Отиди на
Форум "Наука"

Източна и Западна Европа разделени на тема религия, малцинства и общество


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 2 часа, nik1 said:

Като се има предвид че турските и другите гастрабайтери построиха Германия и продължават да се трудят за Германия и германците, (тя и социалната система днес се крепи на осигуровките на гастрабайтерите, без тях Германия ще е най-застрялата и пенсионерска нация и държава в Европа)...Тилчо може  да се изчука заради това изказване (ако го е казал)

https://en.wikipedia.org/wiki/Gastarbeiter

https://bg.wikipedia.org/wiki/Гастарбайтер

 

 

Тилчо , както го наричате е финансист , член на Управителния съвет на Бундесбанк и член на ГСДП , когато написва книгата  ,,Германия се самоунищожава...,,

Само суха статистика и публични данни.

Факта , че го изритаха като мръсно коте говори сам.

п.с.сега гледам , че е написал нова книга и съвсем е вбесил леберал-комуноидната общественост.

п.п.с.само да не му се случи случка като на оная злощастна рода на Ван Гог.Дора , бихте ли ни припомнили какво се случи тогава там при вас в страната на победилата Любов и Хармония.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 203
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители

В една единствена област от изследването за различията между Източна и западна Европа от общо 18 области на практика различия няма:

a6c151588aed279e1a177ac10c16106c.png

1. Национално законодателство като идентичност - от 98 % до 82 % съответно Дания и Латвия

2. Национален език в диапазон 98-54 %, но тук най-ниските проценти са за страни с големи етнически малцинства, и то предимно в Източна Европа, руската сфера, изключение е Финландия от Западна Европа

Което ме води до мисълта, че колкото и голяма да е интеграцията и централизацията в ЕС /обща армия, общи търговски закони, свобода на движение на хора, капитали и стоки/ факторът национална идентичност на ниво език и култура ще остане. За разлика от САЩ където имаме една федерация от щати с един език, Европа е стар континент с голяма история и културна идентичност, за да се откаже от нея в името на бъдещ нов проект. Във Франция да се пише и говори официално на английски, забравете.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 26 минути, ДеДо Либен said:

Тилчо , както го наричате е финансист , член на Управителния съвет на Бундесбанк и член на ГСДП , когато написва книгата  ,,Германия се самоунищожава...,,

Само суха статистика и публични данни.

Факта , че го изритаха като мръсно коте говори сам.

п.с.сега гледам , че е написал нова книга и съвсем е вбесил леберал-комуноидната общественост.

п.п.с.само да не му се случи случка като на оная злощастна рода на Ван Гог.Дора , бихте ли ни припомнили какво се случи тогава там при вас в страната на победилата Любов и Хармония.

Дедо Любчо, ... Тилчо е дърт немски п....л и лъжец...
 

Обясних ти защо, ама ти  си с много дебела глава..

Ще ти кажа и по друг начин

Гастарбатерите са тези които,  мият задниците на на сенилните и прекарали инсулти  германци и германки (ако знаеш какво е да гледаш ментално увреден човек ще ме разбереш, ако не знаеш - твои проблем е),

Гастарбайтерите са работещите по строежите и строителството в пек и мраз..

Гастрабайтерите са работещите в чистотата..

Гастрбетарите карат такситата на швабите (нека Душко да ти говори и за турските таксиметраждии, самия той кара такси)

Гастрабатерите работат в ресторантите, в пицариите, в дюнерджийнците, в бензиностранциите, в гумажджийници, като крупиета , като потртиери, като компаноьнки и т,н, и т.н.

Това е никаъв принос, така ли?

Гастрабайтерите вършат тази работя която белите германци не обичат...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 51 минути, nik1 said:

Дедо Любчо, ... Тилчо е дърт немски п....л и лъжец...
 

Обясних ти защо, ама ти  си с много дебела глава..

Ще ти кажа и по друг начин

Гастарбатерите са тези които,  мият задниците на на сенилните и прекарали инсулти  германци и германки (ако знаеш какво е да гледаш ментално увреден човек ще ме разбереш, ако не знаеш - твои проблем е),

Гастарбайтерите са работещите по строежите и строителството в пек и мраз..

Гастрабайтерите са работещите в чистотата..

Гастрбетарите карат такситата на швабите (нека Душко да ти говори и за турските таксиметраждии, самия той кара такси)

Гастрабатерите работат в ресторантите, в пицариите, в дюнерджийнците, в бензиностранциите, в гумажджийници, като крупиета , като потртиери, като компаноьнки и т,н, и т.н.

Това е никаъв принос, така ли?

Гастрабайтерите вършат тази работя която белите германци не обичат...

 

Eeeee туй то. Някъде в источна Европа.

-Кажи ми чожум какво искаш да станеш когато порастнеш?

-Гастрабайтер в някоя западна страна.....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, Skubi said:

Eeeee туй то. Някъде в источна Европа.

-Кажи ми чожум какво искаш да станеш когато порастнеш?

-Гастрабайтер в някоя западна страна.....

На швабите  никой не им е виновен..

Било им добре за тях да работят гастрабайтери (роби от Турция) , но са нямали политика и виждане да ги интегрират (бетер като по хитлерово време),

Сега им са много и видите турците ли не били добре интегрирани..Те как да се интеграт - взели са ги на работа..Тези като нещастника Тилчо какво очакват..турците в Германия да не раждат деца ли??

Сега искат да ги го гонят...

Ние като изгонихмне нашите турци - икономиката ни се сговняса, това го знаят и децата вече 

Давайте, гонете ги да ви видим сеира на Тилчовците

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, nik1 said:

На швабите  никой не им е виновен..

Било им добре за тях да работят гастрабайтери (роби от Турция) , но са нямали политика и виждане да ги интегрират (бетер като по хитлерово време),

Сега им са много и видите турците ли не били добре интегрирани..Те как да се интеграт - взели са ги на работа..Тези като нещастника Тилчо какво очакват..турците в Германия да не раждат деца ли??

Сега искат да ги го гонят...

Ние като изгонихмне нашите турци - икономиката ни се сговняса, това го знаят и децата вече 

Давайте, гонете ги да ви видим сеира на Тилчовците

Представи си ако навремето бяха разрешили, виетнамците и/или кубинците да дойдат със семействата си на гурбеж.....

Тук сбъркаха германците. Като плъпна цялата фамилия от дядо до децата, веднага натежа на социалната им система....и макар и тантото безплатни курсове не се интегрират...Другото го знаем вече....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, nik1 said:

Дедо Любчо, ... Тилчо е дърт немски п....л и лъжец...
 

Обясних ти защо, ама ти  си с много дебела глава..

Ще ти кажа и по друг начин

Гастарбатерите са тези които,  мият задниците на на сенилните и прекарали инсулти  германци и германки (ако знаеш какво е да гледаш ментално увреден човек ще ме разбереш, ако не знаеш - твои проблем е),

Гастарбайтерите са работещите по строежите и строителството в пек и мраз..

Гастрабайтерите са работещите в чистотата..

Гастрбетарите карат такситата на швабите (нека Душко да ти говори и за турските таксиметраждии, самия той кара такси)

Гастрабатерите работат в ресторантите, в пицариите, в дюнерджийнците, в бензиностранциите, в гумажджийници, като крупиета , като потртиери, като компаноьнки и т,н, и т.н.

Това е никаъв принос, така ли?

Гастрабайтерите вършат тази работя която белите германци не обичат...

 

Гледам колегата Б.Киров е любител на данните и графиките , пък и е в издателския бизнес - не би трябвало да е проблем да ни визуализира данните от книгата на Тило Сарацин.Пък тогава да видим кой е  дърт лъжец.

Мен лично не ми пречи да е в добавка и дърт немски хомосексуалист , но ме учудва че виден либерал като вас обижда на различна сексуална ориентация.Че и обидното - педал??? Къде е тука коректното(полит) отношение.

Тя самата дума си го казва - преди да си арбайтер си гаст-Така че не можем да обвиняваме германците в двуличие.Какво се иска и се очаква е казано в самото име.Който му отърва - да заповяда.

Колко се е интегрирало това население от 2 и 3 поколение са показателни резултатите от изборите в Турция - мощна подкрепа за Ердоган .Трето поколение се интегрира в центъра на Европа и резултата е тежък анодоллук.

п.с. Още чакам включването на Дора да ни припомни за Тео ван Гог КАКВО му се случи , ЗАЩО и най-важно - от КОГО?

Редактирано от ДеДо Либен
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

 

 

Цитирай

Гледам колегата Б.Киров е любител на данните и графиките , пък и е в издателския бизнес - не би трябвало да е проблем да ни визуализира данните от книгата на Тило Сарацин.Пък тогава да видим кой е  дърт лъжец.

Чакам  да видим от от Вас тези данни как турците нямат принос в икономиката на Германия (аз данните ги знам, не е нужно Киров да ми ги показва)

 

Цитирай

Мен лично не ми пречи да е в добавка и дърт немски хомосексуалист , но ме учудва че виден либерал като вас обижда на различна сексуална ориентация.

Педал  в моята уста значи педал, а не хомосексуален..Сбъркан ментално човек, лъжец и двуличник..

 

Цитирай

Колко се е интегрирало това население от 2 и 3 поколение са показателни резултатите от изборите в Турция - мощна подкрепа за Ердоган

Ако с едно училище се оправяха нещата, нямаше да го има този разговор..Вие сам отговаряте на въпроса "защо така":

Цитирай

Тя самата дума си го казва - преди да си арбайтер си гаст

 

 

Цитирай

Който му отърва - да заповяда. 

В Германия действа закон за натурализията..

И закон според който родените след 1 януари в ФРГ 2000 година са германски граждани

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 51 минути, Skubi said:

Представи си ако навремето бяха разрешили, виетнамците и/или кубинците да дойдат със семействата си на гурбеж.....

Тук сбъркаха германците. Като плъпна цялата фамилия от дядо до децата, веднага натежа на социалната им система....и макар и тантото безплатни курсове не се интегрират...Другото го знаем вече....

Кога са давали на дядовците карти за пребиване?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 29 минути, nik1 said:

Кога са давали на дядовците карти за пребиване?

От 61 почват турчулята да бачкат в германия около 7116 мъже. В 73 годишната  криза немците спират да приемат нови кандидати тогава са вече 910 500. 

След това все повече почват да взимат немско подънство за да немогат при следваща криза да ги "изпъдят", после имаше такова, че им даваха по 10 000 марки ако си съберат парцалите и се изметкат в анатолия....Едва 120 000 се възползваха с това.

Повечето останаха и за сега са 2.5 милиона 2.4% от немското население....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 21 минути, Skubi said:

От 61 почват турчулята да бачкат в германия около 7116 мъже. В 73 годишната  криза немците спират да приемат нови кандидати тогава са вече 910 500. 

След това все повече почват да взимат немско подънство за да немогат при следваща криза да ги "изпъдят", после имаше такова, че им даваха по 10 000 марки ако си съберат парцалите и се изметкат в анатолия....Едва 120 000 се възползваха с това.

Повечето останаха и за сега са 2.5 милиона 2.4% от немското население....

Ако германците , индустрията и икономиката, искаха да ги изгонят турците, щяха да ги изгонят.. Или да отхвърлят спогодбата ..

И тогава и сега германската иконимика е разчитала/разчита на гастарбайтерите и на тези, които са се натурализирали..

Турците , заедно с родените в Германия граждани с турски произход са около 3 милиона...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

http://www.librev.com/index.php/2013-03-30-08-56-39/discussion/bulgaria/3284-ikonomika-na-vazroditelniya-protzes-otkasi-1

Цитирай

Икономическата цена на „Възродителния процес“ e близката цел на тази книга. Отвъд опита за осчетоводяване основното икономическо послание, разказано на няколко гласа, е, че кампанията за асимилация – и най- вече епилогът и от 1989 г., се превръща в съществен катализатор, ускорил стопанския (оттук и политическия) крах на режима. Под прякото влияние на събитията от лятото на 1989 г. българската икономика изпитва серия макроикономически шокове, които се наслагват към съзрелите неравновесия. От една страна, това води до разпад на плановия стопански ред и появата на протопазари. От друга, извънредните обстоятелства подтикват към мерки от класическия набор на Военния комунизъм. В тази възпламенима комбинация се появяват кълновете на бъдещата деформирана икономическа култура на Прехода.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 часа, ДеДо Либен said:

Гледам колегата Б.Киров е любител на данните и графиките , пък и е в издателския бизнес - не би трябвало да е проблем да ни визуализира данните от книгата на Тило Сарацин.Пък тогава да видим кой е  дърт лъжец.

Не е проблем да визиуализирам, но го правя след като проверя коректността на данните, както и обективността на този, който ги оповестява, а по принцип го правя повече за себе си, защото така разбирам по-добре, имам зрителна памет, така че не очаквайте от мен "визуализация по поръчка":), правя такава донякъде от личен егоизъм заради себе си. Но благодаря, че насочихте вниманието ми към книгата на въпросния господин, свалих я в електронен вид, ще я прочета;

Преди 2 часа, nik1 said:

http://www.librev.com/index.php/2013-03-30-08-56-39/discussion/bulgaria/3284-ikonomika-na-vazroditelniya-protzes-otkasi-1

Цитирай

Икономическата цена на „Възродителния процес“ e близката цел на тази книга. Отвъд опита за осчетоводяване основното икономическо послание, разказано на няколко гласа, е, че кампанията за асимилация – и най- вече епилогът и от 1989 г., се превръща в съществен катализатор, ускорил стопанския (оттук и политическия) крах на режима. Под прякото влияние на събитията от лятото на 1989 г. българската икономика изпитва серия макроикономически шокове, които се наслагват към съзрелите неравновесия. От една страна, това води до разпад на плановия стопански ред и появата на протопазари. От друга, извънредните обстоятелства подтикват към мерки от класическия набор на Военния комунизъм. В тази възпламенима комбинация се появяват кълновете на бъдещата деформирана икономическа култура на Прехода. 

почти навсякъде в Източния блок режимите бяха разклатени от взрив на национализъм - особено силно в бивша Югославия /където имаше брутално етническо прочистване/, в бившите съветски републики, особено Грузия, Армения, и досега там тлеят огнища на войни върху етническа и религиозна почва; България не беше изключение с т.н. "възродителен процес", който стана "голяма екскурзия" с еднопосочен билет за стотици хиляди българи от турски етнически произход. И това при пълна и параноична непоследователност на режима, защото години наред този режим подкрепяше "еничари" сред етническите турци, беше им отделил квоти в университетите и държавните учреждения, имаха свои вестници и т.н., само за десетина години етническата и религиозна омраза се канализира срещу тях, не без, според мен, коварно подхлъзване отвън с меркантилната цел една номенклатура да прати в пенсия друга, и под режисурата на външна тайна служба, но затова си има историци. Благодаря за линка, ще прочета цялата книга, Аврамов е задълбочен и интересен автор.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Имам въпрос към тук присъстващите. А от къде сте сигурни, че анкетите отразяват реалното мнение на хората? Има няколко неща които ме съмняват.

1 Начина по който се задава въпроса. Всички знаем, че има начини по които като се пита човек, той ще отговори това което иска интервюиращия. "Борите ли се за всичко добро, против всичко лошо".

2 "Така не се говори" или автоцензурата. 

3 Страхът от репресии. В миналото, всеки който критикуваше Партията беше длъжен да я започне с клетва за вярност "Аз вярвам в другаря Тодор Живков и правилния курс на Партията, но на места има някой дребни отклонения". Защото ако каже "Идете на майната си с вашия социализъм" ще има репресии. Ако сте забелязали днес ситуацията на запад е огледална. Всяка критика започва с "Аз имам много приятели сред гейовете/мюсюлманите/цветнокожите/жените и те са много хубави хора, но има някой малки критики"- защото ако каже "Гейовете/мюсюлманите/цветнокожите/феминистките в Аушвиц" много е вероятно да има репресии срещу него. Е, няма да го пратят в лагер, но може да каже "сбогом" на всякаква кариера. И за да си няма проблеми човек се обръща към пункт 2, или изобщо отказва да участва в анкетата.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 14 часа, nik1 said:

Ако германците , индустрията и икономиката, искаха да ги изгонят турците, щяха да ги изгонят.. Или да отхвърлят спогодбата ..

И тогава и сега германската иконимика е разчитала/разчита на гастарбайтерите и на тези, които са се натурализирали..

Турците , заедно с родените в Германия граждани с турски произход са около 3 милиона...

ПС

Положението с германската демография и наличната работна ръка в 70те-80-те години е едно, в края на 90-те е друго, различно

Нациналният акт се променя в 1999 година така, че за да бъдат германизирани децата на гарстарбайтерите .  Става дума за промяната, според която  всички  деца на легално пребиваващи родители  , родени след първи януари 2000-та година получават германско гражданство,

Дотогава германско гражданство получават само тези деца, на които поне единия родител е германец или е с германски произход.

Кое налага тази промяна:

- ниската раждаемост, нуждата от германци (германците от бившите страни от ОНД не са достатъчни) и нуждата от работна ръка.

ЕС не е сегашния си вид не може да предложи арбайтери, освен нелегални мигранти.

 

в 2001 година в Бундестага приeмат и законодателството за "Зеленатите карти" ("Germany needs more immigrants")

От тогава досега нуждата от работна ръка се увеличава, Днес германската икономика има дефицит от поне 400 000 работници годишно

https://www.express.co.uk/news/world/1015203/germany-immigration-eu-migrant-crisis-angela-merkel-horst-seehofer

Толкова за Германия, повече не смятам да участвам в тази тема

Който иска повече информания за промяната на законодателството може да я намери  в мрежата. Например в монографията "The Changing Faces of Citizenship Integration and Mobilization among Ethnic Minorities in Germany" на стра 31-34 е описана еволюцията  в главата "Paradigm Shifts. Citizenship Reform 1999-2005"

 

 

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 28 минути, Frujin Assen said:

Имам въпрос към тук присъстващите. А от къде сте сигурни, че анкетите отразяват реалното мнение на хората? Има няколко неща които ме съмняват.

Мнението на хората е реално. Друг е въпроса доколко хората са наясно със себе си и доколко съставителите на анкетата са наясно с "културните особености"  на тази или онази група. Например според това проучване в България почти няма атеисти. Според  анкетата около 5% не са декларирали религиозна принадлежност.  Хубаво, но в България до голяма степен  самоопределението като "православен" или мюсюлманин" освен чисто религиозното значение има смисъл и на културна, историческа или ако щеш дори "псевдо-национална" идентичност.   Т.е. една  част от самоопределилите се като православни или мюсюлмани  наистина по този начин изразяват своята религиозност, но друга в най-добрия случай изразяват някаква пасивна религиозност или направо са атеисти. В Германия от друга страна не е така. Там се плаща църковен десятък. Хората си декларират вероизповеданието пред властите, а таксата за църквата се удържа от доходите им и се превежда на съответното вероизповедание.  Ако не си религиозен  съответно не плащаш нищо. Т.е ако един германец се определи за християнин той е активен такъв - най-малкото което прави е редовно да плаща отчисления за вероизповеданието. Пасивни или културни християни на практика няма, а на тяхно място се появяват хора които се определят като атеисти. С други думи когато един германец ти заяви, че е християнин получаваш определена информация, а когато същото нещо се декларира от българин, въобще не е ясно какво точно ти казва с това твърдение. 

В случая това изследване върху религиозността не знам  какво точно измерва. Според мен в тази си част е много слабо. Има други проучвания, които са къде-къде по-информативни. Там става ясно, че българите сме по-скоро суеверни, отколкото религиозни, а между двете неща има огромна разлика.  

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 25 минути, Atom said:

Мнението на хората е реално. Друг е въпроса доколко хората са наясно със себе си и доколко съставителите на анкетата са наясно с "културните особености"  на тази или онази група. Например според това проучване в България почти няма атеисти. Според  анкетата около 5% не са декларирали религиозна принадлежност.  Хубаво, но в България до голяма степен  самоопределението като "православен" или мюсюлманин" освен чисто религиозното значение има смисъл и на културна, историческа или ако щеш дори "псевдо-национална" идентичност.   Т.е. една  част от самоопределилите се като православни или мюсюлмани  наистина по този начин изразяват своята религиозност, но друга в най-добрия случай изразяват някаква пасивна религиозност или направо са атеисти. В Германия от друга страна не е така. Там се плаща църковен десятък. Хората си декларират вероизповеданието пред властите, а таксата за църквата се удържа от доходите им и се превежда на съответното вероизповедание.  Ако не си религиозен  съответно не плащаш нищо. Т.е ако един германец се определи за християнин той е активен такъв - най-малкото което прави е редовно да плаща отчисления за вероизповеданието. Пасивни или културни християни на практика няма, а на тяхно място се появяват хора които се определят като атеисти. С други думи когато един германец ти заяви, че е християнин получаваш определена информация, а когато същото нещо се декларира от българин, въобще не е ясно какво точно ти казва с това твърдение. 

В случая това изследване върху религиозността не знам  какво точно измерва. Според мен в тази си част е много слабо. Има други проучвания, които са къде-къде по-информативни. Там става ясно, че българите сме по-скоро суеверни, отколкото религиозни, а между двете неща има огромна разлика.  

Аз също си мисля, че хората тълкуват въпроса за религиозната си принадлежност по различен начин.

За едни отговорът "християнин съм" означава "атеист съм, но не съм мюсюлманин" - според мен това се повечето хора от обявилите се за християни в Българиа.

Също както допускам, че за немалко от посочилите се като мюсюлмани в западна Европа въпросът означава "принадлежа към малцинство с произход от мюсюлманска държава и отношението към мен е като такъв."

Въпрос от типа "колко важна за вас е религията"  и отговор "много важна" означава "Изпитвам фобия и искам да се дистанцирам на всяка цена от тези с различна от моята формална религия, нищо, че не съм вярващ. Следователно определям религията като много важна, защото след като  тези от малцинството не принадлежат към моята религия или не желаят да се откажат от своята, те трябва колективно да бъдат изключени от обществото. "Ние (?!)" тук сме християни, място за мюсюлмани няма".

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, dora said:

Аз също си мисля, че хората тълкуват въпроса за религиозната си принадлежност по различен начин.

За едни отговорът "християнин съм" означава "атеист съм, но не съм мюсюлманин" - според мен това се повечето хора от обявилите се за християни в Българиа.

Също както допускам, че за немалко от посочилите се като мюсюлмани в западна Европа въпросът означава "принадлежа към малцинство с произход от мюсюлманска държава".

 

Така е - в България  също има и немалко "мюсюлмани"  които са атеисти, но по този начин просто декларират друг (нехристиянски) произход.  Затова и писах, че в тази си част изследването е много слабо, освен ако авторите изобщо не са си поставяли за цел да изследват религиозността, а нещо съвсем друго.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 9 минути, dora said:

Аз също си мисля, че хората тълкуват въпроса за религиозната си принадлежност по различен начин.

За едни отговорът "християнин съм" означава "атеист съм, но не съм мюсюлманин" - според мен това се повечето хора от обявилите се за християни в Българиа.

Също както допускам, че за немалко от посочилите се като мюсюлмани в западна Европа въпросът означава "принадлежа към малцинство с произход от мюсюлманска държава".

Въпрос от типа "колко важна за вас е религията"  и отговор "много важна" означава "изпитвам фобия и искам да се дистанцирам на всяка цена от тези с различна от моята формална религия, нищо, че не съм вярващ, следователно я определям като много важна, защото след като не принадлежат към моята религия,  или не желаят да се откажат от своята, те трябва колективно да бъдат изключени от обществото".

По-правилно зададеният въпрос според мен следва да е "доколко е важна религията за вас във всекидневния ви живот" /така го задава Галъп/

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 7 минути, dora said:

Аз също си мисля, че хората тълкуват въпроса за религиозната си принадлежност по различен начин.

За едни отговорът "християнин съм" означава "атеист съм, но не съм мюсюлманин" - според мен това се повечето хора от обявилите се за християни в Българиа.

Също както допускам, че за немалко от посочилите се като мюсюлмани в западна Европа въпросът означава "принадлежа към малцинство с произход от мюсюлманска държава".

Въпрос от типа "колко важна за вас е религията"  и отговор "много важна" означава "изпитвам фобия и искам да се дистанцирам на всяка цена от тези с различна от моята формална религия, нищо, че не съм вярващ".

Защото при нас вяра и националност се припокриват. 

Даваш ли даваш балканджи Йово хубава Яна на турска вяра.

И малко лични разпокъсани и възможно неверни спомени. 

Чета за хайдутите в България. Запомнил съм случая с воевода на когото забравих името, който пред кадията, преди да го осъдят го питат защо е излязал в балкана. Той отговаря "Вие убивате нас, ние убиваме вас, вие рушите нашите църкви, ние рушим вашите джамии, но нашите попове са по добри от вашите".

Преди време имаше някакво интервю с някакъв помак. Питат го какъв е по националност, той отговаря "От турската вяра съм". Те му обясняват, че го питат за националност, не за вяра, но той не вдява разликата. Интервюиращия му обяснява, че арабите са мюсюлмани, без да са турци, на което той казва "Остави ги арабите, те са друга работа". 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, nik1 said:

По-правилно зададеният въпрос според мен следва да е "доколко е важна религията за вас във всекидневния ви живот" /така го задава Галъп/

 Пак може да се тълкува превратно.

Напр. колко важна е религията за вас в ежедневието ви, ако в съседния вход живеят хора с произход от мюсюлманска държава, които на всичкото имат наглостта помежду си да си говорят на собствения си език, а вие ги ненавиждате и това ви дразни ежедневно.

Проблемът е, че в подобни анкети, за прецизиране на валидността на отговорите няма как да се включи въпрос "мразите ли мюсюлманите".

Който иска да види в този тип въпроси възможност за потвърждаване/легитимация на ксенофобията си, винаги ще ги  прочете превратно, И в останалите въпроси в същата категория, ще дава отговори, сходими с това, което вече е отговорил на основния въпрос.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 4 минути, nik1 said:

По-правилно зададеният въпрос според мен следва да е "доколко е важна религията за вас във всекидневния ви живот" /така го задава Галъп/

Който сложен въпрос интервюиращия ще бъде принуден половин час да разяснява на някой слабограмотен за да разбере какво аджеба го питат всъщност.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...