкото ми е известно. Като няма кой да сее, няма как да има и същите реколти. Сиреч, реалният проблем е, че няма да има какво да се изнася от Украйна, а не, че Русия можело да въведе някакви ограничения. Но дори и от това най-пострадалите ще са отново разни африкански държавици. Тъжно, но факт.

 

Последното което четох по въпроса е че се очаква добивите в Украйна тази година да спаднат с около 30%. Все пак, бойните действия не са навсякъде.

Проблема обаче е в износа. Целия износ е бил насочен през Черноморските пристанища. Капацитета на железниците бил около 600 хиляди тона месечно. А с войната и това е осакатено донякъде. При блокадата на пристанището на Одеса, се коментираше за няколко милиона тона ( може би 2-3, не пишеше, но не виждам как е възможно да складират повече) пшеница, която вече не може да бъде изнесена. Въпреки че е договорирана.

Така че, положението не е толкова страшно все още. Но ако войната продължи, ще се влошава. Колкото по-скоро свърши тази война, толкова по-добре.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 39 минути, Янков said:

Последното което четох по въпроса е че се очаква добивите в Украйна тази година да спаднат с около 30%. Все пак, бойните действия не са навсякъде.

Проблема обаче е в износа. Целия износ е бил насочен през Черноморските пристанища. Капацитета на железниците бил около 600 хиляди тона месечно. А с войната и това е осакатено донякъде. При блокадата на пристанището на Одеса, се коментираше за няколко милиона тона ( може би 2-3, не пишеше, но не виждам как е възможно да складират повече) пшеница, която вече не може да бъде изнесена. Въпреки че е договорирана.

Така че, положението не е толкова страшно все още. Но ако войната продължи, ще се влошава. Колкото по-скоро свърши тази война, толкова по-добре.

Така е, затова е и ясно, че реалният проблем е Украйна, а не някакви евентуални руски мерки. И пак казвам, наистина големият, за някои може би и фатален, проблем ще е за трети страни, които нямат никакво дори косвено отношение към тази война. Ще пострада сериозно например Световната програма по прехраната към ООН, на която досега Украйна е осигурявала според оценки например около 40% от зърното. Сега вместо Украйна да помага на ООН по реалните и остри продоволствени кризи из Африка и Близкия Изток, се налага всъщност ООН да помага в самата Украйна. И от това фатално няма да пострадат Франция или Германия, дори не и България, а Етиопия, Йемен, Афганистан и споменатото Джибути, което внася 90% от храната си. Да не говорим пък като цяло как ще се отрази едно световно увеличение на цените на хранителните продукти върху държава, която разчита на 90% внос. Да не споменаваме и големи държави като Египет, на които около половината от зърното им е внос от Украйна и Русия - реална продоволствена криза там може да предизвика много сериозни сътресения.

Това са държавите и хорицата, които ще пострадат наистина сериозно и има опасност реално да останат без храна.

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, sir said:

Така е, затова е и ясно, че реалният проблем е Украйна, а не някакви евентуални руски мерки. И пак казвам, наистина големият, за някои може би и фатален, проблем ще е за трети страни, които нямат никакво дори косвено отношение към тази война. Ще пострада сериозно например Световната програма по прехраната към ООН, на която досега Украйна е осигурявала според оценки например около 40% от зърното. Сега вместо Украйна да помага на ООН по реалните и остри продоволствени кризи из Африка и Близкия Изток, се налага всъщност ООН да помага в самата Украйна. И от това фатално няма да пострадат Франция или Германия, дори не и България, а Етиопия, Йемен, Афганистан и споменатото Джибути, което внася 90% от храната си. Да не говорим пък като цяло как ще се отрази едно световно увеличение на цените на хранителните продукти върху държава, която разчита на 90% внос. Да не споменаваме и големи държави като Египет, на които около половината от зърното им е внос от Украйна и Русия - реална продоволствена криза там може да предизвика много сериозни сътресения.

Това са държавите и хорицата, които ще пострадат наистина сериозно и има опасност реално да останат без храна.

В общи линии, съм на същото мнение. Разликите идват от това, че към санкциите наложени на Русия аз прибавям и Украйна. И това ще продължи, докато руската армия е там. Излезне ли руската армия от Украйна, ситуацията коренно се променя. Не съм икономист, но да го кажем грубо, че тежестта от санкциите наложени на Русия като ефект към световната икономика, би спаднала с 70%, а може и повече. Но, докато руската армия е там и продължават разрушенията върху икономиката на Украйна, тази тежест все повече ще се увеличава. А попадне ли и таз годишната реколта на Украйна в руски ръце, а това де факто ще се случи, защото Украйна не е в състояние реално да реализира износ, проблемите ще се увеличат.

Другата ни разлика е, че аз смятам ограничаването на износа на храна към Африка и Близкия Изток, ще се отрази реално, макар и индиректно на ЕС чрез увеличаване на притока на мигранти от тези райони.

А иначе да го кажем - напусне ли руската армия Украйна, ми е през (да не казвам през какво по-точно, че ще наруша правилата на форума) какво става с Русия. Но дотогава, малко ме тресе параноята. Така че, пак се повтарям - колкото по-бързо свърши тази война, толкова по-добре.

Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...