Отиди на
Форум "Наука"

Съвременният български национализъм


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 5 минути, Tomata said:

При нас това са семейните ценности и традиции. Те са ни запазили като народ през вековете. 

Това е типично идеологическо клише. Но ролята му се реализира именно за да послужи за "опора", когато други "опори" са разклатени или пропадащи.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 405
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 2 минути, ramus said:

рационалният анализ показва, 

Сериозно ли се опитвате да анализирате рационално чувства,каквито са национализма и патриотизма?!

Ако едно дете от бебешка възраст слуша "Кукавица" на Цеца Величкович е много вероятно да попие сръбско национално самосъзнание. Ако слуша "Една българска роза" – българско национално самосъзнание. Къде тук има рационалност и разум?

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, ramus said:

Това е типично идеологическо клише. Но ролята му се реализира именно за да послужи за "опора", когато други "опори" са разклатени или пропадащи.

Дори и клише, то се изповядва дори от Тръмп и сие. Ако продължим в тази посока ще стигнем и до морала, контрапункт на алчноста и егоизма..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, deaf said:

Къде тук има рационалност и разум?

В описанието ви точно - няма. Но в анализа - е налице. Все пак познанието се крепи на рациума и чрез рациума се опознава ирациото. С последното не е възможно да се познава каквото и да било... 

Отново ще уточня - думите ми нямат никаква личностна цел, нито да дискредитират някого...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, Tomata said:

Ако продължим в тази посока ще стигнем и до морала, контрапункт на алчноста и егоизма..

Съгласен съм, но това е "морал", който отново се основава на ирационални сугестии от влиянието на социото над отделната личност. В този смисъл  една сугестия се явява като "контра" на друга...

Не ми е ролята да умаловажавам социоличностните взаимовръзки и отношения. Само искам да посоча че рационалният анализ и натрупаното познание внасят напълно нова гледна точка, която не се основава на пристрастия и тежнения. И в този смисъл - безпристрастността е нещо като "изискване" за да се реализира познавателен анализ ( и евентуално синтез). А той - е далеч от всякакви форми на несъзнателност и ирационалното има значение само като "тежнение" и то "невидимо" за Пристрастния.

Така работят мозъците ни и си носим това наследство, като същевременно се опитваме да се справяме с едни атавизми, като ползваме други...

Редактирано от ramus
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Tomata said:

Наречи го национален консенсус, ако искаш. Обща цел липсва. Национализмът по Хитлер подразбира „генетична чистота“,- „мишока отива при мишката“,- казва той примитивизирайки националните идеали. При фашизма на Мусолини имаме хетерогенно общество подвластно на „националната“ идея на принципа на римската власт. С нито едно от двете не можем да се похвалим за да имаме каквито и да било претенции. Национализмът е чуждо нам понятие.

Общата цел в парадигмата на българския национализъм е била борбата за национално обединение в рамките на българската етническа нация.

https://bg.wikipedia.org/wiki/Войни_за_национално_обединение_на_България

Днес въпросът е безкрайно усложнен и за да се постигне национален консенсус, трябва обновен идеологически фундамент. Но теоретически може да се постигне, национализмът в никакъв случай не ни е чужд. Все още.

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, ramus said:

Но именно заради това НАЦИЯТА се крепи на държавата и държавността и нейният основен обществен договор става "конституцията".

Това не е в сила за етническите нации, към които засега спада и българската. Българите възприемат даден човек като българин, ако майчиният му език е български, а не ако е юридически обвързан с българската конституция.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Кухулин said:

Това не е в сила за етническите нации, към които засега спада и българската. Българите възприемат даден човек като българин, ако майчиният му език е български, а не ако е юридически обвързан с българската конституция.

Съгласен съм с това, но за мен е повече резултат от исторически инерции и някои особености на "българската идентичност", които са в приоритет за момента.

Според мен - въпроса с инерцията показва неадекватност към севременността. Македонския въпрос за "българина' е проблем именно заради инерцията. В самата СМ проблемите идват заради същото.

С което обобщавам колко са силни обществените инерции... поради някои особености на Хомо Сапиенс. Всъщност - голяма част от проблемите му ( вкл и войните) идват на фона именно на тия исторически инерции. А те - уж са за да решат някои проблеми по оцеляването и адаптацията... докато създават проблеми с "други групи" и се стига до войни в които оцеляването отново е под въпрос и повдига нови "инерции"...

Редактирано от ramus
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, ramus said:

Съгласен съм с това, но за мен е повече резултат от исторически инерции и някои особености на "българската идентичност", които са в приоритет за момента.

Именно така, но не са приоритет в момента, а са в основата на българската идентиност. Ако искаш да ликвидираш тези  "инерции", трябва тотално преформатиране на мозъците.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, Кухулин said:

Именно така, но не са приоритет в момента, а са в основата на българската идентиност. Ако искаш да ликвидираш тези  "инерции", трябва тотално преформатиране на мозъците.

Социалната идентичност от всички видове се основава на социалните сугестии и се реализира по "каналите и сигналите" на несъзнаваното. В този смисъл - не е налична нова вълна от подходящо изградена и систематизирана идеологична линия, която пропагандно да се "реализира" като стабилизатор на нова форма на идентичност с етикет "БЪЛГАРИН".

В това отношение, за мен, в БГ има още много да се направи и прекия резултат от това "закъснение" е непрекъснатото разделение на населението по всякакви въпроси. Не само че е разделение от типа на "различност", а това че се стига до непрекъснати конфронтации между "различните", вместо толерантността.

Конфронтационността говори за "изостряне", за криза... А тя идва най-често заради нуждата от смяна на фундаментите на социалния идент.

Редактирано от ramus
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, ramus said:

С което обобщавам колко са силни обществените инерции... поради някои особености на Хомо Сапиенс. Всъщност - голяма част от проблемите му ( вкл и войните) идват на фона именно на тия исторически инерции. А те - уж са за да решат някои проблеми по оцеляването и адаптацията... докато създават проблеми с "други групи" и се стига до войни в които оцеляването отново е под въпрос и повдига нови "инерции"...

Прогресът се крепи на проблеми, в това число и на войни. В този смисъл особеностите на нашия биологичен вид засега вършат добра работа. Въпросът е да държим проблемите в оптималната зона - нито много леки, нито много тежки.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Кухулин said:

Прогресът се крепи на проблеми, в това число и на войни. В този смисъл особеностите на нашия биологичен вид засега вършат добра работа. Въпросът е да държим проблемите в оптималната зона - нито много леки, нито много тежки.

чудесно обобщено. Благодаря!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Кухулин said:

Общата цел в парадигмата на българския национализъм е била борбата за национално обединение в рамките на българската етническа нация.

https://bg.wikipedia.org/wiki/Войни_за_национално_обединение_на_България

Днес въпросът е безкрайно усложнен и за да се постигне национален консенсус, трябва обновен идеологически фундамент. Но теоретически може да се постигне, национализмът в никакъв случай не ни е чужд. Все още.

 

Липсва ни приемственост , щом ще дискутираме „проблемът“ в политически аспект. За възрожденците, от които днес остро имаме нужда, въпросът не е стоял по този начин. Да помислим върху принципите на републиката по думите на Васил Левски.. Добър премиер ли би бил Дяконът в днешните условия? Според мен едва ли.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 53 минути, Tomata said:

Липсва ни приемственост

Добре е, че липсва. Всяко нещо е до време.

Гражданската война в САЩ също е отживелица в сегашно време, но тогава е изглеждала без алтернатива.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 27.07.2023 г. at 11:23, Кухулин said:

Е, аз не общувам много с израелски скинари, но с български  - редовно и обширно. За добро или лошо :D И с палестински араби ми се случва да общувам, оригинални. Положението е страшно, спор няма.

Моля, разкажи за българските скинари.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Tomata said:

За възрожденците, от които днес остро имаме нужда, въпросът не е стоял по този начин.

Няма смисъл да търсим отговорите в миналото. Светът е динамичен, нещата се променят постоянно и трябва сами да си  генерираме отговори. Или някой да ни ги генерира.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Втори след княза said:

Моля, разкажи за българските скинари.

Нямам желание, пък и няма какво толкова да се разказва. Неонацизъм, свастики.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, ramus said:

Добре е, че липсва. Всяко нещо е до време.

Гражданската война в САЩ също е отживелица в сегашно време, но тогава е изглеждала без алтернатива.

Точно САЩ са лош пример за такова твърдение. В тяхната политика генерациии подред има приемственост и последователност. Те са принудени най-малкото заради многонационалният си етнически състав. Странно, но не съм чувал за американски „националисти“.  С по едно знаме на всяка керимида там все още живеят само „патриоти..“

Националистът Тръмп почти спечели предишните президентските избори и е на път на тези наистина да го направи.

Пс. През 1938 с. на корицата на „Тайм“ А.Хитлер е обявен за мъж на година. В Америка освен КК дори и днес има регистрирани няколко неофашистки политически сдружения. В Германия, напротив,- забранени са със закон.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Кухулин said:

Нямам желание, пък и няма какво толкова да се разказва. Неонацизъм, свастики.

т.е. няма какво да кажеш за идеология, организация на групите, кого мразят? Това последното ми е интересно, защото моето впечатление за съвременните нацисти е "Кого ще бием?", а значи има някой, който предлага кого да бият. Това кого ще бият определено ги позиционира в социума.

Такива познания са особено значими по темата.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Едно мнение от Манол Глишев:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid0362Eodema8gNKrb754qqvGEKgNfE4xhfSk4eP46pwQBUj1v8TH1RmpdmqWFd4rfH3l&id=100088674641792

Обърнете внимание, че хората, които дуднат за "християнски ценности", никога не са християни. О, да, те може и често да се хвалят и гордеят с някаква куха "православна" идентичност, но не практикуват религията, която ужким изповядват. Не знаят дори само "Отче наш", не ходят редовно на служба, не се причестяват и деветдесет на сто дори не знаят, че и в източното изповедание също има изповед - повечето от тези тъпанари са погрешно убедени, че изповедта е само нещо католическо. Ако бяха мюсюлмани, щяха всеки ден да преяждат със свинско и винско. Ако бяха будисти, нямаше да знаят, че Буда е бил индиец, щяха да го мислят за китаец.
 
Патриархът и владиците, които поради безотговорност и глупост смятат, че имат нуждата от съюз с такива "християнскоценностни" типове, също не дават пример за особено християнство, защото по време на публичните си обръщения и в православните си послания и календарчета относително рядко споменават Бога, а по-често - отново "патриотично" дуднат за Родината, за България, че и за "славянството". Сякаш източноправославното изповедание се е превърнало от форма на вярата просто в обикновена, чисто светска идеология.
 
Впрочем, същото е не само у нас, а и още къде? Ами - точно в Русия, Не е случайно съвпадение, че "православните" нехристияни у нас до един са за "мир" и "неутралитет", тоест са посткомунистически путинисти, заставащи на страната на големия насилник.
 
По същия начин тези "православни" нехристияни не са и никакви патриоти. Те не могат да говорят български, камо ли да го пишат или четат. Не са чували нищо за нищо. Песни, фолклор, история, поддръжка на околната среда? За тях това са глупости. Знаят само да грухтят. Позволяват на нарязаните си жени да дзупат хоро и толкоз. "Свободата им - смърт", както тия дни отлично се изрази писателят Господинов.
 
Като добавим и последния щрих - че нито един "православен" путинист у нас не е за мир в собствената си къща, ами се гордее с това, че редовно пердаши и/или заплашва жена си, децата и съседите, то "християнските" ценности на тези хора подозрително заприличват на обикновена простащина, съчетана с късопишие. Но това късопишие взима човешки жертви, тоест не е безобидно.
 
Това е една цялостна култура и прослойка у нас. Тези хора са зловредни и опасни, убежденията им са отвратителни. Те не се борят за консерватизъм, за християнство или за България. Те се борят за правото на силния да мачка нормалния човек безнаказано. Те просто обичат да бият. Затова се възхищават от Путин. Затова режат приятелките си с макетен нож. Затова ритат невинни хора по плажовете - само заради една забележка. И това не е от днес. Всеки знае или лично е преживявал неприятни случки с такива изроди.
 
Тази агресивна, безполезна прослойка си има разпознаваем външен вид. Кодовете ѝ са ясни - "патриотичните", кичозни татуировки, ниски чела, боботещи гласове, анцузи, ланци, шумно и нагло поведение. И следва да бъде поставена на място. Което, драги мои приятели, няма да стане само с шествия и митинги. Шествията са само повод човек да си преброи съмишлениците. Но истинското освобождаване на България от тази агресивна и дълбоко контрахристиянска, антибългарска, чисто путинистка измет може да бъде само на неин терен. При сопите.
 
Защото България вече отдавна няма време за бавния път чрез образованието. Трябва власт и трябват обществени сили. Буквални. Ако щете - отряди трябват. Ако не щете - също.
  • Харесва ми! 2
  • Тъжен 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, kramer said:

Биячите зад колоните на протестите преди 3  г. към кои спадат?

Мисля, че към полицейското насилие.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Р. Теодосиев said:

Патриархът и владиците, които поради безотговорност и глупост смятат, че имат нуждата от съюз с такива "християнскоценностни" типове, също не дават пример за особено християнство, защото по време на публичните си обръщения и в православните си послания и календарчета относително рядко споменават Бога, а по-често - отново "патриотично" дуднат за Родината, за България, че и за "славянството".

Добре, Глишев не харесва псевдохристияните, патриарха и владиците. Кого ли обича? Все пак "Силно да люби и мрази" има и друг глагол, поставен в началото.
Ами тези "отряди трябват. Ако не щете - също" те срещу държавата ли са или са паралелни структури за разправа? Много интересно. Струва си да проследим явлението.

Редактирано от Втори след княза
  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не се затрудних да търся слова на православни духовници, те са в страницата на патриаршията/новини. Не видях как те "относително рядко споменават Бога, а по-често - отново "патриотично" дуднат за Родината, за България, че и за "славянството". Естествено, читателите могат да си изнадят изводи сами, надявам се обективно, защото тук не е форум за политика, а за наука.

https://bg-patriarshia.bg/news/obrashtenie-na-negovo-sveteyshestvo-balgarskia-patriarh-i-so--3

https://bg-patriarshia.bg/news/obrashtenie-na-balgarskia-patriarh-neofit-v-denya-na-svetite

https://bg-patriarshia.bg/news/sartsevinata-na-duhovnia-zhivot-e-da-izpalnyavame-hristovite

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...