Отиди на
Форум "Наука"

Как ще се отрази войната на българското общество?


Recommended Posts

  • Мнения 396
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 51 минути, sir said:

Очертават се интересни дни, струва ми се. Някой ще трябва да се обяснява. Другарката Корнела има ли нещо да каже по въпроса? :)

 

Публикацията на форинполиси се оказа фейкнюс.

https://pan.bg/view_article-1-555576-aviobaza-bezmer-shte-uchastva-v-ucheniya-ot-letishte-balchik.html

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, новорегистриран2 said:

Публикацията на форинполиси се оказа фейкнюс.

https://pan.bg/view_article-1-555576-aviobaza-bezmer-shte-uchastva-v-ucheniya-ot-letishte-balchik.html

Нека да видим колко точно бройки ще участват в това учение. А за другите неща, най-вече Град-овете?

Но и по-скоро въпросът е в това, че тези пичове от Oryx ги четат много народ и се позовават на тях дори и в западните мейнстрийм медии. Тъй че на другарката Корнела все пак може и да й се наложи да се обяснява. :)

p.s. Всъщност, то пише, ама кой да чете - четири самолета. Не противоречи на слуховете, че само някои от 14-те са български, а други - чешки. :)

Редактирано от sir
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, sir said:

Нека да видим колко точно бройки ще участват в това учение. А за другите неща, най-вече Град-овете?

Но и по-скоро въпросът е в това, че тези пичове от Oryx ги четат много народ и се позовават на тях дори и в западните мейнстрийм медии. Тъй че на другарката Корнела все пак може и да й се наложи да се обяснява. :)

Този не е ли блогър от Южна Африка? Турците са го взели на издръжка и му плащат за хвалебствени статии за продукцията на техния ВПК.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, новорегистриран2 said:

Този не е ли блогър от Южна Африка? Турците са го взели на издръжка и му плащат за хвалебствени статии за продукцията на техния ВПК.

Май са двама холандци. Може и от ЮАР да са, те и там говорят холандски. Не съм се интересувал в детайли. Но е факт, че доста се позовават на тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, sir said:

Май са двама холандци. Може и от ЮАР да са, те и там говорят холандски. Не съм се интересувал в детайли. Но е факт, че доста се позовават на тях.

Не знаех, че са двама. Позовават се на тях, защото до едно време са си създали определено име, чрез доста труд и неутралност. Сега берат плодовете на труда си - предполагам, че турците им плащат по няколко хиляди долара за хвалебствена статия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Войната създаде объркване и задълбочаващи се неблагоприятни условия, които откроиха още по-натрапчиво некадърността на сегашните управляващи. Вече все по-често се говори за скорошни избори, а ако има такива, перспективите /според мен/ са направо ужасяващи.

Единият вариант е да се върне на власт Борисов с неговата кохорта, а другият - да вземат превес путинистите и да досъсипят държавата ни. Не знам дали изобщо имаме някакъв шанс за измъкване от цялата тази тиня...

  • Тъжен 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Голям  рев за изгонените руски дипломати, голямо нещо.   И по този повод изглежда обществото ни се разцепи  почти наполовина, но с превес на противниците на "изгонването".  Това е горе-долу картинката сред потребителите на интернет.  Ако се направи нормално социологическо проучване най-вероятно  противниците ще са още повече.  

  • Неясен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, Atom said:

Голям  рев за изгонените руски дипломати, голямо нещо.   И по този повод изглежда обществото ни се разцепи  почти наполовина, но с превес на противниците на "изгонването".  Това е горе-долу картинката сред потребителите на интернет.  Ако се направи нормално социологическо проучване най-вероятно  противниците ще са още повече.  

Тук ватата е повече, отколкото в Донбас. :)

По какво съдиш, че са повече противниците?

  • Тъжен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това, че въпросните дипломати са изгонени, е чудесно. Но начинът, по който бяха изгонени, е дразнещ - Петков се държи инфантилно, като някакво сърдито дете. Никаква политическа тежест, никаква държавническа "осанка"...

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Atom said:

Голям  рев за изгонените руски дипломати, голямо нещо.   И по този повод изглежда обществото ни се разцепи  почти наполовина, но с превес на противниците на "изгонването".  Това е горе-долу картинката сред потребителите на интернет.  Ако се направи нормално социологическо проучване най-вероятно  противниците ще са още повече.  

 Против изгонването на дипломатите съм. Не защото са ги изгонили, даже е много хубаво, че няма да ги има, а защото са ги изгонили по неправилен начин. Има си ред, до колкото разбирам не е спазен. Не може да обясняваш, как ще управляваш законно, по правила и през цялото ти управление, още от времето когато си бил служебен министър да газиш законите и конституцията. То ако ще е така да се връща нашия Батьо, поне беше забавен.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, sir said:

По какво съдиш, че са повече противниците?

Лични впечатления от коментарите под статии по темата, резултатите от някои онлайн анкети, изказвания на политици.  Естествено, може и да бъркам.

Преди 8 минути, Konche said:

 Против изгонването на дипломатите съм. Не защото са ги изгонили, даже е много хубаво, че няма да ги има, а защото са ги изгонили по неправилен начин. Има си ред, до колкото разбирам не е спазен.

И кой е реда и какво точно не е спазено в него?

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, Atom said:

Лични впечатления от коментарите под статии по темата, резултатите от някои онлайн анкети, изказвания на политици.  Естествено, може и да бъркам.

И кой е реда и какво точно не е спазено в него?

Реда е първо дъ се пита др.Митрофанова , ако тя даде зелена светлина - действа се нататък.

Но , през цялото време - коленопреклонно , с благодарност(вечна) и любофф.

  • ХаХа 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, ДеДо Либен said:

Реда е първо дъ се пита др.Митрофанова , ако тя даде зелена светлина - действа се нататък.

Но , през цялото време - коленопреклонно , с благодарност(вечна) и любофф.

Редът БЕШЕ първо да изгони Митрофанова, която дори ни нарече подлоги, но не му стигна кураж. Чак след като правителството "падна" - с нейна помощ, както сам повтори неведнъж - той се осмели да се "озъби", обаче пак не на самата Митрофанова. Е, колкото, толкова...

  • Харесва ми! 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 28 минути, Atom said:

Лични впечатления от коментарите под статии по темата, резултатите от някои онлайн анкети, изказвания на политици.  Естествено, може и да бъркам.

И кой е реда и какво точно не е спазено в него?

Ми да разбере поне външната министърка. Иначе нищо против и дипломатически отношения да скъсаме, и без това нямаме смислени отношения с РФ. Обаче, как така никой нищо не разбрал, защо ги гонят, как ги гонят, кога са решили. Това решение се взима от министерски съвет, при положение, че са в оставка поне можеше подписа на външно министерство да е на министърката...

Редактирано от Konche
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сега видях какво е казал, преди да влезе на закрито заседание. Ако е истина това е постъпил по правилния начин и се извинявам за споренето, изтървал съм последната информация.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 28 минути, Konche said:

Сега видях какво е казал, преди да влезе на закрито заседание. Ако е истина това е постъпил по правилния начин и се извинявам за споренето, изтървал съм последната информация.

Последната информация всъщност е първа. Преди това почти всички - министри, депутати и даже президентът - изтъкваха, че не знаят какви са мотивите на Петков. И не без основания го обвиняваха, че действа еднолично...

  • Тъжен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 25 минути, Шпага said:

Редът БЕШЕ първо да изгони Митрофанова, която дори ни нарече подлоги, но не му стигна кураж. Чак след като правителството "падна" - с нейна помощ, както сам повтори неведнъж - той се осмели да се "озъби", обаче пак не на самата Митрофанова. Е, колкото, толкова...

Да, едно евентуално изгонване на Митрофанова е действие със силен емоционален и символичен заряд, но то няма практическа стойност.   Вярно е, че може да впечатли малко  партньорите, но в никакъв случай няма да стресне Москва. На практика в Москва нямат кой знае какви проблеми и ще заместят Митрофанова  веднага.  

От друга страна изгонването на 70 човека от руските мисии в България  ще  разстрои задълго работата на руските служби в България. Това действие няма как да се компенсира от руснаците или най-малкото компенсацията не може да стане бързо. 

Да си припомним какво направиха самите руснаци. Това което най-много засегна и разстрои работата на американците в Русия  не беше гоненето на американски дипломати, а забраната на американската дипломатическа мисия  да наема на работа руски граждани и граждани на трети страни. Неслучайно и реакцията на американците на този руски ход беше много по-силна, отколкото при стандартното гонене на американски дипломати. 

С други думи, кой инструмент ще е по-ефективен и кой инструмент трябва да се избере, зависи изцяло от това какви са целите. Ако целта е действие със силно символично значение или  по-скоро "показуха", то правилният ход е изгонването на Митрофанова. Ако целта е действително да се парира възможността на руските служби да си разиграват коня в България или най-малкото тази възможност да се разстрои, то изгонването на 70 човека от руските мисии е по-правилния ход или поне един от възможните правилни ходове. 

Моето лично мнение е точно обратно на вашето.  Не знам какъв е реда, но в момента това е много по-правилното решение, отколкото точно сега да се гони Митрофанова.   Каквото е станало или не е станало преди е минало.  След като Митрофанова не е изгонена много по-рано, сега е напълно излишно да се занимаваме с показухи. Времето на символичните действия отмина.  

 

 

  • Харесва ми! 4
  • Благодаря! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Шпага said:

Последната информация всъщност е първа. Преди това почти всички - министри, депутати и даже президентът - изтъкваха, че не знаят какви са мотивите на Петков. И не без основания го обвиняваха, че действа еднолично...

Именно, но предпочитам да гледам положително на премиера и да вярвам, че другите лъжат. Би било много глупаво от негова страна да излъже точно по този начин, все пак има документи, стенограми, записки. Всеки друг говореше малко резервирано, а той уверено каза, че всичко било съгласувано. Някой лъже, но кой?

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 25 минути, Konche said:

Именно, но предпочитам да гледам положително на премиера и да вярвам, че другите лъжат. Би било много глупаво от негова страна да излъже точно по този начин, все пак има документи, стенограми, записки. Всеки друг говореше малко резервирано, а той уверено каза, че всичко било съгласувано. Някой лъже, но кой?

Не знам кой лъже.  Във всеки случай мнението на бившия премиер не е от вчера и не е тайна. Ето една статия от 28 април:  Кирил Петков се чуди какво правят цели 114 руски дипломати в България:

"Как е възможно да имаме 114 руски дипломати като част от тяхната мисия? Какво направиха тези 114 човека, за да укрепят нашите отношения или да предпазят от едностранно използване на договора, за да бъде спрян газът? Аз наистина се чудя тези хора какво правят в България"

"Бих предложил много добре да се огледат какви са тези хора и да имаме много по-симетрично представителство на Русия в България. Те изгониха голяма част от нашите дипломати. Нашата мисия в Русия е под 10 човека в момента".

Предполагам, че службите са направили огледа и са излезли със становище.  Оттам-нататък съответните лица най-вероятно също са уведомени. Вече кой има право за взема съответното решение и кой няма -  не знам.  Ако Петков е крив и извършил престъпление  да го дават на Гешев. Ако няма да го дават на прокуратурата  да си мълчат и да си сядат на задниците. 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето още един материал от 21 май:  Генчовска реже 90 руснаци от посолството на Митрофанова?

Външно е отворило процедура за реципрочност на дипломатическото присъствие

"Вече е инициирана междуведомствена работна група, която трябва да даде становище на Министерския съвет така, че дипломатическата мисия на Русия у нас да бъде съкратена с три четвърти, съобщи външният министър Теодора Генчовска, като разкри, че е отворен член от Виенската конвенция. Според него има възможност не за отзоваване на руските дипломати, а се ползва реципрочност на дипломатическото присъствие."

Излиза, че Генчовска не само е знаела, но и  активно е работила  по-този въпрос.  Защо  тя не е подписала нотата, а документът е подписан от заместник би трябвало да отговори не Петков, а самата Генчовска.

  

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Въпросът с гоненето на руските дипломати горе-долу се изяснява:

- през февруари и март Митрофанова  прави най-малко две нагли изказвания.
- През март Петков решава да се предприеме дипломатически отговор на действията на Митрофанова без да уточнява какъвПовече тук.
-  пак през март, успоредно с премиера,  Генчовска уточнява, че мерки за самата Митрофанова не се обсъждатПовече тук

Следователно мерките няма да засягат самата Митрофанова, а нещо друго.

- през април Петков огласи идеята за редуциране на броя на хората в руската дипломатическа мисия в България
- през май Генчовска разяснява, че работи по въпроса, но изрично натъртва, че става въпрос само за реципрочност по смисъла на  чл. 11 от Виенската конвенция.   Повече тук от 25:50
- вчера дипломатите бяха изгонени.

Днес от думите на Петков се разбра, че по въпроса се работи още от март.  Това се потвърждава и от горните публикации.

Къде може да има разминаване между Петков и Генчовска?  Евентуално по кой член от Виенската конвенция да се извърши операцията.   Генчовска в интервюто си по Дарик заявява, че ще има само "редуциране" по чл.11 от ВК и изрично каза без "отзоваване". По този член  може да се иска по-малък брой на дипломатите и персонала, но за това кой да си замине и кой да остане ще решава самата Русия.  Петков най-вероятно е настоявал за действия едновременно по двата члена - по чл.9 и чл.11.   Т.е. не  само де се редуцира броя, но  ние  да кажем кои от руснаците не искаме да остават в България.

Вчерашната нота е мотивирана едновременно и по двата члена.  Т.е. от една страна заявяваме, че числеността следва да бъде поддържана в рамките на до 23 дипломатически и 25 административно-технически служители (това на базата на чл.11), а от друга даваме на Митрофанова списък със 70 човека които за нас са  нежелани (това пък на базата на чл.9)

Ето и двата члена от Конвенцията:

Член 9
1. Приемащата държава може във всяко време, без да е длъжна да мотивира своето решение, да уведоми изпращащата държава, че шефът на представителството или кой да е от членовете на дипломатическия персонал на представителството е Persona поп grata или че кой да е друг член от персонала на представителството е неприемлив. В такъв случай изпращащата държава трябва съответно да отзове въпросното лице или да прекрати неговите функции в представителството. Едно лице може да бъде обявено за Persona поп grata или за неприемливо още преди пристигането му в територията на приемащата държава.
2. Ако изпращащата държава откаже да изпълни или не изпълни в разумен срок своите задължения, предвидени в точка 1 на този член, приемащата държава може да откаже да признава въпросното лице като сътрудник на представителството

Член 11
1. При липса на конкретно споразумение за числеността на персонала на представителството приемащата държава може да поиска числеността на персонала на представителството да се поддържа в рамки, които тя смята за разумни и нормални, с оглед на обстоятелствата и условията, съществуващи в приемащата държава, и на нуждите на въпросното представителство.
2. Държавата на пребиваването може също така, на същите основания и без дискриминация, да откаже да приеме длъжностни лица от някоя определена категория.

Честно казано, тези партии които имат русофилски електорат ги разбирам защо критикуват това решение.  Не разбирам обаче нито ГЕРБ, нито ИТН.  Десислава Атанасова например днес изговори куп глупости.  Единственото което разбрах е, че на това управление трябва да се сложи край и Киро е аматьор.  Но пък ГЕРБ  ЗА какво се борят и какво смятат за правилно изобщо не разбрах.

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 1
  • Благодаря! 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 49 минути, Atom said:

Честно казано, тези партии които имат русофилски електорат ги разбирам защо критикуват това решение.  Не разбирам обаче нито ГЕРБ, нито ИТН.  Десислава Атанасова например днес изговори куп глупости.  Единственото което разбрах е, че на това управление трябва да се сложи край и Киро е аматьор.  Но пък ГЕРБ  ЗА какво се борят и какво смятат за правилно изобщо не разбрах.

Води се предизборна кампания, какво очакваш? Атанасова да каже "Браво, Киро"? :)

След изборите ще си покаже по-ясно кой какъв е и за какво се бори. Това е положението.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, sir said:

Води се предизборна кампания, какво очакваш? Атанасова да каже "Браво, Киро"? :)

След изборите ще си покаже по-ясно кой какъв е и за какво се бори. Това е положението.

Не. Изобщо не очаквам подобно нещо. Да си критикува Киро.  Защо обаче не казва те ЗА какво са.  Например Радев критикуваше Киро по темата Македония, но всички разбраха, че френското предложение можело да бъде по-добро, а протоколът бил празен чек.  Т.е. позицията на Радев по темата и съвсем ясна и човек разбира ЗА какво е той.    

С други думи не е достатъчно само да критикуваш Киро, но и да представиш собствената си алтернатива.   Мен лично например ми е интересно към кои групи е насочено това послание. Към някакви гербаджии -русофили или към нечия чужда периферия. Твърдият електорат на ГЕРБ е ясен и там няма смисъл от убеждаване. 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е страхотен удар по петата колона тук в България и воя на копейките от всички страни на политическия спектър само го доказва. Аз очаквам ответната реакция от РФ с интерес...Само един малък пример. ;)

LOLOLO.png

  • Харесва ми! 8
Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...