Отиди на
Форум "Наука"

Информация относно КОВИД-19


Recommended Posts

Преди 1 минута, gmladenov said:

На хората не можеш да им угодиш.
Първо ще се оплакват, че ги ограничават. А като се заразят пък ще се оплакват,
че нямало легла за тях в болниците и че държавата нищо не прави за тях.

Кой колкото акъл има, толкова.

Вдигаш ми кръвното, що за липса на мисъл. 😀 Всички тук на 70 , 70 плюс  са преживели истински епидемии и буквално глад, Не им пука, едно е холера,тиф, дизинтерия , ин още други , друго е това, едно е за ден да имаш по само четвърт филия хляб и никакъв достъп до лекар, а си на 10 години дете. какво говорип ти!

В Италия има нарочени градове където буквално избиват възрастните си, а и не само убиват и лекари. На много , директно ги отписват, никакви антибиотици, на някои морфин, това не е лъжа, питайте българи избягали от там.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Откъде един санитар (или клоун) има информация какво става в италианските градове ?  И на каква база дава прогноза ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Евристей said:

Откъде един санитар (или клоун) има информация какво става в италианските градове ?  И на каква база дава прогноза ?

Ситуацията в Италия е горе-долу такава. Въпросът е с какви думи ще я опишеш, какъе манипулативен заряд ще вложиш.

Едно е да кажеш "избиват възрастните", веднага се сещат хората  колко е лоша и подла държавата, друго е да признаеш "не успяват на всички да помогнат", тогава вината става обща, и на тези които не спазват наредбите... Ама те себе си никога няма да обвинят.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

Преди 1 минута, scaner said:

Ситуацията в Италия е горе-долу такава. Въпросът е с какви думи ще я опишеш, какъе манипулативен заряд ще вложиш.

Едно е да кажеш "избиват възрастните", веднага се сещат хората  колко е лоша и подла държавата, друго е да признаеш "не успяват на всички да помогнат", тогава вината става обща, и на тези които не спазват наредбите... Ама те себе си никога няма да обвинят.

Горе долу, нещата са по сложни , тамошните престъпници искат да получат трагедия, жертват част от политиците но мафията и ченгетата получава още власт и десетки милиарди, биха избили собственоръчно хиляди ако се наложи........

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Цитирай

Нали знаете, че една от основните причините за толкова жертви в Италия от КОВИД-19 е, че няма достатъчно респиратори за хората в най-тежко състояние? 1f641.png

Преди месец с Петър Зографов опитвахме да обясним, че опасността от вируса не е толкова от самия вирус, колкото за хората, които ще се разделят с живота, когато се получи пиково претоварване на болничната система, защото просто няма да има достатъчно лекари и/или апаратура, които да се погрижат за тях. Както и от икономическите последствия, които ще бъдат пагубни за още повече хора.

Тогава хората ни се чудеха какво точно имаме предвид, понеже явно не бяха следили развитието в Ухан, където по-големия брой жертви беше именно заради претоварването на болничната система.

За съжаление явно и италианците не бяха следили Ухан, защото от няколко дни изпреварват пика на Китай по брой заразени дневно, а вчера надминаха броя жертви в Китай (ако числата от Китай са верни, в което имам причини да се съмнявам) - мир на праха на споминалите се.

От тогава ежедневно си блъскам главата какво можем да направим, за да смекчим поне малко идващото. Да променим развитието на идващата ситуация не виждах как ще стане. Да станем като Корея, Япония, Тайван или Сингапур от днес за утре нямаше как да стане, освен ако утре не е след 100 години.

В никоя от европейските държавите, които са <преди" нас в развитието на ситуацията призивите на управляващите за запазване на спокойствие не предотвартиха паническото пазаруване на хранителни продукти и тоалетна хартия.

В Италия, преди да се въведе пълна карантина миналия вторник, предишната частична карантина бе масово нарушавана и ... за съжаление, резултатите са на лице.

Всички мои приятели лекари, с които разговарях, споделиха, че буквално до онзи ден масово не са се спазвали препоръките за социалното дистанциране и хората са били по на групички с бирички в парка ... и там резултатите са вече на лице.

И приятелите ми лекари споделиха, че очакват до 1-2 седмици при тях да е като в Италия 1f641.png

Та, мислех си през цялото време какво може да се направи за България.

И реших, че едното е да помогнем на болниците с малко повече респиратори.

МЗ излезе с информация, че в момента здравната система разполага с около 1400 респиратора. Първо, имайте предвид, че не всички от тях стават за обгрижване на най-тежките случаи с КОВИД-19, защото въпросните имат нужда от инвазивно обдишване със специални програми, които не всички респиратори имат. Колко от наличните имат такива - нямам данни, а и не вярвам да им точни данни.

Последните седмици почти ежедневно комуникирах с приятели лекари-интензивисти - постоянно разпитвайки ги за необходимите функции, които един респиратор трябва да има, за да е подходящ за случая.

В същото време с приятели спедитори и вносители по цял ден търсихме подходящи модели в Европа и Китай, като търсихме пресечната точка на това кой покрива всички изисквания, има добра цена и може да дойде възможно най-бързо

Т.е. със спедиторите и вносителите гледахме оферти, а лекарите ги одобряваха или не.

В крайна сметка се спряхме на модел за около 20 хиляди с ДДС, който може да дойде за 3-4 седмици след поръчка.

Петима приятели вече изявиха желание всеки да помогне със средства за един респиратор и реших да направя поръчка за 10 броя. Изпратихме я днес. Вярвам, че за три седмици ще успеем да намерим средствата и за останалите респиратори.

Ако някой иска да се включи - нека пише LIKE.png

Имайте предвид, че става въпрос за чисто нови респиратори доста високо качество. С една година и половина гаранция (това е бонус от вносителя - стандартно гаранцията е една година)

В същото време някои търговци в България в момента предлагат рециклирани респиратори за два пъти повече пари. Да, и аз съм привърженик на свободния пазар. Прото чисто човешки никога не съм разбирал желанието на някои хора да правят пари от болката и страха на хората. Но game is game и затова по-важно е какво ние правим.

Отделно от това преди две дни моя приятел Митко Стефанов от QuickCargo, който ни помогна с транспорта на 100 тона капачки на последната кампания, преди два дни ми спомена, че може да уреди хуманитарна помощ от Китай под формата на маски, защитни очила и защитни облекла за нуждите на лекарите и болниците в България.

За целта днес пуснах един пост на страницата “Капачки за Бъдеще”, апелиращ болнциите да попълнят в една таблица от какви защитни средства имат нужда, за да дадем бройки от какво се нуждаем на Китай и те да доставят каквото могат. Напълно безплатно за нас и за болниците.

За шест часa постът беше видян от над 300 000 души и вече имаме данните за нуждите на близо 200 болници. Ще събираме данни до утре (събота) вечер, след което ще ги синтезираме и ще ги засилим като поръчка за Китай. Постът можете да намерите в първив коментар под този статус.

Това са двете линии, по които се опитвам да помогна в момента.

Ако смятате, че можете да се включите по някоя от тях- пишете LIKE.png

А междувременно точно преди седмица трябва да се трансформирам бизнеса си от оффлайн в онлайн в от петък за понеделник и мисля, че като за краткия период от време се справихме нелошо. Но за това ще ви разказвам друг път.

Освен всичко през изминалата седмицата се чух доста пъти с няколко министъра и зам министъра, за да получа информация колко респиратора са нужни, какви характеристики трябва да имат, какви нужди имат болниците и т.н. … за сега сме not great, not terrible, но много се надявам институциите да помогнат документално за хуманитарната помощ, което много ще облекчи административната част и ще помогне защитните средства да стигнат по-скоро до лекарите.

Това е за сега.

Толкова тежка седмица не помня кога съм имал за последно …

Ако искате да се вклчите някъде - пишете LIKE.png

Аз отивам малко да почина, щото .. трябва.

Поздрави

От Лазар Радков:

 

 

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, laplandetza said:

Горе долу, нещата са по сложни , тамошните престъпници искат да получат трагедия, жертват част от политиците но мафията и ченгетата получава още власт и десетки милиарди, биха избили собственоръчно хиляди ако се наложи........

лапландец, дори и да е така, обективно този вирус е 10 пъти по-смъртоносен от обикновен грип и претоварването на капацитета на системите може да доведе голяма смъртност; кой крив, кой прав, кой го е пуснал и дали, но пандемията в Европа и САЩ сега набира скорост и става въпрос за минимализиране на жертви, а друг начин освен строга карантина, според мен, няма. В Китай след 3 месеца чак сега започват леко да разхлабват мерките:

2020-03-21_142951.jpg.8633fe3c52d84e6b3f15f52e4ef3e230.jpg

https://www.express.co.uk/travel/articles/1257717/china-lockdown-how-long-was-china-lockdown-timeframe-wuhan

Това е от вчера, в епицентъра два месеца е бил спрян градския транспорт и всички частни автомобили от движение, там смъртността е била над 7 процента в началото.

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Не е, около 0,8 процента, гледай Южна Корея, всъшност реално е и по малко, както и обикн. грип е по малко.Китайците не ги мисли , те почнаха филма , дали е съгласувано, дайте време, към 2 години, после анализ. След тези годинки вижте примерно данни , ако изобщо имат надеждни за Индия, страната майка на страшните епидемии свикнала със смърт от болести в умопомрачителни мащаби.Вижте ги дали са притеснени от тази нова <зараза> за тях абсолютно невзрачна.

  • Харесва ми! 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 минути, laplandetza said:

Не е, около 0,8 процента, гледай Южна Корея, всъшност реално е и по малко, както и обикн. грип е по малко.Китайците не ги мисли , те почнаха филма , дали е съгласувано, дайте време, към 2 години, после анализ. След тези годинки вижте примерно данни , ако изобщо имат надеждни за Индия, страната майка на страшните епидемии свикнала със смърт от болести в умопомрачителни мащаби.Вижте ги дали са притеснени от тази нова <зараза> за тях абсолютно невзрачна.

Съгласен съм, че данните са силно преекспонирани, вчера си дадох труд да направя справка каква е била смъртността от пневмонии в ЕС и САЩ и данните са следните:

In the United States, community-acquired pneumonia affects 5.6 million people per year, and ranks 6th among leading causes of death. Number of visits to emergency departments with pneumonia as the primary diagnosis: 1.3 million Number of deaths: 49,157

https://www.cdc.gov/nchs/fastats/pneumonia.htm

From the 4.9 million deaths reported in the European Union (EU) in 2014, 118 300 were due to pneumonia. Women (59 900 deaths) and men (58 400 deaths) were almost equally affected. 90% of these deaths concerned people aged over 65.In absolute terms, the United Kingdom (28 200 deaths, or 24% of the EU total) was the MemberState that recorded the most deaths from pneumonia in 2014, followed by Germany (16 700, 14%), Poland (12 300, 10%), France (11 100, 9%), Italy (9 100, 8%) and Spain (8 400, 7%).

https://www.cdc.gov/nchs/fastats/pneumonia.htm

Current figures from health services research in Germany, based on data from the legally mandated health-insurance carriers, reveal an incidence of 9.7 cases per 1000 person-years, corresponding to more than 660 000 patients per year. Both the incidence and the mortality of CAP are age- and comorbidity-dependent . 46.5% of patients with CAP, and more than half of those aged 60 or above, are admitted to hospital for treatment. Hospitalized patients with CAP have a high in-hospital mortality of circa 13% . Even after bedridden persons and persons living in nursing homes are excluded from the statistics, 2.4% of the admitted patients die within 72 hours of admission.

Това са годишни данни за 2017 в САЩ и 2014 в ЕС.

https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/-/EDN-20171110-1?inheritRedirect=true

https://www.aerzteblatt.de/int/archive/article/195092/Community-acquired-pneumonia-in-adults

 

Ако изчислим смъртността на хоспитализираните в САЩ тя е 3 процента; в ЕС е по-висока. Но СЗО не е обявила карантина, защото в САЩ около 70 процента от възрастните над 65 са ваксинирани, а в Германия, например, всички над 70 подлежат на ваксинация. И въпреки това умират.

Смъртността в повечето страни от ЕС с добре развито здравеопазване е ниска от коронавирус:

2020-03-21_134010.jpg.e4733cfc1e6f6f1ffe31dbad05de2376.jpg

под първата червена черта, засега, тази смъртност е между 0.8 и 0.3 процента. Според мен обаче при огромно и бързо струпване на тежки случаи, предимно възрастни и хронично болни, системите изпушват и дават фира, както става в Италия. Във Франция мосю Макрон закара хората до урните, след което на другия ден изкара жандармерията и въведе военно положение, абсолютен палячо. Но това ще отшуми до няколко месеца по мое мнение, тази истерия.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Докато ние се оплакваме от нашето много "тежко" и "несправедливо" положение ето какво се случва около нас:

Албания заплаши със сълзотворен газ и водни оръдия, ако не се спазва полицейският час
https://www.dnevnik.bg/sviat/2020/03/21/4044271_albaniia_zaplashi_sus_sulzotvoren_gaz_i_vodni_orudiia/

Албанското правителство прати по улиците армията и предупреди, че силите на реда ще използват сълзотворен газ и водни оръдия, за да гарантират, че ще се спазват 40-часовата блокада на страната, започваща днес.

Сърбия спира изцяло градския транспорт, Вучич поиска да не се излиза след 17 ч.
https://www.dnevnik.bg/sviat/2020/03/21/4044259_surbiia_spira_izcialo_gradskiia_transport_vuchich/

 

Президентът Александър Вучич обаче заяви преди малко, че е предложил на кабинета полицейският час да започва от 17 ч., а не от 20 ч., тъй като "е очевидно, че не можем да бъдем достатъчно дисциплинирани".

Президентът помоли изрично гражданите да останат у дома и заяви, че ако не изпълняват това и има много хора по улиците, полицейският час може да започва не от 17, а от 13 ч.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, новорегистриран2 said:

Малайзия, Пакистан, Филипините, Австралия и още десетки страни не мислят така...

С такива капацитети далеч ще стигнем...

Не знам какво мислят, но  заразените в тези страни  , както и в други с изразен топъл климат са на порядъци по-малко, отколкото са в страните от северното с умерен климат.

Преди 1 час, Р. Теодосиев said:

Докато ние се оплакваме от нашето много "тежко" и "несправедливо" положение ето какво се случва около нас:

Албания заплаши със сълзотворен газ и водни оръдия, ако не се спазва полицейският час
https://www.dnevnik.bg/sviat/2020/03/21/4044271_albaniia_zaplashi_sus_sulzotvoren_gaz_i_vodni_orudiia/

Албанското правителство прати по улиците армията и предупреди, че силите на реда ще използват сълзотворен газ и водни оръдия, за да гарантират, че ще се спазват 40-часовата блокада на страната, започваща днес.

Сърбия спира изцяло градския транспорт, Вучич поиска да не се излиза след 17 ч.
https://www.dnevnik.bg/sviat/2020/03/21/4044259_surbiia_spira_izcialo_gradskiia_transport_vuchich/

 

Президентът Александър Вучич обаче заяви преди малко, че е предложил на кабинета полицейският час да започва от 17 ч., а не от 20 ч., тъй като "е очевидно, че не можем да бъдем достатъчно дисциплинирани".

Президентът помоли изрично гражданите да останат у дома и заяви, че ако не изпълняват това и има много хора по улиците, полицейският час може да започва не от 17, а от 13 ч.

Европейските страни решиха горе-долу по едно и също време да затегнат положението и мерките общо взето, с леки вариации си приличат. Разликата е,  че  в  богатите държави от Западна Европа заразата се разпространи по-рано и по-бързо. Причината според мен е в това, че техните граждани пътуват много повече във връзка с  туризъм и бизнес. Просто защото богатите пътуват повече и по-надалече.

Друго, в което богатството им се отрази негативно в тази ситуация е изпразването на магазините. Магазините на запад не могат да насмогнат на възможностите на клиентите си да купуват. Но негативите свършват дотук,  богатството си е сила, според мен Германия първа ще успее да се справи с кризата от коронавируса.

 

 

Редактирано от Doris
  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

Преди 5 часа, laplandetza said:

Не е, около 0,8 процента, гледай Южна Корея, всъшност реално е и по малко, както и обикн. грип е по малко.Китайците не ги мисли , те почнаха филма , дали е съгласувано, дайте време, към 2 години, после анализ. След тези годинки вижте примерно данни , ако изобщо имат надеждни за Индия, страната майка на страшните епидемии свикнала със смърт от болести в умопомрачителни мащаби.Вижте ги дали са притеснени от тази нова <зараза> за тях абсолютно невзрачна.

Каквото и да говорим, това не е обикновен грип, след като успява, да блокира цяла здравна система и то с тежки случаи! Имаш ли подобен пример, това да се е случвало някога, за да не сме притеснени? А какво би станало, ако не се вземат никакви мерки?

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, Б. Киров said:

Съгласен съм, че данните са силно преекспонирани, вчера си дадох труд да направя справка каква е била смъртността от пневмонии в ЕС и САЩ и данните са следните:

Не са преекспонирани, просто южните корейци са далеч по-подготвени за подобни случаи, от която и да е европейска държава. Защото знаят опасността от последствията.

1. Корейската система за превенции е изключително гъвкава и добре развита. Поддържат постоянна готовност заради Севера и имат опит от две предишни епидемии с коронавируси, все пак.

2. Технологичната наситеност и наличните производствени мощности позволяват да се реагира бързо и положението да се държи под контрол. Системата за известяване при бедствия и аварии е много ефективна и действа и в сегашния случай. В Европа, заради истерици, подобна система липсва.

3. Корея сама разработва, произвежда и обработва тестовете, в огромни количества. За седмица бяха изследвани стотина хиляди сектанта. Което позволи на здравните власти да предприемат превантивни мерки на време.

Корея сама произвежда нужните й маски, за да задоволи нуждите на цялото население, също така сама произвежда нужното болнично оборудване.

4. Демографията на заразените - около половината от заразените са млади сектантки на по 20-30 годишна възраст.

5. В района с най-много заразени цивилното здравеопазване се срина и положението бе удържано само чрез мобилизацията на армейските ресурси.

6. Огромната част от корейците са се самоизолирали и спазват самоналожена социална изолация. Без да се налага правителството да я налага.

-----

В Германия смъртността все още е ниска, защото заболелите масово още са в началния стадии и болниците имат достатъчен капацитет. След седмица-две положението ще се промени.

 

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Doris said:

Не знам какво мислят, но  заразените в тези страни  , както и в други с изразен топъл климат са на порядъци по-малко, отколкото са в страните от северното с умерен климат.

Уви, просто нямат капацитета за по-масово изследване. Затова и Манила е вече цяла седмица под карантина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ОБРЪЩЕНИЕ НА МИНИСТЪР ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА НИДЕРЛАНДИЯ :

Добър вечер,

Коронавирусът е хванал страната ни в хватката си. Нас и останалия свят. Всички сме изправени пред трудна и тежка задача.Много хора ще разпознаят в последните седмици усещането да си на влакче на ужасите, което се движи все по-бързо и по-бързо. Вие се чудите: „Наистина ли това се случва?“, защото взетите тук и навсякъде мерки са безпрецедентни за държави в мирно време.В началото на тази реч искам да изразя моите съболезнования на семействата на починалите от вируса. На всички, които са в болницата или се възстановяват у дома, желая подобряване и сила.

И искам да се обърна към възрастните и към хората с крехко здраве. Осъзнавам, че сте много загрижени и затова искам да ви кажа, че най-важният ни приоритет е да намалим вашия риск.С всички новини от страната и от света, с всички събития, които следват едно след друго с главоломна скорост, е напълно оправдано в обществото да има всеобща загриженост. Всички ние имаме въпроси.„Как да предпазя себе си и близките си?“

„Какво ще стане с училището и работата?“„Могат ли да продължат детските партита? Семейният уикенд? Сватбата?“

„Колко време ще продължи всичко това?“

„И защо различните държави взимат различни мерки?“

В днешния свят новините и информацията се движат по-бързо от скоростта на светлината и мненията също се дават бързо. Разбирам това. Но отговорите на всички въпроси започват с познанията и опита на експертите.

Нека се придържаме към това.

Към експерти като Яп Ван Дисел (Jaap van Dissel) и неговите колеги вътре и извън RIVM (Агенцията по обществено задраве). Вирусолози, лекари от интензивни отделения и други специалисти. От началото техните съвети бяха водещи във всички мерки, които бяха взети в Нидерландия до сега. И е важно да продължим да плаваме с този компас на научното знание и надеждните факти.

Това е единственият смислен начин да продължим да предприемаме нужните стъпки. Стъпки, които неизбежно приближават към нас.

Защото нямам леко послание за вас тази вечер.

Истината е, че коронавирусът е сред нас и ще остане сред нас още известно време. Няма лесен или бърз изход от тази много трудна ситуация. Истината е, че в близко бъдеще голяма част от нидерландското население ще бъде заразено с вируса.

Това е, което експертите ни казват сега. И това, което още ни казват, е че докато чакаме ваксина или лекарство, можем да забавим разпространението на вируса, като в същото време изграждаме групов имунитет по контролиран начин.

Tрябва да поясня това.

Тези, които са прекарали вируса, обикновено са имунизирани след това. Точно както навремето с шарките. Колкото по-голяма е групата, която има имунитет, толкова по-малък е шансът вирусът да скочи върху възрастни хора и хора с влошено здраве. С груповия имунитет вие строите, както винаги е било, защитна стена около тях.

Такъв е принципът. Но трябва да осъзнаем, че ще отнеме месеци, а може и повече, да изградим групов имунитет, и съжалявайки за това време ние трябва да защитим хората в най-голям риск колкото може по-добре.

Всичко на всичко има три възможни сценария. Първият сценарий е: максимално контролиране на вируса. Това означава контролирано разпространение сред групи, които са в най-малък риск.

Това е избраният от нас сценарий. Максимален контрол означава, че се опитваме да използваме мерки за намаляване и облекчаване на пика в броя на заразените и да го разпрострем в по-дълъг период.

С този подход, при който повечето хора ще имат минимални оплаквания, ние изграждаме имунитет и осигуряваме възможност на здравната система да се справи. Целим хосписите, домашните грижи, болниците и особено интензивните отделения да не се претоварят. Така че винаги да има достатъчен капацитет да се помогне на хората, които са най-уязвими.

Вторият сценарий е да оставим вирусът да се разпространява неконтролирано. Това напълно ще претовари здравната ни система в пика на заразяването, оставяйки недостатъчен капацитет да помогнем на уязвимите, възрастните и останалите пациенти с висок риск. Това, разбира се, трябва да се избегне на всяка цена.

Третият сценарий е безкрайно да се опитваме да спрем вируса. Това означава пълно заключване на страната. Подобен краен подход може и да изглежда на пръв поглед привлекателен, но експертите посочват, че определено не е въпрос на няколко дни или седмици.

При този сценарий ние реално ще трябва да затворим страната си за една година или дори повече, с всички последствия, до които това води. И дори и да беше практически възможно – да позволяваме на хората за толкова дълъг период да напускат домовете си само с разрешително – тогава вирусът би могъл незабавно да изникне отново, щом мерките се прекратят.

Нидерландия е отворена страна и докато няма ваксина, коронавирусът ще продължава да се разпространява по света като вълна и няма да пропусне нашата страна.

Всички препоръки дотук, всички обявени мерки, са насочени към първия сценарий на „максимален контрол“. От сравнително простите препоръки да няма здрависване, да се мият ръцете по-често и да се спазва разстояние от метър и половина, до по-всеобхватни мерки като забраната на големи събирания и затваряне на кетъринг индустрията.

И, разбира се, всеки ден мерим пулса на събитията. Колко дълго ще са необходими тези мерки и дали ще са нужни повече мерки, зависи от поведението на вируса през следващите седмици и месеци. И от всички нови научни открития, защото проучванията не спират.

Възможно е някои мерки да бъдат и по-леки, но понякога ние трябва да предприемем допълнителна стъпка, за да спрем неконтролираното разпространяване на вируса. Ще продължим да се настройваме и да измерваме в следващите месеци. Ще продължим да търсим баланса между взимането на нужните мерки и продължаването на нормалния живот, доколкото е възможно.

Ако можем да контролираме разпространението на вируса по този начин, последствията за общественото здраве ще бъдат възможно най-управляеми.

В същото време ние не можем и няма да си затворим очите за икономическите последствия от тази криза. Много хора са загрижени за работата си. Защото за много фирми, големи и малки, това е извънредно труден период.

Много предприемачи внезапно са изправени до стената. Дамата от кафенето на ъгъла, производителят на цветя, транспортният оператор, фрийлансърът, но същото се отнася и за национални икони като KLM.

Моето послание към предприемачите в Нидерландия и техните служители е следното: кабинетът ще направи каквото е необходимо, за да ви подкрепи. Ние сме решени да подсигурим тези бизнеси да не пропаднат, заради това, което се случва сега и хората да не загубят своята работа.

При всички случаи ще бъдат трудни времена, но ние няма да ви разочароваме.

И накрая, бих искал да благодаря на всички в Нидерландия за начина, по който указанията и мерките се спазват до момента и за всички стоплящи сърцето примери на взаимна помощ и солидарност.

Хубаво е да видим, че сме готови да си помагаме един на друг, когато има нужда. Продължавайте да правите това. Бъдете внимателни, спазвайте указанията, дори и да сте силни и здрави, за доброто на хората, които са по-уязвими.

Това наистина е важно.

Продължавайте да използвате здравия разум и слушайте експертите. Продължавайте да си помагате един на друг, когато е възможно. Това е време, в което трябва да се открием един друг, отвъд несъгласията и противоречията. Време, в което да поставим общия интерес над личния интерес.

Време да дадем пространство и доверие на всички онези хора, които са заети ден и нощ, при извънредни обстоятелства, да помагат на другите и да държат вируса под контрол. Чистачи, сестри и лекари в болниците и домовете за възрастни хора, общопрактикуващи лекари и служители на Здравния департамент, полицаи, персонал на бърза помощ и всички останали служби по здравеопазването.

На тях и на всички хора, които стоят на работните си места в училищата, в детските градини, градския транспорт, супермаркетите и навсякъде другаде, искам да кажа: вършите невероятна работа, много ви благодаря за това

Бих искал да завърша със следния апел: при цялата несигурност, която ни заобикаля, едно нещо е абсолютно ясно: задачата, пред която сме изправени е много голяма и ние наистина трябва да бъдем всичките 17 милиона души, за да я изпълним. Заедно ще преодолеем този труден период.

Грижете се един за друг. Разчитам на вас.

Благодаря ви.

Ползвам готов превод и не знам доколко е верен. Източник на превода https://novini.bg/sviat/eu/588542

Редактирано от boyko
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, boyko said:

Всичко на всичко има три възможни сценария. Първият сценарий е: максимално контролиране на вируса. Това означава контролирано разпространение сред групи, които са в най-малък риск.

Това може би е интересна идея, но как ще се случи например у нас, ако младото поколение живее заедно със старото. Няма как да бъдат изолирани съвсем. 

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, boyko said:

ОБРЪЩЕНИЕ НА МИНИСТЪР ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА НИДЕРЛАНДИЯ :

Добър вечер,

Коронавирусът е хванал страната ни в хватката си. Нас и останалия свят. Всички сме изправени пред трудна и тежка задача.Много хора ще разпознаят в последните седмици усещането да си на влакче на ужасите, което се движи все по-бързо и по-бързо. Вие се чудите: „Наистина ли това се случва?“, защото взетите тук и навсякъде мерки са безпрецедентни за държави в мирно време.В началото на тази реч искам да изразя моите съболезнования на семействата на починалите от вируса. На всички, които са в болницата или се възстановяват у дома, желая подобряване и сила.

И искам да се обърна към възрастните и към хората с крехко здраве. Осъзнавам, че сте много загрижени и затова искам да ви кажа, че най-важният ни приоритет е да намалим вашия риск.С всички новини от страната и от света, с всички събития, които следват едно след друго с главоломна скорост, е напълно оправдано в обществото да има всеобща загриженост. Всички ние имаме въпроси.„Как да предпазя себе си и близките си?“

„Какво ще стане с училището и работата?“„Могат ли да продължат детските партита? Семейният уикенд? Сватбата?“

„Колко време ще продължи всичко това?“

„И защо различните държави взимат различни мерки?“

В днешния свят новините и информацията се движат по-бързо от скоростта на светлината и мненията също се дават бързо. Разбирам това. Но отговорите на всички въпроси започват с познанията и опита на експертите.

Нека се придържаме към това.

Към експерти като Яп Ван Дисел (Jaap van Dissel) и неговите колеги вътре и извън RIVM (Агенцията по обществено задраве). Вирусолози, лекари от интензивни отделения и други специалисти. От началото техните съвети бяха водещи във всички мерки, които бяха взети в Нидерландия до сега. И е важно да продължим да плаваме с този компас на научното знание и надеждните факти.

Това е единственият смислен начин да продължим да предприемаме нужните стъпки. Стъпки, които неизбежно приближават към нас.

Защото нямам леко послание за вас тази вечер.

Истината е, че коронавирусът е сред нас и ще остане сред нас още известно време. Няма лесен или бърз изход от тази много трудна ситуация. Истината е, че в близко бъдеще голяма част от нидерландското население ще бъде заразено с вируса.

Това е, което експертите ни казват сега. И това, което още ни казват, е че докато чакаме ваксина или лекарство, можем да забавим разпространението на вируса, като в същото време изграждаме групов имунитет по контролиран начин.

Tрябва да поясня това.

Тези, които са прекарали вируса, обикновено са имунизирани след това. Точно както навремето с шарките. Колкото по-голяма е групата, която има имунитет, толкова по-малък е шансът вирусът да скочи върху възрастни хора и хора с влошено здраве. С груповия имунитет вие строите, както винаги е било, защитна стена около тях.

Такъв е принципът. Но трябва да осъзнаем, че ще отнеме месеци, а може и повече, да изградим групов имунитет, и съжалявайки за това време ние трябва да защитим хората в най-голям риск колкото може по-добре.

Всичко на всичко има три възможни сценария. Първият сценарий е: максимално контролиране на вируса. Това означава контролирано разпространение сред групи, които са в най-малък риск.

Това е избраният от нас сценарий. Максимален контрол означава, че се опитваме да използваме мерки за намаляване и облекчаване на пика в броя на заразените и да го разпрострем в по-дълъг период.

С този подход, при който повечето хора ще имат минимални оплаквания, ние изграждаме имунитет и осигуряваме възможност на здравната система да се справи. Целим хосписите, домашните грижи, болниците и особено интензивните отделения да не се претоварят. Така че винаги да има достатъчен капацитет да се помогне на хората, които са най-уязвими.

Вторият сценарий е да оставим вирусът да се разпространява неконтролирано. Това напълно ще претовари здравната ни система в пика на заразяването, оставяйки недостатъчен капацитет да помогнем на уязвимите, възрастните и останалите пациенти с висок риск. Това, разбира се, трябва да се избегне на всяка цена.

Третият сценарий е безкрайно да се опитваме да спрем вируса. Това означава пълно заключване на страната. Подобен краен подход може и да изглежда на пръв поглед привлекателен, но експертите посочват, че определено не е въпрос на няколко дни или седмици.

При този сценарий ние реално ще трябва да затворим страната си за една година или дори повече, с всички последствия, до които това води. И дори и да беше практически възможно – да позволяваме на хората за толкова дълъг период да напускат домовете си само с разрешително – тогава вирусът би могъл незабавно да изникне отново, щом мерките се прекратят.

Нидерландия е отворена страна и докато няма ваксина, коронавирусът ще продължава да се разпространява по света като вълна и няма да пропусне нашата страна.

Всички препоръки дотук, всички обявени мерки, са насочени към първия сценарий на „максимален контрол“. От сравнително простите препоръки да няма здрависване, да се мият ръцете по-често и да се спазва разстояние от метър и половина, до по-всеобхватни мерки като забраната на големи събирания и затваряне на кетъринг индустрията.

И, разбира се, всеки ден мерим пулса на събитията. Колко дълго ще са необходими тези мерки и дали ще са нужни повече мерки, зависи от поведението на вируса през следващите седмици и месеци. И от всички нови научни открития, защото проучванията не спират.

Възможно е някои мерки да бъдат и по-леки, но понякога ние трябва да предприемем допълнителна стъпка, за да спрем неконтролираното разпространяване на вируса. Ще продължим да се настройваме и да измерваме в следващите месеци. Ще продължим да търсим баланса между взимането на нужните мерки и продължаването на нормалния живот, доколкото е възможно.

Ако можем да контролираме разпространението на вируса по този начин, последствията за общественото здраве ще бъдат възможно най-управляеми.

В същото време ние не можем и няма да си затворим очите за икономическите последствия от тази криза. Много хора са загрижени за работата си. Защото за много фирми, големи и малки, това е извънредно труден период.

Много предприемачи внезапно са изправени до стената. Дамата от кафенето на ъгъла, производителят на цветя, транспортният оператор, фрийлансърът, но същото се отнася и за национални икони като KLM.

Моето послание към предприемачите в Нидерландия и техните служители е следното: кабинетът ще направи каквото е необходимо, за да ви подкрепи. Ние сме решени да подсигурим тези бизнеси да не пропаднат, заради това, което се случва сега и хората да не загубят своята работа.

При всички случаи ще бъдат трудни времена, но ние няма да ви разочароваме.

И накрая, бих искал да благодаря на всички в Нидерландия за начина, по който указанията и мерките се спазват до момента и за всички стоплящи сърцето примери на взаимна помощ и солидарност.

Хубаво е да видим, че сме готови да си помагаме един на друг, когато има нужда. Продължавайте да правите това. Бъдете внимателни, спазвайте указанията, дори и да сте силни и здрави, за доброто на хората, които са по-уязвими.

Това наистина е важно.

Продължавайте да използвате здравия разум и слушайте експертите. Продължавайте да си помагате един на друг, когато е възможно. Това е време, в което трябва да се открием един друг, отвъд несъгласията и противоречията. Време, в което да поставим общия интерес над личния интерес.

Време да дадем пространство и доверие на всички онези хора, които са заети ден и нощ, при извънредни обстоятелства, да помагат на другите и да държат вируса под контрол. Чистачи, сестри и лекари в болниците и домовете за възрастни хора, общопрактикуващи лекари и служители на Здравния департамент, полицаи, персонал на бърза помощ и всички останали служби по здравеопазването.

На тях и на всички хора, които стоят на работните си места в училищата, в детските градини, градския транспорт, супермаркетите и навсякъде другаде, искам да кажа: вършите невероятна работа, много ви благодаря за това

Бих искал да завърша със следния апел: при цялата несигурност, която ни заобикаля, едно нещо е абсолютно ясно: задачата, пред която сме изправени е много голяма и ние наистина трябва да бъдем всичките 17 милиона души, за да я изпълним. Заедно ще преодолеем този труден период.

Грижете се един за друг. Разчитам на вас.

Благодаря ви.

Ползвам готов превод и не знам доколко е верен. Източник на превода https://novini.bg/sviat/eu/588542

Преводът е направен от английски, не от холандски, но смисълът на казаното е запазен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За мен тази пандемия е потвърждение на мои съмнения относно стратегията ни за справяне с обикновените грипни епидемии. Когато отивам при личен лекар за преглед, който трябва да провери за евентуални усложнения при прекарване на обикновен грип, аз се нареждам в чакалнято до възрастни хора и то почти всички с хронични или сърдечни такива проблеми. И винаги съм се питала, какъв е смисълът, ако не е възрастните по-бързо да си отидат от тоя свят. Никой не си дава сметка, че ние и по време на обикновен грип, може би убиваме доста възрастни хора. Пандемията би била полезна за нас само ако ни даде размисъл за бъдеща стратегия и въобще за принципите на здравната система. За това трябва да си отговорим на няколко въпроса:

1. Какво ще предпочетем - регулярно да намаляваме възрастното население или обратното да го пазим докъдето успее да доживее. Едното облекчава пенсионната система и задълженията на младото поколение, другото изразява някаква човечност.

2. За мен лично сега построената здравна система е сбъркана. Тя обаче, за да се приеме че може би трябва да бъде променена трябва да отговорим първо на първия въпрос и на други подобни на него. Наприме би могло да се помисли населението да бъде разделено в различни възрастови групи и те да имат различна организация за лечение, като малките деца задължително се лекуват при педиатър, а възрастните и особено тези с хронични заболяване също при специализирани лекари. Тоест да има все пак някаква разграниченост.

3. Никой тук не говори как да повишим имунитета си и така по възможност да се преборим с пандемията в по-лекия вариант. Незнайно защо всички мислят да се хранят с каквото им попадне и да живеят както им падне, но чакат лекарите да ги спасят.

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, Пандора said:

Това може би е интересна идея, но как ще се случи например у нас, ако младото поколение живее заедно със старото. Няма как да бъдат изолирани съвсем. 

От това следва, че при нас са необходими по-строги мерки, максимално оставане вкъщи на всички, които имат възрастни хора вкъщи, излизане само при належаща необходимост и при излизане спазване строго на социалната дистанция от два метра, плюс миене на ръце и непипане на лицето.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Пандора said:

3. Никой тук не говори как да повишим имунитета си и така по възможност да се преборим с пандемията в по-лекия вариант. Незнайно защо всички мислят да се хранят с каквото им попадне и да живеят както им падне, но чакат лекарите да ги спасят.

Конкретно за този този вирус силата на имунната система може да изиграе на хората неприятен номер - свръхактивиране,  цитокинна буря:

https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)30628-0/fulltext

 Или просто казано, имунна система, която се активира от вируса и сама започва да разрушава белия дроб.

Това частично обяснява защо децата, чиято имунна система още не е толкова тренирана, колкото тези на възрастния, карат вируса по-леко, докато от него умират от дихателна недостатъчност и млади хора без никакви съпътстващи заболявания.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, dora said:

От това следва, че при нас са необходими по-строги мерки, максимално оставане вкъщи на всички, които имат възрастни хора вкъщи, излизане само при належаща необходимост и при излизане спазване строго на социалната дистанция от два метра, плюс миене на ръце и непипане на лицето.

Да разбира се е така. Въпросът е, че унас все още може би повече хора живеят три поколения заедно, освен това младите трябва да работят, защото освен семейството хранят и държавата и въпросната здравна система. А отделно някои категории професии няма как да спрат да работят. 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, dora said:

Конкретно за този този вирус силата на имунната система може да изиграе на хората неприятен номер - свръхактивиране,  цитокинна буря:

https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)30628-0/fulltext

 Или просто казано, имунна система, която се активира от вируса и сама започва да разрушава белия дроб.

Това частично обяснява защо децата, чиято имунна система още не е толкова тренирана, колкото тези на възрастния, карат вируса по-леко, докато от него умират от дихателна недостатъчност и млади хора без никакви съпътстващи заболявания.

Възможно е да е така специално за този вирус, макар че според мен тепърва ще се правят анализи, защото пандемията не е завършила, а най-добрите изследвания ще бъдат когато се включат данни от всички засегнати. Но моите въпроси са свързани и  с обикновените грипни епидемии.  Така въпросът  остава - има ли възможност да поддържаме добро здраве, за да сме по-устойчиви на вирусни атаки. И въобще трябва ли с нещо да се промени съвремения начин на живот.

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 минути, Пандора said:

Да разбира се е така. Въпросът е, че унас все още може би повече хора живеят три поколения заедно, освен това младите трябва да работят, защото освен семейството хранят и държавата и въпросната здравна система. А отделно някои категории професии няма как да спрат да работят. 

Пак могат да се прилагат мерки, но изискват усилия. Давам пример от личен опит. Член на семейството, който е на химио- и радиотерапия, с много отслабен имунитет. Химиотерапията убива всички бързоделящи се клетки, което означва и кръвните.  Затова преди всяка вливка се прави кръвен тест (иначе самата химиотерапия може да убие човека, като унищожи кръвните му клетки в степен, несъвместима с живота). В това положение човек може да умре от най-тривиална инфекция. Стратегията:  ползват се отделни прибори за хранене, до които се докосва само човекът, държат се отделно в кутия, която не се пипа от никого, освен от самия него. В момента, в който прихващам обичайния за сезона грип, който карам с много висока температура и последваща бактериална инфекция, вкъщи се въвежда извънредно положение. Човекът се изолира в отделна стая, от която излиза само когато му трябва нещо. Всички помещения, в които предстои да влезе, се проветряват преди това. Примерно знам, че след като аз съм била в кухнята, той ще влезе да обядва - петнадесет минути преди това отварям широко прозореца, въпрос на строго планиране. Междувременно аз съм с маска от медицински клас FF2 (или FF3, но с тях се диша трудно), която сменям на осем часа. Спя в отделна стая, която проветрявам. През целия ден държа в задния джоб на дънките си бутилка със спирт (95%), с която дезинфектирам всичко, което пипна. Подовете се мият с белина всяка вечер. Много е трудоемко, човек трябва внимателно да следи всяко свое движение, защото много често не се усеща кога е пипнал нещо, но след няколко часа практикуване на това се научава. Така че не е да няма начин. Просто трябва много голяма самодисциплина на цялото семейство, а тези, които не могат да я прилагат сами (децата), се следят зорко и се направляват да го правят. След няколко дни свикват.

Пиша го и в случай, че тук има хора, които се грижат за раковоболни.

Редактирано от dora
  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

През 2008-2009 г. беше епидемията от свински грип. Тогава, пролетта на 2009 г., в България загинаха 4000 човека за един месец. Това заяви в "Денят започва" с Георги Любенов проф. Олег Хинков, реаниматор и бивш заместник-министър на здравеопазването.

Проф. Олег Хинков: За огромно съжаление, те бяха предимно млади хора - най-вече родилки и бременни жени. Сега, Слава Богу, не е така, умират старците. Тогава нямаше извънредно положение. 

Тогава ние реаниматорите, бяхме в условия, близки до тези, категоричен е проф. Хинков.

По думите му, предложението да се закупят ударно голям брой респираторни апарати, ще доведе до голям брой смърт на пациентите. Средството, което ни е необходимо, се нарича Отделение за интензивно лечение - реанимация, категоричен е проф. Хинков.

Той обясни и основните характеристики на всяка една зала за реанимация на тежко болни. Леглото в реанимация трябва да е разположено на минимум 25 кв. м. Тук влиза и апаратурата - респираторите, за които се говори толкова много. Но никой не знае колко е точният им брой в България. Знаете ли колко такива има, които стоят завити с чаршафи и не се ползват, попита риторично професорът.

Ако за нормално функциониране на държавата са необходими около 1200-1400 анестезиолози, които да работят в реанимация, повече от половината от тях хал-хабер си нямат от такова лечение, те никога не са работили в реанимация и за обучението им трябват години, категоричен е проф. Хинков.

Проф. Олег Хинков. Лично аз съм говорил с почти всички министри на здравеопазването - нищо. Говорихме, че специалността интензивно лечение е елемент на националната сигурност. Аз написах и доклад до ДАНС - нищо.

Предстоят ни страшни времена. В интензивните отделения ще се влиза със селекция - болни над определена възраст просто няма да бъдат допускани, каза още проф. Хинков.

https://news.bnt.bg/news/prof-hinkov-4000-choveka-zaginaha-za-edin-mesec-ot-svinski-grip-v-balgariya-nyamashe-izvanredno-polozhenie-1044863news.html

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Три грипни вируса са засечени тази зима в страната - свинския грип, Виктория и тип А. 94 са положителните проби като голяма част от тях са регистрирани тази седмица.

;

Най-много болни от всички три разновидности на грипния вирус има в София, Смолян и Сливен. Все още обаче е рано да се говори за епидемия.Заболели от грип има и в Бургас, Пловдив, Русе, Пазарджик, Кюстендил, Габрово и Враца. Засега у нас преобладават случаите на грип тип А, който засяга предимно хората над 65 години, но пък свинският грип неслучайно се нарича пандемичен - при него много по-лесно се стига до епидемия.https://news.bnt.bg/bg/a/uvelichavat-se-sluchaite-na-zaboleli-ot-grip-u-nas

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мерките за обикновен грип са същите каквито и при коронавируса. Когато е болен от обикновен грип никой не си купва маска, или ръкавици когато отива на работа, защото обществото не тръби по медиите и не изисква това, и някак нямаме навик да мислим, че на улицата заразяваме някого.

http://www.mh.government.bg/bg/informaciya-za-grazhdani/zdravosloven-nachin-na-zhivot/zarazni-zabolyavaniya/predpazvane-ot-grip/

https://nova.bg/news/view/2020/01/18/275168/първа-жертва-на-свинския-грип-в-българия

Редактирано от Пандора
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...