Отиди на
Форум "Наука"

Какво предстои след ерата Путин?


Recommended Posts

  • Потребител

По-горе писах, че един от възможните сценарии за ерата "след Путин" е партийния режим:

"4. Колективно управление на базата на управляваща партия, т.е. партиен режим. Ниско, до умерено вероятно, тъй като населението е деидеологизирано, а при този тип режими е почти задължително управляващата партия да има някаква идеология, споделяна от мнозинството от населението.  Все пак руското общество при определена обработка може да приеме подобен режим на базата на някаква профашистка идеология"

Още през 90-те в една от статията си "Фашизм безграничный и красный", Александър  Дугин излага идеята си, че единственият път пред Русия е фашизма: 

"В XX веке существует всего три идеологические формы, которые смогли доказать реалистичность своих принципов в вопросе политико-государственной реализации - это либерализм, коммунизм и фашизм. При всем желании невозможно назвать иную модель общества, которая не была бы одной из форм этих идеологий и одновременно существовала бы в реальности. Есть либеральные страны, есть коммунистические и есть фашистские (националистические). Других нет. И быть не может.   В России мы прошли два идеологических этапа - коммунистический и либеральный. Остается фашизм......"

Според Дугин, още тогава руското общество е готово да приеме една от формите на фашизма, а именно т.н.  десен фашизъм или национал-капитализъм.  Според него обаче това е по-лошата версия на фашизма, нещо като фашизъм менте: "Доминация национального капитала - это марксистское определение фашистского феномена. Оно абсолютно не учитывает специфической философской саморефлексии фашистской идеологии, сознательно игнорирует базовый, корневой пафос фашизма"

Според него истинският фашизъм е левият фашизъм или национал-социализма: "О русском фашизме можно говорить как о "русском социализме"...........  Русский социализм - это не русские для социализма, но социализм для русских."

Тъй като думата "фашизъм" не се приема добре от руското общество, в по-късните си работи Дугин се отказва от тази концепция и предлага идеята за някакъв "четвърти път". Т.е. уж нещо различно от либерализма, комунизма и фашизма.   Общо взето това е критика и на трите идейни течения, но авторът не предлага нищо ново. Четвъртият му път на практика е все същия ляв фашизъм или национал-социализъм, но този път без да се акцентира на понятието фашизъм. 

Това което се наблюдава сега - раздори между представители на управляващата партия "Единая Россия" и т.н. турбопатриоти (военкори и др.) е борба между две концепции, коя от тях ще определи бъдещето на Русия и ще се наложи в епохата "след Путин".  Дали десния фашизъм на националния капитал, чиито представители са членовете на Единая Россия или новото  ляво и "истинско фашистко движение" (според ранния Дугин), чийто представители са т.н. турбопатриоти.  

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 2
  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 334
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 25 минути, skiahtro said:

Тенденцията е, че руснаците ще бъдат третирани като новите еврей.

Руснаците ... с пълно основание ... ще бъдат третирани като бясни кучета. Каквото повикало, такова се обадило.

 

Цитирай

А славянските народи, като малко или много свързани  с руснаците и смятани по традиция, за непълноценни и полуживотни ...

Глупости на търкалета. Днес е съвсем друго време. Тикток и интернетът като цяло създават обща глобална култура,
в която няма значение дали си от България, Виетнам или Америка ... стига да спазваш правилата на културата.

Виж ако не ги спазваш - а си войнстващ варварин/получовек - тогава с пълно основание ще те третират като бясно куче.

Link to comment
Share on other sites

Преди 2 часа, gmladenov said:

Руснаците ... с пълно основание ... ще бъдат третирани като бясни кучета. Каквото повикало, такова се обадило.

 

Вие сериозно ли? И това е научен форум? Като бясни кучета, народ който е дал 25 милиона жертви, за да се справи с нацистката чума.

Редактирано от Andromeda2022
  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

Преди 2 часа, gmladenov said:

Тикток и интернетът като цяло създават обща глобална култура,

в която няма значение дали си от България, Виетнам или Америка ... стига да спазваш правилата 

Поредни глупости. Първо не можем да слагаме интернет и тикток под един знаменател. Тикток е платформа, главно ангажираща деца и тийнейджъри. Изключително елементарна, подвеждаща и манипулативна. 

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 3 минути, skiahtro said:

Недей така! След като дори в нацистка Германия е имало наука, защо и този форум да не е научен?

Не смятам, че в който и да е научен форум могат да се употребяват епитети към даден народ - бясни кучета. Науката си е наука, също така и в нацистка Германия.

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 минути, Andromeda2022 said:

Като бясни кучета, народ който е дал 25 милиона жертви, за да се справи с нацистката чума.

Имаме любопитен казус - този народ се превръща сам в нацистска чума. Какво правим при това положение? Когато сам девалвира дадените жертви, трябва ли да му се кланяме? Или нацистската чума по определение трябва да се унищожава?

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 1 минута, scaner said:

Имаме любопитен казус - този народ се превръща сам в нацистска чума. Какво правим при това положение? Когато сам девалвира дадените жертви, трябва ли да му се кланяме? Или нацистската чума по определение трябва да се унищожава?

Това, че се превръща сам в нацистка чума - това е ваше виждане. Но, във всяко едно руско семейство, всяко едно, има спомен за поне един баща, дядо, чичо, прадядо загинал на фронта. Всичко това се помни, достатъчно приятели имам и в Русия, и в сегашна Украйна. Тези хора са платили с кръвта си, за да я няма повече нацистката идеология.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Andromeda2022 said:

Това, че се превръща сам в нацистка чума - това е ваше виждане. Но, във всяко едно руско семейство, всяко едно, има спомен за поне един баща, дядо, чичо, прадядо загинал на фронта. Всичко това се помни, достатъчно приятели имам и в Русия, и в сегашна Украйна. Тези хора са платили с кръвта си, за да я няма повече нацистката идеология.

Има си обективни характеристики на нацизма, и ако се напънете, може да ги приложите за ситуацията. И ще станем двама с това виждане, стига да сте честен пред себе си :) 

Какво значение имат миналите жертви, след като всичко срещу което са се борели се възражда от техните наследници? Цинизъм е да се търсят извинения по този начин.

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 36 минути, Andromeda2022 said:

Като бясни кучета, народ който е дал 25 милиона жертви, за да се справи с нацистката чума.

Съжалявам, но дядовците на сегашните руснаци са победили нацистите.
Сегашните руснаци са кръвожадни получовеци. Ако ги съдим по делата им,
няма как да ги уважаваме ... за разлика от техните дядовци.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, skiahtro said:

Интересно... Ами точно с такъв любопитен казус излиза и Хитлер... :)

Точно така ... и със сегашните нацисти се разправяме както с тогавашните.

Link to comment
Share on other sites

Преди 2 минути, scaner said:

Има си обективни характеристики на нацизма, и ако се напънете, може да ги приложите за ситуацията. И ще станем двама с това виждане, стига да сте честен пред себе си :) 

Какво значение имат миналите жертви, след като всичко срещу което са се борели се възражда от техните наследници? Цинизъм е да се търсят извинения по този начин.

Нацизма си има обективни харектиристики, естествено. Но мисля за да съм максимално обективен, да пиша утре. 

  Това че милиони хора, чиито предци са дали живота си за да няма нацизъм, няма как да се отвърнат от своите бащи и дядовци е основателен довод. Това е природен закон. 

Който важи междудругото и за наследниците на нацистите в Германия, които търсят реванш, помислете. 

Link to comment
Share on other sites

Преди 15 минути, gmladenov said:

Съжалявам, но дядовците на сегашните руснаци са победили нацистите.
Сегашните руснаци са кръвожадни получовеци. Ако ги съдим по делата им,
няма как да ги уважаваме ... за разлика от техните дядовци.

Получовеци - колко руснаци познаваш ти? И кой си ти, че да ги съдиш по делата им. Не всичко е черно и бяло, да знаеш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Andromeda2022 said:

Това, че се превръща сам в нацистка чума - това е ваше виждане. Но, във всяко едно руско семейство, всяко едно, има спомен за поне един баща, дядо, чичо, прадядо загинал на фронта. Всичко това се помни, достатъчно приятели имам и в Русия, и в сегашна Украйна. Тези хора са платили с кръвта си, за да я няма повече нацистката идеология.

Като сме почнали с личните примери, който не са важни в случая, но...
Общувам си с една украинка. Тя говори украински,  руски и български, майка ѝ украински и руски, баща ѝ само руски. Всички те са имали добро отношение до преди няколко години към Русия. Сега я ненавиждат.
Повечето ѝ приятели (тя е родом от Херсон) говорят само руски и не разбират укрински или го знаят слабо и им е било през онази работа какво става в Украйна или Русия. Сега ненавиждат руснаците, избягали са в селища около Вльов/Льов и учат украински. Питах я защо го учат и тя каза, че е за да не ги свързва никой с тия изроди дето ги държат на тъмно и студено, защото всяка вечер и нощ нямат ток, готвят и се топлят когато има, ядат на тъмно, страхуват се при всяка поредна атака срещу енергийната мрежа. Писнало им е от този терор. За да не ги мислят за "шибани руснаци" когато заговорят. Това в кавичките са нейни думи. 

Та стига с офф топика. 

Редактирано от Димитър Йорданов
  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 5.02.2023 г. at 20:09, Atom said:

Тази пропаганда се разпространява от самата глутница, а не от опозицията или от някой друг.  Целта е електоратът да не си и помисли за друга алтернатива. Това обаче е късогледа политика. Сега, когато наближава момента вождът да бъде заменен, същата пропаганда работи срещу глутницата. Който и да наложат друг, винаги в обществото ще има хора, които няма да приемат новия и ще очакват при неговото управление да има разпад на Русия. 

Това е още една от аномалиите на Русия. В коя друга държава елитът поддържа тезата, че без някаква личност, било това Макрон, Байдън, Тръмп, Меркел или който и да е друг, държавата ще изчезне или ще се разпадне?  Дори на турците няма да им мине  през главите подобна идея,  че без Ердоган Турция ще изчезне или ще се разпадне.  А идеята, че без Путин Русия е загубена са набива в главите на руснаците от много дълго време. Това например е от преди повече от 10 години и е по повод изборите през 2012:

 

 

 

 

 

Това според мен го има при всички информационни автокрации..

"Само аз мога да управлявам", 
"Аз съм Месито на политиката, само аз мога да управлявам"
"Държавата ще се счупи без мен"

И други подобни мисли, изказвани перманентно не само от ББ,но и от пропагандата (Хараланов, Антоанета Христова и други)

  • Харесва ми! 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Andromeda2022 said:

Това че милиони хора, чиито предци са дали живота си за да няма нацизъм, няма как да се отвърнат от своите бащи и дядовци е основателен довод. Това е природен закон.

Нямало как ли? Що за аргумент пък е това?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

skiahtro за втори и последен път ти трия фекалиадата тука, повече предупреждения няма да има.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 9 часа, Andromeda2022 said:

Не смятам, че в който и да е научен форум могат да се употребяват епитети към даден народ - бясни кучета. Науката си е наука, също така и в нацистка Германия.

Никой не дава епитети за целия народ, а само за военнопрестъпниците в Кремъл и на фронта + техните поддръжници. Тях обсъждаме тук и мисля че това е достатъчно близо до акъла, че да не се налага да го уточняваме във всеки един пост.
Иначе "бясни кучета" действително е много неподходящ епитет в случая. Едно бясно куче може най-много да те ухапе по крака и толкоз, не може да взриви с ракета дома ти, заедно с цялото ти семейство вътре. А рашистката пасмина това прави. Без никакъв смисъл. Няма епитети, които могат да ги опишат тия изроди. Те просто трябва да бъдат ликвидирани по някакъв начин, защото докато имат възможността да беснеят, мир в Европа няма да има.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, Andromeda2022 said:

Това, че се превръща сам в нацистка чума - това е ваше виждане. Но, във всяко едно руско семейство, всяко едно, има спомен за поне един баща, дядо, чичо, прадядо загинал на фронта. Всичко това се помни, достатъчно приятели имам и в Русия, и в сегашна Украйна. Тези хора са платили с кръвта си, за да я няма повече нацистката идеология.

В Германия сякаш не е имало такива спомени в междувоенния период между 1919 и 1939 година. Да не говорим колко младежи са се радикализирали, защото от училище са ходели в казармата и после на фронта. И така се превръщат в нацистка чума. В Русия причините са други - разпадът на СССР, до който доведе загубата на Студената война, озлоби маса руснаци, като това озлобление беше умело подклаждано чрез извеждане на преден план на нараненото имперско его и величие години наред от режима на Путин, чиито характеристики са си баш неонацистки или хайде да сме по-обективни неофашистки (все пак има идеологически разлики между нацизма и фашизма).

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Димитър Йорданов said:

Като сме почнали с личните примери, който не са важни в случая, но...
Общувам си с една украинка. Тя говори украински,  руски и български, майка ѝ украински и руски, баща ѝ само руски. Всички те са имали добро отношение до преди няколко години към Русия. Сега я ненавиждат.
Повечето ѝ приятели (тя е родом от Херсон) говорят само руски и не разбират укрински или го знаят слабо и им е било през онази работа какво става в Украйна или Русия. Сега ненавиждат руснаците, избягали са в селища около Вльов/Льов и учат украински. Питах я защо го учат и тя каза, че е за да не ги свързва никой с тия изроди дето ги държат на тъмно и студено, защото всяка вечер и нощ нямат ток, готвят и се топлят когато има, ядат на тъмно, страхуват се при всяка поредна атака срещу енергийната мрежа. Писнало им е от този терор. За да не ги мислят за "шибани руснаци" когато заговорят. Това в кавичките са нейни думи. 

Та стига с офф топика. 

Не мисля, че някой путинофил може да бъде убеден, че в Украйна масово намразиха Русия. Те продължават да вярват суперубедено, че освен евентуално в Галиция, Буковина и Задкарпатието, навсякъде в Украйна хората обичат Русия и само да бъде сломена армията на "нацисткия" режим в Киев, започвайки оттам, руснаците масово ще бъдат посрещнати като освободители. Такова им е мисленето и както и да свърши войната, никой и нищо няма да го промени.

Редактирано от skorpion1980
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, skorpion1980 said:

Не мисля, че някой путинофил може да бъде убеден, че в Украйна масово намразиха Русия. Те продължават да вярват суперубедено, че освен евентуално в Галиция, Буковина и Задкарпатието, навсякъде в Украйна хората обичат Русия и само да бъде сломена армията на "нацисткия" режим в Киев, започвайки оттам, руснаците масово ще бъдат посрещнати като освободители.

И защо да чакат чак когато бъде сломена "нацистката армия на киевския режим" ? Нали войната уж се води за "освобождаването" на тези хора. Ако ги имаше и бяха толкова много и толкова угнетени от "нацистите", хората щяха да посрещнат руската армия с цветя като истински освободители  още в началото на войната, а не да чакат нейния край. Толкова много угнетени и потискани хора няма нито как, нито къде да се скрият. 

Ето посрещането на нацистката армия в Судетите от тамошните немци, които навремето също са се чувствали угнетени от чехите:

 

А ето и посрещането на руската армия в Херсон:

 

"Народната любов" и в двата случая  няма как да се скрие. 

Руснаците не могат да съберат дори 100 човека в тяхна подкрепа за пропагандни цели. Ето един клип който би трябвало да рекламира, че "Россия пришла в Херсон навсегда". Обърнете внимание колко човека има на площада за среща с "главните асвабадители"  в самото начало на клипа:

 

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, skiahtro said:

За какви престъпници според теб става дума?

Чакай сега. Ти не се скандализираш от това, че руснаците убиват украинци ... но се
скандализраш, че някой дълбоко мрази и ненавижда руснаците??

Тоест, не те скандализира убиеца ... а те скандализира този, който искрено се моли
за смъртта на убиеца?

Така ли да разбираме твоята "хуманитарна" "гражданска" позиция??

Ето ги тези, дето подкрепят войната ... и които явно трябва да уважаваме, вместо да мразим:

 

Редактирано от gmladenov
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 17 часа, Димитър Йорданов said:

Като сме почнали с личните примери, който не са важни в случая, но...
Общувам си с една украинка. Тя говори украински,  руски и български, майка ѝ украински и руски, баща ѝ само руски. Всички те са имали добро отношение до преди няколко години към Русия. Сега я ненавиждат.
Повечето ѝ приятели (тя е родом от Херсон) говорят само руски и не разбират укрински или го знаят слабо и им е било през онази работа какво става в Украйна или Русия. Сега ненавиждат руснаците, избягали са в селища около Вльов/Льов и учат украински. Питах я защо го учат и тя каза, че е за да не ги свързва никой с тия изроди дето ги държат на тъмно и студено, защото всяка вечер и нощ нямат ток, готвят и се топлят когато има, ядат на тъмно, страхуват се при всяка поредна атака срещу енергийната мрежа. Писнало им е от този терор. За да не ги мислят за "шибани руснаци" когато заговорят. Това в кавичките са нейни думи. 

Та стига с офф топика. 

В Украйна хората са разделени по същия начин, както тук в България. Говоря за обикновените хора, като цяло Украйна е много бедна страна.

Специално в Киев нямаха ток по три часа дневно, но пък постоянно имат интернет, той никога не е спирал. 

Това не е офф топик, личните примери са много важни. Самите украинци са много объркани, особено тези, чиито съзнателен живот е преминал след 1990 година. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Andromeda2022 said:

Самите украинци са много объркани ...

По отношение на руснаците хич не са объркани.

Ето ти отношението на украинците към руснаците през годините. До 2013г, 80-90% имат положително
отношение. Сега 92% от украиниците не одобряват руснаците:

1.jpeg.1abdd139445038f8852183b3bc35c384.jpeg

Ето и отношението на украинците и към руското ръководство. 96% не одобряват:

2.png.37947d20a3d87e3ed5989f6b61d7a90f.png

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...