Отиди на
Форум "Наука"

Истинската история на Македония


Recommended Posts

Преди 4 минути, tantin said:

Не е тракийски. Бъркаш.

image.png.bd2b8b3f131ca9b77fd717aa919cbd06.png

image.png.c9ff432c9a544bc1373b7489e5702fe1.png

Ако това беше тракийска дума, първо щеше да се е наложила в гръцкия и от там да дойде при нас.. Тази дума вероятно е донесена от циганите, които са индоевропейци..  Циганският език е по-близък по структура до славянските езици, отколкото спрямо тюркските .

Може, но защо тази дума я има в Литва, имат села с имена Катулис, Катунис и пр...............да припомня, че Литовците , много от тях знаят за родството си с Траки.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 3,7k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 6 минути, tantin said:

Има македонски диалект, който вече  се е отделил като независим език.. С годините тези разлики вероятно ще се увеличават.

Да, сигурно като американския, канадския  и австралийския език.

Преди 7 минути, tantin said:

Това е извън нашите компетенции и правомощия.

Ми, нека те да си избират или втори официален език – албански или влизане в ЕС.

Преди 11 минути, tantin said:

Славяно-македонци - не е ли също сбъркано понятие ? Дали жителите на областта Македония са българи или не ?? Ами зависи - тия с роднини сърби или албанци може да са на друго мнение..

Сбъркано е, и още как. Да, жителите на областта Македония са българи, а останалите са нашественици: албанци(от Централна Албания), сърби(от Санджак и Босна), гърци(от Анадола и Атика), цигани(всички знаем от къде), власи(от Тесалия).

Преди 11 минути, tantin said:

Общото е само това че един народ е тръгнал от Изтока и е завлякъл на запад много други. Къде точно в тая схема са пра-българите е трудно към днешен ден да сме сигурни. Възможно е тези последните генни изследвания да дадат още малко светлина.

Ми някъде в края, около северозападното черноморие и р. Дунав.

 

Преди 15 минути, laplandetza said:

Катунци значи, знаеш ли произхоф=да на думата Катун. Древен, Вероятно древно тракийски. Катун се ползва в <тракийския език> аз владея тракийски език или поне го разбирах като дете. Смес от старобългарски диалект, гръцки, турски и много тракийски думи. Катун е тракойска дума!м означава  <организирано преселение> , Род, народ в Поход.

Не, бях срещал толкова много грешки в изречение. Както казваха в един руски филм – "Няма да се учудя, ако и при думата дом, не допуснеш три грешки".

Преди 19 минути, laplandetza said:

Престанете с тъпия национализъм и се взимайте в ръце, инак отивате  на Кино!, Приятно ти <гледане> !

Няма да ходя на кино, само тъпи американски бози излъчват, я: Черни Пепеляшки, Черни Орфеевци, Гей Исусовци, Транс-животни, Аквасексуален Спайдърмен, Черен транссексуален Супермен, обул прашки, не мерси! Или пък български филми за секс и наркотици. Аз съм пас!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, tantin said:

Не е тракийски. Бъркаш.

image.png.bd2b8b3f131ca9b77fd717aa919cbd06.png

image.png.c9ff432c9a544bc1373b7489e5702fe1.png

Ако това беше тракийска дума, първо щеше да се е наложила в гръцкия и от там да дойде при нас.. Тази дума вероятно е донесена от циганите, които са индоевропейци..  Циганският език е по-близък по структура до славянските езици, отколкото спрямо тюркските .

 

Тантине, ако беше прочел това което цитираш щеше да видиш, че на първо място с най-вероятен произход тази дума  идва  от румънски (арумънски), което пък идва от лат. cantone - кантон. Като следваща възможност се дава албански произход. Дават се и други  хипотези, но според речника те са  неубедителни.

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, laplandetza said:

Вие май наистина сте далеч от действителността. Аз имам приятели и познати, роден съм мюсщлманин с голям еврейски и арменски примес. Имам мщсщлмани , християни , арменци, евреи , циогани приятели и познати. Значителен брой от тях, мщсщлмани и христояни извън местоживеене София споделят , 1че биха предпочели при <нормализация>  в Турция, нашия регион , Любимец, Свиленград да премине под Турско влияние. Вземете тези факти под внимание и си <опичайте ъкъла>, нещата са серизни и вашите деца, ще страдат, но може и да хе се стигне до там, защото след година и нещо Един Процес става Необратим, Началото на Началата, посчовешкият Възход......

Какво е мщсщлмани и циогани, тез понятие са ми непонятни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Atom said:

 

Тантине, ако беше прочел това което цитираш, щеше да видиш, че на първо място с най-вероятен произход тази дума  идва  от румънски (арумънски), което пък идва от лат. cantone - кантон. Като следваща възможност се дава албански произход. Дават се и други  хипотези, но според речника те са са неубедителни.

Да, много е убедителен албанския произход.

Link to comment
Share on other sites

Преди 2 минути, Скептикът said:

..

 

Не, бях срещал толкова много грешки в изречение. Както казваха в един руски филм – "Няма да се учудя, ако и при думата дом, не допуснеш три грешки".

Няма да ходя на кино, само тъпи американски бози излъчват, я: Черни Пепеляшки, Черни Орфеевци, Гей Исусовци, Транс-животни, Аквасексуален Спайдърмен, Черен транссексуален Супермен, обул прашки, не мерси! Или пък български филми за секс и наркотици. Аз съм пас!!!

Хах, големи са ми ръцете и пръстите, все пак съм към 2 метра и ръцете са ми <баници> и тежа 125 в момента, както и на лежанка вдигам минимум 125...........на <средна възраст>:D

Вземайте се в ръце , както казах, инак на кино, може и <френски филм> .... кой ще прави вятъра е ясно............

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Скептикът said:
Преди 32 минути, tantin said:

Има македонски диалект, който вече  се е отделил като независим език.. С годините тези разлики вероятно ще се увеличават.

Да, сигурно като американския, канадския  и австралийския език.

Езикът не е граматиката,а думите. Когато два народа с граматически еднакъв език,влагат в думите различен смисъл,тогава тези два народа говорят на различен език. Например,под думата "приватизация" българите разбира нещо съвсем различно от това,което разбират македонците. Животът и битието определят езика,а не някаква суха граматика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, laplandetza said:

Защо в Литва има Катунис, Катулис, имена на малки населени места

Бях саркастичен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, deaf said:

Езикът не е граматиката,а думите. Когато два народа с граматически еднакъв език,влагат в думите различен смисъл,тогава тези два народа говорят на различен език. Например,под думата "приватизация" българите разбира нещо съвсем различно от това,което разбират македонците. Животът и битието определят езика,а не някаква суха граматика.

Английски – Амер.Английски:

Rugby - Football

Fotball - Soccer

Underground - Subway

CV - Resume

Maize - Corn

Pullower - Sweater

Pitch - Field

Редактирано от Скептикът
Link to comment
Share on other sites

Преди 9 минути, Скептикът said:

Бях саркастичен.

Аз говоря сериозно. Имаме връзка с Литовците. Имам няколко литовци приятели и разменяме <история> . Те бяха поразени, умни, интелигентни са и се запалиха, сега са по - добри <траколози> от доста Бг историци Признават имаме общи точки, имат си и  <генетика> и запазени думи с корен от общия ни произход.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересно ще стане, ако македонците наистина вземат, че се съгласят езикът да се нарича български.  В този случай май ще се наложи и ние да променяме конституцията си за да уточним, че нашият е "българска  книжовна норма на българския език".  В противен случай македонците без проблем ще могат да ползват тяхната книжовна норма в България (нали все пак е "български език), но ние няма да имаме възможност да ползваме нашата книжовна норма в Македония, защото там изрично ще пише, че при тях важи само "македонска книжовна норма на българския език".

Link to comment
Share on other sites

Преди 6 минути, Atom said:

Интересно ще стане, ако македонците наистина вземат, че се съгласят езикът да се нарича български.  В този случай май ще се наложи и ние да променяме конституцията си за да уточним, че нашият е "българска  книжовна норма на българския език".  В противен случай македонците без проблем ще могат да ползват тяхната книжовна норма в България (нали все пак е "български език), но ние няма да имаме възможност да ползваме нашата книжовна норма в Македония, защото там изрично ще пише, че при тях важи само "македонска книжовна норма на българския език".

Хахах, те нека го направят , пък конституцията ще я променяте............ лесна работа!.

Няма да стане, има само Македонски език за тяк, но е възможно да признаят българската му основа и Българска азбука за основа в миналото. Обаче вие сте гламави тъпанари, сами се прецаквате, онази <кирилица> отдавна след 10 ноември по конституция трябваше да е Старобългарска Азбука..........

Link to comment
Share on other sites

Да разсчупя леда, едно време към 1997 -8 имах много младо <гадже> бяхме <палави> на сиганина Сашо Роман................. ееех Времена, а и на мусю Кондйо имах изпълнения, да........ бяха Образовани циганки............ нямате си и на идея за какво става на въпрос !

Link to comment
Share on other sites

Българин не е <генетично състояние> нито аз съм , нито жена ми ( тя е с доказан Небългарски произход) , но  ако юе се наименуваме по <народност> предпочитаме да се наричаме Българи, майчиния език е Български, женами ги учи и на нейни турски, но са възпитавани като Българи.Аз турския с времето го занимарих....................

Атеисти сме всички, като само жената залита леко религиозно, както към ислям, така и към християнство. Все пак У.М. наследника на Комунизма е над всичко.....😀

Link to comment
Share on other sites

Преди 14 минути, laplandetza said:

Българин не е <генетично състояние> нито аз съм , нито жена ми ( тя е с доказан Небългарски произход) , но  ако юе се наименуваме по <народност> предпочитаме да се наричаме Българи, майчиния език е Български, женами ги учи и на нейни турски, но са възпитавани като Българи.Аз турския с времето го занимарих....................

Атеисти сме всички, като само жената залита леко религиозно, както към ислям, така и към християнство. Все пак У.М. наследника на Комунизма е над всичко.....😀

За мен винаги, в представите ми си бил марсианец...😶

Link to comment
Share on other sites

Преди 5 минути, skiahtro said:

За мен винаги, в представите ми си бил марсианец...😶

Това най добре, но не звучи здравословно😀

Впрегни си мозъка, искам да те <чувам> в други теми, не свързани с националност , <история< , религия.................разшири се към Друго, давай към  Природа, Космос, Физика и пр. Оюе не си ДрЪт !😀
По тоя повод. Кой е следвашия президент на САЩ. как кой, Той е , Джо Алцхаймер ! :D

Редактирано от laplandetza
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Atom said:

Интересно ще стане, ако македонците наистина вземат, че се съгласят езикът да се нарича български.  В този случай май ще се наложи и ние да променяме конституцията си за да уточним, че нашият е "българска  книжовна норма на българския език".  В противен случай македонците без проблем ще могат да ползват тяхната книжовна норма в България (нали все пак е "български език), но ние няма да имаме възможност да ползваме нашата книжовна норма в Македония, защото там изрично ще пише, че при тях важи само "македонска книжовна норма на българския език".

Дай да сме честни. Българският не е запазена марка само и единствено за наследниците на Аспарух. Ами онези от Волжска България ? Те до кой век се наричаха българи ? Ха иди се разбери с нашия български на оня другия български  или болкарски или незнам какъв си?  Нашият "български" си е на 99.9 % чист славянски език. Исторически така са се сложили събитията, че това е нашият "български" въпреки че в него няма и 1 % прабългарска лексика... 

Това че ние си уважаваме и обичаме наименованието на езика и на народа не значи че и другите трябва да го заобичват. Още по-малко пък на сила. 

Ние имаме няколко книжовни форми и първата е още от 9 век, нали така? Аз като погледнах какви неща ги пише велико-българския наследник на волжските българи - направо не повярвях..  Македонските измислици бледнеят пред онези другите велики българи на Волга.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Скептикът said:
Преди 1 час, Atom said:

 

Тантине, ако беше прочел това което цитираш, щеше да видиш, че на първо място с най-вероятен произход тази дума  идва  от румънски (арумънски), което пък идва от лат. cantone - кантон. Като следваща възможност се дава албански произход. Дават се и други  хипотези, но според речника те са са неубедителни.

Да, много е убедителен албанския произход.

Ако допуснем наистина да е албански произхода, то това може да ни отпрати към траки или илири.
Старобългарската дума за подобно е  калимогъ.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Скептикът said:

Българските условия трябва да са:

...

3. Премахване на официалността на албанския като втори език.

Може ли да обясниш как това е в български интерес? Каква точно е ползата да влизаме в кавга с албанците?

Иначе повечето от условията ти са до една или друга степен изпълними. Не и напълно обаче, особено 1 и 2.

Преди 3 часа, Atom said:

на първо място с най-вероятен произход тази дума  идва  от румънски (арумънски), което пък идва от лат. cantone - кантон. Като следваща възможност се дава албански произход. Дават се и други  хипотези, но според речника те са  неубедителни.

Много хубаво, обаче думата съществува под формата "кат" в старобългарски текст, което прави всички тези румънски и албански етимологии несъстоятелни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, sir said:

Може ли да обясниш как това е в български интерес? Каква точно е ползата да влизаме в кавга с албанците

Ами, Македония е българска територия, както и Косово и Албания, а те ако ми имат претенции, да си ходят в родината си Азербайджан, там да си се разпореждат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 часа, tantin said:

Дай да сме честни. Българският не е запазена марка само и единствено за наследниците на Аспарух. Ами онези от Волжска България ? Те до кой век се наричаха българи ? Ха иди се разбери с нашия български на оня другия български  или болкарски или незнам какъв си?  Нашият "български" си е на 99.9 % чист славянски език. Исторически така са се сложили събитията, че това е нашият "български" въпреки че в него няма и 1 % прабългарска лексика... 

Ми до XIII век, когато са избити от монголо-татарите.

Прабългарски език не съществува, както и не съществува на'ави.

Преди 15 часа, tantin said:

Аз като погледнах какви неща ги пише велико-българския наследник на волжските българи - направо не повярвях..

Татарите/Чувашите са толкова наследници на Волжките българи, колкото Американците на Индианците.

Преди 40 минути, Last roman said:

някога е била /преди 600-700 години/. Вече не е.

Това че в момента не е част от България, не значи че не е българска територия.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

с риск да те разочаровам - точно това значи. Не е българска територия. Никога не е влизала за повече от 3-4 години в състава на Третото Българско царство. И не е призната от международни договори. Дето се вика - Game over.

 

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...