Отиди на
Форум "Наука"

Руско-украинската война 2022-2023 година.


Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Преди 1 час, Шпага said:

Това е като в някакъв нелеп сън!😬 А как ли ще е "зимъска, когато сняг запръска"?🤣

А се ебават, че европейците щели да студуват зимата 

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 14k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • scaner

    2628

  • Пандора

    1252

  • sir

    1237

  • resavsky

    968

  • Модератор История
Преди 1 час, scaner said:

Кадиров нещо много почна да се заиграва напоследък...
 

Отменивший мобилизацию в Чечне Рамзан Кадыров предлагает послать на войну в Украине представителей силовых ведомств России - МЧС, ФСПП, ФСБ, ФСО, СВР, УФСИН, ФТС, Прокуратура, СК.

Это, по словам Кадырова - "колоссальный штат сотрудников, которые так или иначе имеют хорошую физическую подготовку и навыки владения оружием". По его подсчетам, это примерно 5 миллионов человек, которые регулярно сдают спортивные нормативы. "Если оставить 50% сотрудников на служебном посту, то вторая их половина в количестве 2,5 млн человек снесет любую западную армию", - пишет Кадыров в своем телеграм-канале.

https://t.me/stranaua/65880

 

Този вече не спазва заповеди от Москва и се държи като независим феодал.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Автомобилите (личните) в Русия също подлежат на мобилизация,ако военните сметнат,че имат нужда от някоя Лада "Нива". 😆 Отказът от предоставяне на автомобила се наказва с глоба.

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От БНР:

"Украинското командване "Юг" съобщи,че на 23 септември в боевете край Херсон руски дрон е хвърлил върху украинските позиции граната Н-51 с хлорен газ. Военните медици са предприели спешни действия и няма загинали."

 

Русия вече ползва химически оръжия!

  • ХаХа 2
  • Тъжен 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може би вече се очертава златният шанс за някои от републиките да се отцепят от РФ -- да се обвявят за независими... чрез някой набързо проведен "референдум". Или чрез някакъв друг още по-"демократичен" способ🙄

  • Харесва ми! 6
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Според украинските канали е превзето от ВСУ Дробишево - на 7 километра на запад от Лиман.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 10 минути, Втори след княза said:

Не мога да си представя при условията на Военна операция да се поддържа фронт. 

На война от 1904 година  насам винаги се случва . 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, scaner said:

Кадиров нещо много почна да се заиграва напоследък...
 

Отменивший мобилизацию в Чечне Рамзан Кадыров предлагает послать на войну в Украине представителей силовых ведомств России - МЧС, ФСПП, ФСБ, ФСО, СВР, УФСИН, ФТС, Прокуратура, СК.

Это, по словам Кадырова - "колоссальный штат сотрудников, которые так или иначе имеют хорошую физическую подготовку и навыки владения оружием". По его подсчетам, это примерно 5 миллионов человек, которые регулярно сдают спортивные нормативы. "Если оставить 50% сотрудников на служебном посту, то вторая их половина в количестве 2,5 млн человек снесет любую западную армию", - пишет Кадыров в своем телеграм-канале.

https://t.me/stranaua/65880

 

Мъчи се човечецът да понамали тая гмеж, която е основната заплаха за всеки един бунт в РФ. Иска да ги прати на утилизация в Украйна, за да не могат да му нашокат канчето, ако (когато) реши да смени курса. :)

  • Харесва ми! 4
  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мобилизация: не ходите в военкомат | Танки для Украины | Три исхода войны | Протесты в Иране

00:00 ВСТУПЛЕНИЕ

00:38 НОВОСТИ МОБИЛИЗАЦИИ

10:58 ТРИ ВАРИАНТА ЗАВЕРШЕНИЯ ВОЙНЫ

14:58 КАРТА БОЕВЫХ ДЕЙСТВИЙ

20:13 ВОЕННЫЕ НОВОСТИ

21:26 АМЕРИКАНСКИЕ ТАНКИ ДЛЯ УКРАИНЫ

25:39 ВЫБОРЫ В США

28:16 ПРОТЕСТЫ В ИРАНЕ

30:26 TOYOTA ЗАКРЫВАЕТ ЗАВОД

30:44 ЯХТА СЫНА МЕДВЕДЕВА

30:57 НАВАЛЬНЫЙ В ШИЗО

32:40 БОЛЬШЕ ДЕНЕГ НА ВОЙНУ

33:24 НОВЫЕ САНКЦИИ ЕС

  • Харесва ми! 4
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По сведениям американской разведки, Владимир Путин уведомил командующих, что именно он будет принимать стратегические решения о дальнейшем ходе военных операций, что вызвало недовольство в высшем командном составе.

Так, пишет The New York Times, российские полевые командиры хотели организованно отвести войска из захваченного в начале полномасштабного вторжения Херсона, чтобы сохранить боевую технику и жизнь солдат в случае масштабного наступления ВСУ. 

"Но такое отступление стало бы еще одним унизительным публичным признанием поражения Путина в войне и принесло бы Украине вторую крупную победу за один месяц. Херсон был первым крупным городом, захваченным россиянами во время вторжения, и остается единственной региональной столицей, находящейся под контролем Москвы", – отмечает американская газета. 

По данным источников, решение Путина не выводить войска из Херсона привело к снижению морального духа среди российских военнослужащих, которые отрезаны от своих линий снабжения.

The New York Times пишет, что решение о войсках в Херсоне – только последний пример разногласий между Путиным и его высшим военным командованием. По словам американских чиновников, высокопоставленные российские офицеры неоднократно подвергали сомнению ранние планы войны, особенно ее начальный этап, предполагавший быстрый удар по Киеву. Российские военные считали, что для этого плана нужно больше солдат и техники.

Хотя Путин принял некоторые рекомендации военного командования, включая объявление так называемой частичной мобилизации, степень его участи в руководстве военными действиями "создала напряженность", заявили источники. 

https://gordonua.com/news/war/rossiyskie-komandiry-hoteli-otvesti-voyska-iz-hersona-no-putin-zapretil-nyt-1627799.html

Редактирано от Пандора
  • Харесва ми! 5
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
"През целия ден разговарям - ту с приятели в Украйна, ту с приятели в Русия. И едните и другите се притесняват, че ще се случи нещо тежко и опасно, жестоко и непоправимо. Мъчат ги предчувствия с апокалиптични измерения. От Украйна като че използват по-често думата "тревожност", от Русия - думата "страх".
Приятел от Украйна ми каза :
- Сякаш Земята изтръпва, сякаш земната кора се напуква - толкова силно е напрежението - в природата и сред хората, струва ти се, че под краката ти кипи лава и тя ще избухне с огромна сила!
А от Русия приятел ми споделя:
- Чувството е, че някакъв черен облак пълзи към нас и ще скрие слънцето от очите ни. Не, природата няма да ни прости, че допуснахме да се случи това зло, тя ще ни накаже, или небесата ще се разтворят и ще завали огнен дъжд, или земята ще се разтвори под краката ни и ще ни погълне!
Ето какви гласови съобщения ми пратиха две мои много добри познати, две майки.
Едната е в Харков и синът ѝ е в Териториалната отбрана.
Другата е в руски град, относително близо до Украйна.
Тази в Харков:
- Днес пак имаше жестоки бомбардировки, някои доста близо до нашата къща. Синът ми много се тревожи за мен. А аз се тревожа за него. Ако вечер не ми се обади, сърцето ми се къса, не зная как то издържа. Постоянно плача. Толкова е страшно детето ти да е на война! Всичките му планове рухнаха. Мислил ли е, че ще трябва да воюва? Сега да живее и да живее, да се радва на децата си. Как се свиква с горчивата мисъл да не се случи нещо със сина ми. Съгласна съм сто пъти да умра, но той да се върне жив!
Тази в Русия:
- Отидох в аптеката за успокоително. Няма! Питам аптекарката, тук тя се нарича провизор, как така няма. А тя - изкупиха всичко. Хората са на ръба на полудяването. Говори се, че някакви тричленки сноват из града и връчват призовки. Не издържах и побягнах вкъщи. Легнах на кревата с очи във възглавницата и започнах да плача. Плача и нямам сили за нищо. Познавам си сина - той няма никакво чувство за самосъхранение, вземат ли го, първи ще тръгне напред. Да го отгледаш момче - красавец, а сега да мислиш как ще го пратят да се бие. Нищо по-нещастно и горестно няма от това да си майка на син по време на война! Моля са на всички богове - на Господ, на Аллах, на Буда, на Яхве - да ми опазят сина. Къде да го скрия? Какво да направя - да изляза навън с плакат? Ще ме приберат за нула време и още по-лошо ще му сторя. Не ми е за мен, а за това, че е безполезно да го направя, само ще ги предизвикам и те ще си го изкарат на него. И като си помсиля, че преди по-малко от година животът ни бе съвсем друг и плановете ни бяха съвсем други! Срути се небето върху мен и не издържам, огъвам се под тежестта му."
Н.Слатински
  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
  • Тъжен 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, Пандора said:

По сведениям американской разведки, Владимир Путин уведомил командующих, что именно он будет принимать стратегические решения о дальнейшем ходе военных операций ...

Путин ще бъде свален когато започне да взема явно-неадекватни решения, от които неговите подчинени са недоволни.
Поемайки командването на войната в свои ръце, той се доближава до такива решения. Стискаме палци. 😎

  • Харесва ми! 5
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, gmladenov said:

Путин ще бъде свален когато започне да взема явно-неадекватни решения, от които неговите подчинени са недоволни.
Поемайки командването на войната в свои ръце, той се доближава до такива решения. Стискаме палци. 😎

Само дано е по-бързо. Не знам страх ли ги е, имат ли друг план или не. Всичко, което се случи до сега и продължава да се случва е само във вреда на имиджа на Русия. 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Пандора said:

Само дано е по-бързо. Не знам страх ли ги е, имат ли друг план или не. Всичко, което се случи до сега и продължава да се случва е само във вреда на имиджа на Русия. 

Разбира се че ги е страх. Падне ли Путин ще търсят сметка на всички около него.

  • Харесва ми! 5
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Два свалени самолета и по-точно един приземен и още един, чийто екипаж се опитва да стигне до своите:

ВСУ заявяват и още два от днес. На мен това вече сериозно ми говори, че руската артилерия е все по-зле и по-зле и не може да осъществява необходимата поддръжка, та се налага космическите сили да рискуват. Резултатите са видими.

Не по-малко интересна е и геолокацията.

https://twitter.com/GeoConfirmed/status/1573693624696594434

Снимащите видеото се намират в село Малиивка.

https://deepstatemap.live/#12/49.2374/37.7243

Доста навътре в оцветената в червеничко територия. Ще рече, че всичко на запад-югозапад от това село най-вероятно вече е под украински контрол.

 

 

 

 

  • Харесва ми! 5
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Главное из вечерней сводки Генштаба:

1. За текущие сутки отражены атаки противника в районах населенных пунктов Петропавловка, Выемка, Бахмутское, Зайцево, Опытное, Одрадовка, Невельское и Новомихайловка.

2. Подразделения противовоздушной обороны уничтожили 4 самолета (Су-25, два Су-30 и один Су-34), 5 БпЛА и крылатую ракету врага. Ракетные войска и артиллерия поразили 4 пункта управления, более 10 районов сосредоточения живой силы и техники противника, 3 позиции противовоздушной обороны и 4 склада с боеприпасами.

3. Мобилизация на территории РФ не вызывает энтузиазма населения. Поэтому принимаются принудительные меры. Например, в Краснодарском крае представители военных комиссариатов начали домовые обходы с немедленным вручением повесток мужчинам призывного возраста. На основных дорогах выставляются полицейские блокпосты для контроля перемещения мужчин.

-----

Оперативная информация по состоянию на 18.00 24.09.2022 относительно российского вторжения.

🔺За текущие сутки подразделения Сил обороны отразили атаки рашистов в районах населенных пунктов Петропавловка, Выемка, Бахмутское, Зайцево, Опросное, Одрадовка, Невельское и Новомихайловка.

🔺Для поддержки действий наземных группировок авиация Сил обороны нанесла 19 ударов. Подтверждено поражение 14 районов сосредоточения живой силы и военной техники противника и 5 позиций зенитных ракетных комплексов.

🔺 Наши подразделения противовоздушной обороны уничтожили 4 самолета (Су-25, два Су-30 и один Су-34), 5 БпЛА и крылатую ракету рашистов.

🔺Ракетные войска и артиллерия поразили 4 пункта управления, более 10 районов сосредоточения живой силы и техники противника, 3 позиции противовоздушной обороны и 4 склада с боеприпасами. Потери неприятеля уточняются.

-----

Бои за Лиман, конфликт Украины с Ираном, ЕС говорит о "дипломатическом решении". Итоги 213-го дня

  • Харесва ми! 3
  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Предварительно в Херсонской области группа российских оккупационных подразделений оказалась в интересном положении в одной из локаций, что стало следствием контрнаступательных действий ВСУ
Наблюдаем за развитием событий и ожидаем официальных сообщений!

https://t.me/zloyodessit/17021

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Костянтин Машовець

Според текущата ситуация...

1. Очевидно е, че противниковото командване е завършило разгръщането на най-малко 2 достатъчно мощни тактически групировки на своите войски в мелитополското и мариуполското направление. Първата,  в триъгълника Василевка - Пологи - Токмак, общо до 8-9 БТГр (от състава на 19-та мсд 58-ма ЗВА на ЮВО - 4 БТГр, 29-та и 36-та ЗВА на Източния военен окръг - 2 БТГр от всеки ) + не по-малко от 2 "щурмови батальона" от състава на пвк и "мобилизационния резерв на 1-ви АК".

Втората, съсредоточена в района Старомайорске - Макаровка - Урожайне, общо до 4-5 БТГр (от състава на 42 мсд на 58-ма ЗВА - до 2 БТГр и 37-ма мсбр на 36-та ЗВА на Изт. Област - до 2 БТГр). Освен това в този контекст си струва да припомним, че в оперативния тил на 58-ма ЗВА силите и средствата на 41-ва ЗВА (към 3 БТГр) и 3-ти АК (също към 3 БТГр с членове на 54 и 55 мсп). Всичко това се отнася в по-голяма степен за района на Мариупол, отколкото за района на Мелитопол.

Освен това трябва да се има предвид, че групировките на 8-ма ЗВА на ЮВО на Руската федерация също активно се попълват и прегрупират във Волновахско направление, явно се подготвят за активни действия в посока Курахово от юг. и на изток през Маринка (общо, според нашата информация, тук действат 3 БТГр от тази армия). Особено след като тази групировка е подсилена от консолидирана тактическа група на 1-ви АК (най-малко 2 батальона, 11 омсп "Восток" и 2 "пехотно-артилерийски" (?!) групи абр "Калмиус").

Доколкото разбрах, за „стабилност на отбраната“ по линията на фронта от Верхня Криница до Володимировка има най-малко 3 комбинирани тактически групи на Федералната служба на Националната гвардия на Руската федерация (основно съставени от оперативни части, дислоцирани в Северен Кавказ), с обем "рота" или "батальонна" група. Това не включва редица части на Руската федерация, информацията за които по отношение на дислоцирането им в мелитополското и мариуполското направление е доста противоречива...

2. Драматичните усилия на командването на руската 20-а ЗВА на Западния военен окръг, което се опитва да "стабилизира" фронта в района на запад и северозапад от Сватово, както и да ограничи настъплението на ЗСУ между Оскол и Сиверски Донец... срещат почти "значителни препятствия".

 По-специално, упоритите усилия за „контраатака навсякъде и винаги“, където е възможно, само влошават ситуацията за него в този смисъл. Така двудневните опити да бъдат изтласкани напредналите части на въоръжените сили на Украйна „зад Оскол“ в района на Купянск и желанието да се задържат Лиман и Ямпил „на всяка цена“ доведоха до факта, че всичко, което е под ръка трябваше да бъдат хвърлени на предната линия...дори току-що хванати "тълпи" от 1-ви и 2-ри АК, които след седмица на интензивни боеве се "разпръснаха" като мартенски сняг...

Например остатъците от 2-те пълнокръвни (бивши) БТГр на 144-та МСД, които бяха принудени да се изтеглят от резервоара Печенеги в северната част на Луганска област по време на украинската офанзива в района на Харков, в резултат на няколко дни интензивни контраатаки на украински големи и малки предмостия в Оскол се превърнаха в "2-3 роти с намален състав" (според формулировката на един от официалните руски документи).

 

Или настъплението на 2 „мобилизационни резервни полка“ от 2-ри АК към линията Мальевка – Карпивка – Средне – Шандриголово, с цел контраатака и изтласкване на Въоръжените сили на Украйна към линията Рубци – Кримки – Александровка – Ярова. Това явно е доста "спорна" идея от гледна точка на целесъобразност, защото ако днес се наберат 1,5-2 повече или по-малко боеспособни батальона от тези "полкове", ще е добре за противника.
Всички (и от нашата, и от другата страна) прекрасно разбират, че тези части ще "изгорят" на левия бряг на Оскол в рамките на 1-2 седмици ... и остатъците от тези "полкове" ще трябва да бъдат изтеглени и заменени с "нови".
И  няма да промени това в общата динамика на развитието на ситуацията южно от Оскилское и дори тези „батальони на тълпата да напреднат 1,5-2 км напред... Устието пак ще „падне“... Не, те все още ще бъдат "хвърлени" в самоубийствени контраатаки... обективно променяйки собствените си способности да организират "нещо полезно" в северната част на Луганска област...
Ситуацията в тази ОР се влоши още повече от нанасянето на цяла поредица от ефективни удари от Въоръжените сили на Украйна с далекобойни и високоточни средства за поразяване в района на Сватово, Новоайдар, северозападно от Старобилск, както и в полосата Кремин - Ридкодуб - Сватово - Старобилск срещу обектите и целите на току-що оформящата се тилова инфраструктура на противника... КП\ППУ, складове с артикули на МТЗ и дори само видими струпвания на ПВО.
Поразени са самолети и личен състав на противника... Не знам защо, но командването на войските на противника продължава да е уверено, че въоръжените сили на Украйна ще продължат да щурмуват „челно“ отсечените им позиции, както в посока Кремина, така и североизточно от Купянск. .. Ами мисля, че това се дължи на факта, че ако бяха начело на Въоръжените сили, те сами щяха да го направят... Е, нека така мислят занапред...
Като цяло усилията на руското командване (за първи път, между другото, от самото начало) е доста похвално, но в същото време явно не отчита, че реалният, а не въображаем начин на мислене и подходи на украинското командване по въпроса за организирането и провеждането на бойни действия, като компонент от прилагането на дефинираните принципи на оперативното изкуство на практика, се промениха много напоследък (макар че, разбира се, не навсякъде и не за всички). И от типичните подходи и принципи на "съветската школа" те ВЕЧЕ са до голяма степен различни...
 
3. Новини от областите на мобилизацията... Общият мобилизационен план (текущ и последващи етапи) в т. нар. ДНР\ЛНР предвижда „допълнително привличане“ на 25 хиляди души в редовете на въоръжените формирования на 1-ви и 2-ри АК. Но всъщност най-вероятно тази цифра в действителност няма да достигне повече от 10-11 хиляди... Именно върху тази цифра се фокусират органите за обществени поръчки на ОКВ в Югозападния ТВД.
Според искането на ръководните органи на руското командване до окупационните администрации на т. нар. ДНР\ЛНР, за да се приложи в близко бъдеще "планът за набор" е необходимо "драстично увеличаване на мобилизационната база" за сметка на т. нар. "освободени територии"... (според според определена информация ОКВ в Югозападното ТВД очаква да получи поне 20 000 души допълнително за нуждите на "текущото окомплектоване".
Между другото, органите на окупационната администрация в Донецка област на Украйна работят усърдно за привличането на украински военнопленници в редиците на въоръжените сили. По-конкретно, наскоро група такива лица бяха принудени да "участват в референдума"... и го заснеха на видеокамера и пуснаха съответните "новини" за това в редица пропагандни медии.
Логиката  на противника е, че нашите военнопленници вече уж „няма къде да отидат“ (защото са заплашени от наказателно преследване в Украйна за участие в референдума) и трябва... да се влеят в редиците на руската армия.. . Второто значение е свързано със създаването на „медийна алтернатива“ на опитите на военно-политическото ръководство на Украйна да организира и ръководи въоръжените формирования на руските опозиционни партии и движения, като  "Легион Свобода России“, за борба срещу сегашния режим в Кремъл.
Всъщност сега Кремъл се опитва да създаде нещо като "огледално" формирование от типа "Свободна Украйна срещу киевския украинско-нацистки режим"...
И накрая. Нещо за популярността и желанието на руските граждани лично да „вземат участие в сво. Общият брой на така наречените „доброволци“, които доброволно са подписали краткосрочен договор с Руската федерация и се присъединили към „регионалните батальони“, формирани на територията на субектите на Руската федерация към момента на обявяването на „частични мобилизация” възлиза на – 7874 души... Това са тези, които не са мобилизирани, а "по повеля на душата и сърцето"...
 
 
  • Харесва ми! 5
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Доколкото успявам да разбера, всички свалени днес самолети (четири потвърдени, някои пишат, че са и повече) са в Харковско или там около границите с Донецка и Луганска област.

Интересно дали ВСУ перат напред и руснаците паникьорски са се опитали да ги спрат с авиация (както пробваха в харковската офанзива) или пък обратното - руснаците са пробвали някъде масирана атака с авиационна поддържка.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, sir said:

Доколкото успявам да разбера, всички свалени днес самолети (четири потвърдени, някои пишат, че са и повече) са в Харковско или там около границите с Донецка и Луганска област.

Интересно дали ВСУ перат напред и руснаците паникьорски са се опитали да ги спрат с авиация (както пробваха в харковската офанзива) или пък обратното - руснаците са пробвали някъде масирана атака с авиационна поддържка.

 Имаше разни приказки от проруски писачи за руска контраофанзива към Купянск и изобщо опит да бъдат разбити всички украински плацдарми на изток от Оскил. Аз поне така навързвам нещата с тези самолети.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, sir said:

Доколкото успявам да разбера, всички свалени днес самолети (четири потвърдени, някои пишат, че са и повече) са в Харковско или там около границите с Донецка и Луганска област.

Интересно дали ВСУ перат напред и руснаците паникьорски са се опитали да ги спрат с авиация (както пробваха в харковската офанзива) или пък обратното - руснаците са пробвали някъде масирана атака с авиационна поддържка.

След като се е наложило да ползват Су-30 да изпълнява ролята на щурмова авиация... 

https://t.me/milinfolive/90949?single

... значи едва ли руснаците са настъпвали. Това говори за остър недостиг както на самолети, така и на боеприпаси за тях. 

Истребитель-бомбардировщик Су-34 ВКС РФ маневрирует с горящим двигателем. Украинские источники заявляют, что самолет был сбит, однако судя по характерному горению, а также отсутствию видео попадания в самолет и его падения, можно сделать вывод, что Су-34 просто словил помпаж двигателя.

Однако, стоит обратить внимание, что недостаток дешевого высокоточного оружия вынуждает современную авиация по-прежнему ютиться у самой земли, что действительно подставляет её под огонь ПЗРК и ЗРК малой дальности ВСУ.

https://t.me/milinfolive/90939

Редактирано от новорегистриран3
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, новорегистриран3 said:

След като се е наложило да ползват Су-30 да изпълнява ролята на щурмова авиация... 

https://t.me/milinfolive/90949?single

... значи едва ли руснаците са настъпвали.

Щурмовата авиация се използва за поддръжка на пехотата,тоест за настъпление.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В деревне мобилизовали всех мужчин

Источник «Медузы»: в армию собираются призвать 1,2 миллиона человек

Источник: засекреченный пункт указа о мобилизации позволяет Минобороны призвать один миллион человек

Мобилизация оказалась «частичной» только для столиц — в регионах под призыв может попасть каждый тридцатый мужчина призывного возраста

Украинецът и той говори за милион мобилизирани...

В рамках «частичной мобилизации» в России собираются призвать в армию 1,2 миллиона человек. Об этом «Медузе» рассказал источник, близкий к одному из федеральных министерств.

Одновременно с этим источник «Медузы», близкий к руководству Москвы, сообщил, что в столице планируют мобилизовать до 16 тысяч человек. Эту информацию подтвердил источник, близкий к одному из федеральных министерств. В Петербурге призвать собираются около 3,2 тысячи человек, добавил источник, близкий к полпредству Северо-Западного федерального округа.

Собеседник, близкий к одному из федеральных министерств, отметил, что из областных центров «рекомендовали набирать по минимуму». Он добавил: «Идут по сельским районам, там нет СМИ, оппозиции и больше поддержки [войны]».

-----

Пълно е с истории за хора на по 50-60 години, които са мобилизирани. Без никакъв боен опит, никога не са служили, а от студентско време са минали някакво бързо обучение и са ги зачислили като младши офицери от резерва.

60+ годишен лейтенант ще бъде от ключово значение за фронта. 

Редактирано от новорегистриран3
  • Харесва ми! 5
  • Тъжен 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...