Отиди на
Форум "Наука"

Православието християнство ли е?


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 35 минути, Шпага said:

Днес, на Разпети петък, искам да попитам:

Има ли по-потискаща религия от християнската? И по-трагичен Бог от Христос?

Чувство за вина и отвращение от предателската човешка природа - това е, което изпитват много хора в днешния ден.

 

 Чрез вината и отвращението, религията насажда чувство за малоценност у вярващите. И те търсят упование и подкрепа в бог.Този негативизъм ги кара да се чувстват незначителни и слаби. Хората търсят бог при кризи за да им помогне. При болест ,смърт, ...и др. нещастия те се обръщат към бога.Иначе рядко се сещат за него и за това трябва да им се напомня какви са грешници.  Бог е необходим когато хората се нещастни.Когато не могат да се справят с неприятностите, те изпитват чувство за малоценност. Но ако обичат бог и му се помолят, той ще им помогне.

Тук църквата използва "Мотивираната последователност на Монро" Накратко, първо се посочва проблемът. Греховете които извършват , след това им се представя решение на приблема.  https://en.wikipedia.org/wiki/Monroe's_motivated_sequence

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 392
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 38 минути, vvarbanov said:

Бог е необходим когато хората се нещастни.

И когато са на върха на могъществото и славата е необходим. (Но този Бог е различен от християнския...) Справка,САЩ. Джордж Буш-младши в речите си говореше че Бог е определил САЩ да защитават Свободата и да са най-великата Свръхсила. А веднъж след "11-ти септември" каза,че Щатите ще поведат "кръстоносен поход" срещу арабите извършили атентатите.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 24.12.2022 г. at 8:47, skiahtro said:

🙂

Ами добре тогава..

🙂

А ти сещаш ли се колко не осъзнават че вярват в пародията на пародиите, Пиле?

Интересно, че си пишете все същите небивалици и все си вярвате и то на която и да е тема, с което доказвате, че не ви интересува темата, а само вашето писане. С риск да ви обидя, изглеждате като хора, на които някой плаща да пишат където и да е, в която и да е тема, "само да върви писането".

За разлика от вашето дърдорене , темата тук е религиозна и е за хора, които вече вярват в бога и вече знаят, кой е Йесус, и просто не могат да се ориентират коя линия на християнството е вярната.  Но вие искате да покажете на всички невежетвото си на духовни теми, с което се гордеете, като че ли е нещо много велико, но не е. Дори да не ви харесва темата, е достойно да оставите останалите "жители на планетата" да имат и те мнение, което свободно да могат да коментират. Явно ви затруднява. И това сте едни  и същи няколко човека по всички теми на тези форуми.

Моята препоръка е да осъзнаете  правото на собствено мнение на всеки човек за неговия собствен живот, защото тук говорим за философски теми, за живота , смъртта, смисъла на живота и подобни неща, които днешното либерално-атеистично общество игнорира, набутва в килера и счита за маловажно, но не е. Напротив, това е главната тема на живота, защото той свършва и после започват проблемите за много хора...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, vvarbanov said:

 Чрез вината и отвращението, религията насажда чувство за малоценност у вярващите. И те търсят упование и подкрепа в бог.Този негативизъм ги кара да се чувстват незначителни и слаби. Хората търсят бог при кризи за да им помогне. При болест ,смърт, ...и др. нещастия те се обръщат към бога.Иначе рядко се сещат за него и за това трябва да им се напомня какви са грешници.  Бог е необходим когато хората се нещастни.Когато не могат да се справят с неприятностите, те изпитват чувство за малоценност. Но ако обичат бог и му се помолят, той ще им помогне.

Тук църквата използва "Мотивираната последователност на Монро" Накратко, първо се посочва проблемът. Греховете които извършват , след това им се представя решение на приблема.  https://en.wikipedia.org/wiki/Monroe's_motivated_sequence

Това не е учението на Библията. Тя учи, че човек трябва да "носи кръста си всеки ден", което означава на практика да служи на бога всеки ден ( и нощ). И ако човек така прави, няма да се превърне в човек, който търси бога само при криза, а ще бъде човек, който живее вярата си и като резултат ще приеме вечен живот, слава и признание.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Шпага said:

Днес, на Разпети петък, искам да попитам:

Има ли по-потискаща религия от християнската? И по-трагичен Бог от Христос?

Чувство за вина и отвращение от предателската човешка природа - това е, което изпитват много хора в днешния ден.

 

Природата е създала "човешката" природа.🙄 Но, Природата е по-малко виновна, защото е дала възможност на Човек да я изучава. Поне, на откритото в опити "трябва/може" да се вярва. Остава: Моралът - да служи като корекция на:  всички сме животно.

Ентропия, еволюция, естествен отбор, като информация, водят до развитие на познание. Както и откритите от човек закони - философски и природни физически закони.

Природната информация се съдържа и пренася с фотоните на съответните полета. Но понеже човек не ги вижда пряко, доста късно е започнал да ги отчита като логически нужна абстракция. До тогава - Чудеса!?! са на мода.

Ентропията е функция на превръщанията, а нега-ентропията е "патент" на живото в развитие за усвояване на ресурси - енергия, храна, въздух и вода, и др. Така действа и Закон за количествените натрупвания, който показва - как количеството води до промяна на някои качества на обектите в него.

 Не всички учени могат да "вдянат", че еволюция има и при неживата материя - чрез превръщания при промяна на околните за тях условия. А, естественият отбор "казва" чрез проба-грешка, устойчивостта на пръкналите се структури във времето и пространството, след катаклизъм, напр., промяна на радиацията.

Самата възможност за изучаване на Природата, доколкото е жестока-справедлива, е дадена единствено на "структурата" Човек. И пак не му е лесно на горкия...😞, та стига до мисълта: "Животът е борба!"... за оцеляване, най-вече😎

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, deaf said:

Преди малко Миро от Каризма каза по БТВ:

"Когато бягаш от Господ,изпадаш в депресия"

Миро към простолюдието ли да го причислим?:ag:

Може да бягаш от нещо, което има реалност в рамките на твоя светоглед.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Едно важно уточнение.

От момента,когато някой почне да интелектуализира вярата,тя вече е мъртва за него. Вярата е вяра и нищо друго. Размисълът над вярата не е вяра. Вярата е като първото влюбване. Второто влюбване вече не е истинско. Ето защо една дърта и неграмотна бабичка палеща свещ в църквата е истински вярващ човек,а не ние които интелектуалстваме и се питаме това или онова е истинско християнство.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 20 часа, deaf said:

Преди малко Миро от Каризма каза по БТВ:

"Когато бягаш от Господ,изпадаш в депресия"

Миро към простолюдието ли да го причислим?:ag:

Причисляваме го към детската градина за възрастни. В нея едно велико същество се грижи за нас и ни обещава вечен живот. Ако напуснеш детската градина изпадаш в шокова депресия, попадаш в реалността, където всичко зависи от теб, животът е труден и безперспективен. Живееш, мъчиш се, понякога се радваш и накрая изчезваш завинаги в небитието, откъдето си дошъл. Това плаши и затова някои предпочитат самозаблудата пред истината.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 14.04.2023 г. at 11:25, Etienne said:

Моята препоръка е да осъзнаете  правото на собствено мнение на всеки човек за неговия собствен живот, защото тук говорим за философски теми, за живота , смъртта, смисъла на живота и подобни неща, които днешното либерално-атеистично общество игнорира, набутва в килера и счита за маловажно, но не е. Напротив, това е главната тема на живота, защото той свършва и после започват проблемите за много хора...

Не може да изказваш "собствено мнение", равносилно на "псуване на майка" и да очакваш, че свободно можеш да "коментираш", без да реагира никой.

Злословенето с/у Христовата вяра и Светата Христова църква, се определя като антихристиянство и сатанизъм.

Редактирано от cucumerario
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, cucumerario said:

Не може да изказваш "собствено мнение", равносилно на "псуване на майка" и да очакваш, че свободно можеш да "коментираш", без да реагира никой.

Злословенето с/у Христовата вяра и Светата Христова църква, се определя като антихристиянство и сатанизъм.

Това не отговаря на написаното от мене, което не е злословене на вярата, а е връщане към вярата, така както ни е завещана от святите пратеници и пророци на бога в Библията. Защото коментирането дали нещо е написано в Библията, или не е написано, не е злословие, а здрав разум за всеки християнин.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 14.04.2023 г. at 11:25, Etienne said:

Моята препоръка е да осъзнаете  правото на собствено мнение на всеки човек за неговия собствен живот, защото тук говорим за философски теми, за живота , смъртта, смисъла на живота и подобни неща, които днешното либерално-атеистично общество игнорира, набутва в килера и счита за маловажно, но не е. Напротив, това е главната тема на живота, защото той свършва и после започват проблемите за много хора...

Интересно защо Библията и вярващите в нея са на друго мнение по принцип. Ако всеки има право на собствено мнение за собствения си живот защо според християнството самоубийството е грях и е забранено? Не е ли подобно обвинение в самоубийството като грях намеса в личния живот. Защо всъщност списвачите на Библията са решили, че лъжата, кражбата, прелюбодеянието и убийството са грехове, при положение, че това са изрази на собственото мнение на хората по дадени житейски ситуации. Ако се възрази на това с упрека, че лъжата, кражбата и убийството са свързани освен със собствения живот, но и със живота на другите, то тогава трябва ли да се приеме, че човек има право на свободна воля и собствено мнение само в мислите си, доколкото думите му и всяко действие, каквото и да е то, по някакъв начин са свързани и с други хора. 

Всеки може да има собствено мнение, но това не означава, че мнението му е някаква истина, че е някакъв факт, и че всеки може да занимава останалите хора с мнението си. Именно защото не всеки има правото да изказва мнението си свободно където му падне не всеки може да си изкаже мнението на трибуната на Европейския парламент, на срещата на акционерите на Тесла или примерно в някои форум с правила, ограничаващи слободията на словото.

Тук доколкото знам е по-скоро форум за мислещи, не толкова за вярващи. Тъй че ако някой мислещ изкаже критика към вярата на някой варващ това не е чак толкова голям грях, а ще е обратното. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 часа, makebulgar said:

Интересно защо Библията и вярващите в нея са на друго мнение по принцип. Ако всеки има право на собствено мнение за собствения си живот защо според християнството самоубийството е грях и е забранено? Не е ли подобно обвинение в самоубийството като грях намеса в личния живот. Защо всъщност списвачите на Библията са решили, че лъжата, кражбата, прелюбодеянието и убийството са грехове, при положение, че това са изрази на собственото мнение на хората по дадени житейски ситуации. Ако се възрази на това с упрека, че лъжата, кражбата и убийството са свързани освен със собствения живот, но и със живота на другите, то тогава трябва ли да се приеме, че човек има право на свободна воля и собствено мнение само в мислите си, доколкото думите му и всяко действие, каквото и да е то, по някакъв начин са свързани и с други хора. 

Всеки може да има собствено мнение, но това не означава, че мнението му е някаква истина, че е някакъв факт, и че всеки може да занимава останалите хора с мнението си. Именно защото не всеки има правото да изказва мнението си свободно където му падне не всеки може да си изкаже мнението на трибуната на Европейския парламент, на срещата на акционерите на Тесла или примерно в някои форум с правила, ограничаващи слободията на словото.

Тук доколкото знам е по-скоро форум за мислещи, не толкова за вярващи. Тъй че ако някой мислещ изкаже критика към вярата на някой варващ това не е чак толкова голям грях, а ще е обратното. 

В крайна сметка какво може да предложи атеизмът и научният материализъм по въпроса за страха от смъртта? На мен така ми звучи цитираното мнение. 

Цитирай

Моята препоръка е да осъзнаете  правото на собствено мнение на всеки човек за неговия собствен живот, защото тук говорим за философски теми, за живота , смъртта, смисъла на живота и подобни неща, които днешното либерално-атеистично общество игнорира, набутва в килера и счита за маловажно, но не е. Напротив, това е главната тема на живота, защото той свършва и после започват проблемите за много хора...

 

Редактирано от Hulk
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Hulk said:

В крайна сметка какво може да предложи атеизмът и научният материализъм по въпроса за страха от смъртта? На мен така ми звучи цитираното мнение.

Тук не говорим за това какво предлага атеизма или материализма, а говорим за това, че често религията е доста рестриктивна и консервативна, въпреки, че проповедниците я обявяват за либерална. Апологетите искат да имат право на собствено мнение и на свобода на изразяване, но религиозните им книги ограничават тотално свободомислието и свободата. 

Ще ти кажат "не убивай, не лъжи, не кради", но фанатично ще те убият, излъжат и оберат ако не си вярващ от тяхната вяра и им противоречиш. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Hulk said:

В крайна сметка какво може да предложи атеизмът и научният материализъм по въпроса за страха от смъртта? На мен така ми звучи цитираното мнение.

А защо трябва да предлага нещо в замяна? Който го е страх от смъртта си е негов проблем. Но всъщност признаваш, че религията е създадена, за да предлага алтернатива на смъртта. А смъртта е просто естествен край на живота. Раждаш се, живееш, умираш. Толкова. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Страхът от смъртта е плодотворен. Той ни е създал като човеци. (Животните не познават смъртта.) Страхът от смъртта е принудил хората да се обичат. Създал е Любовта. Животните не могат дори приблизително да се обичат така,както само хората могат. Защото хората (подсъзнателно) се страхуват от смъртта. Страхът от смъртта прави човека най-страшният и кръвожаден звяр в сравнение с когото и най-големият хищник сред животните изглежда като невинно агънце. Страхът от смъртта кара войника да извършва ужасяващи убийства на фронта,само и само за да избегне смъртта – убий или тебе ще те убият.

Но днес (може би) страхът от смъртта повече вреди,отколкото е полезен. И трябва малко да се обуздае... С това се е заела сциентологията на Лафайет рон Хабър. Вижте в Уики какво е сциентология.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 часа, makebulgar said:

Тук не говорим за това какво предлага атеизма или материализма, а говорим за това, че често религията е доста рестриктивна и консервативна, въпреки, че проповедниците я обявяват за либерална. Апологетите искат да имат право на собствено мнение и на свобода на изразяване, но религиозните им книги ограничават тотално свободомислието и свободата. 

Ще ти кажат "не убивай, не лъжи, не кради", но фанатично ще те убият, излъжат и оберат ако не си вярващ от тяхната вяра и им противоречиш. 

Изглежда, че двуличието е част от религиозната програма.

Извадки при търсене на "съд" от Библията в сайта chitanka.info 

Цитирай

 

1. Не съдете, за да не бъдете съдени;
2. защото, с какъвто съд съдите, с такъв ще бъдете съдени; и с каквато мярка мерите, с такава ще ви
се отмери.

***

15. И рече им: идете по цял свят и проповядвайте Евангелието на всички твари.
16. Който повярва и се кръсти, ще бъде спасен, а който не повярва, ще бъде осъден.

***

37. Не съдете, и няма да бъдете съдени; не осъждайте, и няма да бъдете осъдени; прощавайте, и
простени ще бъдете;

***

17. Защото Бог не проводи Сина Си на света, за да съди света, а за да бъде светът спасен чрез Него.
18. Който вярва в Него, не бива съден, а който не вярва, е вече осъден, задето не е повярвал в името
на Единородния Син Божий.
19. Осъждането пък е поради това, че светлината дойде на света, но човеците обикнаха повече
мрака, нежели светлината, понеже делата им бяха лоши.
20. Защото всякой, който прави зло, мрази светлината и не отива към светлина, за да не бъдат
изобличени делата му, понеже са лоши.
21. А тоя, който постъпва по истината, отива към светлината, за да станат делата му явни, понеже са
по Бога извършени

***

21. Защото, както Отец възкресява мъртви и оживотворява, тъй и Синът оживотворява, които иска.
22. Защото Отец и не съди никого, но целия съд предаде на Сина,
23. та всички да почитат Сина, както почитат Отца. Който не почита Сина, той не почита Отца, Който
Го е пратил.
24. Истина, истина ви казвам: който слуша словото Ми и вярва в Оногова, Който Ме е пратил, има
живот вечен, и на съд не дохожда, а е минал от смърт към живот.
25. Истина, истина ви казвам: иде час, и дошъл е вече, когато мъртвите ще чуят гласа на Сина Божий
и, като чуят, ще оживеят.
26. Защото, както Отец има живот в Себе Си, тъй даде и на Сина да има живот в Себе Си;
27. и даде Му власт да извършва и съд, защото е Син Човечески.
28. Недейте се чуди на това; защото иде час, когато всички, които са в гробовете, ще чуят гласа на
Сина Божий
29. и ще излязат: които са правили добро, ще възкръснат за живот, а които са вършили зло, ще
възкръснат за осъждане.
30. Аз не мога да правя нищо от Себе Си. Както слушам, тъй и съдя, и Моят съд е праведен, защото
не търся Моята воля, а волята на Отца, Който Ме е пратил.

***

14. Иисус им отговори и рече: макар Аз Сам да свидетелствувам за Себе Си, свидетелството Ми е
истинско, защото зная, откъде съм дошъл, и накъде отивам; а вие не знаете, откъде съм дошъл и накъде
отивам.
15. Вие съдите по плът; Аз не съдя никого.
16. Но и ако съдя, съдът Ми е истински, защото Сам не съм, но Аз и Отец, Който Ме е пратил.
17. А в Закона ви е писано, че свидетелството на двама човеци е истинско.
18. Аз съм, Който свидетелствувам за Себе Си, и Отец, Който Ме е пратил, свидетелствува за Мене.
19. Тогава Му рекоха: де е Твоят Отец? Иисус отговори: вие не знаете нито Мене, нито Отца Ми; ако
знаехте Мене, щяхте да знаете и Отца Ми.

***

35. Иисус чу, че го изпъдили вън и, като го намери, рече му: ти вярваш ли в Сина Божий?
36. Той отговори и рече: кой е, господине, та да повярвам в Него?
37. Иисус му рече: и видял си Го, и, Който говори с тебе, Той е.
38. А той рече: вярвам, Господи! И Му се поклони.
39. А Иисус рече: за съд дойдох Аз на тоя свят, за да виждат невиждащите, а виждащите да станат
слепи

***

44. А Иисус издигна глас и рече: който вярва в Мене, не в Мене вярва, а в Оногова, Който Ме е
пратил;
45. и който вижда Мене, вижда Оногова, Който Ме е пратил.
46. Аз светлина дойдох в света, щото всякой вярващ в Мене да не остане в тъмнината.
47. И ако някой чуе думите Ми, и не повярва, Аз няма да го съдя, защото не дойдох да съдя света, а
да спася света.
48. Който отхвърля Мене и не приема думите Ми, има кой да го съди: словото, що казах, то ще го
съди в последния ден.
49. Защото Аз от Себе Си не говорих; но Отец, Който Ме прати, Той Ми даде заповед, що да кажа и
що да говоря.
50. И зная, че Неговата заповед е живот вечен. И тъй, което Аз говоря, говоря го тъй, както Ми е казал
Отец.

 


Невярващите са осъдени заради неверието си. Вярващите пък да не съдят за да не бъдат съдени. Сигурно затова
вярващите предпочитат да дават препратка към "словото божие" вместо да си кажат директно за атеизма, другите
религии и прочие осъдителни категории. Изглежда, че премълчаването не е само въпрос на някаква политическа
коректност, някакъв вид икуменизъм или нещо подобно, а е част от религиозната вяра.

Изглежда и че:  "...идете по цял свят и проповядвайте Евангелието на всички твари" също е част от религиозната вяра.

Конкретно за християнството, има напредък, ако сравняваме сегашното християнство с християнството по време на
Светата Инквизиция или пък с християнството по времето на Хипатия.   


 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 15.04.2023 г. at 8:49, Incorrectus said:

Причисляваме го към детската градина за възрастни. В нея едно велико същество се грижи за нас и ни обещава вечен живот. Ако напуснеш детската градина изпадаш в шокова депресия, попадаш в реалността, където всичко зависи от теб, животът е труден и безперспективен. Живееш, мъчиш се, понякога се радваш и накрая изчезваш завинаги в небитието, откъдето си дошъл. Това плаши и затова някои предпочитат самозаблудата пред истината.

Ако човек се чувства по-добре в самозаблудата, защо да предпочете истината?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 часа, самотния вълк said:

А защо трябва да предлага нещо в замяна? Който го е страх от смъртта си е негов проблем. Но всъщност признаваш, че религията е създадена, за да предлага алтернатива на смъртта. А смъртта е просто естествен край на живота. Раждаш се, живееш, умираш. Толкова. 

Ако беше вярно, че религията е измислена като алтернатива на смъртта вярващите нямаше да умират, а щяха по свое желание да се възнасят на небето. Вероятно щяха да са нещо като библейските персонажи Енох и Илия? Или може би щяха да са като джедаите от "Междузвездни войни"? Алтернативата предполага избор, възможност, и е някак си странно да се сравнява реален физически акт с разказ за нещо си. Нека не ги бъркаме нещата.

По въпроса за страха от смъртта, темата е интересна защото от прочетеното се очертава, че както научният материализъм, така и религиозната вяра може да се справят с чувството за тревожност. Проблемът е, че за хора, които не споделят подобни възгледи ще трябва сериозна промивка на мозъка. Нещо не мога да си го представя как може да стане. Предполагам, че за материалистите и вярващите това е някакво естествено състояние, което може би идва отвътре? Нямам идея.

Удивително е как вярата и материализмът могат да намерят допирна точка. 
 

За сциентологията, погледнах инфото в Уикипедия, изглежда ми доста съмнително учение. Примерно има намеса на някакви енграми, звучащи като внушение с цел личностна облага. Нещо като карма, нещо като психически блокажи в юнгианската психология, нещо като религиозният опит от теософията на Ани Безант, само че без личен религиозен опит.  

 

Цитирай

Според Сциентологията всеки минал живот има неестествени преживявания, наречени енграми, прилепнали към телата като кърлежи. Именно енграмите са причина индивидът да е в конфликт с обществото и да не може да се приспособи към живота. Ето защо енграмите трябва да бъдат открити и премахнати. Това се извършва чрез „прослушване“ по време на организираните от Хъбарт скъпоструващи (понякога десетки хиляди долара) курсове

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, deaf said:

Страхът от смъртта е плодотворен. Той ни е създал като човеци. (Животните не познават смъртта.) Страхът от смъртта е принудил хората да се обичат. Създал е Любовта. Животните не могат дори приблизително да се обичат така,както само хората могат. Защото хората (подсъзнателно) се страхуват от смъртта. Страхът от смъртта прави човека най-страшният и кръвожаден звяр в сравнение с когото и най-големият хищник сред животните изглежда като невинно агънце. Страхът от смъртта кара войника да извършва ужасяващи убийства на фронта,само и само за да избегне смъртта – убий или тебе ще те убият.

Но днес (може би) страхът от смъртта повече вреди,отколкото е полезен. И трябва малко да се обуздае... С това се е заела сциентологията на Лафайет рон Хабър. Вижте в Уики какво е сциентология.

Щото никога не си клал прасе, пък камоли две на веднъж. Да видиш на какво са способни. Ей така беснеят понеже не ги е страх от смъртта, особенно второто като е видяло първото.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Шпага said:

Ако човек се чувства по-добре в самозаблудата, защо да предпочете истината?

Така е. Изобщо не ги обвинявам. Проблем се създава, когато се появят на научен форум и обясняват, че Бог е обективно съществуващ, което е форма на натрапване на личните предубеждения като обективни за всички хора. Когато твърдят, че атеистите също вярват. Разбира се, че атеистите също вярват. Вярват в доброто, надяват се утрешния ден да е хубав, вярват, че ще им повишат заплатата... всичко това възможни неща. Не вярват единствено в обективното съществуване на Бог.

Едно Божество все пак съществува и управлява живота ни. Но то не е мъжко-антропо центричният Бог, а  една Богиня - Природата. Природата (материята, вселенската материя) е богиня сама в себе си, тя е единствената субстанция, т.е. поражда се от себе си и зависи само от себе си, от нищо друго. Тя еволюционно е създала свои фини измерения като човешката психика, ум и интелект, чрез които се самоизследва, самонаслаждава като в древните индийски трактати, където Мая или Лила танцува живота на окаяните човешки същества, които си въобразяват някаква значимост за себе си. Разликата е, че тя не обещава вечност, а периодично безмилостно унищожава това, което е създала.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, deaf said:

Вярват,че няма Бог. Тоест,атеистите не са по-различни от вярващите.

А какви са тези, дето не вярват, че има Бог? Защото те по дефиниция не са вярващи :)

Вярващите обяснимо искат да вкарат всички в кюпа с вярването...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, scaner said:

А какви са тези, дето не вярват, че има Бог? Защото те по дефиниция не са вярващи :)

Вярващите обяснимо искат да вкарат всички в кюпа с вярването...

Когато нямаш доказателства,че нещо не съществува,но си убеден че е така,това се нарича вяра. Атеистите нямат доказателства,че не съществува Бог...🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 24 минути, deaf said:

Когато нямаш доказателства,че нещо не съществува,но си убеден че е така,това се нарича вяра. Атеистите нямат доказателства,че не съществува Бог...

Да бе, ама тук е съвсем друга ситуация - не ти пука дали съществува, точно защото няма доказателства за обратното. 

За да вярваш, трябва да си взел присърце едната страна, целенасочено да прокарваш едната теза. А като не ти пука, за каква вяра става дума? И в двата случая, естествено, няма доказателства.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...