Отиди на
Форум "Наука"

Историята учи, че никой не се учи от Историята


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 20 минути, cucumerario said:

:)

Предполагам точно така са разсъждавали и "германските кучета" през ВСВ

Не става въпрос, за неутралитет, а да имаш малко повече ъкъл, от това само безмислено, да лаеш. Справка ВСВ!

А ако питаш мен, мнението ми е, че дори и кучетата трябва да се научат кога да лаят и кога не, особено ако са без зъбки! Справка ВСВ! ;)

 

Не веждам логиката ти. Какъв е паралела с ВСО?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 365
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 1 час, cucumerario said:

:)

Предполагам точно така са разсъждавали и "германските кучета" през ВСВ

Не става въпрос, за неутралитет, а да имаш малко повече ъкъл, от това само безмислено, да лаеш. Справка ВСВ!

А ако питаш мен, мнението ми е, че дори и кучетата трябва да се научат кога да лаят и кога не, особено ако са без зъбки! Справка ВСВ! ;)

 

Справка ВСВ? имаш пред вид ако много лаят българите, Путин ще ни нападне, превземе и ще направи народен съд?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Кибик said:

Справка ВСВ? имаш пред вид ако много лаят българите, Путин ще ни нападне, превземе и ще направи народен съд?

 

Абе Кибик и приятели, стига сте се правили на хампи! Путин ще ни работи косвено с газа.  Имам предвид ако последва мирно време.

Ще дава евтино на Германия. Унгария и др. ще завидят.  Вкупом ще ни правят мръсно за транзитната такса.  Накрая ще си направят интерконектор със северен поток и Кокорко ще взема такса нанай. Мизериите, които ще ни правят засегнатите държави в ЕС ще ни стъжнят живота за дълго.

Вместо да правим показни идиотщини, по-добре да неутрализирме петата колона на Путин тука, която тихичко си ни подкопава икономически. Ама то със "кой не скача..." не става  :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, Exhemus said:

Абе Кибик и приятели, стига сте се правили на хампи! Путин ще ни работи косвено с газа.  Имам предвид ако последва мирно време.

Ще дава евтино на Германия. Унгария и др. ще завидят.  Вкупом ще ни правят мръсно за транзитната такса.  Накрая ще си направят интерконектор със северен поток и Кокорко ще взема такса нанай. Мизериите, които ще ни правят засегнатите държави в ЕС ще ни стъжнят живота за дълго.

Вместо да правим показни идиотщини, по-добре да неутрализирме петата колона на Путин тука, която тихичко си ни подкопава икономически. Ама то със "кой не скача..." не става  :)

Кой северен паток, оня дето го гръмнаха ли?  Аз все пак питах какво има предвид другаря кукуме с референцийте относно ВСВ. Не стана много ясно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 15 часа, cucumerario said:

Правилно решение! Но все пак само нечие куче може да се нахвърли да лае путин, след такова решение, нали така?

Съжалявам, такова излъчване има изказването ти и само това ми идва в съзнанието.. Сигурно защото съм малоумен и ударен трудно си представям, да лае нещо различно от куче.. 

Както кажеш... Пожелавам ти някой да те потупа похвално по главата, нищо че не си куче, но както правят с кучетата..

А откога осъждането на агресия и масови убийства се води "лаене"? Ако ти например нахлуеш в дома на някого и го застреляш, и после в съда естествено те осъдят, това "лаене" ли ще се води?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 часа, Gravity said:

Не веждам логиката ти. Какъв е паралела с ВСО?

Само леко ще те перифразирам:

Трудно е да преценя дали си малоумен, сляп или се правиш на ударен. И в двата случая няма смисъл да се говори с теб!

Преди 11 часа, Кибик said:

Аз все пак питах какво има предвид другаря кукуме с референцийте относно ВСВ. Не стана много ясно.

Здравейте другарю ибри! Приветставам ви с Добре Дошъл в "Задругата на малоумните или правещите се на ударени" и ви поздравявам, за успешното преминаване на изпитанието, при приема!

Преди 1 час, Warlord said:

А откога осъждането на агресия и масови убийства се води "лаене"? Ако ти например нахлуеш в дома на някого и го застреляш, и после в съда естествено те осъдят, това "лаене" ли ще се води?

Откогато осъждането на агресия и масови убийства, става само на избирателен принцип.

Логиката е елементарна. Ако аз например нахлуя в дома на някого и го застрелям, моето куче няма да лае, но ако е чуждо куче ще лае.  Пък ако ме съдят кучета, правото което практикуват, се подчинява на аналогични принципи..

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 36 минути, cucumerario said:

Откогато осъждането на агресия и масови убийства, става само на избирателен принцип.

Логиката е елементарна. Ако аз например нахлуя в дома на някого и го застрелям, моето куче няма да лае, но ако е чуждо куче ще лае.  Пък ако ме съдят кучета, правото което практикуват, се подчинява на аналогични принципи..

Точно обратното - твоята логика е избирателна. Докато осъждането на такова нещо си е според закона. Там наказанието е ясно, няма какво да се философства. Просто е малко трудно да те накажат, когато държиш куфарче с червено копче. Това мисля е ясно, не ми е ясно обаче само как може да има хора, които защитават изперкалия убиец с червеното копче, дето заплашва целия свят че ще го натисне, и наричат останалите лаещи кучета.

 

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Warlord said:

Точно обратното - твоята логика е избирателна. Докато осъждането на такова нещо си е според закона. Там наказанието е ясно, няма какво да се философства. .............

 

 

Нали това казвам, логиката е избирателна, затова е кучешка логика. Давам ти парадигма! Също така е известно, че кучетата твърде характерно интерпретират закона и не се интересуват от философии.

Просто е малко трудно да те накажат, когато държиш куфарче с червено копче.

Напълно съгласен, ето ти например също държиш тук нещо като червено копче, без куфарче разбира се,  но когато сбъркаш е трудно, да те накажат, въпреки законите и въпреки незначителността на копчето.

Това мисля е ясно, не ми е ясно обаче само как може да има хора, които защитават изперкалия убиец с червеното копче, дето заплашва целия свят че ще го натисне, и наричат останалите лаещи кучета.

И на мен не ми е напълно ясно, но има такива хора и затова ги оприличавам на кучета.. Надявам се така по лесно, да се внесе и да се стигне до яснота..

Редактирано от cucumerario
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 55 минути, cucumerario said:

Пък ако ме съдят кучета, правото което практикуват, се подчинява на аналогични принципи..

Парадоксално (може би),но руската армия я спасява от изтребване това,че е значително по-слаба от украинската армия и Запада вкупом. Ако силите бяха приблизително равни,Украйна (и Запада) щеше да бъде принудена да избива милиони руснаци,за да се спаси. Така е принудена нацистка Германия и Вермахтът. След 22 юни 1941г. Сталин заповядва на Червената армия да не взима немски военнопленници,а да ги убива и  формира хиляди партизански диверсионни отряди,които също избиват немски войници в тила. В резултат на това на Хитлер му "пада пердето" и нарежда на Вермахта да трепе руснаци наред... Така победата на Сталин накрая се оказа пирова,(43 милиона руски жертви!),СССР почва да агонизира и през 1990г рухна зрелищно...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, deaf said:

Парадоксално (може би),но руската армия я спасява от изтребване това,че е значително по-слаба от украинската армия и Запада вкупом. Ако силите бяха приблизително равни,Украйна (и Запада) щеше да бъде принудена да избива милиони руснаци,за да се спаси. Така е принудена нацистка Германия и Вермахтът. След 22 юни 1941г. Сталин заповядва на Червената армия да не взима немски военнопленници,а да ги убива и  формира хиляди партизански диверсионни отряди,които също избиват немски войници в тила. В резултат на това на Хитлер му "пада пердето" и нарежда на Вермахта да трепе руснаци наред... Така победата на Сталин накрая се оказа пирова,(43 милиона руски жертви!),СССР почва да агонизира и през 1990г рухна зрелищно...

Може би! Но това са пряко засегнати страни. Ако прочетеш по-горе, ще разбереш разликата и защо пряко засегнатите страни имат ограничен мироглед и твърде малък избор.

Виж, например, обявяването на война на Англия и Америка през ВСВ, от българското фашистко правителство, като акт е безсмислено, но довело до пряко засягане и съответно тежки последствия.

Редактирано от cucumerario
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, cucumerario said:

Само леко ще те перифразирам:

Трудно е да преценя дали си малоумен, сляп или се правиш на ударен. И в двата случая няма смисъл да се говори с теб!

Здравейте другарю ибри! Приветставам ви с Добре Дошъл в "Задругата на малоумните или правещите се на ударени" и ви поздравявам, за успешното преминаване на изпитанието, при приема!

Откогато осъждането на агресия и масови убийства, става само на избирателен принцип.

Логиката е елементарна. Ако аз например нахлуя в дома на някого и го застрелям, моето куче няма да лае, но ако е чуждо куче ще лае.  Пък ако ме съдят кучета, правото което практикуват, се подчинява на аналогични принципи..

Ти кажи сега какво имаш пред вид със  "справка ВСВ". Не се праи на ущипана мома.

За справка и в случай че си получил пак амнезия ето какви ги написа:

Цитирай

 

Не става въпрос, за неутралитет, а да имаш малко повече ъкъл, от това само безмислено, да лаеш. Справка ВСВ!

А ако питаш мен, мнението ми е, че дори и кучетата трябва да се научат кога да лаят и кога не, особено ако са без зъбки! Справка ВСВ! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Римски методи на завладяване и унищожаване. Да се поучим от гибелта на траките

"КОРНЕЛИЙ ТАЦИТ

ЛЕТОПИСИ (откъсите по ИТМ, с. 274 сл.)

II 64. ...Тиберий бил по-доволен, че осигурил мира с мъдри мерки, отколкото ако би завършил една война с битки. Затова употребил хитрост и против Рескупорес, царя на Тракия. Над целия народ властвал по-рано Реметалк: след смъртта му Август предал една част от траките на брата му Рескупорес, а друга част на сина му Котис. При тоя дележ полетата, градовете и съседните на Гърция места били отстъпени на Котис (симпатизиращ на Рим б.м. ВсК), а необработените, дивите и близките до неприятелите области - на Рескупорес (стремящ се към независимост от Рим б.м. ВсК). Колкото се отнася до нравите им, то Котис бил кротък и приветлив, а Рескупорес - жесток, користолюбив и необщителен. Отначало те живеели в привидно съгласие, но скоро Рескупорес почнал да преминава границите, да си присвоява това, що било дадено на Котис, и срещу съпротивата му да употребява насилие. При Август той действал още нерешително, понеже се боял да не би Август, който бил виновник за раздялата на царството, да му отмъсти, ако не се покорява. Но щом узнал за промяната на императора, почнал да праща разбойнически чети, да разрушава крепостите и така да създава причини за война.

65. Нищо не безпокоело Тиберий толкова, колкото това, да не би да се разбърка създаденото вече положение. Той изпратил един центурион да извести на царете да не се разправят с оръжие. Котис веднага разпуснал събраните войски, а Рескупорес, преструвайки се смирен, помолил Котис да се срещнат на определено място, като казал, че могат да разрешат споровете си в разговор. Не се водели дълги препирни за времето и мястото, най-сетне и за условията, понеже единият от примиримост, другият от лукавство си отстъпвали взаимно и приемали всички условия. За да освети, както казвал, съюза, Рескупорес устроил пир и веселбата продължила до късна нощ в ядене и пиене. Отначало Котис нищо не подозирал, а когато разбрал най-после измамата, ако и да призовавал светостта на царското си достойнство, общите семейни богове и гостоприемството на трапезата, бил хвърлен в окови от Рескупорес. Като завладял така цяла Тракия, той писал на Тиберий, че му била готвена засада, но изпреварил злосторника. Същевременно вземайки за предлог войната с бастарните и скитите се оградил с нови пехотни и конни войски. Било му отговорено меко, че ако у него нямало измама, можел да се довери на невинността си: но нито сам Тиберий, нито сенатът ще се произнесат прав ли е или виновен, преди да се разгледа делото; затова нека предаде Котис, нека дойде и стовари върху него тежестта на престъплението.

66. Преторът на Мизия Лантиний Пандуза изпратил това писмо в Тракия с войници, на които да бъде предаден Котис. Рескупорес, който се колебаел между страха и гнева, сметнал за по-добре да бъде обвинен в извършено, отколкото в започнато престъпление: затова заповядал да убият Котис и излъгал, че се бил самоубил. Въпреки това Цезар не изменил на определения вече начин на действие, но след смъртта на Пандуза, когото Рескупорес обвинявал в неприязън към себе си, назначил за свой наместник в Мизия Помпоний Флак, стар воин, който бил в тясно приятелство с царя и затова бил по-пригоден да го измами.

67. Флак преминал в Тракия и с големи обещания склонил царя, ако и да бил недоверчив и да помнел още престъплението си, да дойде в римските укрепления. Оттук обкръжен със силен отряд във вид на почетна стража, бил довлечен в Рим, като центурионите и трибуните по пътя действали отначало със съвети и убеждения, а колкото повече се отдалечавали, откривали му по-ясно, че се намира под стража, догдето най-сетне разбрал необходимостта на положението си. Обвинен в сената от жената на Котис, той бил осъден на изгнание далеч от царството си. Тракия била разделена между неговия син Реметалк, за когото се знаело, че бил против бащините си планове, и децата на Котис; а понеже не били още пълнолетни, бившият претор Требелен Руф бил определен да управлява временно царството им по същия начин, както нашите прадеди пратили в Египет М. Лепид, като опекун на Птолемеевите деца. Рескупорес бил заведен в Александрия и там бил убит, понеже се опитал да бяга или пък му било приписано това престъпление."

Историята учи, че големите племена, напр. траки, славяни, биват разделени, като за свои биват избирани по- податливите, другите биват залъгвани докато Империята добие сили и накрая си намери предлог за физическо унищожаване на тези, които се противопоставят на властта на Империята. После, след разделянето, идва владеенето.

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 41 минути, Втори след княза said:

Историята учи, че големите племена, напр. траки, славяни, биват разделени, като за свои биват избирани по- податливите, другите биват залъгвани докато Империята добие сили и накрая си намери предлог за физическо унищожаване на тези, които се противопоставят на властта на Империята. После, след разделянето, идва владеенето.

Наред с тактиката "разделяй и владей", друга популярна тактика на имериите е асимилацията, при коята
империите налагат своя език и култура над поробените народи.

В империята, известана под името Кочината, асимилацията е официална политика: ватнизация.

Методи на русификацията ватнизацията:

  • Разпространението на руския език в сферата на администрацията, деловодството и образованието
    с едновременна забрана за използване на други езици или превода им на руска графика (например
    Валуевски циркуляр, Емският указ, забраната за литовски латиница, кирилизация) и други мерки,
    насочени към спиране на развитието и използването на езиците на националните малцинства[4][5].
  • Разпространението на руското православие[6]: кръщението на нехристияните, премахването на
    православните автокефалии[7], които организират живота според руския календар със спазването на
    руските празници и обичаи.
    Ролята на православието и православния живот по въпроса за русификацията
    беше подчертана от Лев Тихомиров [8] Примери: Полоцкият събор от 1839 г. - премахването на униатството
    в Руската империя, Лвовският събор от 1946 г. - премахването на униатството в Западна Украйна.
  • Заселване (колонизация) на национални покрайнини от руски заселници, както и изселване (принудително
    или принудително) на коренното население.
    Например:
    • руска колонизация на района на Кама;
    • колонизация на Поволжието (превземането на Казан,
    • черемисските войни, башкирските въстания);
    • завладяване на Сибир;
    • завладяването на Централна Азия,
    • завладяване на Кавказ (Кавказка война, Депортиране на черкези, Мухаджирство в Северен Кавказ,
    • Депортиране на чеченци и ингуши и др.);
    • русификация на балтийските държави;
    • завладяване на Крим (депортиране на кримските татари).

В Кочината живеят хора от 190 националности. За да може да ги владее, Кочината подлага тези националности
на непрекъсната ватнизация.

Историята ни учи, че ватнизация е наложителна когато искаш да поробиш и владееш 190 народа.
Иначе не става; току виж тези народи решат (като нас през 19-век) да се оттърсят от поробителите си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Правилно е забелезал другаря княз. Примерно Възраждане, Патриоти, ИТН (под ИТН нямам пред вид и така нататък) са петата колона на империята която се опитва да ни унищожи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, Кибик said:

Правилно е забелезал другаря княз.

Може и на малко име "Втори", макар че "другаря княз" има хубав парадокс, който ми харесва. :) 

А иначе, историята учи, че никой не се учи от историята.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Втори след княза said:

Може и на малко име "Втори", макар че "другаря княз" има хубав парадокс, който ми харесва. :) 

А иначе, историята учи, че никой не се учи от историята.

Таваришч Втори - вы большой ученый.

Редактирано от ДеДо Либен
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, ДеДо Либен said:

Таваришч Втори - вы большой ученый.

А вы простой болгарский заключенный,
И вам товарищ серый штатский волк.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От същия източник

"III 38. ... несвикналата още с римската власт Тракия, като била разделена между Реметалк и децата на Котис, на които поради малолетност бил настойник Требелен Руф, се бунтувала, обвинявайки Требелен, пък не по-малко и Реметалк, че оставя неотмъстени обидите, които търпи народът. Койлалетите, одрисите и диите, силни племена, се заловили за оръжие под предводителството на разни началници, но еднакви по своята незнатност; това била причината, че не могли всички да се съединят за страшна война. Едни от въстаналите размирили местното население, а други преминали планината Хемус, за да разбунтуват и отдалечените племена; най-много и най-добре подготвените обсадили царя и града Филипопол, основан от Филип Македонски."

Явно, вождове на "несвикналите с римската власт" не може да са някакви си Втори. Трябва да са знатни, със силен дух... абе, Първи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Втори след княза said:

Явно, вождове на "несвикналите с римската власт" не може да са някакви си Втори. Трябва да са знатни, със силен дух... абе, Първи.

Абе ти хубаво пишеш за вождове, князе, първи и вторита, ама дай да порасъждаваме и за пустия му народец.  Тракийският при това, за който лееш литри крокодилски сълзи. 100-ния, 1000-я след Княза ? Тях какво правим ?  Закрепостени селяци (не всички траки са пиячи и биячи) които хрантутят тракийския елит който ...презирал труда и прекарвал времето си в лов, пиене на силно неразредено вино, ку*валък и войни. 

Да, и той народецът въстава срещу Рим, след като последният прави грешка да изпрати мобилизираните тракийчета (предимно беси) които са все още не подчинени на Империята, а са със статут на клиентела

Рим поправя грешката

От там ..някъде от средата на I век  до края на III в. сл. Хр имаш небивало благоденствие на тракийските земи -  Двеста годишен мир никога не достигнат нито преди нито след това. Урбанизация, инкорпориране на траки в Администрацията, Панаири, Междуселищни сбирки, изграждане на развита пътна мрежа........    И сега : селяните вместо да бъдат грабени в безбройните между-тракийско-племенни войни от разюзданата независима аристокрация, благоденства. Занимава се и със ...а де ? Бизнес !  Стопанисване на минерални извори и печалба от туризъм !  Скаптопара, Княже !

Отделно имаш изследвания, че траките са ...най-големите възвръщенци. Тоест след изтичане на службата си първоначално в помощните войски, а след това директно в легионите (за траки се е правело не рядко изключения без гражданство да попълват легионерски места) те се завръщат по родните места, повече от колегите им, които предпочитат да остана там къде служат. Това подсказва, че Римска Тракия е Благодат и не само за траките, защото сума ти легионери и кохортисти  от други народи след изтичане на службата си също решават да останат ...ТУК ! 

 

А това значи, че провинцията е Процъфтявала и позабогателия тракийски ветеран предпочита повече да се върне в родна Тракия отколкото колегата му панонец, гал, сириец...в съответните родини и ...обратното ...другите предпочитат да останат в Тракията

 

Редактирано от Евристей
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Евристей said:

Абе ти хубаво пишеш за вождове, князе, първи и вторита, ама дай да порасъждаваме и за пустия му народец.  Тракийският при това, за който лееш литри крокодилски сълзи. 100-ния, 1000-я след Княза ? Тях какво правим ?  Закрепостени селяци (не всички траки са пиячи и биячи) които хрантутят тракийския елит който ...презирал труда и прекарвал времето си в лов, пиене на силно неразредено вино, ку*валък и войни. 

Да, и той народецът въстава срещу Рим, след като последният прави грешка да изпрати мобилизираните тракийчета (предимно беси) които са все още не подчинени на Империята, а са със статут на клиентела

Рим поправя грешката

От там ..някъде от средата на I век  до края на III в. сл. Хр имаш небивало благоденствие на тракийските земи -  Двеста годишен мир никога не достигнат нито преди нито след това. Урбанизация, инкорпориране на траки в Администрацията, Панаири, Междуселищни сбирки, изграждане на развита пътна мрежа........    И сега : селяните вместо да бъдат грабени в безбройните между-тракийско-племенни войни от разюзданата независима аристокрация, благоденства. Занимава се и със ...а де ? Бизнес !  Стопанисване на минерални извори и печалба от туризъм !  Скаптопара, Княже !

Отделно имаш изследвания, че траките са ...най-големите възвръщенци. Тоест след изтичане на службата си първоначално в помощните войски, а след това директно в легионите (за траки се е правело не рядко изключения без гражданство да попълват легионерски места) те се завръщат по родните места, повече от колегите им, които предпочитат да остана там къде служат. Това подсказва, че Римска Тракия е Благодат и не само за траките, защото сума ти легионери и кохортисти  от други народи след изтичане на службата си също решават да останат ...ТУК ! 

 

А това значи, че провинцията е Процъфтявала и позабогателия тракийски ветеран предпочита повече да се върне в родна Тракия отколкото колегата му панонец, гал, сириец...в съответните родини и ...обратното ...другите предпочитат да останат в Тракията

 

  Значи поуката е:  Да дадем на подходящата империя да ни пороби. Така ли? И коя да е тя? И дали ще се радваме като траките 200 год. на това робство?  А комшиите, дето са дали друга империя да ги пороби, дали ще ни гледат от високо? Или пък пак, както винаги, да ни наритат и изблъскат в борбата за императорски фаворити?

Реметалковци си пият пиенето с императора,  а Кирета Харвардци се дърлят с народа и не правят нищо ние да станем фаворити, а и скоро на императора може да му писне от тях?  Еех Евристей,  дяволът е в малките разлики  :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 56 минути, Exhemus said:

  Значи поуката е:  Да дадем на подходящата империя да ни пороби.

Дай и теб да те попитам: при соца вече бяхме подчинени на Масква ... след което милиони българи
излязоха на улицата със сканидирания "45 години стигат".

Като беше толкова хубав животът под Московско влияние, защо хорара скандиеаха "45 години стигат"?
Искаме ли пак да се окажем в това положение?

ПП. Тази вечер се е провела най-мащабната руска атака с дронове срещу Киев от началото на войната.
И сега ти смяташ, че тези варвари са "подходящата" имерия да ни поробят.

Моята лична поука е следната: като видиш империя от варвари, веднага се съюзяваш с техните врагове,
защото от варвари добро няма да видиш. По-добре да си с другите.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Exhemus said:

Реметалковци си пият пиенето с императора

Ще просветля отново един много популярен израз. Благодаря за подхвърления намек

Плутарх. Настолни беседи. Изречения на царе и пълководци.

"Тракийският цар Реметалк, който се отметнал от Антоний към неговата страна (на Август) подпийнал прекалено на пир и му досадил с натякване за това съюзяване. Тогава Цезар, вдигайки чаша за друг от присъстващите царе казал "Обичам предателствата, противни са ми предателите""

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Евристей said:

Стопанисване на минерални извори и печалба от туризъм ! 

Мощна ирония в анонса на темата 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, gmladenov said:

Моята лична поука е следната: като видиш империя от варвари, веднага се съюзяваш с техните врагове,
защото от варвари добро няма да видиш. По-добре да си с другите.

 Когато халюцинираш, какво ли няма да видиш. Може да объркаш даже варварите.   По-добре си лежи, докато ти мине  :)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...