Отиди на
Форум "Наука"

Как ще се отрази войната на българското общество?


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 13 минути, Atom said:

От какви факти изхождаш и как определяш кой е патриот и кой е предател?

Да дам и моето мнение. А и това е по темата,макар и леко отдалечено. Предател е този,който си е сменил мнението,но държи тази смяна в тайна. Като ученик започнах да тренирам самбо в ЦСКА. През първите дни ми беше треньор един човек,който веднага ми направи впечатления,че хич не си даваше зора да ни обучава и тренира както трябва. После се оказа,че е агент на "Левски". Без майтап. И от Централата на ЦСКА го разкараха. Ето този треньор е предател. Генерал Стефан Янев не е предател,защото той открито си каза мнението и заради което беше отстранен от правителството.

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 396
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 1 час, Atom said:

Да го кажем така - русофилията не е любов към Русия, руснаците, руската култура, кухня, наука и т.н., а сляпо поддържане на руската политика към дадения момент, при това независимо каква е тя и без оглед на вижданията на конкретния "русофил".  Русофобията възниква като опозиция и контра на така дефинираните русофили и в България е по-скоро фобия от българските русофили, отколкото фобия към самата Русия.

Например през последните 30 години в Русия върлува възможно най-свирепия и див капитализъм.  В същото време в България русофилството е най-разпространено сред хора с леви и социалистически убеждения. 

Аз например много се кефя на руската класическа музика. Харесва ми и руската литература, включително и някои автори от съветския период.  Не ми харесва обаче Путин, не ми харесва империализма на  руското управление, демагогията и т.н. 

При нормална ситуация най-вероятно бих се определил като "русофил".   Това, че не харесваш дадено политическо управление или дадени политики не те прави етно-фоб.  Например човек може много да харесва французите  (американци, англичани, германци и т.н.) и френската култура (американска, английска, германска и т.н.) и в същото време да не одобрява, да критикува и дори да мрази  определен техен текущ политически лидер или политики на дадената държава.  Ако не харесваш например Макрон или Шолц или Байдън, ако не одобряваш политиките им и ги критикуваш за техните простотии,  на никой няма да му мине през ума да те обвинява във франкофобия, германофобия и т.н.

В българската действителност обаче думата "русофил" има друго съдържание.  В България ако не одобряваш текущата руска политика, ако си критик на Путин, то в очите на русофилите си най-големия "русофоб".

Къде ги етническите руснаци сред управляващите в Москва? ;)

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, Донатело Версаче said:

Мисля, че изпадаш в лека логическа колизия, приятелю. Не те обвинявам в политическо - социални пристрастия към Русия/ Запада, просто казвам, че не винаги политическите определения и пристрасия са конкретно - верни. Аз например мога да съм русофил и да харесвам руската музика и култура, но да см путинофоб и да не харесвам Путин. Мога да бъда и американофил и да харесвам американската класическа литература (Едгар Алън По, Джей Селинджър, Елвис Пресли и пр. ) но да не одобрявам американската външна политика, това не ме прави американофоб, нито пък ме прави русофил. :)

Днешата русофия е преклонение пред Русия (особено днешната Русия) , култивирана целенасочено по време на режима и/или новоизбуяла (рефрешната) при определени групи, пораяди разочароваянието от прегхода и търсене и намирането на  лесносмилаеми и удобни оправдания.

Какво е днешата Русия? Дълго за обясняване  по кратко:-една персоналистка автокрация, със институции, поодчинени на една личност (с потъпкано върховество на правото) , с крайно неравномерно разпределение на богатството (най-неравномерно разпределено) , не р ендемична, а по-скоро базова коруция (това е присъщо на т.н информациоони автокрации) , с усколон към фашизиране, или вече почти напълно фашизирана (фашиска  държава без фашиската партия -Пионковски), водеща хибридна война в европалатнтичека (днешна България за прокарване на интер5есите си- гоеполитически и иконочески

(Някой говореше за предатели?  Предатели русофили обаче, нали така излиза :) )

 

Цитирай

Проблемът е, че българите, поне от моето поколение познават историята и помнят много добре саожертвата на руските войници за свободата на Родината ни.

Не може да помните събития, на който не сте били свидетел, а помните разказите (конкктретния за осбовдението е в голяма степен верен, но не напълно), , и в общия случай само  разкази , който са ви разкзвали поп ереме на режима (защото има и други).

.Разказващите ви са скрили разказите за 

- "второто освобождение",

-за избиване то на българския елит и интелигенция, вкл и научна и техническа..

- за иземването или унищаването на бизнесите на хората (като работилничката на дядо ми)

-за одържававянето на земята на собсвениците в т.н. ТКЗС (в  които няколкко години след колективизация прасктически спират да дават и арендни вноски на собствениците

-като одържавявяването на собсвеността и земята в градоветете и даване на право на закупуване апартамент на панелка, построена на това място на цена 5 по-голяма, от платената (случая с къщата с двор, в която съм роден и отраснал)

Освен товеа са ви разказвали и много лъжливи други разкази (и продължбават да ги разказват)

- Как България е била развита страна по времето на т.н социализъм

Фактите са че БВП на очовек от населението на България в 1985 е повече от два пъти по-малък от този на Гърция (официаланите данни на ООН, цитирал съм за незнащите и скептиците в фирума нееднократно)

Как ако не бил социализмът България е щяла да бъде бедна и мизерна (все едно в Австрия в 1985 година орат земята с волове, нали?)

и.т.н.

 

Та толкова за русофилията и русофобията

;

 

  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 1 минута, nik1 said:

Днешата русофия е преклонение пред Русия (особено днешната Русия) , култивирана целенасочено по време на режима и/или новоизбуяла (рефрешната) при определени групи, пораяди разочароваянието от прегхода и търсене и намирането на  лесносмилаеми и удобни оправдания.

Какво е днешата Русия? Дълго за обясняване  по кратко:-една персоналистка автокрация, със институции, поодчинени на една личност (с потъпкано върховество на правото) , с крайно неравномерно разпределение на богатството (най-неравномерно разпределено) , не р ендемична, а по-скоро базова коруция (това е присъщо на т.н информациоони автокрации) , с усколон към фашизиране, или вече почти напълно фашизирана (фашиска  държава без фашиската партия -Пионковски), водеща хибридна война в европалатнтичека (днешна България за прокарване на интер5есите си- гоеполитически и иконочески

(Някой говореше за предатели?  Предатели русофили обаче, нали така излиза :) )

Каква е днешната Русия? Каквато е и днешната Великобритания или САЩ - все страни, които искат да налагат волята си над останалите. :)

 "Предатели русофили обаче, нали така излиза" - цитат. Въпрос на гледна точка приятел. За русофобите - русофилите са предатели и обратното също е валидно, демек за русофилите - русофобите са предатели, зависи от коя камбанария тълкуваш нещата. :)


"... водеща хибридна война в европалатнтичека (днешна България за прокарване на интер5есите си- гоеполитически и иконочески. " - цитат. Опитваш се да внушиш на другите, че само руснаците са виновни за създалата се икономическа криза в България, но не и грешните политики на предишните управляващи страната ни. Посредствен опит да обвиниш една група българи (русофили) в пропадането на България. По твоята логика да обвиним българските турци, заради турското робство или помаците заради Баташкото клане? :)

 

Преди 1 минута, nik1 said:

Не може да помните събития, на който не сте били свидетел, а помните разказите (конкктретния за осбовдението е в голяма степен верен, но не напълно), , и в общия случай само  разкази , който са ви разкзвали поп ереме на режима (защото има и други).

.Разказващите ви са скрили разказите за 

- "второто освобождение",

-за избиване то на българския елит и интелигенция, вкл и научна и техническа..

- за иземването или унищаването на бизнесите на хората (като работилничката на дядо ми)

-за одържававянето на земята на собсвениците в т.н. ТКЗС (в  които няколкко години след колективизация прасктически спират да дават и арендни вноски на собствениците

-като одържавявяването на собсвеността и земята в градоветете и даване на право на закупуване апартамент на панелка, построена на това място на цена 5 по-голяма, от платената (случая с къщата с двор, в която съм роден и отраснал)

Освен товеа са ви разказвали и много лъжливи други разкази (и продължбават да ги разказват)

- Как България е била развита страна по времето на т.н социализъм

Фактите са че БВП на очовек от населението на България в 1985 е повече от два пъти по-малък от този на Гърция (официаланите данни на ООН, цитирал съм за незнащите и скептиците в фирума нееднократно)

Как ако не бил социализмът България е щяла да бъде бедна и мизерна (все едно в Австрия в 1985 година орат земята с волове, нали?)

и.т.н.

 

Та толкова за русофилията и русофобията

Не знам защо смяташ, че Русия на цар Николай II е същата тази комунистическа Русия/СССР, който ни окупира 1944 година? Имперска Русия ни освобождава и благодарение на нея имаме трета Българска държава. СССР е изобретение на съветските комунисти, които нямат своя родина и свои ценности и принципи, дори Ленин не е бил руснак, а чуваш. Да сравняваме Русия със СССР е тъпизъм. 

Съжалявам за работилничката на дядо ти, както и за убитите деца от Ястребино или за атентата в катедралата "Св. Неделя", през 1925 год. но обстоятелствата са били такива и дано никога повече българи да не убиват българи заради чужди идеологии, като комунизъм, фашизъм и пр. 

  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 12 минути, Донатело Версаче said:


 "Предатели русофили обаче, нали така излиза" - цитат. Въпрос на гледна точка приятел. За русофобите - русофилите са предатели и обратното също е валидно, демек за русофилите - русофобите са предатели, зависи от коя камбанария тълкуваш нещата. :)

:) Нещо се мотате и/или не разбирате и собствените си концепции

Русия води хибридна война с днешна официлана България ,  руспоклонниците по дефиниция са предтаели, (и по вашата  логика за "предателяв Стамболов") 

Цитирай

Опитваш се да внушиш на другите, че само руснаците са виновни за създалата се икономическа криза в България, но не и грешните политики на предишните управляващи страната ни. Посредствен опит да обвиниш една група българи (русофили) в пропадането на България. 

"Посредстверно", - за хората с посредствени разбирания и знания. "Грешните политики", са политиките на бившият неук клиентилистичен (клент на Кремъл) елит, наложен с щиковете на Москва след окупацията, възпроизвеждащ се до 1990-та, който елит след прехода през 90-те завзе икономичексата, политическа и медиийна власт и се превърана в клепократски..

Сравнете Никола Мушанов или световноизвестния учен Филов с печатарския калфа Живков, с мутртата Борисов или шофъора Цветанов

Или  Данаил Крапчев с фсмилия Пееввски или Недялко Йорданов

Беше убита и една цяла културна и политческа традиция (пак с помощта на Москва нали)

 

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 3
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, nik1 said:

Забележете: Бизнесмените не искат да плащат (или искат да им се намалят) за техните бизнеси -  ДДС, тол-такси и акцизи.Ресторантьорите освен това  от тях искат продължение на мярката 60/40 и след юни (при условие че Ковида-ограниченията паднаха, и летния им сезон е  силния им!)..

(WTF?)

Демек: Редовите граждани трябва да издържат бизнеса (т.е бизнесмените) и бюджета.. 45+30 години не стигат 

Точно върху това разсъждавах вчера. Някак си не може това да са спонтанни протести. Особено с безумните си искания към правителството. 

Вчера гледам един пишман работодател се вайка, че ако спре работа дори за ден щял да фалира. И на този му дават медийно време повече отколкото на премиера...... 

  • Харесва ми! 6
Link to comment
Share on other sites

Преди 5 минути, nik1 said:

:) Нещо се мотате и/или не разбирате и собствените си концепции

Русия води хибридна война с днешна официлана България ,  руспоклонниците по дефиниция са предтаели, (и по вашата  логика за "предателяв Стамболов") 

"Посредстверно", - за хората с посредствени разбирания и знания. "Грешните политики", са политиките на бившият неук клиентилистичен (клент на Кремъл) елит, наложен с щиковете на Москва след окупацията, възпроизвеждащ се до 1990-та, който елит след прехода през 90-те завзе икономичексата, политическа и медиийна власт и се превърана в клепократски..

Сравнете Никола Мушанов или световноизвестния учен Филов с печатарския калфа Живков, с мутртата Борисов или шофъора Цветанов

Или  Данаил Крапчев с фсмилия Пееввски или Недялко Йорданов

Беше убита и една цяла културна и политческа традиция (пак с помощта на Москва нали)

 

Мотам се наистина и се чудя, дали наистина има смисъл да обяснявам на сектата на русофобите разликите между Русия/СССР , комунизъм/национализъм и пр. 

Явно вие държите много да ме конвертирате във вашата секта и се мъчите всячески да внушавате неверни твърдения. :)
 

"Русия води хибридна война". Май не разбирате термина "хибридна война"? САЩ също водят хибридна война, да не би САЩ да са се загрижили много за благоденствието ни? 

 

"...наложен с щиковете на Москва след окупацията, възпроизвеждащ се до 1990-та". - цитат. Сега остава да споменете и Народния съд, партизаните, майор Томпсън, Септемврийското въстание и да завършите прочувствената си проповед осъждаща руснаците. Да споменавам ли, че комунизмът не е руско творение, а западно такова? 

И не се правете на интересен, ако обичате, ние българите много добре знаем историята си. Знаем как САЩ/СССР бяха съюзници срещу Хитлеристката коалиция, знаем за Ялтенската конференция и как Запада ни предаде на СССР, така че си спестете смешния плач за неуките ви последователи , на на не ни минават тия разделения на идеологически принцип. 😉

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 2 часа, deaf said:

Да дам и моето мнение. А и това е по темата,макар и леко отдалечено. Предател е този,който си е сменил мнението,но държи тази смяна в тайна. Като ученик започнах да тренирам самбо в ЦСКА. През първите дни ми беше треньор един човек,който веднага ми направи впечатления,че хич не си даваше зора да ни обучава и тренира както трябва. После се оказа,че е агент на "Левски". Без майтап. И от Централата на ЦСКА го разкараха. Ето този треньор е предател. Генерал Стефан Янев не е предател,защото той открито си каза мнението и заради което беше отстранен от правителството.

Не знам защо, но повечето евроатлантици у нас упорито искат да ни накарат да вярваме, че Русия е нанесла на България само вреди и упорито искат да виждат в Запада, наш вечен спасител и приятел? Те особено се дразнят, когато някой им каже, че Русия е освободила България и яростно обиждат българите уважаващи Русия, като ги назовават "предатели" и пр. Явно се опитват да ни убедят, че трябва да целуваме краката на САЩ, задето сме в един съюз с тях или по -скоро и самите те не могат да се убедят в собствените си илюзорни вярвания, че едните са винаги "добри", а другите винаги "зли". :)

  • ХаХа 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 минути, Донатело Версаче said:


И не се правете на интересен, ако обичате, ние българите много добре знаем историята си. Знаем как САЩ/СССР бяха съюзници срещу Хитлеристката коалиция, знаем за Ялтенската конференция и как Запада ни предаде на СССР

Zнание ала "Възраждане" или "Скат TV"!

  • Харесва ми! 3
  • Благодаря! 1
  • ХаХа 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 24 минути, Донатело Версаче said:

Не знам защо, но повечето евроатлантици у нас упорито искат да ни накарат да вярваме, че Русия е нанесла на България само вреди и упорито искат да виждат в Запада, наш вечен спасител и приятел?

Не. Нито едното, нито другото. Ако някой нанася вреди на България, това са по-скоро българските русофили, а не самата Русия.  Русия си има някакви игри и политики. Добри или лоши, няма значение. Ние все пак не сме пръв техен приоритет и грижа за да отделят толкова внимание на нас. Виж  българските русофили са друго нещо.  Те са тук и техен пръв приоритет  е как да  се угажда на руснаците, независимо за какво става въпрос.  Това е големия проблем, а не толкова какво прави или не прави самата Русия. 

Да вземем например това твое изказване: "вече много млади българи не знаят, дори елементарни исторически понятия, като кой е Апостола на свободата, кой е Каравелов, Ботев и пр. Положението е отчайващо".   Приемаме, че това е вярно и положението наистина е отчайващо.  Това е гадно, но си има своите обяснения. Едно от тях е,  че в ерата на интернет образованието не може да намери себе си,  да се приспособи към новите условия и да привлече вниманието на децата. Това е  проблем в световен мащаб. Отделно българската образователна система има собствени проблеми. Ако  младите българи имаха проблем само с историята, Апостола, Каравелов и Ботев да кажеш, че става въпрос за някакви идеологически причини. Но те имат проблеми с математиката, физиката, критичното четене и т.н и т.н.   Следователно проблемите имат по-общ характер, а не частния русофили/русофоби. 

Колко обаче от "не толкова младите"  българи знаят кой е Тъпчилещов, кои са Робеви, какво съдържа първия устав на Екзархията, какво представлява самата Екзархия и т.н.  Ти самият знаеш ли нещо по въпроса?

 

  • Харесва ми! 3
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 56 минути, БатеВаньо said:

Точно върху това разсъждавах вчера. Някак си не може това да са спонтанни протести. Особено с безумните си искания към правителството. 

Вчера гледам един пишман работодател се вайка, че ако спре работа дори за ден щял да фалира. И на този му дават медийно време повече отколкото на премиера...... 

https://ibex.bg/данни-за-пазара/пазарен-сегмент-ден-напред/пазарен-сегмент-ден-напред-2/

 Цените на тока са убийствени, цените на горивата, цените на суровините, цената на газа е неизвестна. Исканията изобщо не са безумни, в цяла Европа се подкрепя бизнеса, връщат се данъци измислят се всевъзможни схеми.

 В САЩ GM и Boing ги спасяват през 3-4 години, в Германия Луфтханза е на хранилка, в Гърция кафенета данъци не плащат, плащат някакви патентни такси и толкова, в Холандия КЛМ ги спасяват през 2-3 години. По принцип всичката тази помощ за бизнеса е грешка и води до зомби икономика, но когато сме в общ пазар, при равни и дори неравностойни за нас условия и всеки друг държи фирмите си на изкуствено дишане, ако ние не им налеем пари няма да остане нищо в тази държава.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 44 минути, Konche said:

https://ibex.bg/данни-за-пазара/пазарен-сегмент-ден-напред/пазарен-сегмент-ден-напред-2/

 Цените на тока са убийствени, цените на горивата, цените на суровините, цената на газа е неизвестна. Исканията изобщо не са безумни, в цяла Европа се подкрепя бизнеса, връщат се данъци измислят се всевъзможни схеми.

 В САЩ GM и Boing ги спасяват през 3-4 години, в Германия Луфтханза е на хранилка, в Гърция кафенета данъци не плащат, плащат някакви патентни такси и толкова, в Холандия КЛМ ги спасяват през 2-3 години. По принцип всичката тази помощ за бизнеса е грешка и води до зомби икономика, но когато сме в общ пазар, при равни и дори неравностойни за нас условия и всеки друг държи фирмите си на изкуствено дишане, ако ние не им налеем пари няма да остане нищо в тази държава.

Това изкуствено дишане не взима ли в крайна сметка от бедните и от дребния бизнес, за да налива в едрия?

Абсурдистан: синдикатите не организират протести и стачки срещу работодтелите, както е по света, а заедно с работодателите организират протести и блокади срещу правителството за повече субсидии, намаляване на акцизи и други помощи.

Най-абсурдно е със столичния градски транспорт, хем искат намаляване на акциза заедно с другите превозвачи, хем чакат от бюджета да им плати заплатите.

Редактирано от Doris
  • Харесва ми! 7
  • Благодаря! 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Донатело Версаче said:

Мотам се наистина и се чудя, дали наистина има смисъл да обяснявам на сектата на русофобите разликите между Русия/СССР , комунизъм/национализъм и пр. 

Сегашна Русия както и предшественика си СССР не е изживяла комплекса си - не нея всички по-малки  трябва да се кланят,


Между съветския проруски нацинаонализъм (защото републиките само на хартия са независими от Москва) и днешният няма големи разлики -   
Путин и мнозинството от състава на съвета за сигурност са хора на/от СССР (да кажем свързани със КГБ и военните). Днешната  Русия не елциновата, или тази от първия  мандат на Путин. Тя е некомистически римейк на СССР..


Максим Кац има много материали за този нексус, в последния пак беше развил тази теза:

 

  • ХаХа 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Донатело Версаче said:

"Русия води хибридна война". Май не разбирате термина "хибридна война"? САЩ също водят хибридна война, да не би САЩ да са се загрижили много за благоденствието ни? 

Вие сте зацепили много яко.

1.Русия води хибридна война в и с евроатлантическа България

2. САЩ не води война със съюзниците си

  • Харесва ми! 3
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, Doris said:

Това изкуствено дишане не взима ли в крайна сметка от бедните и от дребния бизнес, за да налива в едрия?

Абсурдистан: синдикатите не организират протести и стачки срещу работодтелите, както е по света, а заедно с работодателите организират протести и блокади срещу правителството за повече субсидии, намаляване на акцизи и други помощи.

Най-абсурдно е със столичния градски транспорт, хем искат намаляване на акциза заедно с другите превозвачи, хем чакат от бюджета да им плати заплатите.

Точно това е проблемът. Постоянно протестират два-три бранша и леят крокодилски сълзи как те са най-ударени и едва ли не всеки момент ще фалират. Превозвачи и хотелиери/ресторантьори винаги в челните редици. Дори и сега, когато започва летният сезон.

Всички останали, сиреч 99% от бизнеса в България + домакинствата, да им плащат масрафа.

  • Харесва ми! 6
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Донатело Версаче said:

...наложен с щиковете на Москва след окупацията, възпроизвеждащ се до 1990-та". - цитат. Сега остава да споменете и Народния съд, партизаните, майор Томпсън, Септемврийското въстание и да завършите прочувствената си проповед осъждаща руснаците. Да споменавам ли, че комунизмът не е руско творение, а западно такова? 

Къде сте виждали "комунизъм" (сталинска командна система) на Запад?

Във форума е има теми  за Маркс (икономика и политика),
Идеята  на Маркс е работниците да са ползватели на средствата за производство (да си определят и правят всичко) ,, като това предполага и демокрация,  конкуренция между незасивимите субекти и свободен  пазар..(самият той  пише за свободния пазар) , Работниците пък плащат  рента на някакъв  държавен фонд или банка


Просто е:' Това че пропагандата на режима е нарекла себе си "комунизъм", не значи че е такава..

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, Донатело Версаче said:

И не се правете на интересен, ако обичате, ние българите много добре знаем историята си. Знаем как САЩ/СССР бяха съюзници срещу Хитлеристката коалиция, знаем за Ялтенската конференция и как Запада ни предаде на СССР, така че си спестете смешния плач за неуките ви последователи , на на не ни минават тия разделения на идеологически принцип. 

Вие съвсем зацепихте..

По време на Ялтенската конференция България вече е окупирана от СССР. Западът няма "карти" за изиграване в България (освен ако не го обвиняваме  че не е обявил война на СССР)

 

 

Аз видях как руснаците завладяха България

ЧАРЛС ЛАНИУС

Наблюдавах как Червената армия нахлу в разрушената от войната София, България, в 14.10 часа на 16 септември 1944 година. Престоях в България осем месеца, за да видя какво става в тази окупирана от руснаците страна.

Пристигнах от Турция на 7 септември. Официалните лица на българското консулство в Истанбул искаха американски журналисти да дойдат в страната и да изпреварят руснаците. Един автомобил ме чакаше на границата и с двама тайни полицаи, въоръжени с пистолети, потеглих за София. На следната сутрин се срещнах с новия министър-председател Константин Муравиев, дългогодишен либерал. Неговото правителство бе съставено само преди седмица. Той ми направи впечатление на честен и искрено говорещ демократ. Съобщи ми колко безнадеждно се опитал да сключи примирие със съюзниците. На другия ден коалиционно правителство, доминирано от комунисти, свали правителството на Муравиев и той бе хвърлен в затвора.

Първите руснаци бяха преминали границата на 8 септември. Сега един лъскав американски автомобил “Пакард” водеше колона от изкаляни и изпочупени джипове и камиони, американско производство. Бойното поделение се състоеше от момчета с розови бузи, загрубели старци с увиснали мустаци и едрогърди жени – всички с общ знаменател: вид на свирепи безжалостни воини.

Слухове за изнасилвания и грабежи, идващи от провинцията, предхождаха руснаците. Одобрителните викове и приветствия на посрещачите започнаха, когато водещата колона премина под портрета на Сталин, окачен върху набързо построената победна арка, украсена с червени знамена. Вечерта софийските ресторанти и кафенета бяха препълнени с гладни руснаци. Контролираха движението военни полицаи, които скоро бяха заменени от едрогърдести рускини с ботуши и шмайзери. Една седмица по-късно руснаците приключиха окупирането на България.
Червената армия започна операции за събиране на храна. Селяни, които допреди часове развяваха червени знамена и крещяха приветствия, сега протестираха, когато съветските войници им грабеха прасета, говеда, коне и си присвояваха храната и фуража им. След няколко злополучни случая обаче селяните разбраха, че е най-добре да оставят войниците да вземат каквото си искат.Скоро стана явно, че Съветите ще управляват България твърдо, неумолимо и тоталитарно. Те действуваха косвено, но ефикасно чрез Отечествения фронт, безпартийна организация от типа “предпочитан и покровителствуван от Москва”.
Отечественият фронт бе организиран от хитрата Цола Драгойчева, фанатична комунистка, обучена от Москва, а днес диктатор на България. При факта, че комунистите контролират въоръжените партизани и проникването на руската армия в страната, то за нея беше сравнително лесно да постави комунисти на най-важните министерски постове в новото правителство.

По времето на преврата комунистите не брояха повече от 5 процента от цялото население, което възлизаше на около 8 милиона. Мнозинство са селяни, традиционни симпатизанти на Русия, но със сигурност антикомунисти. Почти всеки селянин притежава собствената си земя и си е господар. Гражданите на София са синове и дъщери или внуци на селяни. Когато спечелят пари, обикновено ги влагат в недвижими имоти. Големи богаташи всъщност няма.

Във всеки град и село на България комунистите завзеха цивилната администрация. Обикновени престъпници – убийци и крадци – бяха освободени от затворите и назначени на постове в полицията на Югов. Те често арестуваха хора просто защото са добре облечени. Решаваха с куршуми стари лични спорове с хора, на които имаха зъб. Българи ми съобщаваха, че почти навсякъде биещите полицейски началници, кметове, бирници и някои техни заместници били разстрелвани или пребивани до смърт. Повече от сто бивши регенти, министри, заместниците им, народни прадставители и дворцови служители на починалия цар бяха осъдени на смърт от така наречения народен съд. Според официалните съобщения “народните съдилища” са осъдили на смърт и затвор над пет хиляди души. Десетки хиляди са избити и репресирани без съд и присъда.

Малко по-късно започна да се проявява силна реакция срещу Съветския съюз и поставеното от него правителство. Българите очакваха либерално демократично управление, излъчено от народа, но вместо това получиха комунистическа диктатура. Пряк политически резултат бе, че започнаха да гледат към САЩ повече от когато и да било преди. Имаха достатъчно лош опит от фашизма и не искаха комунизъм. Мислеха, че Съединените щати ще им помогнат да станат демократична страна. Руснаците и комунистите обаче бяха добре осведомени за тази тенденция и започнаха усилено да пречат и подбиват престижа на Америка.

Първа възможност за това им се удаде, когато от Турция дойдоха четирима американски военни да търсят и освободят американски летци от свалени в България американски самолети. Възглавявана от поручик Хари Харпър, групата свърши отлична работа. Само за три дни 355 американски офицери и войници бяха на път за Турция. От Харпър и подчинените му зависеше да бъдат открити и други американски военни в провинцията. Една вечер обаче руски поручик им заявил, че не са желани в България. Харпър протестирал пред руския комендант, но той им дал 24 часа да напуснат страната. Британската мисия, оглавявана от Харолд Гибсън, получила същото нареждане.
Поручик Харпър искаше да остане с риск да бъде арестуван, но полковник Гибсън бе загрижен да не се предизвика международен инцидент. Затова към шест часа вечерта двете мисии с 15 автомобила се срещнаха пред хотел “България”. Съветските представители задържаха потеглянето им с два часа, за да не разберат софийските граждани какво става. След това, придружени от руски конвой, мисиите потеглиха за Турция. Стотиците българи, станали свидетели на това престъпление, с право бяха слисани – нали руснаците, британците и амеиканците са съюзници? На следващия ден това събитие с добавки и украшения бе публикувано в българската преса.

Американски и британски членове на Съюзническата контролна комисия започнаха да изпитват големи трудности при получаване на доставки или влизане на техни сътрудници в България. Мнозина служители на американското външно министерство чакаха със седмици да влязат в страната, а после ги лишаваха от право да действат свободно. Без специално разрешение американците не можеха да се движат на повече от 6 км около София, а и тогава трябваше да бъдат придружавани от руски офицер. През зимата трябваше да имат специално разрешение, за да карат ски в неделя – въоръжени руснаци ги пазеха като че ли са военнопленници. Когато американски офицери отиваха на лов през януари, бяха задължени да доставят храна на придружаващите ги руски офицери. Ако генерал-майор Джан А. Крейн, началник на военната ни мисия, както и представителят на външното ни министерство Мейнард Б. Барнс, искаха просто да се разходят из страната, трябваше дни напред преди това да питат за разрешение и да вземат руски офицери със себе си.

През март един американски преводач, сержант Борис- Бъки Кувшинов, беше жестоко бит от двама съветски офицери. От болничното си легло той ми разправи какво е станало. Една вечер руснаци го спрели на главна улица в София и му поискали документите: “Разбрах, че искаха да предизвикат скандал, псуваха ме по руски и казваха, че американците били копелета и двулични съюзници. Предложих да отидем в руския щаб и там да покажа документите си, но единият офицер извади пистолета си и ме удари през брадата, а след това двамата започнаха да ме бият, повалиха ме на земята, ритаха ме и ми блъскаха главата в циментовите стълби”.
Генерал Крейн изпрати официален протест. След три седмици руският командир полковник Смирнов повика в канцеларията си един американски офицер с преводач и каза: “Проведохме внимателно разследване и установихме, че тези мъже не са офицери от Червената армия. Те са били беларуси, които откраднали съветски униформи и нападнали сержанта ви, за да ви дискредитират храбрата Червена армия”.

В София изобилстваха доносници и полицейски шпиони. В хотел “България” трима мъже седяха малко встрани от входа и мислейки се за незабележими, записваха влизането на всеки чужденец освен на руснаците. Приятели и познати изведнъж престанаха да ме посещават. Когато ги срещнах на улицата, ми казваха, че били разпитвани от милицията и решили, че е много опасно да ги виждат заедно с американец. Дори отказваха да говорят на друго място освен на открито, където никой не би могъл да ги подслушва. Даже лица, които имаха работа в американската легация, се притесняваха да отидат там. Неприятелското и подозриелно отношение на руснаците и комунистите имаше двояк ефект: нашият престиж пострада много, а съветският се повиши. Българите бързо забелязаха пренебрежението на руснаците към нас. Повечето се чудеха как една самоуважаваща се и велика дъжава може да допуска такова отношение. Ден след ден българите живееха под все по-увеличаващата се сянка на Русия.

Когато новината за смъртта на президента Рузвелт достигна София, един комунист адвокат ме удиви с въпроса си: “Мислите ли, че новият ви президент ще бъде комунист? Нали знаете, че ние тук сме много силни и Сталин сигурно настоява за това.”
Комунистите искаха да превърнат България в икономически зависима държава от Русия. Познавам американски тютюнотърговец, който месеци наред се мъчеше да купи тютюн. Преговаряше с доминирания от комунисти търговски комитет на ОФ, който бе иззел всичкия тютюн. Предложи да плати в долари, но комунистите поискаха да заплати в натура. Тогава американският търговец им предложи 4 кг памук за 1 кг тютюн. Комунистите обаче продадоха тютюна на руснаците, които им платиха на цена приблизително 1 кг памук за 1 кг тютюн. По-късно в Америка научих, че Русия е предложила на американски тютюневи компании големи количества български тютюн на много високи цени.

Комунистите полагаха свръхусилия да русифицират страната. В училищата беше наложено политическо обучение от нови учители, а много от бившите учители изпратиха в концлагери за превъзпитание. Учебниците бяха преработени в комунистическо-руски дух. Руската пропагандна машина беше в пълен ход. Установен беше и контрол върху кината и театрите.

За мен беше невъзможно да пращам обективни и верни репортажи. Контактите с външния свят практически спряха. Съветската цензура наложи строг контрол. Нямах право да изпращам писма вън от страната. Телефонните и телеграфните съобщения бяха прекъснати. Само цензурирани телеграми до Ню Йорк и Лондон можеха да бъдат изпращани, и то само чрез Москва.

Въпреки всичко навън проникваше достатъчно информация за положението в страната.

READER S DIGEST
October 
1945
Авторът Чарлз Ланиус от началото на Втората световна война
е кореспондент на National Broadcasting Company
в Европа – първо в Рим, после в Берлин.
През 
1941 година следва германската армия на Балканите,
наблюдава нахлуването й в Русия. След това е преместен в Швейцария,
а към края на 
1943 г. – в Турция, в очакване да влезе отново на Балканите.


Преводът на статията ни е изпратен от свещеник Георги Недялков,
избягал от България през 
1944 г., който не е забравил родината си,
продължава да помага за християнското възпитание на сънародниците ни в Америка и у нас чрез издавания от него тримесечен бюлетин “Христос посред нас” на Bulgarian Orthodox Religious Education Society, P.О .Box 
4233, Sidney, OH, 45365-4233 USA.

Вестник “АНТИ”, бр.2 от 15-21 януари 2004 г

 

http://www.extremecentrepoint.com/archives/11476

Редактирано Март 26, 2019 от nik1

 

  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 47 минути, Doris said:

Това изкуствено дишане не взима ли в крайна сметка от бедните и от дребния бизнес, за да налива в едрия?

Абсурдистан: синдикатите не организират протести и стачки срещу работодтелите, както е по света, а заедно с работодателите организират протести и блокади срещу правителството за повече субсидии, намаляване на акцизи и други помощи.

Най-абсурдно е със столичния градски транспорт, хем искат намаляване на акциза заедно с другите превозвачи, хем чакат от бюджета да им плати заплатите.

Е то идеята е да се намалят цените за всички. Горивото и електроенергията са част от формирането на цената на всяка стока. Тези цени, ако бъдат намалени се очаква всичко да поевтинее или поне да не поскъпва. Малките фирми са дори по-ударени от цената на тока, защото получават малки количества на висока цена, големите си имат договори и ползват отстъпки, същото е и с горивата, големите фирми имат дебели договори и се ползва с 5-10 стотинки отстъпка.

 Инфлацията взима най-много и го дава на съмнителни хора от държавния апарат. Ясно е, че не можем да спрем поскъпването на основани суровини, но поне с тока и горивата можем да се справим, все пак голяма част от електроенергията се произвежда от държавни мощности, високите печалби могат да финансират мерки от които ще се ползва цялото общество. Явно е, че в настоящия момент, ако се тръгне да се търси увеличаване на доходите само ще се подхрани инфлацията, трябва да се търси намаляване на цените.

 Това не означа да се дават пари на фирмите, това означава да се субсидират цените за всички хора. Не сме в нормална ситуация, пазарната икономика би сработила ако целия ЕС беше остави пазара да се справи, никой не го направи, това означа че и ние не можем, защото чуждите фирми просто ще унищожат нашите, а колкото и да са некадърни български работодатели е по-добре да ги има.

  • Неясен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 26 минути, Konche said:

Е то идеята е да се намалят цените за всички. Горивото и електроенергията са част от формирането на цената на всяка стока. Тези цени, ако бъдат намалени се очаква всичко да поевтинее или поне да не поскъпва. Малките фирми са дори по-ударени от цената на тока, защото получават малки количества на висока цена, големите си имат договори и ползват отстъпки, същото е и с горивата, големите фирми имат дебели договори и се ползва с 5-10 стотинки отстъпка.

 Инфлацията взима най-много и го дава на съмнителни хора от държавния апарат. Ясно е, че не можем да спрем поскъпването на основани суровини, но поне с тока и горивата можем да се справим, все пак голяма част от електроенергията се произвежда от държавни мощности, високите печалби могат да финансират мерки от които ще се ползва цялото общество. Явно е, че в настоящия момент, ако се тръгне да се търси увеличаване на доходите само ще се подхрани инфлацията, трябва да се търси намаляване на цените.

 Това не означа да се дават пари на фирмите, това означава да се субсидират цените за всички хора. Не сме в нормална ситуация, пазарната икономика би сработила ако целия ЕС беше остави пазара да се справи, никой не го направи, това означа че и ние не можем, защото чуждите фирми просто ще унищожат нашите, а колкото и да са некадърни български работодатели е по-добре да ги има.

От изявление на транспортния министър(не съм проверявал дали е така в действителност):

"Относно пътните такси, министър Събев коментира, че във всички европейски държави една трета от приходите се формират от плащанията на гражданите, а две трети - от бизнеса. В България не е така, две трети от тежестта на пътните такси се поемат от населението на България, а не от бизнеса, каза още той."

 

Логиката говори, че тежкотоварните автомобили нанасят по-големи поражения върху пътната инфраструктура от лекотоварните. Не е ли така?

 

Та, превозвачите сякаш леко са си пообъркали исканията. От една страна се жалват. че пътищата не струват (това е вярно),от друга не искат да си плащат тол таксите. Не е ли по-адекватно протеста да е насочен срещу лошото състеояние на пътищата, а не срещу тол таксите и няколкото министъра, които отказват да ги махнат?

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, БатеВаньо said:

От изявление на транспортния министър(не съм проверявал дали е така в действителност):

"Относно пътните такси, министър Събев коментира, че във всички европейски държави една трета от приходите се формират от плащанията на гражданите, а две трети - от бизнеса. В България не е така, две трети от тежестта на пътните такси се поемат от населението на България, а не от бизнеса, каза още той."

 

Логиката говори, че тежкотоварните автомобили нанасят по-големи поражения върху пътната инфраструктура от лекотоварните. Не е ли така?

 

Та, превозвачите сякаш леко са си пообъркали исканията. От една страна се жалват. че пътищата не струват (това е вярно),от друга не искат да си плащат тол таксите. Не е ли по-адекватно протеста да е насочен срещу лошото състеояние на пътищата, а не срещу тол таксите и няколкото министъра, които отказват да ги махнат?

Проблемът е и като се съберат парите как се харчат. Като цяло всички ние - държава, бизнес, гражданство сме в 1-ви клас и се учим, че безплатен обяд няма.

  • Харесва ми! 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Пандора said:

Като цяло всички ние - държава, бизнес, гражданство сме в 1-ви клас и се учим, че безплатен обяд няма.

Явно е така. Специално според организаторите на бъдещия протест пътната инфраструктура е даденост, изникнала изпод тревата и самопоправяща се.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, БатеВаньо said:

От изявление на транспортния министър(не съм проверявал дали е така в действителност):

"Относно пътните такси, министър Събев коментира, че във всички европейски държави една трета от приходите се формират от плащанията на гражданите, а две трети - от бизнеса. В България не е така, две трети от тежестта на пътните такси се поемат от населението на България, а не от бизнеса, каза още той."

 

Логиката говори, че тежкотоварните автомобили нанасят по-големи поражения върху пътната инфраструктура от лекотоварните. Не е ли така?

 

Та, превозвачите сякаш леко са си пообъркали исканията. От една страна се жалват. че пътищата не струват (това е вярно),от друга не искат да си плащат тол таксите. Не е ли по-адекватно протеста да е насочен срещу лошото състеояние на пътищата, а не срещу тол таксите и няколкото министъра, които отказват да ги махнат?

 Е то затова трябва да има правителство, което да е готово да преговаря, а не "вратата е там". Да обясни, защо се вдигат таксите, какво е положението на инфраструктурата, да договори кои пътища са най-проблемни, да се ангажира със срокове, да предложи схема за намаляване на цената на горивата, да говори с бизнеса за това къде има нужда от нови пътища и да приоритизира тези проекти.

 Хората отидоха за диалог и преговори, нашия им се оплаква. Седни и се договори, истина е, че тировете са най-големите разрушители на пътища, но и е вярно, че пътищата са най-големите разрушители на тирове.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 55 минути, Konche said:

Е то идеята е да се намалят цените за всички. Горивото и електроенергията са част от формирането на цената на всяка стока. Тези цени, ако бъдат намалени се очаква всичко да поевтинее или поне да не поскъпва. Малките фирми са дори по-ударени от цената на тока, защото получават малки количества на висока цена, големите си имат договори и ползват отстъпки, същото е и с горивата, големите фирми имат дебели договори и се ползва с 5-10 стотинки отстъпка.

 Инфлацията взима най-много и го дава на съмнителни хора от държавния апарат. Ясно е, че не можем да спрем поскъпването на основани суровини, но поне с тока и горивата можем да се справим, все пак голяма част от електроенергията се произвежда от държавни мощности, високите печалби могат да финансират мерки от които ще се ползва цялото общество. Явно е, че в настоящия момент, ако се тръгне да се търси увеличаване на доходите само ще се подхрани инфлацията, трябва да се търси намаляване на цените.

 Това не означа да се дават пари на фирмите, това означава да се субсидират цените за всички хора. Не сме в нормална ситуация, пазарната икономика би сработила ако целия ЕС беше остави пазара да се справи, никой не го направи, това означа че и ние не можем, защото чуждите фирми просто ще унищожат нашите, а колкото и да са некадърни български работодатели е по-добре да ги има.

Абе то хубаво, ама ако се отнасяше само примерно до акциза върху горивата. Но едните искат премахване на тол такси, други - държавата да им плати заплатите, трети - да се удължи мярката 60/40 и т.н, и т.н. И това са предимно браншове, които в момента навлизат в най-силния си период от годината. Откъде-накъде?

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ресторантите и баровете в София са фрашкани, но ресторантьорите пак са недоволни.

https://www.segabg.com/category-observer/biznesmeni-podsilvat-petata-kolona-na-putin

 

Редактирано от Doris
  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, sir said:

Абе то хубаво, ама ако се отнасяше само примерно до акциза върху горивата. Но едните искат премахване на тол такси, други - държавата да им плати заплатите, трети - да се удължи мярката 60/40 и т.н, и т.н. И това са предимно браншове, които в момента навлизат в най-силния си период от годината. Откъде-накъде?

 На преговори се влиза с максимални искания и каквото ти дадат. Въпросът е че нямаше истински преговори, имаше преговори с кака Корни, която нищо не решава и до там. Тия протести можеха да се избегнат като се намери компромис, който да помогне и на другите сектори от икономиката.

 Иначе специално за ресторантите моделът е сбъркан изоснови и с това 60/40 се обърка още повече, назначиха си служителите на реални доходи и сега не искат да плащат реални осигуровки. С ДДС-то е същата работа. В Гърция са го измислили, патентен данък въз основа на размера на заведението и толкова, който работи добре има пари да го плаща, който е некадърен фалира, в противен случай данъци винаги ще се укриват. Дори в най-развитие държави тоя бранш крие данъци, поне в Холандия също крият, в САЩ си назначават персонала на минимална заплата и очакват клиентите да им плащат от бакшиши . Скапан бранш е, винаги нещо лъжат.

 

ПС: Примерно едни такива преговори. Явно могат да си говорят конструктивно. 

https://www.google.com/amp/s/www.bgonair.bg/a/2-bulgaria/265234-energiyniyat-ministar-prie-biznesa-na-speshna-sreshta-zaradi-tsenite-na-toka-i-gazta/amp

https://www.bia-bg.com/news/view/30198/

Редактирано от Konche
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...