Отиди на
Форум "Наука"

Ето какво знаят в Нидерландия за българското възраждане.


Recommended Posts

Just now, laplandeca said:

Културно.......... всичко се размива, има ли принос предците българи в <културата> на Естония, ако има някакъв, то и те имат нешо българско като наследство.

Ай стига бе, койо това?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,1k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 8 минути, skiahtro said:

За мен няма неясноти. Ако имаш неясноти, прочети специализирана информация, за гръко-римската цивилизация, която е етап на гръцката култура, които никой не отрича, освен такива като тебе!

Че къде видя да отричам нещо. Напротив,  винаги съм подчертавал гръко-римското начало. Както каза и ти самия цивилизацията е една. Гръцка, после римска и накрая западна. Различни имена на различните етапи на една цивилизация.   

Преди 8 минути, skiahtro said:

Да не намекваш, че прабългарите са българи, колкото и естонци?

Казвам, че естонци, гърци, българи и т.н. са приели западната култура съвсем доброволно. Каквото и да е имало преди това, то е минало и отражението му е много по-слабо от въздействието на западната култура.   Би ли казал, кое е това "специфично гръцко"  различно от западното. Ако намериш такова, то това по-скоро ще е нещо останало от османо-ориенталското наследство, а не от гръко-римското. 

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

Преди 5 минути, skiahtro said:

Ай стига бе, койо това?

В подробностите. Семейна култура, военна култура,корабоплаване и пр. Естонците може и да са наследили примерно българския начин на яздене, български прийоми и тактики, български лък.................. нямам идея, но е възможно.При всички случаи са наследили повечето си култура от <варварските> народи, а не от Рим.

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 27 минути, Atom said:

Че къде видя да отричам нещо. Напротив,  винаги съм подчертавал гръко-римското начало. Както каза и ти самия цивилизацията е една. Гръцка, после римска и накрая западна. Различни имена на различните етапи на една цивилизация.   

Точно така но никакво прекъсванче на приемствеността.. Гръцкото е неделимо от римското!

Не обяснява обаче твърдението ти, за естонския принос към гръцката цивилизация, по никакъв начин!

Преди 27 минути, Atom said:

Казвам, че естонци, гърци, българи и т.н. са приели западната култура съвсем доброволно. Каквото и да е имало преди това, то е минало и отражението му е много по-слабо от въздействието на западната култура.   Би ли казал, кое е това "специфично гръцко"  различно от западното. Ако намериш такова, то това по-скоро ще е нещо останало от османо-ориенталското наследство, а не от гръко-римското. 

Разликата която не схващаш е че гърците приемат собствената си култура, културата която създават сами, а не чужда!

А какво смяташ ти, слабо ме интересува., освен че е глупаво...🙂

Редактирано от skiahtro
  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

Преди 27 минути, laplandeca said:

В подробностите. Семейна култура, военна култура,корабоплаване и пр. Естонците може и да са наследили примерно българския начин на яздене, български прийоми и тактики, български лък.................. нямам идея, но е възможно.При всички случаи са наследили повечето си култура от <варварските> народи, а не от Рим.

Ами кога узнаеш, ела се обади..🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, skiahtro said:

Разликата която не схващаш е че гърците приемат собствената си култура, а не чужда!

Точно така - приемат я доброволно от запада като всички останали.  Добре е, че гърците приемат тази цивилизация за своя. Аз това не го упреквам. Напротив - това е за поощрение.   

Що се отнася до естонците, то приносът на протестантите  (към които спадат и естонците) за западната цивилизация хич не е малък. Колкото ти имаш основание да се асоциираш и идентифицираш с древните гърци, толкова и естонецът има право да се асоциира с реформацията и протестантите.  И древните гърци и реформацията имат своето място в изграждането на западната цивилизация.

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 14 минути, skiahtro said:

...

Разликата която не схващаш е че гърците приемат собствената си култура, културата която създават сами, а не чужда!

А какво смяташ ти, слабо ме интересува., освен че е глупаво...🙂

Няма самозародила се гръцка култура. Гръцката култура е етап от развитието на Миноскобалканска култура или по точно Балканоизточносредиземноморска, тук са високоцивилизованите пелазги- минойци-пеасги, етруски  и подобни средиземноморски и покрайчерноморски и балкански цивилизации. Древногръцките и древнотракийски племена нахлуващи на рояци са класически пример за <варвари>  , описвани по-късно от самите елини.

Link to comment
Share on other sites

Преди 52 минути, Atom said:

Точно така - приемат я доброволно от запада като всички останали.  Добре е, че гърците приемат тази цивилизация за своя. Аз това не го упреквам. Напротив - това е за поощрение.   

Що се отнася до естонците, то приносът на протестантите  (към които спадат и естонците) за западната цивилизация хич не е малък. Колкото ти имаш основание да се асоциираш и идентифицираш с древните гърци, толкова и естонецът има право да се асоциира с реформацията и протестантите.  И древните гърци и реформацията имат своето място в изграждането на западната цивилизация.

Ами добре, щом така те удовлетворява повече, нека речем, че гърците приемат собствената си цивилизация, за своя напълно доброволно...😃 

...Нямам нищо против констатациите ти и ти благодаря за поощрението все пак...😃

Всеки има някакъв принос, без спор, дори и най-големите варвари и диваци! Говорим за базата, без която Европейска цивилизация е немислима. Без Гърция, няма цивилизована Европа! Това е, ако щеш, никой не може да промени миналото, както и да го мисли, колкото ида се тръшка, опитва да мами и офлянква!😃

Редактирано от skiahtro
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 2 минути, skiahtro said:

Ами добре, щом така те удовлетворява повече, нека речем, че гърците приемат собствената си цивилизация, за своя...😃 

...Нямам нищо против констатациите ти и ти благодаря за поощрението все пак...😃

Всеки има някакъв принос, без спор! Говорим за базата, без която Европейска цивилизация е немислима. Без Гърция, няма цивилизована Европа! Това е, ако щеш, никой не може да промени миналото, както и да го мисли, колкото ида се тръшка и опитва да мами!

Без  Балканоминойскосредиземноморската цивилизация, няма Гърци, наям цивилизована европа. Фактите са налице, самите древни елини признават своето варварство. Кого се опитваш да лъжеш?, аха, правиш <пропаганда>

Link to comment
Share on other sites

Just now, laplandeca said:

Без  Балканоминойскосредиземноморската цивилизация, няма Гърци, наям цивилизована европа. Фактите са налице, самите древни елини признават своето варварство. Кого се опитваш да лъжеш?, аха, правиш <пропаганда>

Абе то и марсиянци нямаше, ама на едно от преброяванията имаше, нали помниш?😃

Link to comment
Share on other sites

Преди 8 минути, skiahtro said:

Абе то и марсиянци нямаше, ама на едно от преброяванията имаше, нали помниш?😃

😀

За миналото- да занижим емоции и страсти.  Хладнокръвно.

До сега известното, все се повтарят едни и същи модели, нищо интересно, или почи нищо не е изкочило.........., предполагам е имало, но следите са изчезнали ......... или ............. някой ги е покрил?

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, laplandeca said:

Какви глупости. Персия е Център на Цивилизацията по време на трако-еладо-персийските войни. Не бива да се правим на ударени и да забравяме Кой е бил Силата в онзи период, това е Персия и благодарения на нея се получава това Цивилизационно Обединение на центровете в егейско море, крайбрежието и част от балканите. Ти да не си помисли , че само няколко антични градове-държави са в състояние да изтикат Империята от влияние в тези земи.

Така е, Персите създават една уникална по своята същност империя с доста....човешко лице. За разлика от геноцидите извършвани от асирийците например, Ахеменидите  изискват подчинение, данъци и военни контингенти, но запазват широка автономия на местните народи и се въздържат от брутални репресии.

Нещата обаче еволюират .... След няколко поколения, потомците на войнството от суровото плато Парсуа не са това което бяха...Най-боеспособните контингенти на Империята стават - бактрийците и гръцките наемници. Това не остава незабелязано : Персите са твърде изнежени за да притежават такива богатства - Констатация на Филип II Македонски . Мерникът на огромната империя вече е вдигнат....

............................................................................................................................................

По повод външния вид на древните гърци /в случая гъркини/

Александър определя вътрешно-политически курс : сливане на Македоно-Иранския Елит в един Нов = Синкретизъм и носителите му Епигони (потомците на тези смесени бракове) Запомни и имай го като бонус от мен. 

Великата Сватба в Суза - една от четрите столици на Ахеменидска Персия, се венчават 80 от висшите офицери на Александър за принцеси от Мидия и Персия и 10 хиляди гръко-македонски войници са принудени да се оженят за азиатки с обещание за изчистване на всички дългове и нови възнаграждения..

Самият Александър  взема две принцеси, като спазва персийските обичаи. Едната е небезизвестната Статира - дъщеря на самия Дарий III.  Той толкова държи на тези бракове и бъдещите им потомци, че жени най-близкия си приятел Хефестион - за балдъзата си Дрипетис, защото иска децата им да бъдат братовчеди...

Какво се случва скоро след смъртта на легендарния македонец ? 

Всичките му стратези се развеждат с персийските си съпруги като дори не ги оставят като втори или трети с което нещастните жени с радост биха приели...а се хвърлят към гръко-македонки

Изключението е Селевк Никатор, който задържа принцеса Апама и от нея е Антиох I който ще установи Селевкидската империя

Сега ..майтапът

След смъртта на принцеса Апама, Селевк се жени за...македонката Стратоника. Старият Александров генерал обича младата си булка от която има и деца, но....я отстъпва на сина си Антиох - който се оказва безумно влюбен в мащехата си - по дърта от него с около 7-8 години...

От цял харем ...младият принц се влюбва точно в мащехата си ? Която по някаква случайност е ...македонка

........

Продължение

 

  • Харесва ми! 2
  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 17.08.2022 г. at 7:57, Atom said:

Тук им някаква статия която разглежда този въпрос. Според авторите изборът на думата "нация" не е направен произволно през 18-19-ти век, нито е заложен предварително от класическия Рим, а е резултат от еволюцията на разбирането свой / чужд през средновековието.

Моят извод от статията е, че gens се свързва с нещо напълно еднородно, а natio е нещо еднородно в някаква степен, допускащо различие. В началото имаме род gens - един произход и език, а после няколко рода, етноси, племена могат да сключат съюз. Общото е територия, завет, закон, клетва, Обществен договор, Конституция, което е обединяващо и това е нация. В тази нация някакви различия между отделни етноси са допустими, като езика например. След християнизирането, идеолозите проповядват общ gens на християните, доколкото са приобщени, може би от Божието Слово. Възможно е за хриистиянските служители, които най-често са автори на хронологически текстове, да е било важно, нацията да се превърне в единен род /християнски/ - тоест всякакви различия да бъдат заличени. Но това е чиста идеология на глобализма и се вижда, че това рядко се случва. Интересно е, че винаги от всички  gens в нацията, винаги има някой по-висш, като английски, гръцки и прочие, най-често произлизащ от Рим.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вторият най-приближен на Александър - Птолемей Сотер изхвърля съпругата си със ..синя кръв - принцеса Артакама, за да угоди на любовницата си - атинянката Таис, която според мълвата е преспала с цялата Александрова банда

Последва бунт на македонските войници и масово развеждане с персийките...Нещо не проработва и процесът се разпада

Македонските елити на Селевкидската и Птолемейската империи си остават силно елинизирани

И стигаме до последният представител на Птолемеите - Клеопатра носеща част от древно-македонския ген

Дали е изглеждала така  

    cb193091e619702fd05ec9f7553f3878.jpg.47fa0bc32fc67c38a78561424abe71ac.jpg                             

Както се вписва в съвременните представи ......

или така

e0d7d9b0c9645a4e47fe4527b815bd22.jpg.1c7b31fac748b4da7cad0eb17b541ae4.jpg

Цветна възстановка на база бюстове и доста по реално според мен....

Но важното е, че в елино-македонката Клеопатра се влюбват двама от властелините на Света : Юлий Цезар и по сетне Марк Антоний

И двамата воюват в Галия, Германия и Британия. Защо не си докарват невести (любовници) от там ? 

 

 

 

Редактирано от Евристей
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 43 минути, Евристей said:

Цветна възстановка на база бюстове и доста по реално според мен....

За формата на лицето, трапчинки, бръчки и прочие допускам да е достоверно.
По всичко изглежда, че древните скулптори са били добросъвестни.
Обаче, цвета на кожата и очите? На каква база е "възстановен"?
Наистина, по някои статуи има останали останки от пигменти, но не по всички.
А и пигмените стареят и се променят, особено за толкова много векове.
Как са "възстановени" цвета на кожата и очите?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, skiahtro said:

Русофобията вече е въпрос на култивирана идентичност ...

Нищо подобно.

На времето в училище ни учеха колко велики са Русия/СССР и колко лоши и вероломни са турците.
Значи ноже да се каже, че у нас от ранна детска възраст са култивирали "положителност" към Русия
и "отрицателност" към турците. Така и до ден днешен аз изпитвам леко неудобство в присъствието
на турци. Въобще не е рационално, но е факт: детската дресировка си казва думата.

У нас никога не са култивирали "отрицателност" към Русия. Омразата, за която ти говориш, не е
култивирана, а е естествена реакция на това, което хората виждат с очите си. Те са култивирани да
харесват Русия ... но като видят истинското лице на Русия, веднага я намразват.

Безкрайната арогатнтност на управляващия режим, както и неговите постоянни лъжи и клевети
подбуждат най-непринудена и дълбока омраза към тях.

Никой не култивирал у мен омраза към престъпни мутри. Виждам ги с очите си и вродената ми
(а не култивирана) реакция е да почна се оглеждам за голямата лопата.

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 5 часа, skiahtro said:

 

Александър е този който я обединява и прави Гърция една държава..🙂

 

Зиг хайл Александър ;)

AsPC2OuCQAES-g-e1379986943158-1024x640.jpg

 

 

Спокойно, знам ви "историята" -  "няма и не може да има регионим "македонци" и област Македония която не  е гръцка"  

 

Имате проблем, защото такава област в 19 и 20 век - съшествува. Съществува   и региониом "македонци", който се използва  от жителите, и с него са познати в света (в САЩ например, в официалнитe имиграционни форми e в първата половина на 20 век, съществува името "macedonian")

Апропо: И днес може  да се чуе от турско-македонската емиграция в РТ изразът "ben Makedonyalıyım" (македонец съм)

 

Link to comment
Share on other sites

Преди 27 минути, gmladenov said:

Нищо подобно.

На времето в училище ни учеха колко велики са Русия/СССР и колко лоши и вероломни са турците.
Значи ноже да се каже, че у нас от ранна детска възраст са култивирали "положителност" към Русия
и "отрицателност" към турците. Така и до ден днешен аз изпитвам леко неудобство в присъствието
на турци. Въобще не е рационално, но е факт: детската дресировка си казва думата.

У нас никога не са култивирали "отрицателност" към Русия. Омразата, за която ти говориш, не е
култивирана, а е естествена реакция на това, което хората виждат с очите си. Те са култивирани да
харесват Русия ... но като видят истинското лице на Русия, веднага я намразват.

Безкрайната арогатнтност на управляващия режим, както и неговите постоянни лъжи и клевети
подбуждат най-непринудена и дълбока омраза към тях.

Никой не култивирал у мен омраза към престъпни мутри. Виждам ги с очите си и вродената ми
(а не култивирана) реакция е да почна се оглеждам за голямата лопата.

Абе навремето са ви учили, ама явно са ви оставили и доста празно място, дето всеки може да пълни както си пожелае...😃

Преди 21 минути, nik1 said:

 

Зиг хайл Александър ;)

AsPC2OuCQAES-g-e1379986943158-1024x640.jpg

 

 

Спокойно, знам ви "историята" -  "няма и не може да има регионим "македонци" и област Македония която не  е гръцка"  

 

Имате проблем, защото такава област в 19 и 20 век - съшествува. Съществува   и региониом "македонци", който се използва  от жителите, и с него са познати в света (в САЩ например, в официалнитe имиграционни форми e в първата половина на 20 век, съществува името "macedonian")

Апропо: И днес може  да се чуе от турско-македонската емиграция в РТ изразът "ben Makedonyalıyım" (македонец съм)

 

Отново учили - недоучили...😃

Както е известно простотията граници няма...🙂

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Пандора said:

Моят извод от статията е, че gens се свързва с нещо напълно еднородно, а natio е нещо еднородно в някаква степен, допускащо различие. В началото имаме род gens - един произход и език, а после няколко рода, етноси, племена могат да сключат съюз. Общото е територия, завет, закон, клетва, Обществен договор, Конституция, което е обединяващо и това е нация. В тази нация някакви различия между отделни етноси са допустими, като езика например. След християнизирането, идеолозите проповядват общ gens на християните, доколкото са приобщени, може би от Божието Слово. Възможно е за хриистиянските служители, които най-често са автори на хронологически текстове, да е било важно, нацията да се превърне в единен род /християнски/ - тоест всякакви различия да бъдат заличени. Но това е чиста идеология на глобализма и се вижда, че това рядко се случва. Интересно е, че винаги от всички  gens в нацията, винаги има някой по-висш, като английски, гръцки и прочие, най-често произлизащ от Рим.

Според мен, специално за България, населението е имало следната структура:

1. В ПБД до Крум. Родово-кланова система, където пълнолетните и пълноправни мъже са "род", а те, заедно с жените, децата, други свободни хора асоциирани с рода, слуги, ратаи, роби и т.н. са "народ".   Родовете са обединени и образуват общия род на българите, а народите на различните родове образуват народа на българите.  Други разни групи - севери, склави и т.н. са клиенти на българите, но не принадлежат към техния народ.

2. От Крум до Борис. "Владетелят" по горната схема 1. всъщност не е владетел, а пръв сред равни и силата му идва от силата на неговия род и личните му качества. От Крум нататък започва поддържането на т.н. хранени хора, които са лично верни на владетеля, а не на рода от който произлизат. Т.е. първият сред равни става наистина владетел.  Процесът се засилва след Крум, а при Борис родово-клановата система е ликвидирана. Към края на този период разните славяни, севери и т.н. на територията под контрол на българите губят своята автономност и също стават част от народа на българите.  

3. От покръстването до падането на ПБД под византийска власт.  Родово-клановата система е ликвидирана. Пълнолетни и пълноправни мъже от бившите родове са приравнени и вече са от един род - този на българите. Те заедно с останалите хора - жени, деца, свободни хора и т.н. са народа на българите. Все още обаче има разделение между българи по род (наследници на първобългари) и  българи, но не по род.

4. Византийски период.  Схемата българи по род / българи губи своето значение, а българи стават и разни славяни които преди това никога  не са били в границата на българската държава или ако са били, това и било за много кратко време. 

 

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

Преди 2 часа, Евристей said:

Вторият най-приближен на Александър - Птолемей Сотер изхвърля съпругата си със ..синя кръв - принцеса Артакама, за да угоди на любовницата си - атинянката Таис, която според мълвата е преспала с цялата Александрова банда

Последва бунт на македонските войници и масово развеждане с персийките...Нещо не проработва и процесът се разпада

Македонските елити на Селевкидската и Птолемейската империи си остават силно елинизирани

И стигаме до последният представител на Птолемеите - Клеопатра носеща част от древно-македонския ген

Дали е изглеждала така  

    cb193091e619702fd05ec9f7553f3878.jpg.47fa0bc32fc67c38a78561424abe71ac.jpg                             

Както се вписва в съвременните представи ......

или така

e0d7d9b0c9645a4e47fe4527b815bd22.jpg.1c7b31fac748b4da7cad0eb17b541ae4.jpg

Цветна възстановка на база бюстове и доста по реално според мен....

Но важното е, че в елино-македонката Клеопатра се влюбват двама от властелините на Света : Юлий Цезар и по сетне Марк Антоний

И двамата воюват в Галия, Германия и Британия. Защо не си докарват невести (любовници) от там ? 

 

 

 

Влюбват?, тея зверове , вълци не се влюбват. Правят съюз, осигуряват богатствата на египет лично на тяхна страна, като така имат коз срещу вътрешни врагове и претенденти.

Предполагам средната антична македонка не е била тюленче като средната днешна гъркиня.:D

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, и аз да кажа said:

За формата на лицето, трапчинки, бръчки и прочие допускам да е достоверно.
По всичко изглежда, че древните скулптори са били добросъвестни.
Обаче, цвета на кожата и очите? На каква база е "възстановен"?
Наистина, по някои статуи има останали останки от пигменти, но не по всички.
А и пигмените стареят и се променят, особено за толкова много векове.
Как са "възстановени" цвета на кожата и очите?

По принцип за качествените възстановки се взимат предвид и писмени сведения....

В случая  (или поне аз на прима виста се сещам) двама известни хронисти  дават описание за външността на Клеопатра VII  - Плутарх и Дион Касий

Първият е по въздържан за външна красота и набляга на интелектуален говор (високо интелигентна) вторият - вече е във възторг...но той все пак живее доста по късно....

Но специално за Клеопатра акцентирах : не е важно как се възприема от призмата на XX и XXI век , а как са я възприемали нейните съвременници .. и то точно тези които трябва - които тя иска силните на деня !  Тези които се видели и притежавали не една и две ...дузини жени от Британия до Ефрат река......Тези които имат власт - те са я харесали. Изключението е ...Октавиан Август, но при него освен възрастовата разлика, роля играе и малко по особената му насоченост към някои жени...

 

cleopatra-digital-reconstruction-2

Иначе Клеопатра е пряка потомка на Основателя - Птолемей Спасителя, син на Лаг - Филипов генерал и Арсиноя - Филипова любовница

Изобразяван след възстановка така

yap53mec_large.jpg.0e816316805d92099e22d12e25face99.jpg

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, laplandeca said:

Влюбват?, тея зверове , вълци не се влюбват. Правят съюз, осигуряват богатствата на египет лично на тяхна страна, като така имат коз срещу вътрешни врагове и претенденти.

Предполагам средната антична македонка не е била тюленче като средната днешна гъркиня.:D

Влюбват се, влюбват.....и ако Цезар ...заради възрастта и отдалечеността малко се освестява,то Антоний съвсем затъва под фустата на Клеопатра...Прави глупост след глупост заслепен от ... под-туниката на египтянката

Накрая и последния му римски войник го изоставя....

Моля те...не спори

Link to comment
Share on other sites

Преди 5 минути, Евристей said:

Влюбват се, влюбват.....и ако Цезар ...заради възрастта и отдалечеността малко се освестява,то Антоний съвсем затъва под фустата на Клеопатра...Прави глупост след глупост заслепен от ... под-туниката на египтянката

Накрая и последния му римски войник го изоставя....

Моля те...не спори

Няма логика, не е характерно за Играчи на такова ниво.......... да правят такива елементарни грешки. Да симулират влюбване, сигурно цезаря е бил цар в тая измама.  Поне цезар е имал съвсем различни подбуди да се саеши с  египетското мишленце:D

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, laplandeca said:

Няма логика, не е характерно за Играчи на такова ниво.......... да правят такива елементарни грешки. Да симулират влюбване, сигурно цезаря е бил цар в тая измама.  Поне цезар е имал съвсем различни подбуди да се саеши с  египетското мишленце:D

Ами...имам време...да видим може ли нещо да научиш (Между впрочем ..каква беше темата ?) Втарой Княз ще ни се кара жестоко...

Да видим събитията в Египет, където Цезар би трябвало да подкрепи властта на Птолемей, който му се кълне в лоялност, вместо това впечатлен от Клеопатра - предприема трудния път....стига се до там, че трябва да спасява живота си с плуване (Александрийската война) Разполага с няколко кохорти, а Александрия гони половин милион жители...

Имаш едно посрещане на Клеопатра в Рим, което не е добре посрещнато от обществеността и налива масло в огъня на опонентите му.... Цезар не отстъпва....въпреки че осъзнава, че рейтингът му пада....

И тук ако става въпрос, че учената и интелигентна Клеопатра пленява Юлий със своята начетеност и ум, щото и той е учен, то ....какво да кажем за Марк Антоний, който съвсем не блести с интелигентност и познания по гръцки....

Чисто и просто суровия римски генерал се влюбва до полуда в изисканата царица - бивша метреса на началника му....

От там и серията упреци и клюки които изплуват и се разпространяват като ... любовник на египетската ку*ва, предател и подлец .....ловко възползвани от Октавиан

Преди 35 минути, laplandeca said:

Поне цезар е имал съвсем различни подбуди да се саеши с  египетското мишленце

Октавиан им свети маслото ...и на мишката и на мишленцето....(Цезариончо)

..........................................................................................

Мисля, че е достатъчно

 

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Цитирай

Но специално за Клеопатра акцентирах : не е важно как се възприема от призмата на XX и XXI век , а как са я възприемали нейните съвременници

Благодаря за отговора. Нямам възражения: след като съвременниците я описват като очарователна, сигурно е била очарователна.
Въпросът ми беше за съвременните възстановки: ако няма писмени сведения за цвета на кожата и очите, как са отгатнали, че Клеопатра е била с черни очи и тъмна кожа, а Птолемей Сотер със синьо-зелени очи?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...