Отиди на
Форум "Наука"

Истанбулската конвенция и "третия пол"


Recommended Posts

  • Потребители
1 hour ago, nik1 said:

Иначе аз лично мога да ви кажа че съм отгледан и отраснал в щастливо патриархално семейство (по-точно от патриархален тип, дядо не ми беше "Ной", отношенията бяха базирани на взаимно разбирателство), в което няма драми, няма  депресии,  няма насилие, семейство в което баба ми беше домакиня, но това е семейство от първата половина на 20 век..

Това бяха най-щастливите ни години на мен и на брат ми..

Дядо и баба ни отгледаха по собствено желание и настояване, Майка ми и баща ми живееха на друго място, в собствено жилище, и ни идваха на гости (аз така го приемах), когато са свободни. Понякога бяха изнервени, но най-вече не можеха да комуникират с нас, а  нямаха и опит, и аз право да ви кажа, не ги харесвах..

Моята история е горе-долу същата, само с тази разлика, че живеехме всички в един апартамент, но основно ни отгледаха дядо ми и баба ми, родителите ходеха на работа и бяха много заети и уморени, за да ни отделят голямо внимание. семействата от втората половина на 20-ти век обаче нямаха, поне според мен, патриархален морал, по простата причина, че такъв не можеше да съществува в онова общество. Патриархът беше държавата, мъжете в семейството не можеха да имат по принцип голяма тежест, защото нямаха такава в обществото, от тях практически не зависеше много. Това е времето, в което Георги Мишев написа "Матриархат" и така си беше. Знам за един куриозен случай, когато уволнили някакъв другар на висок пост, но подчинените му още не били разбрали и един се обърнал към него почтително с "Другарю Х." "Аз не съм другаря Х.", казал човекът. "Ама как така, не сте?"- изумил се другият. "Аз вече не съм аз" - обобщил отговорният другар, който вече не бил отговорен.

  • Харесва ми! 5
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 614
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители
Преди 30 минути, Б. Киров said:

Моята история е горе-долу същата, само с тази разлика, че живеехме всички в един апартамент, но основно ни отгледаха дядо ми и баба ми, родителите ходеха на работа и бяха много заети и уморени, за да ни отделят голямо внимание. семействата от втората половина на 20-ти век обаче нямаха, поне според мен, патриархален морал, по простата причина, че такъв не можеше да съществува в онова общество. Патриархът беше държавата, мъжете в семейството не можеха да имат по принцип голяма тежест, защото нямаха такава в обществото, от тях практически не зависеше много. Това е времето, в което Георги Мишев написа "Матриархат" и така си беше. Знам за един куриозен случай, когато уволнили някакъв другар на висок пост, но подчинените му още не били разбрали и един се обърнал към него почтително с "Другарю Х." "Аз не съм другаря Х.", казал човекът. "Ама как така, не сте?"- изумил се другият. "Аз вече не съм аз" - обобщил отговорният другар, който вече не бил отговорен.

ОК :)

===============

Дядо ми се опитваше да си запази културата и живота си на независим от "държавата" човек, въпреки че продажната клика беше одържавила (принудил се е да я подари на властта) работилницата навремето - работеше в кооперация, и освен това работеше в къщи, поправяйки мебелите на хората от квартала (Католишката махала).

/ Едно "мултирелигиозно" и егалитарно по Иречек българско общество - къщи на богаташи (Спас-Турчеви роднини),  къщи на хора "средна ръка", къщи на пролетарии, къщи на падрета, и къщи на висши полицаи../

Иначе да, съгласен съм ,не може да има патриархално семейство, когато мъжете и жените са еднакво образовани, и то сраванително високо (баба ми беше с трети тогавашен клас, т.е отговаря на прогимназиално образование,но е най-природноинтелигентния, толерантния и "красив отвътре" човек , който някога съм срещал в живота си), и двамата от семейството ходят на работа и получават доходи за се издържат (в офиса, службата,завода  или там където) и когато друг ("държавата") определя съдбата и живота им..

ПС

Според мен "държавата" тогава, всъщност беше една продажна и репресивна клика.. Сега имаме нещо като държава и обществен договор, или сме се "запътили" натам в някакъв смисъл..

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, laplandetza said:

Чакай сега, твоята мисъл е престъпна:ag:, ако жената не ще да стои в кухнята, а мъжът с Джендър „Мушмула„ не може да я вкара там, тогаз децата ши едат Дедовия на Бай ви Шорош:ag:, и тъй като неговия е с ГМО и прибавени хормони , които са токсични за Невампири , то децата ще се гледат нездравословно, антихуманно, със забавено умствено развитие и моралноемоциунална олигофрения:ag: Или няма кой да готви, смейство/ Капут!:ag:

Виждам че си ял Дедовия на Бай ви Шорош.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, dora said:

Въпросът не е в това кой колко работи, а в правото на избор на жената. И това право да се уважава, без тя да се счита нещо за нефелна като жена, ако не желая да се впише в "традиционната" роля на слугинаж и саможертва.

Така е, но в БГ действителността на практика никой няма право на избор - нито жените, нито мъжете. И това далеч не е само и единствено породено от стереотипите, а основно от икономическото положение. "Мъжът не може да не работи, той трябва да изкарва пари, а основната отговорност на жената е грижата за дома и семейството". Това е капан от който няма мърдане. Ще си позволя да те цитирам:

"Според българското общество (80%) мястото на жената е в кухнята. Според същото всичко на българското общество си му е наред и дискриминация няма, защото жената, бидейки в кухнята, е равноправна на работното си място (67%) и в политиката (64%). Като как точно е равноправна, седейки си в кухнята, е мистерия."

Сега да погледнем от другия ъгъл.  Според българското общество (81%) мъжът е длъжен да изкарва пари. Пак според същото общество (74%), мъжът трябва да има същите задължения в домакинството като жената. Ако наистина 80% мислят, че мястото на жената е в кухнята (т.е. в образа на професионална жена-домакиня), дали почти същия процент (74%) ще искат от мъжа да има същите задължения като жена си? 

Очевидно е, че тук въобще не става въпрос за "ИЛИ", а само и единствено за "И". Т.е.  мъжът и жената работят навън и в същото време споделят задълженията си в домакинството. И двамата, без това да подлежи да дебат или избор. Степента на стереотипите е по-скоро за приоритетите. Мъжът трябва да изкарва една идея повече пари от жена си, а жената да се грижи за домакинството с една идея повече от мъжа си. Стереотипът и избора съответно са не дали да работиш или да се грижиш за домакинството, а в каква степен да се съчетават и двете. 

Относно равенството и разликата между България и по-развитите страни от нас. Няма спор, че благодарение на различните политики, развита структура от всякакви детски заведения, гъвкаво работно време, социални програми и други благинки на запад е много по-лесно балансирането между личния живот и професионалния. Дали обаче трудностите в България се дължат на по-голяма полова дискриминация отколкото на запад? Ето данни от Евростат -  Only 1 manager out of 3 in the EU is a woman… - Europa EU  При всичките програми в Холандия, показателите и са под средните за ЕС, докато пред България е единствено Латвия. Ето данни и за ИТ сектора -  http://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/-/EDN-20170426-1 Подобни данни има за науката и научните работници, за финансите и т.н.

Според мен, това което каза НИК се доближава най-много до истината - в България по-скоро има  очаквания от жената да е в ролята на супер-жена.

 

 

 

  • Харесва ми! 7
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Каква професионална реализация бе Ники? Да блъска като вол за мизерна заплата ли? Жените работят не защото искат "професионална реализация", а защото ако няма втора заплата ще мизерстват.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 43 минути, Atom said:

Според мен, това което каза НИК се доближава най-много до истината - в България по-скоро има  очаквания от жената да е в ролята на супер-жена.

Навсякъде е така, но по различни причини.

Икономическото оцеляване е една от тях, но друга е конкуренцията и конкурентноспособността. Ако не се състезава, особено в някои области, жената отпада от пазара на труда, или започва да заема място, което не отговаря на способностите й.

Мвждувременно, наскоро попаднах на статистика, която ме изненада. В последните години се оказа, че жените в средна възраст са надминали мъжете в средна възраст по инфаркти в Холандия.

Като фактори се посочиха стресът, недоспиването и високите очаквания в дома и на работното място.

Сега обаче не мога да я изровя, чух я по радиото.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 38 минути, Frujin Assen said:

Каква професионална реализация бе Ники? Да блъска като вол за мизерна заплата ли? Жените работят не защото искат "професионална реализация", а защото ако няма втора заплата ще мизерстват.

 

Жените са какво ходят в университетите? Очакват реализация на това образование, чрез  по-добри доходи (получени заради това образование),по-стабилна работ,а и работа която ще е "кариерна" и перспективна за бъдещите им доходи (това е страна на реализацията). Двете неща са свързани..

Едно е да си шивачка или сервитьорка (работа до едно време, и която не е само непривлекателна, но и не е платена добре) друго е да си доцент, нотариуис ,юрист-консулт, лекар, ръководител на лаборатория за калибриране (има и по-добри и стабилни доходи в тези работи!).

Дори е факт, че хората с висше образования "най-малко" остават безработни и без доходи, Могат да работят и работа която не е по тясната им специалност

=======
Та това е.
Питайте и дискутирайте сега, за да влизаме в безплодни спорове по-нататък,

 

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 32 минути, Frujin Assen said:

Каква професионална реализация бе Ники? Да блъска като вол за мизерна заплата ли? Жените работят не защото искат "професионална реализация", а защото ако няма втора заплата ще мизерстват.

Фружине, светът не се изчерпва със село Зеленково. Жените искат професионална реализация. Не само заради лични амбиции, а и защото обществото не уважава жените, които си седят в къщи и са само майки и домакини.

Мисля даже, че в България обществото почти не цени ролята на жената като майка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 минути, Doris said:

Фружине, светът не се изчерпва със село Зеленково. Жените искат професионална реализация. Не само заради лични амбиции, а и защото обществото не уважава жените, които си седят в къщи и са само майки и домакини.

Мисля даже, че в България обществото почти не цени ролята на жената като майка.

Роман му пуска" мухи" на Фружина и той се самонавива :ae:

 

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ники, богаташите са ясни, вземат жена да им гледа децата и пей сърце. Аз те питам за огромната част от нормалните хора, които не са вишисти и не им се предвижда никакъв кариерен ръст, а цял живот бачкане за единия хляб.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

извод - стани висшист, но си избери професия, която ти носи висок доход. Иначе - мъка.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Светът вече е друг! Всеки може да влезе в университет и да завърши едно средно добро образование. Особено в България е изключително лесно, стига да искаш! Ако трябва ще работиш през цялото време докато си студент, но е възможно. Също така дори не е нужно да имаш някакво висше образование, за да се издигаш кариерно, важни са уменията, които имаш. Ако знаеш 2 или 3 езика си достатъчен, ако можеш да програмираш, ако можеш да работиш със скъп и сложен хардуер също можеш да си намериш много добра работа и да се издигаш. Нещата не се въртят само до дипломата и до връзките, а до това колко си учил, колко учиш и колко ти се учи..

И тук няма никакво значение дали си жена или мъж, а само колко знаеш и как използваш тези знания :animatedwink:

  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 19 минути, dora said:

Навсякъде е така, но по различни причини.

Икономическото оцеляване е една от тях, но друга е конкуренцията и конкурентноспособността. Ако не се състезава, особено в някои области, жената отпада от пазара на труда, или започва да заема място, което не отговаря на способностите й.

Мвждувременно, наскоро попаднах на статистика, която ме изненада. В последните години се оказа, че жените в средна възраст са надминали мъжете в средна възраст по инфаркти в Холандия.

Като фактори се посочиха стресът, недоспиването и високите очаквания в дома и на работното място.

Сега обаче не мога да я изровя, чух я по радиото.

Една жена издигнала се заради способностите си обикновено е много добър ръководител , тя превъхожда мъжете, защото е минала по по-труден път..

Друг е въпросът че у нас в бизнеса все още преобладава издигането по принадлежност и връзки, и голяма част от народа ни има негативни стереотипи към жената ръководител (жената на ръководно място)..

Познавам жени от двете категории, и мога да каже че разликите са от небето до земята..

Апропо: Познавам и жени в науката, (там издигането вече е заради способности), мои приятели и бившки колежки от БАН,
Възхитен съм от някои от тях, като спобности и резултатност, и работоспособност; Сега някои от тях са професори, и зам -директири на институти.Факт е че голямата част от приятелите ми мъже, ми не успяха да постигнат такива успехи в науката..

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Точно за обикновенните хора е! Това значи, че ако майката на едно момиче цял живот е слугувала (иска или не иска) на баща му, то да има и друг шанс, ако разбира се желае. И това значи образование за разчупване на традиционните стереотипи. Не е лошо жената да седи в кухнята и да гледа децата, ако желае, лошото е, когато традицията, обществото или когото или каквото и да е, я задължава. И в примера за село Зелениково (или там както беше), ако жената не е нахранила децата това не е повод да се бие. В 21-ви век може просто да се разведат. 

Редактирано от mitaca
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 5 минути, Frujin Assen said:

Ники, богаташите са ясни, вземат жена да им гледа децата и пей сърце. Аз те питам за огромната част от нормалните хора, които не са вишисти и не им се предвижда никакъв кариерен ръст, а цял живот бачкане за единия хляб.

Какви богаташи бе човек? Говоря ти за обикновени жени с образование, имащи по-добро материлно положение (от тези който нямат обрзвания) заради образованието и способностите си. Може да ги видишп навсякъде извън Зелениково и селата , навсякъде в градовете. Къде живееш, в кой свят?

Нн, не пита ме точно за жените с кариера и реализация, и аз ти отговорих, не се извъртай

Същото е пак казвам: филията с хляб е намазана с масло и има щунка на нея (казвам го защото съм гладен в момента!),  при по-образованите хора , жени и мъже..

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

Преди 12 минути, nik1 said:

Какви богаташи бе човек? Говоря ти за обикновени жени с образование, имащи по-добро материлно положение (от тези който нямат обрзвания) заради образованието и способностите си. Може да ги видишп навсякъде извън Зелениково и селата , навсякъде в градовете. Къде живееш, в кой свят?

Нн, не пита ме точно за жените с кариера и реализация, и аз ти отговорих, не се извъртай

Същото е пак казвам: филията с хляб е намазана с масло и има щунка на нея (казвам го защото съм гладен в момента!),  при по-образованите хора , жени и мъже..

Една такава образована жена, моята съпруга , казва да ви напиша нейното мнение, според нея хората с секс мъжки подкрепящи конвенцията са с джендър < гугУтки>.:ag: Чуди се на Ъкъла на всички заблудени и на низоста на всички осребрени.:ag:

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Джендър Мейнстриймингът е слабоумие и мястото му е на боклука на историята, казва Беатрикс фон Щорх, депутат в Европейския парламент от Алтернатива за Германия против стремежите на Европейския парламент да присъедини Европейския съюз към Истанбулската конвенция за мерките против насилието, като по този начин през задната врата ни наложи на всички нас джендър мейнстрийминга, т.е. заличаването на пола, създаден от природата, и превръщането му в социална конструкция.

 

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хубаво е да се правят разлики в понятията .Gender си има ясно формулирана трактовка, това е:

Джендър (от англ. gender – „род (граматичен)“; и от лат. genus – „род“, „вид“, „тип“, семейство или група от неща) е понятие във философията и обществените науки, означаващо набора от социално конструирани поведенчески и физиологични характеристики, свързвани с мъжествеността и женствеността.

В зависимост от контекста, тези характеристики могат да включват биологичния пол (т.е. състоянието да бъдеш мъж, жена, или междуполова вариация), полово базирани социални структури (т.е. родови роли) или родова идентичност. В социалните науки, хуманитаристиката, във феминизма и джендър изследванията (и всички сродни изследвания на пола и рода, ЛГБТ и куиър науки) родът (тясно терминологично джендър от английски: gender) е терминологично понятие влючващо социалните, културни, идентичностни и прочее измерения на биологичния пол).

Според викито.

Gender identity е друго, a Gender mainstreaming трето. В ИЕ се говори само за gender, и то точно като социална роля и стереотип. Може би има и полова идентичност на някои места (не съм преглеждал цялата конвенция на английски). Тези термини се използват сами или в комбинация от различни феминистки и други организации нерядко с друг различен смисъл. Но когато се атакува ИК, ползването на други определения показва просто незнание, а когато има знание си е проста и тъпа манипулация. Все едно да забраняваме всички социалистически партии и течения само защото партията на Хитлер се е самоопределила за социалистическа.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 35 минути, Last roman said:

Джендър Мейнстриймингът е слабоумие и мястото му е на боклука на историята, казва Беатрикс фон Щорх, депутат в Европейския парламент от Алтернатива за Германия против стремежите на Европейския парламент да присъедини Европейския съюз към Истанбулската конвенция за мерките против насилието, като по този начин през задната врата ни наложи на всички нас джендър мейнстрийминга, т.е. заличаването на пола, създаден от природата, и превръщането му в социална конструкция.

Пропуснала е да спомене за пропагандата с розовите слонове в конвенцията...

Ян Хус го е казал: Sancta Simplicitas. Човек не може да надскочи страховете си. Дори летвата да е толкова ниско :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

това съвсем реални опасения, които тази 'конвенция' затвърждава. Особено с налаганият отвън надзаконов мониторинг. С две думи - намерение за груба намеса във вътрешните работи на една суверенна страна. Както казах - защитата на жените е само фасада. :)

 

Редактирано от Last roman
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всяка конвенция, която се приема трябва да се следи наистина ли се спазва. И съответно трябва да има такъв орган. GREVIO е този орган, но това не са джендър проповедници, както пак се манипулира. Той е независим експертен орган, отговорен за наблюдението на прилагането  на Конвенцията на Съвета на Европа за предотвратяване и борба с насилието срещу жените и домашното насилие (Истанбулската конвенция).

GREVIO ще изготви и публикува доклади за оценка на законодателните и други мерки, предприети от страните за прилагане на разпоредбите на Конвенцията. В случаите, когато е необходимо да се предприемат действия за предотвратяване на сериозен, масивен или продължителен модел на актове на насилие, обхванати от конвенцията, GREVIO може да започне специална процедура за разследване. GREVIO може да приеме, когато е уместно, и общи препоръки по теми и концепции на Конвенцията.

Член 66 от Истанбулската конвенция урежда членството в GREVIO. В него се предвижда, че GREVIO ще има между 10 и 15 членове в зависимост от броя на страните по конвенцията и ще отчита географското и географското равновесие, както и мултидисциплинарния опит в областта на правата на човека, равенството между половете, насилието срещу жените и домашното насилие или в подпомагането и защитата на жертвите. Членовете на GREVIO трябва да бъдат граждани на държавите - страни по Конвенцията. Отличителните черти, компетентността, независимостта, наличието и езиковите умения (английски и / или френски) са водещите принципи за назначаване и избиране на членове на GREVIO. Конвенцията възложи на Комитета на министрите на Съвета на Европа да определи процедурата за избор на членовете на GREVIO.

GREVIO е независим спрямо правителствата на страните членки на СЕ, но е в пряко подчинение именно на Комитета на министрите на СЕ, който се явява и негов създател.

Редактирано от mitaca
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, Last roman said:

това съвсем реални опасения, които тази 'конвенция' затвърждава. Особено с налаганият отвън надзаконов мониторинг.

Ти какъв мониторинг си представяш? В който всяка страна ще може да ограничава по собствено усмотрение проверките? Е какъв е смисълът от мониторинг изобщо тогава? Все едно директора на завода да не пуска проверяващите от държавата, щото ще му хванат спатиите :) Плашиш се нещо, от розовите слонове дето също не са споменати? :)

Колкото до реалността, скъсахте се да повтаряте страшни думички, без реално да показвате някаква опасност. Много приказки, ама нищо в ръката.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

Преди 5 минути, mitaca said:

Всяка конвенция, която се приема трябва да се следи наистина ли се спазва. И съответно трябва да има такъв орган. GREVIO е този орган, но това не са джендър проповедници, както пак се манипулира. Той е независим експертен орган, отговорен за наблюдението на прилагането от Конвенцията на Конвенцията на Съвета на Европа за предотвратяване и борба с насилието срещу жените и домашното насилие (Истанбулската конвенция).

GREVIO ще изготви и публикува доклади за оценка на законодателните и други мерки, предприети от страните за прилагане на разпоредбите на Конвенцията. В случаите, когато е необходимо да се предприемат действия за предотвратяване на сериозен, масивен или продължителен модел на актове на насилие, обхванати от конвенцията, GREVIO може да започне специална процедура за разследване. GREVIO може да приеме, когато е уместно, и общи препоръки по теми и концепции на Конвенцията.

Член 66 от Истанбулската конвенция урежда членството в GREVIO. В него се предвижда, че GREVIO ще има между 10 и 15 членове в зависимост от броя на страните по конвенцията и ще отчита географското и географското равновесие, както и мултидисциплинарния опит в областта на правата на човека, равенството между половете, насилието срещу жените и домашното насилие или в подпомагането и защитата на жертвите. Членовете на GREVIO трябва да бъдат граждани на държавите - страни по Конвенцията. Отличителните черти, компетентността, независимостта, наличието и езиковите умения (английски и / или френски) са водещите принципи за назначаване и избиране на членове на GREVIO. Конвенцията възложи на Комитета на министрите на Съвета на Европа да определи процедурата за избор на членовете на GREVIO.

GREVIO е независим спрямо правителствата на страните членки на СЕ, но е в пряко подчинение именно на Комитета на министрите на СЕ, който се явява и негов създател.

Хахах. изпитана схема за натиск.
Въпрос към Джендъроидите, ще ми позжолите ли да ви копирам идиотщините и ги показвам на по масови места като дразнител за народонаселението, моля!:ag:

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

Преди 1 минута, scaner said:

Ти какъв мониторинг си представяш? В който всяка страна ще може да ограничава по собствено усмотрение проверките? Е какъв е смисълът от мониторинг изобщо тогава? Все едно директора на завода да не пуска проверяващите от държавата, щото ще му хванат спатиите :) Плашиш се нещо, от розовите слонове дето също не са споменати? :)

Колкото до реалността, скъсахте се да повтаряте страшни думички, без реално да показвате някаква опасност. Много приказки, ама нищо в ръката.

Аде , какъв е смисъла на мониторинг за вътрешните работи на една държава.
Знаем какво ще се получи, сега ако простите българи не се надигнат........... нищо не става от тези мърши!
Ще дойде време, ще се молят хората да бяха една мюсюлманска държава или някаква диктатура.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...