Отиди на
Форум "Наука"

Коя според вас е най-великата историческа личност?


manzikert

Recommended Posts

  • Потребител
Много хора посочват Левски с право. Делото му е велико и самоотвержено. Проблемът с резултата, и с липсата на такъв, е че той е предаден, от предател, преди да може да го осъществи до край, и за това няма резултат. Каква ирония само, един от хората за които прави всичко и бе готов да даде живота си го предава на сигурна смърт, и заради това предателство, делото му не успява.

според мен не е чак толкова велико ,,делото му,,.Дейността му ,предимно в северозападна България и най вече в софийските села, е пълен провал. Тези райони /софийска област/остават напълно безучастни по време на априлското въстание.И друго, защо след като саздал ,,здрава мрежа,, от деятели, когато е заловен,не направен ни един опит да бъде освободен. Излиза че Филип Тотю маи е имал по добра мрежа /негови ятаци организират успешно бягството му от сливенския затвор/. А да не говорим за Панайот Хитов, чиято мрежа е перфектна

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 834
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Глобален Модератор

Ами той е направил далеч повече отколкото може да се очаква от един единствен човек. Знаел е че Д.Общи е ненадежден и може да изпорти работата, писал е и писмо до БРЦК с молба да го отстранят без лоши чувства, но явно не са реагирали на това.

Голяма част от неуспехите се дължи не само на предатели, но и на нисък революционен дух в част от населението, много хора просто са се аклиматизирали към настоящата обстановка и не искат сътресения в нея - напълно нормално. Дори руските войници като са дошли тук са останали крайно учудени, че тези хора вдигат въстание при положение, че материално са в пъти по-богати от обикновения селянин в Русия, където само картофите ги спасяват от масова гладна смърт.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител
Ами той е направил далеч повече отколкото може да се очаква от един единствен човек. Знаел е че Д.Общи е ненадежден и може да изпорти работата, писал е и писмо до БРЦК с молба да го отстранят без лоши чувства, но явно не са реагирали на това.

Голяма част от неуспехите се дължи не само на предатели, но и на нисък революционен дух в част от населението, много хора просто са се аклиматизирали към настоящата обстановка и не искат сътресения в нея - напълно нормално. Дори руските войници като са дошли тук са останали крайно учудени, че тези хора вдигат въстание при положение, че материално са в пъти по-богати от обикновения селянин в Русия, където само картофите ги спасяват от масова гладна смърт.

в голяма грешка си

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
[

Сталин беше човек, който нямаше равен на себе си на света: диктатор, който прие изостанала Русия и я остави с атомно оръжие.”

Да, и с мизерия, равна на тази на други народи от началото на 19 век.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Добър ден. :)

Всеки малко или много е личност. Но има и такива, които се открояват сред хората. За България това е Левски, в световен мащаб Айнщайн, Че, Майка Тереза и други. Всеки, който има силен дух, ярък и значим образ, е велик. Тези, които винаги ще бъдат една глава над другите, но не се правят на велики. Личността се помни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Добър ден. :)

Всеки малко или много е личност. Но има и такива, които се открояват сред хората. За България това е Левски, в световен мащаб Айнщайн, Че, Майка Тереза и други. Всеки, който има силен дух, ярък и значим образ, е велик. Тези, които винаги ще бъдат една глава над другите, но не се правят на велики. Личността се помни.

Кой???? ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

според мен не е чак толкова велико ,,делото му,,.Дейността му ,предимно в северозападна България и най вече в софийските села, е пълен провал. Тези райони /софийска област/остават напълно безучастни по време на априлското въстание.И друго, защо след като саздал ,,здрава мрежа,, от деятели, когато е заловен,не направен ни един опит да бъде освободен. Излиза че Филип Тотю маи е имал по добра мрежа /негови ятаци организират успешно бягството му от сливенския затвор/. А да не говорим за Панайот Хитов, чиято мрежа е перфектна

1.Пазят го като папата

2.Правят засада като мислят, че ще го карат в Цариград, а не в София.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

Разбира се, че масов убиец като Сталин няма място в класацията!

Хитлер като масов убиец също няма място в класацията. Масовите убийци нямат място в класацията.

А защо примерно ги няма Кирил и Методий,Елена Блаватска,Рудолф Щайнер,Николай Рьорих и Елена Рьорих.

Те също са исторически велики личности.

Link to comment
Share on other sites

Левски е велик и достоен българин, поклон пред него, името му и делото му!

Що се отнася за хитлер, ще кажа само че е най-големия боклук на земята, и най-жалкото подобие на човек, и най- низкото и мръсно нищожество което е живяло на тая земя

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • Потребител

Идвам и аз да си кажа мнението. Ще сложа моите двама любими владетели, които са направили и страшно много за Русия (любимата ми страна) - Петър Велики и разбира се Екатерина Велика. Невероятни владетели!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сиймор Глас. Невероятен човек. Най- великата личност живяла някога. Невероятно съчетание на интелект и етика. И воля...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хитлер като масов убиец също няма място в класацията.

Не мисля така. Темата не е поставена като най-чаровна или одухотворена личност, а най-великата. При положение, че успява да въвлече целият, съвременен при това, свят във война на два пъти, величието му е неоспоримо. Разбира се никой не го поставя за пример. Парадоксално обаче, неговата историческа роля е голяма. Не казвам, че трябва да се сее зло, за да си вадим изводите, но човечеството много се поучи от тези войни и смея да кажа промени. В исторически план това би следвало да е най-грандиозното влияние върху човечеството от един човек и следователно най-великата личност, без никакви условности и аргументи за субективна несравнимост.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Малко съм разколебан след снощи. Дали не е по достоен Джими Джимарино? Титан...Да, определено това за мен е най-великия!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

кой е по-по-най е доста субективна оценка. Естествено че всеки съди по симпатии.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ботев е страхотен поет, невероятен гений. Левски не знам, според мен е бил луда глава, бихте ли си задали въпроса, какъв би бил Левски, ако се беше родил в наши дни. И двамата са Велики исторически личностти, обаче, има едно "обаче". Проблемите на човечеството започват през 19'ти век със изобретяването на парната машина и откриването на петрола, така че изобретателите са Велики исторически личностти, обаче, ако техните изобретения ни водят до самоунищожение и тук има едно "обаче". Според мен, най - великите са всички наши родители, които са ни довели на този свят, отгледали са ни и са се постарали да ни дадат необходимото възпитание. Темата е интересна. С уважение и със малко закъснение... :guitar2:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На първо място слагам маймуната,която е открила огъня,а в тези жеги почти всеки ден споменавам откивателя на таратора:)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Сиймор Глас. Невероятен човек. Най- великата личност живяла някога. Невероятно съчетание на интелект и етика. И воля...

Майката на Сиймор! Гласувам за нея, приятелю!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Госпожа Глас? Бих поспорил, но се сещам, че зад всеки успял мъж стои една силна жена...Прав си! Кой е по-велик от най-великия? Неговия създател :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Госпожа Глас? Бих поспорил, но се сещам, че зад всеки успял мъж стои една силна жена...Прав си! Кой е по-велик от най-великия? Неговия създател :grin:

Да се върнем към твоя избор - Сиймор Глас... наистина добър избор! Поздравления!

+++

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

След като има 'според вас' естествено, че ще е субективно. Хубаво би било и обосновка да има. Аз имам доста ;) и всичките са обосновани, но обосновката се гради върху влиянието на личността в политиката на Света, за миналото Европа. За мен 'велика' не е ерудирана, научна или там нещо променила за мен или в дадена област. Щом е 'велика' значи трябва да е променила неща не само в собствената си д-ва, или да е поддикнала към такива промени. Мързи ме да се връщам назад, ма Бони (Наполеон де) сигурно съм го посочил ;), еее то яснее! Но сега си мисля, че без триото Дидро, Монтескьо и Воплтер нямаше да има никаккъв Наполеон, то и Фр. Революция нямаше да има ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител


По принцип няма как да сравняваме велики личности, проявили величието си в коренно различни области. Примерно Моцарт е велик композитор, а Виктор Юго- изключителен писател, Цезар пък завоевател, Гагарин пък е първият човек в космоса. Всички те са велики в своята си област, но приноса им към развитието на света мисля не е кой знае колко голям в сравнение с това на откривателите, изобретателите и основателите на световните религии.

За това моя топ 3 на най-великите личности изглежда така:

1) Исус Христос- никой не е повлиял толкова много на света, колкото той. Учението му има най-много последователи в света, без сам да е написал и една книга, за него са изписани най-много книги, без да е имал армия е завладял света. Не случайно историята е разделена на две части- преди рождението му и след това.

2) Апостол Павел- възхищавам се на енергичността му, посвещението му и дързостта с които е проповядвал християнството сред езичниците в Европа. За мен той е човекът оказал най-голямо влияние върху облика на Европа.

3) Александър Велики- заради военните му успехи и разпространението на елинизма в древния свят, в това число и елинското койне, станало езика на културата, търговията, науката, църквата.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Всъщност повлиялият света е ап. Павел. Христос нито е проповядвал нещо различно от юдаизъм, нито е имал някаква сакрална визия. Но това е тема за друг раздел.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Точно така, от това което знаем Христос е бил еврейски реформатор сега само религиозен ли или с аспирации към реална власт над евреите (давидовото коляно, еврейското 'месия' - призван спасител като по-скоро цар отколкото пророк, но винаги човек).

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...