Отиди на
Форум "Наука"

Кого обслужва идеята, че сме траки?


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 11 часа, Atom said:

Хич не е безобидна. Участието на траките под каквато и да е форма обезсмисля другата триединна догма за това,  че  българската народност се формира на териториите на Мизия, Тракия и Македония.  Можеш ли да обясниш на някой македонец, че по някаква причина той трябва да е наследник на траките, но не и на македоните?  

 

Преди 11 часа, sir said:

Проблемът не е какво ще кажат северномакедонците, проблемът е, че ние самите им казваме "вие не сте българи и нямате нищо общо с нас от най-древни времена".

Или това според теб не е проблем? Дребна работа?

Хм. Съвременните българи са генетически доста по-близо до древните македонци, отколкото до българските траки. Ако това е някакво важно съображение, Автохтон трябва да ви е пръв приятел, защото в основата на всичките му модели седят именно македонците :D 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 698
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 1 час, Кухулин said:

 

Хм. Съвременните българи са генетически доста по-близо до древните македонци, отколкото до българските траки. Ако това е някакво важно съображение, Автохтон трябва да ви е пръв приятел, защото в основата на всичките му модели седят именно македонците :D 

 

Това твърдение доста съмнително ми се струва. Кои са тия древни македонци, дето се предполага че са близики до българите ? Не съм гледал скорошните модели на Автохон но пък имам представа къде седят капитан Андреевците, бояновци и множество други. Отделно че моделите и методите а Автохон са под въпрос, трябва да се проверяват внимателно и да се види кое става и  кое не става. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Погледнах на сайта на Автохон, там е писал нещо и е сложил едни ПСА графики, но това не е  достатъчно убедително. Специално по ПСА графиките има какво да се желае. Отделно че всяко подобно твърдение трябва да разясни как точно е постигнат резултата, какви проби са ползвани, кой софтуер, с какви параметри и подобно. Идеята е че ако някой се съмнява в тия резултати да може да повтори сметките и да потвърди или да отхвърли твърдението.  Относно Dates - не знам дали е приложимо в случая да се правят такива сметки а и резултата на Автохон нищо не е дал с Dates.

 mytrueancestry - не го знаем тоя сайт как генерира резултатите. Има разни такива комерсиални приложения дето правят свои си обработки, но не се ползват в научните среди. Подобно на G25. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, tantin said:

Това твърдение доста съмнително ми се струва. Кои са тия древни македонци, дето се предполага че са близики до българите ? 

Е, кои...

0R1GBnf.png

При Райх са Macedonia_IA.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, Кухулин said:

Е, кои...

0R1GBnf.png

При Райх са Macedonia_IA.

Гледам по данните:

I10377    I10377     BUC-SK-26    tooth    2022    LazaridisAlpaslanRoodenbergScience2022    Context: Archaeological - Period    2550    58    700-500 BCE    adult; 50-55 yrs.    Macedonia_IA

Тези македонци от желязната епоха са датирани в приложения фаил за  около 700 - 500 г преди Христа. 

Kap. Andreevo  са датирани за 1100-500 BCE .  Възможно е тая близост донякъде да е свързана с възрастта на пробите, все пак тия македонските са по-късни.

Отделно пък не знаем тия съвременни българи дето проверяваме за близост да не би да са случайно наследници на македонски преселници ?  И множество други въпросителни може да изникнат. Но като цяло се вижда че така дадените проби попадат в един и същи порядък.  Като сложим към тия данни славянското смесване със севера вече разтоянията ще се изменят драстично.  Зависи как и в какви пропорции са се смесвали тези групи. 

Хубавото обаче е че в другата база с HO има много повече съвременни проби и ако искаме от там можем да правим доста проверки за близост между антични и съвременни.  При желание може да погледнем дали наистина съвременните българи са близко до древните македонци и доколко. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, tantin said:

Тези македонци от желязната епоха са датирани в приложения фаил за  около 700 - 500 г преди Христа. 

Kap. Andreevo  са датирани за 1100-500 BCE .  Възможно е тая близост донякъде да е свързана с възрастта на пробите, все пак тия македонските са по-късни.

Въпросът е много интересен и достатъчно неясен.

https://thornforum.net/viewtopic.php?p=3727#p3727

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според Автохон е имало смесване на траки (кап.Андреево) със Западните Балкани, някакви черногорци от MLBA и така са се формирали македонците.

Това Автохон го доказва с Dates.  Времето на смесване - 40 поколения, тоест около 1000 години.

Грешката е 10 ( поколения) +- 250 г.

Тоест по сметките на Автохон македонците са по-късно разклонение на траките.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето това е резултата при Автохон: Dates ни дава резултат в брой поколения.
 

1200 +/-300 в години

КОД ЗА ПОТВЪРЖДЕНИЕ: ИЗБЕРИ ЦЕЛИЯ КОД

jmean:     41.729 std. err:     10.403 jmean (years):   1210.141 std. err(years):    301.687

"Черногорците" от бронзовата епоха са от Велика Груда и изглеждат общо взето така

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, sir said:

Тук да ти прилича на съдебна зала? И кой въобще те назначи теб за някаква инстанция, която да може да разпитва без да й се налага да отговаря на останалите?

Гледал си бил ДНК-то. И като си погледнеш ДНК-то, там какво пише? Пра-пра-правнук на Реметалк? А ако Реметалк можеше да си погледне ДНК-то и видеше там, че е наследник на Сульо от Ямна и на Сульовица от Мала Азия, то какво правим - ти с твоето ДНК наследник ли си на Сульо и Сульовица или искаш само на Реметалк?

Не говоря за себе си. И никой не е длъжен да ме определя. Всеки си има и сам глава. А темата имаше две страни.

А ти не се дръж така сърдито все едно съм ти извъртял един зад врата.

15 тина години ви имам за приятели, не за врагове.

Като се зачете темата е и се вижда кой на къде върви.

В последното ти мнение вече даде някакъв отговор на въпросите и за това съм отбелязал поста ти с лайк.

Другото си е чист спам от повечето.

Та там и други се включиха и се написа кое и защо, за което благодаря.

Но се разбра, че е политически въпрос а не ромеизирането и ако трябва може да се спре да се пише по темата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Знаем че има една културна особеност между българите бивши траки, гърци, македони, римляни и българите бивши тюрки и славяни. Едните пият вино, другите пиво, не случайно хмелът е в герба на чувашите, а лозата в трако-римските артефакти. Та някой запознат с етнографията на българите знае ли преди братя Прошек къде пивото е било традиционно питие у нас.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И като стана въпрос за наследството на траки и маки, ето едно клипче от Σταυροδρόμι - село, на около 30 километра от Пела (столицата на древна Македония).  Действието се развива на селския площад, пред образа на Αλέξανδρος ο Μέγας: 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, BG читател said:

и българите бивши тюрки

там е работата, че такива вероятно е нямало, според археологията, генетиката и лингвистиката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 31 минути, makebulgar said:

там е работата, че такива вероятно е нямало, според археологията, генетиката и лингвистиката.

Е, и аз така смятам, но това са само догадки. А доказателства за това какви са българите слава богу има в неограничени количества.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Atom said:

...

С интерес чета темата за Третия корен, благодаря, че ми я посочи. Мненията са доста противоречиви и като че ли се разискват "ПРОБЛЕМИ  на тракологията и на оценяването на демографската характеристика на Балканите през 7 в."

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Кухулин said:

 

Хм. Съвременните българи са генетически доста по-близо до древните македонци, отколкото до българските траки. Ако това е някакво важно съображение, Автохтон трябва да ви е пръв приятел, защото в основата на всичките му модели седят именно македонците :D 

 

А, много ти благодаря за предложението, но ти го отстъпвам заедно с танто. Топ спецовете по генетика. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, sir said:

А, много ти благодаря за предложението, но ти го отстъпвам заедно с танто. Топ спецовете по генетика. :)

Нарушаваш правилата на форума за пореден път! Сега ще дойде Либен и останалите да ти пляскат по стара форумна традиция! ( .. а ти и да искаш не можеш да участваш по генетиката, щото не си стигнал още до там, тая материя не ти се отдава и няма да ти просветне скоро).

Редактирано от tantin
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 8.01.2024 г. at 11:51, Atom said:

След като термина 'прабългари' е в основата на проблема да го махнем. 

Ти гледам пак си гледаш към рашка,влече си те и това е. Нека го оставим, ама нека сме логични докрай,и да имаме протославяни,предславяни и праславяни както си му е реда. Как беше, възникнали 2-3000 г/пр.н.е. директно от ямна :D даже бойна брадва предхождат!

 

On 8.01.2024 г. at 11:51, Atom said:

Ако се замени просто с 'българи', това дали ще е достатъчно и ще ни реши проблемите? 

Абсолютно достатъчно. Както имаме,поляци,руси,сърби и други,защо да няма българи? На кой много му се иска да има прабългари? Я кажи?

On 8.01.2024 г. at 11:51, Atom said:

Например какво ще стане при това положение с определението за понятието 'българи' и по какви критерии ще определим кои са тези българи и кои не са българи.  Eто сегашното определение на това понятие според речника на БАН:

Ами как като изключим БАН, как определят кой е българин и кой не? Има ли някакви податъци за това как така са стигнали до заключението ,че някой е българин и защо? Да перефразирам,как определят къде и кога има славяни и защо и как разбират? 

On 8.01.2024 г. at 11:51, Atom said:

Това е определението на английската версия на Укипедия:
- Bulgarians (Bulgarian: българи, romanized: Bŭlgari, IPA: [ˈbɤɫɡɐri]) are a nation and South Slavic[57][58][59] ethnic group native to Bulgaria and its neighbouring region, who share a common Bulgarian ancestry, culture, history and language.

Това на руската:
- Болга́ры (болг. българи) — южнославянский[20][21][22] народ, возникший в эпоху раннего Средневековья в результате слияния булгар и славянских племён с остатками местного населения Балкан, прежде всего фракийцев. Являются основным населением Болгарии.

Ти първо определи за себе си после се съобразявай с писаниците на чужденците? Руснаците и англичаните ли ще ни дават определениия? НЕ е ли първо ние да се определим а после те да преписват? Или какво каже матушката така ще е ?

 

On 8.01.2024 г. at 11:51, Atom said:

Очевидно е, че ако искаме да приравним понятията  'прабългари'  и 'българи'   ще трябва да преосмислим и горните определения.  Най-малкото защото прабългарите на Кубрат НЕ населяват територията на съвременна България или и да има по това време такива тук, те не са мнозинство на тази територия.  Да не говорим за използваните в горните определения, съвременни понятия като "нация", "национално съзнание" и "народ", които  отнесени към т.н. прабългари губят голяма част от днешното си съдържание и направо се обезсмислят. 

Откъде знаеш? Като гледам май точно при Кубрат сме вече мнозинство тука,пробвай с по ранен период,примерно  III век,поне ще е сигурно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 8.01.2024 г. at 12:45, Atom said:

Понятието "ранносредновековни българи" има ли си някакви характеристики които да го описват? По кои характеристики например ранносредновековните българи се отличават от т.н. "прабългари"?   

По никакви,имаме християнизирани българи и езичници,други няма. Кой по точно са прабългарите не е ясно,като си почнал раскажи кой са булгарите и кой болгарите?

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 8.01.2024 г. at 14:20, Atom said:

Разбрах. В  случая имаме линията  древни, антични, ранносредновековни, средновековни, късносредновековни, възрожденски и модерни българи.  Всички са си все същите.  Няма етногенез, а българите са си изначални.  

По какво се различава тезата ти от тази на автохтонците? - по нищо.  Автохтонната теза в случая има право да съществува и е точно толкова научна, колкото и твоята. И двете са "хронологични тези" при които българите за изначални и само преминават от едно състояние в друго без да са необходими такива излищности като етногенез, формиране и т.н. 

Ти серизен ли си? Не очаквах точно ти да изтърсиш тая глупост. Замисли се малко.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 8.01.2024 г. at 15:57, Atom said:

А ти от къде знаеш, как е звучало оригиналното самоназвание на българите и дали това "българи" изобщо е било ендоним или някакъв екзоним.  Знаеш ли например каква му е етимологията на това име и от къде произлиза? Една от тезите е точно от латинската дума, която започва с В.  Що се отнася до старобългарската книжнина, то тамошната версия на името: блъгари,  очевидно е нововъведение на славянска основа и отразява особеностите на езика, когато е въведена тази форма.  Какво е било преди това един господ знае. 

Ами и тука не си прав,виж племената,и пробвай с етноним.Има списък на племената в нета ще си го намериш лесно.Както съм казвал чак в 5 век са се сетили да ги питат как се казват.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, BG читател said:

Е, и аз така смятам, но това са само догадки. А доказателства за това какви са българите слава богу има в неограничени количества.

И къде са? И защо да са догатки? Има ли доказателства за обратното?

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Пак от Южняка;
Няколко човека в последните постинги ми зададоха директния въпрос "добре де, какъв е античният компонент у съвременните българи, последно, всеки казва нещо различно", като под античен очевидно имат предвид *тракийски*? Последното, че "всеки казвал нещо различно, не е верно. Досега *никой не е успял да докаже и 1% автентичен тракийски компонент в съвременните българи*. Под това имам предвид, че моделите на съвременни българи с КПАдмин, включващи тракийски (а не някакъв друг, примерно хърватски, защото хърватската желязна епоха е много различна от българската, там образците са централно-европейски при моделиране) компонент от желязната епоха (11-4 век пр. н.е.) *не работят*. Още веднъж да изтъкна - никой до днес не е създал работещ модел на съвременните български геноми вкючващ дори 1% тракийски компонент, от когото да няма друг, по-добре работещ модел, под по-добре работещ имам предвид с по-високи конфиденциални интервали и по-малка статистическа грешка - други групи *винаги избутват траките*, тръгнем ли да моделираме съвременните българи. Във ФБ (и не само) това съм го демонстрирал 100-ци пъти, без резултат, все едно показвам моделирането на оцъклени зомбита - никакви реакции. Има там някакъв тип хипноза и мистерия в цялата история, не знам. Заради това сега ще покажа чужд модел, тъй като обикновено хората ме мислят за негативно пристрастен относно траките (не е верно, те са ми любима група за изучаване, а предците ми от беломорието и наследниците им и до днес гордо се самонаричат "тракийци" и нищо друго). Моделът е на един от генетичните блогъри, препоръчан от Давидски, нищо общо с българските ни работи и България. Работещите му модели за съвр. българи са с образци от ранносредновековна белорусия (55%) + 45% балканска римска епоха, 2-ри век сл. н.е. При добавяне конкурентно на траки образците неизменно се провалят, както и при заместване на някоя от горните две групи с "траки". Една от причините за горното е, че, ние действително нямаме тракийски компонент от класическата епоха - няма откъде да се вземе през 7-ми век след новата ера, освен да бъде пренесен с машина на времето 10 века напред и да цъфне в Аспарухова БЪлгария. Това което имаме е, ще ме извини уважаемия г-н Иван Лазаров, *византийски компонент*, защото действително има такъв, което той няма как да знае и не го съдя за това; тоест, византийските групи от анатолия, независимо как ще се самонаричат, всъщност си *приличат* и няма никакви резки разлики помежду им, особено в едър план - те са всички комбинация от кавказки компонент (голям) и анатолийско неолитен ком
418861214_10220084358219415_2510705762447807897_n.jpg419216350_10220084365939608_3515498336129841856_n.jpgпонент (също голям), като разликите помежду им са в ситния щрифт - разнообрази на компонента източноевропейски ловци събирачи + ансестрални северноевразийци, но последните присъстват в зоната между 0 и 10% в отделните образци, което е малко. Чудесна репрезентация на византийците от 7-ми-9ти век са съвременните понтийски гърци - една хомогенизирана анатолийска популация; работата е, че византийската популация от анатолия е хомогенизирана още през 2-ри век, не през 20-ти (изключвам изключенията, каквито винаги има единични); друга хомогенизирана по подобен начин популация са арменците, които са като сестринска група на понтийските гърци и от ново това не е от вчера, а е на 20 века, като естествено аремнците са може би, средно, с мъничко по-голям кавказки компонент, но ако погледнем кавказ във византийците, той хич не е много по-малък - 45-50% от целия им геном; Тази *хомогенна* (а не разнородна, както си я представя Г-н Лазаров), тълпа, се изсипва на Балканите през 1-ви-4 ти век след новата ера, в епохата на спокойствие, осигурено от силата на римското оръжие, върху главите от останките на бедните траки, отдавна изгубили демографската си тежест, че и добре смесени с келти - бих изключил региони от днешна алабния с изолирани илирийски фамилии, южните родопи, югозападните родопи, където може и да има оцелели автентични тракийски фамилии. Единични, като гледам резултатите от КПАдм. Докато популацията на римската империя и после византия тук е напълно омесена, между местни траки(катро малцинствен компонент) и подавящ анатолийско византийски компонент - който е и античният компонент, който носим ние, съвременните българи, като сме го получили по-скоро в контакта си с византийци, власи, гърци (доколкото има разлика между хелени и ромеи) и алабнци, които тракийски компонент особен също нямат. Това не е станало за един ден, както Рим не е построен за един ден - навлизането на този имперски компонент, по същество основно западно-анатолийски, е отнело няколко века, а хомогенизацията на българския етнос - защото българите сме отдавна хомогенизирани и генетично сме като близнаци - е отнело още няколко века, през които генетичните дистанции от индивид до индивид бавно са се скъсявали, докато стигнат до днешните (ако погледнем образците от ПБЦ, въпреки приликата си с нас, там генитичните дистанции от човек до човек са няколко пъти по-големи от днешните). Дисклеймър - това долу не са мои модели. Моите са значително по-добри, с по-висок конф. интервал и по-малка стат. грешка. Тия са по-слаби, защото изключват някои съществени групи, което се отразява на цифрите и прецизността им. Но ги поствам именно защото не са мои, за да демонстрирам, че не става въпрос за "пристрастност" - няма такава. Става въпрос за това, че ловки лъжци със здрачни цели добре го напукаха на главите на българите, а една лъжа, заселила се на такова пространство първа, е практически неизкоренима. Обаче - пак си остава лъжа. 2- ри дисклеймър - това, че никой не е успял да докаже и 1% тракийски компонент у българите не значи че нямат. Всъщност имат и в това също съм убеден. Само че се доказва по-трудно.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Last roman said:

Досега *никой не е успял да докаже и 1% автентичен тракийски компонент в съвременните българи*. Под това имам предвид, че моделите на съвременни българи с КПАдмин, включващи тракийски (а не някакъв друг, примерно хърватски, защото хърватската желязна епоха е много различна от българската, там образците са централно-европейски при моделиране) компонент от желязната епоха (11-4 век пр. н.е.) *не работят*. Още веднъж да изтъкна - никой до днес не е създал работещ модел на съвременните български геноми вкючващ дори 1% тракийски компонент, от когото да няма друг, по-добре работещ модел, под по-добре работещ имам предвид с по-високи конфиденциални интервали и по-малка статистическа грешка - други групи *винаги избутват траките*, тръгнем ли да моделираме съвременните българи. 

Значи за него Райк и Лазаридис, които в последната статия показаха 19,3% "ранно-железни гени от България, Капитан Андреево в съвременните българи, са "никой".

 

Преди 5 минути, Last roman said:

Моделът е на един от генетичните блогъри, препоръчан от Давидски, нищо общо с българските ни работи и България. Работещите му модели за съвр. българи са с образци от ранносредновековна белорусия (55%) + 45% балканска римска епоха, 2-ри век сл. н.е.

От Беларус нямаме никакви проби от никой период. Той всъщност нарича "белорусия" останки от Сунгирь, които са източно от Москва 😃

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Admixtools_guy said:

Значи за него Райк и Лазаридис, които в последната статия показаха 19,3% "ранно-железни гени от България, Капитан Андреево в съвременните българи, са "никой".

 

От Беларус нямаме никакви проби от никой период. Той всъщност нарича "белорусия" останки от Сунгирь, които са източно от Москва 😃

По подробно ако може? Въобще от Белорусия доколкото знам почти няма проби,там не само са изгаряли материала но и са го разпилявали и е много трудно да се събере.

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 40 минути, bulgaroid said:

По подробно ако може?

Според доц. д-р Чобанов и сътрудника му Светослав Стамов, съвременните българи са 40% прабългари. Ако приемем, че останките от Сунгирь са славяни, значи прабългарите съвпадат с Aegean (Roman era 1-200 AD) от модела, който е пуснал г-н Стамов.

Другият вариант е останките от Сунгирь да са прабългарите, и тогава славяните съвпадат с Aegean (Roman era 1-200 AD) от модела, който е пуснал г-н Стамов.

Редактирано от Admixtools_guy
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...