Отиди на
Форум "Наука"

Специалната теория на относителността наистина ли е грешна?


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 48 минути, Шпага said:

Но при това положение не е ли напълно безсмислено да търсиш "физическо обяснение за това как скоростта на светлината е еднаква за всички"? 

И въобще, не обезсмисляш ли напълно самото понятие "скорост"? -- След като според теб скоростта се явява като някакъв странен хибрид между една физ. величина, каквато е пътят, и една човешка абстракция, за каквато считаш времето.

Най-общо казано, ти всъщност делиш път на абстракция и после търсиш физическо обяснение за константността на така полученото... "изчадие":annoyed:

На някои хора им трябва винаги някакво механистично обяснение за да си представят нещата, не могат да разсъждават абстрактно както се прави в науката.

В случая липсата на такова обяснение спъва човека, замразява неговото развитие в зоната на здрача, митовете и предразсъдъците, докато приемането на факта че скоростта на светлината е такава каквато е - постоянна, независимо че не знаем защо е такава, ни позволява да продължим напред и да изградим новата парадигма. Е, кой как може...

Редактирано от scaner
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 3,2k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 59 минути, Шпага said:

Но при това положение не е ли напълно безсмислено да търсиш "физическо обяснение за това как скоростта на светлината е еднаква за всички"? 

И въобще, не обезсмисляш ли напълно самото понятие "скорост"? -- След като според теб скоростта се явява като някакъв странен хибрид между една физ. величина, каквато е пътят, и една човешка абстракция, за каквато считаш времето.

Най-общо казано, ти всъщност делиш път на абстракция и после търсиш физическо обяснение за константността на така полученото... "изчадие":annoyed:

 

 

Малко банално е, ама се връщаме към "началата"😎: Времето за Човек е абстракция. Въведена от него за отличаване-сравняване и подреждане на повтарящи се събития, които обаче, Реално се случват - във времето и пространството - от най-дребното до най-едрото ..., ако не е много "бързо" случването - Класически - са разделени - отделно Пространство и отделно Време, благодарение на еволюцията, която е забавяла случванията и достигнала до Гл.Мозък при Човек, заради малката ни и ограничена по сетивност, възможност за извършване на наблюдения - за информация, с достатъчна за практиката точност на измерванията.  В СТО - се смесват, защото при скорости близки до С - нямаме способности да ги разделяме, но може да ги изчисляваме - това е част от науката. Тогава - времето се проявява като "скрит" параметър, скрит в честотата на фотоните - високите честоти ни повреждат при пряко действие на обектите, а са нужни за информация от "бързо" ставащи събития и процеси. А те - само фотоните - съдържат информация за възможните промени, които Човек може "да види". Фотоните пък, си "пренасят" информацията с ЕМВълни, които се движат със скоростта на светлината в съответната среда.

Общ постулат за Класика и СТО е, че движението по инерция (и въобще движението - няма неподвижни, абстракция е) е относително и с достатъчна точност служи на Класиката. И се е определило с единственото, което "чувстваме" измеримо - СИЛА. При липсата й, или прието  равновесие в точка (друга абстракция), а ни интересуват разлики, приемаме с достатъчно основание, откритите физични закони.

(има една реклама по телевизора: Момченце, казва на друго: "Аз съм прав! И това е закон!", демек, много лесно се "откриват" закони...😑 - човешки, а не физични...🙄)

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Искам да задам един главоблъскан въпрос за максималната скорост С.

Повечето от вас знаят, че в Земята  ежесекундно се блъскат високоенергийни частици движещи се с близка до скоростта на светлината. Мисля  Аз ,разсъждавам си и стигам до извода ,че тези частици ,ако се движат с 99,9 процента от скоростта на светлината ако аз излита с ракета моята скорост спрямо тях ще е в този интервал от 0,1 процента прав ли съм. Дори да вдигна и близка до скоростта на светлината. Тоест в изходна позиция ще се появяват все повече девятки до безкрайност, но никога няма да стигна скоростта на светлината спрямо частиците.... 🤔

Освен за страничен наблюдател,за което ще е нужно много малко ускорение да се стигне сблъсък по-висок от скоростта на светлината с тях...

Според Айнщайн излиза точно така..

На теория излиза че ако има достатъчно бързи частици ако ги наблюдаваш спрямо ръката ти може да се движат с по-висока скорост от тази на светлината. Изобщо Спрямо коя част на окото трябва да се движат че за да ги възприема с по-ниска скорост

Редактирано от Недоспал
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Малоум 2 said:

Малко банално е, ама се връщаме към "началата"😎: Времето за Човек е абстракция. Въведена от него за отличаване-сравняване и подреждане на повтарящи се събития, които обаче, Реално се случват - във времето и пространството - от най-дребното до най-едрото ..., ако не е много "бързо" случването - Класически - са разделени - отделно Пространство и отделно Време, благодарение на еволюцията, която е забавяла случванията и достигнала до Гл.Мозък при Човек, заради малката ни и ограничена по сетивност, възможност за извършване на наблюдения - за информация, с достатъчна за практиката точност на измерванията.  В СТО - се смесват, защото при скорости близки до С - нямаме способности да ги разделяме, но може да ги изчисляваме - това е част от науката. Тогава - времето се проявява като "скрит" параметър, скрит в честотата на фотоните - високите честоти ни повреждат при пряко действие на обектите, а са нужни за информация от "бързо" ставащи събития и процеси. А те - само фотоните - съдържат информация за възможните промени, които Човек може "да види". Фотоните пък, си "пренасят" информацията с ЕМВълни, които се движат със скоростта на светлината в съответната среда.

Общ постулат за Класика и СТО е, че движението по инерция (и въобще движението - няма неподвижни, абстракция е) е относително и с достатъчна точност служи на Класиката. И се е определило с единственото, което "чувстваме" измеримо - СИЛА. При липсата й, или прието  равновесие в точка (друга абстракция), а ни интересуват разлики, приемаме с достатъчно основание, откритите физични закони.

(има една реклама по телевизора: Момченце, казва на друго: "Аз съм прав! И това е закон!", демек, много лесно се "откриват" закони...😑 - човешки, а не физични...🙄)

...

Все пак да поясня.

Възражението ми беше конкретно по повод казаното от Младенов, че:

Цитирай

Времето е по-особено, защото то е човешка абстракция, а не физическо явление.

Така изразено -- щом времето не е физическо явление -- аз разбирам понятието "абстракция" като нещо "ирационално или фикция".

В друг смисъл обаче цялата наука всъщност се гради върху абстракции, имайки предвид това определение:

"Процес на мислено отделяне и обобщаване само на съществените признаци и свойства на предмети и явления от самите предмети и явления."
 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте!
Първи закон на механиката- Всяко тяло запазва състоянието си на покой или на равномерно и праволинейно движение дотогава, докато външна сила не го изведе от това състояние.
Истината-Всички тела във вселената се движат във време-пространството с една и съща скорост по геодезични линии.Покоят е относително понятие и се отнася за тела чийто вектор на движение съвпада по посока и големина. 
Нямаме равномерно и праволинейно движение.
Всяко тяло движещо се във вселената се намира под въздействието на всички останали тела. Скоростта на разпространение  на това въздействие е равна на скоростта с която телата се движат във време-пространството.Сумарното въздействие се изразява в локална кривина на геодезичните линии.

PS-Текста на първия закон е взет от Унито.
 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, bojkoiwanow said:

Здравейте!
Първи закон на механиката- Всяко тяло запазва състоянието си на покой или на равномерно и праволинейно движение дотогава, докато външна сила не го изведе от това състояние.
Истината-Всички тела във вселената се движат във време-пространството с една и съща скорост по геодезични линии.Покоят е относително понятие и се отнася за тела чийто вектор на движение съвпада по посока и големина. 
Нямаме равномерно и праволинейно движение.
Всяко тяло движещо се във вселената се намира под въздействието на всички останали тела. Скоростта на разпространение  на това въздействие е равна на скоростта с която телата се движат във време-пространството.Сумарното въздействие се изразява в локална кривина на геодезичните линии.

PS-Текста на първия закон е взет от Унито.
 

Това го пишат често по популярните книги (и филми), но е толкова непрецизно, че да се чуди човек кое да кометира първо. И като цяло повече обърква отколкото разяснява. Още по-лошо, понякога оставя погрешното впечетление за разбиране.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Шпага said:

Все пак да поясня.

Възражението ми беше конкретно по повод казаното от Младенов, че:

Цитирай

Времето е по-особено, защото то е човешка абстракция, а не физическо явление.

Така изразено -- щом времето не е физическо явление -- аз разбирам понятието "абстракция" като нещо "ирационално или фикция".

В друг смисъл обаче цялата наука всъщност се гради върху абстракции, имайки предвид това определение:

"Процес на мислено отделяне и обобщаване само на съществените признаци и свойства на предмети и явления от самите предмети и явления."

Точно така. За употреба в наука (за наука) се разглеждат: явление, закономерност и свойство.

Та - времето е свойство на материята. Цикъл (брой и номер) на повтаряне на телата на себе си - реално става с обмен на енергия (в обмена на информацията) и задава (участва в) относителна устойчивост на структурите. Това свойство е заложено още от вакуума - всяка частица (зрънце или част от структура) е с вграден часовник - собствени пулсации за образуване на себе си.

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, Шпага said:
Цитирай

Времето е по-особено, защото то е човешка абстракция, а не физическо явление.

Но при това положение не е ли напълно безсмислено да търсиш "физическо обяснение за това как скоростта на светлината е еднаква за всички"? 

И въобще, не обезсмисляш ли напълно самото понятие "скорост"? -- След като според теб скоростта се явява като някакъв странен хибрид между една физ. величина, каквато е пътят, и една човешка абстракция, за каквато считаш времето.

Най-общо казано, ти всъщност делиш път на абстракция и после търсиш физическо обяснение за константността на така полученото... "изчадие":annoyed:

Първо, аз не съм казвал подобно нещо ;).

Стандартната дефиниция на скорост наистина е "хибридна", както ти казваш.
В същото време, обаче, скоростта е проявление на кинетичната енергия на едно тяло - което е физически параметър.

Кинетичната енергия не се използува като мярка за скорост, защото трябва да въведем и масата в уравнението и нещата стават излишно сложни.
Затова използуваме простата "хибридна" дефиниция за скорост - но на по-основно ниво скоростта също е физически параметър.
И като такава тя съшо си има физическо обяснение: колкото по-силно ритнеш една топка, толкова по-бързо тя ще се движи и по-далеч ще стигне.

В крайна сметка времето е абстракция, която в контекста на движението е съотношение между два физически параметъра.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, scaner said:

На някои хора им трябва винаги някакво механистично обяснение за да си представят нещата, не могат да разсъждават абстрактно както се прави в науката.

В случая липсата на такова обяснение спъва човека, замразява неговото развитие в зоната на здрача, митовете и предразсъдъците, докато приемането на факта че скоростта на светлината е такава каквато е - постоянна, независимо че не знаем защо е такава, ни позволява да продължим напред и да изградим новата парадигма. Е, кой как може...

Ние затова не може да се разберем с теб, колега.

Аз съм инженер по природа и винаги търся да разбера как нещата работят на практика; тоест, механистичното обяснение на нещата.
Ти явно клониш към абстрактно мислене и затова нашият спор тече по следния начин:
Аз: СТО е глупост, защото скоростта светлината не може да е еднаква за всички; това е физически невъзможно.
Ти: СТО е брилянтна теория и не е грешна.

Имай предвид, обаче, че ние живеем в материална и механистична действителност.
И в тази действителност важат материални и механистични закони.

СТО е наистина едно брилянтно и гениално теоретично решение.
Но както се оказва, това решение въобще не отразява нашата материална и механистична действителност.

Ако наистина има претенции за физична теория, СТО трябва да е отражение на действителността.
Иначе тя е просто едно абстрактно решение, което колкото и да е брилятно е в същност нереално.

Критерият в случая е дали СТО пасва на действителността - а не какво чудно решение е намерила на не-физически проблем.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 25 минути, gmladenov said:

Аз: СТО е глупост, защото скоростта светлината не може да е еднаква за всички; това е физически невъзможно.

Ами усещате ли проблемът тук? Светлината Е еднаква като факт, и по този начин вие произнасяте невярно твърдения, но настоявайки че е вярно. Това е противоречие, вътре във вас, и е добре да разберете защо така стигате до под кривата круша да отричате реалността. Усещате ли, проблеът е, че вашите методи да си представите нещата напълно не работят за неща, с които интуицията ви никога не се е сблъсквала. Как да го кажа, демонстрирате елементарна закостенялост и се опитвате на бялото да кажете черно. Нужен ви е друг поглед.

Цитирай

Имай предвид, обаче, че ние живеем в материална и механистична действителност.

О не, действителността само прилича на механистична, при доста големи мащаби и при много малки скорости. Но на практика няма нищо общо освен че механистичният модел е някакво приближение.

Ами погледнете квантовата механика. Не само вие, много по-светли умове от вашият са се опитвали да изградят някаква представа, механизъм, защо едно нещо като фотон или електрон или протон може да се държи като че ли е хем вълна, хем частица. И не са успяли. Така че инженерното образование в случая само налага една допълнителна ограда върху мисленето, пречи, ограничава го, вместо да му позволи да приеме фактите и да създаде полезни модели. В случая е нужна по-голяма дисциплина в мисленето, по-голям самоконтрол кога се плъзгате по общоприети предразсъдъци, които са далеч от истината.

Цитирай

Ако наистина има претенции за физична теория, СТО трябва да е отражение на действителността.

Тя Е отражение на действитеелността. Единственият критерии дали една теория описва правилно действителността е фактът, че нейните следствия безотказно се потвърждаават от експеримента, и СТО тук е направо първенец. А вашите представи, че трбвало да дава и механизми някакви, не са част от този критерии, това са си някакви ваши иззмислици и очаквания, които нямат общо с действителността.

Във абсолютно всяка теория има факти, които не могат да се обяснят от теорията, има твърдения които не са следствие от тази теория, не могат да се докажат с нейните средства. Това е доказано твърдение, следва от теоремата на Гьодел. Така че е излишно да се тръшкате, че за нещо не можете да си го представите. Ми такъв е живота.

Колко пъти ще водим подобни  разговори  по псевдофилософски въпроси?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, gmladenov said:

Първо, аз не съм казвал подобно нещо ;).

Стандартната дефиниция на скорост наистина е "хибридна", както ти казваш.
В същото време, обаче, скоростта е проявление на кинетичната енергия на едно тяло - което е физически параметър.

Кинетичната енергия не се използува като мярка за скорост, защото трябва да въведем и масата в уравнението и нещата стават излишно сложни.
Затова използуваме простата "хибридна" дефиниция за скорост - но на по-основно ниво скоростта също е физически параметър.
И като такава тя съшо си има физическо обяснение: колкото по-силно ритнеш една топка, толкова по-бързо тя ще се движи и по-далеч ще стигне.

В крайна сметка времето е абстракция, която в контекста на движението е съотношение между два физически параметъра.

А каква е дефиницията на кинитична енергия?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, scaner said:
Цитирай

Аз: СТО е глупост, защото скоростта светлината не може да е еднаква за всички; това е физически невъзможно.

Ами усещате ли проблемът тук? Светлината Е еднаква като факт, и по този начин вие произнасяте невярно твърдения, но настоявайки че е вярно.

Колега, протоворечиш на самия себе си и аз не мисля да се въвличам в тъпи спорове.

Когато попитам на кое наблюдание и измерване се базира вторият постулат на СТО, ти казваш, че това е "гениална хрумка" на Айнщайн.
След това пък твърдиш, че това е факт.

"Гениална хрумка" не е същото като "факт"!
Така че избери къде седиш по този въпрос.

Ако вторият постулат се основава на физически факт, моля цитирай наблюданията и измерванията, които илюстрират този факт.
Ако пък мислиш, че вторият постулат е хрумка ... тогава нямаме разговор.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, Шпага said:

В друг смисъл обаче цялата наука всъщност се гради върху абстракции, имайки предвид това определение:

"Процес на мислено отделяне и обобщаване само на съществените признаци и свойства на предмети и явления от самите предмети и явления."

Естествено в случая се допуска, че тези признаци и свойства имат физическо проявление.
Иначе как знаем дали даден предмет или явление притежават подобни признаци и свойства?

Link to comment
Share on other sites

Преди 10 часа, scaner said:

Значи нямате физическо обяснение за постоянството на скоростта на светлината. Защото тези неясни философски разсъждения са приложими както и за обосноваване на непостоянство на скорост на светлината, така и за "обяснение" на заквасването на киселото мляко.

 

Имам предположение, от 5, 6 години го <казвам> , не го взимам ного на сериозно , по добро е от предложеното от Айнщайн и ако няма противоречия ще е основа на нова <протохипотеза> . Ограниченията зададени от Етерия, предполагат съществуване за даден Космически Сегмент безбройни ИОС относително близки до неподвижност спрямо Средната на Етерия. От тук е лесно да се развие. Наличен е Относителен максимум на <честота< или  рейд, <скорост> на простр. промени , от тук е <С> и разбира се различното <разгръщане> темп, физическият пълнеж за Време в различните ИОС, от там и за сега <Перфектната> илюзия , приемана за реалност за <С> и останалото.В темата го казах, а през годините неколкократно.

Link to comment
Share on other sites

За да развия идеите си се налага напълно да забравим за Айнщайн, като приемен единствено <доказаното до момента> като Факт, а не като теория, някакъв модел, само това е нужно. Съществува и силна вероятност <доказани факти< да са противоречиви в недостижими за сега <изпитания>.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 24 минути, gmladenov said:

Когато попитам на кое наблюдание и измерване се базира вторият постулат на СТО, ти казваш, че това е "гениална хрумка" на Айнщайн.
След това пък твърдиш, че това е факт.

Ами дадох ви четири статии, които го доказват. Следователно гениалната хрумка става истина, защото единственият съдник - експериментът - се произнася в нейна защит.

Какъв е проблемът да се разбере това? Освен ако никога не сте проявявали творческо мислене, тогава да, съчувствам ви, и е ясно в какво се препъвате. Ама чак толкова да не сте творили, не мога да повярвам...

Творчеството не е следване на логическата пътека: ако А е 5, и В е 6, следователно А+В=11, ура, сътворихме сума! Не, това е занаятчийство, творчеството е нещо по-различно, и гениалните хрумвания ви вдигат на следващото стъпало на стълбата. А дали е верно или не - експеримент.

След като имаме експерименти, които са факти и доказват вторият постулат, значи съвсем коректно твърдя, че той е факт. Това че Айнщайн се е сетил че това му решава всичките въпроси, е гениално хрумване. И двете не си противоречат, а се допълват в една стройна и непротиворечива теория, която експериментът потвърждава. Какво му е сложнното? Не мисля, че в инженерното образование толкова ви лоботомират, чер не може да схванете тази проста верига.

Цитирай

Гениална хрумка" не е същото като "факт"!

Не е факт. Но когато биде потвърдена с експеримент, става истина. И това е факт.

Цитирай

Ако вторият постулат се основава на физически факт, моля цитирай наблюданията и измерванията, които илюстрират този факт.

Статиите които ви цитирах.

Защо се въртите в кръг като обезглавена кокошка? Защо търсите някаква причинно-следствена връзка, която не е нужна по принцип?  Хрумва ви нещо, доказвате го експериментално, значи е вярно, значи теорията изградена на тази хрумка е добра. И продължавате да си я проверявате непрекъснато, за всеки случай. Така се прави. Това се нарича индукция. Другият метод, дедуктивният, да видите нещо в природата, да го разчоплите, да изведете абстракция и да я въздигнете като постулат, също работи. Но е работел когато нещата са били прости, и моделът на природата е бил механистичен. Сега вече е непосилна работа да се свърши нещо по него, и за това се използват двата едновременно - хрумва ви нещо, и после чоплите в съответната посока. Айнщайн това е направил. Какво се лутате? Няма "ако", нямате основания да въртите никаква логика тук.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 34 минути, gmladenov said:
Преди 49 минути, Gravity said:

А каква е дефиницията на кинитична енергия?

Колко силно си ритнал топката ;).

Ами Gravity само показва в какъв капан сте попаднал, без да го осъзнавате. Дефинирате скорост чрез кинетична енергия, а кинетична енергия се дефинира чрез скорост. Тоест сте се нахендрили на кръгова аргументация. Демек въртите се в логическо противоречие, което обезсмисля цялото ви обяснение към Шпага :)

Link to comment
Share on other sites

Преди 8 минути, Gravity said:

А сериозно определение имаш ли?!

За друго определение,различно от приетите, са нужни различни визии, постановки за енергия, простр. скорост, вероятно и за <гравитация< и инертна маса. Който ,които го направи няма да е за Нобел, а за 3 или 4 такива!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, laplandetza said:

За друго определение,различно от приетите, са нужни различни визии, постановки за енергия, простр. скорост, вероятно и за <гравитация< и инертна маса. Който ,които го направи няма да е за Нобел, а за 3 или 4 такива!

Абе  какви визии, какви пет лева, какви торби с цимент за общоприетата дефиниция за кинетиччна енергия? Айде влез в час де.

Link to comment
Share on other sites

Сканер му е трудно да схване, това че <С>  е наистина относителна константа, но се наблюдава такава поради <редукция> във физическите причини за Време по всички ИОС.

Link to comment
Share on other sites

Преди 2 минути, scaner said:

Абе  какви визии, какви пет лева, какви торби с цимент за общоприетата дефиниция за кинетиччна енергия? Айде влез в час де.

Махни си капаците, не се забулвай !

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 28 минути, scaner said:

Ами дадох ви четири статии, които го доказват.

И четирите статии са публикуван след СТО.  А както вече се уточнихме, СТО не може да е базирана на бъдещи експерименти.

Или показваш на кое физическо наблюдение се базира вторият постулат - или нямаме разговор.
Гениалните хрумки на пророци, врачки и екстрасенси са твой специалитет. Аз в тези тъпотии не учавствам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 53 минути, Gravity said:

А сериозно определение имаш ли?!

Ами това с топката в същност е сериозното определение.

За да приведеш едно тяло в движение, ти трябва да му приложиш сила.
Кинетичната енергия на тялото ще зависи от това колко сила си му приложил - тоест, от това колко силно си ритнал топката ;) .

За удобство, ние използуваме дефиниции, които взаимно се реферират една друга: кинетичната енергия зависи от скоростта, а скоростта се определя от това за колко време си минал дадено разстояние. Така че се получава един кръг.

Но на едно по-базово ниво, скоростта на едно тяло се определя от това колко енергия си вложил, за да го приведеш в движение.
А какво е енергия? Нека спрем до тук ;) .

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...