Отиди на
Форум "Наука"

Как ще се отрази войната на българското общество?


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 4 часа, Atom said:

Борисов днес "поправи" реакцията.  Общо взето се получи като в  македонското "отиграване" - мощна атака по медиите и всякакви обвинения в нарушения на закони и престъпни схеми, а накрая "подкрепяме с две ръце".  Вярно, действията  на правителството били дилетантски и аматьорски  и Борисов би могъл да го направи много по-добре, но каквото е станало е станало и сега ГЕРБ подкрепя изцяло правителството  по отношение на този казус, а кабинетът не трябва да прави и крачка назад.

Ами това си е част от предизборната кампания. Каквото и да лалат този и онзи, електоратът на ГЕРБ си е в голямото си мнозинство про-европейски. Не върви да се обявиш против действие, което се подкрепя от две трети от електората ти. В същото време не върви и да похвалиш набедения за основен политически противник.

И по този начин получаваме това, което получаваме. :)

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 396
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Покрай днешните събития и евентуалните предсрочни избори си зададох въпроса що за птици са българските политически партии и как се вземат решенията във всяка една от тях. 

ГЕРБ и ИТН определено са лидерски партии. Нещо като персоналните империи на Александър или Атила. 
БСП ми прилича на олигархична република, в която от време на време може да се появи диктатор, но може и да не се появи. 
ДПС е корпорация с пожизнен лидер, който одобрява най-важните решения. Нещо като католическата църква и нейния папа.
Демократична България са съюз, подобен на ранното СДС.   
Възраждане не мога да ги определя. Дали са лидерска партия, корпорация или нещо друго. 
ПП също не мога да ги определя.  Според мен все още не са партия, а по-скоро мрежа от  други мрежи с хоризонтална структура.  Как това нещо може да се трансформира в партия и дали ще се трансформира не е много ясно. 

За Възхода на Янев е много рано да се каже какво ще е, как и дали изобщо ще повлияе на политическия живот в България. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 6 часа, Atom said:

Вярно, действията  на правителството били дилетантски и аматьорски  и Борисов би могъл да го направи много по-добре,

Това е несериозно., (и точно ти да го напишеш?)

- Една година Захариева не можеше да обясни за какво е ветото
то никой не можеше, защото ветото беше налоиженоложено да се угоди на коалициония партньор, и да не се развали седянаката (или софрата), признато преди няколко дни и от Вожда на племето лАпачи

-За 12 години управление се изгониха четирима "дипломата",
но през това време построиха Турски поток, не взеха под контррол Нефтохима (имаме такава опция - със златната акция, без нацинализация да се "вземе" под контрол дейноистта на Нефтохима), не диверсифицираха газовите доставки, и не направиха много малко за смяна на съвестката/ руска военна техника (и заявисмост) със западна.
През това  време на нашата територия се извършиха атентатите на ГРУ срещу Гебрев (скрити и замени от от този когото "ти си го избра", и от наследника му) , имаше вривове на складове, И имаше информация че опитът за преврат в Черна Гора е офразизиран олт бълагската резидентура на ГРУ (демек свободно поле за десйвтие тук)

"Дипломатите"е: Един от топа на русофилски кръгове публично написа преди няколко дни във  че задължението на руските диопломато е да работят за инетресите на Русия, и че  няма нищо странно в това са свъразни със службите..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, nik1 said:

Това е несериозно., (и точно ти да го напишеш?)

Не бе човек. Преразказвам ти думите на самия Борисов. Той сам се изтъкна, че "по принцип правилните решения"  щял да ги направи много по-добре, а не аматьорски и дилетантски както били постъпили сегашните управляващи.   Аз изобщо не допускам, че той е в състояние да направи по отношение на Русия нещо подобно на действието със 70-те.  

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А от скъсването на дипломатическите отношения произлизат ли някакви икономически последици? Ще можем ли да се разправим спокойно с олигарсите свързани с Русия? Ако се случи това вече наистина русофилията в българската политика ще бъде отслабена.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, захвърлихме най-сетне наколенките пред "големия брат". Занапред, ако не друго, поне някакво уважение в ЕС ще спечелим. След мижитурския ни отказ да помогнем с оръжие на Украйна...

  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има ли, Варна, Бургас стоманена купола?

Защото тамошните им консулати са по-големи комуникационни центрове от тези които им гръмнаха на Змийският остров....Това е истинският удър на руските орки. Не Софийският център....

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Изгонването на руските дипломати не беше прищявка на премиера Петков,а начин да се отговори на малоумната наглост на руския посланик Митрофанова,която призова българите да дарят пари за руските...войници!

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, deaf said:

Изгонването на руските дипломати не беше прищявка на премиера Петков,а начин да се отговори на малоумната наглост на руския посланик Митрофанова,която призова българите да дарят пари за руските...войници!

И това, но не само.  Изгонването е замислено още през месец март, а Митрофанова призова българите да даряват пари едва преди няколко дни. 

Визията на Путин, а от там и руската политика спрямо нас и всички останали "малки държави" е, че ние не сме субект, а обект без собствен суверенитет. Специално България освен това се възприема и като потенциална част от руския мир. Следователно, според тази политика  тук е територия на която могат да правят всичко.  Затова и Митрофанова се държи толкова нагло. 

Проблемът не може да се реши с изгонването на Митрофанова или който и да е друг руски посланик.  Това го казва и самата Митрофанова в интервю по БНТ:

Въпрос:  Някои политици искат да бъдете отзована. Мислите ли да се оттеглите в името на компромиса?

Отговор: Не, не смятам така. Ще бъде някой друг човек. И какво от това? Какво ще се промени? Нищо няма да се промени. Всяко посолство води държавна политика.

Изгонването на 70 дипломати и служители от руската мисия ще лиши Русия от възможността да провежда подобна политика спрямо нас или най-малкото ще затрудни значително РФ. Ето защо и реакцията е толкова силна. Ако Петков беше изгонил само Митрофанова щяха да пошумят малко, да изгонят в отговор нашия посланик и до там. Кучетата си лаят, керванът си върви.  Сега обаче керванът спря и се чудят в каква посока да поемат.

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бих спрял и токът, водата на мисиите им, да излязат на слънце и тези техници, които осигоряват информации, връзки с руските сателити....денонощно.😎

  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Странни" пушеци над руските посолства😉:

https://chr.bg/istorii/dosieta/zashto-nad-posolstvata-ima-cheren-dim-i-kakvo-oznachava-tova/

Черен дим се изви над руското посолство, съобщи "Евроком. Това стана ден, след като премиерът Кирил Петков изгони от България 70 руски дипломати и служители.

image-20220629141742-1.jpeg

Редактирано от Шпага
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 часа, Шпага said:

"Странни" пушеци над руските посолства😉:

https://chr.bg/istorii/dosieta/zashto-nad-posolstvata-ima-cheren-dim-i-kakvo-oznachava-tova/

Черен дим се изви над руското посолство, съобщи "Евроком. Това стана ден, след като премиерът Кирил Петков изгони от България 70 руски дипломати и служители.

image-20220629141742-1.jpeg

Понеже няма споразумение, димът е черен...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Голямо единомислие между българските протестиращи срещу изгонването на 70-те  и Лавров.   Днешната опорка на Лавров е, че американската цел е: "да се убие у българите историческата памет, да се разруши фундаментът на отношенията, закалени в съвместна борба за независимост и много други ситуации, включително в най-новата история". В това нямало нещо специално, просто било политика на Вашингтон, разпространявана и в други държави - "да убият историческата памет и на други народи на Балканите, предимно на православните народи."

А това тук е клип отпреди 2 дни на протестиращи срещу изгонването на руските дипломати. Обърнете внимание, че юнакът в началото употреби три пъти опорката "обща история", както и православие и обща вяра.  Девойката която изнесе реч също натърти на общата история и общата вяра.  

 

Лавров явно няма какво да каже и копира идеи от българските протестиращи. Или пък обратно. Опорките са измислени  по-рано от единен център  и са разпратени както на Лавров така и на подходящите българи. 

Лавров: След изцепката на България посолството ни не може да работи

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 4
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

И малко данни за вноса и износа от Русия:

Из фб: Гергин Борисов https://www.facebook.com/gergin.borisov/posts/

Под снимките на изнасящите се "дипломати" през Терминал 2 тече жалостен русофилистичен вой за загубените "НЕОБЯЯЯТНИИИ РУУУСКИИИИ ПАЗАААРИИИ". За сведение, по данни на Observatory of Economic Complexity (OEC), за 2020 г. българският бизнес е изнесъл към Русия стоки и услуги на стойност $577 милиона, което е с $53 милиона по-малко от 2019 - далеч преди войната... пардон - "специалната военна операция" и управлението на Петков.
Та, нека направим списък на 10 държави, към които българската икономика е изнесла повече през 2020 г., отколкото към "братска" Русия:
10. 🇬🇧 - $774 милиона със спад от 3,12%
9. 🇺🇸 - $784 милиона с ръст от 2,61%
8. 🇪🇸 - $791 милиона със спад от 15,8%
7. 🇵🇱 - $839 милиона с ръст от 5,96%
6. 🇳🇱 - $878 милиона със спад от 1,18%
5. 🇨🇳 - $1,21 милиарда с ръст от 13,5%
4. 🇫🇷 - $1,23 милиарда със спад от 4,45%
3. 🇹🇷 - $2,1 милиарда със спад от 14,3%
2. 🇮🇹 - $2,51 милиарда със спад от 4,05%
1. 🇩🇪 - $5,31 милиарда със спад от 2,34%
За да не ме обвините, че съм подбрал само най-големите икономики, към които е логично да изнасяме много, ето ви още 5 държави, към които изнасяме повече, отколкото към Русия:
5. 🇬🇷 - $2,01 милиарда
4. 🇧🇪 - $1,14 милиарда
3. 🇨🇿 - $779 милиона
2. 🇷🇸 - $646 милиона
1. 🇭🇺 - $586 милиона
Общият износ на българската икономика към Русия е 1,74% - с 0.33% повече от този за Северна Македония - държава с населението на София, Пловдив и Варна взети заедно.
Та, ще може ли да престанем вече с глупостите за тежката загуба, която представлява Русия за икономиката ни? Благодаря предварително!
 
291770793_10220068489493656_351045340499992548_n.jpg291906713_10220072841562455_1484676736802497099_n.jpg
 
 
За вноса ни от Русия:
Отново от Гергин Борисов
 
Общият внос, който OEC отчита за 2020 е на стойност от около $2,1 милиарда долара. Той определено се е изменил значително след пандемията и войната. Но с данните от 2020 имаме налице фактор внос:износ от почти 4:1. По-голямата част от вноса са горива и енергийни суровини, така че диверсификацията само ще балансира тези показатели.
 
292122999_10220072696398826_1758370731555089294_n.jpg
 
  • Харесва ми! 5
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 27.04.2022 г. at 3:35, nik1 said:

Споко, през лятото ще заработи

М..дааааа. Някой хора, които не вярваха ми се смееха на горния пост, ми дължат пари...

Хаирлия да е интерконектора:


https://dariknews.bg/novini/bylgariia/otkriha-gazovata-vryzka-mezhdu-gyrciia-i-bylgariia-2317173

 

https://www.svobodnaevropa.bg/a/31934283.html

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 4.07.2022 г. at 15:16, Atom said:

Голямо единомислие между българските протестиращи срещу изгонването на 70-те  и Лавров.   Днешната опорка на Лавров е, че американската цел е: "да се убие у българите историческата памет, да се разруши фундаментът на отношенията, закалени в съвместна борба за независимост и много други ситуации, включително в най-новата история". В това нямало нещо специално, просто било политика на Вашингтон, разпространявана и в други държави - "да убият историческата памет и на други народи на Балканите, предимно на православните народи."

А това тук е клип отпреди 2 дни на протестиращи срещу изгонването на руските дипломати. Обърнете внимание, че юнакът в началото употреби три пъти опорката "обща история", както и православие и обща вяра.  Девойката която изнесе реч също натърти на общата история и общата вяра.  

 

Лавров явно няма какво да каже и копира идеи от българските протестиращи. Или пък обратно. Опорките са измислени  по-рано от единен център  и са разпратени както на Лавров така и на подходящите българи. 

Лавров: След изцепката на България посолството ни не може да работи

Само затова, че този рогат добитък 2 пъти споменава Шипка.....

"....Значимо е украинското участие и в битката при Шипченския проход. В отбраната на прохода участват 35-ти Брянски и 36-ти Орловски полк, в които служат полтавчани; 4-та стрелкова бригада, съставена от селяни от Херсонска област, която по време на боевете получава неофициално наименование «Желязна»; 53-ти Волински, 54-ти Мински, 55-ти Подилски и 56-ти Житомирски полк на 14-та дивизия, състоящи се от селяни и граждани от Харкивска, Полтавска, Киевска и Херсонска област. Между другото, в тази дивизия служи като срочнослужещ прочутият украински театрален деец Микола Карпович Садовски (1856-1933), който за боевете на Шипка е награден с Георгиевски кръст, 4-та степен. По-късно в хода на войната Садовски стига чак до Константинопол.
Шипченският проход е защитаван от 36-ти Орловски пехотен полк, от пет български опълченски дружини и няколко други малки части (общо 6 хил души с 27 топа) под общото командване на ген. Столетов. Битката започва на 9 август. Тежкото състояние на защитниците на Шипка се усложнява и от твърде неизгодните условия на заетата от тях позиция. Ето защо се налага генерал Ф. Ф. Радецки да им изпрати като подкрепление 35-ти Брянски пехотен полк начело с полковник С. И. Липински. Само на 9 август войните от полка, заедно с българските опълченци, отблъскват  десет атаки на османската войска. На 11 август вече нямайки патрони, именно Първа стрелкова рота на 35-ти Брянски полк и 3-та стрелкова рота на 36-ти Орловски полк участват заедно с българските опълченици в хвърлянето на камъни срещу настъпващите османски войски....."

https://www.marginalia.bg/fokus/za-premalchanata-ukrainska-rusko-turska-vojna-i-sled-neya/

 

  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител
Преди 3 часа, bulgaroid said:

Сега ще покажат на цял свят,нов договор с Газпром,няма да съдят руснаците, няма да изгонят Митрофанова, няма да пуснат азерската газ,няма да пуснат газопровода,цените ще летят и ще ни вкарат умишлено  в криза,ще затварят заводи,народа ще го дерът с цени за ток,газ храни и де що се сетиш, ще скочи безработицата,инфлация,умишлено ни унищожават. И всичко това служебния кабинет и другаря Радев, чака ни страшна зима създадена от другаря Радев. 

Като цяло съм съгласен с теб, но по-вероятно това е част от скритите преговори с американците, за да ни продадат газта на по-нормални цени. 

Още повече, че американците не се държат като наши съюзници. Заради спора с фиром ни правиха проблеми за самолетите. А след развръзката изведнъж се забързаха... Нещо са сбъркали на кой да си продават англосаксонските арогантни простотии. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, новорегистриран3 said:

че американците не се държат като наши съюзници. Заради спора с фиром ни правиха проблеми за самолетите. А след развръзката изведнъж се забързаха... Нещо са сбъркали на кой да си продават англосаксонските арогантни простотии. 

Не заради това, а заради едни сведения от холандските пилоти ангажирани в опазването на въздушното ни пространство с какви мелодии звънят телефоните на работещите в авиобаза граф Игнатиево и едни въпросчета не на място от същите! Много правилно направиха както се вижда от  няколко седмици, кви видни евроатлантици са повечето ни парламентарно представени партии!

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

On 9.07.2022 г. at 1:00, Skubi said:

Само затова, че този рогат добитък 2 пъти споменава Шипка.....

"....Значимо е украинското участие и в битката при Шипченския проход. В отбраната на прохода участват 35-ти Брянски и 36-ти Орловски полк, в които служат полтавчани; 4-та стрелкова бригада, съставена от селяни от Херсонска област, която по време на боевете получава неофициално наименование «Желязна»; 53-ти Волински, 54-ти Мински, 55-ти Подилски и 56-ти Житомирски полк на 14-та дивизия, състоящи се от селяни и граждани от Харкивска, Полтавска, Киевска и Херсонска област. Между другото, в тази дивизия служи като срочнослужещ прочутият украински театрален деец Микола Карпович Садовски (1856-1933), който за боевете на Шипка е награден с Георгиевски кръст, 4-та степен. По-късно в хода на войната Садовски стига чак до Константинопол.
Шипченският проход е защитаван от 36-ти Орловски пехотен полк, от пет български опълченски дружини и няколко други малки части (общо 6 хил души с 27 топа) под общото командване на ген. Столетов. Битката започва на 9 август. Тежкото състояние на защитниците на Шипка се усложнява и от твърде неизгодните условия на заетата от тях позиция. Ето защо се налага генерал Ф. Ф. Радецки да им изпрати като подкрепление 35-ти Брянски пехотен полк начело с полковник С. И. Липински. Само на 9 август войните от полка, заедно с българските опълченци, отблъскват  десет атаки на османската войска. На 11 август вече нямайки патрони, именно Първа стрелкова рота на 35-ти Брянски полк и 3-та стрелкова рота на 36-ти Орловски полк участват заедно с българските опълченици в хвърлянето на камъни срещу настъпващите османски войски....."

https://www.marginalia.bg/fokus/za-premalchanata-ukrainska-rusko-turska-vojna-i-sled-neya/

 

Каква е разликата между украинско участие и руско участие ? Много ме интересува... Щото преди болшевишката революция, аз не знам някой да е възприемал украинците като различен етнос от руският... А тая мантра за великото украинско участие (барабар с финландците) я почна оня дебил Росен Плевнелиев. Той виеше на умряло, че България се е освободила от украинските солдати. Гледам, че тук има доста подръжници на тая малоумна теза...

  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 2 часа, Кимон Георгиев said:

Каква е разликата между украинско участие и руско участие ? Много ме интересува... Щото преди болшевишката революция, аз не знам някой да е възприемал украинците като различен етнос от руският... А тая мантра за великото украинско участие (барабар с финландците) я почна оня дебил Росен Плевнелиев. Той виеше на умряло, че България се е освободила от украинските солдати. Гледам, че тук има доста подръжници на тая малоумна теза...

 Това не е вярно.Украинците винаги са били смятани за нещо различно.От средата на 19 век тече процес на оформянето на антируска украинска интелигенция. Съответно украинския език бива забраняван и т.н / пълни глупости са твърденията че този език е измислен 20 век/.Не случайно след Октомврийската революция в Киев се установява режима на гетмана Скоропадски който си е антируски откъдето и да го погледнеш. 

  • Харесва ми! 3
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 21 минути, resavsky said:

 Това не е вярно.Украинците винаги са били смятани за нещо различно.От средата на 19 век тече процес на оформянето на антируска украинска интелигенция. Съответно украинския език бива забраняван и т.н / пълни глупости са твърденията че този език е измислен 20 век/.Не случайно след Октомврийската революция в Киев се установява режима на гетмана Скоропадски който си е антируски откъдето и да го погледнеш. 

Кое й е различното !? Баща ми, има цех и оборудва мандри. Изнася си машините за бившите социалистически страни основно. И той много балалайка по тая тема, въпреки, че не се интересува много от история, но самият той ми е признавал, че в Украйна се говори абсолютно и само на руски език.
И точно, както Македония, си създава измислени герои, за да си напълни учебниците по история. Я ми кажи, коя държава с богата история, ще направи този боклук Степан Бандера "национален герой" !? Който не знае, тоя тиквеник е бил съюзник на хитлеристите, а тяхната СС дивизия "Галичина" се състои от повече от 15 000 души, които извършват чудовищни зверства през Втората световна война. Нямало Киевска Рус, имало Киевска Украйна. Дори в учебниците по литература са започнали, да превеждат Гогол на украински. В Скопие пък превеждат Талев на македонски. Пълни смешници... Не помня кога, американската марионетка Зеленски в едно интервю твърдеше, че в Южна Украйна имало 12 милиона "рускоезични украинци" !? Малко ми напомня на Венизелос, който след Балканските войни определя нашите сънародници за "българоезични елини". Сейм шит... Ленин създава Украйна, думата "Украйна" означава "покрайнина".
Чувал ли си за разговора между другарят Йосиф Висарионович Сталин и Георги Димитров относно създаването на Македония. "Как може да се създаде нация !?" запитал Георги Димитров, бил направо шашнат от Джугашвили. Сталин му отвърнал "Както създадохме беларуска и украинска, така ще създадем и македонска...!" :)

Редактирано от Кимон Георгиев
  • Благодаря! 1
  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Кимон Георгиев said:

Каква е разликата между украинско участие и руско участие ? Много ме интересува... Щото преди болшевишката революция, аз не знам някой да е възприемал украинците като различен етнос от руският... А тая мантра за великото украинско участие (барабар с финландците) я почна оня дебил Росен Плевнелиев. Той виеше на умряло, че България се е освободила от украинските солдати. Гледам, че тук има доста подръжници на тая малоумна теза...

"Шипченският отряд. В състава му са Тридесет и шести пехотен орловски полк, Тридесет и пети пехотен брянски полк (пристигнал като подкрепление от Ловчанско-Севлиевския отряд на 9 август), 1-ва, 2-ра, 3-та, 4-та и 5-а дружина от Българското опълчение и артилерийски батареи. Общият му състав е от 7500 офицери и войници и 27 оръдия. Началник на отряда е командирът на Българското опълчение генерал-майор Николай Столетов. Началник на щаба е полковник Ефим Ринкевич. Старши офицер е генерал-лейтенант Виктор Кренке." https://bg.wikipedia.org/wiki/Шипченски_отряд

Де факто никаква....Но онези овце които блеят безкритично, че тъй руският народ, онъкси руският народ, заедно с българският народ, и на Шипка рамо до рамо.....Никой не ги просвещава, че специално на Шипка украинският народ е рамо до рамо....Капиши? 

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...