Отиди на
Форум "Наука"

Какви мерки биха намалили родноезиковата неграмотност?


Мерки за намаляване на неграмотността  

16 потребители са гласували

  1. 1. Какви мерки биха намaлили лингвистичната неграмотност?

    • Спазване на Конституцията - задължително образование за децата до 16 годишна възраст
    • Привличане на по-грамотни педагози в училищата и в университетите
    • Програми за стимулиране на четенето сред децата (например "Забавното четене" и "Деца четат на деца")
    • Стимули за учителите, работещи с деца от рискови групи
    • Финансиране на училищните библиотеки, за да могат те да закупят повече книги, учебници и учебни помагала
    • Въвеждане на нови образователни стандарти
    • Превръщане на училището в територия, харесвана и желана от учениците
    • Подкрепа на ученическия интерес към ученето
    • Иницииране на срещи между писатели и ученици
    • Осигуряване на достъп до възможности за обучение и завършване на образователна степен на лица, отпаднали от образователната система
    • Създаване на възможности за обучение по програма "Учене през целия живот" (Тази програма има няколко подпрограми - Коменски, Еразъм, Леонардо да Винчи, Грундвиг и др.)
    • Опростяване на граматическите правила на българския език
    • Назначаване на по-грамотни модератори в интернет форумите и фейсбук групите
    • Друго / Други
    • Ve4e ni6to nqma da pomogne!


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Я да видим...

Как мислите, какви мерки биха могли да се приложат, за да се намали неграмотността сред българите и по-конкретно - сред младите поколения българи?

Можете да давате повече от един отговор.

Можете да предлагате и нови идеи, които да бъдат добавени в анкетата и да гласувате (и) за своите предложения, щом (ако) те бъдат вкарани като отговори в анкетата.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 179
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Звучи еретично, но в наши дни има по-важни неща от граматиката. Това вече е доста излишно знание. Като се замисля свързано е с моята концепция, че писането и четенето с ръце и очи е изцяло излишна дейност.

Интересно, след като имаме масова неграмотност защо никой друг, освен мен, не прозира в това причините. Просто да си грамотен не е от особено значение. За някой длъжности може и да е, но масово - не. Както не пречи и да си курв@, да речем, пък бабите могат да цъкат с език, колкото си поискат. Не пречи, даже помага.

Та моя отговор е, че нищо не може да се направи, но в това не виждам трагедия, а един стабилен импулс да се задвижи революцията в начините ни за комуникация. Да знаеш собствения си език е почти толкова излишно колкото и да знаеш чужд език. Днес си комуникирах с поляк, предните дни с немци, без да знам бъкел от езиците им. Разбрахме се. Има си онлайн преводачи, има си програми за корекция на правописа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не зная вече.  

Според запазени стари бележници преди 1990 г. учениците в 5 клас са имали по 7 часа седмично БЕЛ /бълг. език, литература и писмени/, днес имат 5 /годишно 170 часа/. Разбира се, стига часовете да не са в понеделник - за април и май учениците учат само в четири от общо 9. 

Задължителните часове по БЕЛ според новия рамков учебен план за основната степен на образование /1 - 7 клас/ са общо 1430.

Много по-плачевно обаче е положението с часовете по география.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Неграмотен е този, който въобще не може да чете и да пише, а не всеки, който не познава всички тънкости на правописа, а що по-малко пък този, който никога и при никакви обстоятелства не е допуснал нито една грешка.

За съжаление неадекватната структура на родното образование, което покрай езиковите гимназии наплоди и филолозите до такъв размер, че повечето стават безработни висшисти, доведе до доста неприятната ситуация за каквото и да се говори, някой непременно да започне да проверява запетайките - ситуация, която иначе се определя като спамене.

Претендиращите са културни и научни издания би трябвало да имат коректори, които да оправят правописа, защото те все пак са научен и културен еталон. За останалите обаче това съвсем не е основно занимание, та да могат да се забият в точките и запетайките. Защото има голяма разлика дали пишеш ученическа диктовка, в която трябва само да следиш за граматиката или трябва сериозно да обмисляш самото съдържание.

Цитирай

Финансиране на училищните библиотеки, за да могат те да закупят повече книги, учебници и учебни помагала

Като гледам май всеки прави единствено сметки как да изръси още повече и без това празната касичка на българската държава. Един иска да правим 200 000 армия, която с калашници да сваля ядрени ракети, друг пък да се купуват огромни количества книги, които в днешно време може да се набавят доста по евтино в електорен формат.

Цитирай

Иницииране на срещи между писатели и ученици

Не всички писатели имат добър правопис. По-скоро е точно обратното.

Цитирай

Назначаване на по-грамотни модератори в интернет форумите и фейсбук групите

А медиите и научните издания да бъкат от правописни грешки - да оправим масата и да оставим неграмотен интелектуалния елит? Да, ама народа е казал, че то рибата се вмирисвала откъм главата.

И какво ще стане пък с тези, които по една или друга причина не влизат в нета? Или правописът ще е само за нета, а в медиите изобщо не е необходим?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Всеки уважаващ себе си човек освен тънкостите на правописа /не само запетайките и граматическите особености/, трябва да се изказва прилично, с подреден словоред и адекватна мисъл, която да сподели така че другите да го разберат. Неграмотният не притежава едно от изброените качества или пък няколко от тях. Другото са оправдания.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 13 часа, Galahad said:

Неграмотен е този, който въобще не може да чете и да пише, а не всеки, който не познава всички тънкости на правописа и пунктуацията.

- Напротив! Става дума за различни нива/измерения на неграмотността.

За съжаление неадекватната структура на родното образование, което покрай езиковите гимназии наплоди и филолозите до такъв размер, че повечето стават безработни висшисти, доведе до доста неприятната ситуация за каквото и да се говори, някой непременно да започне да проверява запетайките - ситуация, която иначе се определя като спамене.

- Ако човек владее правописа и пунктуацията, няма да се замисля дали не е сбъркал. И няма да му правят забележки, ако не греши. Да говориш правилно и да пишеш грамотно е проява на самоуважение и на уважение към събеседниците ти. 

Претендиращите да са културни и научни издания би трябвало да имат коректори, които да оправят правописа, защото те все пак са научен и културен еталон. За останалите обаче това съвсем не е основно занимание, та да могат да се забият в точките и запетайките. Защото има голяма разлика дали пишеш ученическа диктовка, в която трябва само да следиш за граматиката или трябва сериозно да обмисляш самото съдържание.

- Понякога самите автори (примерно - на книги) не се съобразяват много-много със забележките на своите редактори и коректори. Смятат тяхната работа за "груба намеса в авторския стил на писане". Познавам един такъв писател. 

Добрият текст е този, който заедно със задължителните си съдържателни достойнства покрива и изискванията за стилистична, граматическа, правописна и пунктуационна коректност. 

Като гледам май всеки прави единствено сметки как да изръси още повече и без това празната касичка на българската държава. Един иска да правим 200 000 армия, която с калашници да сваля ядрени ракети, друг пък да се купуват огромни количества книги, които в днешно време може да се набавят доста по евтино в електорен формат.

- По-добре е да се купуват книги и учебници, отколкото - пушки и автомати. А най-добре би било ДДС за книги и учебници да бъде намален. 

Не всички писатели имат добър правопис. По-скоро е точно обратното.

- Точно така, независимо дали са обикновени писатели или учени в някаква сложна научна област.

А медиите и научните издания бъкат от правописни грешки - да оправим масата и да оставим неграмотен интелектуалния елит? Да, ама народът е казал, че то рибата се вмирисвала откъм главата.

- Медиите не желаят да плащат на редактори и коректори, това е тъжната истина. Затова и не ползват услугите им. Често бързината се превръща в недостатък. В преследване на целта първи да отразят информацията, онлайн изданията често подценяват ролята на коректора/редактора и пускат в пространството „сурови“ текстове, които се нуждаят от редакция и корекция, преди да добият правото да станат публично достояние.

И какво ще стане пък с тези, които по една или друга причина не влизат в нета? Или правописът ще е само за нета, а в медиите изобщо не е необходим?

- Книжовната реч, наред с правописа и пунктуацията, трябва да бъде употребявана и офлайн, и онлайн. 

 

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Запомнете!

КАКВО казвате, има също толкова голямо значение, както и КАК го казвате. Добрият текст е този, който заедно със задължителните си съдържателни достойнства покрива и изискванията за стилистична, граматическа, правописна и пунктуационна коректност. 

Грамотността е едно от средствата за измерване на интелигентността. Ако не можете да се изразявате по правилата на граматиката и на книжовния език, рискувате да си спечелите презрението на своите читатели.

Писменото общуване има своите закони – тук симпатичното лице, красивата усмивка и изразителният поглед няма да Ви помогнат да убедите своя събеседник, клиент, партньор или работодател в достойнствата си. Те ще съдят за вас по текстовете, с които се представяте. Ако текстовете ви са написани грамотно, последователно и са прецизни в детайлите, такова ще бъде впечатлението им и за вашата личност. Стремежът към безупречен имидж е естествен двигател на личностния успех, а грижата за собствените текстове –  важно средство за неговото постигане.
 

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, ISTORIK said:

А най-добре би било ДДС за книги и учебници да бъде намален. 

Високият ДДС върху книгите е основна причина за ниските тиражи и ниското качество на преводите и книгоиздаването в България. Нито едно българско правителство не отстъпи пред исканията на книгоиздателите през всичките години, стояха твърди като скала с обяснението "ако се намали за книгите, ще последва верижна реакция"; така се ликвидират и читалищата и библиотечните колектори, които им доставяха книги, но... дълга тема без надежда.

Ето как е в Европа с ДДС за книгите:

България:
ДДС общо – 20%
по-ниско ДДС има само за хотелите – 9%

Австрия:
ДДС общо – 20%
по-ниско ДДС върху книги, храна, лекарства, музеи – 10%

Белгия:
ДДС общо – 21%
ресторанти – 12%, а 6% за храна, книги, вода, музеи

Чехия:
ДДС общо – 21%
15% храна, лекарства, 10% книги, бебешки храни

Финландия:
ДДС общо – 24%
14% храна и ресторанти, 10% книги, лекарства

Германия:
ДДС общо – 19%
7% за книги, храни, музеи

Унгария:
ДДС общо – 27%
18% храна и хотели, 5% книги и лекарства

Италия:
ДДС общо – 22%
книги, е-книги, храна – 4%

Люксембург:
ДДС общо – 17%
книги, е-книги – 3%

Румъния:
ДДС общо – 24%
книги, лекарства, музеи – 9%

UK:
ДДС общо – 20%
ДДС за книги, храна, лекарства и детски дрехи – 0% (!)

https://smiling.webreality.org/blog/?p=7399

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, ISTORIK said:

Ако не можете да се изразявате по правилата на граматиката и на книжовния език, рискувате да си спечелите презрението на своите читатели.

Момиче, което познавам, си пишеше с момче, приятел, по Фейсбук. Включиха ме в нещо и трябваше да напиша нещо. Смених от латиница (с която се пишеше на шльокавица до момента) на БДС и отговорих. Момичето се притесни, че написаното може да се приеме като написано от нея, а аргумента за притеснението ѝ беше следния: "Недей, че ще помисли (момчето), че не мога да пиша". Та иска ви се или не, света е много различен и на много малко места грамотността има значение, па на още по-малко отношение към назначаването ви пред полунеграмотни.

Един от първите ми сблъсъци с реалността беше, когато завърших висшето си образование и на интервютата ме питаха дали имам диплома, но не и с какъв успех е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Last roman said:

Всеки уважаващ себе си човек...

Понякога се чудя в кой свят живеете. Аз виждам в България глупост, лицемерие, мерзост на всякакви професии и от хора с всякакво образование. Имал съм уникално прости шефове, които превъзхождам по безброй показатели. Имал съм и имам високообразовани колеги, които са глупави, мързеливи и мръсници. Видял съм толкова много зло от хора, на които съм помагал по всевъзможни начини, че изобщо не битувам във фантазиите, че българския народ е точен, трудолюбив, пък най-красивия, пък прочие глупости. Малко като гаргата, която измежду всички избрала своето, че е най-хубаво, защото е нейно. Затова и се дразня на разни псевдопатриоти, които с патос бълват лъжи и митове за това как българите променили света, а всеки, който ги приземи е повод за обвинения в нихилизъм и т.н. Аз обичам родината си с нейните недостатъци, а не защото няма недостатъци. Това ме прави патриот и българин. Онези, които обичат въображаема родина с въображаеми добродетели на нейния народ, те не обичат България, а някаква измислица. Защо им е нужно да вярват в лъжи, издава разни дефицити в тях, но това е друга тема. В България образованието не е на почит, не е добродетел и не провокира благоговение. Учителите не се ползват с добро име, умните не получават най-високите заплати, образованието не гарантира работа. Да си го кажем както си е. Не се оплаквам, нито съдя, просто живея в България и ако някой е имал късмета да се сблъска с други представи, то аз му завиждам благородно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

зависи какво си решил да работиш и в какви среди движиш. Ако си сред маргинали, горните ти разсъждения не ме учудват особено.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Премахването на делегираните бюджети на училищата, заради които учители и директори не смеят да късат двойкаджии и да наказват хулигани и вандалчета. След това останалото.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 6 минути, vorfax said:

Днес в България образованието не е на почит, не е добродетел и не провокира благоговение. Учителите не се ползват с добро име, умните не получават най-високите заплати, образованието не гарантира работа. Да си го кажем както си е. Не се оплаквам, нито съдя, просто живея в България и ако някой е имал късмета да се сблъска с други представи, то аз му завиждам благородно.

Предполагам, че (почти) всеки се сблъсква челно с тази неприятна тенденция. Но тя не е причина да следваме сляпо неграмотните. Напротив, самоуважението изисква от нас да познаваме "своя род и език". 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 11 часа, Last roman said:

Всеки уважаващ себе си човек освен тънкостите на правописа /не само запетайките и граматическите особености/, трябва да се изказва прилично, с подреден словоред и адекватна мисъл, която да сподели така че другите да го разберат. Неграмотният не притежава едно от изброените качества или пък няколко от тях. Другото са оправдания.

Не за мене важи, съм учителят Йода аз

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз съм грамотен. Няма нужда да се обяснява на мен. Но случаят ми напомня на Деня на водата, в който всички трябва да пестим вода. Онези, които и през останалите 364 дена пестят вода, ще я пестят и на този ден, празнично. Онези, които не го правят през останалите 364 дни няма да го направят и на този ден. Така е и с некарането пил, с пестенето на тока, с кръводаряването и с грамотността. Кампаниите имат ефект само върху онези, чиято съвест ги е карала да постъпват така и всеки друг ден.

И все пак аз се връщам на твърдението си, че човечеството може да се отърси от нуждата да се чете и пише ръчно. Човешкият прогрес е базиран на това - всичко, което е трудно е било заместено от машините. Така е с орането на земята, така е с ковашкия чук, така трябва да бъде и с годините сричане за нещо, което изначално човек вече има сетивата и знанието да ги ползва - да чува и да говори.

Факта, че нещо е трудно, нискоефективно и изисква огромен ресурс - енергия, специалисти педагози, години упражнение, сам по себе си трябва да сигнализира като една червена лампа, че има проблем.

Редактирано от vorfax
грамотност
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 15 часа, Last roman said:

Всеки уважаващ себе си човек освен тънкостите на правописа /не само запетайките и граматическите особености/, трябва да се изказва прилично, с подреден словоред и адекватна мисъл, която да сподели така че другите да го разберат. Неграмотният не притежава едно от изброените качества или пък няколко от тях. Другото са оправдания.

Когато се дават съвети на другите за правопис и правоговор е желателно въпросния съвет, още повече ако е с обем от две изречения да бъде написан съобразно езиковите норми.

"Подреден словоред" е тафтология, стилистична грешка от рода на "безплатен подарък". Щом е словоРЕД, то думите са подРЕДени по някакъв начин. Словореда обаче може да е обаче правилен, т.е. съобразно езиковите норми за дадени език и направилен, когато словата пак са наредени по някакъв начин, но той не отговаря на езиковите норми. Отделен е въпросът, че част от цитирания текст няма нищо общо с лингвистиката, а с една друга наука - логика, която не е подраздел на езикознанието. 

Другият лауреат гледам си е оправил грешката преди да го цитирам. А щеше да ми е интересно да се изчисли нивото/степентта на неграмотността му - "наред" беше написано като "нарред"(с 2 р-та) - при това без оправдания.

Цитирай

По-добре е да се купуват книги и учебници, отколкото - пушки и автомати. А най-добре би било ДДС за книги и учебници да бъде намален

През ХІVв. ние сме имали книги, турците са имали ятагани. И повечето от нашите книги са отишли в огъня. Няма смисъл от наука, от която няма поука!

За ДДС-то - ако една книга при сегашните бълг. доходи както често се случва струва 50лева, то няма голяма разлика дали е 55лв или 60лв., защото и в двата случая е еднакво далече от покупателните възможности на обикновения българин. По-удачно е да се върне старото положение за авторските права и те да важат 50 години след смъртта на автора или 25г. и така повече хора ще имат право на легален достъп до знания. Авторът тъй или иначе от тези пари нищо няма да види, а печалбата ще е основно за издателство. Именно издателите ще са и тези, дето ще печелят от по-ниския ДДС, от една страна като вдигнат цените с разликата, от друга, като почнат да правят далавери - напр. "Под игото" за 30лв с безплатна бутилка "Джони Уокър" към него. Те затова е големия рев, та да се въртят по-големи далавери с ДДС.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 7 часа, Galahad said:

Когато се дават съвети на другите за правопис и правоговор е желателно въпросния съвет, още повече ако е с обем от две изречения да бъде написан съобразно езиковите норми.

"Подреден словоред" е тафтология, стилистична грешка от рода на "безплатен подарък". Щом е словоРЕД, то думите са подРЕДени по някакъв начин. Словореда обаче може да е обаче правилен, т.е. съобразно езиковите норми за дадени език и направилен, когато словата пак са наредени по някакъв начин, но той не отговаря на езиковите норми. Отделен е въпросът, че част от цитирания текст няма нищо общо с лингвистиката, а с една друга наука - логика, която не е подраздел на езикознанието. 

 

тафтология има само в твоите очи. Другото /както винаги/ са кухи фрази, навяващи опит за оригиналничене, поради невъзможност да се осмисли написаното от мен. Опитът за едностранчивото разглеждане на проблема /само в полето на лингвистиката/ също показва неграмотността ти. :) 

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 9 часа, Galahad said:

За ДДС-то - ако една книга при сегашните бълг. доходи както често се случва струва 50лева, то няма голяма разлика дали е 55лв или 60лв., защото и в двата случая е еднакво далече от покупателните възможности на обикновения българин. По-удачно е да се върне старото положение за авторските права и те да важат 50 години след смъртта на автора или 25г. и така повече хора ще имат право на легален достъп до знания. Авторът тъй или иначе от тези пари нищо няма да види, а печалбата ще е основно за издателство. Именно издателите ще са и тези, дето ще печелят от по-ниския ДДС, от една страна като вдигнат цените с разликата, от друга, като почнат да правят далавери - напр. "Под игото" за 30лв с безплатна бутилка "Джони Уокър" към него. Те затова е големия рев, та да се въртят по-големи далавери с ДДС.

Галахаде, моите уважения, но не стоят така нещата с ДДС при книгите. Веднага обяснявам защо. Издателят плаща всичко в кеш, докато стигне до готовия продукт - авторски хонорари, преводач, рецензенти, редактори, коректори, предпечат, печат и хартия. В печатницата и при покупка на хартия му начисляват цялото ДДС. Така, с тези големи разходи накуп, продукцията му отива на борсата на едро. И там се появяват едни хора, които наричаме благозвучно дистрибутори, а иначе са търговци на едро, собственици на вериги книжарници. Тези хора, когато още нямаше ДДС, вземаха 20 процента търговска отстъпка от издателите, тоест разпространяваха им книгите срещу 20 процента за тях. Когато обаче се появи ДДС, тези хора казаха - 20 процента са малко, ние плащаме и ДДС. И се започна рекет - сега търговската отстъпка надминава 50 процента от коричната цена. Но и това им е малко на търговците, те не плащат веднага, а вземат на консигнация, разсрочено плащане книгите. Но и това не ги задоволява, разсроченото плащане става безсрочно. И тъй като никой не се занимава да ги санкционира и контролира, държавата е абдикирала от тези функции, те стигнаха до положението въобще да не плащат взетите на консигнации книги. Няма власт, освен мутрите, които да ги накарат да си платят. разбираш ли за какво иде реч, и защо една книга, която в печатницата струва 5-6 лева като труд и материали, се появява на пазара с цена 30-40 лева? Е как да има големи тиражи и качество. Но в основата е ДДС и неангажираността на държавата да е регулатор в търговските отношения между производител и дистрибутор.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, Б. Киров said:

Издателят плаща всичко в кеш, докато стигне до готовия продукт - авторски хонорари, преводач, рецензенти, редактори, коректори, предпечат, печат и хартия

Защо плаща всичко в кеш?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 14 минути, dora said:

Защо плаща всичко в кеш?

Защото са пари в брой, независимо дали ги превежда по банков път, по електронен път или по някакъв друг път - пари в брой са, кеш. Единственият "отложен" разход, който може да направи е плащането на авторските права като процент от реализираните продажби. Но хартия, печат, предпечат и заплати на редактори, коректори и т.н. не може да ги отлага след реализацията на продукта, в каквато и форма да ги плаща, за него те са кеш. И в момента на получаването на фактурата от печатницата, цялата тази продукция му се води наличност в стока по корична цена. Ако я печати в чужбина, което е честа практика, плаща цялото ДДС още на границата, а не при реализацията му.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...