Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

On 27.11.2018 г. at 22:04, Thorn said:

Има гръцко жженско име Докса, производно от Евдокия.

Как знаем, че е от Евдокия? Ако е от северна Гърция може и да не е от Евдокия..

On 2.12.2018 г. at 12:13, Thorn said:

Абе какви 30-60 години. Най-вероятната хипотеза - по време на печенежките нашествия през 11 век.

Но какви данни имаме за това??

Преди 4 часа, КГ125 said:

Как знаем, че е от Евдокия? Ако е от северна Гърция може и да не е от Евдокия..

не знам, взех го от някакъв сайт за имена.

Преди 3 часа, КГ125 said:

Но какви данни имаме за това??

имаме данни, че районът, където са живели прабългарите - североизточна българия и добруджа е така опустошен от печенежжките нашествия, че повечето селища прекратяват съществуването си, а голям част от територията остава ненаселена до XVI век.

Преди 22 минути, Thorn said:

имаме данни, че районът, където са живели прабългарите - североизточна българия и добруджа е така опустошен от печенежжките нашествия, че повечето селища прекратяват съществуването си, а голям част от територията остава ненаселена до XVI век.

Какво общо имат печенегите?

ако е имало прабългари в района, които са говорели прабългарски, то през 11 век печенегите са ги заличили, барабар с езика им.

Преди 8 часа, Thorn said:

ако е имало прабългари в района, които са говорели прабългарски, то през 11 век печенегите са ги заличили, барабар с езика им.

Печенежки нашествия има но по всичко изглежда че българско население остава да живее в големи крепости като Дръстър,Преслав и Шумен.

• Харесва ми! 3

Преди 12 часа, Thorn said:

Добре де, тук има някакво базово съгласие, че романизираната местна паплач оцелява в някакъв вид и относително немалка бройка след нашествията на хуни,  готи, авари, българи и  славяни, а в същото време се правят някакви генерални заключения, че (пра)българите били ''заличени''' и буквално изтрепани до крак от печенегите. Интересно как славяните северно от Черно море, Днепър и Днестър оцеляват след печенежките нашествия и грабежи, а (пра)българите на Балканите са избити. Изглежда тия печенеги идват тук със специалната мисия да избиват само българи.

Редактирано от tervel
  • Харесва ми! 7

Преди 27 минути, tervel said:

Добре де, тук има някакво базово съгласие, че романизираната местна паплач оцелява в някакъв вид и относително немалка бройка след нашествията на хуни,  готи, авари, българи и  славяни, а в същото време се правят някакви генерални заключения, че (пра)българите били ''заличени''' и буквално изтрепани до крак от печенегите. Интересно как славяните северно от Черно море, Днепър и Днестър оцеляват след печенежките нашествия и грабежи, а (пра)българите на Балканите са избити. Изглежда тия печенеги идват тук със специалната мисия да избиват само българи.

Това е най-удобния модел. Обявяват се за безследно изчезнали/избити/асимилирани и се решава кардинално въпроса. 

• Харесва ми! 4

Печенезите изчезват като че ли без следа сред българите.За разлика от кумани,власи,каракачани които остават следа в топономията и именната система от печенезите почти няма нищо.Единственото изключение за което се сещам е фамилията в Плевенския край Печеняков която обаче се среща изключително рядко/прави се макар и не съвсем сигурна връзка с печенезите/.А печенезите би трябвало да са били многоброен народ.Това е дена голяма загадка.

• Харесва ми! 2

On 5.12.2018 г. at 3:44, Thorn said:

А в кюстендилския диалект Ъ няма.

Изглежда е по-характерно за Северна България.

On 5.12.2018 г. at 1:57, boyko said:

Не го ли извеждаха също и от "ди Митра" - посветен на Митра. В смисъл бог Митра. Още повече, че има и форми без "ди" - Митра, Митро, Митре

Тук има списък с гръцки имена. Там пише:Demetrius is the Latinized form of the Ancient Greek male given name Dēmḗtrios (Δημήτριος), meaning "devoted to Demeter."

Преди 31 минути, resavsky said:

Печенезите изчезват като че ли без следа сред българите.За разлика от кумани,власи,каракачани които остават следа в топономията и именната система от печенезите почти няма нищо.Единственото изключение за което се сещам е фамилията в Плевенския край Печеняков която обаче се среща изключително рядко/прави се макар и не съвсем сигурна връзка с печенезите/.А печенезите би трябвало да са били многоброен народ.Това е дена голяма загадка.

Истинските печенези са край Софето ;)

• Харесва ми! 1

Преди 9 минути, новорегистриран2 said:

Истинските печенези са край Софето ;)

Даже се твърдеше че всъщност "шопи" били едно от печенежските племена.но доказателства няма.Познавам жители на село Садовец Плевенско които имаха спомени че тяхното село е било печенежко.

Преди 56 минути, resavsky said:

Даже се твърдеше че всъщност "шопи" били едно от печенежските племена.но доказателства няма.

По-голямо доказателство от туй трудно би могло да се посочи.

• ХаХа 1

Преди 3 минути, новорегистриран2 said:

Сигурен лиси че тази карта е коректна?Толкова монголоиди в България няма.

Преди 6 минути, resavsky said:

Сигурен лиси че тази карта е коректна?Толкова монголоиди в България няма.

Смятам, че е вярна. Там е посочено монголоидни белези, а не монголоиден расов тип. Което си и е значителна разлика.

Цитирай

Знакът за монголоидни белези обозначава наличие на несъществен примес сред преобладаващите в района расови типове. Монголоидни белези има най-вече сред турците в Добруджа и Източните Родопи, но също така са представени и в Шоплука, където това са следи от печенежки заселвания, както и около старите столици Плиска, Преслав и Търново, където това са останки от прабългарската и куманската аристокрации.

Цитат от уики-то.

Редактирано от новорегистриран2
  • ХаХа 2

Това че българскага аристокрация е била монголоидна отдавна е отхвърлено  в историческата наука.А че куманите били ниски кривокраки монголиди е просто смешно.Навсякъде са отбелязани като високи,руси със сини очи европеиди.

• Харесва ми! 1

1 hour ago, новорегистриран2 said:

Racial_and_anthropological_types_in_Bulg

Пускам картата да се види хубаво, защото е интересна най-малкото със своите зелени квадратчета.

Към динарския расов тип, ако не ме лъже паметта, причисляват хървати и сърби. Тоест южни славяни, по-малко измешани от българите. От картата се вижда, че този тип е добре представен по Струма, Западни Родопи - за тези райони имаме и данни за славянски племена през Ранното средновековие. Но по-интересно е наличието на динарски тип в Северния предбалкан от сръбската граница чак до Елена. За мен това е живо потвърждение на твърдението на Теофан, че Аспарух бил преместил славяните в периферията на държавата си като граничари.

Но ми е интересно какво разбират съставителите на картата под "северни расови типове". Скито-сарматски, източнославянски или скандинавски.

• Харесва ми! 3

Преди 32 минути, resavsky said:

Това че българскага аристокрация е била монголоидна отдавна е отхвърлено  в историческата наука. А че куманите били ниски кривокраки монголиди е просто смешно.

Да не изпадаме в заключения, ала македонизъм. Явно е, че картата е от 60-те или 70-те, и въпреки това, как се обяснява наличието на монголоидни белези сред българите в Лудогорието?

Цитирай

Но ми е интересно какво разбират съставителите на картата под "северни расови типове".

Личното ми обяснение е, че създателя/ите на картата са боравили с класификации от 19-и век... Което само показва колко изоставаме в някои научни области...

Преди 11 минути, новорегистриран2 said:

Да не изпадаме в заключения, ала македонизъм. Явно е, че картата е от 60-те или 70-те, и въпреки това, как се обяснява наличието на монголоидни белези сред българите в Лудогорието?

Личното ми обяснение е, че създателя/ите на картата са боравили с класификации от 19-и век... Което само показва колко изоставаме в някои научни области...

Не случайно го наричат Лудогорие......🤣

Ами аз познавам доста хора от Разградско и не съм забелязъл да са монголоидни.Включително и от турците.Това важи и капанците които се считат за директни потомци на Аспаруховите българи.

Не знам кой измисли тази чутовна глупост че всеки втори в Търговищко и Разградско бил чистокръвен монголоид .Това щеше да бъде смешно ако не беше тъжно.

• Харесва ми! 1

ми като изпиеш 1-2 литра пърцуца и очичките ти стават на цепки, демек се превръщаш в монголоид ;)

• Харесва ми! 1
  • ХаХа 1

Регистрирай се или влез в профила си, за да коментираш.

Трябва да имаш регистрация, за да може да коментираш.

Регистрирай се!

Регистрацията на нов акаунт в нашата общност е много лесно!

Нова регистрация!

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

За нас

Всяка помощ за нас е ценна и се надяваме с общи усилия да успеем да поддържаме това място на научни дискусии живо. Форум "Наука" е сред малкото активни форуми в България, изключително полезно и нужно място за свободна обмяна на мисли и знания.

baner_event_marco

За контакти: