Отиди на
Форум "Наука"

Как древните българи са 'проговорили' славянски език?


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 6 часа, Du6ko said:

Ако е имало някави противоречия между славяните от т нар българска група и т нар прабългари то едните или другите без проблем биха минали на страната на Византия и така биха ликвидирали държавата. Никой не е глупак, да се бие за държава в която е подтиснат. Явно прабългарите стават нещо като бърза, ударна, разузнавателна група на славянскат сила и мощ, която изисква по - дълго време за мобилизация , по- бавно пали но е по- мощна.

Смешна е тезата, че бягащите от Хазарите и нападнати от Византия , които са на ръбъ на преживяването Прабългари могат да мислят за някакви си слуги или роби. Още повече че нивото им на развитие - конно - степен народ прави робството безсмисленно ) Ами кой тъпанар ще ми даде на мене роба да му паса конете ) ? Той трябва да е кръгъл идиот ) Ами нали аз с неговите коне ще духна и ще ги продам в Варна, Несебър, Созопол, Пловдив, Одрин , Солун или Цариград и ще ям и пия с парите за негово здраве )

Българите покоряват славяните. 

 

Преди 6 часа, Du6ko said:

Може витязите на Светослав да са си го върнали заради изнасилване станало на брега на Днепър при форсирането му от Прабългарите ? За да стигнат до Дунава , нашите хора са минали през Днепър. 

Душе пак фантазираш

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 2,1k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор
Преди 8 часа, Du6ko said:

Смешна е тезата, че бягащите от Хазарите и нападнати от Византия , които са на ръбъ на преживяването Прабългари могат да мислят за някакви си слуги или роби. Още повече че нивото им на развитие - конно - степен народ прави робството безсмисленно ) Ами кой тъпанар ще ми даде на мене роба да му паса конете ) ? Той трябва да е кръгъл идиот ) Ами нали аз с неговите коне ще духна и ще ги продам в Варна, Несебър, Созопол, Пловдив, Одрин , Солун или Цариград и ще ям и пия с парите за негово здраве )

Смешна е, ако си представяме събитията едновременни и светкавично протичащи като във филм на Джеки Чан.

Нито хазарите са преследвали българите по петите, нито пък българите, бранейки се от хазарите, са се нахвърлили същевременно върху аварите, за да им бъде по-сложно. Освен това българите не са нападнати от Византия. Те извършват набези във Византия и с това, че "нападат и ограбват близките до Дунава земи"  предизвикват похода на Константин IV. Въобще представата за Аспаруховите българи като едни миролюбиви и сговорни хорица, непрекъснато онеправдавани от зложелателни съседи и принуждавани героично да се защитават от тях, е доволно фалшива. Фактът, че хазарите разбиват Кубратова България и прогонват голяма част от населението, не значи, че българите са изгубили агресивността си - последвалите събития го показват. Колкото до българо-славянските отношения през 80-те години - те категорично са отношения между покорени и покорители в ранносредновековния смисъл на тези понятия, а не между робовладелци и роби в античния. Изворите свидетелстват съвсем недвусмислено за това и ако през последните няколко десетилетия се лансираше упорито другата версия, причината е в презумпцията на интерпретацията, а не в данните.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, bulgaroid said:

Това име Склавун откъде дойде? Аз поне не съм чувал за такъв.

 

Как от къде? - от изворите. Като четеш изворите хвърляй по едно око и на оригиналния текст (гръцки, латински). Име Славун в гръцките текстове няма. То няма и как да има, тъй като гърците по това време посмъртно не могат да произнесат съчетанието "СЛ". 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 13 минути, T.Jonchev said:

Смешна е, ако си представяме събитията едновременни и светкавично протичащи като във филм на Джеки Чан.

Нито хазарите са преследвали българите по петите, нито пък българите, бранейки се от хазарите, са се нахвърлили същевременно върху аварите, за да им бъде по-сложно. Освен това българите не са нападнати от Византия. Те извършват набези във Византия и с това, че "нападат и ограбват близките до Дунава земи"  предизвикват похода на Константин IV. Въобще представата за Аспаруховите българи като едни миролюбиви и сговорни хорица, непрекъснато онеправдавани от зложелателни съседи и принуждавани героично да се защитават от тях, е доволно фалшива. Фактът, че хазарите разбиват Кубратова България и прогонват голяма част от населението, не значи, че българите са изгубили агресивността си - последвалите събития го показват. Колкото до българо-славянските отношения през 80-те години - те категорично са отношения между покорени и покорители в ранносредновековния смисъл на тези понятия, а не между робовладелци и роби в античния. Изворите свидетелстват съвсем недвусмислено за това и ако през последните няколко десетилетия се лансираше упорито другата версия, причината е в презумпцията на интерпретацията, а не в данните.

Йончев това кога се разпада Кубратова България - преди или след хазарската инвазия е много спорен въпрос.Първия вариант е по вероятен според мене.Въобще Старата Велика България по всичко изглежда че е един политически проект с единствено свързващо звено личността на Кубрат.След неговата смърт всичко се разпада автоматично.А дали Аспарух е водил въобще битки с хазарите или е предпочел да се изтегли пред заплахата от тяхната инвазия е също много спорен въпрос.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 часа, Aspandiat said:

Я дай едно готско име, приличащо на Славун, щом смяташ, че Славун и северите не са били славяни.

Славун точно няма, но 

Shapur, Sangiban,Aspar

Последно Аспар чие име е - аланско, готско ?

 
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 5 минути, Пандора said:

Славун точно няма, но 

Shapur, Sangiban,Aspar

Последно Аспар чие име е - аланско, готско ?

 

Бих добавил че има доста прабългарски имена които завършват на на "ун" или "ум".Веднага се сещам за жупан таркана Охсун.Или трансилванеца Ахтум.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 13 часа, bulgaroid said:

Валамир,Теодомир устроиват ли те? Щото славяните по това време носят звучните славянски имена като Ардагст, Мезамий,Хилбуд Келагаст ,Прибина,Само.:ag:

Не, не ме устройват. По-горе ти казваш за СЛАВУН, цитирам: " Мен на гот ми мяза с това име, те носят такива."

Така че не се измъквай по тъча, а дай пример с готско име, което да е подобно или еднакво със Славун.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 2 часа, resavsky said:

Йончев това кога се разпада Кубратова България - преди или след хазарската инвазия е много спорен въпрос.

Спорен, спорен, колко да е спорен. Теофан пише, че хазарите нападнали българите, след като те се били разделили и по този начин били отслабени. Цитирам по памет, не точно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 34 минути, resavsky said:

Бих добавил че има доста прабългарски имена които завършват на на "ун" или "ум".Веднага се сещам за жупан таркана Охсун.Или трансилванеца Ахтум.

Името на Охсун е всъщност ШУН.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

А защо българите са се разделили? Не е ли, поради заплахата от хазарите. Почнали са да ги нападат и българите са предпочели да се преместят.

Това, че братята са били покорени, защото са се разделили, идва като поука от притчата, че не са спазили завета на баща си. Но дали е имало такъв завет?

То и писаното за четвъртия и петия брат е по-скоро отражение на по-старите сведения, че в Италия и Панония имало българи. Затова Теофан и Никифор не са посочили имената на тези кубратови синове - не са записани в старите хроники.. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Прочетох твърдението, че жупан било българска титла и славяните я заели?!.

В ГИБИ 5 към „За управлението” на К. Багренородни има бележка, че „Жупан е славянски племенен вожд”.

Ето и определението за жупан в  Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона:

Жупан — князь или старшина у южных славян, правитель какого-нибудь округа. По Константину Порфирородному, придунайские славяне (хорв. сербы) управлялись жупанами — старцами. У него же говорится, что страна хорватов была разделена на жупанства (zupania), а Ж. (Zupanus sea jupanus) у сербов, венгерцев и повсюду у славян назыв. начальники какой-либо провинции или государства. У далматов Ж. составляли особый класс вельмож-советников государя. Мадьяры изменили это слово в ишпан (ispan), т. е. граф. У поляков Ж. — весьма древний костюм, род сюртука; на Украйне Ж. — теплая верхняя одежда, род охабня, на народном яз. — зипун (Ряз. и Смол. губ.), короткий кафтан, полукафтанье (Яросл.); подземная труба для впуска воздуха в юрту во время топки (у камчадалов). https://ru.wikisource.org/wiki/ЭСБЕ/Жупан

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
  • Потребител

Гербов, не ме разочаровай с такива ниски топки. :)

Значение и етимология на думата са две различни неща. Цитатите ти са само за значението на думата жупан, и то частично.

За етимологията (произхода) е важно кой по-рано я е използвал .

Preslav%20nadpis%20-%203.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 3 часа, К.ГЕРБОВ said:

Прочетох твърдението, че жупан било българска титла и славяните я заели?!.

В ГИБИ 5 към „За управлението” на К. Багренородни има бележка, че „Жупан е славянски племенен вожд”.

Ето и определението за жупан в  Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона:

Жупан — князь или старшина у южных славян, правитель какого-нибудь округа. По Константину Порфирородному, придунайские славяне (хорв. сербы) управлялись жупанами — старцами. У него же говорится, что страна хорватов была разделена на жупанства (zupania), а Ж. (Zupanus sea jupanus) у сербов, венгерцев и повсюду у славян назыв. начальники какой-либо провинции или государства. У далматов Ж. составляли особый класс вельмож-советников государя. Мадьяры изменили это слово в ишпан (ispan), т. е. граф. У поляков Ж. — весьма древний костюм, род сюртука; на Украйне Ж. — теплая верхняя одежда, род охабня, на народном яз. — зипун (Ряз. и Смол. губ.), короткий кафтан, полукафтанье (Яросл.); подземная труба для впуска воздуха в юрту во время топки (у камчадалов). https://ru.wikisource.org/wiki/ЭСБЕ/Жупан

Единствената славянска титла която знаем е "княз".Нищо друго.Няма държавна организация няма титулатура няма нищо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 часа, bulgaroid said:

 

защо да се затваря с цялото население в Онгъла след като е владеел, Влахия,Молдова,Бесарабия и между Днестър и Днепър земите, а според някои и Киев ,не е ясно ? Аспарух дебил ли е? Хайде да понамалим спекулациите. То бива, то може, ама чак пък.

Хайде да намалим изказванията стил последна инстанция. Какви спекулации ?  Цитирал съм съвсем съвестно и коректно Теофан ! Той така пише, не аз !  Никифор също ! Показваш че въобще не си ги чел нито разбрал ? Ако си си внушил че Аспарух е довел няколко милиона българи ...проблемът е в теб !  Колко е била Мегали България ? 5 милиона устройват ли те ? Всеки брат дига по милион и потегля ! Да, ама най-големия се подчинил  - станал данъкоплатец на големият народ на хазарите !  Четвъртият и петият брат - единия се подчинил на аварите , а другият на християните в Италия !  Това за какво говори ?  Че нали ако са били толкова многобройни не биха се подчинили а заляли като огромно българско море рехавите авари и повече за Каганата не би се чуло нищо !  А ? Иска ти се ама не ! Съжалявам ! Или Аспарух понеже е най-убав взел повече народ от братята си ? Става ли ? Май не !

 

Преди 19 часа, bulgaroid said:

Добре де а ромеите защо не атакуват като българите са малко ами си стоят ? Да не би и те да са си мислели,че са малко пък то да е било друго? И защо пък трябва да се биеш в открито поле и да даваш излишни жертви когато можеш да си стоиш зад стената и да дадеш по-малко, още повече от глад и болести явно не са били заплашени? Тактиката е избрана за пълен 6, изчакват противника да побегне без бои и после на гърба му завладяват Мизия,гениално, и без загуби.

Защото ако си чел Теофан нямаше да питаш .. Чети го бе ...А българите като видели тези гъсти и многобройни редици се отчаяли за спасението си избягали в споменатото укрепление и взели мерки за защита !  След като в продължение на 3-4 дена те не се осмелявали да излязат от това укрепление , а ромеите не завързвали сражение поради блатата  натам си чети сам ...не съм ти разказвач... 

 

Преди 19 часа, bulgaroid said:

 Колко да е малоброен? Да започнем пак ,Влахия , Молдова и т.н. колко да е малоброен? Владее над 300 000 кв.км минимум (наум го смятах) Да качвам ли пак картата с българските селища само във Влахия ? Или я видя ?

Обясни колко са българите на другите братя ? Какво владеят ? Къде ?  Заливат ли Авария ? Хазария ? Италия ? Или само Аспарух е били с "многоброен" народ , а Теофан лъже безсрамно !

 

Преди 19 часа, bulgaroid said:

 Нали говорихме,че са минимум 15 000+5000,минимум,в някои изследвания са до 50 000 даже 60 000.Не мога да разбера защо се опирате изцяло на съветската историография там както винаги сме малко пренебрежимо малко,западните учени дават други цифри, ама не ги забелязвате,що така?

От теб научавам че Теофан е съветски историограф ! Благодаря сега го късам и го хвърлям в тоалетната... А теб ще те помля да не повтаряш кръчмарската едни и същи цифри , а най после да даваш доказателства - къде ги тези западни сведения за 50 60 хиляди при Тервел. Коректно е , а и хигиенично. Ако така пише , то аз няма да те обвинявам, че се "опираш" на империалистическа пропаганда , а ще се съглася. Все едно ми е Тревел колко войска е имал - 3 ма души банда или 3 милиона. Важни са фактите такива каквито са , а не как ни изнасят !

 

Преди 19 часа, bulgaroid said:

Нали знаеш за тежката политическа криза в българското общество по това време? Или не?

Мда...учебници по родинознание...."тежката политическа" криза не важи за клисурите , теснините , трудно проходимите места - там българите си бият същите ромеи на същият Копроним. Кризата ги удря долу на равното.....там са бити !           

 

Преди 19 часа, bulgaroid said:

  особено при Аспарух и Тервел, гърците редовно ядат пердах

 

Посочи повече от един път в който гърците редовно ядат пердах при Аспарух ? А и при Тервел . Първи път - Онглос . Втори ? Трети ? Пети ?  Ама не може така кръчмарската бе Булгароиде…. 

 

Преди 19 часа, bulgaroid said:

Англичаните срещу французите през 100 год.война при всеки случай си правят укрепления, и какво бият ги като мачета

Биеш си автогол ...англичаните са в пъти по малобройни и са принудени да се укрепяват и да се придвижват в отряди - във Франция има селски партизански движения , които не са здравословни за тях... и да така ги бият , че изходът от 100 -годишната война е ….Франция влиза в състава на Обединеното кралство..  Натам не ми се коментира....Но отново ще те помоля най-учтиво - ако ме цитираш ...коментираш написаното и даваш доказателства - линкове или къде точно черпиш информацията с която опровергаваш например съветските историци начело с Теофан и Никифор …..

Редактирано от Евристей
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, resavsky said:

Единствената славянска титла която знаем е "княз".Нищо друго.Няма държавна организация няма титулатура няма нищо.

Е,аз прочетох и за още една,макар,че по ми прилича на неславянска,ама и те славяните са една непонятна маса......😊

На Мусокий му викали Рига,или Риг...нещо таково готобългарско...🙂....опс🤔..,или може би келтско?

Редактирано от Бобо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В Долна Мизия също е имало жупани. Те са участвали в създаването на държавата България. Да не би българите да са унищожили вождовете на седемте славянски рода?

Този пример със жупаните показва, че българите много отрано са почнали да овладяват славянския език.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Цитирай

Вече съм забравил подробностите, но мисля Омуртаг казваше на някакъв ромей пленник ,от тия отвъд дунава "Не смей да обиждаш нашите богове, че тяхната сила е голяма, ако твоя Христос беше толкова велик колкото казваш, той бездруго би се застъпил за вас и би ви оставил непоробени". Мисля беше в надпис Омуртаг си пожелава "Все така да тъпче с нозете си императора".

Тези думи са вложени от автора на теософското съчинение „Житие на Тивериополските мъченици”, Теофилакт Охридски, в устата на Омвритаг, син на „някой си български княз Крум”,

Историческият Омуртаг е написал, че е „архонт от бога”. А на други свои надписи е поставил и символите на този бог: кръст и хризма. Има и медальон, на който Омуртаг носи на главата си корона с кръст и държи владетелски жезъл също с кръст. Явно Теофилакт Охридски не ги е знаел тези „подробности”.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 9 часа, resavsky said:

Йончев това кога се разпада Кубратова България - преди или след хазарската инвазия е много спорен въпрос.Първия вариант е по вероятен според мене.Въобще Старата Велика България по всичко изглежда че е един политически проект с единствено свързващо звено личността на Кубрат.След неговата смърт всичко се разпада автоматично.А дали Аспарух е водил въобще битки с хазарите или е предпочел да се изтегли пред заплахата от тяхната инвазия е също много спорен въпрос.

Не е спорен или по-точно не би трябвало да е, защото изворите в това отношение са ясни: първо братята се разделят, после е инвазията. В нашата историография дълго време това се представяше в обратен ред, за да не би някой да си помисли, че българите са несговорни - това би хвърлило дебела сянка върху т.нар. им мисия на обединители на балканските славяни. Обаче фактите са си факти: братята се разделят малко време след Кубратовата смърт - очевидно всеки от тях иска да води бащина дружина. И си плащат за това. Но и тримата, които отстъпват на запад, евентуално под натиска на хазарите (Аспарух и "четвъртият пък и петият" по Теофан), също продължават да се делят: най-напред Аспарух се отклонява към Дунавската делта, а след това "петият" (евентуалният Алцеко) зарязва "четвъртия" в Панония, за да премине в Италия. Така че за мен няма ни най-малко съмнение, че не хазарите предизвикват разделението, а самите братя. Затова и никога не съм бил склонен да приемам благите приказки за координации, взаимопощи и тежнения към обединение между Аспаруховите и Куберовите българи.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 14 минути, К.ГЕРБОВ said:

В Долна Мизия също е имало жупани. Те са участвали в създаването на държавата България. Да не би българите да са унищожили вождовете на седемте славянски рода?

Не знам какво се има предвид под "Те са участвали в създаването  на държавата България", но що се отнася до титлите на племенните вождове нямаме ни най-малка представа какви са точно. А вождовете на "седемте славянски племена" са лишени от власт - но през девети век.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз наистина не мога да разбера как сериозни и високоинтелигентни хора слизат на такова ниско ниво, щом се заформи спор за славяни и прабългари???

1. Хазарите завземат територии на "Кубратова България", едва след разделянието и, поне според трите най-авторитетни извора по въпроса! Дали те гонят Аспарух или той бяга преди да е подгонен е дискусионен въпрос с нееднозначен отговор! Знаем обаче, че бягайки от хазарите, той е прогонил някакви авари на запад. Факт!

2. За огромно съжаление на цялата ни историческа наука, "Оглосът"("Онглосът") не е в Северна Добруджа, а в Буджак, пак според въпросните извори! А Буджакът е достатъчно голям, за да приюти и изхрани повече от 150-200 000!

3. Несериозно е да обясняваме с еднакъв плам как ужасните авари треперят от славяните във Влашката Низина и как българите са незначителна маса хора, щото същата тая незначителна маса принуждава мизийските славяни да ѝ отстъпят териториите си, копае валове в Мизия, Малка Скития, Буджак, а и съдейки по особеностите на тия валове - и в същата Влашка Низина, при въпросните страшни славяни! И това - в сравнително краткия период от около един век!

4. Няма никакви разумни доводи зад твърдението, че естественият път на Аварите от степта към Панония трябва да мине южно от Карпатите, а те не са го използвали от страх от славяните!!! Далеч по-популярен е пътят от север, през проходите между Карпатите и Татрите, където, О Боже, пак има славяни, от което аварите очевидно не са се трогнали!😀

П.П. Някой потребители следва да проявят уважение към мисленето на останалите, щото тия расови или панславистки тези са несериозни за хора над 18 годишна възраст...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И още нещо - не е съвсем коректна аналогията с франки и нормани, защото франките не са били малобройни, а и са променили достатчно гало-романския и следите от  езика им са видими и до днес, точно както и следите от езиковия експорт на норманите, които са повлияли на английския не само със собствените си скандинавски термини, но и с гало-романските, които те самите са ползвали, поради контактите си със завареното население в Норманди....

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 2 часа, К.ГЕРБОВ said:

Тези думи са вложени от автора на теософското съчинение „Житие на Тивериополските мъченици”, Теофилакт Охридски, в устата на Омвритаг, син на „някой си български княз Крум”,

Историческият Омуртаг е написал, че е „архонт от бога”. А на други свои надписи е поставил и символите на този бог: кръст и хризма. Има и медальон, на който Омуртаг носи на главата си корона с кръст и държи владетелски жезъл също с кръст. Явно Теофилакт Охридски не ги е знаел тези „подробности”.

Енравота може би се е подлъгал от тези кръстчета и хризмички и е е получил малко глупав и малко мъртъв вид.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 2 часа, К.ГЕРБОВ said:

Тези думи са вложени от автора на теософското съчинение „Житие на Тивериополските мъченици”, Теофилакт Охридски, в устата на Омвритаг, син на „някой си български княз Крум”,

Историческият Омуртаг е написал, че е „архонт от бога”. А на други свои надписи е поставил и символите на този бог: кръст и хризма. Има и медальон, на който Омуртаг носи на главата си корона с кръст и държи владетелски жезъл също с кръст. Явно Теофилакт Охридски не ги е знаел тези „подробности”.

Теософско? Блаватска?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 3 часа, К.ГЕРБОВ said:

В Долна Мизия също е имало жупани. Те са участвали в създаването на държавата България. Да не би българите да са унищожили вождовете на седемте славянски рода?

Този пример със жупаните показва, че българите много отрано са почнали да овладяват славянския език.

 

Кога това в Мизия е имало жупани? В смисъл може и да е имало, ама ние откъде трябва да го знаем това?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...