Отиди на
Форум "Наука"

Как ще се отразят санкциите на Русия и как на останалия свят?


Recommended Posts

  • Потребител

Мудис свали кредитния рейтинг на Русия и прогнозира 7% спад на руската икономика за 2022.

Пита се какъв ще е спадът по държави?

. . . 

Ако е 7% Путин ще каже -  от Мудисовата уста в божиите уши  :)

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,4k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 24 минути, Exhemus said:

Мудис свали кредитния рейтинг на Русия и прогнозира 7% спад на руската икономика за 2022.

Пита се какъв ще е спадът по държави?

. . . 

Ако е 7% Путин ще каже -  от Мудисовата уста в божиите уши  :)

Знаеш ли от какво главно се определя спад на държавна икономика?

........от националната валута!

За първите 11 дни на войната рублата е изгубила повече от една трета от стойности си. Това не прави 7%. Това прави над 30% за единадесет дни. До края на годината едва ли ще обърне тренда. Въпросът е с колко по 7% още ще потъне.

Казано с прости думи - утрешния ден за една и съща сума ще може да се купи по - малко количество едни и същи стоки от днешния ден. 

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 часа, Orbit said:

За Русия си мисля че Западът си "изгърмя патроните" преждевременно. Да Русия ще я заболи, но ако успее да устиска ...

Ако успее да устиска, от държава с проблеми, но с оптимистична прогноза, ще се превърне в държава с проблеми, 100% зависима от Китай и с много мрачна икономическа прогноза.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 33 минути, Amazonski said:

Ако успее да устиска, от държава с проблеми, но с оптимистична прогноза, ще се превърне в държава с проблеми, 100% зависима от Китай и с много мрачна икономическа прогноза.

А прогнозата кой я прави? Ти ли, или стратегическия противник на Русия - САЩ ?

  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Преди 8 минути, Orbit said:

А прогнозата кой я прави? Ти ли, или стратегическия противник на Русия - САЩ ?

Всеки с леки познания по икономика би я направил.

Вече голямата мечка е пандата, а руското мече ще слуша и ще изпълнява.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Янков said:

За слънчогледа има ли някакви данни или прогнози?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 37 минути, Atom said:

За слънчогледа има ли някакви данни или прогнози?

Преди няколко дни четох по въпроса, но утре ще потърся за да ги пусна. В общи линии ситуацията е трагична. Не преувеличавам. Украйна е един от големите износители на слънчоглед, също и Русия. Аналогична е ситуацията при ечемик и царевица.

Как това ще се отрази на световната политика е мрачна прогноза. Колко правителства могат издаржът при недостиг на храна?

При нас ситуацията също не е добра. Въпреки че ние сме износител на тези продукти, цената им зависи основно от котировките на Парижката борса. Нали разбираш, че няма кой да продава пшеница за 300 лв на тон, след като може да я изнесе за 650 лв на тон. Същото важи за слънчоглед, царевица, сорго, рапица и др.

Има една груба и елементарна формула за цената на хляба. Но в общи линии работи. Себестойнстта на килограм хляб се равнява на себестойността на на два килограма брашно и на себестойността на четери килограма пшеница. Вътре в тази формула влизат всички разходи.

В общи линии, очаквам значително повишаване на цените на хранителните продукти.

  • Харесва ми! 1
  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз не следя много икономическата тема, обаче разправят, че природният газ прехвърлил $3к и се чудят дали ще удари $4к. Това нас засяга ли ни по някакъв начин, какви са ни договорите? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, Кухулин said:

Аз не следя много икономическата тема, обаче разправят, че природният газ прехвърлил $3к и се чудят дали ще удари $4к. Това нас засяга ли ни по някакъв начин, какви са ни договорите? 

Засяга ни разбира се.  В Европа значителен дял от електрическата енергия се произвежда с природен газ. Доколкото ние сме част от общия европейски електро-енергиен пазар, това се отразява автоматично и на цените на електричеството в България. 

Цената на природния газ ни засяга много повече през цената на тока, отколкото  директното въздействие. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Atom said:

Засяга ни разбира се.  В Европа значителен дял от електрическата енергия се произвежда с природен газ. Доколкото ние сме част от общия европейски електро-енергиен пазар, това се отразява автоматично и на цените на електричеството в България. 

Цената на природния газ ни засяга много повече през цената на тока, отколкото  директното въздействие. 

Доколкото разбрах, някакви  доставки към Европа са по пазарни цени, други не са. Някакви сложни формули имало, не съм в час. Интересно ние къде сме в тия схеми.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Кухулин said:

Някакви сложни формули имало, не съм в час. Интересно ние къде сме в тия схеми.

Доколкото знам същото. Някакви количества са по дългосрочни договори, други  се купуват на пазара. Но пак да кажа, природният газ като цяло не заема кой знае какъв дял от енергоносителите използвани в България. Топлофикациите, някой друг химически завод или други някакви енергоемки предприятия,  неголям дял от домакинствата и до там. 

Основните ефекти за икономиката ни ще дойдат чрез цената на тока, химически продукти и т.н.  Ако ще и без пари да получаваме тези количества газ които потребяваме директно, това няма да се отрази нито на цената на тока, нито на химическите продукти. 

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

15 000 работници на улицата само заради изтеглянето на ИКЕА от Русия.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Европейские покупатели увеличили заявки на поставку газа "Газпрома" после взлета цен от введения санкций в отношении России.

https://www.interfax.ru/business/826772

Хм.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Технически Русия обяви фалит: https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/sviat/2022/03/07/4320728_s_ukaz_na_putin_vunshniiat_dulg_na_rusiia_veche_shte

С указ на Путин: Външният дълг на Русия вече ще може да се плаща в рубли

Мярката цели да намали отлива на валута, но трудно ще избегне технически фалит по задълженията на компаниите, приложили я

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 16 часа, Exhemus said:

Мудис свали кредитния рейтинг на Русия и прогнозира 7% спад на руската икономика за 2022.

Пита се какъв ще е спадът по държави?

. . . 

Ако е 7% Путин ще каже -  от Мудисовата уста в божиите уши  :)

Ако спадът на руската икономика е само 7 процента Путин би трябвало да е безкрайно щастлив...

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 часа, Atom said:

За слънчогледа има ли някакви данни или прогнози?

Извинявам се закъснението, но днес поривих в нета и ми остана време колкото да следя написаното във форума, но не и да пиша.

Статията за която говорих, не намерих, но попаднах на нещо по неприятно. Оказа се че Украйна изнася около 12% от семената за сеитба на слънчоглед. Тук се налага да дам малко пояснения.

Поради проблема с борбата с плевелите при слънчогледа, в последните години се премина на устойчиви хибриди слънчоглед към конкретни хербициди. Водещите технологии в света са две. Клеарфийлд устойчиви хибриди на активното вещество Имазомокс (разработка на BASF) и технологията на ДюПонт базирана на активно вещество Трибинуром-метил. Има и доста сортове, но те заемат все по-малко място в посевните площи. Това води до едно последствие. Докато сортовете можем да ги презасяваме без проблем няколко години, то хибридите имат бърз разпад на качествата, т.е. не можем да вземем просто от полето което сме засяли тази година семена и да ги използваме за сеитба на следващата година, както е възможно при житните култури като пшеница и ечемик.

Подобна система обаче изисква сериозно планиране. Производството на семена е тънък баланс, между това което се налага да произведеш и това което се очаква да се закупи. За пример – можеш да произведеш една кола и тя да бъде купена през следващата година от магазина, обаче семената на хибридите губят част от качествата си при продължителен престой на склад и не е желателно да се използват миналогодишни семена.

Сега проблема е – какви точно семена за износ произвежда Украйна, семената за тях внос ли са, или се отглеждат в Украйна? Ако са сортове, не е голям проблем. Ако са хибриди или се отглеждат в Украйна, или вече са внесени, бихме имали проблеми с недостиг на семена за сеитба през 2023 година и съответно намаляване на площите със слънчоглед, което би довело до по-високи цени и недостиг на слънчоглед за минимум две години напред. Ако не са изнесени към Украйна (което съм склонен да предположа), ще се оправим някак.

Отделно към това трябва да добавим и липсата на слънчоглед за преработка от там. В някои сайтове четох за прогнозни цени на олиото към 5 лева литър и съм склонен да приема това като напълно възможно.

Преди 9 часа, Atom said:

Основните ефекти за икономиката ни ще дойдат чрез цената на тока, химически продукти и т.н. 

 С това съм съгласен.

Преди 9 часа, Atom said:

Ако ще и без пари да получаваме тези количества газ които потребяваме директно, това няма да се отрази нито на цената на тока, нито на химическите продукти. 

С това обаче не.

Цената на амониевата селитра на едро вече достигна 1800 - 1900 лв на тон. За по-малко от година се е утроила. При употреба от средно 50 кг. на декар при пшеницата и плаващи площи между 10млн. декара и 15млн. декара само в България, последствията са сериозни. На всичко отгоре Русия и Украйна са основни доставчици на вещества за калиеви торове. Тяхното поскъпване ще се отрази на цените на пролетниците и най вече на зеленчуците.

  • Харесва ми! 4
  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Янков said:

Цената на амониевата селитра на едро вече достигна 1800 - 1900 лв на тон.

Амониевата селитра не се ли произвежда от газ? Имаш ли представа при каква цена на газа е тази цена 1900 лв на тон? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, Кухулин said:

Амониевата селитра не се ли произвежда от газ? Имаш ли представа при каква цена на газа е тази цена 1900 лв на тон? 

Сегашната. Цените са актуални към днешна дата. И да, основната суровина за амониевата селитра е газа. Но не знам колко процента от цената и се формира от тази газа.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Цитирай

Правительство России не будет выплачивать компенсации за использование продуктов труда компаний недружественных стран

Соответствующее постановление подписано премьер-министром России Михаилом Мишустиным. Согласно документу, в отношении владельцев патентов из недружественных стран размер выплаты составит 0% фактической выручки от производства и реализации товаров, выполнения работ и оказания услуг.

Ставка выплачиваемой патентообладателям компенсации составляет 0,5% от выручки производителя, который по разрешению Правительства, воспользовался правом использования изобретения без согласия разработчика. Компенсация позволяла обеспечить граждан уникальными товарами и технологиями в случае, если отсутствует возможность купить их у патентообладателей. Ранее правительство обязало российские компании получать разрешение на работу с бизнесом из списка недружественных стран.

 

 
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 10 часа, Atom said:

Доколкото знам същото. Някакви количества са по дългосрочни договори, други  се купуват на пазара. Но пак да кажа, природният газ като цяло не заема кой знае какъв дял от енергоносителите използвани в България. Топлофикациите, някой друг химически завод или други някакви енергоемки предприятия,  неголям дял от домакинствата и до там. 

Основните ефекти за икономиката ни ще дойдат чрез цената на тока, химически продукти и т.н.  Ако ще и без пари да получаваме тези количества газ които потребяваме директно, това няма да се отрази нито на цената на тока, нито на химическите продукти. 

При това развитие на газовия пазар може да се очаква преразглеждане на "Зелената сделка", или поне сериозен дебат за върху нея. 
Визирам употребата на въглища като суровина за химическата промишленост (вместо натурален газ) и гориво, също така = разработване на нови находища за добиване на натурален газ.
В момента компаниите не инвестират в разработване на нови находища на въглища и газ, защото това производство е безперспективно - за малкото оставащо време до СО2-"зануляването" те не биха могли  да си изплатят инвестициите.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Възраждане алармира, че 5ти и 6ти блок трябва да спрат за планов ремонт. Ако получим ембарго за частите, губим половината от мощностите си преди зимата. Не знам въглищните дали работят само с наш материал?

 

То не бе квичене, как ще се разпадне Русия. Кой ще се разпадне бе? 

Очертава се да сме само ние. Големите - Германия и др. ще се отсърдят за броени седмици, а Путин ще им прости само на тях, защото са взаимно зависими.  Палета като нас ще бъдат ритнати и от изток и от запад.

  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, nik1 said:

При това развитие на газовия пазар може да се очаква преразглеждане на "Зелената сделка", или поне сериозен дебат за върху нея. 
Визирам употребата на въглища като суровина за химическата промишленост (вместо натурален газ) и гориво, също така = разработване на нови находища за добиване на натурален газ.

Не може, а е задължително. Но на зелените кой ще го обясни?

Преди 5 минути, Exhemus said:

Възраждане алармира, че 5ти и 6ти блок трябва да спрат за планов ремонт. Ако получим ембарго за частите, губим половината от мощностите си преди зимата. Не знам въглищните дали работят само с наш материал?

България е една от малкото страни в Европа, която разчита изцяло на свои въглища за ТЕЦ.

Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...