Отиди на
Форум "Наука"

Истината за прабългарите - тюркско говорящи или индо-европейци - Част 2


Recommended Posts

  • Потребител
On 13.05.2020 г. at 13:57, Exhemus said:

Тантине заслужаваш 5+ за паралела Зиези = Джиджи.

Ще трябва да те разочаровам, но това са стари тюрколожки мантри. Ще те излъжа откога датират, но нищо чудно да е още от Прицак, а в последните години бяха претоплени из форумите от професор Добрев. Така че и тука нищо ново от тантиновата кошница с басни. :(

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 2 часа, sir said:

Ще трябва да те разочаровам, но това са стари тюрколожки мантри. Ще те излъжа откога датират, но нищо чудно да е още от Прицак, а в последните години бяха претоплени из форумите от професор Добрев. Така че и тука нищо ново от тантиновата кошница с басни. :(

"тюрколожки мантри"  - ми се струва силно казано.  Дали въпросния цар Джиджи или Zhi(e)Zhi е хун или монгол или китаец  - не се наемам да давам никакви коментари. По-важното за нас е че това е историческа личност с множество източници за него..  Също така намирането на тоя древен град и многото разкопки от крепостта на ZhiZhi директно ще ни дадат повече информация за онова време и за народите от тоя много-племенен съюз. 

Дали пра-българите са част от тоя съюз - и за това не се наемам да давам никакви коментари.. Единственото което посочих е тоя римски източник (дори не го знам що за източник е)..  В момента това не ми е в приоритетите да правя такава проверка. Ако някой желае - да заповяда.  Ако в бъдеще имам свободно време или излязат нови резултати - може пак да погледна.   Съществува обаче голяма вероятност прабългарите да се окажат част от точно тоя съюз и при това да са в елита му. (това вече е мое мнение или предусещане,   нямам доказателства ).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, miroki said:

В много интересен момент ми подаваш тая информация. В момента (снощи) разглеждах списъка с първите шумерси царе.  Оказва се че 5-6 списъка ни оставят тия далечни владвтели. Клинопис, най-стария от 2000 пне. После вавилонците правят копие на същите.

После евреите го копират същия списък и го слагат в техния book of genesis.  От еврейският списък обаче се запазила само някаква нищожна част само от първите царе и при това се почвало с Адам. Естествено стига се до Ной и след това идва големия потоп.

Съвремените изследователи вече гледат много по-научно на тия списъци и търсят оригинала, там откъдето са приписвали следващите.

Интересно че тая традиция царете да поддържат списъка с имената на предишните царе се запазва и продължава през вековете и хилядолетията.. Примера с именника на българските царе.

Не знам латински език, но определено ще бъде интересно да се погледне на тая взаимовръзка между между именниците и сътворението..

Между другото: нека разгранича 2 неща - сътворението на вселената и Земята е едно, а сътворението на първите градове-държави е друго. Повечето от тия именници и древни истории са много конкретни и се отнасят за сътворение на градове-държави - тоест селища, вероятно укрепени селища и разрастването им.

Това го виждаме и при Адам , и при Ной и синовете му. Така че не е случайно това дето много владетели проследяват своето родословие или коляно директно до Адам.  (Адам като първи модерен владетел и създател на съвремената цивилизация, първи цар, а не първия човек хомо сапиенс.)

При това забележи къде управлява Адам - някъде в градините на Рая , Едем мисля се казваше мястото и то съответствува на местоположението на първата им шумерска град-държава.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За съжаление източникът не дава желаната информация. Дори Зиези е цопнат малко извън описанието.

Направена е корекция, понеже има 3 преписа. И по трите информацията е подредена да съответства по редове. Само в единия има Зиези. И е видно, че номерацията е погрешна, после е сложен на вероятното му място, съпоставяйки с другите текстове.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи, аз мисля така - за да можем да преценим с по-голяма убедителност, какви събития са се развивали около Памир и Тяншан и доколко са свързани с българите ( и така наречените прабългари ), мисля че ще ни трябва повече доказателствен материал от тези места (вкл. и от прословутите цивилизационни центрове накъм ез. Балхаш, Фергана и от другата страна в Таримската котловина и прилежащите и баири (така да наречем височинните области наоколо ), като например за последната (Тарим ) е характерно едно постепенно опустиняване, десикация и изолация на района. Там са погребани под пясъците не само градове а и цели цивилизации, та...мисълта ми е че за да сме по-наясно със всичко което ни интересува, трябва да получим повече инфо от разкопки в тези места, от интердисциплинарни проучвания (вкл. и представителна извадка от генетични такива ). Но доколкото съм чувал, братята китайци са доста ревниви и чувствителни към външни хора в тези региони, едва ли откъм Афганистан, Индия и бившите съветски републики гостоприемството и желанието за съдействие би било по-добро... и така засега с това което разполагаме повече гадаем и тълкуваме оскъдните факти до които имаме достъп 😃... която ситуация мен лично никак не ме удовлетворява 🙁

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

...да добавя че повечето чуждестранни експедиции из тези райони, които търсят всевъзможни видове тюрки, арии и разни други (ако щете и македонци 🙂 ) едва ли горят от желание да пилеят усилия за търсене и доказване на ,,българската връзка"

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 12.05.2020 г. at 22:31, tantin said:

 

800px-Hunnu_Empire.jpg

map: https://ru.wikipedia.org/wiki/Хунну

Древният град Тараз се намира в най-западната част на тая карта, малко над мястото където отиват 2-те стрелки.

Това,че хуните идват от района не е тайна отдавна. Но малко се обърка,ариите не живеят наблизо, самите саки,усуни и тохари са арии,да били са поданици на Сюнну но самите те са арии. Отдавна се интересувам от района и събирам всякакви изследвания по темата и епохата,не че са много де,но има,и  мога уверено да кажа,там в Iв.пр.н.е. се образуват бъдещите хунобългари.Дали има и остатъци от оригиналните сюнно не мога да кажа все още.

On 12.05.2020 г. at 23:48, Black Wolf said:

Връщайки се към първоначалната тема, защо смятате, че т.нар. прабългари са били единни етнически? Вероятно са представлявали конгломерат от повече от два етнически компонента.

Така е,като минимум 4 ,но според мен са около 6 или 7, веднага се определят по погребалния обряд. Но към IV-VIв. вече са народ, с определени различия в обичайте  и общо етническо самосъзнание,никой не се самоопределя като нещо различно или поне няма сведения за това.

 

On 12.05.2020 г. at 23:52, tantin said:

Недей да забравяш за ролята на етруските в Рим. Етруските се вливат тихомълком в Римската аристокрация, но запазват в пълна секретност езика си, традиции и много други секрети.

Етруските знаят много неща, но загадъчно тези неща остават ненсписани. Така че има защо хора от Рим да знаят за тайните от Египет, Анатолия , Шумерия и далечния Изток.

Етруските са вероятни наследници на същата тая мистична група от династии и духовници, управлявали една огромна част от древния свят.

Тамън те похваля и изтърсиш някоя гигантска простотия.

 

On 12.05.2020 г. at 23:58, БатеВаньо said:

Как свързваш българите с град Балкх?

Би трябвало да се знае че Балкх е със сравнително модерна интерпретация на звучене. Името му е Бактра или по - правилно Баксли. 

Какво Би могло да е общото между българите и града Баксли? Наистина ми е интересно.

Ами няма кой знае каква връзка,просто някои от представителите на хуните са минали от района през Iв.пр.н.е. и сигурно са увлекли местни, иначе няма връзка.

On 13.05.2020 г. at 0:27, tantin said:

Споделям с вас следния цитат:

Нищо общо с българи.

 

On 13.05.2020 г. at 0:36, tantin said:

Аз за момента не се наемам да правя кой знае какви връзки между събитията. Споделям това което съм видял, споделям източника на информация. Това пространство: Балкх, Бактрия, степите на Казахстан до Китай, на север до Байкал,  запад: Каспийско море и Согдиана  - това е огромно пространство.  А ние търсим откъде са тръгнали някакви си не повече от 30 - 40 хиляди човека.  Прабългарите може да са били в някоя долинка, в някой град.. Дори и цар да им е бил Зиези, това не значи че народа на прабългарите е живял непременно в крепостта на Джиджи..  Много въпросителни има, далеч сме от каквото и да било доказателство.   Тоя Зиези или Джиджи е управлявал огромна територия за онова време, а прабългарите изобщо не са толкова многобройни.

Търсиш дръжки,дошъл е доста голям народ достатъчен да засели земя от Волга до Германия, да не си чел Графа той ги измисляше такива?

On 13.05.2020 г. at 4:00, tantin said:

Споделям това видео като най-доброто ,  което успях да намеря за тоя древен град. Основан от Хуните, свързан със саки и усуни, свързан с китайците.. Свързан с появата на тюрките и после с надмощието на монголите.. Къде са българите (прабългарите) в или около тоя град?  Ако ги разпознаете някъде - пишете, кажете, споделете.   С това аз приключвам по този въпрос ..  Ако намеря нещо по-интересно - обещавам да споделя.

Кой са тия хуни дето са го основали, хуни тогава още няма,има сюнну нещо коренно различно,не видях едно доказателство само приказки,има останки от арии, демек усуни,саки,кангюй,тохари,от сюнно няма нищо,откъде накъде ги слагат не е ясно? Изброените са бъдещи хуни ама това не го казват,демек мажат както винаги характерно е за руско-съветската историография,едно голямо мазало.

 

On 13.05.2020 г. at 14:38, tantin said:

Ох! Напълно те разбирам ... Сигурно и на мен сега би ми се повръщало ако тръгна да чета някои по-стари мои твърдения или свободни писания..

За това напоследък спрях с посането, а се концентрирам повече върху доказателствената част. Не ми стигат финансите за да плащам на някой друг да пише вместо мен, а вече има доста неща за казване..  Имам и доста неща дето чакат за допълнителни проверки и доказване. 

Я пак? Ти наблегни на четенето писането после,аз 5 години само четох преди да почна да се обаждам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, tantin said:

"тюрколожки мантри"  - ми се струва силно казано.  Дали въпросния цар Джиджи или Zhi(e)Zhi е хун или монгол или китаец  - не се наемам да давам никакви коментари. По-важното за нас е че това е историческа личност с множество източници за него..  Също така намирането на тоя древен град и многото разкопки от крепостта на ZhiZhi директно ще ни дадат повече информация за онова време и за народите от тоя много-племенен съюз. 

Дали пра-българите са част от тоя съюз - и за това не се наемам да давам никакви коментари.. Единственото което посочих е тоя римски източник (дори не го знам що за източник е)..  В момента това не ми е в приоритетите да правя такава проверка. Ако някой желае - да заповяда.  Ако в бъдеще имам свободно време или излязат нови резултати - може пак да погледна.   Съществува обаче голяма вероятност прабългарите да се окажат част от точно тоя съюз и при това да са в елита му. (това вече е мое мнение или предусещане,   нямам доказателства ).

Дали е историческа личност? Малко се съмнявам.

Преди 2 часа, tantin said:

В много интересен момент ми подаваш тая информация. В момента (снощи) разглеждах списъка с първите шумерси царе.  Оказва се че 5-6 списъка ни оставят тия далечни владвтели. Клинопис, най-стария от 2000 пне. После вавилонците правят копие на същите.

Мнооого се разхвърляш, нерде шумери, нерде българи ? 

Преди 34 минути, kirasirrav said:

Значи, аз мисля така - за да можем да преценим с по-голяма убедителност, какви събития са се развивали около Памир и Тяншан и доколко са свързани с българите ( и така наречените прабългари ), мисля че ще ни трябва повече доказателствен материал от тези места (вкл. и от прословутите цивилизационни центрове накъм ез. Балхаш, Фергана и от другата страна в Таримската котловина и прилежащите и баири (така да наречем височинните области наоколо ), като например за последната (Тарим ) е характерно едно постепенно опустиняване, десикация и изолация на района. Там са погребани под пясъците не само градове а и цели цивилизации, та...мисълта ми е че за да сме по-наясно със всичко което ни интересува, трябва да получим повече инфо от разкопки в тези места, от интердисциплинарни проучвания (вкл. и представителна извадка от генетични такива ). Но доколкото съм чувал, братята китайци са доста ревниви и чувствителни към външни хора в тези региони, едва ли откъм Афганистан, Индия и бившите съветски републики гостоприемството и желанието за съдействие би било по-добро... и така засега с това което разполагаме повече гадаем и тълкуваме оскъдните факти до които имаме достъп 😃... която ситуация мен лично никак не ме удовлетворява

Разкопки има,няма кой да чете. Ако знаеш руски има доста материал.Без съмнение се проследява връзка местни -хуни. 

 

Преди 31 минути, kirasirrav said:

...да добавя че повечето чуждестранни експедиции из тези райони, които търсят всевъзможни видове тюрки, арии и разни други (ако щете и македонци 🙂 ) едва ли горят от желание да пилеят усилия за търсене и доказване на ,,българската връзка"

Ти експедициите ги остави,нали и нашите ходиха,рядка излагация беше.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Руския го ползвам постоянно и не е проблем, това което ме притеснява е достоверността на изнесените данни, същото се отнася и за чисто китайските данни и теории, например има едни разминавания в исторически карти от тези райони, които само непредубеден специалист, който е много навътре в нещата би могъл да прецени по обективно

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, tantin said:

"тюрколожки мантри"  - ми се струва силно казано.  Дали въпросния цар Джиджи или Zhi(e)Zhi е хун или монгол или китаец  - не се наемам да давам никакви коментари. По-важното за нас е че това е историческа личност с множество източници за него..  Също така намирането на тоя древен град и многото разкопки от крепостта на ZhiZhi директно ще ни дадат повече информация за онова време и за народите от тоя много-племенен съюз. 

Дали пра-българите са част от тоя съюз - и за това не се наемам да давам никакви коментари.. Единственото което посочих е тоя римски източник (дори не го знам що за източник е)..  В момента това не ми е в приоритетите да правя такава проверка. Ако някой желае - да заповяда.  Ако в бъдеще имам свободно време или излязат нови резултати - може пак да погледна.   Съществува обаче голяма вероятност прабългарите да се окажат част от точно тоя съюз и при това да са в елита му. (това вече е мое мнение или предусещане,   нямам доказателства ).

Ами може да ти звучи силно казано, ама това са фактите. Съжалявам, че ти отнемам ореола на първооткривател на този уникален паралел. Също така съжалявам да спукам балона още веднъж като обърна внимание на факта, че Жижи, Чичи, Джиджи и тем подобни са съвременни китайски произношения на име, което преди 2000 години е звучало по съвсем различен начин, за който всяка от популярните реконструкции на старо- и среднокитайски дава различни транскрипции. Ето например какво пише за фонетичната част на първия йероглиф от името по реконструкцията на Бакстър-Сагарт: /*ti[t]-s/, а според реконструкцията на Женжан: /*tjiɡs/. Т.е. това, което в момента е "жи" или "чи", в старокитайски е било свъсем друго, и фантасмагоричната връзка със Зиези оттича в канала.

А пък ти си търси крепостта на Джиджи Буфон, успех с намирането. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 26 минути, sir said:

Ами може да ти звучи силно казано, ама това са фактите. Съжалявам, че ти отнемам ореола на първооткривател на този уникален паралел. Също така съжалявам да спукам балона още веднъж като обърна внимание на факта, че Жижи, Чичи, Джиджи и тем подобни са съвременни китайски произношения на име, което преди 2000 години е звучало по съвсем различен начин, за който всяка от популярните реконструкции на старо- и среднокитайски дава различни транскрипции. Ето например какво пише за фонетичната част на първия йероглиф от името по реконструкцията на Бакстър-Сагарт: /*ti[t]-s/, а според реконструкцията на Женжан: /*tjiɡs/. Т.е. това, което в момента е "жи" или "чи", в старокитайски е било свъсем друго, и фантасмагоричната връзка със Зиези оттича в канала.

А пък ти си търси крепостта на Джиджи Буфон, успех с намирането. :)

Не се натискам за първооткривател. Има си достатъчно откриватели.  Обаче поставям тая взаимовръзка за сериозно и задълбочено разглеждане.  Въпросната крепост - древен град е вече открита и текат много сериозни археологически разкопки.  Казахите спорят дали градът е основан от хуните или от усуните. Едната археоложка от видеото смята че градът е останал от усуните.
Вероятно на това място е имало още по-древен град, останал от преди хуни и усуни.
Аз си правя съвсем други мои си търсения и това ми изскочи като страничен резултат. Затова и нямам време да се задълбочавам много в тая посока.  А въпросното име за Зиези ми изскочи от "етруски текст" , само че на етруски това 

 

image.png.5ab88ec9af77d9c68f9bcee2ba1f9f8b.png

тоест в случая дори не става дума за етруски . Авторът, който разглежда темата за етруски език прави взаимовръзка между етрукстата дума за "шест" и индоевропейската дума.

На литовски и латвийски шест се произнася като "сеши"  или "шиеши".
Знаете как в някои страни децата получават като допълнително наименование числото или броя , в който са се родили.
Първи , втори , трети.
Примерно Септимий Северий   -  Септимий е седмия. Вероятно седмото дете на семейството в което се е родил.. Но понякога може да е пореден номер на император със същото име като предходните.

Та въпросния Зиези може да е Шестият  .. При това Шести в "индо-европейски" език, а не в китайски, не в турски и не в монголски...  С това слагам още един аргумент против про-турската теза както вие я наричате.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Някаква крепост може и да е открита от казахите, а те да спорят дали била основана от хуни или усуни, но реалната крепост на въпросния шанюй (ако въобще я е имало) дори не е ясно къде се е намирала, но пък е ясно, поне според китайските данни, че не е основана нито от хуните, нито от усуните, а от кангюй. Така че попътен вятър и на теб, и на казахските археоложки. :)

Другите работи са без коментар, а ти минаваш отново на игнор. Чао.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, sir said:

Някаква крепост може и да е открита от казахите, а те да спорят дали била основана от хуни или усуни, но реалната крепост на въпросния шанюй (ако въобще я е имало) дори не е ясно къде се е намирала, но пък е ясно, поне според китайските данни, че не е основана нито от хуните, нито от усуните, а от кангюй. Така че попътен вятър и на теб, и на казахските археоложки. :)

Другите работи са без коментар, а ти минаваш отново на игнор. Чао.

Крепостта си е едно с крепостните стени и защитата, а по-старото селище може да е съществувало от векове преди да се изгради крепост. Нямам време за излишни спорове, колкото по-малко се въвличам в такива, толкова по-добре.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, kirasirrav said:

Руския го ползвам постоянно и не е проблем, това което ме притеснява е достоверността на изнесените данни, същото се отнася и за чисто китайските данни и теории, например има едни разминавания в исторически карти от тези райони, които само непредубеден специалист, който е много навътре в нещата би могъл да прецени по обективно

Ами затова ползвай само суровите резултати от разкопките,без изводи и заключения,те и без това са пълни глупости,и  колкото по-стари толкова по-добре.Потърси може да си споделим нещо,предполагам има още дето не съм чел. 

Преди 4 часа, sir said:

Някаква крепост може и да е открита от казахите, а те да спорят дали била основана от хуни или усуни, но реалната крепост на въпросния шанюй (ако въобще я е имало) дори не е ясно къде се е намирала, но пък е ясно, поне според китайските данни, че не е основана нито от хуните, нито от усуните, а от кангюй. Така че попътен вятър и на теб, и на казахските археоложки. :)

Другите работи са без коментар, а ти минаваш отново на игнор. Чао.

Стига де тамън се беше ентусиазирал.

 

Преди 4 часа, tantin said:

Крепостта си е едно с крепостните стени и защитата, а по-старото селище може да е съществувало от векове преди да се изгради крепост. Нямам време за излишни спорове, колкото по-малко се въвличам в такива, толкова по-добре.

Кое старо селище,изобщо имаш ли представа за какво става въпрос?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, bulgaroid said:

Кое старо селище,изобщо имаш ли представа за какво става въпрос?

Те са 2 стари града там, почти един до друг, на 40 км.  Akyrtas и Тараз.
https://www.google.com/maps/@42.9514926,71.7629964,8830m/data=!3m1!1e3?hl=en
https://ru.wikipedia.org/wiki/Акыртас

Тараз:
https://www.google.com/maps/@42.8943121,71.3686308,6838m/data=!3m1!1e3?hl=en
https://en.wikipedia.org/wiki/Taraz

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Аз не разбирам защо все още се употребява този термин прабългари.Целта на този термин е ние българите да се разграничаваме от нашите истински предци и да се смятаме не за българи,а за славяни.Нужно ли е отново да казвам,че българите не твърде различни от славяните-само 7% от българите са естествено руси,10% от българите сини очи,най-малко славянски ген (R1a имаме от всички балкански народи) и нашият бит и култура са много различни от славянските.Аз не съм чул казачок във България,не съм чул хармониката да е част от нашият фолклор,а в Русия,полския,чешкия и дори немския хармониката е част от фолклора на тези народи.Днешните българите са потомци на така наречените прабългари,но и с гени от траките,готите,келтите и славяните.Прабългарите не са били,но са имали тюрски примеси,защото са били в съседство с тюрските народи.Прабългарите и не са били и германци,както един Зигфрид гледа да ги изкара.Прабългарите са персийци,родствени на иранците,кюрдите и на таджиките.Аз например съм с тъмно лице,черни очи и черна коса и приятелката ми,която е етническа холандка винаги ми е казвал,че приличам на турчин,сириец или арабин.Ако погледнем неутрално на нещата ще видим,че има бая българи с моите черти-Христо Стоичков,Димитър Бербатов,Бойко Борисов,Боил Банов,Мартин Петров,Валери Божинов.Има много българи,които са характерни за близкия изток черти.Тези хора които изброих никога,ама никога няма да минат за германци,руснаци,шведи или англичани.Разбира се във България има и хора от бялата раса,но не са много.Имаме и чисти тюрко-татари като Валери Симеонов,Росен Петров (един ТВ водещ) и един депутат от Атака с фамилия Шопов.Все пак,ние сме си всички българи и това в важното в крайна сметка.Относно траките,аз лично смятам това за една супер безпочвена теория и главно ако се загледате,само някакви си яростни русороби и комунисти подкрепят тази теория,защото тя напрактика узаконява това,че българите са славяни,а траките са славяни,тоест видиш ли ти,руснаците и поляците също са траки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Бранникъ said:

,най-малко славянски ген (R1a имаме от всички балкански народи)

Освен гените съществува и друг решаващ фактор - външните природни условия в дадената местност.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 15.05.2020 г. at 15:26, kirasirrav said:

Значи, аз мисля така - за да можем да преценим с по-голяма убедителност, какви събития са се развивали около Памир и Тяншан и доколко са свързани с българите ( и така наречените прабългари ), мисля че ще ни трябва повече доказателствен материал от тези места (вкл. и от прословутите цивилизационни центрове накъм ез. Балхаш, Фергана и от другата страна в Таримската котловина и прилежащите и баири (така да наречем височинните области наоколо ), като например за последната (Тарим ) е характерно едно постепенно опустиняване, десикация и изолация на района. Там са погребани под пясъците не само градове а и цели цивилизации, та...мисълта ми е че за да сме по-наясно със всичко което ни интересува, трябва да получим повече инфо от разкопки в тези места, от интердисциплинарни проучвания (вкл. и представителна извадка от генетични такива ). Но доколкото съм чувал, братята китайци са доста ревниви и чувствителни към външни хора в тези региони, едва ли откъм Афганистан, Индия и бившите съветски републики гостоприемството и желанието за съдействие би било по-добро... и така засега с това което разполагаме повече гадаем и тълкуваме оскъдните факти до които имаме достъп 😃... която ситуация мен лично никак не ме удовлетворява 🙁

Това мнение ли е или "аз искам да се харесам на всички"? Братята китайци??? Май ще трябва да се прекръстиш на Соломон. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вижте го това видео още веднъж. Интересни неща се казват на срещата на нашия човек с академичната общност на чувашите. Спорът им в края на видео материала се нагорещява,  излагат се доста конкретни тези, същите за които и ние спорим... Техните професори са в напреднала възраст, добре че някой от тях не е получил инфаркт по време на срещата.. 

Болшинството от чувашките академици защитават тюркоезичността на прабългарите. Не се отричат контакти с ирано-езичните скити. 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 3 часа, tantin said:

Вижте го това видео още веднъж. Интересни неща се казват на срещата на нашия човек с академичната общност на чувашите. Спорът им в края на видео материала се нагорещява,  излагат се доста конкретни тези, същите за които и ние спорим... Техните професори са в напреднала възраст, добре че някой от тях не е получил инфаркт по време на срещата.. 

Болшинството от чувашките академици защитават тюркоезичността на прабългарите. Не се отричат контакти с ирано-езичните скити. 

Те имат предвид тюркоезичността на тези при Волга.Но и там е спорно дали тя е била изначална.Въобще трябва да се има предвид че българите които се преселват на Волга са твърде късни - може би от средата или дори края на 8 век.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, resavsky said:

Те имат предвид тюркоезичността на тези при Волга.Но и там е спорно дали тя е била изначална.Въобще трябва да се има предвид че българите които се преселват на Волга са твърде късни - може би от средата или дори края на 8 век.

Навремето (а и по скоро) някои правеха кански напъни да изкарат че между двете Българии са съществували постоянни връзки.  Нещо повече - научавайки че Дунавската сестрица води смъртоносна война с Империята ,  Волжка Болгария изпраща елитен контингент на помощ . Обаче понеже пътя дълъг и опасности навсякъде - то дружината се позабавила и докъде стигне Дунав - сестрицата я нямало вече . Натъжени войскарите обърнали конете към Болгар да кажат за страшната вест .

Интересно на какъв език са си комуникирали през вековете ? В началото лесно - на роден матерен , ами после ?  Кой е изменник на бащина вяра и език ?  Май и двете

Едните се славянизират и християнизират , а другите тюркизират и ислямизират.

Какъв позор - как ли ще се върти в гроба си Авитохол ?

Link to comment
Share on other sites

Преди 12 минути, Евристей said:

....

Спомням си имаше хипотеза българите били наследници на народа/те донесли желязото в днешен китай,т.е. в тамошните стари цивилизации. Кои са били тези, този народ?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 49 минути, Евристей said:

Навремето (а и по скоро) някои правеха кански напъни да изкарат че между двете Българии са съществували постоянни връзки.  Нещо повече - научавайки че Дунавската сестрица води смъртоносна война с Империята ,  Волжка Болгария изпраща елитен контингент на помощ . Обаче понеже пътя дълъг и опасности навсякъде - то дружината се позабавила и докъде стигне Дунав - сестрицата я нямало вече . Натъжени войскарите обърнали конете към Болгар да кажат за страшната вест .

Интересно на какъв език са си комуникирали през вековете ? В началото лесно - на роден матерен , ами после ?  Кой е изменник на бащина вяра и език ?  Май и двете

Едните се славянизират и християнизират , а другите тюркизират и ислямизират.

Какъв позор - как ли ще се върти в гроба си Авитохол ?

Волжските българи  /или по точно бъдещите такива/ вероятно са били нещо различно от основния български масив още от времето на Кубрат.Между другото голям мит е че преселването на Аспарух на Балканите е еднократен акт.Това е процес който е започнал много преди него и е приключил в най добрия случай средата на 8 век.Съвсем отчетливо може да се констатира голяма група население която идва в България след 737 година от Кавказ и Северното Черноморие.Това са части най вероятно от Батбаяновите българи.Вероятно и тогава започва и движението на север на котрагите.Можем само да гадаем защо те не идват на Дунав.Бих казал че основаната приичина е че нямат съзнание за един народ с дунавските българи.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...