Отиди на
Форум "Наука"

Истинската история на Македония


Recommended Posts

Преди 10 минути, Скептикът said:

Точно, това значи щом ги няма преди IX-X век, то те не трябва да имат претенции над чужди територии, претенции могат да си правят в Кавказ. Доказателство че не са Илири, е че последните Илири са били в крайбрежна Хърватия, не в Албания или Черна гора.

Могат и още как !, С пълна сила!.Имат много по силен коз от историята. Имат демографски проспериращо население в Косово, Македония, а след време и в България. Като се съчетае македонския проблем с евентуално ислямско <македонско>( може и циганско) население в БГ , тогава глей кво става............

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 3,7k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 5 минути, laplandetza said:

Могат и още как !, С пълна сила!.Имат много по силен коз от историята. Имат демографски проспериращо население в Косово, Македония, а след време и в България. Като се съчетае македонския проблем с евентуално ислямско <македонско>( може и циганско) население в БГ , тогава глей кво става............

По тази логика Катар трябва отдавна е умрял, защото едва 28% от населението му е арабско, а местното дори е 15%. С циганите е лесно човек да оправи, стига да дойде нормален човек на власт(като мен/не че ще се опитвам да ставам де/).

Редактирано от Скептикът
Link to comment
Share on other sites

Just now, Скептикът said:

По тази логика Катар трябва одавна е умрял, защото едва 28% от населението му е арабско, а местното дори е 15%. С циганите е лесно човек да оправи, стига да дойде нормален човек на власт(като мен/не че ще се опитвам да ставам де/).

Не ти е добра логиката.В Катар няма никой <съсед> или наблизо с претенции, нали са араби уж там .Освен това и Големите играчи решават, не са решили, не са подготвили. Друго, , Катарската Демокрация е една много <яка> демокрация😷

В Бг няма държавно управление, няма държавност, няма хора които да имат волята и силата да правят Държава, няма ги в елита, или поне ако има такива не могат да наложат Подход за Управление. Отделно чуждите интереси. Аз се чудя как още не са посегнали за отделни области, започнало е , но е забавено.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 56 минути, Скептикът said:

Точно, това значи щом ги няма преди IX-X век, то те не трябва да имат претенции над чужди територии, претенции могат да си правят в Кавказ. Доказателство че не са Илири, е че последните Илири са били в крайбрежна Хърватия, не в Албания или Черна гора.

Това значи , че половината свят трябва да се премести. По сегашната конвенция за малцинствата албанците са 90 % от населението на Косово  и повече от 30% на Северна Македония. По всички съвременни закони те имат своите си права !  Дори и при Плебисцит така характерен за XX век , вероятността косовари да се припознаят (гласуват) за българи клони към ....000000 ...и 0 процента !  Освен някой купен косоварски циганин да обяви на развален сръбски , че се чувства за българин , друга опция е немислима . 

Пък ти и да дойдеш на власт , като ти подрежат крилете (финансите) ще клекнеш , защото пари за твоите мега-реформи ...йок  и  ако упорстваш , ще ти бият шута , като ти спретнат една криза , щото като няма с какво да плащаш и най-върлите ти последователи ще те напуснат ...

Неприемливи тези като твоята от типа кой народ/етнос/ по рано бил се появил(според някой или нещо си ) и затова има повече права ...са неприложими в съвременната реалия и мисля , че по нататъшна дискусия в този дух е ...не само СПАМ , но и твърде елементарна и повърхностна .  

 

Link to comment
Share on other sites

Преди 7 минути, Евристей said:

..

Неприемливи тези като твоята от типа кой народ/етнос/ по рано бил се появил(според някой или нещо си ) и затова има повече права ...са неприложими в съвременната реалия и мисля , че по нататъшна дискусия в този дух е ...не само СПАМ , но и твърде елементарна и повърхностна .  

 

Не съвсем. Трябва да играете на Едро, като нас Евреите😷 Имате такава история, митологии и пр. В някои митове и култове вашите предци са представени като полубогове, смъртните богове и те са равни със Старите Богове. От тук Цалият Свят е Ваша Собственност,Притежание, само трябва да го поискате.............. така се правят нещата излизате от дупката на балканите,, а вие имате милиони хора по света и почвате да развивате <пралелна дейност> , правите бизнес модели, кооперации по световната мрежа , икономически, финансови завери, и пр.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 3.11.2020 г. at 20:08, Atom said:

И накрая, ако се намерят отговори на въпросите 1, 2 и 3, могат ли да се съчетаят така, че и двете страни да са доволни и да няма губещи и в същото време това да е "истинска история"?

Каквои значи "намерени"

Във форума сме ги "намерили" в  една дискусия (главно между мен и теб), но и се съгласихме че на междуполитическо ниво трудно могат да бъдат намерени

Не мисля че оттогава нещата са променени

Компромисния и "правилния" вариант изглежда (поне на мен) ясен и прост 

Устновавяне на понятията (във двете страни)

  Българо-македонска история ( а не само "българска", както правилно беше отбелязал един бивш министър председател на Македония, "след като нещо е  общо за Скопие и София не е ли редно да нарича "българо-македонско /или македоно-българско"/, а не само "българско"), което най-просто значи, че Левски би бил национален герой и на Македония 

Българо-македонски език (или македоно-български ) по аналогия със "сърбохърватски"..Апоро аз съм срещал съчeнието (bul-mac) при чужди автори

Политиците   днес  от  двете страни на границата според мен нямат  куража и  намеренето да тръгнат в тази посокла.

(Ще чакаме новите избори в Българоя, не всичко е загубено)

-----------------

В голяма степен ровичкането и споровете за историята (което виждам и  в темата) ни докара до патовата  ситиация.:Тя  няма да се реши  с ново ровичкане, дълбаене и спорове - ясно е мисля за  средноинтелигентните хора

(Осми век ли е десети век ли е 19 век ли е? , ако е осми - какво?  ама не може, не може и десети, не може и 19-ти)

Някой мислител беше написал че "никой проблем не може да се  реши  по  начина и на мястото на което е съзаден." Което приложено в случая значи че трябва  да има нов подход- прагматичен, такъв който да избягва тези спорове..А това  е политическия, за който пиша по-горе..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, laplandetza said:

Не съвсем. Трябва да играете на Едро, като нас Евреите😷 Имате такава история, митологии и пр. В някои митове и култове вашите предци са представени като полубогове, смъртните богове и те са равни със Старите Богове. От тук Цалият Свят е Ваша Собственност,Притежание, само трябва да го поискате.............. така се правят нещата излизате от дупката на балканите,, а вие имате милиони хора по света и почвате да развивате <пралелна дейност> , правите бизнес модели, кооперации по световната мрежа , икономически, финансови завери, и пр.

Лапландец, ти да не си потомък на еврейте спасени от нас(Борис, църквата, българите, комунистите и т. н)? А понеже македонските имат друга участ нямаме щастието да делим една държава. Ако е толкова просто давай да ставаме наследници на Батбаян.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 часа, nik1 said:

Каквои значи "намерени"

Във форума сме ги "намерили" в  една дискусия (главно между мен и теб), но и се съгласихме че на междуполитическо ниво трудно могат да бъдат намерени

Не мисля че оттогава нещата са променени

Компромисния и "правилния" вариант изглежда (поне на мен) ясен и прост 

Устновавяне на понятията (във двете страни)

  Българо-македонска история ( а не само "българска", както правилно беше отбелязал един бивш министър председател на Македония, "след като нещо е  общо за Скопие и София не е ли редно да нарича "българо-македонско /или македоно-българско"/, а не само "българско"), което най-просто значи, че Левски би бил национален герой и на Македония 

Българо-македонски език (или македоно-български ) по аналогия със "сърбохърватски"..Апоро аз съм срещал съчeнието (bul-mac) при чужди автори

Политиците   днес  от  двете страни на границата според мен нямат  куража и  намеренето да тръгнат в тази посокла.

(Ще чакаме новите избори в Българоя, не всичко е загубено)

-----------------

В голяма степен ровичкането и споровете за историята (което виждам и  в темата) ни докара до патовата  ситиация.:Тя  няма да се реши  с ново ровичкане, дълбаене и спорове - ясно е мисля за  средноинтелигентните хора

(Осми век ли е десети век ли е 19 век ли е? , ако е осми - какво?  ама не може, не може и десети, не може и 19-ти)

Някой мислител беше написал че "никой проблем не може да се  реши  по  начина и на мястото на което е съзаден." Което приложено в случая значи че трябва  да има нов подход- прагматичен, такъв който да избягва тези спорове..А това  е политическия, за който пиша по-горе..

То хубаво ще се кръсти общата българомакедонска история. Ама какво правим с факта, че до 1944 е само българска история. И как ще се формулира тая обща българомакедонска история?! Аспарух, Крум, Кубрат, Авитохол, Ирник, степта, хунобългарите, оногурите ще се причисляват ли към нея? Или само това, което е свързано с географската област Македония?! Ако е второто, то тогава какво и е общото на българомакедонската история? Тя си е само споделена.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 минути, новорегистриран2 said:

Аспарух, Крум, Кубрат, Авитохол, Ирник, степта, хунобългарите, оногурите ще се причисляват ли към нея? 

Зависи, но принципно няма проблем. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, nik1 said:

Зависи, но принципно няма проблем. 

Македонците дали биха се съгласили?! Защо биха се съгласили?! Това би ги превърнало в най-обинковени българи и би обезсмислило цялото сепаратистко начинание, наречено македонизъм.

Редактирано от новорегистриран2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 6 минути, новорегистриран2 said:

Или само това, което е свързано с географската област Македония?!

Не, всичко което е  свързани с двете днешни георграфски области.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 26 минути, новорегистриран2 said:

Македонците дали биха се съгласили?! Защо биха се съгласили?!

За да влезнат в  ЕС

Цитирай

Това би ги превърнало в най-обинковени българи и би обезсмислило цялото сепаратистко начинание.

Българи, които са приели (по стечение на историческия процес - без ровичкане и тук) да се наричат македонци

Това мисля би "притъпило"  усещането за острота и опасност от "някаквото" "сепаратистко" движение (вероятно няма да  е същото,  а ще е в някакъв друг  по мек и приемлив вариант за нас) тук в България, при нас

Аналогично ще е на "движенията" днес измежду сърби и черногорци, в меки и приемливи варианти

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 29 минути, новорегистриран2 said:

То хубаво ще се кръсти общата българомакедонска история. Ама какво правим с факта, че до 1944 е само българска история. 

Е то фактите се четат различно от историците от двете страни . Нали в това е проблема..

Отговарям на въпроса

Нищо не правим 

За попитам и аз: А защо трябва   да правим нещо?

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, nik1 said:

За да влезнат в  ЕС

Българи, които са приели (по стечение на истрическия процес - без ровичкане и тук) да се наричат македонци

Това мисля би "притъпило"  усещането за осртота и опасност от "някаквото" сепаратистко движение (вероятно няма да  е същото,  а ще е в някакъв друг  по мек и примвлив вариант за нас) сепаратистко движение - тук в България, при нас

Аналогично ще е на "движенията" днес измежду сърби и черногорци, в меки и приемливи варинати

 

Македонските тикви са доказали, че са достатъчно инатливи. Та не трябва да очакваме каквото и да било развитие по тематиката ЕС, поне аз не виждам решение.

За притъпяването на македонисткия сепаратизъм... Демографията на макетата тепърва започва да се влошава. Раждаемостта им тепърва започва да намалява, май се пада, че едва сега минават от трети в четвърти етап на Демографския преход. Прибавяме и голямата емиграция и получаваме, че реалната бройка на македонците в Република Северна Македония е между 800 и 900 000. След едно-две поколения ще намалеят на половина. Една аморфна маса от 400-500 000 човека е много лесно да се асимилира, независимо дали ще станат българи (отново), албанци, гърци или марсианци.

Ю гет май поинт. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, nik1 said:

Е то фактите се четат различно от историците от двете страни . Нали в това е проблема..

Отговарям на въпроса

Нищо не правим 

За попитам и аз: А защо трябва   да правим нещо?

Доколкото разбрах ти предлагаш общата история да се кръсти българомакедонска, пренебрегвайки факта, че до 1944 тя е само българска.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 39 минути, новорегистриран2 said:

Аспарух, Крум, Кубрат, Авитохол, Ирник, степта, хунобългарите, оногурите ще се причисляват ли към нея?

Нека да се причисляват, ама и те да допринесат с нещо. Да добавят Санде Големиот. Авитохол (Атила), Аспарух и Санде - славни българо-македонски (bul-mac) предци и герои. Мисля, че всички ще са доволни и ще шашнем ЕС.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, sir said:

Нека да се причисляват, ама и те да допринесат с нещо. Да добавят Санде Големиот. Авитохол (Атила), Аспарух и Санде - славни българо-македонски (bul-mac) предци и герои. Мисля, че всички ще са доволни и ще шашнем ЕС.

Само ще разпространим психопатията и у нас. :D

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 13 минути, новорегистриран2 said:

Доколкото разбрах ти предлагаш общата история да се кръсти българомакедонска, пренебрегвайки факта, че до 1944 тя е само българска.

Ако не го пренебрегнем  това разбиране,  вижте  какво се получава:

Казваме им: Драги македонци- вие нямате история. 

 

Налудничаво е да се мисли,че те ще се го приемат и/или ще станат наши приятели, не мислиш ли?

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 34 минути, nik1 said:

За да влезнат в  ЕС

Българи, които са приели (по стечение на истрическия процес - без ровичкане и тук) да се наричат македонци

Това мисля би "притъпило"  усещането за осртота и опасност от "някаквото" сепаратистко движение (вероятно няма да  е същото,  а ще е в някакъв друг  по мек и примвлив вариант за нас) сепаратистко движение - тук в България, при нас

Аналогично ще е на "движенията" днес измежду сърби и черногорци, в меки и приемливи варинати

 

Няма какво да се занимаваме повече със заспалите македонци. Те винаги са били по-заспалата част на българския народ. Когато Левски е обикалял и създавал КОМИТЕТИТЕ изглежда е пропуснал да мине из Македония.

После когато избухна Априлското Въстание - в Македония е тихо и спокойно.

През време на Руско-Турската война в Македонската част не се води ни една голяма битка. Изглежда че западните територии се добавят по силата на СанСтефанския мирен договор. Поправете ме ако греша относно бойните действия по време на Руско-Турската Освободителна за нас война.

Събуждането и Проглеждането на Македония стават най-вече по времето когато в България вече ври и кипи.

Българите си създават училища, университети, библиотеки, армия , наука, всичко.. В Македония са още на нивото на килийните училища. Образовани македонски българи има, обаче те до голяма степен идват при нас и отдават силите си за България.

Проблема за Македония се нарича неграмотност. Чисто и просто македонските българи проспали шанса си и многото пролята кръв не успява да разчувства сърцата на Европа...  Няма как да се прояви това съчувствие когато другите българи печелят военни победи. Македония е нещо като изкупителна жертва, великите сили държат нещата в свои ръце, понеже българите твърде бързо се разширяват и разрастват и променят цялата карта на балканите. 

Ние можем да обвиним и Берлинския договор. Можем да посочим още 50 причини.

Но имаме примерите на Кюрдистан. Каталуния. Кримския Полуостров. Донбас и Луганск.

Ами вижте Германия след втората световна война. Ами Унгария?

Наистина Георги Димитров и Сталин решават по един безцеремонен начин съдбата на западните провинции..

Ами ако бяха оставили американците и англичаните да се разпореждат в България?  Гърция щеше да е до Стара Планина.  София щеше да е сръбска. Добруджа - румънска. Ако не го вярвате - вижте Унгария преди и след ВСВ.  В новата история на реп. Северна Македония има доста трагични моменти, но си има и доста късмет. Получиха си хората свобода и независимост без да са "узряли" за нея и без нито една пушка да гръмне.

Редактирано от tantin
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, nik1 said:

Ако не го пренебрегнем  това разбиране,  вижте  какво се получава:

Казваме им: Драги македонци- вие нямате история. 

 

Налудничаво е да се мисли,че те ще се го приемат и/или ще станат наши приятели, не мислиш ли?

 

Сега схванах. :)

Да, би било налудничаво да се очаква, че ще приемат да имат обща история с нас.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 12 минути, новорегистриран2 said:

Сега схванах. :)

Да, би било налудничаво да се очаква, че ще приемат да имат обща история с нас.

Не да  имат обща  история с нас, а да нямат история Това което им се им  се казва  днес (полуофицилано, по форуми, но им се казва) ,вие нямате собствена история , истрията  ви принадележи на чужд  народ и чужда държава

Същото им се казва и за  езика , но им се казва официално: вие нямате собствен език, езикът ви принаделжи на чужд  народ (въпреки е езикът им не идентичен с езика на този народ!)

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

https://mk.m.wikipedia.org/wiki/Васил_Левски

Същата година в която Левски основава първия най-важен комитет в Македония - случва се предателството и Левски е заловен. Не е имало достатъчно време за да обходи дякона из Македония. Иначе хората там също били узряли и очаквали Левски.

Левски ясно задава теритириите на българите в Тракия , Мизия и Македония. Това забавяне на организираните революционни комитети води и до забавяне на революцията в Македония. Не можем да обвиняваме Левски за това. Просто така се е случило.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, nik1 said:

Не да  имат обща  история с нас, а да нямат история Това което им се им  се казва  днес (полуфоцилано, по форуми, но име казва) ,вие нямате собствена история , истрията  ви принадележи на чужд  народ и чужда държава

Същото им се казва и за  езика , но им се казва официално: вие нямате собствен език, езикът ви принаделжи на чужд  народ (въпреки е езикът им не идентиен с езика на този народ!)

 

Тука си прав за едно: " македонски" не е нов език. Въобще не би трябвало да се нарича македонски" тоя език.

Учудващо как гърците са се съгласили тоя параграф да мине..

За сравнение: френски език има много разнородности. Във Франция си имат множество диалекти - примерно Нормандски.

Бретонският език от областта Бретон въобще не е френски. Това е келтски език по- близък до Уелски.

Обаче областта Кеебек в Канада е също френско говоряща на един развален френски диалект наричан Квебекоа.

Език "квебекоа" официално се нарича френски и писменният език е френският ..

Квебекоа е диалект, но не е втори френски.

Редактирано от tantin
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 24 минути, nik1 said:

Не да  имат обща  история с нас, а да нямат история Това което им се им  се казва  днес (полуофицилано, по форуми, но им се казва) ,вие нямате собствена история , истрията  ви принадележи на чужд  народ и чужда държава

Същото им се казва и за  езика , но им се казва официално: вие нямате собствен език, езикът ви принаделжи на чужд  народ (въпреки е езикът им не идентичен с езика на този народ!)

 

ПС

:) Също толкова налудничаво е да се смята, че ние ще бъдем приятели на македонците, ако те кажат "нашата история си е само наша" (или "вие пристъствате тук там - като "окупатори", "българофили", или друго")

Което ние го чуваме

 

-----------------

За това смятам че трябва да се мине   към  bul-mac или  mac-bul  терминология 

за мен лично (и мисля за всеки що годе разумен българин) това нищо не би променило в негативн смисъл

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Относно "македонския" език - това не е чист български език.. Това е силно "развален" български език. Развален през последните 75 години.  Чист е бил този език преди да се разделят сегашните български територии от днешните северо-македонски. Че е български по същността си няма никакви спорове тука. Но за чистотата на тоя език могат много неща да се кажат.

"Идентитетот" на тоя език в македонски е от "мъжки" род.
Докато при нас идентичността е от женски род.. Във френски език почти всички тези термини:
идентичност, нация, просперитет са от женски род.

Фр: identité , nation, la prospérité -   женски род.
Но: напредък - le progrès  - е от мъжки род.. 

Така са го вкарали и в българския език  - Един Просперитет. Но една идентичност.
Македонските книжовници обаче заимстват доста термини през сръбски и така така се е получила тази разнородност.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...