Отиди на
Форум "Наука"

Как ще се отрази войната на българското общество?


Recommended Posts

  • Мнения 396
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Дълго време не ми беше ясно как работи правителството и какво представляват ИТН и ПП. За БСП и ДБ горе-долу беше ясно какво може да се очаква от тях,  но първите две формации ми бяха тъмна Индия.  ИТН още продължава да е тъмна Индия, а за ПП трябваше да падне правителството за да схвана как работи.   Това което правят изглежда е да търсят максимална ефективност в рамките на наличните възможности.  Не може да им се отрече, че го постигат или поне в  тези области които наблюдавам:

- по отношение да диверсификацията. Без никакво чудене отрязаха Газпром или пък Газпром отряза нас - въпрос на трактовка
- по отношение на Украйна.  Целта им явно е била оказване на максимално възможна помощ чрез  военни доставки.  При открита поддръжка на военните доставки  правителството най-вероятно щеше да падне веднага с обявяването им и тогава  не е ясно какви доставки и дали изобщо щяха да се извършват.
- по отношение на Македония
- по отношение на възможностите на  руското разузнаване да си разиграва коня в България.

Общото при всички тези казуси, че явно се е търсела най-висока ефективност за справяне с нещата които са определени като "проблем", а не символични действия или действия подбудени от "престиж" или други подобни действия. Не може да се отрече, че поне по тези четири точки изпълниха целите си и постигнаха максимума от възможното. Цената обаче и много висока - падане на правителството.

В тази връзка отначало си мислех, че Русия е предприела стъпки за свалянето на правителството просто за да сее разкол в обществото ни. Неслучайно ДПС обявиха курс към предсрочни избори има няма 10 дни след спирането на газа. След последните събития обаче все повече клоня към идеята, че са задействани всички руски  ресурси за сваляне на конкретното правителство и ПП в частност.  Това правителство явно е отчетено от Москва като вредно и опасно.  Въобще не съм сигурен например ако правителството беше доминирано от ГЕРБ или ИТН, още по малко пък от БСП или някоя друга сила с изключение на ДБ, дали щяха така рязко да отрежат Газпром или пък да предприемат хода с "руските дипломати".   Към края на април на руснаците вече всичко им е било ясно. Газпром е отрязан, доставките към Украйна вървят с пълна пара, а правителството подготвя резачка в руското посолство. Как да не ги свалиш такива?

Както и да е. Киро е минало. Каквото е направило правителството му  - такова.  Наесен най-вероятно ПП ще прескочат бариерата и ще влязат в парламента, но вече няма да бъдат фактор, който да има възможност да прокарва  някакви решения. Ще почакаме до изборите за да видим кой, какво и как. Каква нова управляваща коалиция ще се заформи и дали изобщо ще се заформи.

 

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 5
  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Излезе ново проучване на общественото мнение.
Проучването може да се види тук: https://osis.bg/?p=4151&fbclid=IwAR1ZuIGT0Yu8mxNiu3B9SQUed_Tqv7rCp4NCvIwyFYtKmQaZRCQ3XcaZ5Eg
Коментар на Дневник тук: https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2022/06/30/4363971_alfa_risurch_izbiratelite_na_bsp_sa_po-golemi_rusofili/?ref=home_mainStory

Това което трябва да се отбележи е динамиката. Спрямо подобно изследване от "Алфа Рисърч" от средата на април проатлантическите симпатизанти значително са намалели - от 63% на 39%. Симпатизантите на Русия са се увеличили от 13% на 23%.   Според мен това се дължи на засилената политическа риторика. Всичко което може да се приеме като про-ЕС или про-НАТО през последните месеци беше атакувано и представено като нещо против "националните ни интереси".  Украинските бежанци, казуса Македония и разширяването на ЕС в западните балкани, доставки / не-доставки на оръжие и боеприпаси за Украйна, спирането на руския газ и т.н. Един коментар на читател от Дневник според мен много добре характеризира представите и ценностите на средния българин:

"Нелепо и неграмотно е да се приравняват симпатиите към определена държава с политико-икономическия интерес. Много българи харесват Русия и винаги ще я подкрепят в една директна или прокси-война срещу Америка, каквато наблюдаваме и сега в Украйна, но това не значи, че биха предпочели съюз с Русия и Беларус пред членството в ЕС. Както се казва, любовта е едно, бракът друго. ЕС е брак по сметка, макар и да не излиза много тая сметка, ама карай. Идеалният вариант за нас е едно икономическо пространство от Лисабон до Владивосток.
А в НАТО нема как да не членуваме, след като съседите ни са там. Иначе как ще се пазим от тях и от САЩ? То е като със застрахователните фирми от 90-те. Българинът е прагматичен все пак"

Българите уж са за НАТО и ЕС, но в прокси война подкрепят Русия.  Потребителят твърди, че това е "практичност", но мен ако ме питат е по-скоро обратното - липса на прагматизъм и по-скоро шизофрения.  

Изглежда, че ситуацията хич няма да е лесна на есенните избори.  На въпроса "Ако в Европа има ново разделение, подобно на Студената война, къде трябва да се позиционира България?  39% от избирателите са за ЕС-НАТО, 23% за съюз с Русия-Беларус а останалите не знаят или не могат да се определят.

Про-ЕС-НАТО електоратът е съсредоточен в ДБ, ПП, ИТН и ГЕРБ.  Про-Русия-Беларус в БСП, Възраждане и Възхода на Янев.   Що се отнася до партийните ръководства, то ако се съди от действията им, а не от думите,  про-ЕС-НАТО са само ДБ и ПП.  ГЕРБ и ИТН са нещо по средата и според ситуацията са  "и така / и така". ДПС в по-спокойна обстановка е твърдо про-ЕС-НАТО, но в супер важни и кризисни моменти по-скоро заема про-руски позиции, разбира се без да го афишира публично и без да бие барабана.

Общо взето трудна работа и много ще зависи коя партия ще подкрепят  тези избиратели които не могат да се определят дали са за ЕС-НАТО или дали за Русия-Беларус.  За момента броят им хич не е малък.

 

 

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 5
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Atom said:

На въпроса "Ако в Европа има ново разделение, подобно на Студената война, къде трябва да се позиционира България?  39% от избирателите са за ЕС-НАТО, 23% за съюз с Русия-Беларус а останалите не знаят или не могат да се определят.

23% искат съюз с Русия и Беларус? Не "неутралитет", а директен съюз.

Абе то дали и в самата Беларус са толкова много твърдите чугуни. 🤣

  • Харесва ми! 1
  • Тъжен 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, sir said:

23% искат съюз с Русия и Беларус? Не "неутралитет", а директен съюз.

Абе то дали и в самата Беларус са толкова много твърдите чугуни. 🤣

За Беларус не съм убеден, че са повече. Мисля обаче, че проучването не е съвсем точно. Трябвало е да им предложат и опцията "Отворени балкани".  Все пак това е нещо междинно между ЕС и съюз с Русия.  Или поне може да стане такова в представите на българите. Хем така, пък онака, пък иначе.  Пък и щом Сърбия е начело значи Отворените балкани ще са достатъчно проруски.

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Atom said:

За Беларус не съм убеден, че са повече. Мисля обаче, че проучването не е съвсем точно. Трябвало е да им предложат и опцията "Отворени балкани".  Все пак това е нещо междинно между ЕС и съюз с Русия.  

Да, трябвало е поне опция "неутралитет" да се включи. Каквото и да се има предвид под това понятие. Швейцария на Балканите. :)

Можело е да изброят и останалите държави в този съюз - Армения, Таджикистан, Казахстан, Киргизстан. Русия-Беларус гали ухото на рубладжийщината, ама тия другите? То впрочем и в тези държави не съм убеден, че има такива високи проценти подкрепа на този смешен съюз. Особено Казахстан, но и Таджикистан, където ситуацията по границата с Афганистан е много напрегната, особено откак руснаците си опразниха базата и я пратиха да воюва в Украйна.

  • Харесва ми! 7
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 26 минути, sir said:

Да, трябвало е поне опция "неутралитет" да се включи. Каквото и да се има предвид под това понятие. Швейцария на Балканите. :)

Можело е да изброят и останалите държави в този съюз - Армения, Таджикистан, Казахстан, Киргизстан. Русия-Беларус гали ухото на рубладжийщината, ама тия другите? То впрочем и в тези държави не съм убеден, че има такива високи проценти подкрепа на този смешен съюз. Особено Казахстан, но и Таджикистан, където ситуацията по границата с Афганистан е много напрегната, особено откак руснаците си опразниха базата и я пратиха да воюва в Украйна.

Мен ме притесняват не толкова самите числа, колкото тенденциите. Само за 2-3 месеца, привържениците на хората които искат по-тесни отношения с Русия скачат почти два пъти.  За сметка на това тези които подкрепят ЕС и НАТО имат спад с повече от 1/3.  Не съм изненадан, тъй като сам предположих нещо подобно, но ми се искаше да не съм бил прав.

Неблагоприятният за нас сценарий  ще е ако наесен про-руските партии (БСП, Възраждане, Възход)  значително увеличат русофилското представяне. Това би позволило догодина,  някъде по това време (след нови предсрочни избори) вече да имат и мнозинство в парламента.  Тогава като заформят едни референдуми, едно чудо - стой та гледай.  Дори и нищо да не се постигне като краен резултат, самият факт, че теми като напускане на ЕС и НАТО ще се обсъждат и дебатират, че ще се провежда всенародно гласуване ще е страшен удар върху евроидиеята, върху България и върху ЕС като цяло за години напред. 

Редактирано от Atom
  • Тъжен 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Atom said:

про-руските партии (БСП

Са про-западни. За изненада на Запада България е най-твърдо про-западна,защото:

1. Първа затвори небето си за руски самолети.

 

2. Отказа да плаща в рубли руския газ.

 

3. Изгони рекорден брой руски дипломати.

 

4. Продава огромно количество оръжие на Украйна.

 

Гледай какво се върши,а не какво се говори.

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, deaf said:

Са про-западни. За изненада на Запада България е най-твърдо про-западна,защото:

За ръководството на самата партия може и да се каже подобно нещо. Говоря за електората. Според това проучване в електората на БСП процентът на хората които искат съюз с Русия-Беларус е най-висок от всички партии - 56%. Във Възраждане същите хора са 49%, а в новата партия на Янев - 38%.  

Все пак като имаш такъв електорат трябва да се съобразяваш.  А ако утре махнат Нинова и начело застане някой истински 100% русофил?

  • Тъжен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 Процентите ще растат докато икономиката се разпада, като мине кризата и жизнения стандарт се възстанови отново ще е 80 на 20 в полза на ЕС и НАТО. В момента реалната ни инфлация е по-висока от тази в целия ЕС, особено инфлацията при храните и енергията, а огромната част от българите си харчат заплатата за храна и сметки. Тези хора са недоволни и искат нещо да се промени към по-добро.

 Когато нещата не вървят хората търсят алтернативни, нормално е, въпросът е, че алтернативата евроазийски блок няма да оправи нещата, ще ги влоши.

 Интересното е, че точно в България имаме всички предпоставки да компенсираме инфлацията и дори да я задържим на приемливо ниски нива. Изнасяме ток, изнасяме зърно, имаме алтернативи на руския газ, внасяме петрол с 25 долара отстъпка, има сектори, които направиха милиарди. Да вдигнат едни данъци и да изхарчат парите правилно...

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, deaf said:

Са про-западни. За изненада на Запада България е най-твърдо про-западна,защото:

1. Първа затвори небето си за руски самолети.

 

2. Отказа да плаща в рубли руския газ.

 

3. Изгони рекорден брой руски дипломати.

 

4. Продава огромно количество оръжие на Украйна.

 

Гледай какво се върши,а не какво се говори.

Така е, с изключение на 4-та точка и по-точно с определението "огромно". Но това в случая не е БСП, а са Корнела и кликата около нея - типични аферисти без никакви идейни скрупули. А ако на власт там дойдат хора с профила на "натовския генерал"? А и да не дойдат. Ако се окаже, че може да се сформира коалиция с типажи от рода на Копейкин и Янев? Каква политика ще се води тогава?

  • Харесва ми! 1
  • Тъжен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, sir said:

Но това в случая не е БСП, а са Корнела

Корнелия преди малко с половин уста каза в интервю,че Запада са ги натиснали да извършат тези действия,включително и да изгонят руските дипломати. Затова по-горе казах,че който и да дойде,дори и най-фанатичния русофил и комунист,ще играе по свирката на Запада. Или ще бъде уволнен като Стефан Янев.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, deaf said:

Корнелия преди малко с половин уста каза в интервю,че Запада са ги натиснали да извършат тези действия,включително и да изгонят руските дипломати. Затова по-горе казах,че който и да дойде,дори и най-фанатичния русофил и комунист,ще играе по свирката на Запада. Или ще бъде уволнен като Стефан Янев.

Е, така ще каже за пред електората. Остава и да каже истината - че си гледа собствената кирийка и й е през шлифера за Русия. :)

А аз визирам хипотезата, в която Янев е на власт заедно със свои идейни съмишленици. Тогава няма да има кой да го уволни. Както и да е, ще видим какво ще стане.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, sir said:

23% искат съюз с Русия и Беларус? Не "неутралитет", а директен съюз.

Нормално. При 240 000 АБПФК, то със семействата, внуците и т.н се получава между 1 и 1,5 милиона промити чугуна. Нищо учудващо няма. Те младите левундери  са точно внуци на такива АБПФК с промити от дядовците и бабите мозъчета, чакащи връщането на социализма.

  • Харесва ми! 3
  • Тъжен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Изглежда, че протича руска операция по отмяна на нотите на МВнР.  Митрофанова е изпратила някаква нота до външно с която поставя ултиматум, че ако нотата за експулсиране на 70  руски дипломати и служители в мисиите не бъде оттеглена, посолството ще бъде закрито - https://offnews.bg/politika/mitrofanova-plashi-da-zatvori-posolstvoto-ako-badat-izgoneni-70-te-780230.html  Според Румен Петков, Генчовска се връща тази вечер (тя е с Радев в Мадрид) и утре ще отмени нотите, тъй като нямало упълномощен зам. министър който да може да подписва подобни документи. 

Не знам дали това е само партенка или наистина има такава операция. Румен Петков го видях и чух тезата му по Евроком, но пък новината за ултиматума на Митрофанова първо излезе в Епицентър, който си е явен про-руски сайт за хибридни атаки и е много далеч от обективността.  OFFNews обаче писаха, че ултиматумът на Митрофанова наистина е факт.  Ще изчакаме до утре ва видим развитието. 

Редактирано от Atom
  • Тъжен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да,Митрофанова,тоест Путин е поставил ултиматум на България да отмени експулсирането на руските дипломати до неделя в полунощ. Ако наистина отменят експулсирането,ще ги призная за русофили и комунисти,но няма да го направят. Хващам се на бас,ако някой поиска. Че ако управляващите,(които да са те),отменят експулсирането,тук във форума ще напиша с главни букви,че съм ГЛУПАК. 🙂

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 40 минути, Шпага said:

Как мислите:

- Ще се съобразим ли с ултиматума на Митрофанова?

- И как би било по-правилно?

- И как би било по-полезно за БГ?

 

 

Не 

Да не се съобразим

Да не се съобразим, защото би било жалко чужд посланик да влияе на решенията на правителството, без значение дали е руски, американски или немски посланик. 

Произтичат различни рискове, но излагацията да оставим посланик да ни командва е покана за всяка чужда държава да ни казва какво да правим. Недопустимо е, то и в момента ни се оказва натиск по някои въпроси, но не е по такъв безочлив начин.

 

 

 

 

 

  • Харесва ми! 6
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 часа, Горо Петков said:

Това е страхотен удар по петата колона тук в България и воя на копейките от всички страни на политическия спектър само го доказва. Аз очаквам ответната реакция от РФ с интерес...Само един малък пример. ;)

LOLOLO.png

Интересно, под преговориТЕ какво има предвид? По принцип воденето на преговорите или че в момента се водят преговори. Ако е второто, значи "имаме новина". 😃

  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, новорегистриран2 said:

Интересно, под преговориТЕ какво има предвид? По принцип воденето на преговорите или че в момента се водят преговори. Ако е второто, значи "имаме новина". 😃

Въобще не изключвам някой, някъде да води неофициални преговори или както му викат сондажи и да дава  обещания.  Почти всички политически сили ореваха всичко наоколо по повод руския газ. И не само русофилските партии, но и ГЕРБ и ДПС. Може да се пробват още при служебния кабинет, може по-късно при редовното правителство, но ще се пробват да сключат нов договор с Газпром.  Сегашният и без това изтича в края на годината и за руснаците е жизнено важно да подпишат с нас нов договор. Не толкова заради икономическата изгода, а от съвсем други съображения.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 45 минути, Atom said:

ще се пробват да сключат нов договор с Газпром.

ЕС и България включително,взеха решение до края на годината да спрат вноса на руски газ. Искам да видя този политик-самоубиец,който би сключил договор с Газпром! 🙂

 

П.П.

ГЕРБ и ДПС са русофилски партии,както и всички други в Народното събрание.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, deaf said:

Да,Митрофанова,тоест Путин е поставил ултиматум на България да отмени експулсирането на руските дипломати до неделя в полунощ. Ако наистина отменят експулсирането,ще ги призная за русофили и комунисти,но няма да го направят. Хващам се на бас,ако някой поиска. Че ако управляващите,(които да са те),отменят експулсирането,тук във форума ще напиша с главни букви,че съм ГЛУПАК. 🙂

Абе ти недей се зарича. За нашите дебилни политици говорим все пак.

Преди 4 часа, Шпага said:

Как мислите:

- Ще се съобразим ли с ултиматума на Митрофанова?

- И как би било по-правилно?

- И как би било по-полезно за БГ?

- Възможно е. Правителството падна, идва служебен кабинет на "натовеца".

- Да не се съобразим.

- Да не се съобразим.

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Днес в интервю в новите по Канал 1, Мутрафонова директно призна че е свалила правителството на Кирил Петков, думите и бяха цитирам дословно:"Ако не беше говорил така както говори, мисля, че щеше да има много дълъг политически живот...". Та така....

  • Харесва ми! 3
  • Тъжен 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 30.06.2022 г. at 1:09, sir said:

Води се предизборна кампания, какво очакваш? Атанасова да каже "Браво, Киро"? :)

След изборите ще си покаже по-ясно кой какъв е и за какво се бори. Това е положението.

 

Борисов днес "поправи" реакцията.  Общо взето се получи като в  македонското "отиграване" - мощна атака по медиите и всякакви обвинения в нарушения на закони и престъпни схеми, а накрая "подкрепяме с две ръце".  Вярно, действията  на правителството били дилетантски и аматьорски  и Борисов би могъл да го направи много по-добре, но каквото е станало е станало и сега ГЕРБ подкрепя изцяло правителството  по отношение на този казус, а кабинетът не трябва да прави и крачка назад. 

Преди 7 часа, Горо Петков said:

Днес в интервю в новите по Канал 1, Мутрафонова директно призна че е свалила правителството на Кирил Петков, думите и бяха цитирам дословно:"Ако не беше говорил така както говори, мисля, че щеше да има много дълъг политически живот...". Та така....

То това беше ясно. Всички факти сочат в тази посока, но е добре, че се потвърждава и от самата нея.  

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...