Отиди на
Форум "Наука"

Лонгобарди, прабългари и авари в Панония и в северна Италия - масивно изследване на 63 гроба от времето на ВПН


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 9 минути, Опълченец said:

Крайно време е да се освободим от тази измислица за покорливите славяни. Тези същите заселяват целия балкански полуостров, стигайки чак до Пелопонес, и заради тях цар Анастасий строи 70-километровата си стена. Надали такива значителни военни успехи са последица от бягство или покорство пред аварите. Все пак в „Стратегикона“ си т. нар. Лъжемаврикий твърди, че антите и славините са „свободолюбиви и по никакъв начин не оставят да бъдат поробени или управлявани и особено в собствената си страна“. Същевременно, от летописите на ромеина Манандър (VI в.) знаем, че когато аварският хаган поискал да подчини дакийските славяни и да им наложи ежегоден данък, славянският вожд Давритас отговорил: „Кой е този човек между човеците, който ще преодолее нашата сила? Защото ние сме свикнали да владеем чужда земя, а не други нашата“.

Еее, то всички сме свободолюбиви, обаче като ти сложат хомота никой не те пита.... ни германци, авари, хуни, ромей не им е пречило да ги подчинят.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 471
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 2 минути, Опълченец said:

Крайно време е да се освободим от тази измислица за покорливите славяни. Тези същите заселяват целия балкански полуостров, стигайки чак до Пелопонес, и заради тях цар Анастасий строи 70-километровата си стена. Надали такива значителни военни успехи са последица от бягство или покорство пред аварите. Все пак в „Стратегикона“ си т. нар. Лъжемаврикий твърди, че антите и славините са „свободолюбиви и по никакъв начин не оставят да бъдат поробени или управлявани и особено в собствената си страна“. Същевременно, от летописите на ромеина Манандър (VI в.) знаем, че когато аварският хаган поискал да подчини дакийските славяни и да им наложи ежегоден данък, славянският вожд Давритас отговорил: „Кой е този човек между човеците, който ще преодолее нашата сила? Защото ние сме свикнали да владеем чужда земя, а не други нашата“.

Трудно може да се говори за "покорливи" славяни, след като гърци и римляни пропищели от тях.

Няма спор че те са диви и непокорни и си остават варвари до късните векове. Но все пак славяните с техните си племена и дружини, князе и жупани влизат в някакви политически съюзи с авари и прабългари.. Дали доброволно - или заради меч и брадва - няма кой да ни каже.  Славяни наедно с авари и прабългари до такава степен оплячкосват Балканския полуостров, щото го превръщат в полупустиня..  А това свободолюбие или независимост много трудно биха могли да се случат на Балканите ако не беше покровителството на авари или пра-българите - тези професионални войници според съвременните категории.  Славяните са били по-скоро аматьори във военното дело. Хора, набутани насила да се бият или отишли да грабят заради удобния случай... 

Колкото и да били непокорни - славяните не са създали сами ни една свясна държава, а по-скоро участвали в създаването на всичките държави в източна  Европа.. Не искам да принизявам ролята на славяните... Щото какво да кажем за великите прабългари- дето езикът им се загубил няма и век след като държавата им устояла на трудностите.. Или пък Аварите - обри - дето се изпарили като капка вода.. И помен от тях даже не останал.. А същите авари властвали над половин Европа и славяните били уж техни роби и подчинени...  Но не е системата толкова проста. Славяни и авари влизат в някаква симбиоза..  Малобройни авари и многобройни славяни са едни до други във всичките битки.  Дори ми е трудно да си представя как прабългарите се намесили в тия процеси и изместили аварите , та се настанили на тяхното място..

Ако желаете г-н Опълченецо - развийте или доразвийте тезата за непокорните славяни..

В езиково отношение - мога да ви подкрепя напълно.. Езиково славяните не се подчиняват и не само че не се подчиняват ами успяват дори да подчинят и асимилират господарите си... Това не без подкрепата на великите братя св.св. Кирил и Методии и техните ученици разбира се.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За да не почнат излияния кой е сложил този славянски вожд Давритас?, -това ще да е Доброта или Добрица.

А нашият Енравота сигурно е Неработа  :)

Както и да го усукват гърчолята,  не могат да ме заблудят :) 

Давайте нататък...

 

Редактирано от Exhemus
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, tantin said:

Трудно може да се говори за "покорливи" славяни, след като гърци и римляни пропищели от тях.

Няма спор че те са диви и непокорни и си остават варвари до късните векове. Но все пак славяните с техните си племена и дружини, князе и жупани влизат в някакви политически съюзи с авари и прабългари.. Дали доброволно - или заради меч и брадва - няма кой да ни каже.  Славяни наедно с авари и прабългари до такава степен оплячкосват Балканския полуостров, щото го превръщат в полупустиня..  А това свободолюбие или независимост много трудно биха могли да се случат на Балканите ако не беше покровителството на авари или пра-българите - тези професионални войници според съвременните категории.  Славяните са били по-скоро аматьори във военното дело. Хора, набутани насила да се бият или отишли да грабят заради удобния случай... 

Колкото и да били непокорни - славяните не са създали сами ни една свясна държава, а по-скоро участвали в създаването на всичките държави в източна  Европа.. Не искам да принизявам ролята на славяните... Щото какво да кажем за великите прабългари- дето езикът им се загубил няма и век след като държавата им устояла на трудностите.. Или пък Аварите - обри - дето се изпарили като капка вода.. И помен от тях даже не останал.. А същите авари властвали над половин Европа и славяните били уж техни роби и подчинени...  Но не е системата толкова проста. Славяни и авари влизат в някаква симбиоза..  Малобройни авари и многобройни славяни са едни до други във всичките битки.  Дори ми е трудно да си представя как прабългарите се намесили в тия процеси и изместили аварите , та се настанили на тяхното място..

Ако желаете г-н Опълченецо - развийте или доразвийте тезата за непокорните славяни..

В езиково отношение - мога да ви подкрепя напълно.. Езиково славяните не се подчиняват и не само че не се подчиняват ами успяват дори да подчинят и асимилират господарите си... Това не без подкрепата на великите братя св.св. Кирил и Методии и техните ученици разбира се.

По повод голямото славянско нападение срещу Ромейското царство, започнало през 581 г., ромейският летописец Йоан Ефески отбелязва: „Те разбогатяха – имат злато и сребро, стада от коне и много оръжия, и се научиха да воюват по-добре от ромеите“. Не звучи сякаш са новобранци, воюващи не по своя воля.
 
Не мисля, че е честно, г-н Тантине, да използвате предположението, че славянските страни не са създадени от славяни, като довод за липса на държавнически умения у славяните. По същия начин, аз бих могъл да използвам моето становище, че славянските страни са основани от славяни, като довод за отличните държавнически способности на славяните, но разбирате, че това е мислене в кръг. Затова по-скоро бих разгледал различните виждания относно създаванията на славянските държави: 
Например князът Само според Фредегарий (VII в.) е франк. Само че и самият Фредегарий е франк, защо да му вярвам? Все едно грък да ми обяснява, че св. св. Кирил и Методий са гърци. По-късни летописи (IX в.) сочат Само за славянин, т.е. имаме противоречиви схващания и затова не могат да се правят толкова крайни изводи.
Относно България, аз съм на мнение, че древните българи са славяни, така че нямаме и никаква загуба на език. Пак нещата се свеждат до тълкувание. Иначе за Полша няма съмнения, че е основана от славяни, на нея какво ѝ е?
 
Като цяло се наблюдава такова мислене от староведите, че славяните са много на брой, но са безпомощни и слаби и затова навсякъде ги завладяват. Обаче изворите говорят друго. Струва ми се, че по тази линия на мислене са навлезли и предположенията за неславянски произход на славянските държави. 
Редактирано от Опълченец
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Опълченец said:
По повод голямото славянско нападение срещу Ромейското царство, започнало през 581 г., ромейският летописец Йоан Ефески отбелязва: „Те разбогатяха – имат злато и сребро, стада от коне и много оръжия, и се научиха да воюват по-добре от ромеите“. Не звучи сякаш са новобранци, воюващи не по своя воля.
 
Не мисля, че е честно, г-н Тантине, да използвате предположението, че славянските страни не са създадени от славяни, като довод за липса на държавнчески умения у славяните. По същия начин, аз бих могъл да използвам моето становище, че славянските страни са основани от славяни, като довод за отличните държавнически способности на славяните, но разбирате, че това е мислене в кръг. Затова по-скоро бих разгледал различните виждания относно създаванията на славянските държави: 
Например князът Само според Фредегарий (VII в.) е франк. Само че и самия Фредегарий е франк, защо да му вярвам? Все едно грък да ми обяснява, че св. св. Кирил и Методий са гърци. По-късни летописи (IX в.) сочат Само за славянин, т.е. имаме противоречиви схващания и затова не могат да се правят толкова крайни изводи.
Относно България, аз съм на мнение, че древните българи са славяни, така че нямаме и никаква загуба на език. Пак нещата се свеждат до тълкувание. Иначе за Полша няма съмнения, че е основана от славяни, на нея какво ѝ е?
 
Като цяло се наблюдава такова мислене от староведите, че славяните са много на брой, но са безпомощни и слаби и затова навсякъде ги завладяват. Обаче изворите говорят друго. Струва ми се, че по тази линия на мислене са навлезли и предположенията за неславянски произход на славянските държави. 

Не така мислят самите поляци.. Прочетете следното:

https://ru.wikipedia.org/wiki/Шляхта

За тия от шляхтата се предполага че били сармати или нещо подобно.. Но същите биха могли да бъдат и тюрки или прабългари или защо не авари... За франките няма да коментирам. Ако желаете да докажете една такава подобна теза - продължавайте напред.  Единственият проблем е в липсата на доказателства. Иначе в хипотези и всевъзможни доказателства можем да се упражняваме както си пожелаем.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 часа, tantin said:

За връзката между прабългари и Авари:

A-selection-of-grave-goods-from-the-buri

The golden findings of Kunbábony (Унгария)

The grave found in Kunbábony is still the nicest Avar find.

http://www.museum.hu/exhibition/12584/The_golden_findings_of_Kunbabony

Ето за сравнение златните предмети от съкровището на Хан Кубрат:

180px-Mala-Pereshchepina-treasure-1.jpg

180px-Mala-Pereshchepina-treasure-2.jpg

180px-Mala-Pereshchepina-treasure-5.jpg

130px-Mala-Pereshchepina-treasure-3.jpg

С просто око се вижда приликата между златните предмети от двете съкровища, а разтоянието от Kunbábony  до Малая Пересчепина е 1200 километра. Между тях се намират Карпатите.

Златните сервизи и коланите не са само покъщнина, кухненски инвентар - но също символ на властта и престижа на владетеля.  Тоест аварите и прабългарите на Кубрат се ползват със същите предмети, същото злато. Вероятно златарската работилница изработила тези предмети е една и съща. Коланите им също са много близки като изработка.

Кубратското съкровище е мешаница от което е било модерно по степта тогава, плюс награбени вещи Византийска изработка. Това видео май беше вече пускано тук, че специално сърповидния нагръдник в бил популярен около Китай. Аварите са продължавали да поддържат връзка със степните си роднини доста след като се заселват в Панония.

 

Последно откритие около Дебрецен - напълно запазен гроб на елитен аварски воин, погребан с ламелена ризница. Антропологично показва смесен монголоидно-европейски произход.

https://kazarbazar.com/2019/10/03/the-kagans-rider/

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 часа, tantin said:

Не така мислят самите поляци.. Прочетете следното:

https://ru.wikipedia.org/wiki/Шляхта

За тия от шляхтата се предполага че били сармати или нещо подобно.. Но същите биха могли да бъдат и тюрки или прабългари или защо не авари... За франките няма да коментирам. Ако желаете да докажете една такава подобна теза - продължавайте напред.  Единственият проблем е в липсата на доказателства. Иначе в хипотези и всевъзможни доказателства можем да се упражняваме както си пожелаем.

 

Разгледах ги статиите, в тази за шляхтата пише, че е малко вероятно да са чужденци, тъй като няма доказателства за нашествие на Полша от такива. В статията за т. нар. сарматизъм пък пише, че това е възглед на шляхтата от XVI-XIX в. Така че по-скоро ми звучи сякаш превъзнеслото себе си полско дворянство е търсило начин да се разграничи от простия народ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Опълченец said:

Разгледах ги статиите, в тази за шляхтата пише, че е малко вероятно да са чужденци, тъй като няма доказателства за нашествие на Полша от такива. В статията за т. нар. сарматизъм пък пише, че това е възглед на шляхтата от XVI-XIX в. Така че по-скоро ми звучи сякаш превъзнеслото себе си полско дворянство е търсило начин да се разграничи от простия народ.

Скоро тук беше публикувано, че генетично стари полски погребения са по-близки до съвременните българи, отколкото до съвременните поляци...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, Exhemus said:

Скоро тук беше публикувано, че генетично стари полски погребения са по-близки до съвременните българи, отколкото до съвременните поляци...

Прекалено произволни сведения са това според мен, за да бъдат основа за извод. Тези гробове знае ли се дали са на хора от шляхтата, пък дори и да са, изследванията са за една извадка от тогавашното население на Полша, сравнена с извадки от сегашното на последната и България. Така че не можем окончателно да съдим за цялата картина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 17.10.2020 г. at 22:55, Опълченец said:

Крайно време е да се освободим от тази измислица за покорливите славяни. Тези същите заселяват целия балкански полуостров, стигайки чак до Пелопонес, и заради тях цар Анастасий строи 70-километровата си стена. Надали такива значителни военни успехи са последица от бягство или покорство пред аварите. Все пак в „Стратегикона“ си т. нар. Лъжемаврикий твърди, че антите и славините са „свободолюбиви и по никакъв начин не оставят да бъдат поробени или управлявани и особено в собствената си страна“. Същевременно, от летописите на ромеина Манандър (VI в.) знаем, че когато аварският хаган поискал да подчини дакийските славяни и да им наложи ежегоден данък, славянският вожд Давритас отговорил: „Кой е този човек между човеците, който ще преодолее нашата сила? Защото ние сме свикнали да владеем чужда земя, а не други нашата“.

Тия същите под предводителството на аварите почват походите,Анастасий строи стената по-скоро против българите дето по същото време вършеят под Дунав.Или не си чувал за това? Всичките им военни успехи са или благодарение на българите или аварите,чак към края когато вече няма организирана съпротива с други думи не е останало нищо са самостоятелни ама не е много сигурно. Тия за свободолюбивите славяни ги слушахме ама защо не информирахте и аварите ? :ag: Тия последните цитати няма да коментирам,фантастиката е в друг раздел.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 часа, Exhemus said:

Скоро тук беше публикувано, че генетично стари полски погребения са по-близки до съвременните българи, отколкото до съвременните поляци...

Ми нормално,не се учудвам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Опълченец said:

Прекалено произволни сведения са това според мен, за да бъдат основа за извод. Тези гробове знае ли се дали са на хора от шляхтата, пък дори и да са, изследванията са за една извадка от тогавашното население на Полша, сравнена с извадки от сегашното на последната и България. Така че не можем окончателно да съдим за цялата картина.

Сигурен бях !!:ag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 19.10.2020 г. at 19:38, bulgaroid said:

Сигурен бях !!:ag:

То и аз бях сигурен, че въз основа на два гроба някой ще преоткрие историята.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 19.10.2020 г. at 19:36, bulgaroid said:

Тия същите под предводителството на аварите почват походите,Анастасий строи стената по-скоро против българите дето по същото време вършеят под Дунав.Или не си чувал за това? Всичките им военни успехи са или благодарение на българите или аварите,чак към края когато вече няма организирана съпротива с други думи не е останало нищо са самостоятелни ама не е много сигурно. Тия за свободолюбивите славяни ги слушахме ама защо не информирахте и аварите ? :ag: Тия последните цитати няма да коментирам,фантастиката е в друг раздел.

Къде пише, че са били предвождани от аварите? Знам, че са заедно са опустошавали, но за предводителство не бях чел.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Опълченец said:

То и аз бях сигурен, че въз основа на два гроба някой ще преоткрие историята.

Откъде си сигурен,заради един се е променяла,въпроса е когато са много и някой не ги вижда?

 

Преди 1 час, Опълченец said:

Къде пише, че са били предвождани от аварите? Знам, че са заедно са опустошавали, но за предводителство не бях чел.

Ще ти открия една страшна тайна славяните са подчинени на аварите,покорени са още при пристигането им. И всичко което правят славяните е по волята н ааварите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Опълченец said:

Къде пише, че са били предвождани от аварите? Знам, че са заедно са опустошавали, но за предводителство не бях чел.

Точно обратното. Никакво предводителство не е имало. Аварите подкарвали славяните като стадо овце и са ги пускали напред в голям брой да се бият с ромеите.  Едва накрая на битката като станело време да се граби плячката - едва тогава аварите влизали в боя.  А кагана им дори заявявал че и 10 000 славяни да изгинат той имал още премного и това хич нямало да го спре. 
За да си ги представиш: едните са с железни саби, брони, щитове, каски. Наточени саби, коне. Хвърлят ласо и са бързи.  А славяните били наметнати с покривала, въоръжени с дървени тояги и някакви по-примитивни оръжия.  Но като са хиляди славяните това компенсирало лошото въоръжение. И освен това славяните били майстори да се крият в горите, храстие, в блатата. Да правят засади и да изчезват като невидими. Тъй че никак не били безобидни и дори римляните ги наемали в техните походи като съюзници.
 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Модератор История

 

b3a9e17c506c2a3eb4cd7187cdebecdc.jpg

 

https://thornforum.net/viewtopic.php?t=67

 

Генетично изследване показва източно азиатски произход на 90% от аварския елит.

Редактирано от Thorn
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 3 часа, Thorn said:

 

b3a9e17c506c2a3eb4cd7187cdebecdc.jpg

 

https://thornforum.net/viewtopic.php?t=67

 

Генетично изследване показва източно азиатски произход на 90% от аварския елит.

Между другото все повече унгарски учени се съгласяват че аварите са имали монголоиден елит /може би не многоброен/.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 3 часа, resavsky said:

Между другото все повече унгарски учени се съгласяват че аварите са имали монголоиден елит /може би не многоброен/.

90%.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Предстои нова публикация за произхода на унгарците.

https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2022.02.04.478947v2

Tracing genetic connections of ancient Hungarians to the 6- 14th century populations of the Volga-Ural region

 

 Follow this preprint

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...