Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Преди 6 часа, Pandemonium said:

И след като руснаците са ни обявили за вражеска страна и "нашето адекватно поведение е да забраним и унищожим всичко руско", това как оправдава погазването на закона и оскверняването на българските институции с развяването на чуждо знаме от и пред тях? Защото, ако не знаеш, според действащото българско законодателство, чуждо знаме не може да се вее от българска институция. Само тази логическа връзка ми се губи и бих желал да ми я обясниш. Не може ли да се държим "адекватно" и без да веем знамена на друга държава?

Има закон забраняващ веенето на чуждо знаме? Дайте един линк към тоя закон, че имам прокуратури за сезиране.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 567
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 2 часа, deaf said:

Към,Пандемониум,

сега не ми се рови в нета,но съм сигурен че във всяка държава по света има някакви забрани върху чужди имена. Или ако няма,има нетърпимост към тях. Дори и в САЩ. Българската моделка и по-късно певица Соня Василева,след като емигрира в САЩ,се прекръсти на Соня Васи. Понеже иначе нямаше да може да пробие в шоубизнеса.

В Щатите няма ограничения за имената. Елон Мъск си нарече сина: “X Æ A-12 Musk”

Имат ограничения само за буквите:

Цитирай

But California, where Musk lives, allows only the 26 English letters of the alphabet to be used on birth certificates, along with a limited list of special characters including apostrophes, hyphens and periods. That means no numbers or Æ symbols.

Предполагам имената на кирилица би трябвало да се транслитерират, но толкова.

 

Редактирано от Кибик
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 30 минути, Кибик said:

Има закон забраняващ веенето на чуждо знаме? Дайте един линк към тоя закон, че имам прокуратури за сезиране.

 

Има си протокол,да не е по високо от българското.Това си е международенн стандарт ,няма проблем ,да се веят чужди знамена стига ,д ане засенчват Бъл;гарският флаг.на поскледните 3-4 шествания на Шипка ,аз видях един бялосиньо червен парцал вместо българският флаг.Погнуси ме това.Какво е това робско мислене?

Редактирано от todorg
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, todorg said:

Има си протокол,да не е по високо от българското.Това си е международенн стандарт ,няма проблем ,да се веят чужди знамена стига ,д ане засенчват Бъл;гарският флаг.на поскледните 3-4 шествания на Шипка ,аз видях един бялосиньо червен парцал вместо българският флаг.Погнуси ме това.Какво е това робско мислене?

Да не си видял реплика на Самарското знаме?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, kramer said:

Да не си видял реплика на Самарското знаме?

Дас те засипя ли с ютъб видеа ,КЪДЕТО БЕЛОСИНЬОЧЕРВЕНИЯТ ПАРЦАЛ ,МЕКО КАЗАНО ПРЕОБЛАДАВА НАД БЪЛГАРСКИТЕ НАЦИОНАЛНИ СИМВОЛИ.И това от българи роби.

Редактирано от todorg
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, kramer said:

Да не си видял реплика на Самарското знаме?

На плажа в Бургас на покрива на едно "капанче" има реплика на Самарското знаме. Но се отклоняваме от темата...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, todorg said:

Дас те засипя ли с ютъб видеа ,КЪДЕТО БЕЛОСИНЬОЧЕРВЕНИЯТ ПАРЦАЛ ,МЕКО КАЗАНО ПРЕОБЛАДАВА НАД БЪЛГАРСКИТЕ НАЦИОНАЛНИ СИМВОЛИ.И това от българи роби.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, ramus said:

това не са български граждани, а и по принцип - в света все повече се мигрира и тази глобализация изменя заварените културни нагласи. В едни държави - по-бавно, в други - по-бързо.

 

Написаното тук, че българските граждани Лусио Вагнер и Маркиньош не са български граждани, съждение ли е, мнение ли е, незнание ли е, какво е?

Не е нужно всички теми да бъдат задръствани с "висша когниция" и други подобни. Можеше просто да се каже, че украинските власти залагат на национализъм в опитите си да спрат руския империализъм.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Партия Възраждане институция ли се водят?

Веят си не само знамето ами с герба и с надписа да не го объркаме с някой друг славянски флаг.

borislav-cekov-veem-znamena-na-darjava-a

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Atom said:

Дай линк към закона според който става това преименуване. 

 Зеленски от Владимир стана Волдемир, Андрей - Андрий, това все едно тук да дойдат СРМ-тата и Петър да стане Петар, Георги - Георге, Благой - Благое и всички да получат по едно "-ски" на фамилното окончание.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, Pandemonium said:

Можеше просто да се каже, че украинските власти залагат на национализъм в опитите си да спрат руския империализъм.

Според кого "можеше да се каже" и на кого това беше толкова нужно? Защото на никого друг, освен на вас си.

Заради това разни позивни за "ролята ви сред темата" и как имате права за нещо си... са само прояви на лицерие за да си утвърдите вашето си през огледалото на другите през форума. Това имам предвид - за кръчмата и тия на масата...

А висшата когниция я ползва този, който я е развил, за нея се работи цял живот, но не на маса в кръчма и не за личния си кеф и инат... - разбирате ли или да пробвам с други думи?

Редактирано от ramus
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, kramer said:

 Зеленски от Владимир стана Волдемир, Андрей - Андрий, това все едно тук да дойдат СРМ-тата и Петър да стане Петар, Георги - Георге, Благой - Благое и всички да получат по едно "-ски" на фамилното окончание.

Примерът ти е неревелантен ,по украински са така имената за украинци се пише още 15 и век за руси 18век,когато московците стават руси взимайки името на норвежкото племе.

Редактирано от todorg
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, kramer said:

 Зеленски от Владимир стана Волдемир, Андрей - Андрий, това все едно тук да дойдат СРМ-тата и Петър да стане Петар, Георги - Георге, Благой - Благое и всички да получат по едно "-ски" на фамилното окончание.

Дай източник за това. Закон, който заставя хората да бъдат преименувани. Дай новинарски статии от Украйна в които се обсъжда това. Дай закона/наредбата с която това е прието и влязло в сила, както и за кои територии е валидно или от кога. Дотогава си е просто поредната руска партенка, която нашите предатели от възраждане разнасят насам натам из всички медии и форуми. Ако не си сигурен за тези твърдения или няма някакви официални източници просто се извини, че подвеждаш в научен форум! 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, todorg said:

Примерът ти е неревелантен ,по украински са така имената за украинци се пише още 15 и век за руси 18век,когато московците стават руси взимайки името на норвежкото племе.

Айде, Володимир, Сергiй древно руски имена, но един Алексей да стане Олексий и Александър - Олександър, това си баш като все едно макетата да дойдат тук и да ни кръщават...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Димитър Йорданов said:

Дай източник за това. Закон, който заставя хората да бъдат преименувани. Дай новинарски статии от Украйна в които се обсъжда това. Дай закона/наредбата с която това е прието и влязло в сила, както и за кои територии е валидно или от кога. Дотогава си е просто поредната руска партенка, която нашите предатели от възраждане разнасят насам натам из всички медии и форуми. Ако не си сигурен за тези твърдения или няма някакви официални източници просто се извини, че подвеждаш в научен форум! 

Някой горе спомена закон от времената на Кучма. Па и виж как медиите споменаваха преди време името на Земенски...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, ramus said:

А висшата когниция я ползва този, който я е развил, за нея се работи цял живот, но не на маса в кръчма и не за личния си кеф и инат... - разбирате ли или да пробвам с други думи?

Всичко разбрах освен защо вашата висша когниция ви кара да пишете, че българските граждани Лусио Вагнер и Маркиньош не са български граждани.

Не ми отговаряйте. Не държа да разбирам.

И от темата какво е "мнение" се оттеглям. Благодаря Ви за включването все пак. Беше ползотворно някому, надявам се.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Ако някой иска да си смени името и закона го позволява, това не означава, че някой някога е принуждавал хората да си сменят имената.

Хайде, ако нямате доказателства не твърдете глупости.

Всеки започва да твърди каквото си иска и накрая - ама и аз имам право на мнение. Не, нямаш право на мнение. Тук не обсъждаме нения, а факти. Има ли такъв закон или няма, някой някъде карал ли е насила да се сменят имена в Украина или не е карал?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, kramer said:

Някой горе спомена закон от времената на Кучма. Па и виж как медиите споменаваха преди време името на Земенски...

Това е ЕБК - Една баба каза. Без документи или сериозен източник това са просто приказки в полза на Русия и пропаганда. За спонтанното дерусифициране и смяна на колониални имена (защото точно такова е било  1992-1993 година) е приключило много бързо. Но така и не открих този прословут закон.
Дай източник, щом твърдиш това за смяната на имена на хора и окончания. Лични истории с хора с които някой си общува в днешна Украйна или окупираните територии не са релевантни. Както и някакви "новини" разпространявани от явно проруски медии, доказали се с пропагандата си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 25 минути, Р. Теодосиев said:

Ако някой иска да си смени името и закона го позволява, това не означава, че някой някога е принуждавал хората да си сменят имената.

Хайде, ако нямате доказателства не твърдете глупости.

Всеки започва да твърди каквото си иска и накрая - ама и аз имам право на мнение. Не, нямаш право на мнение. Тук не обсъждаме нения, а факти. Има ли такъв закон или няма, някой някъде карал ли е насила да се сменят имена в Украина или не е карал?

На пръв прочит това излезе:

https://tass.ru/info/17584339?ysclid=lktu1ropdh874461909

https://sevastopol.su/news/ukraina-teryaet-russkie-imena?ysclid=lktu2ccca9323300977

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 32 минути, kramer said:

В първия линк става дума за населени места, местности, площади и прочее обекти, бе и за хора. Във втория - в личните документите името да е транскрибирано на държавния език - украински, а не както досега в някои на украински и руски. 

Това не означава смяна на имената. По тази логика, че транскрибирането е смяна, то ако в Германия ни издадат документ за самоличност или в Англия, Франция или Полша ние какво - ще кажем, че са сменили имената ни ли? 

Всяка държава си има строго определени правила как се транскрибира правилно чуждо име на нейния държавен и официален език. 

Представи си идва арабин от Мароко или Сирия и да се възмущава, че името му не е на тяхната азбука в бг документа, който е получил. 

Дай нещо по-сериозно, най добре - закон, който, задължава хората да сменят своите имена, ако изобщо има такъв. 

 

Допълнение: Освен това става дума за законопроект, а не за приет закон. А той дори и да бъде приет може да е с редица изменения от моментното му състояние. 

Редактирано от Димитър Йорданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Разбира се, че всеки може да си смени името. Дори и фамилията. Имам и приятел, който го направи.

Отделно имам добър спомен, как у нас смениха имената на много хора. Без те да искат.

...

А от тази тема нищо ново за Крим не научих. Но научих, че много нашенци не знаят, че сме част от Европейският съюз. Той е наш. И знамето наше, на нашият съюз. В него е интегриран и българският трибагреник, който за това се вее в Брюксел не по-ниско или високо от останалите.

Но това няма кой да го разбере. Разбира се на някого може да не се хареса. Никой не живее насила тук.

Утре може пак да сме във Варшавски договор. Тогава на други няма да им харесва. Все ще има недоволни. И тогава недоволните бягаха. Но дори не ги пускаха. Криеха се по корабите в товара вътре.

Сега всеки го пускат. Но явно е доволен.

И е длъжен да се съобразява с правилата в България.

...

Та на кого е Крим? Хрониките казват, че е на хуните, които от стари времена живеят там и са се наричали кимерийци. Както знаете не случайно и България се заражда там, като евентуални наследници и на хуните.

Всички останали са без право на претенции. :)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...