Отиди на
Форум "Наука"

Тригери на русофилията


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 1 час, vvarbanov said:

Теорията за „измамата с кацането на Луната“ доста добре илюстрира пристрастията към потвърждението.

Поради идентичната дата преди 15 г.:

On 30.10.2009 г. at 18:26, SAlexandrov said:

http://www.theflatearthsociety.org/forum/i...p?topic=33765.0

Аз отдавна пускам теми в този форум.

Но да, има тъпаци, които смятат, че Земята е плоска. Какво трябва да ни учудва? Има и тъпаци, които считат, че човек никога не е стъпвал на Луната.

Този феномен е съществувал много, много преди, пораждал е съвсем други идеи, но сега е потребен да обясни нещо друго. Абе...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки
Преди 7 минути, Втори след княза said:

Този феномен е съществувал много, много преди, пораждал е съвсем други идеи, но сега е потребен да обясни нещо друго. Абе...

Преди 15 години плоскоземците бяха за подигравка, както виждате, че съм правил през 2009 година. А сега са масовост. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Втори след княза said:

Поради идентичната дата преди 15 г.:

Този феномен е съществувал много, много преди, пораждал е съвсем други идеи, но сега е потребен да обясни нещо друго. Абе...

През соца негативните новини бяха сведени до минимум. По телевизията, радиото , вестниците ,..имаше само добри новини. Как равнището на благосъстоянието се покачва, плановете се преизпълняват,...Ние живеехме в информационен балон. Не съм чул тогава конспиративна теория.Не съм виждал русофил въпреки ,че целия пропаганден апарат бълваше клишета и внушаваше колко са добри братушките и колко ги обичаме. Наоколо не се разхождаха хора с руски ушанки от станиол.

Но когато няма емоции, тревожност и безпокойство няма и русофилия и конспиратофили. Няма я негативната картина за света която ги поражда. Тук там може да има някой, но на тях се гледа като ненормални. Преди 15 години интернет и компютрите започнаха масово да навлизат. Негативната информация се увеличи. Споровете в интернет също я репликират. При конфликтите мненията стават по крайни и ригидни. Хроничната тревожност нарастна . Пропагандата обхвана интернет и започнада сее страх и несигурност. То това е и целта на пропагандата ,да предизвика спорове за да се репликира. Сайтове като Блиц, Пик, Брадва, Петел,.... пускат постоянно конспиративни теории. Те много добре знаят какъв е ефекта от когнитивните пристрастия за създаване на ментални модели обслужващи про руски интереси. Точно  пропагандата най много използва когнитивните пристрастия за да активира руските станиолени ушанки.

Тревожността обяснява и възхода на автократизма.   

Та този феномен за който говориш си е един и същ, обяснението е същото.

П.П. Съмнява ме, че покрай кризите (които покачват несигурността) от ПСВ , ВСВ, и освобождението от турско робство е имало пак разцвет на русофилията.И сетне между тях е затихвала в поносими граници.

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, vvarbanov said:

Пропагандата обхвана интернет и започнада сее страх и несигурност.

Изключително много преувеличаваш силата на пропагандата...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 37 минути, deaf said:

Изключително много преувеличаваш силата на пропагандата...

 

Mда, така е, народът просто си е тъп и това не е толкова сързано с пропагандата. Има идиоти, които дори да ги заведеш на луната и им покажеш лунния модул, с който Бъз и Нийл са кацнали там, те пак ще твърдят, че не е истина и си е конспирация. А това с плоската земя и тъпите плоскоземци.. дори не е и някаква пропаганда (както, да речем, кацането на луната), която да се свързана с някакво съперничество по уста САЩ - Русия. Плоскоземците дори не могат да дадат точни доводи защо някой ги лъже, че земята не е плоска :D

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, fanatick said:

те пак ще твърдят, че не е истина и си е конспирация.

Всичко това е напълно естествено, изучено и опознато от няколко научни области на психичното познание.

Всеки човек съдържа в себе си защитни и балансиращи механизми, чрез които той формира в психиката си тъй нужното му "поле за функциониране". Ако такъв баланс не е налице, се нарушава цялата психична функционалност, а с нея - цялата екзистенция на даден субект.

Нарушаването на такъв баланс, в когнитивистиката стана полулярно понятието "когнитивен дисонанс", но в последващите изследвания и експерименти се доказа че ролята на дисонанса, всъщност довежда до психична дисфункционалност, и видоведе ДИСОНАНСИ дават отражение сред цялата психика.

Всички хора ползвяаме изкривяване и манипулация на възприятието си, за да получим нужното и удобно за всеки от нас лично отражение. Последното задължително трябва да носи някаква форма на "баланс" и да генерира усещане за комфорт и така - функционалност. Ако това не се получи се отива към психични девиации...

От всичко това се връщам отново на основната тема, тук. Конспирациите, както и всякакви версии на социални идеологически приказки са призввани да предложат описателна среда, сред която субекти или групи от хора да припознаят и проектират своята си версия на "комфорт" и с нея - функционалност. Няма значение дали това е адекватно спрямо действителността и доколко... За балансиращите несъзнавани механизми нищо от това няма значение, нито е приоритет.

Разбира се - трябва да се има и предвид нещо друго, което участва в тази "психична условна картина на "човешкото битие":

Ролята да противостои на изкривяването на възприятието и така на личното отражение, е била оцеляването на физическия носител. С други думи - всеки може да си наглася възприятието докъдето не се прекали с адекватността към конкретиката на физическия контекст. Ако се прекали - хищника ( или друг субект) унищожава физически субекта, защото той чрез изкривяванията на възприятието си престава да е адекватен на физическите заплахи.

Но в днешно време не живеем сред джунглите, нито наоколо бродят хищници. И така отпада естествения ограничител на "живеенето сред лична приказка". От друга страна - всяка идеологична приказка служи за обособяването на някаква форма на групова идентичност, без която огромната маса от хора не могат да функционират въобще.

Ако излезем от груповата картина, в рамките на един субект се реализира съвсем естествен порив към "навлизане в главата си", защото в нея той през целия си живот прави така, че да изкривява или филтрира болезнените или конфликтни сигнали, като ги подменя или "изключва" само и само да запази психичния си баланс, а с него - функционалността и онова, което той, за него си нарича "живот".

Така, че в общата картина цветовете не са чернобели, а формите нямат ясни и точни контури... Това я прави твърде сложна и така става когнитивно непосилна за същата голяма маса от хора. Още повече че ако навлезнат да опознават тия механизми, веднага ще се породят съпротиви, от естествената склонност към защита на това, към което си 'слепил' идентичността си и така - формирал личността си.

Всичко това се съотнася и до всеки един тук, навсякъде, където има хора, където тия хора функционират и се борят да реализират житейските си алгоритми...

Прекаленото "навлизане в главата" става неусетно за самия субект, защото балансиращите му механизми правят така че на него всичко да му изгтлежда че е "ок", докато не е развил специфични механизми и техники за автомониторинг.

Прекаленото "навлизане в личната реалност" сред всичко хора е основният извор на явлението ПРИСТРАСТИЕ. Но на пристрастните никога не им изглежда че са така... Това довежда до типичната социално-психична ДИХОТОМИЯ - от гледна точка на субекта му изглежда някак си и дори не е способен да го изрази със "СПОРЕД МЕН", защото той е подведен отвътре че "така си е сред света наоколо, че всички хора са така, че са като него". Докато за системата "извън него, извън личната му реалност" нещата могат да са коренно различни, дори качествено.....

Проявлението и начините с които всеки един от нас води личната си игра на самозаблуда - са описани в схемите чрез т.н. "когнитивни изкривявания, заблуди и тенденции". И само опитни хора са способни да устоят на естествените инстинктивизми на самозаблудата.

Освен сред когнитивните описания и схеми чрез които генерираме самозаблудите си, те много ясно личат именно в междуличностното общуване, аспект от което е и вируталното общуване, вкл и този форум.

Много личи, колеги по форум :)  - пиша го като шега, но всъщност на моменти става драматично... Въпросът е, че е толкова разпространено и масово, че израстваме и свикваме с него, защото е в нас и около нас през целия ни живот. Така става "норма" и представаме да го забелязваме. А така - няма как да го забележим и сред себе си...

В този смисъл, връщайки се на конкретиката от заглавието на темата - русофилията, -фобията или другите залитания и пристрастия - всички са производни на едни и същи процеси и механизми, които по-горе разкривам съвсем условно и твърде фрагментирано.

Редактирано от ramus
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 30.10.2024 г. at 21:22, vvarbanov said:

Социализма се харесва от русофилите заради чувството за ред.

Съгласен съм с важността на тригера "Социализъм", но не и с обяснението му. Всъщност победата на СССР срещу нацизма даде възможност за просперитет на изостанали страни, включително като България. Поради това Русия се асоциира със социализъм и до днес- вярно или погрешно. Забелязваме го у африканските страни с лява ориентация. То е както американофилията- асоциирана със свобода и шанс, все едно дали са верни или погрешни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 30.10.2024 г. at 21:22, vvarbanov said:

Когнитивното пристрастие “синдром на лошия свят” генерира хронична тревожност. Тя е тежък когнитивен товар който води до евристики. Недостатъчната информация, стреса и времевия натиск са причини за бързото мислене. Работната памет има малък капаците(5+-2 елемента) и лесно се претоварва. Това автоматично негативно мислене потенцира когнитивните и вродени пристрастия които задействат русофилите.

Интересен момент е, че негативното мислене в самата Русия произвежда и патриотични, и деструктивни действия. Едни отиват на фронта, други палят ЖП шкафове.

Оставам на мнението, че "тревожността" в горния смисъл не предпоставя конкретна филия или фобия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 часа, Втори след княза said:

Съгласен съм с важността на тригера "Социализъм", но не и с обяснението му.

В някои теми, като тази за соцализма може да има няколко тригера. Не съм се старал да осмисля всички тригери задействащи русофилите в темите за  социализма. Пропуснал съм най очевидния "розова ретроспекция"

Преди 16 часа, Втори след княза said:

Всъщност победата на СССР срещу нацизма даде възможност за просперитет на изостанали страни, включително като България.  Поради това Русия се асоциира със социализъм и до днес- вярно или погрешно.

Предиката ти е грешен .Това води до грешки в разсъжденията.

Първо победата над нацизма не е САМО на СССР. И други държави имат заслуги за това. Второ Социализмът не възниква заради победата над нацизма. Той е наложен от СССР. Победата над нацизма във ФРАНЦИЯ, ГФР,  Дания,Норвегия,... не доведе до социализъм. Трето в  тия капиталистически държави също имаше просперитет след ВСВ. И то много по голям. Не може да се каже, че просперитета е заслуга на социализма. Напротив социализма ограничи просперитета на България и другите соц държави. Това най добре се вижда при сравняването на ГДР и ГФР. 

Виж колко нещо трябва да се пише за да се опровегае една глупост която си казал. Просто не можеш да се стърпиш, във всяка тема да подчертаеш колко добър е СССР и как ни е помагал. И въпреки многобройните опровержения, ти отново и отново поддържаш грешни когниции.

Преди 16 часа, Втори след княза said:

То е както американофилията- асоциирана със свобода и шанс, все едно дали са верни или погрешни.

Русофилът харесва всичко в Русия. Включително руския ГУЛАГ, престъпниците и оправдава престъпленията които са извършили в миналото и сега. Това е сляпо тотално идеализиране на всичко руско. Което е отвратително и е тригер не само за мен. 

Интересно защо реагираме така на изкривените ,негативни модели на света? Не самите пристрастия, а пристрастността на другите ме дразни. Отвращението от ирационалните ментални модели може би е някакъв защитен механизъм.

 Да живееш в един свят с индивиди като Путин и Тръмп, които имат негативно, ирационално мислене е опасно.  

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, Втори след княза said:

Интересен момент е, че негативното мислене в самата Русия произвежда и патриотични, и деструктивни действия. Едни отиват на фронта, други палят ЖП шкафове.

Оставам на мнението, че "тревожността" в горния смисъл не предпоставя конкретна филия или фобия.

Тук не става въпрос за филия или фобия, а за различните групи "НИЕ и ТЕ". Те са формирани от тревожността. Причините поради които едните попадат в една или друга група се основават на ценности, вярвания, опит ,информация,......

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!