Отиди на
Форум "Наука"

Истината за прабългарите - тюркско говорящи или индо-европейци - Част 2


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 21 минути, sir said:

Виждам, че си я подкарал съвсем по тантиновски. Лошо няма, може пък и да ги разгадаете нещата двамата.

Всъщност съм се облегнал само на черно на бяло написано. За трудно четящите ще го напиша за 3 ти път.

според Агатон оногури българи 703г.

според Теофан, оногундури българи около 650 г.

Две неща равни на 1.

Останалото с корена бе въпрос защо да не може. Още повече, че думата се използваше до скоро, вероятно и още, само, че с ударение на второто О. Горе съм вдигнал У то. 

Така, че анализ по въпросите по-добре да не правим, а на отговорите, които получа.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 3 минути, miroki said:

Всъщност съм се облегнал само на черно на бяло написано. За трудно четящите ще го напиша за 3 ти път.

според Агатон оногури българи 703г.

според Теофан, оногундури българи около 650 г.

Две неща равни на 1.

Останалото с корена бе въпрос защо да не може. Още повече, че думата се използваше до скоро, вероятно и още, само, че с ударение на второто О. Горе съм вдигнал У то. 

Така, че анализ по въпросите по-добре да не правим, а на отговорите, които получа.

Ами ако се облягаше на "черно на бяло написано", щеше да забележиш, че Агатон говори за уногури (Ουνογουρων). Какъв е коренът тогава? Уногу?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 часа, Авитохол_165 said:

Последното, което знаем за Ернах е, че пребивава в Добруджа. Другото са художествени съчинения. Няма лошо и в тях, фентъзито е готин жанр.

miroki, не смятам, че оногундури и оногури са едно и също. Първото е изкривен ромейски вариант на арменските внъндури, хазарският каган Йосиф ни нарича в-н-н-т-р, при маджарите нандор е било синоним на българи. По всичко изглежда това са башбългарите и не са тъждествени с появилите се доста по-късно, през 463 година, оногури.

Това с нандорите малко е бош-лаф работа. 

Има ли унгарски документ за нещо подобно или паралела е направен от също толкова съмнителните в-н-н-т-р или вананд? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, sir said:

Ами ако се облягаше на "черно на бяло написано", щеше да забележиш, че Агатон говори за уногури (Ουνογουρων). Какъв е коренът тогава? Уногу?

Да прав си и двете са уногу... В моя записка са с О. Благодаря за корекцията.

И При Теофан са така. 

Да точно това би трябвало. С окончание ри. 

Което може да означава, че са 3 племена. Или и трите едно.

Поправям записът.

според Агатон уногу-ри българи 703г.

според Теофан, уногу-ндури българи около 650 г.

Това поставя въпрос и за оногурите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, miroki said:

Да прав си и двете са уногу... В моя записка са с О. Благодаря за корекцията.

И При Теофан са така. 

Да точно това би трябвало. С окончание ри. 

Което може да означава, че са 3 племена. Или и трите едно.

Поправям записът.

според Агатон уногу-ри българи 703г.

според Теофан, уногу-ндури българи около 650 г.

Това поставя въпрос и за оногурите.

Теофан 8/9 век какво е прочел и след  тово какво е преписал само той си знае.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, така е. За това за мен е с по-интересен текстът по времето на Тервел. Тогава всички са знаели по-добре как се казваме.  Но и Теофан е по времето на Крум. Би следвало да е преписвал папагалски старата хроника.

Но там вече има едно О разлика на български. С оногурите от времето на савирите. А в гръцкия липсва една буква.

В събота си вадих данни за темата и аз съм писал, каквото гледах уж. Та така и ония автори. 

Всеки може да сбърка.

Но не знам до колко има връзка 

Оногури с Уногури.

Така или иначе и уногундурите и уногурите са българи.

Дори в момента, ако накараме който и да е чужденец да ни каже името, никой няма да го каже правилно.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, БатеВаньо said:

Това с нандорите малко е бош-лаф работа. 

Има ли унгарски документ за нещо подобно или паралела е направен от също толкова съмнителните в-н-н-т-р или вананд? 

Паралелът е по топоними от типа на Нандорфехервар (Белград), което според унгарските историци и лингвисти ще речало "Белият град на българите". Има и разни други - Magyarnándor примерно. Но не мисля, че има унгарски документ или друг извор, в който да се говори за "нандор" като за етноним, еквивалентен на "българи". Думата уж била забравена много рано от маджарите и била заменена от "българи" (bolgar). Разбира се, прав си - цялата тази хипотеза седи във връзка с вннтр, вананд, оногундур и другите такива.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има и вероятност оногондури(съкратено оногури) да е някаква изкривена версия на думата българи в хунски, алански, бургундски или друг език от региона по това време.  

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Скептикът said:

Има и вероятност оногондури(съкратено оногури) да е някаква изкривена версия на думата българи в хунски, алански, бургундски или друг език от региона по това време.  

Бургундци - германци - готи - тия си се разбират със славяните по онова време почти без преводач. Оногондури - оногури ( не обаче и огури ) - тия са другата категория.

Аландски - кой ги знае. Не вярвам нито на иранската версия , нито на осетинската.

Прабългарският език се оказва доста по сложен откъм лингвистична гледна точка.  Аз съм склоноен вече да вярвам на близостта с чувашката версия на древни тюркски езици. Като преди тюркските има няколко други:  хакаски, алтайски, тувински,  енисейски, хунски.. Прабългарският съдържа подобни компоненити. Барсили, савири, авари, хазари - най-вероятно са все от близкородствени до прабългарите. Аланите би трябвало да стоят в страни. А германските племена и славяните са съвсем в страни... 

 

Нека да разлаем пак кучетата.. Куче: кутре .

Кучигури - кутригури?

Има ли близост между едните и другите?

Въобще има ли близост между куче и кутре?

Няма нужда да давам "етимологичен анализ"..  Прилика и близост между двете думи има.

Кутре - значи най-малкият пръст.

Кутре - значи и дребно куче.. За едрите кучета има други наименования.

Въобще кутре се асоциира с нещо дребно - дребно на ръст.

Защо Кутригурите се асоциират с дребни хора?

(тази асоциация не съм я направил аз сам-самичък.. ) 

Вижте Иван Иванов.

http://www.protobulgarians.com/Statii za prabaalgarite/Utiguri i kutriguri.htm

Цитирай

Названието КУТРИГУРИ сигурно означава МАЛЪК, ДРЕБЕН РОД (ПЛЕМЕ). Първата дума КУТРИ се среща в писмените източници на Кирил-Методиевия старобългарски език със значение МАЛЪК, ДРЕБЕН. Като рядка, диалектна дума в българския език е отбелязана и от Й. Заимов [2004] със смисъл "малък, дребен, ситен". 

Все пак Иван Иванов подхожда от позиция на Иранският произход на прабългарите и съвсем уверено доказва че прабългарите са ирано-говорящи.

Аз със същият успех смея да твърдя че кутригури и кутри - кутре - е прабългарски остатък.. Но не от иранците, а от другата компонента - хуни, алтайци , енисейци... Подчертавам енисейците...

Тая дума за кутригури е лесно откриваема.  Но пак подобно на оногурите - лесно можем да сглобим 10 варианта на обяснения и всеки един е от убедителен по-убедителен.

Тези дребни хорица  са били доста смели и агресивни по време на войните.. Явно ръста никак не им е попречил.. Но това няма как да са ония едри войни, за които също се твърди че са от българите.. Тоест ако кутригурите са дребните българи - би трябвало да има и едри.

Отделно че някъде се споменаваха и за кучигури. Това е разбира се под въпрос: кутригури = кучигури.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Обърнете много сериозно внимание на следващият мой цитат:

 

image.png.0d096c6fe649917ed8f2af4c736e4844.png

Това не е майтап, не е заигравка, не е разлайването на кучетата.  Това е по-сериозно отнасяне, справка към географското описание на територията на Запад от Азовско Море.

Някакви пясъчни ивици или това което днес ние наричаме "дюни" на местния език са се наричали  - кучугури..

Защо това е така, поради какви причини, на кой език? Не ме питайте.  Не знам и не съм стигнал до там..  Но след като ние имаме някаква идея за кутре, кутри, кучи... Може би някой от вас би се осмелил да даде някакво обяснение.. Аз не мога.. 

Ето го документа с първоизточник:  1

Geograficheskoe rasprostranenie khvoĭnykh derev v europeĭskoĭ Rossii i na ...

By Ḟedor Petrovich Keppen

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Едно просто обяснение за същите тия "куч-угурь" би било пясъчна почва или пясъчна ивица..

Помогнете обаче в следния анализ:

Да речем че угар значи почва.  Угурь...  

https://rechnik.chitanka.info/w/угар

Цитирай

угарта̀, само ед., ж. Изорана, но още незасята земя. Вървя през угарта.

Съвсем по чисто български.. Няма дори нужда да търсим по туските речници.

Куч , може ли да бъде в смисъл на пясък ???

Не сме много далеч.. 

image.thumb.png.ba52bf08794e2ad36dcd3b892cc62e9c.png

Само че на тюркските езици пясък го дават като КУМ, не като КУЧ..   Което си е проблем..   Знаете - Кара-Кум - големите или черните пясъци..

Защо обаче е КучУгур?  или пък е КУЧУ-гур ?  първото би било свързано със земята, а второто с племето. Ако беше КумУгур  щеше да значи пясъчната земя или дюните..  Но предвид на падежи и други лингвистични особености възможни биха били и други тълкувания. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, tantin said:

Бургундци - германци - готи - тия си се разбират със славяните по онова време почти без преводач. Оногондури - оногури ( не обаче и огури ) - тия са другата категория.

Аландски - кой ги знае. Не вярвам нито на иранската версия , нито на осетинската.

Прабългарският език се оказва доста по сложен откъм лингвистична гледна точка.  Аз съм склоноен вече да вярвам на близостта с чувашката версия на древни тюркски езици. Като преди тюркските има няколко други:  хакаски, алтайски, тувински,  енисейски, хунски.. Прабългарският съдържа подобни компоненити. Барсили, савири, авари, хазари - най-вероятно са все от близкородствени до прабългарите. Аланите би трябвало да стоят в страни. А германските племена и славяните са съвсем в страни... 

 

Нека да разлаем пак кучетата.. Куче: кутре .

Кучигури - кутригури?

Има ли близост между едните и другите?

Въобще има ли близост между куче и кутре?

Няма нужда да давам "етимологичен анализ"..  Прилика и близост между двете думи има.

Кутре - значи най-малкият пръст.

Кутре - значи и дребно куче.. За едрите кучета има други наименования.

Въобще кутре се асоциира с нещо дребно - дребно на ръст.

Защо Кутригурите се асоциират с дребни хора?

(тази асоциация не съм я направил аз сам-самичък.. ) 

Вижте Иван Иванов.

http://www.protobulgarians.com/Statii za prabaalgarite/Utiguri i kutriguri.htm

Все пак Иван Иванов подхожда от позиция на Иранският произход на прабългарите и съвсем уверено доказва че прабългарите са ирано-говорящи.

Аз със същият успех смея да твърдя че кутригури и кутри - кутре - е прабългарски остатък.. Но не от иранците, а от другата компонента - хуни, алтайци , енисейци... Подчертавам енисейците...

Тая дума за кутригури е лесно откриваема.  Но пак подобно на оногурите - лесно можем да сглобим 10 варианта на обяснения и всеки един е от убедителен по-убедителен.

Тези дребни хорица  са били доста смели и агресивни по време на войните.. Явно ръста никак не им е попречил.. Но това няма как да са ония едри войни, за които също се твърди че са от българите.. Тоест ако кутригурите са дребните българи - би трябвало да има и едри.

Отделно че някъде се споменаваха и за кучигури. Това е разбира се под въпрос: кутригури = кучигури.

Под бургунди имам предвид споменатите от Захари Ритор – "Кавказки бургунди", които според него били съседи на авгари, сабири, алани, куртаргари, авари, хазари, сарургури и куласи.

Кутре е умалително на куче. Не значи "дребноръст"

Колкото до авторите на сайта "Protobulgarians" не знам да ли въобще трябва да коментираме тяхното развихрено въображение.

Като започнем от това че твърдят че е доказано че българи и алани са роднини(БЪЛГАРО-КАВКАЗКИ КУЛТУРНИ ВРЪЗКИ В МИНАЛОТО). Или че Прокопий нарича българите – брухи(от къде я взеха дума не мисля че е нужно и да питам), или сравненията им на Балхара-Бактрия-Българи(което е развенчано от Римския хронограф от 354г., който разграничава българи и бактрийци). Или как титлата ни била не хан, а кан(а каква въобще разликата освен първата буква),  или че обявават различни български думи за ирански(а някои от тях са от скандинавски, гръцки, изконно български или думи дошли през османо-турския) и това използват за "доказателство" че сме били иранци, но странно защо сравняват Сегашен български и Ирански, а не Старобългарски и Ирански. Ясно е защо, без турските иранизми въведени през османския период и татаризмите нямат сламка за която да се хванат, подобно на туркофилите. Иначе обясняват бисери от рода че губер била иранска или тюркска по произход(думата идва от скандинавското: kǫgurr), същата е ситуацията и с кумир(която идва от общосемитското kūmrā "езически свещеник"), други примери са шубрак, урва, пиле, белег, чертог(и автоматично я свързват с османско-персийското чердак "четири арки") и др.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Думата ,,куча" на руски си значи ,,купчина", като гледам този Фьодор Петрович е творил през 19 век (повече не можах да прочета от неговата книга), но откога е самата дума и какво е означавала някога, не е ясно.

По въпроса за произнасянето на думата ,,у/о ну/о гури" и разните други варианти, тука имаме записване чрез тогавашната гръцка азбука на евентуалното чутото (тоест звуковото произнасяне) на названието на българите/респективно други племена, или пренесена през няколко езика примерно, тези варианти може да са получени и от потъмняване на гласни/неправилно произнасяне/интерпретация и диалектни особености, и не можем да очакваме някакви твърди международни правила и утвърдени норми (тогавашни ) за транскрипции и записване на чужди думи/имена, така че това не е определящо според мен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това ми напомни на едно определяне от преди години, аз тогава се смях:

Бул от Bull Бикове и Ари народ. Само, че едното от английско, някъде и немско другото не, та сме виждали и такива симбиози.

Но интересното, след смеха, бе, че наистина един народ може да се самоназовава всякак и точно тяхното название да се вземе (както е изречено от този народ)като чиста монета,  с окончание това което пишещият народ ползва с родината си. И наистина са възможни подобни симбиози.

Подобно на булгаристан, Булгар, Болгар, Вулгар. Никой не ни нарича както ние.

Както сега на английски казват Сибир. Сайберия. И чуто така дори отначало не разбрах за какво ми говорят.

Или както ние казваме на Александруполис Александров град. А примерно Илиополи не го превеждаме и си го произнасяме приблизително, както си го наричат.

Най-е интересно, как се казват бикове на турски. Boğalar. На латински си е Таури. А тогава (по кутригурско) пише, че Боспор се казвал Бонсфорос, заради търговията с бикове.

Нищо не намеквам, просто се сетих за Bull arii и от там абсолютно ненаучните сходни названия на бикове, които ми събудиха любопитството.

Та едно общоприето име за чужд народ, може да бъде всякакво, на всеки език и с най-различна лексика. И може да няма никаква връзка с езика на който говори въпросният народ.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, miroki said:

Това ми напомни на едно определяне от преди години, аз тогава се смях:

Бул от Bull Бикове и Ари народ. Само, че едното от английско, някъде и немско другото не, та сме виждали и такива симбиози.

Но интересното, след смеха, бе, че наистина един народ може да се самоназовава всякак и точно тяхното название да се вземе (както е изречено от този народ)като чиста монета,  с окончание това което пишещият народ ползва с родината си. И наистина са възможни подобни симбиози.

Подобно на булгаристан, Булгар, Болгар, Вулгар. Никой не ни нарича както ние.

Както сега на английски казват Сибир. Сайберия. И чуто така дори отначало не разбрах за какво ми говорят.

Или както ние казваме на Александруполис Александров град. А примерно Илиополи не го превеждаме и си го произнасяме приблизително, както си го наричат.

Най-е интересно, как се казват бикове на турски. Boğalar. На латински си е Таури. А тогава (по кутригурско) пише, че Боспор се казвал Бонсфорос, заради търговията с бикове.

Нищо не намеквам, просто се сетих за Bull arii и от там абсолютно ненаучните сходни названия на бикове, които ми събудиха любопитството.

Та едно общоприето име за чужд народ, може да бъде всякакво, на всеки език и с най-различна лексика. И може да няма никаква връзка с езика на който говори въпросният народ.

 

Значи, според теб е нещо от сорта на крАвари, говЕдари, свИнари, кОзари, Овчари, зАйчари, кОняри, вОляри, бО/Улгари? 

Не е лошо като идея. :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, БатеВаньо said:

Значи, според теб е нещо от сорта на крАвари, говЕдари, свИнари, кОзари, Овчари, зАйчари, кОняри, вОляри, бО/Улгари? 

Не е лошо като идея. :)

 

Аз си мисля че тая наставка с -ер -ар идва от някакъв далечен вариант на тюркски.  Подобно на якути - сахи:
-ар -ер е човек на един от тия езици

кон + човек - коняр
овца + човек, дето се занимава с овцете = овчар

Наставката не се е появила от нищото - а в началото е значела човека, човека с овцете, човека с козите, човека с конете.
И така се е оформило като стандартна наставка.
Забележете как в другите славянски езици се формират тези професии.

коняр
овчар
козар
кравар
 

man in Sakha

 

 
эр
adult male human
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така, като се поразрових намерих някои извеждания на въпросната ,,куча", обяснено със неясното ,,праславянска" каквото и да значи това, не става ясно откога е това ,,пра"?

Происходит от праслав. , от кот. в числе прочего произошли: укр. ку́ча, белор. ку́ча, чешск. kučе "куча; скирда (хлеба)", польск. kuczki мн. "кучки". Родственно лит. kaũkas "шишка", kaukarà "холм", kukulỹs "клецка", вост.-лит. kúoka ж., kúokas м. "дубинка", готск. hauhs "вы сокий". Ошибочно предположение о заимствовании из лат. сосhlеа "пучок" (Штрекель), а также объяснение из *kǫti̯а (ср. ст.-слав. кѫшта) "дом", т. е. первонач. "угол на склоне холма или горы, прикрытый листвой и ветвями"

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, kirasirrav said:

обяснено със неясното ,,праславянска" каквото и да значи това, не става ясно откога е това ,,пра"?

Праславянски се нарича езика говорен от славянските народи до VI век, когато се предполага че се обособяват от него различните днес славянски езици(български, сръбски, полски и т.н.).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, БатеВаньо said:

Значи, според теб е нещо от сорта на крАвари, говЕдари, свИнари, кОзари, Овчари, зАйчари, кОняри, вОляри, бО/Улгари? 

Не е лошо като идея. :)

 

За ударенията нямах предвид, но и те са всевъзможни и също променят смисъла. Та и те са важни.

Окончанията са според пишещият народ, когато си го преведат или на въпросният народ, ако се изрича директно без превод това, което се чува.

Например: Кон-яри.  Може да стане при директно приемане на незначеща дума от друг език. Примерно от руски, ако не го знаем. На: Лошад-яри.

Българско окончание и словообразуване на руска дума.

Но може на българската дума да се сложи руско окончание.  Има всевъзможни варианти. Определени историци умишлено се спират само на някои. Вероятно от където е произлязъл смисъл на думата. В иначе ненормалната лексикална конфигурация.

Аз като дете не знаех много думи с коя буква точно се пишат и как, защото бяха думи от разговорният ни език. Включително жаргони, селски думи (отпаднали) или нецензурни, които нямаше и къде да се прочетат как се пишат.  И си ги казвахме с която с буква ни е по-лесно.

А когато назад във времето са пишели и четяли единици, нещата стават страшни.

Майка ми и до ден днешен си променя имената на всичко, според нейното благозвучие. Предполагам много хора са правели така.

Както може всеки град да е полис изречено от един народ и всяка държава стан от друг, така може да има всякакво друго окончание.

Както в Австралия никой абориген не е наричал кенгуруто така. Мисля значеше луд. А ние го кръщаваме за себе си.

И още, кой знае колко комбинации.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Скептикът said:

Праславянски се нарича езика говорен от славянските народи до VI век, когато се предполага че се обособяват от него различните днес славянски езици(български, сръбски, полски и т.н.).

Както може да е праславянски . Така може всеки от тези народи да претендира да е прасръбски, праполски, прабългарски....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Както казва  Exhemus   "Кючук-гара  = малка плнина, демек хълмче. Аман!"

Да си призная , чувствам се като жертва на собствения си успех с тая тема тука.  Оказа се че доста хора проверяват какво пишем и интересът към материалите и препратките е искрен.. Хората, които участват в доста случаи са специалисти в една или друга област и всяко свободно съчинителство или изтървани неща се подлагат на унищожителна критика..  Аз като домакин един вид мога да си позволя свободата да слагам и не дотам доказани или премислени неща, но ... мина онова време дето слагах каквото ми падне.  В началото си мислех че едва ли някой ще обърне внимание на някаква свободна тема в някакъв "форум",  при съществуването на десетки , стотици или хиляди вече теми... Водейки се от тази мисъл в началото аз слагах интересни препратки, моментни мисли и настроения и подобни неща...  Обаче защо вече не мога да си позволя подобен лукс и свобода?

Темата се заформи като интересна, посещавана, коментирана.. Освен участващите редовно и нередовно , много е вероятно още толкова да има непоказали се читатели, такива, които ни следят, но по една или друга причина не са се показали от завесата на анонимността.

Периодически ми идват интересни хрумвания и наблюдения.  Гледам много интересни видеоматериали, слушам интересни музики .. При това имам "увереността", интуицията.. Усещам къде има следи от онези древни ритми, с които ние сме много добре запознати.. Но вече не смея да слагам каквото ми попадне.. А ако не го сложа - пак зле.. После ще го забравя, други неща ще излязат и нещата се покриват и избледняват..

Затова искам да споделя няколко неща.  Без обаче да се набива на очи, ако може да остане инкогнито..

Преди време ви споменах за гагаузката музика: оказва се че ритмите, инструментала, танците са ни пределно познати.. Дори и песента - може да я запеете дето се вика, само дето ни една дума не знаете, щото повечето гагаузки песни се пеят на турски..   Оказва се че не са само гагаузките песни такива..  Сега ще ви говоря за Крим. Кримските татари...  Ситуацията е същата като при гагаузите, ако не и по-близка.. Фолклора на кримските татари е все едно български, само дето го пеят на туркси..  Танците им са повече като на ръченица , отколкото хората, но имат и елементи от Кавказките танци с мъжът - имитиращ петел и жената, която е като кокошката.. (този сюжет с птичите танци е абсолютно по същият начин ползван и в испанските танци, има го и в латино-танците , специалистите по танци могат да се искажат по-добре от мен )..

Става въпрос за това че ритмичност, инструментали музиката и болшинството от хореографските движения са ни прекалено добре познати.. При това Крим не е Балканите..  Дали връзката минава през турците, дали заради онази недолюбвана от народа ни етно-група - наричана черкези ???   Не мога да го коментирам.. Възможно е именно онези кримски пришълци - черкезите да са докарали освен хилядите беди за българският народ и тяхната си динамична и интересна музика.. 

 

Дотук с коментарите ми .. Нека споделя няколко видео материали за желаещите да погледнат.

инструментални

Инструментални 2

Инструментал 3 - тези юнаци са такива почитатели на балканската музика и на джаза, че дори и групата си така са кръстили:  АНСАМБЛЬ ХАЯТ / БАЛКАН АВАСЫ - Город: Симферополь

музика и танц

Веселяшка - Минарет чалгъы такъымы - Самолет

Инструментал 4  (Crimean Tatar best musicians 1)

Гунеш - Биз Къырымлы  - в превод заглавието е нешо като: да бъдеш Кримлянин,  или от Крим сме ние, Кримляни сме. 

https://www.youtube.com/user/CrimeanMusic/videos  -  Crimean Music l Qırım Muzıkası

кримски татари в Турция - Кримска ръченица - хореография  ( сравнете музиката на това изпълнение с нашата конушенска )

Последното не са кримски татари, а са вожлски татари:

Bolgarym, Kazanym  - в тая песен става дума за нещо като време да се събират камъните, градят нещо като могила или гробница, но не им разбирам нищо от текста. За волжските татари ще направя отделен постинг.

Дали връзката във фолкора и ритмите е късна, или има и древна такава от времето на най-първите българи - прабългарите ?   Много трудно и невъзможно е да се докаже една такава връзка, по причина че няма записана музика, нито текстовете от древността.  Но като се има предвид доста по-голямата разлика между традиционна турска-фолк музика и българската народна музика и като се види близостта на българската музика с гагаузката и съответни кримска и татарска  не бива да изключваме и такава връзка по линия на прабългарите.

Редактирано от tantin
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От най-неочакваното за мен място изскача  много прилично обяснение за това какво е това Чалгата...

 

чалгъы1 1. музыка; музыкальный; ~ алетлери музыкальные инструменты; ~ такъымы оркестр; 2. игра на музыкальном инструменте; ~ чалмакъ а) играть на музыкальном инструменте; б) звучать (о муз. инстр.) чалгъы2 1. коса (с/х орудие); ср. тырпан; 2. сенокос, косовица чалгъыджы1 музыкант чалгьыджы2 косарь чалкъа навзничь; ~ тюшип ятмакъ леч ь на спину , леч ь навзничь ; ~ йыкъылмакъ упаст ь плашмя (навзничь) чалкъамакъ 1. взбалтывать, встр

https://altaica.ru/LIBRARY/turks/Усеинов_Русско-крымско-татарский, крымскотатарско-русский словарь 2007.pdf

В речника на кримо-татарски думата чалга си присъства като най-обикновенна музика.

Това си е тяхната музика и те си я наричат  чалга.. Нищо необикновенно..  Оркестъра за музика те наричат: такъымы ( подобно на това дето ние му викаме такЪми ) .

(Интересно че и косачът при тях се нарича също чалгьыджы2 . )

 

Ето и обратния пример:

музыка чалгъы, музыка; камерная ~ ода музыкасы музыкальн/ый музыка..., чалгъы..., музыкалы; ~ые инструменты чалгъы алетлери музыкант чалгъыджы; талантливый ~ истидатлы чалгъыджы

---

На тази база спокойно можем да кажем че  чалгата - това е оригинална кримска музика..  Защо после това понятие се е прехвърлило и върху други жанрове не мога да коментирам.  

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, tantin said:

Дали връзката във фолкора и ритмите е късна, или има и древна такава от времето на най-първите българи - прабългарите ?   Много трудно и невъзможно е да се докаже една такава връзка, по причина че няма записана музика, нито текстовете от древността.  Но като се има предвид доста по-голямата разлика между традиционна турска-фолк музика и българската народна музика и като се види близостта на българската музика с гагаузката и съответни кримска и татарска  не бива да изключваме и такава връзка по линия на прабългарите.

Сигурното е, че прабългарите не са имали кларинети, саксофони и акордеони, тъй че няма как да се търси подобна връзка на база музика създадена за такива инструменти. Имали са прабългарите тамбури, кавали, тъпани, гайди... а тамбурата из разни земи се нарича булгарина.

Музиката на гагаузите е българска тъй като от живеят сред българи и са християни. Тоест има културна и битова близост. А и в Крим има преселници българи. Но това пак не значи много, тъй като народната музика и хореографиите на народните танци през миналия век са се отдалечили от народното и по-скоро са плод на професионално развитие. Тоест имаме някакъв професионален музикален състав, който свири, но не само местните песни и танци, но изучава и тези на съседни села и градове и области. И така съседната музика става чуваема за нас и след това с времето става разпознаваема като наша. После идват професионалните хореографи, които не поставят само местни танци, но и създават свои със заемки от други танци и земи. И така постепенно се получава микс. Затова и има спор при оная "балканска" песен "Ясен месец..." чия е... Със сигурност не е прабългарска или тракийска, въпреки че е наша и балканска.

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...