Отиди на
Форум "Наука"

И най-малката консумация на алкохол води до загуба на сиво и бяло мозъчно вещество


Recommended Posts

  • Потребител

Преди двадесетина години в моят град имаше една младо американско семейство, учители по английски по някаква програма. Симпатични млади хора. Мъжът завърза нови приятели и вечер след работа се събирахме на по бира-две. И той с нас. Лятото, 40 и кусур градуса жега. Баща му беше ужасен, че синът му е станал алкохолик . Всяка вечер пие по бира, дори по две. Въпрос на традиции и гледна точка. Аз обичам много бира, но си признавам, че повече от четири пет не мога да изпия. Един от най-добрите ми приятели е висок 207 см и тежи около 200 кг. Та той за времето, когато аз пия четири нормални бири, той пие четири двулитрови. Въпрос на организъм. И двамата сме си добре с акъла

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 180
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 33 минути, самотния вълк said:

И двамата сме си добре с акъла

Сигурен ли си? Или по-точно имаш ли осезание за това, при положение, че загубата се случва бавно и незабележимо? Ако запишеш сега висше астрофизика, ядрена физика или биохимия дали ще можеш да си вземеш изпитите и да си решиш задачите? Или пък дали спортуваш, дали можеш да се състезаваш, или вече си загубил скорост, реакция и концентрация? Можеш ли да биеш някой тинейджър на някоя компютърна игра?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, makebulgar said:

Сигурен ли си? Или по-точно имаш ли осезание за това, при положение, че загубата се случва бавно и незабележимо? Ако запишеш сега висше астрофизика, ядрена физика или биохимия дали ще можеш да си вземеш изпитите и да си решиш задачите? Или пък дали спортуваш, дали можеш да се състезаваш, или вече си загубил скорост, реакция и концентрация? Можеш ли да биеш някой тинейджър на някоя компютърна игра?

 

И на двадесет години не можех да ги завърша тези специалности. Защото не са ми в интересите. Това няма нищо общо с мозъчната атрофия. Колкото до спорта... не напразно няма 50 годишни спортисти. 50 годишен трезвеник, няма шанс срещу 25 годишен пияница. Та като стана дума за спорт, сещам се за двама гениални футболисти - пияници. Марадона и Гибона. Вторият съм го гледал лично как излиза пиян на терена и после се превръща във футболен магьосник. От компютърни игри не разбирам и не искам да разбирам. Аргументите ти са нелепи и безсмислени. В темата стана дума за гениални творци, оставили част от световното културно наследство - бохеми и пияници. Има и много пияници, дето си остават в кварталната кръчма. Има много трезвеници, които един ред не са написали през живота си. Както и творци - трезвеници. 

Редактирано от самотния вълк
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

То на творците специално, до голяма степен и вдъхновението им идва с чашката ;) така че много велики произведения нямаше да видят бял свят без нея. На прима виста първия пример който ми идва е свръхпродуктивният Христо Смирненски и влечението му към абсента - една много сериозна напитка, далеч по-силна от бирата. Сега в духа на предните си постове Маке сигурно ще викне - Ама той умря на 23! Да, на толкова е умрял и в случая знаем от какво, но ако не знаеш и го вкараш в някаква таблица като тая от проучването, ще излязат страшни цифри за алкохола и здравето, нямащи нищо общо с реалността.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Warlord said:

То на творците специално, до голяма степен и вдъхновението им идва с чашката ;) така че много велики произведения нямаше да видят бял свят без нея.

Не мисля така. Ама хич! Това е мит,че наркотиците помагат на таланта на творците. Както е мит,че стимулантите помагали на спортистите,(но този мит е много доходен за фармацевтичните компании).

Аз съм художник. Случвало се е на два-три пъти да рисувам под въздействието на алкохола. Но на другият ден,след като изтрезнея,и погледна рисунката,виждам каква глупост съм сътворил! 🤣 Просто не става - нито като техника,нито като колорит и идея.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не става въпрос да твориш под директното въздействие на алкохола, а това по принцип да те одухотворява и извиква музата ;) в твоето ежедневие

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, deaf said:

Не мисля така. Ама хич! Това е мит,че наркотиците помагат на таланта на творците. Както е мит,че стимулантите помагали на спортистите,(но този мит е много доходен за фармацевтичните компании).

Аз съм художник. Случвало се е на два-три пъти да рисувам под въздействието на алкохола. Но на другият ден,след като изтрезнея,и погледна рисунката,виждам каква глупост съм сътворил! 🤣 Просто не става - нито като техника,нито като колорит и идея.

Вероятно на всеки се отразява рзлично.

Аз съм програмист. Занимавам се с това от над 40 години, в началото като хоби, сега като професия. Най-добрите алгоритми и решения съм създавал в състояние на умерена консумация алкохол. След това, на бистра глава, ми е било много трудно да проумея цялата логика. Но нещата работят, и то перфектно. Малък и ефективен код. Това са пробиви, икономисващи много усилие и време.

Но не трябва да се прекалява, не може да се превръща в система, не работи така. Не може да изискваш такова решение на проблемите всеки път когато ти потрябва. Алкохолът е наркотик, и то не от безвредните. Регулярната употреба води до зависимост, която има сериозни последствия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

@scaner това което описваш се нарича 'Ballmer's Peak' :) 

 

image.png.8db98af1a559bd18d941bc23834ab622.png

 

Сигурно правилото е валидно за всякакъв вид работа, но с условието, че оптимума зависи от професията :)

Редактирано от discounts
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, discounts said:

 Щом се занимаваш с програмиране навярно си чувал за 'Ballmer's Peak' :) 

Сигурно правилото е валидно за всякакъв вид работа, но с условието, че оптимума зависи от професията :)

Аз по принцип гледам да избягвам такива системи. Всяка система в дългосрочен план се изчерпва, и може да доведе до повече вреди отколкото ползи. Balmer's Peak е такава система, дългосрочно напояване с равнища 0.13% алкохол в кръвта не ми се вижда здравословно :)

Алкохолът или други неща са полезни за моментни "удари", когато проблемът вече е узрял в главата, когато вече си го обмислял от много страни, аха да се роди... Тогава една приятелска запивка в професионална среда, съпроводена и с шеги и дискусии, може да даде страшно много ползи. Но обратното, дългосрочно квасене, свидетел съм на плачевни резултати, от иначе високо интелигентни хора... Според мен, те изпадат в едно състояние, в което не могат вече да формулират достатъчно ясно и цялостно проблема, за да го разрешат с посочената стратегия...

В последните няколко години опитах същата стратегия с абсент. Резултатите са несравнимо по-добри, разбирам защо в началото на миналият век е бил толкова масово употребяван от творческата интелигенция. Но лично аз предпочитам да го ползвам само в краен случай, все пак мозъкът ми все още работи  добре и без такива патерици. Пък и не съм намерил достатъчно литература изучаваща конкретно проблема с безопасният режим на използване.


Впрочем, едно контра изследване на това дадено от makebulgar:

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa041152#t=article

Резултатите накратко:

Our data suggest that in women, up to one drink per day does not impair cognitive function and may actually decrease the risk of cognitive decline.

или преведено:

Нашите данни показват, че при жените до една напитка на ден не нарушава когнитивната функция и всъщност може да намали риска от когнитивен спад.

Или с повече думи:

We found that older women who consumed up to one drink per day had consistently better cognitive performance than nondrinkers. Overall, as compared with nondrinkers, women who drank 1.0 to 14.9 g of alcohol per day had a decrease in the risk of cognitive impairment of about 20 percent. Moreover, moderate drinkers were less likely to have a substantial decline in cognitive function over a two-year period. We found similar inverse associations for all types of alcoholic beverages.

"Открихме, че по-възрастните жени, които консумират до една напитка на ден, имат постоянно по-добро когнитивно представяне от непиещите. Като цяло, в сравнение с непиещите, жените, които пият от 1,0 до 14,9 g алкохол на ден, имат намаление на риска от когнитивно увреждане с около 20 процента. Освен това, умерено пиещите е по-малко вероятно да имат значителен спад в когнитивните функции за период от две години. Открихме подобни обратни асоциации за всички видове алкохолни напитки. " (преведено с Гугъл)

Разбир се, и това изследване има ограничения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Четох една книга, която се казваше "Сините зони". Изследваха столетници от различни крайща на света и едно от общите неща между почти всички бе, че пият по малко червено вино. Сега стои въпроса дали да съм столетник и да пия по малко вино или да си пазя мозъка. :D

Извън шегата, според мен всичко в умерени рамки е полезно. Аз лично 1-2 пъти годишно преимам алкохол и изобщо не си падам по него, но както и другите потребители казват може да има ползи от малкия прием на алкохол.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, Warlord said:

То на творците специално, до голяма степен и вдъхновението им идва с чашката ;) така че много велики произведения нямаше да видят бял свят без нея. На прима виста първия пример който ми идва е свръхпродуктивният Христо Смирненски и влечението му към абсента - една много сериозна напитка, далеч по-силна от бирата. Сега в духа на предните си постове Маке сигурно ще викне - Ама той умря на 23! Да, на толкова е умрял и в случая знаем от какво, но ако не знаеш и го вкараш в някаква таблица като тая от проучването, ще излязат страшни цифри за алкохола и здравето, нямащи нищо общо с реалността.

Значи нещо си се объркал принципно и фундаментално. На истинските творци обикновено музата не им идва с пиенето, а им идва заради таланта и опита. При тях по скоро вечер след тежкия и изпълнен с работа ден има пиене, за да укротят творческия си устрем. Демек да си притъпят свръхчувствителността, за да могат да спят. Онези, които трябва да пият, за да им дойде музата са някакви псевдотворци, дето нямат талант. 

Христо Смирненски също едва ли пиенето го е направило писател. Писател си е бил по призвание и е писал много, а пиенето явно го е съсипало както всички останали. Умрял е от туберкулоза, а един от факторите за заболяването е злоупотребата с алкохол, която сваля имунитета. 

Това за пиенето дето давало муза е една от най-големите нелепости. Творците са като всички останали, и като пият по същия начин се замайват, напиват, стават неадекватни, после спят, имат махморлук, и като цяло половин-един ден са неадекватни и не творят, а гледат да се наспят, да изтрезнеят, да се освестят. 

Единственото нещо, което прави алкохола и което може да е полезно за твореца е че сваля задръжките и човек по-лесно и импулсивно взема решенията относно неща, върху които преди това се е двоумял и бавил. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Георги Петков said:

Четох една книга, която се казваше "Сините зони". Изследваха столетници от различни крайща на света и едно от общите неща между почти всички бе, че пият по малко червено вино. Сега стои въпроса дали да съм столетник и да пия по малко вино или да си пазя мозъка. :D

Извън шегата, според мен всичко в умерени рамки е полезно. Аз лично 1-2 пъти годишно преимам алкохол и изобщо не си падам по него, но както и другите потребители казват може да има ползи от малкия прием на алкохол.

Проблемът е, че тази история за полезността на малкото вино, едната бира и педесетте грама ракия на ден е напълно възможно да е пропаганда на произвеждащите алкохол и на искащите да пият. Производството на алкохол е бизнес и като всеки бизнес работи активно в посока увеличаванепна продажбите. Имат маркетинг, реклама, пропаганда, и много вероятно и си плащат за проучвания и на лекари, които да показват и казват, че 1 чаша е полезна. Няма обаче как да оборят фактите, че алкохола е токсин, и се задоволяват с минимума, който всъщност сумарно представлява годишно милиони литри и долари. Опита е показал, че индустриите продаващи цигари, лекарства, захар и други подобни са правили и правят такива неща, и няма как да изключваме и производителите на алкохол от групата. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Между другото един от големите съвременни творци, който е бил и алкохолик и наркоман - Стивън Кинг, е описал много добре нещата за творците и пиенето: 

"Представата, че творческият процес и променящите съзнанието вещества са взаимно преплетени, е един от най-големите интелектуални митове на нашето време. Четиримата автори на двадесети век, които навярно носят главната отговорност за това, са Хемингуей, Фицджералд, Шъруд Андерсън и поетът Дилън Томас. Най-вече те са ни втълпили представата за една екзистенциална англоезична пустиня, в която хората живеят изолирано едни от други в атмосфера на емоционално задушаване и отчаяние. Тази концепция е твърде близка на повечето алкохолици; но среща само присмех. Злоупотребяващите с опиати писатели са просто злоупотребяващи с опиати хора — с други думи, най-обикновени пияници и наркомани. Твърденията, че дрогата и/или алкохолът са нужни, за да притъпяват по-извисената им чувствителност, не са нищо друго освен глупости, служещи за собствено самозалъгване. Чувал съм алкохолизирани водачи на снегорини да изказват същите твърдения — че пият, за да потиснат демоните си. Няма значение дали си Джеймс Джойс, Джон Шивър или някой скитник, който нощува на гарата: пристрастеният иска на всяка цена да си запази правото на избор, що се отнася до наркотиците или алкохола. Хемингуей и Фицджералд не са пиели, защото са били креативни, отчуждени или морално слаби. Пиели са, защото такава е нагласата на алкохолиците. Може би творците са по-застрашени да се пристрастят към алкохола или наркотиците, но какво от това? Всички изглеждаме горе-долу еднакво, когато повръщаме в канавката."

Стивън Кинг пише и пие и с времето става алкохолик, но под заплахата от жена му да го напусне минава лечение и се излекува. И после пак пише, без да е алкохолик и да пие. Описва това, че понякога, когато по няколко месеца е бил в творческа суша пак се наливал с бира. Тоест извода е, че алкохола не е фактор и може да не можеш да твориш, когато пиеш, и можеш да твориш, когато не пиеш. 
 

 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ще добавя и малко неврология по въпроса за основа:

Бялото вещество са нервните влакна и с времето те се опътняват с миелин и така стават по-дебели и изолирани и  дават по-малко  съпротивление.

Сивото вещество са нервните клетки и дендритите с които нервните клетки се свързват. Така те образуват ядра. Всяко ядро съответства на дадено умение или спомен. Колкото повече умения и спомени толкова повече ядра. Като се ползват тези ядра те уплътняват връзките си. Плътни връзки дават по малко съпротивление. Мозъка е електрична система работеща с метални йони.

Един човек с малко умения ,и спомени ще бъде ограничена личност. Този факт той ще замаскира с материални неща и психологични трикове. Обикновено го прави цял живот.

Алкохола, наркотиците, вредната харна телевизията , ежедневната мастурбация, самотата, телевизията , интернет , игрите , тъпия трудов живот – тези неща ще унищожават или спират развитието на мозъка.

Мозъка става като хард диск с много малко писти. Ако лицето е ползвало метамфетамин  - още по лошо той убива нервните клетки като влиза в тях и мозъка става като хард диск с мъртви сектори и , започва да прескача и накъсва.

Малко примери;

Слоновете имат най дългите дендрити в мозъка , защото те с дни планират миграцията си на хиляди километри и нервните клетки комуникират в голяма мрежа.

Спортистите правят бързи и прецизни движения. Ако трябва да правим от тях аналитици на сила. Те ще имат огромно главоболие защото ще изграждаме нови ядра и връзки, а те имат повече волтово съпротивление , а то носи болка.

Затова и много хора не  научават нищо ново, инстинктивно бягат от болката и  са винаги тъпи.

Военните цял живот са с табличката за храна. Бил съм на маса много пъти с професионални военни. Основни теми; интриги , пари, лека дрога , алкохол, хазарт, разводи, изневери.

Една любовница на Лионел Меси , сподели , че е бил уникално дърво в леглото, като му гледам малоумната физиономия , най вероятно е права.

И така до безкрай.

Цял час съм слушал компания от ИТ-та на маса на морето. Тези хора просто не възприемат света около тях. Само харчат пари и коментират повърхностно усещанията си.

Много малко хора са наясно че като си губят времето за едно, нямат време за друго и живота става предвидим.

С алкохол и увреден мозък , може да се живее , но е напълно невъзможно да се изгради комплексна и вдъхновяваща личност. Просто защото мозъка стига едно ниво и продължава в safe mode.

„За тези които се сещат за мен от време на време, аз нямам време” Ал Пачино

Редактирано от esox22
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Италианците пият вино и грапа, ядат паста и пица, но имат по-малко сърдечно съдови заболявания от американците. Французите пият вино и коняк, ядат сирена и масло, и те имат по-малко сърдечно съдови заболявания от американците. Японците пият саке и уиски, ядат риба и ориз и те имат по-малко сърдечно съдови заболявания от американците. Изводът е че няма значение какво ядеш и пиеш, това което те убива е английския език.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само ако можеше, най-активната в научно отношение държава, примерно САЩ, да забрани алкохола за едно поколение, да кажем 10-15 години, вече щяхме да сме колонизирали Слънчевата Система. Oh, wait…

Link to comment
Share on other sites

Преди 1 час, Amazonski said:

Само ако можеше, най-активната в научно отношение държава, примерно САЩ, да забрани алкохола за едно поколение, да кажем 10-15 години, вече щяхме да сме колонизирали Слънчевата Система. Oh, wait…

Като им отнемеш алкохола и наркотиците на американските червеноврати и латиногении , като нищо първо да <колонизират> Белия Дом и направят Великата Американска Революция !:D

Link to comment
Share on other sites

Като лекар препоръчвам сутрин малко кафе без захар на гладно, за който не му е противопоказно , а вечер преди лягане 25 - 40 грама концентрат, без разредители и замезвания, след миене на зъбките................😷

 Някои колеги удрят сутрин по <капачка> концентрат на гладно и преди лягане както обясних. Ползите са много повече от вредите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 часа, Amazonski said:

Само ако можеше, най-активната в научно отношение държава, примерно САЩ, да забрани алкохола за едно поколение, да кажем 10-15 години, вече щяхме да сме колонизирали Слънчевата Система. Oh, wait…

Минаха вече по този път : Сухият режим катапултира мафията до ниво държава в държавата. Пръкнаха се и нейни герои като "благородния" Лъки Лучано и т. н

На хората им се пие по повод или без повод и въпреки забраната приета от Конгреса със закон под натиска на изтрещели, но нагли и енергични протестантски и феминистки организации, продължават да се снабдяват не само от контрабанден внос, но и чрез нелегално местно производство. Двете Каролини и Планинска Вирджиния например напълно отсвирват Вашингтон

Резултатът : Държавата губи милиарди, Мафията печели, Авторитетът на Властта пада 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 9.03.2022 г. at 21:06, makebulgar said:

Стивън Кинг пише и пие и с времето става алкохолик, но под заплахата от жена му да го напусне минава лечение и се излекува. И после пак пише, без да е алкохолик и да пие.

Ха...излиза, че пиещият Стиви е по харесван от трезвеника Стиви.  Феновете му са категорични, че първите 2/3 от произведенията му са много по качествени от последните...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И в СССР Горбачов пробва да въведе сух режим, но още на първия ден са почнали да стават убийства на многохилядните опашки пред двата останали полулегални пункта за продажба на алкохол. Та там е крашнал още по-бързо тоя експеримент. Не става нито насила, нито с таблици от проучвания ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 35 минути, Warlord said:

И в СССР Горбачов пробва да въведе сух режим, но още на първия ден са почнали да стават убийства на многохилядните опашки пред двата останали полулегални пункта за продажба на алкохол. Та там е крашнал още по-бързо тоя експеримент. Не става нито насила, нито с таблици от проучвания ;)

Точно алкохолът е и причина ислямът да е с около 18 милиона кв. км разпространен по-малко. 

Владимир Киевский  е отхвърлил приемането на Мохамедовата вяра именно заради забраната ѝ върху алкохола - нещо което ще доведе до сериозен конфликт и крайна опозиция сред народа му. 

Около 9 столетия по рано Свети Павел предлага Християнството за европейските поданици на Империята в не противоречащи на хранително-вкусовите им традиции. Виното не само че не е забранено, но става и задължително при редица случаи. За забрана или дори ограничаване на свинско месо и дума не става.

.......................................................................................................................................................................................................................................................

Може да се направи при добро желание статистика

В страни където има забрана за консумиране на алкохол - Саудитска Арабия , щата Гуджерат/ Индия/ (за тези знам), там как варират процентите ? Умствено развитие, дълголетие, сърдечно-съдови заболявания и т. н. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Евристей said:

Ха...излиза, че пиещият Стиви е по харесван от трезвеника Стиви.  Феновете му са категорични, че първите 2/3 от произведенията му са много по качествени от последните...

Това наблюдение на феновете всъщност още веднъж потвърждава заключенията, които правят хората в статията. 

Въпросът е, че "пиещият Стивън Кинг" е младия Стивън Кинг, а "трезвения Стивън Кинг" е стария Стивън Кинг. Тоест, по-добрите си произведения е написал когато е бил млад и в силите си, като именно младостта му е причината да пише добре, а не алкохола, който е пиел. Когато отива да си лекува алкохолизма и наркоманията е на 41 години. После вече е трезвеник, но също така вече е и остарял. Не е същия като преди 10 или 20 години. Вече е остарял и съответно са намалели концентрацията му, имал е повече грижи, някоя друга болка и други подобни, които са намалявали както работоспособността му, така и таланта му. И най-важното, тъй като алкохола явно е унищожил много от сивото и бялото му вещество, е логично късните му творби да са по-лоши!

Принципно фактът, че хората доказват, че при пиенето загиват мозъчни клетки и сивото вещество намалява, означава, че биологично моментът, в който пиеш по принцип си по-умен, по-работоспособен, по-бърз и като цяло по-когнитивно потентен от следващия момент, без значение дали след това пиеш или не пиеш. Имаме тук чисто хронологична последователност на загуби, която не може да се обърне. Когато загубиш невъзвращаеми неща и сили, всеки следващ момент ще си по-слаб (по-неталантлив) от предишните времена. 

Това, че основен фактор за появата на по-добрите творби на Стивън Кинг, е младостта му, а не изпития алкохол, може да се предположи от фактът, че при 99% от хората младите им години са по-продуктивни. През тези години хората работят най-усилено, най-бързи, силни и концентрирани са ако са спортисти, най-лесно учат нови неща, най-добре създават нови неща и т.н. 

 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 9.03.2022 г. at 19:23, Георги Петков said:

Четох една книга, която се казваше "Сините зони". Изследваха столетници от различни крайща на света и едно от общите неща между почти всички бе, че пият по малко червено вино. Сега стои въпроса дали да съм столетник и да пия по малко вино или да си пазя мозъка. :D

Правилно си чел. И то не само по малко червено вино, а пият традиционните си напитки в съответните региони. Японските дълголетници от Окинава  си пийват саке, французойките - вино особено божоле - младото вино с дъх и богато-натрапчив аромат на плод....

Гърците по островите също се радват на дълголетие дължащо се на морска храна, зехтин и леката ароматна бяла рецина 

..........................................................................................................................................................................................

Традициите в производството и употребата на вина, напитки, бири се коренят в хилядолетията. Заемат своето място във фолклора, бита, историята, културата на народите и очертават ... тяхната визия

Полша, Русия и Скандинавието с водката си, Шотландия със скоча, Англия с джина, Франция и Италия с вината си, Германия, Холандия и Чехия с бирата си, Испания със Сангрията, Гърция с узото, България и Сърбия с плодовите си дестилати и т. н...

Да отидеш /посетиш/ в чужда страна/регион/град ....и след като я разгледаш и се запознаеш със забележителностите ѝ, вечерта да не опиташ от традиционната ѝ кухня ..... ми това на какво прилича ? 

И....идват такива като Мейк влачещи "най-нови изследвания" които доказват колко вредни са бира, вино и ...животински продукти. 

И...ако само ги поства - добре, но се започва и от досадна реклама прерастваща в агресивна агитация. 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...