Отиди на
Форум "Наука"

Как ще се отразят санкциите на Русия и как на останалия свят?


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 39 минути, Янков said:

Не знам. Просто се опитвам да се поставя на мястото на Путин в тази ситуация и аз бих реагирал по този начин. Не знам дали е правилно или не е, просто аз бих постъпил по този начин. С оглед на санкциите, това ми се струва най-логичното противодействие. Едно нещо обаче е ясно - Путин по някакъв начин трябва да защити рублата. Или няма да оцелее.

Горе-долу и аз съм на същото ниво. Чел съм за стомана и редки метали, но дотолкова. Но това, което някои хора подценяват, според мен е храната и суровините. Тук се подхвърляха данни, колко малък дял има Русия от световната икономика. Малък, ама важен. Човек може да си сменя колата на 10 години, лаптопа на 5 години, но без храна??? И как можеш да произведеш коли и лаптопи без основни суровини? И на кой ще си продадеш продуктите с висока добавена стойност, ако човека гледа първо да задели пари за храна?

САЩ и ЕС подцениха колко време може да се задържи Путин на власт при санкциите които наложиха на Русия. Е, сега санкциите започнаха да падат една по една.

Ами някои спекуланти печелят. При това много. Защо смяташ, че те се интересуват от загубите на останалите?

От икономическа гледна точка може би е така. Но от геополитеческа, САЩ и ЕС в момента търпят огромни загуби. И най-вече огромна загуба на престиж. Тук бяха публикувани едни карти, в които се виждаше кой е срещу Русия и кой предпочита да се прави на неразбрал. Северна Америка, Европа и Австралия подкрепят санкциите. Обаче страни като Китай, Индия, Бразилия, Аржентина и др., осъждат Русия, но санкции няма. Останалите са се снишили и чакат да видят накъде ще задуха вятъра. Но всички знаят едно- ако населението няма какво да яде, или няма с какво да си купи храната, понеже е прекалено скъпа, идва смяна на властта.

Че то винаги си е било така. Но не само в България, а и в Европа. Само че сега предстоят избори във Франция. И не се знае дали позицията на НАТО и ЕС няма де се пропука.

Русия в момента се бори за икономическата си независимост.  САЩ и Европа икономически почти не могат вече да влияят върху Русия. Те си изстреляха патроните. Сега е ред на Русия.  

Руснаците в момента нивото на рублата я задържат по скоро изкуствено. Но когато направят нужните стъпки които ще стабилизират и рублата и цялата икономика,  ще видим какъв ще е резултата. За сега правят ( според мен) правилни и много сериозни стъпки - елеменират външното влияние върху рублата и икономиката като цяло.

Ще падат санкции които са убийствени за САЩ и Европа.

Този път спекуланта е голям - САЩ. Като цяло икономика на развитите държави буксуваше последни години. А аз не виждам в системата като капиталъзъм да има меахнизъм който да позволи на системата да върви на заден ход. Тя просто колапсира. Това за сега се случваше основно на борсите и в отделни сектори. Дойде време за тотално сриване. Ако не беше този конфликт създаден от САЩ и британците, това щеше да се случи малко по късно във времето. Но пак сега може да се намери виновник за всичко това - Русия.

Редактирано от Orbit
  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,4k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 35 минути, gmladenov said:

А Русия печели престиж, така ли? С непобедимата си армия, предполагам.

Престижа на базата фактора армия не мисля че играе в бизнез отношенията и конкретно за този случай. 

Санкциите ще дадат ефект в средносрочен и дългосрочен план. Сега е рано все още за генерални изводи. Известното е, че има губещи и това са хората от двете страни на барикадата. За източните това ще е катастрофа, а за западните криза. Всеки трябва да плати цената, част от която вече е в обръщение. 

В бизнеса престижа отстъпва място на доверието. Всъщност доверието, качествената работна ръка, инвестициите и стабилността са предпоставките за добрата бизнес среда. От изредените четири фактора, нито един не се асоциира с РФ. Тоест, всеки леко запознат с иконом процеси може да си отговори коя от страните ще инкасира по-голямата загуба на ниво макро рамка. 

Позитивното от ситуацията е, че има крайна нужда от технологичен скок в момента. Сега е времето за глобални решения. 

  • Харесва ми! 4
  • ХаХа 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 минути, Orbit said:

Русия в момента се бори за икономическата си независимост.  САЩ и Европа икономически почти не могат вече да влияят върху Русия. Те си изстреляха патроните. Сега е ред на Русия.  

Руснаците в момента нивото на рублата я задържат по скоро изкуствено. Но когато направят нужните стъпки които ще стабилизират и рублата и цялата икономика,  ще видим какъв ще е резултата. За сега правят ( според мен) правилни и много сериозни стъпки - елеменират външното влияние върху рублата и икономиката като цяло.

Ще падат санкции които са убийствени за САЩ и Европа.

Този път спекуланта е голям - САЩ. Като цяло икономика на развитите държави буксуваше последни години. А аз не виждам в системата като капиталъзъм да има меахнизъм който да позволи на системата да върви на заден ход. Тя просто колапсира. Това за сега се случваше основно на борсите и в отделни сектори. Дойде време за тотално сриване. Ако не беше този конфликт създаден от САЩ и британците, това щеше да се случи малко по късно във времето. Но пак сега може да се намери виновник за всичко това - Русия.

Това е упражнение по белетристика. 

Кои са тези санкции? Малко по-конкретно ако може. И коя е тая Европа? Къде се намира? Ние на коя планета живеем? Ако живеем на планетата Земя, в същата тази Европа, то Европа това сме ние, а РФ това са те. Тоест, ние и те. 

Малко по-сериозно. Аудиторията на форума не е от неориентирани пубери. 

Редактирано от БатеВаньо
  • Харесва ми! 7
  • ХаХа 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, БатеВаньо said:

В бизнеса престижа отстъпва място на доверието. Всъщност доверието, качествената работна ръка, инвестициите и стабилността са предпоставките за добрата бизнес среда. От изредените четири фактора, нито един не се асоциира с РФ.

Именно. С тази война Русия загуби всякакво доверие в себе си. Не вярвам западни компании
да се върнат там докато руснаците не се откажат от еднолично управление като това на Путин.

Санкциите ще ги тласнат към Китай. Не знам от това какво ще излезе.

  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 42 минути, gmladenov said:

Именно. С тази война Русия загуби всякакво доверие в себе си. Не вярвам западни компании
да се върнат там докато руснаците не се откажат от еднолично управление като това на Путин.

Санкциите ще ги тласнат към Китай. Не знам от това какво ще излезе.

Това е мнението на свободния свят за РФ:

Русия многократно лъга за намеренията си, затова ще съдим по действията, а не по думите

Та, пита се в задачата какъв бизнес ще се прави с непредвидими лъжец, койно нарушава договори според емоционалното си състояние. От подобни бизнес "партньори" по-далеч. 

Сега ни трябва политически капацитет за имплементирането на новите технологии и възможно най-бързо решение за отхвърляне на енергийната зависимост от високо рискови държави, в това число и държавите от ОПЕК. Достатъчно ни се отклоняваше вниманието през последните години покрай брекзит и тръмп и не успяхме да видим, че гамена от изток се е разбудил. 

 

Само да визуализирам дневната загуба от износ на петрол от РФ към щатите заради наложените санкции е 342 000 000 $ при 114$ барел-брент. 

Може и да е било леко недипломатично изказването на Петков за РФ, че е "бензиностанция с ракети", но на практика е точно така. Трябва да отидем на следващото ниво и да прекъсне зависимостта си от тази бензиностанция, за да не е в състояние да ни заплашва с ракетите си. 

Редактирано от БатеВаньо
  • Харесва ми! 3
  • ХаХа 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

https://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/unternehmen/basf-chef-brudermueller-warnt-vor-gas-embargo-gegen-russland-17925528.html

Шефа на БАСФ - тотален колапс, ако Русия спре газта

ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ

                                     ZZZ

                               ZZZ

                         ZZZ

                   ZZZ

             ZZZ

      ZZZ

ZZZ

ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ

Редактирано от Deageltcho2025
  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, БатеВаньо said:

Санкциите ще дадат ефект в средносрочен и дългосрочен план. Сега е рано все още за генерални изводи. Известното е, че има губещи и това са хората от двете страни на барикадата. За източните това ще е катастрофа, а за западните криза. Всеки трябва да плати цената, част от която вече е в обръщение.

Напълно съм съгласен с това. Но не се знае за кои ще е катастрофа и кои ще са губещите. Русия има дълъг опит със санкциите срещу нея. Преди години за пореден път и бяха наложени санкции и в резултат на тях Русия се превърна от вносител на пшеница, в огромен износител.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Янков said:

Русия има дълъг опит със санкциите срещу нея. Преди години за пореден път и бяха наложени санкции и в резултат на тях Русия се превърна от вносител на пшеница, в огромен износител.

Сегашните санкции са несравними с предишните.

Все пак Русия е едва малко над 1% от световната икономика. Всички световни проблеми са решими и без нея. Както каза някой по-горе, за Русия това ще е катастрофа, за останалият свят - криза.

  • Харесва ми! 4
  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кризата се очертава да е за Европа предимно и никак няма да е лека. Като през 90-те за Източна Европа. И докато едни региони страдат, други ще процъфтяват. 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Русия трупа международен престиж, военен престиж и икономически ползи, аз очаквам до април масов глад в Европа и смирено покаяние пред справедливия самодържец на Кремъл ... Преди месец Киев падна, съветската армия мина на разходка и неутрализира наркоманите и бандеровците в Украйна и даде 498 жертви и то само в следствие на празненства и фойерверки ...

 

  • ХаХа 2
  • Неясен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, scaner said:

Сегашните санкции са несравними с предишните.

Това го дадох като пример, как Русия се адаптира към санкциите.

Не смятам че Русия е започнала тази война, само защото Путин се е чудил какво да свърши през деня. Без съмнение е имало множество анализи и съответно планове за отговор на различни варианти на санкции. Би трябвало да имат и варианти Б, В, Г и т.н.

Преди 3 часа, Doris said:

Кризата се очертава да е за Европа предимно и никак няма да е лека. Като през 90-те за Източна Европа. И докато едни региони страдат, други ще процъфтяват. 

Съмнявам се да има процъфтяващи региони. Просто едните ще страдаме повече, а другите по-малко. И това е за Европа. А в Африка и Мала Азия ще бъде трагедия.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 часа, gmladenov said:

Цитат от статията:

  • Инфлацията в Германия достигна рекордни стойности за март, като само за
    последната година цените на хранителните продукти са се вдигнали с 6%.

Шест процента инфалция ?!? Ужас !!! Такава хиперинфлация в Германия е имало само
по времето на Ваймарската република. 🙄

     6% инфлация е страшно много за Германия и това е официалната стойност, която всяка държава се стреми да манипулира към по-ниска, защото води до необходимост от индексиране на пенциите и другите социални програми. Трябва да спомена че в САЩ се води и една друга статистика (не от държавата), която се изчислява по същият начин, както през 1980 и през 1990 година (две версии) и тя е вече около 16%. Съмнява ме в Германия или другаде по Европата тя да е много по-различна:

http://www.shadowstats.com/alternate_data/inflation-charts

     А западните либерастии са практически фалирали и пари за пенции нема. Сега в епохата на ултраниските лихвени проценти (дори 0 или отрицателни) за държавите няма проблем да отлагат проблема за в "бъдещето" - идва заем на падеж, изплаща се лихвата и веднага се заменя с друг, често с по-голяма продължителност и с много по-нисък лихвен процент.

     Но пенсионните им фондове реват на умряло, защото им трябва доходност от 8% и нагоре (а с високата инфлация още повече, много повече). Проблемът се усложнява и от факта, че когате тези фондове са били основани, за всеки бъркащ в кацата с мед е имало 10-15 работливи пчелички, които са слагали медеца вътре. А в наши дни това е намалено до 6, 5, 4....3. Освен това хората, дори тези в развитите либерастии, не са живеели толкова дълго след пенсиониране - пенсионираш се, получаваш пенцийка две-три години, хайде 5 ако си по-дълголетен... и край. А сега в тези либерастии, ако се пенсионираш по-ранно, може да искараш на пенсия толкова години, колкото си и работил и влагал в "касата".

Е, такива пенсионни фондове има само в приказките за промитите мозъци на населението в тези либерастии!

     Спешно се търсеше решение на този проблем, а когато нещо се търси, то самото просто .... си пада от небето!!! И когато това разрешение на пенсионният въпрос се появи, нито един политик по света, нито дори Путин или Орбан, не си мръднаха пръста, за да защитят гражданите си. Само местните щатски ръководства на една държава, която ние с презрение наричаме циганска, а гражданите и цигани, направиха това!

     Ето го решението - през 1946 в света са се родили 20% повече бебета, отколкото през 1945. Започва бейби буума. През 2020 тези първи буумери ще навършат 74 години. Идва естествена вълна от възрастни хора и с нея естествено повишение на смърността в тези възрастови групи.
     Ако се добави един нов "смъртоносен" вирус, които основно засяга тези хора, както и много дебелите, откаже се целенасочено лекуване с евтини съществуващи в момента медикаменти и не се популяризират начините за повдигане на нивото на имунната ситема на гражданите (струва около 7 US цента на ден за възрастен), използува се силата на медиите и технологичните корпорации да се насади масова паника в населението, то с един куршум може да се достигнат няколко цели - кардинално решение на пенсионният въпрос с елиминиране на пенсионерите и тези, които скоро ще се пенсионират, драстично намаляване на карбон емисиите като се "разкулачат" огромната част от малките и средните бизнеси и най-вече се намали чувствително броят на карбоните с две ръце и два крака в развитите либерастии, чиято консумация е основният източник на карбонни емисии и които така или иначе са в сектора на услугите и "загубата" им няма да се усети!
Това и deagel.com 2025 не го е предвидил!

     Tова "решение" е публикувано още в далечната 1981 година, когато във Франция се издава една книжка със заглавие "L'avenir de la Vie" (Бъдещето на живота). Тя е базирана на беседи на автора с нобелови лауреати и с видни интелектуалци. Един от тях, който е бил съветник на тогавашният френски президент Франсуа Митеран, казва следното (цитирам в оригинал, който иска да си го превежда):

"A l'avenir il s'agira de trouver un moyen de réduire la population. Nous commencerons par les vieux, car dès qu'il dépasse 60-65 ans l'homme vit plus longtemps qu'il ne produit et il coûte cher à la société. Ensuite les faibles puis les inutiles qui n'apportent rien à la société car il y en aura de plus en plus, et surtout enfin les plus stupides. Une euthanasie ciblant ces groupes ; l'euthanasie devra être un instrument essentiel de nos sociétés futures, dans tous les cas de figure. On ne pourra bien sûr par exécuter les gens ou faire des camps. Nous nous en débarrasserons en leur faisant croire que c'est pour leur bien. La population trop nombreuse, et pour la plupart inutile, c'est quelque chose d'économiquement trop coûteux.
Sociétalement, il est également bien préférable que la machine humaine s'arrête brutalement plutôt qu'elle ne se détériore progressivement.
On ne pourra pas non plus faire passer des tests d'intelligence à des millions et des millions de gens, vous pensez bien !
Nous trouverons quelque chose ou le provoquerons, une pandémie qui cible certaines personnes, une crise économique réelle ou pas, un virus qui touchera les vieux ou les gros, peu importe, les faibles y succomberont, les peureux et les stupides y croiront et demanderont à être traités.
Nous aurons pris soin d'avoir prévu le traitement, un traitement qui sera la solution.
La sélection des idiots se fera ainsi toute seule : ils iront d'eux-mêmes à l'abattoir."

Честит първи април скъпи съфорумци-русофоби! Не забравяйте да се ваксинирате, а тези които са го направили, да си поставят първото, второто или което е там подред буустерче!

 

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 35 минути, Янков said:

Това го дадох като пример, как Русия се адаптира към санкциите.

Не смятам че Русия е започнала тази война, само защото Путин се е чудил какво да свърши през деня. Без съмнение е имало множество анализи и съответно планове за отговор на различни варианти на санкции. Би трябвало да имат и варианти Б, В, Г и т.н.

Несъмнено преди войната е имало политическа, военна и икономическа оценка. Но по това което виждаме сега, много неща са били изненада и не са били оценени. Самият мащаб на санкциите, които се струпаха, няма как да е бил планиран - западът си жертва благоденствието за да се получи ефект, никога до сега не се е случвало подобно нещо, за да бъде вкарано в планове.

  • Харесва ми! 3
  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Янков said:

Без съмнение е имало множество анализи и съответно планове за отговор на различни варианти на санкции. Би трябвало да имат и варианти Б, В, Г и т.н.

Да, би тряввало да има такива планове ... но съвсем очевидно няма.

Съвсем очевидно Русия не е планирала, че украинците ще окажат яростна съпротива и няма
да капитулират, както явно се е очаквало.

Ако в Русия бяха мислисли за план-Б, те въобще не би трябвало да нападнат, защото войната
няма постижими цели ако украинците не се дават.

Точно това показват резултатите от войната досега: руснаците нищо не са постигнали ... освен
че са причинили огромни щети и разрушения на Украйна, че са навлекли дълбока омраза към
себе си от целия свят и че руската икономика е серизоно ударена от санкциите.

Ако това го броим за план-Б, то плановикът печели доживотна екскурзия в Сибир. :ag:

  • Харесва ми! 3
  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, scaner said:

Несъмнено преди войната е имало политическа, военна и икономическа оценка. Но по това което виждаме сега, много неща са били изненада и не са били оценени. Самият мащаб на санкциите, които се струпаха, няма как да е бил планиран - западът си жертва благоденствието за да се получи ефект, никога до сега не се е случвало подобно нещо, за да бъде вкарано в планове.

По-скоро обратното.

https://money.bg/economics/shefat-na-basf-germaniya-ya-chaka-nay-golyamata-kriza-ot-1945-a-ako-se-otkazhe-ot-ruskiya-gaz-i-petrol.html

На всички отгоре днес Урсула Фон дер Лайен ходи до Китай с искане и Китай да се присъедини към санкциите. Защо ли? Ами защото явно санкциите нямат очаквания ефект. Точно обратното. Санкциите дават най-голям негативен ефект, върху тези които са ги наложили. Сега важното е кой ще издържи. Ако войната се проточи във времето и Русия издържи на санкциите, Европа е яко загазила. Предстоят избори в няколко Европейски държави. И на фона на повишаващите се цени, не се знае кой ще спечели. Във Франция се засилва влиянието на ЛьоПен. Ако тя дойде на власт, единството на Европа може да се пропука. В Германия олиото е вече 10 евро за литър. В Северна Африка и Мала Азия се очаква нова Арабска Пролет, причинена от високите цени на храните. Това означава нови милиони бежанци към Европа. Как смяташ че ще издържи ЕС. За България конкретно, направо не ми се мисли. Ако идиота Ердоган реши че повече Турция не може да изхранва три милиона бежанци и отвори границите, просто ще бъдем прегазени. Или ще трябва да даряваме пшеницата си Турция, като откуп да не ги пуска.

На САЩ изобщо не им пука. Те са си на сигурно място зад Атлантика и ще преживеят кризата. Да му мислим ние.

Но всичко зависи от едно - колко ще издържи Русия. Колкото повече издържи, толкова по зле за нас. А засега няма изгледи Русия да се предаде.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

“Russia wants us to support them but we don’t recognize Crimea, or Donbas. Yes, we are in a union with Russia but it doesn’t apply to this situation. We won’t help Russia avoid US and EU sanctions.” - Deputy chair of the presidential administration in Kazakhstan.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, новорегистриран2 said:

“Russia wants us to support them but we don’t recognize Crimea, or Donbas. Yes, we are in a union with Russia but it doesn’t apply to this situation. We won’t help Russia avoid US and EU sanctions.” - Deputy chair of the presidential administration in Kazakhstan.

Нормално. Казахстан са следващите.

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Янков said:

Нормално. Казахстан са следващите.

Защо? Там тероризират ли се етническите руснаци? Аз си признавам, че тук съм в малко неведение.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Янков said:

Нормално. Казахстан са следващите.

Ефектът на доминото. Един руски провал в Украйна ще разбуди всички конфликти по границите на Русия и ще отблъсне елитите на съседните страни от Москва. Видяхме вече какво стана с Карабах и това е само загрявка.

  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Янков said:

На всички отгоре днес Урсула Фон дер Лайен ходи до Китай с искане и Китай да се присъедини към санкциите. Защо ли? Ами защото явно санкциите нямат очаквания ефект. Точно обратното. Санкциите дават най-голям негативен ефект, върху тези които са ги наложили. Сега важното е кой ще издържи. Ако войната се проточи във времето и Русия издържи на санкциите, Европа е яко загазила. Предстоят избори в няколко Европейски държави. И на фона на повишаващите се цени, не се знае кой ще спечели. Във Франция се засилва влиянието на ЛьоПен. Ако тя дойде на власт, единството на Европа може да се пропука. В Германия олиото е вече 10 евро за литър. В Северна Африка и Мала Азия се очаква нова Арабска Пролет, причинена от високите цени на храните. Това означава нови милиони бежанци към Европа. Как смяташ че ще издържи ЕС. За България конкретно, направо не ми се мисли. Ако идиота Ердоган реши че повече Турция не може да изхранва три милиона бежанци и отвори границите, просто ще бъдем прегазени. Или ще трябва да даряваме пшеницата си Турция, като откуп да не ги пуска.

Санкциите са си хубави, но голяма част от тях са с дългосрочен ефект - ще им се почувства действието от половин година до няколко години. Затова е ценен факторът време, затова са тези обиколко и разходки. Китай се сниши, преди няколко дена отказа помощ на Русия, експерти коментират че това е по няколко причини - на него му е изгодно съсипването на Русия, не иска да се забърква с вторични санкции на САЩ за фирми които нарушават ембаргото, и най-вече докато оборотът му с Русия е под 200 милиарда долара, оборотът му със Запада е над трилион, така че не трябва да се изпуска питомното и да си разваля отношенията.  Поне това е видимата част на айсберга.

Колкото до негативният ефект, безусловно ще го има, но определено ще е много по-силен за Русия. Европа и западът ще се справят, Русия икономиката и е сравнима с тази на Нидерландия. Ей на, Путин вчера на практика се отказа от схемата за плащането на газа с рубли - така извъртя схемата, че на практика нищо не се променя - Западът си плаща в евро на ГазпромБанк, той вътрешно си ги обменя в рубли и се разплаща вътрешно с Газпром. Приказките за рублите останаха за пред народа, да не спадне одобрението за вожда. Иначе трябва да спре газа, а това е сериозен проблем за Русия:

https://t.me/rosanticenter/8852

Проблемът със зърното ще го има и без санкциите, двете големи износителки са във война. Да, ще поскъпнат много неща, инфлацията ще се качи, но в съвсем поносими граници (засега).

Какво значи Русия да издържи на санкциите? Икономиката и няма да умре, просто ще се свие. Свиват се пазарите. Още сега се вижда остър дефицит на западна окомплектовка, Автоваз спря колите, канят се да възродят Лада, защото е само с руски части, но за това ще им трябват от 2 до 5 години (според самите руснаци). Вероятно скоро ще се напълнят с китайски коли. Силно ще намалеят ресурсите за военната промишленост, там също има голям вносен елемент. Те разчитат силно на пазара на суровинте, промишлеността им е слабо развита, а развиването и изисква много време и средства.  Сега не сме времето на Сталин, хората няма да тръгнат да работят за родината както при военният комунизъм, нямат стимулите за това. Според мен санкциите са добре пресметнати и прицелени, а и няма да ги оставят на самотек - връщане назад няма, ще ги стягат непрекъснато и в движение. Но ще поживеем и ще видим...

За политиката и проблемите в Европа нищо не мога да кажа. На Льо Пен могат да и извадят някой компромат за заемите които беше вземала от Русия, все ще измислят нещо :)

 

  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, Янков said:

Нормално. Казахстан са следващите.

В казахстан става интересни неща, почва да се дистанцира от Русия:

 
❗Казахстан отстраняется от России

Первый заместитель руководителя администрации президента Казахстана Тимур Сулейменов высказался по поводу санкций и ситуации в Украине. Публикуем выдержки из его интервью порталу Euractiv:

▪️Казахстан не будет инструментом для обхода санкций против России со стороны США и ЕС. Мы будем соблюдать санкции. Несмотря на то, что мы являемся частью экономического союза с Россией, Беларусью и другими странами, мы также являемся частью международного сообщества. Поэтому меньше всего мы хотим, чтобы к Казахстану применялись вторичные санкции США и ЕС.

▪️Да, мы продолжим торговать с Россией. Мы будем продолжать инвестировать в Россию и привлекать инвестиции для России: по-другому наша экономика не может. Но мы сделаем все возможное, чтобы контролировать санкционные товары.

▪️Россия решила ввести закон, запрещающий слово «война». Они называют это специальной военной операцией. Но в Казахстане мы это называем так, как есть, к сожалению.

▪️Конечно, Россия хотела, чтобы мы были больше на их стороне. Но Казахстан уважает территориальную целостность Украины. Мы не признавали и не признаем ни ситуацию с Крымом, ни ситуацию с Донбассом, потому что их не признает ООН.
(изказването към оригиналът в момента не ми се търси)
 
  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 30 минути, Янков said:

На всички отгоре днес Урсула Фон дер Лайен ходи до Китай с искане и Китай да се присъедини към санкциите. Защо ли? Ами защото явно санкциите нямат очаквания ефект. Точно обратното. Санкциите дават най-голям негативен ефект, върху тези които са ги наложили. Сега важното е кой ще издържи. Ако войната се проточи във времето и Русия издържи на санкциите, Европа е яко загазила.

Ако Китай и Индия изкупуват руския нефт, който преди това е бил изкупуван от Запада,
тогава санкциите наистина нямат никакъв ефект. Просто купувачът се е сменил.

Целта на санкциите все пак е да ограничат финансирането на Русия ... а оттам и нейната
способност да води война. Именно затова Урсула е в Китай ... а не защото Западът е загазил
(колкото и да ти се ще 🙄).

Целта на Урсула е да помоли Китай за някаква солидарност. Иначе те дефакто са главните
спонсори на войната в Украйна.

А принципно, санкциите удрят повече производителя отколкото купувача. Така че надебеленият 
текст горе не е верен.

  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...