Отиди на
Форум "Наука"

Безкрайна ли е Вселената


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Няма множество вселени , вселената е една , безначална и безкрайна ! Ако е произлязла от взрив , какво тогава е имало преди взрива ? или този въпрос е неуместен защото преди взрива не е съществувало времето ! но и това не би бил уместен отговор , защото терминът , " преди " налага понятието " време" а време преди взрива не е имало ! Следователно взрив може да е имало но той не е причина за раждането на вселената. Вселената не се е появила , тя е безначална и безкрайна.

То този термин Взрив е малко спекулативен и журналистическа приумица и не описва разгъването на пространство време... но да кажем, че това е друга тема.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 203
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

То този термин Взрив е малко спекулативен и журналистическа приумица и не описва разгъването на пространство време... но да кажем, че това е друга тема.:)

Какво искаш да кажеш с това , "спекулативен" , " журналистическа приумица" Значи теорията не отразява никакво сътворение на вселената ! с термина "Голям взрив" , взрив може да не е имало на всяка цена , но нещо преди този взрив е имало , на всяка цена . Разкажи ми за разгъването на времепространството , според теорията. Ще ми бъде интересно !
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Едно ви признавам на форум физика, колкото и да спорите не се обиждате прекалено много :good: . Евала !

За обяснението на физиката за възникването на вселената си мисля, че това е просто постолат. Няма какво е имало преди това, няма къде е било, няма и преди!

И това много ми прилича лично на обяснението за сътворението на света от библията.

Разликата не е голяма просто в едната има прекалено много математика :laugh: .

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Какво искаш да кажеш с това , "спекулативен" , " журналистическа приумица" Значи теорията не отразява никакво сътворение на вселената ! с термина "Голям взрив" , взрив може да не е имало на всяка цена , но нещо преди този взрив е имало , на всяка цена . Разкажи ми за разгъването на времепространството , според теорията. Ще ми бъде интересно !

Здравей любознателен друже,

Не,не... Нямах предвид, че Вселената във вида в който я наблюдаваме е изглеждала винаги така и не е имало "взрив" на разгъващо се пространство-време. Просто не е изглеждало като взрив на ръчна граната ... например.

Терминът "Голям взрив" е плод на подигравателно описание на хипотезата, превърнала се по-късно в господстваща теория за сътворението, роден по време на популярни радио предавания, предавани на британските острови. тенденциозно насочени срещу новото теория. Това имах предвид, като нарекох спекулативен термина "Голям взрив".:)

Цялата тази война, развихрила се в радио ефира е доста забавна, често водена с злобничко чувство за хумор.

Ще пиша за тези битки, следени с голям интерес от страна на британците, а по-късно и от целият свят.

Ще пиша и за разгъването на пространство - времето от гледна точка на Инфлационната теорията и от гледна точка на М Струнната теория. Но това ще се случи през този уикенд, просто поради липса на свободно време.

....

А и не само това е проблемът.

Често казано, трябва да си припомня някои от имената забъркани в този конфликт ... както и някои факти /слава Богу фактите ги помня, но искам да пиша само проверени неща/.

....

Поздрави Б.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Преместих мненията свързани с идеята за двумерен свят.

Темата може да бъде открита на адрес: Ако бяхме двуизмерни същества (фигурки) и населявахме равнина

Поздрави Б.Б.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител
Те обаче никога не могат да докажат това, защото никой не е в състояние да излезе извън съществуващите в мозъка възприятия. Всеки живее в една разположена в мозъка клетка и никой не може да изпита нещо друго освен това,

В същност има много живеещи в пещери индийци, според които може да се излезе от тялото и го правили, в различни медитации. Та това е начин да пиеш от друг извор.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В същност има много живеещи в пещери индийци, според които може да се излезе от тялото и го правили, в различни медитации. Та това е начин да пиеш от друг извор.

Мисля, че прословутите опитности извън тялото не са само привилегия на индийците в пещерите.

Но, да, това е област, за която науката все още почти нищо не знае и откъдето могат да дойдат още купища знания.

Редактирано от viavita
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля, че прословутите опитности извън тялото не са само привилегия на индийците в пещерите.

Така е, но те са най-вещи в момента. Което не им е попречило да ни питат , как нямаме ментален образ , като са го усвоили от нас. т.е. били сме по-дбри от тях някога. Но не си спомням нито кога нито къде съм го чел, за съжаление.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така е, но те са най-вещи в момента. Което не им е попречило да ни питат , как нямаме ментален образ , като са го усвоили от нас. т.е. били сме по-дбри от тях някога. Но не си спомням нито кога нито къде съм го чел, за съжаление.

В тази сфера всичко е много субективно и не се знае реално кое е истина и кое илюзия.

Има все още път да се извърви преди знанията от тези опитности да могат да бъдат проверявани и прилагани.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Божичко, мислех, че разделът е "Теоретична физика", а той си се оказа чиста метафизика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Божичко, мислех, че разделът е "Теоретична физика", а той си се оказа чиста метафизика.

Е, хайде сега... голяма част от науките се припокриват в един момент :)

Иначе, доколкото съм запознат с духовната литература, а то не е много, там се казва, че вселената е безкрайна. Всъщност не съм срещал много информация за вселената като такава.

Но, признавам си, че науката може би е с една стъпка напред вече в някои отношения, особено със съвременните теории за множество вселени, холографска вселена и т.н.

Така или иначе, аз не смятам, че тази ни вселена е безкрайна. По съм съгласен на идеята за множеството вселени или пък за безкрайност на дълбочината, а не на размера.

Редактирано от viavita
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Божичко, мислех, че разделът е "Теоретична физика", а той си се оказа чиста метафизика.

Пробва се човекът! :biggrin:

Това е и най-интересното при субективното мислене като философия: Непременно да убеждават ДРУГИТЕ, че те са прави!

И, естествено, не виждат противоречието: че след като си мислят да убеждават ДРУГИТЕ, значи ги ПРИЗНАВАТ ЗА СЪЩЕСТВУВАЩИ.

Достатъчно е (исторически опит) да се досетим, че има и нещо друго ИЗВЪН съзнанието и ... като го наречем МАТЕРИЯ например, може да се направи обобщение: Всичко, съществуващо извън моето съзнание е материя! :post-70473-1124971712:

Сега, ако ни е възможно да осъзнаем как от материята ВЪЗНИКВА съзнанието ... готово! Изводът е: материята е първична, съзнанието е продукт на високоорганизирана материя. :lightbulb:

(Ако се възприеме обратното - от съзнание да получим материя - дори и при най-най-големи напъни, исторически не се е получавало!.. Значи: отпада като начален метод за изучаване на действителността)

...

А, нормално е философия и знания от естествени науки взаимно да се допълват: метафизиката е оправдана в началото на натрупване на теоретични познания, докато се получи динамичното представяне за развитие на света. Диалектика - причино-следствени зависимости в развитието.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Искаш да кажеш, че няма как Бог да е породил материята? Може би обратното, хората са породили Бог, ако въобще съществува нещо такова :)

Това ми напомни, че наскоро Стивън Хокинг спомена нещо, че вселената не се нуждае от създател за да бъде създадена, а природните закони сами са я породили... нещо от този сорт.

Редактирано от viavita
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дори и да е така,ние пак не сме в състояние да дадем отговор на това какво преставлява съзнанието,душата,разумът и чуствата,защото нивото на психическото съзнание е най-високото ниво,което сме го достигнали.Следователно въпреки,че сме в състояние да погледнеме материалния свят отстрани,като се издигнем над тях,отново с помоща на съзнанието ни,ние сме неспособни обаче по същия начин да достигнем до самото съзнание.Това е така,защото не съществува по-високо ниво от съзнанието.

Както казах има хора които са го направили , и са дали отговор на въпросите ти.(Дори и в България) Друг е въпросът, който колегата постави, до колко трябва да им вярваме. Нещо което не сме ние видели не можем да вярваме, а това, че не сме видели може да не означава, че го няма.

Но това което се виждало там не е материя така, че не трябва да се търси материалното. А самото постигане се прави с много тренировки и медитации в продължение на десетки години.За успокояване се натикали по пещерите само и само да успеят. Няма как ей тъй хоп и прогледнах, такова се е случвало на малцина в света както при Ванга и други преживели нещо което им отключва заложбите.

До съзнанието пишат, че се стига чрез самосъзнанието. Няма как мисълта сама себе си да надскочи , трябва поне интелекта да се намеси.

А на тема вселената щом колегата казва, че са няколко това автоматично определя, че са крайни, дори и в една посока все е крайно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А на тема вселената щом колегата казва, че са няколко това автоматично определя, че са крайни, дори и в една посока все е крайно.

Но това не пречи да има безкрайно множество от вселени :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Божичко, мислех, че разделът е "Теоретична физика", а той си се оказа чиста метафизика.

Причината е, че безкрайността е обект не само на физиката, но явно и на философията, със сигурност и на поезията... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е не е чак такъв абсурд.

Имаме Зрителен орган Око

Имаме Сетиво , което възприема информацията от зрителният орган

и има мисли (част от ума) , които чрез сетивата контактуват с околният свят.

Ами всъщност това дава някаква картина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз мисля,че това не е толкова просто.А ето какво пише материалистът Даниел Денет в една от своите книги;

" Съзнателните ми мисли и особено насладата, която изпитвам от съчетанието на слънчевата светлина, закачливите цигулки на Вивалди, леко поклащащите се клонки - плюс насладата, която изпитвам само при мисълта за тях - как всичко това би могло да бъде само едно физично явление в моя мозък? Как биха могли някакви комбинации от електрохимични явления в мозъка ми по някакъв начин да се съединят толкова възхититело, че с времето тези хиляди кръвоносни съдове да се преклонят пред музиката? Как би могло едно информационно събитие, протичащо в мозъка ми, да бъде нежната топлина на слънчевата светлина, която усещам върху себе си? Нещо повече, как би могло едно явление в мозъка ми да бъде повърхностно-визуализираният мисловен образ на... някои други информационно протичащи в мозъка ми събития? Това ми се струва невъзможно. Изглежда, че ако явленията, които представляват съзнателните ми мисли и преживявания, не биха могли да бъдат мозъчни явления, то те трябва да са нещо друго, нещо предизвикано и създадено от мозъчните явления, вероятно нещо като допълнение, нещо състоящо се от друго вещество, намиращо се в друго пространство. Е, защо не?.."

Е нормално е, наричат се неврони и "пускат електро-химичен ток" , и пресъздават различни усещания в мозъка.

-Казвам ти портокал , и веднага в мислите ти изплува образът на портокал.(не чрез зрителния, а със слуховият орган) Ти знаеш както е това. Но видяното е близко с това на зрителният орган. визуализацията на портокала ти е запечатана вече.

-Казвам ти маракуя (да предположим, че не знаеш какъв плод е) в образа ти не се визуализира картина, трябва да се поинтересуваш какво е да видиш и вече да свързваш с картина.

-Казвам ти лимон и освен картина ти имаш и киселинен вкус, т.е. мислите въздействат върху сетивата ти и органите (вкусовите рецептори), както и органите върху сетивата и мислите ( при консумирането). Това е.

Въздействие на вече запаметеното. Или ново запаметяване за новите неща. Нова асоцииране. И после комбиниране на асоциираните неща от Мислите. Мисля, че Ведите бяха направили подобно определяне.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Надматериално усещане, ако всичко ти е наред в главата :) Повреди на определени места и вече няма да знае какво е портокал или ще знае, като го види, но няма да може да назове думата, или ще знае, че това е портокал, но няма да знае за какво служи и всякакви подобни комбинации.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не е лоша идеята да се придържате към темата.

Мод. физика Б.Б.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

Цитат

За времето пак не съм съгласен. Ако времето беше тясно свързано с пространството, как тогава в зависимост от скоростта с която се движим времето се изменя, а пространството не? За мен това просто е нелогично.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При увеличаване на енергията времето, разстоянията между обектите и техните радиуси се скъсяват, т.е. според съвременната физика се скъсява и пространството между тях.

Затова тук не виждам никаква нелогичност. Тъй като масата, енергията, времето и радиуса на частиците и обектите подложени на ускорение се скъсяват.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

До края на Вселената не можеш да стигнеш поради простата причина, че пространството е изкривено от собствената маса на Вселената по такъв начин, че като пътуваш известно време, се връщаш от където си тръгнал.

Това твърдение е неточно. Наистина ако се движим в кръг земта ще ни се стори безкрайна. Но тя е крайна защото има краен радиус, това важи и за Вселена.

По-горе се твърди, че нямало връзка между времето и пространството. Това също е неточно твърдение с увеличаване на енергията на ускорения обект неговия радиус се скъсява. Т.е. има връзка между времето и радиуса на обекта и заетото от него пространство.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

* * *

По-горе се твърди, че нямало връзка между времето и пространството. Това също е неточно твърдение с увеличаване на енергията на ускорения обект неговия радиус се скъсява. Т.е. има връзка между времето и радиуса на обекта и заетото от него пространство.

Оставам с впечатление, че говориш за Лоренцовите трансформации, или тотално греша?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...