Отиди на
Форум "Наука"

Наука и религия


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 1 минута, gmladenov said:

Като зададеш на преподавателя неудобен въпрос, на който той не може да отговори,
естествно ще получиш за домашно сам да си отговориш на въпроса.

Преподавател? Къде го.

Идваш тука с полиран мзък, нищо не знаеш по темата, и почваш да се тръшкаш, "не съм съгласен" и прочие простотии. И искаш някой да ти преподава? Мислиш ли, че ще се промени нещо, след натрупаният до момента опит?

Защо да си го причиняваме?

Тук не е учебно заведение, всеки трябва да си донесе нужният багаж ако иска да участва. На себе си трябва да се сърдиш за собственото си невежество, няма на кой друг.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 2k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 3 минути, gmladenov said:

Всезнайков, какво е емприричното потвърждение за космическата инфлация?
Кажи с две думи.


Филанкишията, защо се прехърли на инфалцията? Да не бе да си осъзнал, че "критиката" ти към ТГВ е безпочвенна? Съмнявам се! Преди да питаш за инфлацията кажи поглеждал ли си нещо повече от уикипедията?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, Grifin said:

Иначе всеки, които е изпълнен с духа на Ботев, но няма съответните умения, може да сложи ръкавиците и да предизвика някой шампион по смесени бойни изкуства, има такива случаи и те не свършват добре..И докато там все пак има хипотетичен шанс за победа на предизвикващия( може шампиона да се спъне, или да получи инсулт когато замахват да го ударят..), то в тая ситуация без подготовка няма шанс, нещата не опират до късмет и не се случват в реално време.

Учудвам се, че и ти не си забелязал шеговития тон при споменаването от моя страна на "Ботевските действия". Бях сложила и емотикони, намигания и т. н. но явно напразно.

Просто не мога да съм особено сериозна при всичките тия... "измислици-безмислици".:ac:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, gmladenov said:

Всезнайков, какво е емприричното потвърждение за космическата инфлация?
Кажи с две думи.

https://en.wikipedia.org/wiki/Inflation_(cosmology)#Observational_status

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Gravity said:

Всезнайков, два пъти ви питам вас "знаещите" за просто обяснение какво е емпиричното
потвърждение за космическата инфлация ... и вие вмето да ми отговорите с две думи,
почвате да сипете висомерни и пренебрежителни забележки по мой адрес.

Сега ми цитираш Уикипедия ... за която ми се подиграваш, че това ми източникът на знание.
Там не е посочено нито едно емпирично потвърждение за космическата инфлация. Само пише
как наблюденията се връзват напълно с тази идея ... съвсем естествено, след като инфлацията
е изфабрикувана имненно с цевл да пасне на наблюденията.

Нали точо затова е критиката срещу нея: идеята за инфлация хубаво пасва на наблюденията,
но какво ни казва, че наистина е имало инфалция?

Ясно е колко сте "знаещи". Вие сте претенциозни научни сноби, пълни с въздух под налягане.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, gmladenov said:

Всезнайков, два пъти ви питам вас "знаещите" за просто обяснение какво е емпиричното
потвърждение за космическата инфлация ... и вие вмето да ми отговорите с две думи,
почвате да сипете висомерни и пренебрежителни забележки по мой адрес.

Сега ми цитираш Уикипедия ... за която ми се подиграваш, че това ми източникът на знание.
Там не е посочено нито едно емпирично потвърждение за космическата инфлация. Само пише
как наблюденията се връзват напълно с тази идея ... съвсем естествено, след като инфлацията
е изфабрикувана имненно с цевл да пасне на наблюденията.

Нали точо затова е критиката срещу нея: идеята за инфлация хубаво пасва на наблюденията,
но какво ни казва, че наистина е имало инфалция?

Ясно е колко сте "знаещи". Вие сте претенциозни научни сноби, пълни с въздух под налягане.

Пак се пищовиш за нищо. Къде си видял твърдението, че инфлацията има достатъчно емпирични доказателства и е приета като безусловна и абсолютна истина, че да ми искаш да ти ги посоча? Ти съвсем си изкукуригал.

И ако толкова настояваш за нормална дискусия, започни да се държиш нормално. Ето, погоре те питах за емпирични доказателства за твоето твърдение, че гравитационното отмества на светлината е резултат от някакво взаимодесйствие, а не кривината на пространство времето. Даде ли ги? Дръжки.

Link to comment
Share on other sites

Преди 53 минути, Втори след княза said:

Правоверните и най- вече водачите определят кои вярвания са ерес въз основа близостта им до догмата и до интересите си.

Все пак, ако християнинът каже "Ако ме убие мълния, значи вярата ми е еретична" и не го убие гръм, това не е критерий за вярност. Критерият - убит от мълния би бил критерий за невярност. Но пък колко хора били убити от мълния, християните си вярват. Явно е друго.

Кое съждение би било критично за вярата ти? Ако се случи кое, вярата ти ще рухне? Понеже очаквам да няма такова, не е необходимо да ми отговаряш.

🙂

Това с гърма щеше да е много добър критерий, но щеше да работи, само ако гърма удряше този който прави еретичното твърдение... Но явно е наистина друго 😇

Понеже има такова съждение, например, за божията същност, която определя същноста на вярата и ересите, не се надявай, че нама да ти отговоря, поради липса на светкавици...😀

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, Gravity said:

Пак се пищовиш за нищо. Къде си видял твърдението, че инфлацията има достатъчно емпирични доказателства и е приета като безусловна и абсолютна истина, че да ми искаш да ти ги посоча?

Нахални научни снобе, след като не можеш да ми посочиш "безусловна и абсолютна истина",
значи няма такава. Следователно, идеята за инфлацията е просто спекулация и нищо повече.

Първосигналният ти кокоши мозък явно не може да схване, че има хора, които не се съгласяват
с такива спекулации. Подобно несъгласие явно предизвиква когнитивен дисонанс в теб и ти
решаваш, че те не разбират.

Типична първосигнална реакция ... за която ще ти давам още много поводи. :rofl:

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, gmladenov said:

Нахални научни снобе, след като не можеш да ми посочиш "безусловна и абсолютна истина",
значи няма такава. Следователно, идеята за инфлацията е просто спекулация и нищо повече.

Първосигналният ти кокоши мозък явно не може да схване, че има хора, които не се съгласяват
с такива спекулации. Подобно несъгласие явно предизвиква когнитивен дисонанс в теб и ти
решаваш, че те не разбират.

Типична първосигнална реакция ... за която ще ти давам още много поводи. :rofl:

Нахални ненаучни посредственико, след като не можеш да схаванеш, че такова нещо като  "безусловна и абсолютна истина" въобще няма,
значи нямаш нужните способности. Идеята за инфлацията е много повече от спекулация но да се разбере се иска поне малко ъкъл и желание. Нито едното нито другото се забелязват при теб.

Първосигналният ти кокоши мозък явно не може да схване, че има хора, които не се съгласяват
с теб. Подобно несъгласие явно предизвиква когнитивен дисонанс в теб и ти
решаваш, че те не разбират.

Типична първосигнална реакция ... за която ще ни даваш още много поводи. :rofl:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Gravity said:

Идеята за инфлацията е много повече от спекулация но да се разбере се иска поне малко ъкъл и желание. Нито едното нито другото се забелязват при теб.

Всезнайков, съжалявам че не разбираш, но някои хора никога няма да приемат идеята,
че вселената се е разширявала със скорост по-голяма от скоростта на светлината.

Идея, за която няма абосолютно никакви емпирични доказатекства и която съществува
единствено за да излязат сметките на самоизбрани - и самозабравили се - теоретични
мислители, живеещи в абаносови кули извън реалността.

Да обвиняваш хора като мен в липса на разбиране показва неразбиране от твоя страна.
Ти отказваш да приемеш възможостта, че аз разбирам за какво става дума ... но не го
приемам.

Съжалявам, но това е просто ограниченост от твоя страна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Шпага said:

Учудвам се, че и ти не си забелязал шеговития тон при споменаването от моя страна на "Ботевските действия". Бях сложила и емотикони, намигания и т. н. но явно напразно.

Просто не мога да съм особено сериозна при всичките тия... "измислици-безмислици".:ac:

   Шпага, неразбирането ми беше за първата част от поста ти, от която някак си изглежда, че се е твърдяло, че не трябва да се опитва да се направи пробив в общоприетите знания. За "Ботевата" част ясно :) . Както и да е, не сме се разбрали, рисковете на писмената комуникация  🍻

Редактирано от Grifin
Link to comment
Share on other sites

Преди 44 минути, Втори след княза said:

И това ти е отговора? Благодаря.

Да разбира се, ако това ти бе въпроса. Има и други разбира се, но ти попита конкретно, за "вътрешните критерии на погрешност".

Моля! Пак заповядай!😉

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Ниkи said:

Наблюдател се движи, перпендикулярно към релси. По релсите минава влак. Ако спазваме правилата на СТО, колелетата на влака няма как да останат върху релсите. Това е странното, и аз не мога да измисля решение (за сега)

Друг подобен: две зацепени зъбни колела, с прави зъби, се въртят и едното се движи спрямо другото осово. Според СТО, едното (подвижното осово) зъбно колело трябва да е усукано. Пак няма решение. Не могат да се зацепят, едното право а другото усукано

Тези усуквания и изкривявания са нещо съвсем нормално. Говорим за нехомогенно пространство. Нехомогенности пространство и ОТО са в съответствие 1:1.

Дори и при високите скорости : пространството отпред става сгъстено, компресирано, а пространството отзад става разширено.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, Grifin said:

   Шпага, неразбирането ми беше за първата част от поста ти, от която някак си изглежда, че се е твърдяло, че не трябва да се опитва да се направи пробив в общоприетите знания.

Правилно си изтълкувал поста ми. Наистина някои от изказванията на Сканер създават - поне според мен - впечатлението, че той е прекалено скептичен към всякакви опити за пробив в общоприетите знания. Затова му напомних, че не само лаици, но и сериозни учени правят такива опити и очевидно не срещат чак толкова остри критики от колегите си.

Мисля, че във форума ще е по-интересно, ако обсъждаме и хипотезите на такива физици. За мен Верлинде е пример в това отношение.

П.П. Но "критика" от типа "Това е измислица; аз не съм съгласен" и т.н. без никакви аргументи... Малко започва да напомня на шопа, който глееедал жирафа в зоопарка и клател глава: "Те таково животно не мое да има!":nono:

:az:

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Шпага said:

П.П. Но "критика" от типа "Това е измислица; аз не съм съгласен" и т.н. без никакви аргументи... Малко започва да напомня на шопа, който глееедал жирафа в зоопарка и клател глава: "Те таково животно не мое да има!":nono:

Шпага, в космологията има изключително оскъдни факти и гротесктно изобилие от спекулации.

Космологията започва с Общата относителност на Айнщайн, която предвижда общо три възможни
варианта за състоянието на вселената: статична вселена, разширяваща се вселена и свиваща се вселена.

След като Хъбъл и Слайфер откриват червеното отместаване на галактиките, то (набързо) се тълкува като
потвърждение, че вселената се разширява. Но щом вселената се разширява, то е логично да се приеме,
че тя някога е била по-копмактна и по презумпция по-гореща. Оттам и идеята за Големия взрив (ГВ).
След това се открива и космическият фон ... който (пак набързо) се тълкува като потвърждение на ГВ.

Значи ако трябва да обобщим същината на теорията за теорията за ГВ, ние трябва да кажем следното:
цялата теория се базира на тълкуванието на два физически факта - червеното отместване на галактиките
и космическият фон.

Или казано с две думи: имаме два физически факта и тонове от тълкувания и спекулации.
Това е квинтесенцията на теорията за Големия взрив.

Тук се поставя следния въпрос: разрешено ли му е на обикновен човек като мен да противоречи и да
оборва тълкуванията и спекулациите на заслужили научни дейци, накичени с купища научни титли и
награди?

Забележи, че тук говорим за оборване на тълкувания и спекулации ... а не на факти и на знания.

Според научниците тук аз нямам право на това. А според мен след като имаме общо два физически
факта, защо да не критикуваме спекулациите, изградени въз основа на тези факти.

Така че аз не мога да съглася с теб, че споря без аргументи.

Напротив, аз имам много силен аргумент: общо двата емпирични/физически факта, върху които е
изградена теорията за ГВ, не ни дават основание за безобразните спекулации, които се приемат за
наука ... нищо че авторите на тези спекулации се приемат за светила в науката, а аз съм обикновен
инженер без научни титли.

:az:

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, gmladenov said:

Тук се поставя следния въпрос: разрешено ли му е на обикновен човек като мен да противоречи и да
оборва тълкуванията и спекулациите на заслужили научни дейци, накичени с купища научни титли и
награди?

Забележи, че тук говорим за оборване на тълкувания и спекулации ... а не на факти и на знания.

Естествено, че всеки има право да критикува. Писа се вече, че в науката няма такова нещо като факти или абсолютна истина, така както ги разбираш ти. Рано или късно почти всички днешни теории ще отидат в историята и ще бъдат заменени с нови.  За да вървят обаче нещата гладко, критиките трябва да са на езика на науката. С други думи малко от малко да се спазват научните стандарти.

Ти обаче не критикуваш някаква конкретна постановка, нито даже конкретна теория, а науката като цяло. Т.е. отричаш нейните методи и стандарти. ОК, значи няма да дебатираме на езика на науката (след като науката не струва), а на някакъв друг език. От каква гледна точка искаш да стане - религия?, философия?  И ти не знаеш.  Затова и никой не те разбира. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, Atom said:

За да вървят обаче нещата гладко, критиките трябва да са на езика на науката. С други думи малко от малко да се спазват научните стандарти.

Значи ако казваме оператор на биологична единица,вместо доячка,🙂,дискусията ще върви гладко? Не се заяждам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, deaf said:

Значи ако казваме оператор на биологична единица,вместо доячка,🙂,дискусията ще върви гладко? Не се заяждам.

А как си представяш по друг начин?  В съседна тема например един от потребителите иска да дискутира езикови въпроси, но отхвърля изцяло лингвистиката - била грешна.  Хубаво, възможно е да е така.  Ако лингвистиката е грешна би трябвало да изложи своя собствена теория с начални условия, базови концепции и т.н. и да се тръгне от някъде.  В противен случай всеки си излага някакви свои мисли, на свой собствен език и със собствена терминология, които при всички положения няма да се разберат от околните. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Atom said:

Ако лингвистиката е грешна би трябвало да изложи своя собствена теория с начални условия, базови концепции и т.н. и да се тръгне от някъде.  В противен случай всеки си излага някакви свои мисли, на свой собствен език и със собствена терминология, които при всички положения няма да се разберат от околните. 

Последно,искаш всеки да се изказва по своему или не? 🙂 Всеки човек влага свой смисъл в понятията. И няма как да е иначе. Проблем в общуването става,когато крие какво разбира под дадено понятие или влага неясен и мъглив смисъл в него.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, deaf said:

Всеки човек влага свой смисъл в понятията. И няма как да е иначе. Проблем в общуването става,когато крие какво разбира под дадено понятие или влага неясен и мъглив смисъл в него.

А аз какво казвам. Ако някой иска да говори и да спори за езици и няма да използваме термините от лингвистиката (защото не я признава за наука) да изложи свои собствени виждания с начални условия и базови концепции за да говорим с неговите понятия. 

Темата е за наука и религия. Ако няма да ползваме общовалидни определения би трябвало всеки да поясни какво разбира под наука и какво под религия. Иначе става буламач. Аз така  не разбрах например какво разбира Младенов под тези два термина, че да ги обединява в едно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 34 минути, Atom said:

Т.е. отричаш нейните методи и стандарти.

Аз критикувам само определени методи, а не науката като цяло. Изказвам мнение, че
не е редно наука даброи спекулации за знание.

Оставам с впечатлението, че според теб ако заслужили чичковци в бели престилки изкажат
становище, то винаги е научно ... след като идва от заслужили чичковци в бели престилки.

Тоест, критерият за наука е бялата престилка (преносно) ... а не какво твърди човекът в бялата
престилка. Казаното няма значение, защото то е временно и без това.

Аз не съм съгласен с тази постановка. За мен спекулациите не са наука, дори когато са изказани
от хора с по пет Нобелови награди на парче.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, gmladenov said:

Аз не съм съгласен с тази постановка. За мен спекулациите не са наука, дори когато са изказани
от хора с по пет Нобелови награди на парче.

А какво е науката според теб. Дай някакво определение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Atom said:

А какво е науката според теб. Дай някакво определение.

Приемаме твоята дефиниция, че науката е процес за трупане на знания.

За разлика от науката, религията не трупа знания, а обяснява различните явления със
свръхестествени сили.

Науката уж работи с факти, а не със свръхестествени сили ... само че тъмната материя,
тъмната енергия и тем подобни не са факти, а дефакто свръхестествени сили.

Значи по логиката, че науката също обяснява явления със свръхестествени сили, тя
също е религия.

Сега, ти спориш, че при науката нямаме свръхестествени сили, а имаме хипотези.
Хубаво, само че къде теглим чертата между хипотеза и свръхестествена сила?

Аз твърдя, че когато една хипотеза като тъмната материя вече 90 години не е потвърдена
... а се приема за знание ... тя вече не е хипотеза, а има статут свръхестествена сила, с която
се обясняват (иначе необясними) явления.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, deaf said:

Най–ценното в науката са методите и.

И да, и не.

Колегата Атом мисли като теб ... само че според мен има и значение какво се твърди
и в какво се вярва. Ако по научния метод и с научен консенсус се постигне съгласие,
че Дядо Мраз е реален, тук имаме ли наука ... или имаме нещо друго.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...