Отиди на
Форум "Наука"

Как ще се отразят санкциите на Русия и как на останалия свят?


Recommended Posts

  • Потребител

Ето един капацитет по темата.  Това е преди 7 години. Проблемът е, че ни управляват лунатици, който плюят на предупрежденията на компетентните анализатори.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,4k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 12 минути, Atom said:

Не знам, това е сложен въпрос и да си отговорим трябва да навлезем много дълбоко във философски и морални категории. Много  лесно е да се каже трябва да изживеем своя катарзис, но е много трудно да се направи.  И не за друго, а именно заради идентификацията на проблемите.  Докато не се открият базовите същностни проблеми, няма как да имаме и катарзис. 

Да вземе например Путин. Човекът е набелязал като основен проблем НАТО, ракетите и геополитиката. Основният му проблем обаче е, че не си е подредил двора. Унищожи старите институции, а на тяхно място не създаде абсолютно нищо.  Няма държава без поне базови институции.  Затова и прогнозирах, че Русия ще се разпадне, а не заради нещо друго.  С други думи човекът не може да идентифицира основния проблем, а вместо това се занимава с глупости. 

Същото може да се каже и с обратен знак. НАТО е създадена за противодействие със СССР/Русия. Те вярват в едно нещо - имаме враг. Конкретен враг. И в името на борбата с този враг, потъкпаха своята ценностна система. И кава ценностна система изградиха на нейно място? Никаква. Лъжа, лицемерие, цензура на медиите. Запада вече няма институции. Няма ценности.

Казват че ги имат, но ги имат само на хартия.

Живеем в една фалшива реалност, която ни унищожава морално.

Съгласен съм твоята прогноза, че Русия ще се разпадне. Но аз очаквам и разпадане на Запада.. Поради сходни причини.

И двамата с теб сме нагазили дълбоко в блатото на историята. И двамата можем да си направим изводите от нея. За мен изводите са „очеизбождащи“.

Ако запада(към който включвам и нас) и Русия не изживеем своя катарзис, не осъзнаем че света е „цветен“, а не “черно-бял“, ни предстои неизбежна катастрофа.

За съжаление, не виждам опити това да се избегне и от двете страни.

П.п.Припомни си Салвиан Марсилски и защо Римската империя се разпада.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Exhemus said:

Без войната щяха да го гътнат за 1 месец и после не ми се мисли...

Толкова късогледи! Въпросът преди 2 седмици беше живот или смърт за Путин и Русия.

Съжалявам, но взимаш руската пропаганда много насериозно.

Приемаме, че Западът коварно въоръжава Украйна и саботира Русия. Няма спор.

Но ако Русия беше загрижена единствено за въоръжаването и опасността от Украйна, тя можеше
просто да размаха пръст с няколко ракетни удара по стратегически цели и даде да се разбере, че
няма да търпи въоръжаването на Украйна.

Вместо това, обаче, Путин прави тотална инвазия на Украйна и бомбардира жилищни блокове.

Значи какво точно прави Путин?

На рационалните хора би трябвало да им е ясно, че войната в Украйна не цели просто да преустанови
въоръжаването на Украйна, а има и други цели.

Ти замислял ли си се, че Путин е опитен демагог и манипулатор? Май не.

Редактирано от gmladenov
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Янков said:

И в името на борбата с този враг, потъкпаха своята ценностна система.

Не мисля. Ако западната ценностна система ерозира, това е поради вътрешни причини, а не "в името на борбата с врага".  Въобще според мен при тези сравнителни анализи, първо трябва да се опитаме да видим и анализираме процесите, противоречията и нещата отвътре и чак след това да се върви навън - към геополитиката. 

Определено "колективният запад" има проблеми с ценностната си система. Не мисля обаче, че това е от значение за настоящия конфликт.  Ако се води идейна война, тя не е "ценностна".  Това не е идеологическа война от типа християнство против езичници, ислям срещу християнство, реформация срещу контра реформация, комунизъм срещу капитализъм и т.н.   Путин в действителност атакува западната ценностна система, но атаката е заради самата атака и не предлага алтернативна.  Отсреща няма специфична "руска ценностна система". Има някакви мъгляви абстракции като "особен път", "особена роля на руския свят" и т.н които са само лозунги, без вътрешно и  конкретно съдържание. 

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 6 минути, Atom said:

Има някакви мъгляви абстракции като "особен път", "особена роля на руския свят" и т.н които са само лозунги, без вътрешно и  конкретно съдържание.

"Шинто", както пише Глишев
 

 
Шинто. Руската "църква" поне от 2000 г. насам изповядва и проповядва великото, национално, имперско, постсъветско шинто. Или мзиму. Основното божество на тази религия е руската земя. Самата територия. Както и името ѝ. Тя е източник на святост и обект на почит, дори на съзерцание. Основният пророк, учител, апостол и проповедник на божеството е настоящият руски държавен глава - който и да е той, а от 2000 г. насам това е Путин. Антагонисти, демони в тази религия са различни обекти - от цели чужди държави през вътрешните опозиционери до личността на предишния държавен глава (в случая - Елцин, може и Горбачов). По-предишните държавни глави са с ранга на светци, без оглед на идеи и атрибути (например Сталин и Николай II се почитат еднакво). Култът изисква човешки жертвоприношения. Допускам, че когато държавният глава се смени (насила, разбира се), новият ще заеме мястото на основен пророк, а досегашният - на антагонист. Може би тук има някаква близост с култа към Немийската Диана и нейния временен съпруг, царя-жрец, сменящ се с убийство - поредна жертва за кръвожадната богиня. Възможно е Виктор Пелевин да е напипал истината, твърдейки, че в Рус генералите тайно почитат кървавата Кали.
Източноправославните свещеници, одежди, тайнства и молитвени сгради са само реквизит, историческа, етнографска останка. Тази религия може да се практикува включително и с реквизита на ленинисткия култ - червени кътове, знамена, "винаги готов", бюстове, мавзолеи и атеистична реторика за "безсмъртие". Христос? Какъв Христос? Не познаваме такъв гражданин.
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 11 часа, nik1 said:

При това развитие на газовия пазар може да се очаква преразглеждане на "Зелената сделка", или поне сериозен дебат за върху нея. 
Визирам употребата на въглища като суровина за химическата промишленост (вместо натурален газ) и гориво, също така = разработване на нови находища за добиване на натурален газ.
В момента компаниите не инвестират в разработване на нови находища на въглища и газ, защото това производство е безперспективно - за малкото оставащо време до СО2-"зануляването" те не биха могли  да си изплатят инвестициите.

 

 

 

 

Нямам някаква специална информация, нито съм чел предишни разсъждения на автора или не съм следил дебати в ЕП , ето какво е публикувал  Радан Кънев (казано в ЕП) във ФБ преди 49 мин  · 

 
В условията на агресивна война, която Путин води срещу Украйна, Зелената сделка и пакетът #FitFor55 трябва да бъдат сериозно преосмислени и изменени.
Това изразих по време на дебата с Вицепрезидента на ЕК по Зелената сделка Франц Тимерманс в Комисията по околна среда (ENVI).
Измененията, които предложих са в следната посока:
- Основният приоритет на ЕС трябва да бъде пълна енергийна независимост от Русия и сигурност на доставките, в т.ч. временно запазване/възобновяване на производството от въглища*, собствени газови източници и запазване на ядрената енергетика с необходими мерки за независимост от руски доставки на гориво;
- Запазване и засилване на целите на Зелената сделка за енергийна ефективност, развитие на ВЕИ, разработване на алтернативни горива;
- Спиране на увеличаването на обхвата на въглеродните квоти и на намаляването на свободните квоти, което би увеличило допълнително енергийните сметки. Те и сега са твърде високи, заради агресията на Путин. Високите цени на енергията и инфлацията дават достатъчно мотивация за търсене на алтернативни технологии (което е целта на ETS) и пълнят бюджета през ДДС и акцизи.
Друг важен приоритет е свързаността между всички енергийни мрежи в Европа (електрически, газови) за поддържане на доставките. Важно е Енергийният съюз да бъде "съживен" и да се направят стъпки за присъединяване на Обединеното кралство и Норвегия към него.
*Подчертавам, че това не е нова моя позиция. Въглищата са икономически, социално и екологично проблемен източник на енергия, но неизбежен резерв във военно време - тази позиция заех още в края на 2019г. на семинар, който организирах в София. Просто тогава "военно време" звучеше за повечето наблюдатели като фантазия...
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 37 минути, Atom said:

трябва да се опитаме да видим и анализираме процесите, противоречията и нещата отвътре и чак след това да се върви навън - към геополитиката. 

Моето мнение е противоположно. Не съществуват "неща отвътре". Не съществуват държави,а отношения между държави. В смисъл,че отношенията са самите държави. Без тях те няма да съществуват.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 часа, Кухулин said:

Аз не следя много икономическата тема, обаче разправят, че природният газ прехвърлил $3к и се чудят дали ще удари $4к. Това нас засяга ли ни по някакъв начин, какви са ни договорите? 

Гледам днес се чудят за $5к. Има нещо гнило в тая работа...

7 марта 2022 года цена за 1 тысячу кубометров газа в ЕС установила исторический рекорд, пробив планку в 3900 долларов. Как же так получилось, и что будет дальше? 5000 долларов за 1 тысячу кубометров?

https://topcor.ru/24383-pochemu-cena-na-gaz-v-evrope-mozhet-dostignut-5000-dollarov-i-vyshe.html

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Atom said:

Не мисля. Ако западната ценностна система ерозира, това е поради вътрешни причини, а не "в името на борбата с врага".  Въобще според мен при тези сравнителни анализи, първо трябва да се опитаме да видим и анализираме процесите, противоречията и нещата отвътре и чак след това да се върви навън - към геополитиката. 

Определено "колективният запад" има проблеми с ценностната си система. Не мисля обаче, че това е от значение за настоящия конфликт.  Ако се води идейна война, тя не е "ценностна".  Това не е идеологическа война от типа християнство против езичници, ислям срещу християнство, реформация срещу контра реформация, комунизъм срещу капитализъм и т.н.   Путин в действителност атакува западната ценностна система, но атаката е заради самата атака и не предлага алтернативна.  Отсреща няма специфична "руска ценностна система". Има някакви мъгляви абстракции като "особен път", "особена роля на руския свят" и т.н които са само лозунги, без вътрешно и  конкретно съдържание. 

Не знам, може и да си прав. Факт е обаче, че западната ценностна система не ерозира. Тя вече е ерозирала.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Руският президент Владимир Путин подписа указ за въвеждане на “специални икономически мерки във външната търговия” за гарантиране на сигурността на Русия. (Интерфакс)

С постановлението се въвеждат някои специални икономически мерки, които ще бъдат в сила до 31 декември 2022 г.

Те включват „забрана за износ извън територията на Руската федерация и (или) внос на територията на Руската федерация на продукти и (или) суровини по списъци, определени от руското правителство“.

https://t.me/drmjournal/1540

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

De Re Militari Journal: https://t.me/drmjournal/1543
🛑 Coca-Cola спира всички операции в Русия. 

🛑 Starbucks спира всички операции в Русия. 

🛑 McDonald's обяви, че затваря обектите си в Русия (общо 847).

🛑 Pepsico обяви спирането на продажбата на Pepsi-Cola и други марки напитки в Русия, включително 7up и Mirinda.

🔴 Централната банка на #Русия забранява продажбата на чуждестранна валута на граждани; банката конвертира деноминираните в рубли валутни депозити в рубли, позволявайки само еднократно теглене без конвертиране до 10 000 долара.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Р. Теодосиев said:

De Re Militari Journal: https://t.me/drmjournal/1543
🛑 Coca-Cola спира всички операции в Русия. 

🛑 Starbucks спира всички операции в Русия. 

🛑 McDonald's обяви, че затваря обектите си в Русия (общо 847).

🛑 Pepsico обяви спирането на продажбата на Pepsi-Cola и други марки напитки в Русия, включително 7up и Mirinda.

🔴 Централната банка на #Русия забранява продажбата на чуждестранна валута на граждани; банката конвертира деноминираните в рубли валутни депозити в рубли, позволявайки само еднократно теглене без конвертиране до 10 000 долара.

А аз се питам като спират работа и се изтеглят всички западни компании от Русия ... какво ще се случи със заводите, производствените бази, логистичните центрове, офиси и т.н. недвижимости? Какво става с технологиите, машините, оборудването, авто-парка? С капиталите, акциите, кредитите, договорите, концесиите ... С вече произведените стоки и услуги, които са или по складовете, или са доставени, но неплатени. Интересно ще става тепърва

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, boyko said:

А аз се питам като спират работа и се изтеглят всички западни компании от Русия ... какво ще се случи със заводите, производствените бази, логистичните центрове, офиси и т.н. недвижимости? Какво става с технологиите, машините, оборудването, авто-парка? С капиталите, акциите, кредитите, договорите, концесиите ... С вече произведените стоки и услуги, които са или по складовете, или са доставени, но неплатени. Интересно ще става тепърва

Затова повечето от тях спират работа, но не се изтеглят. Остава въпросът дали ще съкращават персонала. За Макдоналдс разправят, че щели да задържат хората, но не знам колко е вярно.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 2 минути, Кухулин said:

Затова повечето от тях спират работа, но не се изтеглят. Остава въпросът дали ще съкращават персонала. За Макдоналдс разправят, че щели да задържат хората, но не знам колко е вярно.

Съкращения ще има и то много сериозни.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Моловете ще пострадат много, магазините празни, кината няма какво да излъчват, ресторанти няма, то няма и хора да ходят. 

Фабрики и производства спират, милиони хора ще са засегнати и вече се говори за приемане на новата реалност.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 8 минути, Р. Теодосиев said:

Моловете ще пострадат много, магазините празни, кината няма какво да излъчват, ресторанти няма, то няма и хора да ходят. 

Фабрики и производства спират, милиони хора ще са засегнати и вече се говори за приемане на новата реалност.

 

 

 

И все повече хора ще си зададат въпроса:а струваше ли си всичко това?Русия се върна в своето развитие някъде в началото на 80 те години на миналия век.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Да, и както тази жена обяснява - една войната се води със съюзници, Русия в случая няма такива. 

Една война се води за да се спечели от нея. Т.е. някаква сериозна финансова изгода трябва да има от една война. В този случай всички руснаци ще плащат, всички руснаци ще станат по-бедни.

А логиката е обратната при започване на една война ;)

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Дори да стане чудо и войната да свърши днес сериозен инвеститор ще се поява в Русия след години.При цялата технологична изостаналост на Русия последствията ще бъдат много сериозни.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Аз не знам финансово как си го представят и как са си го представяли правителството на Русия. 

Дори и Украйна днес да приеме условията на Русия те си остават в един затворен блок, в който никоя няма да иска да има нищо общо. 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 21 минути, Р. Теодосиев said:

Аз не знам финансово как си го представят и как са си го представяли правителството на Русия. 

Дори и Украйна днес да приеме условията на Русия те си остават в един затворен блок, в който никоя няма да иска да има нищо общо. 

Според мене са мислили че ще бъде повторение на анексията на Крим с леки усложнение.Надценяване на руската армия и очаквания всичко да приключи в рамките на дни /максимум седмица/. Надценяване на значението на руския газ и зависимостта на Европа от него.И най вече подценяване на украинската армия която през 2014 година претърпя няколко много сериозни неуспеха от сепаратистите.Само че през 2022 година украинската армия вече е друга.И като цяло народа на Украйна е готов на всичко но да защити свободата си.

  • Харесва ми! 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, boyko said:

А аз се питам като спират работа и се изтеглят всички западни компании от Русия ... какво ще се случи със заводите, производствените бази, логистичните центрове, офиси и т.н. недвижимости? Какво става с технологиите, машините, оборудването, авто-парка?

Конфискуват се в полза на Русия.

Преди 6 часа, boyko said:

С капиталите, акциите, кредитите, договорите, концесиите ... С вече произведените стоки и услуги, които са или по складовете, или са доставени, но неплатени. Интересно ще става тепърва

Дотук загубите само на американските фирми се изчисляват на над 400 милиарда долара.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 7.03.2022 г. at 0:50, Atom said:

За слънчогледа има ли някакви данни или прогнози?

Втори ден забравям да пиша за това.

Украйна и Русия общо осигуряват износа на 80% от слънчогледа. Но в какво съотношение, не знам. Вече се коментира цена на олиото към 7-8 лева за литър. Скоро май ще е по-скъпо от зехтина.

  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Разправят, че в Азовско море имало много турски кораби със слънчогледово олио. Ердоган нещо се пазарил, Путин обещал да ги пусне. Ега стигне и дотука :) 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 21 минути, Янков said:

Втори ден забравям да пиша за това.

Украйна и Русия общо осигуряват износа на 80% от слънчогледа. Но в какво съотношение, не знам. Вече се коментира цена на олиото към 7-8 лева за литър. Скоро май ще е по-скъпо от зехтина.

Нашите земеделци да почват да садят слънчоглед....Иначе доколкото знам ние не внасяме слънчоглед.

Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...