Отиди на
Форум "Наука"

Къде изчезнаха куманите?


Recommended Posts

  • Потребител

Ще ме извините, да отворя един въпрос към корифейщината. Наскоро се мотах по Македония и Косово и ме потресе грамадното наличие на руси мацки. Аз нали, понеже съм генетичен финикиец, както се оказа с вероятно повече от 6 хил. години присъствие на балканите (гърците и античките да го духат), като видя русо и ченето ми провисва и пр. Вярно, че там може да са се замотали и част от гепидите, ама те са много стара работа, пък и няма град Гепидово. Но има Куманово и то един от най- голямите в Македония. Известно е, че Асеневци пристигат някъде от Влашко основно подкрепени от кумански дружини, а цялата конница на Иван Асен II е куманска, барабар с командващия. Всъщност, нищо не съм чул за българска конница, след Борис. Просто я е изклал за слава во Христе, а конете за скраб и суджуци. Всичко си вървяло по мед и масло до Куликовската битка. Там, както е известно татарите разпертушинват една руско-куманска войска и приключват с руските княжества и Половия. Предполагам, че известено вече какво ги чака от предишни примери, т.е. кардинално и батално клане, цялото население се е юрнало към братята Задунайски кумани, а съм сигурен, че с тях и всякакви руски навлеци, защото после дълго време за никакви русняци около Киев не се чува. Туй цялото нещо, минало Дунава горе-долу като орда скакалци и понеже били абсолютно оскотяли и изгладняли, почнали да крадат и безчистват. Явно са имали голямо числено преимущество над добре въоръжените местни структури, защото след като не можали да се справят, последните се затворили в разните твърдини и поискали помощ. Наложило се самият Иван Асен II да се намеси начело на куманската си конница, след което със цветисти попържни, псувни и други ругателства (най-вероятно на чист кумански), гвардията разкарала цялата тая шарена тумба в югозападно направление. Позачетох за сведения за физическия облик на тия момчета и се оказа, че има, от един френски белгиец от хората на Балдуин. Дългокраки и руси! Сиреч, мацките ще са нещо като полякините, но след толкова векове и влиянието на местния микробиологичен комплекс, няма да са с толкова дълги крайници. Отгоре на всичко в руските аналии има сведения, че руските бандитски орди специално ходили да вилнеят в Половия, на лов за мацки, защото те били особено готини.

Горе-долу, същият десерт можем да намерим и в Софийското поле, около Саранци и оттатък към Мърчаево. Сиреч некакви шопи. В Косово, си щраках разни т.в. канали много дават фолклор и никаква чалга. Значи носии, музика и хората са шопски! Ама абсолютно. Само стъпките са малко по-простички. Пеят, обаче на албански, което мисля че е от телешкото и липсата на твърд алкохол.

Та ми се замота такава теория. Какво мислите? Между другото косовските и албанските албанци се оказаха доста различни. На юг приличат на италианци и българи, а тия в Косово има много руси, рижи, а тъмните приличат на унгарци.

P.S. Дали на кумански стълба е басамаци?

Редактирано от Р. Теодосиев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хъм...Малко ми е сложно да ти проследя мисълта, но ще направя малка поправка. Куликовската битка е доста по късно от времето за което пишеш. Монголите пердашат половци и руси в битка при една река(Калка), ако не се лъжа...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ще ме извините, да отворя един въпрос към корифейщината. Наскоро се мотах по Македония и Косово и ме потресе грамадното наличие на руси мацки.

Химията е способна на велики неща :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Голяма част от куманите сега са унгарци. Там също са ги приели, като бягали от монголите с условие да се покатоличат. Имало даже нещо като "покуманчване" на унгарския царски двор поради женитба на крал Стефан за куманка, за голямо недоволство на църквата.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Счита се, че куманите са асимилирани от татарите. Те говорят на тюркски език, битът им е еднакъв и и както татарите са били езичници. Поради това куманите получават статута на "господарски народ"-заедно с татарите и са асимилирани.

Апропо подобно е било отношението и към българите в тюркютския и аварския хаганати, но нашите успяват да избегнат тази съдба.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хъм...Малко ми е сложно да ти проследя мисълта, но ще направя малка поправка. Куликовската битка е доста по късно от времето за което пишеш. Монголите пердашат половци и руси в битка при една река(Калка), ако не се лъжа...

Йест, виноват Ваше с-тво! При Калка. Опечатка.

Голяма част от куманите сега са унгарци. Там също са ги приели, като бягали от монголите с условие да се покатоличат. Имало даже нещо като "покуманчване" на унгарския царски двор поради женитба на крал Стефан за куманка, за голямо недоволство на църквата.

Е, че тука не е ли абсолютно същото.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ще ме извините, да отворя един въпрос към корифейщината. Наскоро се мотах по Македония и Косово и ме потресе грамадното наличие на руси мацки. Аз нали, понеже съм генетичен финикиец, както се оказа с вероятно повече от 6 хил. години присъствие на балканите (гърците и античките да го духат), като видя русо и ченето ми провисва и пр. Вярно, че там може да са се замотали и част от гепидите, ама те са много стара работа, пък и няма град Гепидово. Но има Куманово и то един от най- голямите в Македония. Известно е, че Асеневци пристигат някъде от Влашко основно подкрепени от кумански дружини, а цялата конница на Иван Асен II е куманска, барабар с командващия. Всъщност, нищо не съм чул за българска конница, след Борис. Просто я е изклал за слава во Христе, а конете за скраб и суджуци. Всичко си вървяло по мед и масло до Куликовската битка. Там, както е известно татарите разпертушинват една руско-куманска войска и приключват с руските княжества и Половия. Предполагам, че известено вече какво ги чака от предишни примери, т.е. кардинално и батално клане, цялото население се е юрнало към братята Задунайски кумани, а съм сигурен, че с тях и всякакви руски навлеци, защото после дълго време за никакви русняци около Киев не се чува. Туй цялото нещо, минало Дунава горе-долу като орда скакалци и понеже били абсолютно оскотяли и изгладняли, почнали да крадат и безчистват. Явно са имали голямо числено преимущество над добре въоръжените местни структури, защото след като не можали да се справят, последните се затворили в разните твърдини и поискали помощ. Наложило се самият Иван Асен II да се намеси начело на куманската си конница, след което със цветисти попържни, псувни и други ругателства (най-вероятно на чист кумански), гвардията разкарала цялата тая шарена тумба в югозападно направление. Позачетох за сведения за физическия облик на тия момчета и се оказа, че има, от един френски белгиец от хората на Балдуин. Дългокраки и руси! Сиреч, мацките ще са нещо като полякините, но след толкова векове и влиянието на местния микробиологичен комплекс, няма да са с толкова дълги крайници. Отгоре на всичко в руските аналии има сведения, че руските бандитски орди специално ходили да вилнеят в Половия, на лов за мацки, защото те били особено готини.

Горе-долу, същият десерт можем да намерим и в Софийското поле, около Саранци и оттатък към Мърчаево. Сиреч некакви шопи. В Косово, си щраках разни т.в. канали много дават фолклор и никаква чалга. Значи носии, музика и хората са шопски! Ама абсолютно. Само стъпките са малко по-простички. Пеят, обаче на албански, което мисля че е от телешкото и липсата на твърд алкохол.

Та ми се замота такава теория. Какво мислите? Между другото косовските и албанските албанци се оказаха доста различни. На юг приличат на италианци и българи, а тия в Косово има много руси, рижи, а тъмните приличат на унгарци.

P.S. Дали на кумански стълба е басамаци?

Ваф (така произнасят Уау, тук чесите ;)), страхотно перо, сиреч клавиатура имаш! Добре поднесено и забавно, но нищо повече, според мен де.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Счита се, че куманите са асимилирани от татарите. Те говорят на тюркски език, битът им е еднакъв и и както татарите са били езичници. Поради това куманите получават статута на "господарски народ"-заедно с татарите и са асимилирани.

Апропо подобно е било отношението и към българите в тюркютския и аварския хаганати, но нашите успяват да избегнат тази съдба.

Не всички българи стават християни. В куманските орди са се вливали много от нашите братя от Волжска България (именувана през 15в. (Казанско канство) са оцелели в днешен Татарстан, Чувашия както и карачаевците-народът живеещ по високите части на Северен Кавказ и долината на р.Кубан - те са преки потомци на българите на най-големия син на кан Кубрат кан Батбаян,които остават до последно да отбраняват Велика България от нашествието на хазарите.В течение на времето тези българи се смесват с алани и кумани и нах;уват към Балканите като кумани.

Редактирано от Eньо
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

И все пак въпросът е много интересен. Къде се дянаха куманите...

А къде се дянаха печенезите?Народ твърде многоброен.Или пък господарски народ като аварите.Истината е пределно ясно и проста оцеляха единствено и само тези народи които приеха християнството и оцеляха благодарение на него.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ще ме извините, да отворя един въпрос.....

Твоите приятели са отишли да се зачукват чак и в Холандия. Типичен куманин е един грамаден ,як, рус ритнитопковец - Роналд Куман, смел до безрасъдност в битките,сражава се без жал и пощада, когато конят му падне от умора - яха противнците .

post-7061-0-26412700-1373788163_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А къде се дянаха печенезите?Народ твърде многоброен.Или пък господарски народ като аварите.Истината е пределно ясно и проста оцеляха единствено и само тези народи които приеха християнството и оцеляха благодарение на него.

Търси костите им в периметър от петдесетина километра около Левунион.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Е, айде сега, царския двор през по-голямата част, ако не и през цялата, на второто българско царство е кумански. Куманите се вливат във всички балкански етноси + унгарците; които остават по степта, татарите ги ловят като зайци за роби и продават из близкия изток. Но това са известни неща. При самите кумани нещата са малко като при прабългарите; куманския речник на католическите мисионери е триезичен - латински, тюркски и...ирански. Мисълта ми е, тоя степен етнос предимно си сменя името през дългите векове на нестабилност след падането на римската империя, но иначе си стои горе-долу същия.Но, вероятно нещичко от куманите се е претопило в хората от съвр. украйна също.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ще рече, асимилират се в околните народи и държави? Унгария, България, татари, ей го и в Германия.

Изобилието от топонимия свързана с кумани в Македония мисля доста подкрепя тезата на Selfmade00 че част от тях са се спуснали къде Македония...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Определено я подкрепя.



Трябва да напредне още археогенетиката -в смисъл - да стане по-евтина - за да се установи недвусмислени има ли връзка м/у шопите и куманите. България и балканите са едно невероятно богатство от етноси през времената. Геноциди на практика не са същесвували, всичко се е вливало и вписвало във вече съществуващото. В същото време сме по-еднородни генетично от западноевропейците, а най-еднородни са албанците - тия две неща са странни. Истинската история си остава мистерия. Чудя се дали някога ще бъде реконструирана правдоподобно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

..., а най-еднородни са албанците - тия две неща са странни. Истинската история си остава мистерия. Чудя се дали някога ще бъде реконструирана правдоподобно.

За албанците е ясно, те са в тъча и нависоко :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хм, да видим данни за брой на куманите, щото много уж, пък държава не правят. Пръснали се тук, пръснали се там. За аварите - хаганат, за хазарите тоже, за маджарите-кралство :grin: , печенегите пък първо русите на Мономах и после Алексий Комнин ги праща в историята, за завалиите кумани - нищо. А обяснете, bitte?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Зачукали са се на същото място като хуните, сарматите, готи, скитите и т.н.

Просто имам усещането, че така наречените "кумани" са конгломерат от няколко (а може би много) народи. Да една част са асимилирани от маджарите и българите, но по-голямата част са се влели (без да се напълно асимилирани) в Златната орда и "народа" татари.

Явно в степта с промяната на етноса на династията/върхушката се е променяло и името на управлявания народ.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Шопите са печенеги-май. Унищожени са от татарите, какво да го обясняваме, те учените отдавна са го обяснили.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Шопите са печенеги-май. Унищожени са от татарите, какво да го обясняваме, те учените отдавна са го обяснили.

Унищожени,унищожени, колко да са унищожени? Все пак езика на кримските татари е тюрски, а не монголски. Явно са претопени или по-точно омесени с други степняци.

Ако са загубили нещо, то е името си. Обаче според мен са нямали национално съмосъзнание, а просто са се наричали с името на управляващата династия/народ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А къде се дянаха печенезите?Народ твърде многоброен.Или пък господарски народ като аварите.Истината е пределно ясно и проста оцеляха единствено и само тези народи които приеха християнството и оцеляха благодарение на него.

Това не е задължително според мен. Например, четох за удмуртите, че те все още смятат за своя национална религия езичеството и свързват с него националната си единтичност, въпреки, че руснаците са разпространявали християнството, а татарите - исляма.

Зачукали са се на същото място като хуните, сарматите, готи, скитите и т.н.

Просто имам усещането, че така наречените "кумани" са конгломерат от няколко (а може би много) народи. Да една част са асимилирани от маджарите и българите, но по-голямата част са се влели (без да се напълно асимилирани) в Златната орда и "народа" татари.

Явно в степта с промяната на етноса на династията/върхушката се е променяло и името на управлявания народ.

Вероятно причината е, че в крайна сметка не усядат компактно на конкретна територия, а се разпиляват из цялата степна зона на малки племена.Тоест запазват степния начин на живот.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...