Отиди на
Форум "Наука"

Съвременният български национализъм


Recommended Posts

  • Потребител

Господинът Глишев анонсирал своята налудничава пропаганда, Ок. Чудя се защо ние трябва да я коментираме? Мутрите на прехода носеха огромни кръстове от масивно злато на юнашки разголените си гърди, а Слави песни пя и писа.. 

П.с. Само не разбрах въпросният господин като какъв точно се явява? Другото е ясно и на кокошките.

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 405
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
On 2.08.2023 г. at 0:19, Tomata said:

Господинът Глишев анонсирал своята налудничава пропаганда, Ок. Чудя се защо ние трябва да я коментираме? Мутрите на прехода носеха огромни кръстове от масивно злато на юнашки разголените си гърди, а Слави песни пя и писа.. 

П.с. Само не разбрах въпросният господин като какъв точно се явява? Другото е ясно и на кокошките.

Непризнаването на законите не е свързано конкретно с национализъм, но е присъщо на извънсистемни формации, между които и национал социалистите. Факелните сборища също напомнят унищожаването на Ваймарската република.

Цитирай

Радев трябва да бъде изметен. Не импийчмънт, а вили и факли, заключва Манол Глишев.

В: https://ukrpressbg.com/2023/02/10/манол-глишев-радев-трябва-да-бъде-изме/

Жалко, ако господинът има влияние.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Втори след княза said:

Непризнаването на законите не е свързано конкретно с национализъм, но е присъщо на извънсистемни формации, между които и национал социалистите. Факелните сборища също напомнят унищожаването на Ваймарската република.

В: https://ukrpressbg.com/2023/02/10/манол-глишев-радев-трябва-да-бъде-изме/

Жалко, ако господинът има влияние.

Ти кажи за КК (Костадин Костадинов/Копейкин) и Възраждане. Дето искаха да има списъци с иноагенти или ако чужденец плати операция на българин и е над 1000 лева българина пак да се записвам като иноагент. 

Или кажи за многото лъжи на КК, всяка една от които опровергана и доказана, за лъжите за избити от украинците българи, за лъжите за забрана на българския в Украйна (докато това го направиха руснаците в окупираните територии), за опитите нормален филм да бъде забранен за гледане, защото не се харесвал на феновете на копейкин, за цапането с червена боя от феновете на партията му. За призоваването да бъдат премахнати негови опоненти и просташки език, който използва той и неговите колеги от партията му. Или за държанието им и опит да попречат на други депутати да се изказват от трибуната. За лъжите му покрай ковид пандемията и говоренето против вякдинациите и в същото време тайното ваксиниране на копейкин и неговите колеги , докато обяснява как пандемията е измислица или за присвоени те от него пари за лична изгода и подобни има ли смисъл да припомня? Неговия език - на КК и неговите съпартийци е език на омразата и лъжите. Да си казал дори дума против него и неговите лъжи? Не, не си. Просто защото той подкрепя Путин, а ти си путинист и за теб е по-важно Русия да спечели, отколкото истината. Щом е в подкрепа на Русия и Путин ни един русофил и путинист дума не обелва за безобразията на тези, които ги подкрепят. Къде е тук твоята прословутата безпристрастност и търсене на истината? Кажи де? 

Редактирано от Димитър Йорданов
  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Димитър Йорданов said:

Ти кажи за КК (Костадин Костадинов/Копейкин) и Възраждане. Дето искаха да има списъци с иноагенти или ако чужденец плати операция на българин и е над 1000 лева българина пак да се записвам като иноагент. 

Или кажи за многото лъжи на КК, всяка една от които опровергана и доказана, за лъжите за избити от украинците българи, за лъжите за забрана на българския в Украйна (докато това го направиха руснаците в окупираните територии), за опитите нормален филм да бъде забранен за гледане, защото не се харесвал на феновете на копейкин, за цапането с червена боя от феновете на партията му. За призоваването да бъдат премахнати негови опоненти и просташки език, който използва той и неговите колеги от партията му. Или за държанието им и опит да попречат на други депутати да се изказват от трибуната. За лъжите му покрай ковид пандемията и говоренето против вякдинациите и в същото време тайното ваксиниране на копейкин и неговите колеги , докато обяснява как пандемията е измислица или за присвоени те от него пари за лична изгода и подобни има ли смисъл да припомня? Неговия език - на КК и неговите съпартийци е език на омразата и лъжите. Да си казал дори дума против него и неговите лъжи? Не, не си. Просто защото той подкрепя Путин, а ти си путинист и за теб е по-важно Русия да спечели, отколкото истината. Щом е в подкрепа на Русия и Путин ни един русофил и путинист дума не обелва за безобразията на тези, които ги подкрепят. Къде е тук твоята прословутата безпристрастност и търсене на истината? Кажи де? 

А щом е срещу Русия, се създаде най-безпринципната коалиция, която е възможно да се създаде, от хора, които се плюеха и не можеха да се гледат. Ба си морала, а? И не съм путинист, свалям примерно шапка на Навални дето се върна да лежи по руските затвори, но за това топки трябват...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Димитър Йорданов said:

Ти кажи за КК (Костадин Костадинов/Копейкин) и Възраждане. Дето искаха да има списъци с иноагенти или ако чужденец плати операция на българин и е над 1000 лева българина пак да се записвам като иноагент. 

Или кажи за многото лъжи на КК, всяка една от които опровергана и доказана, за лъжите за избити от украинците българи, за лъжите за забрана на българския в Украйна (докато това го направиха руснаците в окупираните територии), за опитите нормален филм да бъде забранен за гледане, защото не се харесвал на феновете на копейкин, за цапането с червена боя от феновете на партията му. За призоваването да бъдат премахнати негови опоненти и просташки език, който използва той и неговите колеги от партията му. Или за държанието им и опит да попречат на други депутати да се изказват от трибуната. За лъжите му покрай ковид пандемията и говоренето против вякдинациите и в същото време тайното ваксиниране на копейкин и неговите колеги , докато обяснява как пандемията е измислица или за присвоени те от него пари за лична изгода и подобни има ли смисъл да припомня? Неговия език - на КК и неговите съпартийци е език на омразата и лъжите. Да си казал дори дума против него и неговите лъжи? Не, не си. Просто защото той подкрепя Путин, а ти си путинист и за теб е по-важно Русия да спечели, отколкото истината. Щом е в подкрепа на Русия и Путин ни един русофил и путинист дума не обелва за безобразията на тези, които ги подкрепят. Къде е тук твоята прословутата безпристрастност и търсене на истината? Кажи де? 

Димитър Йорданов настоява да пиша конкретни неща за Костадин Костадинов. За да не пропусна нещо, цитирам целия коментар на Димитър Йорданов, с което надявам се съм отговорил коректно.

Сега мога да се насоча към темата. Поставен е въпроса за употребата на съвременния български национализъм за чужди цели. Дарения към личности и организации със сигурност има. Не зная къде да проверя и да го напиша точно в рубли и долари. Това, че Костадинов иска прозрачност на постъпващите средства намеква, че организацията му не получава. Не зная кой е против това, да се проследят организационните и лични постъпления на политици, но и не виждам кой- знае какъв смисъл. Има хиляди начини за заобикаляне, измислени в страните, където укриването на данъци е национален спорт.

От една страна каквато и да е организация не може да съществува без средства, от друга пък национализмът не би трябвало да е свързан с външни спонсори. Трябва да призная, че те се крият зад това, че подкрепят свободата по принцип и уж не се месят, но са способни да спрат дотациите, ако нещо не им хареса. Още от времето на Раковски е имало чужди постъпления, които се е удавало и да бъдат използвани И за български интереси.

Левски обаче е бил независим!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Втори след княза said:

От една страна каквато и да е организация не може да съществува без средства, от друга пък национализмът не би трябвало да е свързан с външни спонсори.

Национализмът не се развива във вакуум или изолиран от околната среда.  В такава среда няма нужда от национализъм и няма как да се появи.  Национализмът, а и всяка друга идея или идеология: комунизъм, либерализъм, фашизъм, патриотизъм, религия и т.н. се възползва от всички достъпни средства за разпространението си. Разбира се като се стреми това да не е в ущърб на самата идея. 

Аз така и не разбрах обаче какво разбираш под "съвременен български национализъм".  Темата вече е 6 страници, но по този въпрос така и не се появи някаква яснота. Родолюбие и патриотизъм - това ли е за теб национализма или нещо друго?

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, Atom said:

Национализмът не се развива във вакуум или изолиран от околната среда. 

Съгласен съм. Само че средата не е безразлична. Тя е активна и със свои интереси. Примерно сега има националисти, които наблягат на това към кого да сме привързани. Тоест смятат, че имаме национален интерес да не сме независими. Това не е ли не- национализъм?

Преди 12 минути, Atom said:

Аз така и не разбрах обаче какво разбираш под "съвременен български национализъм".  Темата вече е 6 страници, но по този въпрос така и не се появи някаква яснота. Родолюбие и патриотизъм - това ли е за теб национализма или нещо друго?

Отворих темата за да разбера какъв е съвременният български национализъм. Вж. анонса.
Впечатли ме, че дори участници, общуващи със скинари не могат да напишат нищо за идеологията им. 
Не очаквай от мен отговори, нещата не са ми ясни, а са социално значими. Ако имаш мнение по темата, моля сподели и бъди от полза. 

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, Втори след княза said:

Отворих темата за да разбера какъв е съвременният български национализъм.

И какво искаш да разбереш?  Ако аз, ти и останалите потребители разбираме понятието "национализъм" по различен начин, то всеки ще ти отговори различно.  Смисъл от такава дискусия обаче няма, тъй като всички ще говорят на различни езици и всеки ще тълкува постовете на останалите сам за себе си.

Ти си отворил темата, ти трябва да определиш кои са основните и контури и как да се развива. Ако не знам какво разбираш под "национализъм" как да ти отговаря за българският такъв.  А ако всички разбират понятието "национализъм" по различен начин, какво очакваш от нашите отговори?

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Atom said:

И какво искаш да разбереш?  Ако аз, ти и останалите потребители разбираме понятието "национализъм" по различен начин, то всеки ще ти отговори различно.  Смисъл от такава дискусия обаче няма, тъй като всички ще говорят на различни езици и всеки ще тълкува постовете на останалите сам за себе си.

Ти си отворил темата, ти трябва да определиш кои са основните и контури и как да се развива. Ако не знам какво разбираш под "национализъм" как да ти отговаря за българският такъв.  А ако всички разбират понятието "национализъм" по различен начин, какво очакваш от нашите отговори?

Предложението ми е да погледнеш широко и свободно на темата. Често давам този пример: Събрали се група мъже в един атински дом да обсъждат любовта. Всеки имал различно мнение и го споделил. Получил се най- популярния и приятен диалог на Платон Пир тук

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, Втори след княза said:

Предложението ми е да погледнеш широко и свободно на темата. Често давам този пример: Събрали се група мъже в един атински дом да обсъждат любовта. Всеки имал различно мнение и го споделил. Получил се най- популярния и приятен диалог на Платон Пир тук

Това твоето не е диалог, а изпит. Ти питаш другите, но когато теб те питат нещо не отговаряш. Какво толкова сложно има в това да отговориш: "Под национализъм разбирам .........."  

 

  • Харесва ми! 1
  • Благодаря! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Atom said:

Това твоето не е диалог, а изпит. Ти питаш другите, но когато теб те питат нещо не отговаряш. Какво толкова сложно има в това да отговориш: "Под национализъм разбирам .........."  

Че е сложно, сложно е. В процеса на дискусия и осмисляне на проблема съм стигнал до някакви идеи, които не съм "рендосал" още. Не ги крия, писал съм съм на момента, щом съм стигал до тях, но е малко. Не само това, но подлежи и на промяна, рано е за обобщение.

На този етап от дискусията, според мен:

  • национализмът се заражда при разпадането на империи и възраждане на национално самочувствие. 
  • в идеалите на съвременния национализъм е обединението, вкл. със сила на българите в границите на Санстефанския мирен договор, т.е. България за всички говорещи български.
  • приемам, че според мнението на Pandemonium, съвременните националисти се противопоставят на интернационализма и глобализма. Изобщо мнението му бе много на място по темата, а има и 6 палчета.
  • съвременният национализъм е противопоставяне на чуждите интереси, които са в ущърб на българските.
  •  
  • съвременният нацизъм е изкривяване на национализма, защото липсва национално- освободителната идея- пренебрегва се факта, че нацията е формирана и управлението на държавата е национално.
  • поради това, че съществуват проблеми в развитието, нацизмът представя мними врагове. Към тях се насочва ОМРАЗА- жидове, русороби и путинисти, соросоиди, копейки и центове. Докато е вербална, приемлива е- в границите на свободата на словото, но при преминаването в нелегалност и сформирането на паравоенни групи за натиск, става заплаха за правовата държава. Казано метафорично, кафявата плесен по- добре се въди на тъмно.
  • съвременният нацизъм е силно повлиян от русофобската вълна и е доста тясно ангажиран с това до там, че губи от поглед националния интерес, като се вписва в интересите на коалицията срещу Русия. 
  • съвременният нацизъм не винаги знае кое е в интерес на българската нация и се води по чужди опорки. Това не е чудно при това силно влияние на медиите, значителна част от които са плащани от външни източници.
  • съвременният нацизъм оправдава хитлеризма и фашизма, приписва чест и добри дела на привържениците им у нас

 

 

Интересен е въпросът поставен от Димитър Йорданов, че патриотите искат присъединяване към ЕС, което определено не е идея за издигане на нацията, а за разтварянето й. Ето, Tomata направо пита дали сме нация. По- нататък следва въпроса дали има нужда от нации в ЕС.

Преди 2 часа, Atom said:

Това твоето не е диалог, а изпит.

А сега, моля, сподели своето мнение, това е диалог, нали?!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 36 минути, Втори след княза said:

Интересен е въпросът поставен от Димитър Йорданов, че патриотите искат присъединяване към ЕС, което определено не е идея за издигане на нацията, а за разтварянето й. Ето, Tomata направо пита дали сме нация. По- нататък следва въпроса дали има нужда от нации в ЕС.

 

Конкретно за това. Ти правиш ли разлика между патриот и националист? За някои хора е едно и също, за други това са различни неща. 

Лично за мен - национализмът е нацията/народа над всичко. Когато стигне до шовинизъм, както е при съседите сърби виждаме сами последиците. 

Да си патриот не е задължително да си националист, а по-скоро да искаш най-доброто за своята държава. От тази гледна точка. Ако искаш замени думата патриот с родолюбец. В момента за нас е много по-добре да сме патриоти и да сме част от ЕС И НАТО, както е в реалността. Да се отделим от тях, както желае една креслива пасмина ръководена от доказан лъжец и манипулатор, тласкаща ни към национализъм и в същото време покорство на държава, която не ни мисли доброто и ни е обявила за неприятелска страна е всичко друго но не и в полза на България. Ако САЩ ни обявят за неприятелска държава и ни саботират по всякакъв начин, опитвят се да овладеят цялата ни икономика и в същото време се появи партия която да иска да сме приятели с тях - ще го подкрепиш ли това? 

Същото е сега с Русия. Обявени сме за врагове от тях, а има цяла партия, която провежда техните интереси и говори против нашите, а не тези които са в полза на родината ни. Дано разбереш защо повечето мислещи хора подкрепят коя да е партия, но не и Възраждане. И защо феновете на "живота от едно време", както и много необразовани или силно ограничени хора и объркани млади хора са нейни фенове. 

П. С. Начина на говорене на Костадинов силно напомня така омразният ти Адолф. Погледни негови речи в превод и езика, който използва, погледни и Костадинов. Открий приликите. 

Редактирано от Димитър Йорданов
  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 40 минути, Втори след княза said:
  • съвременният нацизъм е силно повлиян от русофобската вълна и е доста тясно ангажиран с това до там, че губи от поглед националния интерес, като се вписва в интересите на коалицията срещу Русия. 

В това изречение има зле прикрита тенденциозност: да си русофоб е срещу нашия национален интерес.

Междувременно, Русия официално ни е обявила за неприятелска страна. Така излиза, че нашият национален
интерес е да поддържаме страна, която официално ни е обявила за неприятел. Браво. 🙄

  • Харесва ми! 5
  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Димитър Йорданов said:

Начина на говорене на Костадинов силно напомня така омразният ти Адолф. Погледни негови речи в превод и езика, който използва, погледни и Костадинов. Открий приликите. 

Уфф,аман вече! Последният абзац от коментара ти опровергава целият ти коментар. Копейкин е русофил и комунист. Иначе нямаше такова прозвище да му лепнат. Кои речи на Адолф? Тези произнесени пред немските войски в СССР при Курск например,къде ги призовава за "кръстоносен поход" срещу "варварска Русия"?! Кои?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Господин 2-ри след Княза търси академични отговори от психодясната градска плутокрация..  Кауза пердута.. 

Около нас се навъртат ласкатели
Пишат се твои приятели, но са предатели
Пред другите се правят на доброжелатели,
А са най-обикновени душевни наематели
Интриганти, спекуланти, симуланти на антидепресанти
Енергийни вампири взимат от други кумири
Сега изглежда смелостта е дефицит
Не, не, не, не, не искам да бъда, като тях persona non grata
Не, не, не, не, не искам да бъда поредната causa perduta
Около нас се навъртат манипулатори
Възпитаните инкубатори, анонимни коментатори
Зад сянката на другите са подстрекатели
И са най-обикновени душевни наематели
Интриганти, спекуланти, симуланти на антидепресанти
Енергийни вампири взимат от други кумири
Сега изглежда смелостта е дефицит
Не, не, не, не, не искам да бъда, като тях persona non grata
Не, не, не, не, не искам да бъда поредната causa perduta
I think it is the time to tell everyone
Tell everyone that I understand
Such a better listen no careful demand
Too much weakness in this program
So switch to another one
Идва ред на моя монолог,
Римите са с особен залог
Има липса на диалог
В един свят избран по каталог
Програмирани на автопилот,
Забравили са кой е Дон Кихот
Клонинги с визия тип фоторобот,
Обвивката е лъскава, душата компот
Писна ми да ме правят на идиот,
Разни хора с нулев подход
С пълен или празен джоб,
На никого няма да бъда роб
Време е за културен възход,
След години на празен ход
На простотията трябва да се наложи бойкот
И яката музика е антидот.
Не, не, не, не, не искам да бъда, като тях persona non grata
Не, не, не, не, не искам да бъда поредната causa perduta
 
Графа, от албума „дим да ме няма“
 
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Една любопитна разлика. Хитлеровият нацизъм е издигал в култ здравия национален дух и тяло и е отхвърлял болнавото, слабохарактерното. Отхвърлял е и хомосексуалните отношения. Днешните нацисти се отнасят положително към ЛГБТ. Или?

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Димитър Йорданов said:

Конкретно за това. Ти правиш ли разлика между патриот и националист? За някои хора е едно и също, за други това са различни неща. 

Лично за мен - национализмът е нацията/народа над всичко. Когато стигне до шовинизъм, както е при съседите сърби виждаме сами последиците. 

Да си патриот не е задължително да си националист, а по-скоро да искаш най-доброто за своята държава. От тази гледна точка. Ако искаш замени думата патриот с родолюбец. В момента за нас е много по-добре да сме патриоти и да сме част от ЕС И НАТО, както е в реалността. Да се отделим от тях, както желае една креслива пасмина ръководена от доказан лъжец и манипулатор, тласкаща ни към национализъм и в същото време покорство на държава, която не ни мисли доброто и ни е обявила за неприятелска страна е всичко друго но не и в полза на България. Ако САЩ ни обявят за неприятелска държава и ни саботират по всякакъв начин, опитвят се да овладеят цялата ни икономика и в същото време се появи партия която да иска да сме приятели с тях - ще го подкрепиш ли това? 

Същото е сега с Русия. Обявени сме за врагове от тях, а има цяла партия, която провежда техните интереси и говори против нашите, а не тези които са в полза на родината ни. Дано разбереш защо повечето мислещи хора подкрепят коя да е партия, но не и Възраждане. И защо феновете на "живота от едно време", както и много необразовани или силно ограничени хора и объркани млади хора са нейни фенове. 

П. С. Начина на говорене на Костадинов силно напомня така омразният ти Адолф. Погледни негови речи в превод и езика, който използва, погледни и Костадинов. Открий приликите. 

Стремя се да игнорирам политически изказвания в научен форум. Не мога да коментирам. Виждаш, че не ме допускат в клуба за войната. Даме баннат пак ли?

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Втори след княза said:

Стремя се да игнорирам политически изказвания в научен форум. Не мога да коментирам. Виждаш, че не ме допускат в клуба за войната. Даме баннат пак ли?

Това е измъкване от отговор. Не можеш ли да отговориш ясно би ли подкрепял страна, която ни е обявила за неприятелска, ако това не беше Русия ? Ако САЩ правеха това, което сега руснаците - щеше ли да ги подпрепяш въпреки, че са ни обявили за неприятелска страна? 

Редактирано от Димитър Йорданов
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 30 минути, Димитър Йорданов said:

Това е измъкване от отговор. Не можеш ли да отговориш ясно би ли подкрепял страна, която ни е обявила за неприятелска, ако това не беше Русия ? Ако САЩ правеха това, което сега руснаците - щеше ли да ги подпрепяш въпреки, че са ни обявили за неприятелска страна? 

Опитвам се да свържа този ти въпрос с темата и не мога. Дай жокер. Как това ще обогати разбирането ни за съвременния български национализъм? Може би за теб истински патриоти са тези, които другаруват с точно едната от двете страни. Обаче аз мисля, че това не е критерий за национализъм, а за гъзо- лизъм. Обясни връзката или не замърсявай темата.

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, Втори след княза said:

Стремя се да игнорирам политически изказвания в научен форум.

То това е и тактиката на глутницата,- да се отмества акцентът и да се подменя съдържанието.. Прочетох и за някакви опасения за възможна злоупотреба с форумно влияние и ресурси.. Смешки някакви, предвид несъстоятелноста на дискусиите породени от предварително условие за игнор и бан на инакомислието. 

И преди съм писал, излъзгването от аргументиран диалог не лигитимира  по никакъв начин домораслия догматизъм, а е прост симптом за липса на собствено мнение и безкритично копиране на наложени предварително парадигми.  Има си и термин,- ефектът на глупака на народен език,- или илюзията за собствената си значимост при поети по-големи дози нездравословна егоцентричност. То здрави хора вече няма, ама все пак да вметна и още един аспект касаещ национализмът по принцип,-медицинският.  Ако изходим от правилото, че отклоненията от нормите може да се разглеждат като проява на заболяване и/или дегенеративни процеси като цяло, то “национализмът“ е своево рода патологично отклонение от нормите на морала и закона.  Съботиране на обществените договорености, така да се каже. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 часа, Втори след княза said:

А сега, моля, сподели своето мнение, това е диалог, нали?!

ОК. Може съвсем грубо да направим следното разделение:
- традиционализъм (локализъм)
- национализъм
- интернационализъм
- глобализъм

Проявата на национализъм  включва един куп неща в които се изразява и които поддържат съществуването на нацията.  Общ книжовен език, общ национален разказ, унифицирани и национално ориентирани учебни програми по история и литература, общи национални символи, празници и т.н.  Освен това има и политически момент. Ако понятието 'народ'  може да се възприеме като обект на управлението или просто тълпа, то нацията е субект на управлението със стремеж за собствен суверенитет.  

С други дума нацията е общност от хора, които имат общо разбиране защо са едно цяло и осъзнават своята субектност в политическия живот. Национализмът от своя страна  е идейната система която поддържа това общо разбиране и чувството за субектност на тази общност.   Родолюбието и патриотизма например са елемент от   национализма, но без него и без наличието на нацията, те биха имали други измерения. Без национализма нямаше да има "моята родина е България", а моята родина е Пловдив, София и т.н. Т.е. нямаше да има общо и единно разбиране на това понятие.

Що се отнася до съвременния български национализъм, то нямам никаква представа в какво се състои и кои са характерните му черти.  Предполагам, че 'общото разбиране' в момента се чупи и има най-малкото две различни представи за това 'защо сме едно цяло'.  Същото се отнася и да политическата субектност.  Част от българите възприемат нацията и себе си като субекти, а другата част  възприемат народа като обект, а себе си като част от тълпата. 

 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Отлично систематизирано от г-н Атом, поне според мен. Глобализмът като явление изглежда има за цел да отнеме власт и влияние от локалните субекти. Национализмът е мръсна дума в тяхната доктрина, а целта изглежда е отхвърляне и отмяна на традиционни за обществото маркери и критерии като род, култура, религия и т.н. Това способства за по-лесната асимилация на масата и обвързването и с нови начини за контрол и зависимости.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Характеристика на съвременния национализъм е и повърхностното, наивното обяснение на историята в стил Ганчо Ценов и Спароток. Подобни обяснения има и у другите пост-Варшавски страни. 
Тази поп-фолк-история е нужна за придаване важност и самочувствие на нацията за борба с "мракобесието" на учените от времето на социализма. Фалшът на цялата тази псевдотеория се разбира лесно от чуждоезиковите статии в уикипедия, където се цитират онези учени и се игнорират съвременните поп- фолк- историци. 

Наистина е нелеп "научния подход" на Спароток-Щапаров, в който думи от съвременния език "обясняват" думи от езика на траките, не че такива думи са документирани. Дори не се използват думи от онази епоха поради незнание, а гугълски и други вълшебни помощници. Не ми се пише за този подход- боклук. Ролистене, Ролистене.

Обаче такова наивно обяснение на историята е повсеместно и подкрепяно, като да е поливано нарочно. За разлика от хитлеровия нацизъм липсва митологичното обяснение и свързването с древни народни митологични герои и божества. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Втори след княза said:

Характеристика на съвременния национализъм е и повърхностното, наивното обяснение на историята в стил Ганчо Ценов и Спароток. Подобни обяснения има и у другите пост-Варшавски страни. 

Не, това не е проява а съвременния национализъм.  Ще повторя пак, национализмът е идейната система която поддържа общото разбиране на нацията защо е едно цяло. Когато (и ако) идеите на Спараток или Ганчо Ценов станат преобладаващо възприятие на българите за историята  и намерят място в учебниците, тогава ще станат и характерна черта на съвременния български национализъм.  

В случая може да избереш някой друг термин с който да опишеш този феномен, а такива има достатъчно: псевдо-национализъм, ултра-национализъм, турбо-национализъм, квазинационализъм, че  дори и анти-национализъм.    Последното не за друго, а просто защото подобни идеи разбиват  общото разбиране, а от там като следствие има разколебаване и отслабване на национализма. 

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 1
  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Иван Игов: Национализмът е убежище на изтърваното чалга поколение

"Текстовете, моделите на поведение в чалгата - всичко беше едно подценяване на жената, превръщането ѝ единствено в обект на сексуалност. Национализмът е съвременната чалга - както чалгата беше елементарна и свеждаше човешките емоции до две-три неща и както важното беше да имаш едно ферари за мен, едно за теб, сега е същото с национализма - един байрак за мен и един байрак за теб...
 
Като държава ние минаваме от криза в криза. Във всяка критична ситуация хората свалят нивата на самочувствие, а агресията в обществото е свързана с нивата на самочувствие на хората - колкото един човек има по-ниско самочувствие, той толкова повече става дискримитивен, т.е. готов е да се разправя с различните, и е толкова по-склонен да се затваря в такива групи, които силно приличат на секти, както са нашите националисти."
 
 
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...