Отиди на
Форум "Наука"

300 000 иманяри разкопават България


ISTORIK

Recommended Posts

  • Потребители

ПС

 

Цитирай

 

До 500 лв. глоба за нерегистрирани кладенци

15-01-2007 г. До 11 февруари 2007 г. всички собственици на кладенци за лично ползване трябва да ги ги регистрират в съответната басейнова дирекция. В противен случай неспазилите законовите изисквания, ще отнесат глоба до 500 лева. Водните съоръжения ще бъдат запълнени. Изискването за регистрация се отнася за гераните във вили и в дворовете на къщите на домакинствата. От около 500 хил. кладенци в страната досега са обявени едва 118 хиляди.

 

За какво е тази мярка? Какво променя или прави регистрацията?
Трябва да се храни раздутата администрация, да се тормозят с гражданите, и да им се напомня, че Биг Брадър ги държи.. Ай сиктир...Или следващите да поискат водата да се плаща?
 
 

 

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 244
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители
Преди 53 минути, Б. Киров said:

Същото е с произведенията на изкуството. Обаче баналния и вечен въпрос е "кой има интерес?"

Едно откровено интервю по въпроса:

http://www.kultura.bg/bg/article/view/21629

Другарката от МК заяви, че въпреки заключението на съда (а тя беше председател на четвъртата по ред експертна комисия, назначена от съда), министерството все още не се е произнесло за тези картини. Виждате ли какъв абсурд се получава – съдът казва, че това е тъмносиня кола, те казват – не, ние от МК още не сме категорични, защото, според нас, това е нюанс на зелено. И какво става - пак опираме до чиновниците...

- Стои един донос и едни "изгубени в превода" чиновници от МВР и от МК, които едно знаят и само него повтарят: по закон искаме това и това да стане. Е, няма как да стане, защото прословутата наредба Н-3 от ЗКН[1], която е допълнението – трябва да я видите на сайта на МК, отново излиза без цените. Тя гласи, че за културна ценност се признава картина, която е създадена преди повече от 50 години и (съюзът и е много важен) стойността й е над 300 000 лв. Тази „подробност” - с цените - на сайта на МК е отрязана с ножица, тя не съществува там. Трябва да отидете до МК, за да го вземете черно на бяло. 300 000 лева са 150 000 евро. Целият ни търг беше за 37 000 евро – целият! (стойността на всички картини). Какво да говорим повече. Значи, дали нещо е културна ценност, МК не може да ни каже. Първо, нямат никакво право да ми кажат, че картината Х трябва да бъде идентифицирана – това е пожелателно. Аз решавам дали искам да я идентифицирам или не. Това е свръх нахалство. Но, както казва Остап Бендер: „Не искаш ли да ти дам и ключа от квартирата, където си държа парите?”.

Много е важно да стигнем до механизма на плащане, защото в техните представи ние сме мултимилионери, щом продаваме картини. Това са безумно тъпи хора. Ние продаваме изкуство. И как го продаваме? С консигнационен договор! Вземаме картина от лицето Х и в договора пише: картината се взема на консигнация от тази до тази дата, определя се цена, примерно 1000 лв. Картината отива на търга и започва наддаването. Стига 2500 лв. Според тъпаците (не се срамувам от тази дума), ние вземаме 2500 лв., даваме 1000 лв. на този, който ни е предложил картината, и печелим 1500. Каква е истината? Когато картина се продава на търг за 2500, продавачът взема 2500. Има и т.нар. „премия на купувача” (това го има в Сотби, Кристи и всички останали тръжни къщи по света). И неслучайно, ако отворите сега и видите последни продадени картини на Пикасо (на 6 юни се продадоха две картини), си пише съответно: "Включена премия на купувача". Това означава, че аукционната къща казва: при 2500 лв. вие дължите (примерно) 10% върху тази сума на аукционната къща. Тоест, вие придобивате картината за 2500 лв. и още 250 лв., общо 2750 лв., които плащате по банков път с фактура. Ние превеждаме 2500 лв. на човека, който ни е дал картината с консигнационния договор, а 250 лв. остават за фирмата. Като се съберат парите от всички продадени на търг картини (ние върху тях плащаме съответните данъци, имаме си разходи и т.н.) и теглим чертата, виждаме колко печелим. И колко печелим? Милиони? За да ме обвинят разни пишман журналисти – тези плащат смешни данъци. Защото те така смятат. Я да видим за колко се е продала най-скъпата картина в България от – 60 000 евро. Леле, тия колко са взели – 120 000 лева. Много е лесно да се обвинява, но е още по-лесно да отвориш уеб страницата и да прочетеш начин и условия на търг – всичко е описано. И въпреки това, преди време чиновник ми каза в един разговор в МК: видях тръжните ви правила и имам някои забележки. Какви забележки имаш ти?! Това е частна фирма! Къде се бъркаш? Ти си държавен чиновник!

Държавните служители явно се припознават като част от регулаторен орган...

- Не. Какво иска тъпата държава в случая? Да уточня – страната е много хубава, държава е много зле уредена. Те искат да има единен регистър на всички произведения на изкуството, които се намират в България. Да бъдат заведени при тях (с копие в МВР) и да знаят в кого са. Защо? Това е информация. Тази информация се продава. И да кажат, примерно: в лицето Х има 1820 картини на Бенчо Обрешков, Златю Бояджиев, Майстора и т.н. Това и чака подземният свят – да отиде да ти разбие къщата и да ти вземе картините. Защо аз трябва да им казвам какви картини има у нас или какво притежавам?! Откъде накъде?! Това е частна собственост! В България по време на демокрацията те третират частната собственост както по времето на социализма.

Обиколил съм цяла Западна Европа. Смея да твърдя, че познавам доста добре законите специално в тази област в Чехия, Англия, Франция, Германия, Австрия... Няма такава простотия като в България. И няма и да има. Никъде. А когато влезем в Шенген, МК ще приеме европейския закон и тогава...

- Европейският закон е, че мога да притежавам каквото си пожелая. Ако живея във Виена, мога да отида в Париж, да купя картина на Пикасо и да си я занеса във Виена. Никой няма да ме пита откъде я имам. Мога след това във всеки един момент да отида и да я продам в Англия. А тук, на летището, от МВР/МК ще ме арестуват, защото изнасям национално богатство. Това не е национално богатство. Това е мое богатство, не е твое, не е държавно, то е мое. Това не могат да го разберат. Тук законът е така "направен", че да има непрекъснато прът в колелата. Ние не можем да вършим никаква дейност. Защото непрекъснато измислят нещо.

- Идентификацията представлява следното нещо: всяка картина трябва да бъде придружена с три листа с въпроси и отговори по образец; да сте я снимали три пъти в размер 8/12 см.; да сложите снимките и да опишете картините – автор, техника... малко като по соц време: от мазките на художника си личи еди-какво си; подписана, датирана... Плаща се всеки един лист, като общо се събират около стотина лева на една картина, и след това трябва да подадете това в МК и те да ви кажат: Ние имаме комисия, което означава „елате с картините”, респективно - да ги натоварите и да ги закарате. Никак не е лесна работа да пакетирате 200 картини, да ги вземете в кола, да ги закарате до тяхната комисия, за да ги видят те и да ви кажат: „Да, вие можете да продавате” или „Не, не можете”. Някаква комисия ще ми каже дали мога да продавам или не?! Добре дошли! Честито на сивия пазар в българската икономика!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 21 минути, Б. Киров said:

Държавните служители явно се припознават като част от регулаторен орган...

И аз това имам предвид.. Хаосът от закони и норми се създава, за да торзмози всички и да намира работа и занимание на раздутата и (раздуваша се вследствие на него) администрация на Биг Брадър. Истинските проблемите не се решават, а се съдават нови..

 

Подчертаното по-долу.. все едно едно аз съм го казал..

 

 

Преди 21 минути, Б. Киров said:

Защо аз трябва да им казвам какви картини има у нас или какво притежавам?! Откъде накъде?! Това е частна собственост! В България по време на демокрацията те третират частната собственост както по времето на социализма.

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Преди време се интересувах от ценни антични монети, които се продават на търгове в Кристис и Сотби - не като колекционер, а като човек, който има някакви планове да издаде каталог на монети, и много се вглеждах в тези търгове. Оказва се, че произходът на много ценни находки от монети е територията на България. Сега елементарния въпрос е, как стигат тези находки там, въпреки всички забрани. А другият е, щяха ли да отидат там, ако в България имаше легален пазар за тях. Но както казва авторът на цитираното интервю: честито на сивия пазар в българската икономика!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Бесилките не са решения, съгласен съм. Причината е, че смъртното наказание, включително това чрез обесване е отменено в България. Решението е дългосрочен ефективен затвор, конфискуване на незаконните археологически ценности и много голяма глоба, достигаща до конфискуване на имуществото. Когато иманярът умре, преди да е платил глобата, неизплатената част, заедно с лихвите и разноските следва да се плати от наследниците му. Про проблеми следва да се ползват частни съдебни изпълнители.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 51 минути, Б. Киров said:

Европейският закон е, че мога да притежавам каквото си пожелая. Ако живея във Виена, мога да отида в Париж, да купя картина на Пикасо и да си я занеса във Виена. Никой няма да ме пита откъде я имам. Мога след това във всеки един момент да отида и да я продам в Англия. А тук, на летището, от МВР/МК ще ме арестуват, защото изнасям национално богатство. Това не е национално богатство. Това е мое богатство, не е твое, не е държавно, то е мое. Това не могат да го разберат. Тук законът е така "направен", че да има непрекъснато прът в колелата.

Това е решението.

Между другото, навсякъде в "белия цивилизован свят" музеите се явяват като равноправни с частните лица участници по търговете на антични ценности и изкуство и участват като такива в ролята си на купувачи и продавачи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Б. Киров said:

Преди време се интересувах от ценни антични монети, които се продават на търгове в Кристис и Сотби - не като колекционер, а като човек, който има някакви планове да издаде каталог на монети, и много се вглеждах в тези търгове. Оказва се, че произходът на много ценни находки от монети е територията на България. Сега елементарния въпрос е, как стигат тези находки там, въпреки всички забрани. А другият е, щяха ли да отидат там, ако в България имаше легален пазар за тях. Но както казва авторът на цитираното интервю: честито на сивия пазар в българската икономика!

Трудна работа е да се издаде каталог.

Няма, ама никакво съмнение няма, че сегашният ЗКЦ поощрява износа на антики.Забраната за търсене,колекциониране и търговията на монети, не само няма ефект, но поощрява износа.Намервачите не са мотивирани да предават артефактите в музеите.Те не се плащат, има някакво мижаво възнаграждение, чийто таван е 5 000 лв.Естествено, че ще се изнася масово.Тоя закон се смята и коментира като причина износа не само у нас, но и във европейските нумизматични форуми.

През последните десетилетия някои открития направиха металотърсачите много ефекасни при издирването на антики.Нашият законодател не можа да се ориентира правилно в новата ситуация.Продължиха със старата практика на рестрикции, но тя има обратен ефект.Криенето на информация, за паметниците на културата и стойноста на артефактите продължава по стара соц. традиция.Разчита се на невежеството на населението за опазването и предаването на антиките.Идеята е че хората като не знаят стойноста на монетите, по охотно ще предават съкровища в музеите.Няма нито един каталог със тяхната стойност издаден от музеите или друга държавна институция в България през соца.Има един в който цените не са актуални (на Мушмов), мисля че е издаден през 30- год.Сега (около 2 000 г)до колкото знам Иван Върбанов издаде каталози, като частно лице.

Но не само законодателя, археолозите също реагираха с голямо закъснение на новата техника.Повсеместно започнаха да използват металдетктори при разкопки едва след 2 000 г.

Сега честно казано всякакъв закон за антиките е безнадежно закъснял.Това все пак не значи че не трябва да се актуализира ЗКЦ, могат все пак да се спасят някакви трохи.

Имам поглед върху ситуацията защото имах един от първите(1978г) металотърсачи в България и ходих 20 г. всеки ден да търся антики.Тогава търсенето на паметници на културата не беше забранено.Та зная какво и колко се намираше по античните селища и крепости.Отказах се през 98, защото горния слой от 30-50см. е обран до нула.Еднослойните селища ги отпиши, само там където дебелината на културния пласт е над 1м. може да се намери нещо.

Ама се отплеснах.Бях писал нещо за английския модел на металдетектинг в други форуми.  http://forum.boinaslava.net/showthread.php?t=15322&p=411737#post411737

Споменават се добрите резултати получени след въвеждането на тази система.Защото приеха не само съвременен закон ,но въведоха и схемата  Portable Antiquities.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Thorn said:

Бесилките не са решения, съгласен съм. Причината е, че смъртното наказание, включително това чрез обесване е отменено в България. Решението е дългосрочен ефективен затвор, конфискуване на незаконните археологически ценности и много голяма глоба, достигаща до конфискуване на имуществото. Когато иманярът умре, преди да е платил глобата, неизплатената част, заедно с лихвите и разноските следва да се плати от наследниците му. Про проблеми следва да се ползват частни съдебни изпълнители.

Твоето отношение към иманярите е както на Ленин към буржоазията.

Ти не водиш диалог, не се обосноваваш само изказваш мнение.

Предполагам ,че като модератор по история искаш да предизвикаш конфликт за да оживиш форума.

То аслъ, ако не са русофилите и конспиралниците, форумът ще загине.И това не само тука, а в целия интернет, няма ли ги вярващите с техните страсти и емоции сайтовете издъхват.Няма спорове, дискусии, всички са съгласни и няма за какво да се пише.Когато хората са специалисти,културни, интелигентни, и имат еднакви политически разбирания няма противоречия и дебати, става скучно.Така умират форумите.

Значи не трябва хептен да ври за да не изкипи и загори, но пък и да не угасва.Трябва да се поддържа огъня.:wink:

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 59 минути, vvarbanov said:

Разчита се на невежеството на населението за опазването и предаването на антиките.Идеята е че хората като не знаят стойността на монетите, по охотно ще предават съкровища в музеите.

Тоест на хората се гледа малко като на дебили ;)

+++ Много ти е ценен текста от линка и ще цитирам от него, та дано в нечии глави просветне нещо, а дано... ама...:af:

 

"Във Великобритания всяка година се откриват стотици хиляди археологически ценни предмети, много от тях с помощта на детектори за метал, други - по време на археологически работа, строежи или добив на минерали и други ценни материали.
През 1996 г. британския парламент прие Закона за съкровищата.Търсача е длъжен, в рамките на 14 дни, да докладва само за находките които отговарят на критериите за съкровище.

Всички други археологически находки като фрагменти от керамика съдове, предмети и монети, стават собственост на търсача и собственика на земята и се докладват на държавата доброволно.

Преценено е че музеите е безмисленно да притежават тия археологически обекти, просто защото те не могат да се грижат за всеки намерен обект , складовите помещения вече са пълни и те трябва да бъдат върнати на търсача след като всички научна информация е бъде извлечена от находката.

Преходът от взаимна неприязън към диалог, развитие на общи интереси и цели води до създаването на нови механизми за работа и ново законодателство.Следващият важен аспект на английски модел е условията, които подтикват хората доброволно да докладват археологическите находки и съкровища. Доброволно и без никакви полицейски търсения или употреба на сила. Насърчаването на хората, се основава на справедливи финансови награди. Английските депутати смятат, че е много по-изгодно и благоприятно за бюджета на държавата, ако парите се изразходват за съкровища и награди, отколкото за финансовите ресурси, които не оказват влияние върху крайния резултат и са погълнати от полицията и разследващите служби. Привличането на съмишленици е прозорливо така се повишава общественото доверие и се решават основни социални проблеми.
Размерът на финансовата награда за всяко намерено съкровище , се определя от специално създаден независим орган ,който включва независими експерти в различни области: представители на музеи, нумизматични компании, Националния съвет за детектори на метал и т.н. Те определят финансовата стойност на находката и плащат на търсача 100% от пазарната му цена. Ако съкровището се намери в частна земя сумата се разделя поравно между търсача и собственика на земята. Ако находката е археологически обект, но не е съкровище, в съответствие с критериите се връщат на търсача и собственика на земята, където е намерена. Находката официално става тяхна собственост. Преди това, обаче, всички подробности за откритието на археологическия обект са влезли в базата данни и са маркирани върху археологическата карта на Великобритания, така че тя може да бъде на разположение за бъдещи изследвания по всяко време след това.


Това е обичай, не само във Великобритания, но и в други европейски страни, да се даде на търсачите(намервачите) извън официалните археологически обекти финансово възнаграждение, изчислено като процент от пазарната цена на обекта. В Англия това е 100% от стойността на обекта, в Германия - 100%, ако е бил намерен на частна земя и 50%, ако е бил намерен на обществена земя, в Италия - 25% от стойността на съкровището е т.н.

През септември 1997 започва програма за сътрудничество с търсачите ..Английската схема за Portable старини се основава на сътрудничество ,взаимно уважение, доверие и партньорство между археолози и детектористи.
Тя е доброволна схема за записване на археологически обекти, открити от членове на обществото. Всяка година хиляди предмети са открити, много от потребителите метал детектор, но също така и от хора, по време на ежедневната си работа. Такива открития предлагат важен източник за разбирането на нашето минало.
Portable Antiquities е създадена за насърчаване на записването на тези находки и да се разшири информираността на обществото за значението на тези обекти.
Схемата за Portable Antiquities се разви като доброволна схема за запис на находки, които не са обхванати от разпоредбите на Закона за Treasure 1996

http://forum.boinaslava.net/showthread.php?t=15322&p=411737#post411737

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Всички инсинуации тук  и в други форуми, че се опитвам да предизвикам нарочно някакви спорове със спорни тези са тъпотии и прехвърляне на собствени подли мислички върху другите. Всяко нещо, което твърдя е убеждение и считам, че иманярите нанасят непоправими вреди. Те са алчни и невежи гадове, които от жажда за мръсна печалба унищожават историята. Надаявам се да им се случат всички възможни мислими неприятности.

Редактирано от Thorn
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Thorn said:

Всички инсинуации тук  и в други форуми, че се опитвам да предизвикам нарочно някакви спорове със спорни тези с тъпотиии и прехвърляне на собствени подли мислички върху другите. Всяко нещо, което твърдя е убеждение и считам, че иманярите нанасят непоправими вреди. Те са алчни и невежи гадове, които от жажда за мръсна печалба унищожават историята. Надаявам се да им се случат всички възможни мислими неприятности.

Торне,ти какво разбираш под "иманяри"

Явно това,което аз разбирам под"политици"

Дали двамата с теб тълкуваме правилно тези термини,или вследствие на родната действителност представата ни е изкривена?

Отделно това което желаеш за иманярите,аз пък го желая за почти всички държавни чиновници с които се сблъсквам в ежедневието и работата си!

Разбира се,знам,че ако ги избия и избеся,или накажа по някакъв жесток начин,ако имам тази власт-на тяхно място ще дойдат нови,навярно още по-гладни,гадни и алчни.

Нещата са прости!Разбира се,за да стигнеш до простотата трябва и "малко" мисъл.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Имам предвид хората които ходят с лопати, металотърсачи и багери, техните помагачи, поръчители, търговците и "колекционерите".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Thorn said:

Всички инсинуации тук  и в други форуми, че се опитвам да предизвикам нарочно някакви спорове със спорни тези с тъпотиии и прехвърляне на собствени подли мислички върху другите. Всяко нещо, което твърдя е убеждение и считам, че иманярите нанасят непоправими вреди. Те са алчни и невежи гадове, които от жажда за мръсна печалба унищожават историята. Надаявам се да им се случат всички възможни мислими неприятности.

Даже и да го правиш нарочно, аз нямам нищо против.Раздвижването по темата е хубаво, то ми харесва.

Трудно ми е обаче да приема, че разумен човек може да има такова отношение към иманярите.

Съгласен съм, няма спор, че някои иманяри нанасят вреда.Нормално е също да понесат адекватно наказания.Но такива идеи, "да се бесят и клетви да им се случат всички възможни неприятности", не са нормални.

За по големите престъпления трябва да се полагат по големи наказания.Не може иманяра който търси да го бесим.Ами тоя който търси и намери, какво ще го правим?Трябва ли да го дерем преди да го обесим?А пък който търси, намери и го предаде, ще се разстрелва в момента на предаването на съкровището в музея ли?И стигнахме до тоя който търси, намира и не предава антиките.Кажи ти какво да го правим!

Някои може да извършат тежко престъпление , други по леки или просто нарушения.Трети, тия които основно търсят златото на Вълчан войвода(хайдушко),турско,семейно, по измислени описания и легенди, не причиняват вреда на археологията.Те не копаят по арх.обекти.Търсещите по плажа също не пречат.Въобще проучванията които се правят извън арх. обекти са разрешени.Вярно е че пак могат да намерят антично съкровище, но то всеки който се занимава със стопански или строителни работи може да открие такова.Значи не е незаконно да намериш артефакти извън арх. обекти, незаконно е ако не ги предадеш на държавата.

Сега нещ за кражбите извършени от работниците в музеите.

Над 1500 експоната са изчезнали от музея в Бяла.Обвинения са повдигнати на 5 човека сред тях има музейни работници. https://utroruse.com/article/423505/

"Пълен хаос цари в отчетността на Регионалния исторически музей в Кърджали,установи проверка на Кърджали бг вести. Най-тежка е ситуацията с приемането на дарения. На дарителите не се издават изискваните от нормативната уредба квитанции. Ако сте много настоятелен могат да ви дадат протокол на хвърчащ лист и без печат. Иначе за пред медиите се връчват грамоти за дарения, които обаче нямат никаква отчетна стойност.

 Бъркотията е пълна и при предаването на материалите от разкопките на Перперикон.Те обикалят етажите на музея, докато попаднат в реставраторското ателие, а след това и в хранилището. Необходимите приемо-предавателни протоколи не се попълват.

 Всичко това създава идеални условия за кражби. Вече има сигнали, че много находки във фондовете са подменени.

 Най-ценните дарения предадени  на музея също липсват." http://www.smolyan.bgvesti.net/news/87569/Haos-v-otchetnostta-na-muzeya-Petkov-se-skatava

Ето какво казва 

проф. Геори Китов в книгата му "Александровската гробница"
Питам се също колко находки изчезнаха така и отидоха пак при босовете на иманярите. Колко директори на музеи бяха хванати да въртят търговия заедно с иманярите, колко експоната напуснаха редовните си държавни сбирки и попаднаха в ръцете на частни западни колекционери, които са готови да ги имат без оглед на сумата за плащане. Тогава ми кажете има ли разлика кой ще намери находките пръв? Няма никаква разлика.  http://apollon.blog.bg/izkustvo/2009/09/26/izpovedta-na-prof-geori-kitov-v-knigata-mu-quot-aleksandrovs.404492
 
Ето какво казва в интервю археологът Венцислав Гергов.
" Хиляди сребърни и златни антични монети в плевенския музей са подменени и не отговарят на съдържанието. Има протоколи, материали в Икономическа полиция. На тяхно място са сложени други с по-малка стойност. Има изчезнали сребърни сервизи, находки. Това са вътрешни кражби. За много пари. Подобно нещо е доказано в много музеи. Във врачанския например близо 12 000 монети са откраднати"
 
 Спомням си че още около 1980г. имаше 4 заведени дела срещу директори на музей заради липси.По едно време ,четох тогава за новия(70-те год.) тогава директор на пловдивския музей(Калчев?),който установи,че  хиляди монети липсват. 
 

Имаше една публикация от Евгени Паунов ,в нея ставаще въпрос за едно изследване на колективните находки от републикански денари.Не откривам линка, може би по късно ще го постна.

 

От(цитирам по памет) 48 колективни находки 40 липсват напълно(някои от тях не могат да ги открият?), 4 са частично представени и едва 4 са в пълен състав.

Това е направо пълно безобразие.

Налице са достатъчни оснавания ,да предположим, че сега повсеместно положението във музеите в България е такова.

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 42 минути, Thorn said:

Имам предвид хората които ходят с лопати, металотърсачи и багери, техните помагачи, поръчители, търговците и "колекционерите".

Аз пък имам в предвид хората,които със всякакви средства-заблуда,измама ,лъжа,политически,идеологически,морален,финансов натиск спрямо себеподобни,всячески се стремят да се докопат до властта ,само и само да крадът и грабят.Всичко,което може да се краде и граби.

Също хората ,които по подобен начин и с ясни финансови намерения, драпат за някоя държавна служба на определено ниво,в резултат на което също ще имат незаконната възможност да крадът и грабят, възползвайки се от служебното си положение.

Също хората,които поради скромните си лични възможности са се хванали на някаква държавна работа само и само да получават мижавата си заплата,имитирайки работа от която си нямат хал хабер!

Това са истинските иманяри за мен!

Всъщност,ти ,Торне, мразиш някакво  измислено неопределено понятие"иманяр".Някакъв събирателен образ на злото!...Просто за да мразиш,защото навярно просто имаш нужда от това....

Да,някои иманяри унищожават история

Да,някои политици унищожават собствените си страни!

Схващаш ли?.

Редактирано от Бобо
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

ВСИЧКИ ИМАНЯРИ НАНАСЯТ НЕПОПРАВИМИ ВРЕДИ НА АРХЕОЛОГИЧЕСКИТЕ ОБЕКТИ. НЕПОПРАВИМИ ВРЕДИ. (Смърт на иманярите)

 

Ония по плажа нямам предвид. Въпреки, че в Созопол май некрополът беше насред плажа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 минути, Thorn said:

ВСИЧКИ ИМАНЯРИ НАНАСЯТ НЕПОПРАВИМИ ВРЕДИ НА АРХЕОЛОГИЧЕСКИТЕ ОБЕКТИ. НЕПОПРАВИМИ ВРЕДИ. (Смърт на иманярите)

 

Ония по плажа нямам предвид. Въпреки, че в Созопол май некрополът беше насред плажа.

Там па специално , ако това е нивото на работа на родните археолози , най-добре и те да го отнесат по вашите критерии наравно с иманярите.Че даже и двойно и тройно , щото са учили все пак.

Имам предвид след ударното копане и успехите и хвалбите по вестниците - някаква последваща грижа , консервация на обекта , що ли...

Щото поне преди две години като ходих до Созопол , там беше станало едно гнусно селско сметище.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 36 минути, Thorn said:

ВСИЧКИ ИМАНЯРИ НАНАСЯТ НЕПОПРАВИМИ ВРЕДИ НА АРХЕОЛОГИЧЕСКИТЕ ОБЕКТИ. НЕПОПРАВИМИ ВРЕДИ. (Смърт на иманярите)

 

Ония по плажа нямам предвид. Въпреки, че в Созопол май некрополът беше насред плажа.

Ааааа!НА АРХЕОЛОГИЧЕСКИТЕ ОБЕКТИ!!!...Тез двамата англичани обаче, не са открили съкровището на такъв обект!Кога археолози щяха да го открият???

Никога!😉

 

Редактирано от Бобо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, Thorn said:

ВСИЧКИ ИМАНЯРИ НАНАСЯТ НЕПОПРАВИМИ ВРЕДИ НА АРХЕОЛОГИЧЕСКИТЕ ОБЕКТИ. НЕПОПРАВИМИ ВРЕДИ. (Смърт на иманярите)

 

 

Колеги, има една велика мисъл на Гогол за спора с....сещате се.

Предлагам да игнорираме  човеконенавистничеството на торчо и да не му коментираме изявите, защото съгласно горното изречение се превръщаме и ние в......знаете какво.

Редактирано от valeriss
Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител
On 24.10.2018 г. at 6:40, valeriss said:

 

В отговор на някои мракобесници от този форум, прилагам сайта на Българската национална федерация по  металдетектинг, които са спечелили  проект по Оперативна програма "Добро управление", съфинансирана от ЕС чрез Европейския социален фонд. Стойността на проекта е 89 954,84 лв., като безвъзмездната помощ възлиза на 100%, от които 85% в размер на 76 461,61 лв. от Програмата и 15% в размер на 13 493,23 лв. от националния бюджет на Република България и следва да бъде изпълнен до 18.06.2020 г. 

http://www.metaldetecting.bg/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=17&Itemid=266

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, valeriss said:

В отговор на някои мракобесници от този форум, прилагам сайта на Българската национална федерация по  металдетектинг, които са спечелили  проект по Оперативна програма "Добро управление", съфинансирана от ЕС чрез Европейския социален фонд. Стойността на проекта е 89 954,84 лв., като безвъзмездната помощ възлиза на 100%, от които 85% в размер на 76 461,61 лв. от Програмата и 15% в размер на 13 493,23 лв. от националния бюджет на Република България и следва да бъде изпълнен до 18.06.2020 г. 

http://www.metaldetecting.bg/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=17&Itemid=266

Разбира се отпуснатите средства на тази федерация по никакъв начин не оправдават иманярите които членуват в нея. Всички те трябва да бъдат вкарани в затвора и да им бъдат ударени по 100 тояги на голо. 

Отпуснатите средства на Федерацията не са някаква подкрепа от държавата за каузата на търсачите на метал, а са просто административна помощ отпусната от администрацията за някаква организация. Онези които са одобрили помощта вероятно дори не знаят какво е металдетектинг, и вероятно за тях тази дума звучи също както дефектоскопия, вибродиагностика или ринопластика. Те са отпуснали помощта по същия начин по който са отпуснали подобна помощ на десетки и стотици федерации, организации и сдружения, като целта е "Добро управление". Тоест не се подкрепят идеи. Парите са за кламери, принтери, химикалки, офис, и други подобни дреболии. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, makebulgar said:

  Онези които са одобрили помощта вероятно дори не знаят какво е металдетектинг, и вероятно за тях тази дума звучи също както дефектоскопия, вибродиагностика или ринопластика.

Има си хас тия които финансират проекта да не знаят какво е металдетектинг.По скоро на теб не ти е ясно.

 

Преди 7 часа, makebulgar said:

Разбира се отпуснатите средства на тази федерация по никакъв начин не оправдават иманярите които членуват в нея.

Членовете на организацията няма нужда да се оправдават, те не са обвиняеми.

Преди 7 часа, makebulgar said:

Всички те трябва да бъдат вкарани в затвора и да им бъдат ударени по 100 тояги на голо. 

 Ама така  не може!Уточни за колко време иманярите да бъдат вкарани в затвора.Трябва да има някакъв срок и присъда.Преди присъдата е необходимо да има дело, преди него обвинение,разследване.А най напред човек трябва да извърши престъпление. Има  ред, не може да се почне направо от затвора. Разбирам те, но в ЕС е така!

Това за стоте тояги на голо обаче ме учудва.Не оспорвам бройката 100, но защо на голо?Единственото което ми идва на ум, е че добрият стопанин преди да бие магарето, най напред му сваля хамута за да не се скъса.

Та може би и ти в края на краищата не мразиш толкова иманярите, все пак се грижиш да не им скъсаш дрехите им от бой.

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 36 минути, vvarbanov said:

Има си хас тия които финансират проекта да не знаят какво е металдетектинг.По скоро на теб не ти е ясно.

 

Членовете на организацията няма нужда да се оправдават, те не са обвиняеми.

 Ама така  не може!Уточни за колко време иманярите да бъдат вкарани в затвора.Трябва да има някакъв срок и присъда.Преди присъдата е необходимо да има дело, преди него обвинение,разследване.А най напред човек трябва да извърши престъпление. Има  ред, не може да се почне направо от затвора. Разбирам те, но в ЕС е така!

Това за стоте тояги на голо обаче ме учудва.Не оспорвам бройката 100, но защо на голо?Единственото което ми идва на ум, е че добрият стопанин преди да бие магарето, най напред му сваля хамута за да не се скъса.

Та може би и ти в края на краищата не мразиш толкова иманярите, все пак се грижиш да не им скъсаш дрехите им от бой.

Аз не бих повярвал, че някой ще го е грижа за дрехите. По ми се чини, че става дума за по-разгорещени страсти. Някой хора се възбуждат и превъзбуждат от упражняването на насилие, но това го правят единствено анонимно или в компанията на съмишленици, като предвидливо са се снабдили със съответните лубриканти и садо-мазо атрибути. Предполагам, че тайно си мечтаят насилието да бъде упражнено върху тях по някакъв начин и за това са тези призиви за заголени телеса. Не знам, само предполагам. 

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Еми много ясно че ми е ясно какво е металдетектинг, но проекта който в случая се изтъква като много важен за индустрията, напрактика е прозаичен административен проект за който кандидатстват всякакви фирми и органицазии. Нищо особено. ЕС дава пари за офис оборудване, и други консумативи.

По-горе визирам иманярите с металдетектори, тоест онези които рушат археологическите обекти и си присвояват ценностите. За тях трябва затвор и за тях има закон. Наказанието със стоте тояги е на голо тъй като на провинилите се трябва да им е най-тежко наказанието, а дрехите могат да ги предпазят.

Останалите безделници с металдетектори от федерацията, които не се занимават с археологически обекти, а търсят само капачки от кола или винкел в случая не ни интересуват и няма да ги бием с тоягите. 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, makebulgar said:



Останалите безделници с металдетектори от федерацията, които не се занимават с археологически обекти, а търсят само капачки от кола или винкел в случая не ни интересуват и няма да ги бием с тоягите. 

Брех,може и да ми се разминат стотте тояги?!?🤭

Аз съм член на БНФМ!

Ако искаш може да обсъдим дейността и!...Тва за тоягите-все едно не съм го чул!😏

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...