Отиди на
Форум "Наука"

Руско-украинската война 2022-2023 година.


Recommended Posts

  • Потребител

В Германии начались тренировки украинских военных, где они овладевают использованием самоходных артиллерийских установок 155-го калибра.

Об этом заявил министр иностранных дел Дмитрий Кулеба.

«Это очень важный момент в наших отношениях, потому что это будет первое тяжелое оружие, которое Германия передаст Украине. Уже в скором времени эти самоходные гаубицы будут громить врага, ступившего на нашу землю», — подчеркнул он.

https://tsn.ua/ru/ato/pervoe-tyazheloe-vooruzhenie-ot-berlina-v-germanii-ukrainskie-voennye-ovladevayut-samohodnymi-gaubicami-2062465.html

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 14k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • scaner

    2628

  • Пандора

    1252

  • sir

    1237

  • resavsky

    968

  • Потребител

Россия бросает все силы на Луганское направление и пытается взять регион в кольцо. На данный момент оккупанты хотят захватить дорогу Лисичанск - Бахмут, чтобы взять в окружение защитников Украины в Рубежном, Северодонецке и Лисичанске.

 

"Буквально пару дней назад целые сутки шла колонна вражеской техники. Насчитали примерно более 2,5 тысячи единиц техники. Это грузовики с личным составом, танки, самоходные установки, БТР, БММ. Готовятся они очень серьёзно", - сказал глава Луганской ОВА.

По его словам, планы РФ постоянно меняются - они подстраивают их под текущую ситуацию, мол, так и было задумано. У путинской армии не получилось захватить Киев, Луганск, Харьков, Сумы. Донецкую область им тоже не взять, считает Гайдай.

"Донецкую область они никак не возьмут (…) Все силы будут брошены именно для того, чтобы захватить несколько городов Луганской области, которые подконтрольны Украине", - сказал он.

Гайдай также добавил, что российские военные отказываются воевать в Белогоровке.

"Не сильно мотивирует картина, когда подходишь к линии переправы, а она вся разбита, вся обстреляна, валяются трупы, орут раненые, которых они не забирают. И валяется около ста единиц техники (…) разорванный танк с оторванной башней, разбитые БТРы. Мотивация слишком грустная", - отметил глава Луганской ОВА.

https://glavred.info/ukraine/celye-sutki-k-popasnoy-shla-kolonna-tehniki-rf-okkupanty-hotyat-vzyat-v-kolco-vsu-na-luganshchine-10372806.html

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хвърлих един поглед на възможностите за кариера които предлага министерството на отбраната на РФ. 
Един картечар може да се радва на заплата от 25000 рубли на месец. - https://www.superjob.ru/vakansii/pulemetchik-33494305.html
Снайперист от 35000 до 45000 рубли на месец. https://www.superjob.ru/vakansii/snajper-41636785.html

Има обаче и обяви с много по-високо възнаграждение.   Например, търси се Военнослужащий по контракту.  Опит не се изисква. Може да се сключи краткосрочен договор само за 6 месеца, а заплатата е цели 200000 на месец.  Има и допълнителна екстра: Присваивается статус «ветеран боевых действий»  Ето и обявата - https://www.superjob.ru/vakansii/voennosluzhaschij-po-kontraktu-42456949.html

Интересно е дали има много желаещи.

  • Харесва ми! 2
  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, Atom said:

Има обаче и обяви с много по-високо възнаграждение.   Например, търси се Военнослужащий по контракту.  Опит не се изисква. Може да се сключи краткосрочен договор само за 6 месеца, а заплатата е цели 200000 на месец.  Има и допълнителна екстра: Присваивается статус «ветеран боевых действий»  Ето и обявата - https://www.superjob.ru/vakansii/voennosluzhaschij-po-kontraktu-42456949.html

Интересно е дали има много желаещи.

Това да се чете: "сключваш контракт и на следващия ден си на фронта в Донбас". Сто процента има желаещи, това са колко - 3 хиляди долара? Скрита мобилизация така или иначе вече тече, в Украйна продължават да се появяват нови части, които да попълват загубите. Истината обаче е, че на армията няма да й се наложи да плаща дори и за един месец на повечето от тези хора. Т.е. могат и 1 милион рубли месечно да обявят, все тая. :)

  • Харесва ми! 6
  • Тъжен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 В интервью OBOZREVATEL рассказал экс-заместитель начальника Генерального штаба Вооруженных сил Украины, генерал-лейтенант Игорь Романенко.

 

 В "Укроборонпроме" сообщили о том, что с начала вторжения Украина смогла восстановить трофейной техники оккупанта на сумму более 1,5 млрд грн. Насколько это захваченное вооружение ценно для нашей армии?

– Безусловно, дорога каждая единица техники. Тем более, что техника у них в начале наступательной операции была более современная, чем у нас. Если есть возможность освоения именно такого рода техники, значит, мы будем иметь большие возможности.

Да и образцы старой советской техники нам тоже в плюс, поскольку мы можем освоить ее быстро, подобная техника у нас есть. Таким образом растет наш военный потенциал.

 

 По поводу живой силы – есть информация о том, что российским морякам предлагают перевестись в береговые войска. Премии им обещают уже после возвращения из Украины. Является ли это свидетельством того, что с резервами в России совсем плохи дела?

– Это однозначно характеризует такую ситуацию. Но у моряков очень сложный выбор. Между морской пехотой, которую бросают в бой, где большая вероятность погибнуть, и моряками на их лучших кораблях типа затонувшего крейсера "Москва", фрегата "Адмирал Эссен", подбитого фрегата "Адмирал Макаров" или десантных кораблей "Раптор", которые мы уничтожаем. Так что выбор у них небольшой.

https://news.obozrevatel.com/vojna-v-ukraine/general-romanenko-u-putina-ne-ostalos-sil-na-vtoroj-front-ego-nado-nagibat-intervyu.htm

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Пандора said:

"Буквально пару дней назад целые сутки шла колонна вражеской техники. Насчитали примерно более 2,5 тысячи единиц техники. Это грузовики с личным составом, танки, самоходные установки, БТР, БММ. Готовятся они очень серьёзно", - сказал глава Луганской ОВА.

Ония пичове от Oryx към момента отчитат 3675 визуално потвърдени изгубени машини, при това, доколкото разбирам, без все още да са добавили загубите при Белогоровка. Иначе казано, скоростно приближаваме кота 4 хиляди потвърдени загуби в железария. Това, което отчитат по сводките си ВСУ, май е някъде около 8 хиляди. Реалната бройка вероятно е някъде по средата.

Очевидно обаче руснаците все още разполагат с много сериозни запаси от техника и ми изглежда доста преувеличено да се твърди, че настъпателният им потенциал е изчерпан или дори силно намалял. Според мен ни чака минимум още един голям щурм в най-близко време. Масираните опити за пробив на отбраната ще продължават, докато продължава и умишленото мотаене от страна на някои западни сили, начело с Германия и Франция. Така го виждам аз.

  • Харесва ми! 7
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 2 минути, sir said:

Ония пичове от Oryx към момента отчитат 3675 визуално потвърдени изгубени машини, при това, доколкото разбирам, без все още да са добавили загубите при Белогоровка. Иначе казано, скоростно приближаваме кота 4 хиляди потвърдени загуби в железария. Това, което отчитат по сводките си ВСУ, май е някъде около 8 хиляди. Реалната бройка вероятно е някъде по средата.

Очевидно обаче руснаците все още разполагат с много сериозни запаси от техника и ми изглежда доста преувеличено да се твърди, че настъпателният им потенциал е изчерпан или дори силно намалял. Според мен ни чака минимум още един голям щурм в най-близко време. Масираните опити за пробив на отбраната ще продължават, докато продължава и умишленото мотаене от страна на някои западни сили, начело с Германия и Франция. Така го виждам аз.

Бляновете на Путин / и на Кремъл като цяло/ за народна война отидоха в канала.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 44 минути, sir said:

Това да се чете: "сключваш контракт и на следващия ден си на фронта в Донбас". Сто процента има желаещи, това са колко - 3 хиляди долара? Скрита мобилизация така или иначе вече тече, в Украйна продължават да се появяват нови части, които да попълват загубите. Истината обаче е, че на армията няма да й се наложи да плаща дори и за един месец на повечето от тези хора. Т.е. могат и 1 милион рубли месечно да обявят, все тая. :)

Горе-долу е така. Чудя се обаче какъв е смисъла.  Сключва някакъв новобранец хванат от пътя или директно от училищната скамейка, договор за 6 месеца. От това време за някаква подготовка могат да се отделят максимум 3 месеца и още толкова новобранецът да участва в  бойни действия.  Ако човекът е имал някакъв опит, например е изкарал срочна военна служба, теоретично може и да се получи. Тук обаче не се изисква никакъв опит.  Какво рационално има в цялата тази работа и какво си мислят, че ще постигнат при това положение руските генерали?  Имат ли някаква цел или просто са извратени садисти?

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Atom said:

Горе-долу е така. Чудя се обаче какъв е смисъла.  Сключва някакъв новобранец хванат от пътя или директно от училищната скамейка, договор за 6 месеца. От това време за някаква подготовка могат да се отделят максимум 3 месеца и още толкова новобранеца да участва в  бойни действия.  Ако човекът е имал някакъв опит, например е изкарал срочна военна служба, теоретично може и да се получи. Тук обаче не се изисква никакъв опит.  Какво рационално има в цялата тази работа и какво си мислят, че ще постигнат при това положение руските генерали?  Имат ли някаква цел или просто са извратени садисти?

Еми доколкото чета, хвърлят се хора без почти никаква или направо без никаква подготовка. Замисълът е да се залива отбраната с вълна след вълна, докато накрая неизбежно рухне. Преди да е дошло реално тежко западно въоръжение, каквото към момента така или иначе няма, с изключение на малко артилерия. Това е с две думи.

Преди 10 минути, resavsky said:

Бляновете на Путин / и на Кремъл като цяло/ за народна война отидоха в канала.

Да, но настъплението продължава. С някакви микроскопични темпове, но продължава. Арестович снощи е казал, че на някои места вече са започнали и подготовка за отбрана на окупираното до момента. И така, докато Германия, Франция и компания мотаят, ще се стигне до момента, в който същите тези Германия и Франция ще кажат "стигнахме до положение, от което нито една от страните не може да мръдне значимо, войната стана прекалено кървава и разрушителна, няма смисъл от повече оръжие, дайте да започваме преговори". То вече съвсем ясно прозира и от Макрон, и от Шолц. Колкото и смешновато да звучи, разчита се на Борис Джонсън, украинците вече го сравняват с Чърчил. Това е положението.

  • Харесва ми! 5
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Atom said:

Хвърлих един поглед на възможностите за кариера които предлага министерството на отбраната на РФ. 
Един картечар може да се радва на заплата от 25000 рубли на месец. - https://www.superjob.ru/vakansii/pulemetchik-33494305.html
Снайперист от 35000 до 45000 рубли на месец. https://www.superjob.ru/vakansii/snajper-41636785.html

Има обаче и обяви с много по-високо възнаграждение.   Например, търси се Военнослужащий по контракту.  Опит не се изисква. Може да се сключи краткосрочен договор само за 6 месеца, а заплатата е цели 200000 на месец.  Има и допълнителна екстра: Присваивается статус «ветеран боевых действий»  Ето и обявата - https://www.superjob.ru/vakansii/voennosluzhaschij-po-kontraktu-42456949.html

Интересно е дали има много желаещи.

Путин не остави икономиката да западне достатъчно според мен. Повече безработни и бедни => повече пушечно месо. Тук, разбира се, говорим за и без това западнали региони, не за големите градове.

Пък за опита, тя казармата си е задължителна там, все помнят как се кара,стреля... Аз поне май помня, а мина доста време. Наистина, от 2007ма е по 12 месеца, но пак ще помнят.

От друга страна подлежащите на мобилизация украинци със сигурност ще са по-подготвени, защото тая война я очакват от 8 години. Там сигурно са ги гонкали доста повече.

 

 

 

  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е лично наблюдение, но каквото виждам по снимките, украинските войници и ТБ са едри 25-40 годишни мъже, докато масата от руските контрактници са млади момчета, очевидно от места с нисък достъп до калории и витамини от поколения. Няма как да няма разлика в ефективността. 

  • Харесва ми! 3
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 44 минути, sir said:

 

Да, но настъплението продължава. С някакви микроскопични темпове, но продължава. Арестович снощи е казал, че на някои места вече са започнали и подготовка за отбрана на окупираното до момента. И така, докато Германия, Франция и компания мотаят, ще се стигне до момента, в който същите тези Германия и Франция ще кажат "стигнахме до положение, от което нито една от страните не може да мръдне значимо, войната стана прекалено кървава и разрушителна, няма смисъл от повече оръжие, дайте да започваме преговори". То вече съвсем ясно прозира и от Макрон, и от Шолц. Колкото и смешновато да звучи, разчита се на Борис Джонсън, украинците вече го сравняват с Чърчил. Това е положението.

Целта на настъплението беше друга -сериозно поражение на украинската армия/ по възможност с обкръжение/ и очевидно по добра позиция при предстоящите мирни преговори. Както и възстановяване на поне малко от престижа на руската армия.И двете неща не са постигнати поне засега.Териоториалните успехи на руснаците са скромни и с цената на огромни усилия. 

  • Харесва ми! 3
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

https://www.facebook.com/100064694739550/posts/369810568518765/

Украйна   

https://fb.watch/d0RgciAB4Z/

Украйнски су-25 някъде над източна Украйна 

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, resavsky said:

Целта на настъплението беше друга -сериозно поражение на украинската армия/ по възможност с обкръжение/ и очевидно по добра позиция при предстоящите мирни преговори. Както и възстановяване на поне малко от престижа на руската армия.И двете неща не са постигнати поне засега.Териоториалните успехи на руснаците са скромни и с цената на огромни усилия. 

На фона на първоначалните планове успехите наистина са скромни. Но опасността от обкръжение, макар и най-минималното възможно - на Северодонецк-Лисичанск - продължава да си е съвсем реална. Струпва се голямо количество войска в този район. Превземат ли тези градове, това значи превземане на цялата Луганска област. Активизирали са се сериозно и в Донецка област, макар там напредъкът да е по-мизерен. Добавяме Херсон и ето ти позиция за предстоящи преговори: "Искаме Луганска, Донецка и Херсонска област + сухопътна връзка между първите две и последната". Нещо точно в този дух е обсъждал Макрон с гнома и след това със Зеленски.

  • Харесва ми! 3
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 12 минути, sir said:

 Добавяме Херсон и ето ти позиция за предстоящи преговори: "Искаме Луганска, Донецка и Херсонска област + сухопътна връзка между първите две и последната". Нещо точно в този дух е обсъждал Макрон с гнома и след това със Зеленски.

А дали украинците ще са съгласни на тези условия?Те натрупаха самочувствие и имат надежди за поне частичен обрат във войната.Колко са основателни е друг въпрос.

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 минути, sir said:

Но опасността от обкръжение, макар и най-минималното възможно - на Северодонецк-Лисичанск - продължава да си е съвсем реална.

За съжаление и аз това виждам.

От последните сводки става ясно, че руснаците правят целенасочен напън (ако не щурм) за
някаква окупация на територията на ЛНР и ДНР.

Изглежда това са им текущите цели: да окупират каквото могат и след това да се вкопаят
и минат на режим отбрана. Така се стига до позиционна война и евентуални безкрайни
преговори ... в които Русия никъде не бърза.

Ако Украйна не е доволна от това ново статукво, ще трябва да изтласка вкопаните окупатори
извън границите ... което няма да е никак лесно. 😦

Редактирано от gmladenov
  • Харесва ми! 3
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, resavsky said:

А дали украинците ще са съгласни на тези условия?Те натрупаха самочувствие и имат надежди за поне частичен обрат във войната.Колко са основателни е друг въпрос.

Макрон, а по всичко личи и Шолц, нямат намерение да ги питат. И двамата проведоха дълги и задушевни разговори с гнома, след което поне единият от тях (Макрон) директно е сервирал на Зеленски условията за капитулацията. Зеленски го каза в прав текст. Нереално ли ти се струва? Чембърлейн, Даладие, Халифакс? Макрон и Шолц са дори още по-големи посерковци от тях. :)

  • Харесва ми! 5
  • ХаХа 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, sir said:

Макрон, а по всичко личи и Шолц, нямат намерение да ги питат.

Точно. Тях ги интересува само войната да спре ... независимо дали това ще е в ущърб на Украйна.

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 4 минути, sir said:

Макрон, а по всичко личи и Шолц, нямат намерение да ги питат. И двамата проведоха дълги и задушевни разговори с гнома, след което поне единият от тях (Макрон) директно е сервирал на Зеленски условията за капитулацията. Зеленски го каза в прав текст. Нереално ли ти се струва? Чембърлейн, Даладие, Халифакс? Макрон и Шолц са дори още по-големи посерковци от тях. :)

Условията не се толкова лоши за украинците.Ако някой им беше предложил тези условия на 24 февруари около обяд щяха вероятно да приемат.

  • ХаХа 1
  • Неясен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Командир 12-й бригады Нацгвардии добавил информации относительно сегодняшних обстрелов "Азовстали" с применением врагом термических бомб.

"Это не впервые против нас используют такие боеприпасы - термические бомбы. Российский враг применяет против нас авиацию и артиллерию, но мы все равно даем достойный ответ врагу", - отметил Шлега.

https://www.unian.net/war/mariupol-zashchitniki-azovstali-derzhatsya-no-situaciya-s-ranenymi-ochen-tyazhelaya-nacgvardiya-novosti-vtorzheniya-rossii-na-ukrainu-11827548.html

Мариуполь. Азовсталь. Снова - с неба, моря, земли. Вчера оккупанты впервые применили против защитников Мариуполя зажигательные или фосфорные бомбы (вывод оставим специалистам)", - отметил Андрющенко.

По его словам, сами оккупанты утверждают, что применили зажигательные снаряды 9М22С с термитными слоями. Температура горения - около 2-2,5 тыс. градусов по Цельсию. Горение остановить почти невозможно.

https://www.unian.net/war/ad-vzoshel-na-zemlyu-okkupanty-vpervye-sbrosili-fosfornye-bomby-na-azovstal-video-novosti-vtorzheniya-rossii-na-ukrainu-11826786.html?utm_source=unian&utm_medium=read_more_news&utm_campaign=read_more_news_in_post

  • ХаХа 1
  • Тъжен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 25 минути, sir said:

Искаме Луганска, Донецка и Херсонска област

Чакай малко,Украйна няма да се съгласи писмено да признае,че тези области стават руска територия. Както не е признала Крим за руски. Тя може да се съгласи устно само,за да прекрати войната.

И не от Макрон и Шолц зависи,а от САЩ и Англия,защото те са се ангажирали да бранят териториалната цялост на Украйна. Обаче американците и англичаните няма да дадат Украйна на Путин...

 

 

 

  • Харесва ми! 4
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, gmladenov said:

За съжаление и аз това виждам.

От последните сводки става ясно, че руснаците правят целенасочен напън (ако не щурм) за
някаква окупация на територията на ЛНР и ДНР.

Изглежда това са им текущите цели: да окупират каквото могат и след това да се вкопаят
и минат на режим отбрана. Така се стига до позиционна война и евентуални безкрайни
преговори ... в които Русия никъде не бърза.

Ако Украйна не е доволна от това ново статукво, ще трябва да изтласка вкопаните окупатори
извън границите ... което няма да е никак лесно. 😦

То проблемът е, че няма никаква гаранция, че ако стигнат до административната граница на Луганска област, ще се спрат. Напротив, ще си скъсят фронта и какво им пречи да продължат да настъпват в същото темпо неясно докога? Ще си измислят някакъв предлог, че киевските наркомани саботират преговорния процес и ще напуснат без да им мигне окото.

Ето го тука съвсем грубо какво става, ако превземат Лисичанск-Северодонецк:

ssjfidf.jpg

Преди 10 минути, resavsky said:

Условията не се толкова лоши за украинците.Ако някой им беше предложил тези условия на 24 февруари около обяд щяха вероятно да приемат.

На 24 февруари може би, днес обаче много силно ме съмнява.

Редактирано от sir
  • Харесва ми! 5
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В Генштабе отмечают, что подготовка резервистов ведется в приграничных областях: "На полигонах в Воронежской, Белгородской и Ростовской областях осуществляется подготовка до двух с половиной тысяч резервистов. Их планируется направить на территорию Украины для участия в войне".

Как писал УНИАН, по данным ГУР Минобороны, в России продолжаются попытки проводить так называемую "скрытую мобилизацию" - проводится активная агитационная кампания, а также направление в зону боевых действий выпускников и курсантов военных училищ.

https://www.unian.net/war/rossiya-gotovit-2-5-tysyachi-rezervistov-dlya-voyny-protiv-ukrainy-genshtab-novosti-vtorzheniya-rossii-na-ukrainu-11827506.html

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, deaf said:

И не от Макрон и Шолц зависи,а от САЩ и Англия ...

САЩ и Англия са твърди, но се забелязва и стремежа на Макрон и Шолц да спрат войната
на каквато и да било цена.

Тоест, забелязват наченките на разкол в общата позиция на Запада ... на което Путин
разчиташе от самото начало.

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...